PDA

Zobacz pełną wersję : Posadownienie domu na gruncie słabonośnym ???



frendli
11-01-2009, 14:27
witam !! zakupiłem działke gdzie grunt jest słabonośny !! od 2.5m do 3.3.m głebokości badziewie !!! podpowiedzcie jak zrobić fundamenty zeby wsztskto stało jak trzeba !!!

siwyra
11-01-2009, 15:40
wylej płytę,troszkę cię szarpnie po kieszeni ale nie mi to jak dobry fundament :),a tak szczerze to najpierw trzeba wiedzieć co tam masz za grunt,piach,glina cy cus tam,wykop w 3-4 miejscach i wtedy łatwiej zdecydować jakiej technilogii użyć
pozdrawiam.

marek.Bud
11-01-2009, 15:52
..lub fundament posredni (droga opcja) lub znalezc na dzialce takie miejsce ktore geolog zaakceptuje (jelsi jest )

siwyra
11-01-2009, 16:06
ja też miałem nie ciekawie,z jednej strony glina ze szpadlem nie dało się ruszyć a z drugiej piach po którym chodziło się jak po pierzynie,
ławy zrobiłem na 60cm..dodałem 2-3 ławy zeby połączyć krzyżowo i narazie nic nie pęka :D.

frendli
12-01-2009, 05:07
dziekuje z opd , badania gruntu robiłem do 3 metrów głebokości, torf na gorze a pozniej kreda !!!!! ale czy jesteście w stanie określic co bedzie tansze - wymiana gruntu (około 600 m.3), posadowienie domu na studniach( około 20), wylanie płyty !!!!!! może ktoś z was robił niedawno któryś z tych przypadków!!

Marcin H
13-01-2009, 14:57
dziekuje z opd , badania gruntu robiłem do 3 metrów głebokości, torf na gorze a pozniej kreda !!!!! ale czy jesteście w stanie określic co bedzie tansze - wymiana gruntu (około 600 m.3), posadowienie domu na studniach( około 20), wylanie płyty !!!!!! może ktoś z was robił niedawno któryś z tych przypadków!!
Płyta w opisywanym przypadku nie może być brana pod uwagę.
Bo z tego co napisałeś to w do 3 m nie ma gruntu na którym można by posadowić budynek. Można zastosować tzw mikropale, lub tzw 'studnie" na których można posadowić fundamenty, ale i mikropale i studnie muszą dochodzić do gruntu nośnego o podobnych parametrach nośności.
Torf a tym bardziej kreda to niebezpieczny grunt, bo bardzo zawodniony i niestabilny. Jeśli grunt nośny jest dość głęboko to taniej studnie i mikropale, jeśli płytko to bardziej opłacalne wybranie i zasypanie piaskiem zagęszczanym warstwami.
A swoją drogą badania geologiczne do 3m to za płytko. Badania chyba robił Ci jakiś partacz.

frendli
13-01-2009, 18:47
hmmm. dzieki za odpoiwedz !! badaia była do 5 m głebokości od 3 zaczynaja sie piaski !! weiec jets oki !! ale te 3 m to kreda i tu mam problem bo dom który wybralem to około 20 studni lub 650 m3 kredy do wybrania!! i co wybrać, co wyjdzie taniej ????? pozd

monia i marek
13-01-2009, 20:11
Z tego co wiem, Frykow budował dom na płycie - możesz się od Niego dowiedzieć jaki jest koszt płyty, bo robił dokładny kosztorys :wink:

coulignon
13-01-2009, 20:56
zanim trafisz w jakies dziwne miejsce gdzie zapropnują Ci fundament za 70 tys zł to napisz do projektanta który projektował moją płytę: [email protected]
W moim przypadku płyta wyszła TANIEJ niż tradycyjny fundament. I nie jest to płyta denna - moja leży sobie na powierzchni. Tutaj troche informacji i kosztów:
http://forum.muratordom.pl/plyta-fundamentowa,t20852.htm

HenoK
13-01-2009, 21:35
W moim przypadku płyta wyszła TANIEJ niż tradycyjny fundament. Ale Ty nie masz płyty posadowionej na słabonośnym gruncie. Na pewno potrzebne są badania geotechniczne. Na ich podstawie trzeba zaprojektować fundament. Jaki ? Bez takich badań nie podejmował bym się odpowiedzi na to pytanie. W skrajnym przypadku może to być fundament ana studniach, czy palach lub wymiana gruntu słabo nośnego na nośny.

14-01-2009, 04:12
... i tu mam problem bo dom który wybralem to około 20 studni lub 650 m3 kredy do wybrania!! i co wybrać, co wyjdzie taniej ????? pozd

trzeba było tak od razu ...
Tobie nie chodzi "jak zrobic fundamenty" ? jak w pierwszym pytaniu
tylko liczysz ze ktoś Ci za friko zrobi kosztorys ... :lol:
i ten ktoś ma zgadywac na jaka odległość bedziesz ewentualnie wywozic ziemie /krede, torf/
czym będzie ładowana, jaka bedzie wielkośc /a co za tym idzie cena/ srodka transportu,
jakim sprzetem bedzie kopane / inaczej to wyglada jesli koparka ma pojemność łyżki 0,5 m3 a inaczej kiedy ma 0,15 m3 a cena sprzetu jest zblizona .../
(a jeszcze inaczej kiedy spychacz przepchnie te chałde na odkład na miejscu)
czy ziemia/torf/ trafi na wysypisko za które Ty muszisz zapłacić ... ? czy odwrotnie ... ktoś chce sobie podnieść teren, odkupi i Ci zapłaci za te ziemie ... ?:P
jesli lubisz ciucibake - to na forum jeden Ci powie studnie taniej a inny wymiana gruntu taniej
lecz jesli chcesz znac konkrety - zlec kosztorysantowi wykonanie kosztorysu ...

frendli
14-01-2009, 05:50
no własnie !! ale byłem u kilku jegomoci i zaden nie robiłe takich kosztorysów i musze sam sie dopytać w firmach które moga wykonac wymiane !! pozd

Marcin H
14-01-2009, 07:13
Płyta fundamentowa na 3 m grubości torfach i kredach jeziornych to nieporozumienie, a nawet duże zagrożenie.
Kreda jeziorna ma pod wpływem wody konsystencję kiślu lub galretki.
A kto zgadnie co się stanie pod obciązeniem takiego kiślowego tortu budynkiem - pięknie popłynie to na boki!
Nikt o zdrowych zmysłach nie powinien odważyć się na projektowanie płyty na czymś takim bezpośrednio. Dla takich gruntów torfy i kreda nie podaje się parametrów nośnoiści - bo to grunty nie nośne.
Żaden geotechnik nie weźmie odpowiedzialności za takie posadawianie budynku - bo jak by co to on odpowiada za grunt, a konstruktor płyty wyprze się w razie czego że płyta była mocna i dobrze skonstruowana, a grunt nie był nośny. Zdarzały się już takie sytuacjie w naszym kraju.
Wybierając płyte bez podparcia jej czymś narażasz się tylko na problemy i duże ryzyko, a nikt nie chce mieszkać na tykającej bombie.

14-01-2009, 07:15
no własnie !! ale byłem u kilku jegomoci i zaden nie robiłe takich kosztorysów i musze sam sie dopytać w firmach które moga wykonac wymiane !! pozd kłopot tkwi w tym, ze wykonanie kosztorysu /na posadowienie na studniach, mikropalach czy wymianie gruntu/ nie jest skomplikowane, jesli jest tzw przedmiar robót ...
a obawiam sie, ze Ty nie masz również przedmiaru /a w takim wypadku kosztorysanci nie chca sie bawic w zgadywanie /

jajmar
14-01-2009, 07:55
no własnie !! ale byłem u kilku jegomoci i zaden nie robiłe takich kosztorysów i musze sam sie dopytać w firmach które moga wykonac wymiane !! pozd

Prawidłowa kolejność to :
-dokładne badania gruntu
-na podstawie badań projekt fundamentowania budynku wykonany przez konstruktora ( tu możesz mieć 2-3 wersje) projekt nie muis być wykonany na gotowo, ale projektnat okresli ci np grubosci elementów , ilosci studni pali itd
-kosztorysant na tej podstawi porachuje co i jak

Niestsety każda z tych usług będzie płatna. Ale ani konstruktora ani kosztorysant nie jest w s tanie strzelić z głowy że tu to bedzie xxxxx zł.
Na rodzaj fundamntu wpływ będzie równiez miał projekt jaki wybieżesz to wszystko wpływa nie tylko na cene ale i na technolgie. Tu na forum na wszelkie kłopoty z gruntem jest zawsze polecana płyta już parę razy pisałem o tym że nie jest to żłoty środek.

frendli
14-01-2009, 08:25
dobra koledzy !! bedę kombinował !! własnie chcialem wszystko ocenić pzred kupnem gotowego projektu bo może bym wybrał inny - łatwiejszy w posadowieni !! ale coż czasm trza zaryzykować !! dam żnać za kilka dni co i jak bedzie !!! pozd

jajmar
14-01-2009, 08:40
dobra koledzy !! bedę kombinował !! własnie chcialem wszystko ocenić pzred kupnem gotowego projektu bo może bym wybrał inny - łatwiejszy w posadowieni !! ale coż czasm trza zaryzykować !! dam żnać za kilka dni co i jak bedzie !!! pozd

pokaż co bierzesz pod uwage może cos doradzimy

A moze te 3 metry to poprotu zrób piwnice i bedzie po problemie.

frendli
14-01-2009, 11:29
piwnice odpadaja bo wody gruntowe wysoko !!!! wiec raczej studnie !! bo musiałbym wybrac około 650 m3 kredy i jak to zrobie to w tym miejscu bedzie staw !!! i tu jest problem który mnie samego skłanai do stuni !! ale pzreliczymy wsio i zastanowimy się ! pozd

frendli
27-01-2009, 15:06
witam !! hmmm.... bedzie wymiana gruntu !! studnie pod ten dom M02A to około 20 !! głebokośc 3 metry wiec koszt masakryczny !! odezwe sie koledzy jak zapadnei oststaeczna decyzja
pozd

daggulka
27-01-2009, 15:27
ja budowałam na torfach .... se poczytaj w moim dzienniku na pierwszej stronie :wink: ... łatwo nie było , ale do zrobienia :roll:
u mnie akurat głębokie fundamenty - przekopywałam się przez torfy aż do gruntu nośnego ... 2 metry pod ziemię

adam_mk
27-01-2009, 18:10
:o
O!
:lol:
A.M.

klimaw
27-01-2009, 19:24
Też wymieniałem grunt na 2-2,5 m.
Około 1000m3 ale nic nie pęka i tynki całe. :lol:

daggulka
27-01-2009, 20:42
:o
O!
:lol:
A.M.

oczywiście nie przekopywałam się własnoręcznie ... żeby nie było że ja jakiś McGywer :wink: :oops: :lol:

A to O! choć bardzo wymowne było ...to czego się tyczyło? :roll:
nożesz ...rymować potrafię :o :lol:

MALWOWA
27-01-2009, 21:13
650m3 przy 3 metrach głębokości to jest rzut mniej więcej 21,6x10 m , a choć nie jestem znawcą to fundamenty i tak schodzą na około 1,0-1,2m i raczej wymienia się grunt pod ławami fundamentowymi /z odpowiednim zapasem / a nie pod całym domem ,to wyjdzie raczej około 200m, przy średnim domku moim skromnym zdaniem.

mysza223
27-01-2009, 21:27
To ja ci poradzę tak :
-co 1,5 mb po obrysie fundamentów projektowanych wykonaj odwiert o średnicy 0,6 m do gruntu nośnego
- wykonaj zbrojenie ze stali fi 16 na słupy
- wylej słupy do dolnej krawędzi ław fundamentowych
- zrób wykop na całość powierzchni fundamentów wraz z 20cm grubości płyty zbrojonej która będzie odrazu chudą podłogą
- zalej beton
i gotowe

Tak się buduje kościół w mojej okolicy i wszystko ok.

adam_mk
27-01-2009, 21:51
daggulka
Tak zareagowałem na deja vu, retrospekcję, zwid jakiś, który tu jest! :lol: :lol: :lol:

Uważaj, zaraz tu będzie sama kupa wariatów...
Ty nadajesz się na naczelnego (naczelną?) :lol: :lol: :lol:
Adam M.
:lol: :lol: :lol:

daggulka
27-01-2009, 22:04
daggulka
Tak zareagowałem na deja vu, retrospekcję, zwid jakiś, który tu jest! :lol: :lol: :lol:

Uważaj, zaraz tu będzie sama kupa wariatów...
Ty nadajesz się na naczelnego (naczelną?) :lol: :lol: :lol:
Adam M.
:lol: :lol: :lol:

no ależ oczywiście, ze się nadaję .... co za pytanie (foch) :D

adam_mk
27-01-2009, 22:34
Testujemy?! :lol: :lol: :lol:
Zaproponuj coś z sensem, byle szybkie i nie tanie!!!
(w sprawie tematu wątku)
Poczekaj (otwórz se jakie wino, przyda się!)...
:lol: :lol: :lol:
Adam M.

frendli
28-01-2009, 06:12
650m3 przy 3 metrach głębokości to jest rzut mniej więcej 21,6x10 m , a choć nie jestem znawcą to fundamenty i tak schodzą na około 1,0-1,2m i raczej wymienia się grunt pod ławami fundamentowymi /z odpowiednim zapasem / a nie pod całym domem ,to wyjdzie raczej około 200m, przy średnim domku moim skromnym zdaniem.
hmmmm... nie spotkałem sie z tym zeby wymienac grunt tylko pod ławami ! zapytam konstruktora/projektanta i zobaczymy !!!

daggulka
28-01-2009, 08:07
Testujemy?! :lol: :lol: :lol:
Zaproponuj coś z sensem, byle szybkie i nie tanie!!!
(w sprawie tematu wątku)
Poczekaj (otwórz se jakie wino, przyda się!)...
:lol: :lol: :lol:
Adam M.

za dużo ode mnie wymagasz ... sensowne, szybkie i tanie i jeszcze do tego w temacie :roll:
a wino? jeszcze z 2 tygodnie i wpadne w nałóg ... niektórych nie da sie czytać na trzeźwo :wink:

frendli
28-01-2009, 16:45
wiec panowie dziś byłem w firmie budowlanej która zajmuje sie także wymiana gruntu !! sprawa antsepujaca wywiezeinie 600 m3 kredy to koszł 9 000 PLN (15 zł /m3), nawiezienie piasku-pospółki 600m3 przeliczjac na TONY wychodzi około 1000 TON co daje wynim 16 000 PLN , razme 25 000 do tego zageszczanie itp prace tp wtsępnie około 30 000 !!! wiec chyba ebdzie dobrze chociaż nie mwoie hop poki nie pzreskoczę !! pozd

Barbossa
28-01-2009, 19:18
i na flaszkach zacznij oszczędzać, bo widać, że paluchy Ci miesza :-?

bobvilla
30-01-2009, 11:28
ze względu na niewielką grubość warstwy słabej .gruntu, ja posadowiłbym na studniach. Według mnie powinno wyjść taniej

frendli
30-01-2009, 17:18
nietety !! studnie to koszt rzedu 70 000 pln !! po 3m głebokie i 140 szerokie około 20 szt !!! TO RZELICZ ILE SAME KREGI !! JEDEN 200 ZŁ !!czyli po 7 kregów na studbnie razy 20 to 140 kregów czyli 28 000 pln same kregi + wypełnienie + transport z HDS , do tego na studbnie trza wyłożyc zbrojenie i wylac po cłaości około 15 cm betonu !! pozd

bobvilla
30-01-2009, 18:22
studni nie musisz wypełniać betonem.
wyjaśnij o jakim zbrojeniu i "betonie 15 cm po całosci" myślisz

frendli
31-01-2009, 17:31
studni nie musisz wypełniać betonem.
wyjaśnij o jakim zbrojeniu i "betonie 15 cm po całosci" myślisz

jak jakim !!! na studnaich trzeba oprzeć płyte !!! pozd

bobvilla
31-01-2009, 20:23
mówisz o tzw, oczepie czy też grubość płyty ma mieć 15 cm.
A może na studniach dałoby się zrobić ławy zamiast płyty, będzie taniej. ale nie znam szczegółów żeby Ci coś doradzić choćby na "oko". Daj więcej szczegółów.

Barbossa
31-01-2009, 21:30
studni nie musisz wypełniać betonem.

o
łaj?

bobvilla
02-02-2009, 21:13
ponieważ można je zasypać kruszywem, tworząc kolumny żwirowe ograniczone kręgami betonowymi.

bobvilla
02-02-2009, 21:20
ewentualnie zalać mleczkiem cementowym celem stabilizacji ziaren kruszywa

Marek z G.
26-02-2009, 19:50
mówisz o tzw, oczepie czy też grubość płyty ma mieć 15 cm.
A może na studniach dałoby się zrobić ławy zamiast płyty, będzie taniej. ale nie znam szczegółów żeby Ci coś doradzić choćby na "oko". Daj więcej szczegółów.
A jeśli nie płyta to na czym będzie się opierać posadzka? na torfie?
na studniach opiera się belki oczepowe wlane razem z płytą stropową. Studnie mogą być zasypane żwirem lub zalane betonem. Miałem 6 studni po 2,5 m więc zdecytowałem się napełne zalanie betonem b-10. w wykopie płynęła cały czas woda, wiec nie wiem czy z czasem nie rozlużniła by tego żwiru.

admiro
26-02-2009, 20:01
witam !! zakupiłem działke gdzie grunt jest słabonośny !! od 2.5m do 3.3.m głebokości badziewie !!! podpowiedzcie jak zrobić fundamenty zeby wsztskto stało jak trzeba !!!

Wyrwę ci ten wykrzyknik z klawiatury!!!!!!!111111

Onet niszczy kulturę pisania :evil:

DAWID+T
27-02-2009, 00:03
Musisz miec badania geotechniczne gdzie będzie okreslone, gdzie masz grunt nośny albo do jakiej głębokości wymienić i zagęścić (!) podbudowę.

Na naszej działce też mamy ok. 2.5-3 szajsu ... staneło na piwnicy.
Pwinica pewnie ze droga, ale mikropale drogie też, wymiana gruntu też itd

Plyta nie rozwiąże tematu, bo budynek może osiadać lub pływać.

1. Geolog - głębsze odwierty
2. Konstruktor - ....

Barbossa
27-02-2009, 09:28
zapewne lepiej jest zaangażować geotechnika niż geologa