PDA

Zobacz pełną wersję : Regulacja pieca De Dietrich MCR 24



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8

mcr3
13-11-2014, 14:16
Jeśli ktoś się na prawdę na tym zna to podaję swój numer tel. może ktoś przez tel mnie poinstruuje 603 388 798 Będę wdzięczny

mcr3
13-11-2014, 14:21
Jeśli ktoś się na prawdę na tym zna to podaję swój numer tel. może ktoś przez tel mnie poinstruuje 603 388 798 Będę wdzięczny PILNE POMOCY

mcr3
13-11-2014, 14:44
citrocerber Witam. Mam pytanie może ty mi pomożesz w ustawieniach pieca ?

mcr3
13-11-2014, 14:57
citrocerber Witam. Mam pytanie może ty mi pomożesz w ustawieniach pieca ?

mcr3
13-11-2014, 15:59
a nie masz w instrukcji wykresu temperatury zasilania w funkcji temp. zewnetrznej? tam powinny być opisane krzywe, dla podłogowki są to jakieś niskie np.. 0,4. na wykresie zobaczysz ze np. przy -20 grzeje z temp 35 stopni a dalej doświadczalnie trzeba korygowac

Witam. Czo moge liczyć na Pana pomoc. Nie wiem czemu mam na sterowniku ustawione 21 stopni w dzień. Piec sie włączył przy 21,5 stopnia jest juz na sterowniku 22 stopnie a piec dalej pracuje proszę o pomoc

BrodowskiG
13-11-2014, 16:05
przestaw na samo grzanie wg pomieszczenia i po kłopocie albo obniż krzywa grzewcza (lepiej)
nie pisz posta pod postem bo będzie ban

mcr3
13-11-2014, 17:35
przestaw na samo grzanie wg pomieszczenia i po kłopocie albo obniż krzywa grzewcza (lepiej)
nie pisz posta pod postem bo będzie ban

Tyle to wiem że mogę ustawić tylko na czujnik w pomieszczeniu. Ja puyałem się czy ktos mi pomoże ustawić krzywą grzania, jak bym wiedzial jak to się robi to bym nie szukał tu pomocy.Ale widzę że tu nikt nie chce pomagać, trudno może jakoś sam wkońcu dojdę jak to ustawić.

mcr3
13-11-2014, 20:00
przestaw na samo grzanie wg pomieszczenia i po kłopocie albo obniż krzywa grzewcza (lepiej)
nie pisz posta pod postem bo będzie ban

To jak kolego BrodowskiG może wiesz jak to ustawić i napiszesz mi kilka wskazówek.

Piotrek42
15-11-2014, 16:27
Panowie mam zagwozdkę :) na jakiej zasadzie działa licznik kwh w mcr3 ? wg licznika od 10-09 zużyłem 204m3 gazu za kwotę 318zł (ale to już podaję informacyjnie gaz lw czyli dawny 41,5) wspólczynnik konwersji wg gazowni wynosi 8,73 czyli ok 1780kwh kocioł pokazuje mi na cwu 358,6 kwh na CO 763,6 (razem ok 1122kwh) i mam pytanie co się stało z 659kwh???? albo kocioł podaje fikcyjne dane i robi jako gadzet ! albo gazownia robi mnie w balona i zle liczy przelicznik albo sprawność urządzenia wynosi 62% w co akurat nie wierze -bo widze zużycie gazu,chyba że o czymś nie wiem, generanie jestem zadowolony srednie użycie gazu oscyluje mi ( w tym tygodniu przy takiej pogodzie ) w granicach 5-5,5m3 gazu/doba fakt że troszkę posiedziałem i pokombinowałem z ustawieniam bo wg ustawien instalatora przy standardowych ustawieniach i takiej pogodzie kociołek spalał ok 10-12m3 gazu/doba i miałem takie same temp w domu :))) dom 150m2 temp dzienna 22st nocna 21,5 +cwu

mistalova
15-11-2014, 16:35
Tyle to wiem że mogę ustawić tylko na czujnik w pomieszczeniu. Ja puyałem się czy ktos mi pomoże ustawić krzywą grzania, jak bym wiedzial jak to się robi to bym nie szukał tu pomocy.Ale widzę że tu nikt nie chce pomagać, trudno może jakoś sam wkońcu dojdę jak to ustawić.

Wszystko jest opisane na forum.
I to niezliczona ilosc razy, wiec nie dziw sie, ze nikomu nie chce sie pisac po raz setny tego samego.

Misiek824
15-11-2014, 20:11
Panowie mam zagwozdkę :) na jakiej zasadzie działa licznik kwh w mcr3 ? wg licznika od 10-09 zużyłem 204m3 gazu za kwotę 318zł (ale to już podaję informacyjnie gaz lw czyli dawny 41,5) wspólczynnik konwersji wg gazowni wynosi 8,73 czyli ok 1780kwh kocioł pokazuje mi na cwu 358,6 kwh na CO 763,6 (razem ok 1122kwh) i mam pytanie co się stało z 659kwh???? albo kocioł podaje fikcyjne dane i robi jako gadzet ! albo gazownia robi mnie w balona i zle liczy przelicznik albo sprawność urządzenia wynosi 62% w co akurat nie wierze -bo widze zużycie gazu,chyba że o czymś nie wiem, generanie jestem zadowolony srednie użycie gazu oscyluje mi ( w tym tygodniu przy takiej pogodzie ) w granicach 5-5,5m3 gazu/doba fakt że troszkę posiedziałem i pokombinowałem z ustawieniam bo wg ustawien instalatora przy standardowych ustawieniach i takiej pogodzie kociołek spalał ok 10-12m3 gazu/doba i miałem takie same temp w domu :))) dom 150m2 temp dzienna 22st nocna 21,5 +cwu

Witam. A napiszesz jakie ustawienia zmieniłeś i jakie masz ustawienia teraz?

Misiek824
15-11-2014, 20:16
Znajomy też ma ten problem bo mówi że po przeliczeniu piec pokazuje dużo mniejsze spalanie. A czemu u mnie na sterowniki nie pokazuje ilości startów i godzin pracy?

Piotrek42
15-11-2014, 20:42
Witam. A napiszesz jakie ustawienia zmieniłeś i jakie masz ustawienia teraz?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=6671712&viewfull=1#post6671712

Piotrek42
16-11-2014, 19:19
KOl Misiek824, ustawienia samego sterownika to nie wszystko ! ważne są również detale, np szybkość wymiany wody,delta na powrocie a zasilaniem, ciepło odczuwalne, instalacja i masę dodatkowych rzeczy które trzeba ustawić, jak to wszystko odpowiednio zgrasz wtedy dopiero będziesz mógł się cieszyc niskim spalaniem gazu...

Misiek824
16-11-2014, 20:09
Jeszcze nie uruchomiłem pieca ale już niebawem to zrobię i będę się bawił. Mam dobudowe ok 130 m2. Na dole sama podlogowka a na górze 4 grzejniki i podłogowe w łazience. Myślę że dużo nie powinien spalać.

Piotrek42
30-11-2014, 17:27
Panowie!
Najprostszym rozwiązaniem jest ustawienie temp wewnętrznej kotła na żądaną przez siebie np. 22st ustawienie cwu na np. 48 st i gra , czy kocioł będzie kondensował?-Tak, czy kocioł grzał dom do zadanych temperatur? Tak, w końcu czy kocioł będzie oszczędzał gaz?? Tutaj już nie koniecznie, zależy to od wielu czynników na które mamy wpływ i możemy je ustawić sami ! w dalszej części postów pokaże jak ja mam ustawioną swoją instalację i sterownik isense. Na początek , dom parterowy 150m2 +garaż 50 m2 temp w domu to zadana 22st noc 21,5 cwu ok 15m3/m-c (razem ciepła i zimna).Po wymianie kotła na ekogroszek -teraz ogrzewanie gazowe .Chciałbym zaznaczyć ze jest to rozwiązanie pod konkretny (mój) dom i nie mówie że u wszystkich się sprawdzi czy będzie powodował oszczędności , oczywiście wszelkie sugestie odnośnie poprawy ( zmniejszenia ilości spalanego gazu) mile widziane ! stan za ostanie 30 dni to zużycie 203m3 gazu Lw (dawny 41,5) po 1,56zł/m3

Piotrek42
30-11-2014, 17:45
Na dzień dobry
INSTALACJA kocioł pracuje za sprzęgłem hydraulicznym w takim obiegu :kocioł gazowy-sprzęgło hydrauliczne- kocioł gazowy, jest to tz krótki obieg, dalej jest jeden obieg na grzejniki (pokoje do spania, łazienka (drabinka), wc, suszarnia + Garaż Ok 40% domu ) na salon kuchnie łazienka(podłogówka) korytarz ,wiatrołap –jest 2 pompa i ogrzewanie podłogowe, w krótkim obiegu krąży woda cały czas ( wg nastawień z krzywej grzewczej) dalej mam 2 niezależne pompki i dwa niezależne sterowniki które odpowiadają za : 1 temp w salonie i podłogówce , 1 za temp w najchłodniejszym !!!! pokoju, z histerezą 0,1 st !!! to bardzo ważne w przypadku ogrzewanie podłogowego ! np. mam zadaną temp w salonie na 22st temp spada do 21,9 włącza się pompa studzi wodę w kociołku- za chwilę włącza się kocioł gazowy, temp osiąga 22,1st kocioł gazowy off.
Jako że jest to kocioł kondensacyjny a instalacja jest ‘’ mieszana’’ musiałem dostosować kilka detali
Kocioł musi kondensować więc tem powrotu nie może być wyższa niż 56st (pkt rosy) ,kocioł powinien modulować, lub pracować na najmniejszej możliwej mocy żeby osiągnąć najwyższa sprawność na grzejniki musi iśc jak najzimniejsza woda ale taka która zapewni dogrzewanie pomieszczeń, grzejniki MUSZA oddawać ciepło całą powierzchnią po w innym wypadku nie osiągnę żądanej temperatury .Krzywa grzewcza musi być tak ustawiona żeby delikatnie po 0,1 dogrzewała w odpowiednim czasie pomieszczenia, a nie powodowała wychłodzenia……CDN

Piotrek42
30-11-2014, 18:25
USTAWIENIA
W moim przypadku prowadzimy dość uregulowany tryb życia więc pierwsze co, to ustawiłem na sterowniku to opcje czasowe ( tygodniowe) ustawiłem na podłogówce temp STAŁĄ na 21,5 st (dzień/noc) podłogówka i tak przeciągnie o 0,2-0,3 st więc generalnie temp w salonie cały czas oscyluje w przedziale 22-22,5 st, do ogrzewania w pokojach wprowadziłem strefy godzinowe (dzień/ noc z limitem 22/21,5) nie lubię wstawac rano jak jest zimno więc strefa dzienną zaczyna się o godz 5 rano i delikatnie podbija mi temp do godz 8rano dzięki temu temp odczuwalna jest dużo wyższa niż temp rzeczywista, od godz 8 do 14 mam obniżoną temp do 21,5st od 14 do godz 22 mam ustawione 22st, i teraz dość ważna rzecz ,grzejniki mam przewymiarowane o 20% ale i tak muszę na nie puścić taką temp wody żeby dogrzewały mi bardzo delikatnie po 0,1st i o godz 22 temp osiągnęła 22st.zeby to osiągnąć musiałem wymusić większy ruch w 1 obiegu grzejnikowym tak żeby grzejniki promieniowały CAŁĄ swoją powierzchnią, a nie tylko góra była gorąca a dół letni, dałem pompkę (60watt) na max-a (odpadają pompki energooszczędne bo one zwalniają ruch wody !!) dzięki temu grzejniki są całe gorące, tutaj dochodzimy do NAJWAŻNIEJSZEJ rzeczy- krzywa grzewcza musi być tak ustawiona żeby dom delikatnie się nagrzewał ale nie powodował wychładzania, ja miałem dość łatwo bo przy starym kotle na ekogroszek miałem dużo narzędzi które pokazywały mi moje zapotrzebowanie domu na ciepło i dzięki temu wybrałem (chyba) optymalne ustawienia krzywej ,następnie zmieniłem ustawienia w kotle dokładnie to parametr odpowiedzialny za prace max pompy wody w kotle ,ustawiłem P 29 na 3 ! mały ruch wody=mała moc, dzięki temu kocioł praktycznie pracuje z mocą 1 czyli na minimalnych ustawieniach, naprawdę bardzo rzadko wchodzi na wyższe, dodatkowo sprzęgło hydrauliczne miesza wodę i co jest przeszkoda w kondensacie( wyższa temp powrotu) może być zaletą, bo dzięki wyższej temp powrotu kocioł nie pracuje z wyższa mocą, cwu mam ustawione również na 2 strefy 1 to stała temp 42st (szybki prysznic ew coś umyć ) a od godz 18 do 22 mam ustawione 48st

Piotrek42
30-11-2014, 18:37
Podsumowanie
Nie jestem zwolennikiem używania termostatów na grzejnikach (chociaż mam głowice na każdym grzejniku) termometr jest w najchłodniejszym miejscu i nagrzewa wszystkie pokoje ( jak używamy termostatów i włączy się np. jedna głowica to nawet jak w innych pokojach będzie ciepło to kocioł załączy się –będzie dogrzewał tylko ten jeden pokój i musi zagrzać całą wodę która jest w układzie) Ten sposób ogrzewania opiera się na CZYSTEJ krzywej grzania i wymaga troszkę zabawy i obserwacji własnego domu ale naprawdę generuje oszczędności i mamy wpływ na zużycie gazu w naszym domu, zapomniałem napisać jest to klkuletni domek dość dobrze ocieplony (ściany 12cm styro, podłoga 10 cm strop 30 czy 35 cm wełny mineralnej okna 3 szybowe 5 komorowe (chyba ;) ) Jeżeli są jakieś pytania to proszę pytac, jeżeli sa jakieś sugestie to również chętnie poczytam.jak o czymś zapomniałem to napiszcie to uzupełnię i na koniec ! To ogrzewanie sprawdza się u mnie ! nie wiem jak będzie sprawdzało się u kogoś (dlatego nie pisałem dokładnych nachyleń krzywej-bo każdy dom ma inną ) Po prostu pokazałem 1 z możliwości ogrzewania domu kotłem kondensacyjnym gdzie komfort cieplny jest zachowany w 100%
Pozdrawiam Piotrek42

Ps Panowie to są ustawienia pod KOMFORT CIEPLNY !! a nie bicie rekordów w ilości spalonego gazu :)

coppi
01-12-2014, 09:03
Podrzucę taki temat.

Mam MCR2 i 72m2 do ogrzania - same grzejniki. Czyli po pierwsze przewymiarowany, ale taki stan zastałem i trzeba sobie radzić. Przez cały wątek przebrnąłem w tamtym roku i ostatecznie sterowanie kotłem mam takie:
- sterownik qSense (czyli OpenTherm)
- czujnik temperatury zewnętrznej.

W tamtym roku temperaturę ustawioną mieliśmy na 20.5, w tym roku jest maleństwo więc podwyższona na 22 (w nocy 21.5). I jakoś przy małych mrozach grzejniki mi na zbyt gorące wyglądały i zacząłem się przyglądać.

Krzywą grzewczą mam tak ustawioną:

P1 - 60 - temp zasilania CO dla temp zewn min ( P29 )
P27 - 20 - temp zasilania CO przy temp zewn max( P28 )
P28 - 20 - temp zewn max
P29 - 20 - temp zewn minimalna

Czyli przy -20 stopniach na zewnątrz zasilanie powinno być 60 stopni. Czyli przy np. -5 powinno być jakieś 45 stopni, a u mnie dobija do 60 stopni. Dziś dzwoniłem do Dietricha do serwisu i informacja jaką otrzymałem jest taka, że qSense jest palnikiem, który sam wybiera optymalne nastawy i jedyne czego się trzyma, to żeby nie przekroczyć P1. A krzywa grzewcza schodzi na drugi plan. Gdyby był zwykły termostat pokojowy, wówczas termostat działa na zasadzie włącz/wyłącz, a moduluje palnikiem krzywa grzewcza.
To w takiej konfiguracji jak mam teraz, krzywa jest tylko dodatkiem i na drugim planie i nie wiadomo, czy jest brana pod uwagę w ogóle. Z wypowiedzi serwisu wynika, że nastawiają się na komfort i wygodę, a ekonomika ma drugorzędne znaczenie. Ale ja i tak w sumie qSensa używam jak zwykły termostat, w zasadzie temperaturę mam stałą cały czas. Trochę mi to nie pasuje. Wolałbym żeby qSense działał jak termostat, a resztę ustawia krzywa. iSense ma 6 strategii sterowania. w qSense w intrukcji znalazłem tylko taki punkt:

Regulator pracuje przy pomocy kontroli pomieszczenia (centralne ogrzewanie jest sterowane zależnie od temperatury wewnętrznej)).

Doradzicie coś, bo już sam nie wiem.

Piotr_M
01-12-2014, 12:54
Poszukuję sprawdzonego serwisanta de dietrich z terenu Krakowa lub okolic

Chrx
01-12-2014, 16:43
Piotrek42 pięknie to wszystko opisałeś :rolleyes:
U mnie właśnie jest taki efekt, że kaloryfery nie są równo ciepłe. Napisałeś, że dałeś pompkę 60 W na maksa. Napisz czy ją wymieniłeś czy ustawiłeś tą co jest na maksa? Jeśli tak to jak?

Piotrek42
01-12-2014, 18:37
Chrx to nie jest pompka w kotle !! pompkę w kotle ograniczyłem do minimum, żeby wymusić mały przepływ, dzięki temu, woda kraży najwolniej jak się da i również dzięki temu ograniczyłem moc kotła -kocioł po prostu pracuje na minimum swojej mocy i dzięki temu może generowac oszczędności w spalaniu gazu, na zasadzie mały przepływ=mała moc , za sprzęgłem mam 2 dodatkowe pompki 1 na podłogówkę i 1 na grzejniki i dałem na maxa jedną z tych pompek,Producenci jakoś nie kwapią się do tego żebyśmy spalali jak najmiej gazu,Panowie ja ten kociołek użytkuję pierwszy sezon ! uczę się go dopiero ! cześć rzeczy wykorzystałem ze sterownika z kotła na ekogroszek a do części doszedłem sam, moje ustawienia mają więc pełne prawo być obarczone błędem ! ale z tego co widziałem to ustawienia temp wewnętrznych na sterowniku powoduje duże straty bo kocioł stratuje z maxmalną moca dogrzewa prawie że na max-a dom a modulowanie zaczyna się w końcowym etapie pracy.

Piotrek42
01-12-2014, 18:46
Jeżeli nie masz sprzęgła ,a wszystko masz na 1 pompce ,możesz podwyższyć jej wydajność ,wchodzisz w Instalator parametry serwisowe/parametry kotła parametr P28 dajesz np na 8 a P 29na 10 dzięki temu zwiększysz moc i przepływy w pompie, a swoja drogą.... że instrukcja napisana jest na kolanie ,to ja wiem ale z parametrami w tabelce mógłbyś się zapoznac! str 51,52 Jaki bedzie efekt końcowy-napewno woda będzie krążyć szybcie,jaki będzie miało to wpływ na zużycie gazu? nie wiem

mitunio
01-12-2014, 20:21
Mam MCR II 24 + BS150.
Używam go 4 lata i generalnie wszystko było ok dopóki nie zacząłem użytkować pokoi na poddaszu użytkowym. Głowice grzejników były skręcone na min bo nie było potrzeby utrzymywani tam "normalnej" temperatury. Po uruchomieniu górnych pokoi okazuje się, że dwa grzejniki najbardziej oddalone od pieca grzeją w połowie od góry. Wykręcałem już głowice termostatyczne żeby je rozruszać, Kryzy na głowicach otwarte na maksymalny przepływ - nic nie pomogło. Pozostałe grzejniki są kryzowane i grzeją dobrze. Zacząłem więc gmerać w ustawieniach pieca. Tz - dałem na 55 i też nie wiele pomogło. Nie mogę podnosić wyżej bo mam z tego samego rozdzielacza co grzejniki zasilane dwa małe obiegi podłogówki na RTL-ach i nie chcę tam puszczać 60C. Wymyśliłem, że jak zwiększę bieg pompki obiegowej to zwiększy się przepływ w tych grzejnikach i zaczną grzać całą swoją powierzchnią. Niestety nie wiem jak dobrać się do ustawień tego parametru (pod warunkiem że pompka już nie jest na II biegu). Piec załączany jest przez Eurostera 2006, bez pogodówki, więc bazuje na temp. w wewn. pomieszczeń. Temp powrotu oscyluje w granicach 40-41C. Z góry przepraszam, że nie jestem w stanie przekopać kilkudziesięciu stron tego tematu, być może jest tam odpowiedź jak zmieniać parametry w trybie serwisowym.
Pzdr

woojas25
02-12-2014, 09:43
witam mam pytanko , czy pompa co jest w piecu mogła osłabnąc? wczoraj odpaliłem co i niby grzeje , ale wszystkie rotametry sa na 0 , jak odetne dopływ na pietro , to działają , i na odwrot tez ,tzn jak zamkne dół i puszcze tylko na góre to działają na górze , (podłoga ciepła , jak piec chodzi to jak dotykam pompy to czuc ze chodzi )

lisowskiad
02-12-2014, 11:02
Witam mam prośbe o radę być może w ustawieniach pieca bo przy powierzchni 200m2 dom z pustaków max ocieplony 10cm w połowie podłogówka i auraton ustawiony od 6-8 21,5* od 8-14 20,5* od 14-20 21,5* od 20-6 20,5* czujnik pogodowy wyznaczył 49* przy ustawieniu na P1 60* a zużycie 15m3 na dobę podczas obserwacji godziny z obniżona temperaturą praktycznie piec się nie załącza, więc 8-godzin pracy aby temperature utrzymać 21,5* kosztuje 15m3 na dobę nie jest to za dużo?

Piotrek42
02-12-2014, 17:42
A spróbuj dać mniejszą różnice temperatur, duża delta zabija kondensację, pozta tym dużo ludzi widzę ustawia kotły na dzień np 22 a noc 20 czyli teoretycznie 2 st różnicy ( w te wiatry przy minusowych temp dom może się o te 2 st ochłodzić) wtedy mcr startuje i z PEŁNĄ mocą, pracuje zeby szybko uzupełnić straty ( kotły na gaz ida raczej w stronę komfortu-a nie oszędności) i to co oszczedzi w nocy skonsumuje w dzień coś jakbyś jechał samochodem z gorki 2 km a pozniej jechał 5km na jedynce pod górkę...

CitroCerber
03-12-2014, 06:31
witam mam pytanko , czy pompa co jest w piecu mogła osłabnąc? wczoraj odpaliłem co i niby grzeje , ale wszystkie rotametry sa na 0 , jak odetne dopływ na pietro , to działają , i na odwrot tez ,tzn jak zamkne dół i puszcze tylko na góre to działają na górze , (podłoga ciepła , jak piec chodzi to jak dotykam pompy to czuc ze chodzi )

Sprawdź odpowietrzniki - zwłaszcza ten na górze kotła. Pompa ma 2 prędkości, więc jeśli masz ustawioną na niższy bieg to mógłbyś spróbować "przyspieszyć" i zobaczyć czy coś to zmienia.

coppi
03-12-2014, 07:36
Podrzucę taki temat.

Mam MCR2 i 72m2 do ogrzania - same grzejniki. Czyli po pierwsze przewymiarowany, ale taki stan zastałem i trzeba sobie radzić. Przez cały wątek przebrnąłem w tamtym roku i ostatecznie sterowanie kotłem mam takie:
- sterownik qSense (czyli OpenTherm)
- czujnik temperatury zewnętrznej.

W tamtym roku temperaturę ustawioną mieliśmy na 20.5, w tym roku jest maleństwo więc podwyższona na 22 (w nocy 21.5). I jakoś przy małych mrozach grzejniki mi na zbyt gorące wyglądały i zacząłem się przyglądać.

Krzywą grzewczą mam tak ustawioną:

P1 - 60 - temp zasilania CO dla temp zewn min ( P29 )
P27 - 20 - temp zasilania CO przy temp zewn max( P28 )
P28 - 20 - temp zewn max
P29 - 20 - temp zewn minimalna

Czyli przy -20 stopniach na zewnątrz zasilanie powinno być 60 stopni. Czyli przy np. -5 powinno być jakieś 45 stopni, a u mnie dobija do 60 stopni. Dziś dzwoniłem do Dietricha do serwisu i informacja jaką otrzymałem jest taka, że qSense jest palnikiem, który sam wybiera optymalne nastawy i jedyne czego się trzyma, to żeby nie przekroczyć P1. A krzywa grzewcza schodzi na drugi plan. Gdyby był zwykły termostat pokojowy, wówczas termostat działa na zasadzie włącz/wyłącz, a moduluje palnikiem krzywa grzewcza.
To w takiej konfiguracji jak mam teraz, krzywa jest tylko dodatkiem i na drugim planie i nie wiadomo, czy jest brana pod uwagę w ogóle. Z wypowiedzi serwisu wynika, że nastawiają się na komfort i wygodę, a ekonomika ma drugorzędne znaczenie. Ale ja i tak w sumie qSensa używam jak zwykły termostat, w zasadzie temperaturę mam stałą cały czas. Trochę mi to nie pasuje. Wolałbym żeby qSense działał jak termostat, a resztę ustawia krzywa. iSense ma 6 strategii sterowania. w qSense w intrukcji znalazłem tylko taki punkt:

Regulator pracuje przy pomocy kontroli pomieszczenia (centralne ogrzewanie jest sterowane zależnie od temperatury wewnętrznej)).

Doradzicie coś, bo już sam nie wiem.

Trochę sam sobie podbiję, bo inny temat się toczy, a mój post jakoś zaginął ;(

woojas25
03-12-2014, 13:04
dzieki za odpowiedz , ale dopusciłem wody do co , teraz mam na piecu 1,8-2.0 , a miałaem 1.2 , i jest ok , przeplywy wszystkie 1.5-2 l/min , nie wiem czy to było przyczyną , ale na to wyglada ze tak . pompe mam na 2 biegu

dramy
04-12-2014, 18:58
Witam mam piec MCRII grzejniki + ogrzewanie podłogowe. Pytanie jaką dobrać najlepszą strategię grzania :
W tej chwili mam :
dla grzejników - czujnik temperatury zewnętrznej ( i tu wydaje mi sie najlepszym wyborem - krzywa grzewcza))
dla podłogówki - czujnik pokojowy i tu pytanie czy nie lepiej wybrać strategię : czujnik temp zewnętrznej + czujnik pokojowy ?

lisowskiad
06-12-2014, 08:04
witam po rozpaleniu pieca węglowego zwróciłem uwagę na oddawane ciepło z grzejników i zaobserwowałem że ciepło jest bardziej oddawane niż przy wyższej temperaturze z pieca gazowego i mam prośbę jakie ustawienia wprowadzić by wydajność z pieca gazowego była wyższa w obiegu co za tym idzie szybciej róznice pomiedzy ustawieniami np nocnym a dziennym zostanie dogrzana a nie chciałbym coś żle ustawić pompa na węglowym jest ustawiona na max

trafal
06-12-2014, 20:06
Witam, podłącze się pod temat - posiadam kocił MCR3 24T podłączony do bufora 1000l.
Moje pytanie: na kotle wyłączyłem C.W.U i działa tylko C.O. po włączeniu kocioł około 4 minut odpowietrza się (to podobno standard) na pokrętle ustawiam np. 45 st. ale kocioł sam z siebie nie załącza się, dopiero jak nacisnę przycisk drabinką) to coś się uruchamia ale nie grzeje (miga kontrolka zielono/pomarańczowa)po kolejnym naciśnięciu uruchamia się palnik i piec grzeje (miga kontrolka pomarańczowa). Po około 30 minutach kocioł przestaje grzać choć nie osiągnął zadanej temperatury wody. Czy muszę kupić jaki sterownik do tego kotła aby ogrzewać zład w buforze?
Proszę o ewentualną pomoc.

1950
06-12-2014, 21:26
a miałeś chociaż instrukcję w ręku,
o czytaniu nie wspomnę

Piotrek42
06-12-2014, 22:20
a miałeś chociaż instrukcję w ręku,
o czytaniu nie wspomnę
To samo pomyslałem.... kolego zakup sterownik isense (będzie ci łatwiej ustawiać kocioł) a swoją droga kocioł gazowy i bufor??? przeciez to produkcja strat....

trafal
06-12-2014, 22:30
Czytałem instrukcje - i niepokoi mnie miganie kontrolki na pomarańczowo.
Czyli potrzebny sterownik aby się dowiedzieć coś więcej.

1950
07-12-2014, 07:38
dokładnie, nie musi być iSense, tobie wystarczy qSense i dodatkowo czujnik cwu

trafal
07-12-2014, 10:37
dokładnie, nie musi być iSense, tobie wystarczy qSense i dodatkowo czujnik cwu
Bardzo dziękuje za podpowiedź.
Co do czujnika C.W.U. to mam go zamontowanego ale piec mam podłączony do króćca C.O. i nie wiem co z tym fantem zrobić? Czy przerobić podłączenie do króćca pod C.W.U. ?
Czy qSense ma dwukierunkową komunikacje z kotłem?

Czy można skasować tą sygnalizacje pomarańczowej kontrolik?

Pozdrawiam.

1950
07-12-2014, 12:06
w papierach masz taki kartonik z kodami diod,
tam zobacz jaki to komunikat,
jak kocioł masz podpięty pod co i zainstalowany czujnik cwu to kocioł i tak nie będzie grzał wody po przełączeniu zaworu trójdrogowego na cwu bo nie ma fizycznie takiej możliwości,
on grzeje ci wodę tylko dlatego że ma ustawioną na pokrętle jakąś temperaturę na co,
to w taki sposób nie będzie funkcjonować normalnie,
podłącz kocioł do króćców cwu i wyłącz pokrętłem na kotle grzanie co,
nawet nie musisz kupować qSense, jeżeli będziesz to miał tak podłączone,
temperaturę cwu nastawisz też na pokrętle,
ale nic nie będziesz wiedział co ewentualnie boli kocioł

trafal
07-12-2014, 13:35
Wygląda na to że ta usterka to: Grupa Serwis* i Kod A
Konserwacja*: Migający pomarańczowy sygnał oznacza, że kocioł wymaga konserwacji.
Częstotliwość migania pomarańczowego światła oznacza kod serwisowy.
Zanotuj dany kod serwisowy (A, B lub C) i w ciągu kilku dni skontaktuj się z serwisem.

TOMIJULKA
10-12-2014, 17:23
Panowie mam problem z ustawieniem temperatury w domu. Zacznę od początku posiadam piec MCR3 24T DE DITRICH do tego sterownik cMIX AD-290 +czujnik zewnętrzny bufor jak się nie mylę 300l w tym 220/80 do tego cosmofloor z termostatami w każdym pokoju, siłownikami i listwami sterującymi w skrzynkach. Ogrzewanie 100% podłogowe dom około 140m2. W całość jeszcze jest włączony kominek z płaszczem wodnym i z regulatorem ecokom260 po uruchomieniu kominka wyłącza mi piec ale to jest inna inszość i pytania może na później. Moje pytanie jakie powinny być ustawienia pieca ?? mój instalator poustawiał piec i nic mi nie powiedział co i jak. Jakie ustawienia w sterowniku ad290 jest bardzo dużo funkcji mam ustawione na automat ręczne co proponujecie. Pisze lakonicznie bo nie wiem od czego zacząć i jakie informacje potrzebujecie żeby mi podpowiedzieć jestem w tych sprawach laikiem. np. W garażu na termostacie mam ustawiona temperaturę 18 stopni a tam 24 stopnie nie wiem co jest grane nic za bardzo nie mogę ustawić termostatami w pokojach po 23,5 stopnia a na piecu ustawione żeby grzało do 22,5 może to za dużo i piec praktycznie cały czas chodzi może nie cały czas ale więcej razy się załącza jak przed zmianami przez mojego instalatora. Proszę o pomoc w ustawieniu pieca i sterownika ad-290

Drew77
22-12-2014, 18:57
Witam,

Mam MCR-a II wraz ze sterownikiem iSense Radio i mam problem z ustawieniem temperatury zasilania. Temperaturę nastawiam na np. 60* a kocioł, choćby nie wiem jaka była zadana temperatura na sterowniku , nie podgrzewa zasilania powyżej 45*, nie ma regulacji pogodowej.Przy ogrzewaniu CWU temperatura swobodnie wzrasta do 55 i wyżej.
Może ktoś wie jak rozwiązać ten problem? Zgory dziekuje

szandor25
30-12-2014, 18:23
Witam
Mam pytanko czysto teoretyczne. Podłogówka 100% do pieca MCR II podpięty jest czujnik temperatury zewnętrznej. Na piecu ustawiona jest krzywa grzewcza bo jest taka możliwość, bo mamy czujnik temperatury zewnętrznej podpięty do pieca. W związku z tym mam pytanie co da mi dodatkowy sterownik do pieca typu Celcia itp.???

zybie
30-12-2014, 21:24
Witam
Mam pytanko czysto teoretyczne. Podłogówka 100% do pieca MCR II podpięty jest czujnik temperatury zewnętrznej. Na piecu ustawiona jest krzywa grzewcza bo jest taka możliwość, bo mamy czujnik temperatury zewnętrznej podpięty do pieca. W związku z tym mam pytanie co da mi dodatkowy sterownik do pieca typu Celcia itp.???

Kolego masz regulację kotła z pomieszczenia plus czujnik pokojowy czyli regulację pogodową z wpływem temperatury pomieszczenia. Dodatkowo zyskujesz program czasowy którego w MCR II brakuje, inaczej mówiąc możesz ustawiać inną temperaturę dla dnia i nocy.

Piotrek42
30-12-2014, 22:07
Celci już chyba nie sprzedają.... wszed sterownik isense i qsense ,dokładnie jak kolega pisze wygoda sterowania kotłem + dodatkowe parametry

pawelwik
06-01-2015, 17:47
No to ja krótkie pytanko - MCR II + isense + cmix - podłogówka i grzejniki (obecnie użytkowane tylko 2)
- ustawienia podłogówka P1 40, P27 20, P28 16 P29 15, wpływ 4, max kotła 40
- ustawienia grzejnika P1 40, P27 20, P28 20 P29 10, wpływ 5, max kotła 60

Jest -8 stopni a kocioł wrzucił mi na obieg nr 2 (grzejniki) 60 stopni - o co kaman - przecież wg krzywej powinno być mniej niż 40???
Po co mi te ustawienia max kotła??
I czy wreszcie ktoś mi wyjaśni o co chodzi z wpływem czujnika wew - od dwóch lat z tym eksperymentuję i z tego co zauważyłem to mi po prostu podnosi temp żądaną - gdy ustawiam wpływ np 5 to o około 2,5 stopnia itd - po cholerę - skoro powinna to być tylko korekta czułości a nie podkręcenie temperatury?

Mr_Mabram
11-01-2015, 10:27
Witam wszystkich.
Chciałbym się poradzić. Mam kociołek Mcr II i do tego sterownik PT55 na całości podłogówka, generalnie jetem w miarę zadowolony ale chciałbym lekko zmodernizować moje ogrzewanie. Otóż dom od strony południowej i wschodnio-południowej posiada same duże okna i w słoneczny zimowy nawet zimny dzień temperatura ladnie sie podnosi na parterze i kocioł nie włączy się cały dzień dopiero wieczorem po spadku temperatury.
Na piętrze w tym czasie następuje wychłodzenie i większy spadek temperatury.
Posiadam siłowniki duże które mógłbym założyć na głowny zawór od rozdzielacza dolnego i górnego. Zrobić sobie takie sterowanie strefowe - parter - piętro.
Jak to ogarnąć?
Czy mogę wrzucić jeszcze jeden PT55 na górę i sterować to równolegle??

Pozdrawiam

CitroCerber
12-01-2015, 09:59
Otóż dom od strony południowej i wschodnio-południowej posiada same duże okna i w słoneczny zimowy nawet zimny dzień temperatura ladnie sie podnosi na parterze i kocioł nie włączy się cały dzień dopiero wieczorem po spadku temperatury.
Na piętrze w tym czasie następuje wychłodzenie i większy spadek temperatury.
Posiadam siłowniki duże które mógłbym założyć na głowny zawór od rozdzielacza dolnego i górnego. Zrobić sobie takie sterowanie strefowe - parter - piętro.
Jak to ogarnąć?


Zamontować PT55 na pietrze tam gdzie najbardziej się wychładza, a na parterze siłowniki sterowane zwykłym termostatem sterującym.



Czy mogę wrzucić jeszcze jeden PT55 na górę i sterować to równolegle??


Nie, nie możesz - dwa sterowniki to tylko z cMix-em.

Mr_Mabram
12-01-2015, 18:52
Zamontować PT55 na pietrze tam gdzie najbardziej się wychładza, a na parterze siłowniki sterowane zwykłym termostatem sterującym.



Nie, nie możesz - dwa sterowniki to tylko z cMix-em.

Pomysł całkiem, całkiem, więc sterownik na piętrze - czemu nie, a na dole założę tylko jeden siłownik na głównym zaworze odcinający mi cały parter, bo nie potrzeba mi regulatora w każdym pomieszczeniu - szkoda kasy i nie ma sensu jak w miarę wszystko wyregulowane.
Dzięki, pozdrawiam :)

maniek.
13-01-2015, 23:32
Panowie czy waszym zdaniem taki rozdzielacz jest dobrym rozwiązaniem do kotła kondensacyjnego proszę o wasze porady.298811

CitroCerber
14-01-2015, 10:06
Panowie czy waszym zdaniem taki rozdzielacz jest dobrym rozwiązaniem do kotła kondensacyjnego


Z punktu widzenia kotła kondensacyjnego nie ma to znaczenia jaki masz rozdzielacz w podłogówce. Jedyna róznica to taka, że jeśli w instalacji jest zawór trójdrogowy lub zawór termostatyczny (na zasilaniu), to można z niego zrezygnować bo właściwą temperaturę zasilania ustawisz na kotle.

smer
14-01-2015, 17:57
Dzień dobry.

Przeczytałem całe 78 stron i... zgłupiałem do reszty.

Ale może zacznę od początku: mam dom parterowy, dość dobrze ocieplony, ok. 90m2 podłogówki, podpiętej w dziesięciu pętlach, bez żadnych mieszaczy i zaworów. W kotłowni wisi sobie MCR/II, a na ścianie w salonie "byle jaki" termostat. Na zewnątrz mam wyprowadzoną pogodówkę.
Za około tydzień powinienem w końcu mieć doprowadzony do domu gaz i w końcu będę mógł odpocząć od ogrzewania kominkiem, i podgrzewania zasobnika prądem.
W założeniach ma to działać tak, że po "dopieszczeniu" krzywej grzewczej pogodówka będzie sobie sterowała zadaną temperaturą - bez kombinowania, czy to noc, czy dzień, czy weekend - wyłączające się jedynie wtedy, gdy dowalę celsjuszy kominkiem. Ale co z CWU? Teraz po przeczytaniu tego tematu mnie olśniło, że bez sterownika kocioł będzie dobijał CWU do zadanej temperatury non stop, bez opamiętania, niezależnie czy dzień to, czy noc...

Tu pytanie do obeznanych z tematem: jaki zakupić (prosty) sterownik, żeby móc ustawić ze trzy, cztery czasy nagrzewania CWU? Pozwoliłoby mi to zaoszczędzić na niepotrzebnie wypalonym gazie i ograniczyło niepotrzebne katowanie kociołka. Reszta "wodotrysków" jakie oferują wypasione sterowniki jest mi niepotrzebna. Oczywiście miło byłoby móc ustawiać sobie na sterowniku temperaturkę CO, krzywe, spoglądać w monitoring kociołka, itp., ale naprawdę potrzebne jest mi tylko sterownie czasem pracy CWU, bo resztę da się ustawiać z kotła (swoja drogą gdyby firma dołożyła na etapie produkcji te dwa euro i wyposażyła kocioł w porządny wyświetlacz, bez tych kretyńskich dwuznakowych kodów, to szlag by ich nie trafił, a i zbyt by się polepszył...).

Dodam, że wynalazki nie mające podtrzymania odpadają, bo u mnie stosunkowo często wyłączają prąd i wtedy za każdym razem musiałbym ustawiać godzinę.

Pomożecie? Ja już dostałem zawiechy przy roztrząsaniu tematu sterowników, a Wy przecież bez zastanowienia na pewno wiecie, czego mi trzeba ;)

CitroCerber
14-01-2015, 20:27
Tu pytanie do obeznanych z tematem: jaki zakupić (prosty) sterownik, żeby móc ustawić ze trzy, cztery czasy nagrzewania CWU?


Dodam, że wynalazki nie mające podtrzymania odpadają, bo u mnie stosunkowo często wyłączają prąd i wtedy za każdym razem musiałbym ustawiać godzinę.

Mój sterownik CWU ma możliwość ustawienia około 20 cykli załącz wyłącz, ma podtrzymanie (wbudowany akumulatorek, wytrzymuje minimum kilka godzin, chociaż w warsztacie wisi rekordzista, który chodził bez zasilania ponad 2 lata). :)

Już kilka razy pisałem o nim w tym wątku.

Termostat sterujący CO pozostaje bez zmian.

Jak chcesz mieć wszystko luksusowo w jednym i z podglądem parametrów, to poczytaj o PT55 i PT59(X) - oba w moim podpisie. ;) Ewentualnie Celcia albo iSense.


Oczywiście miło byłoby móc ustawiać sobie na sterowniku temperaturkę CO, krzywe, spoglądać w monitoring kociołka, itp.,

Można to zrobić za pomocą kabla i programu serwisowego. :)


Pooglądać można np rozruch kotła (po włączeniu do zasilania):

smer
14-01-2015, 22:28
Jak chcesz mieć wszystko luksusowo w jednym i z podglądem parametrów, to poczytaj o PT55 i PT59(X) - oba w moim podpisie. ;)

Właśnie poczytałem o sterowniku PT55 w Twoim opisie tego sterownika i tam wyczytałem, że "- W przypadku wyłączenia prądu zegar cofa się o około 30minut "

I o to właśnie chodziło mi z podtrzymaniem, bo jeśli za każdym razem gdy mrugnie prąd będę musiał ustawiać zegar, to ocipieję ;)

CitroCerber
15-01-2015, 09:29
I o to właśnie chodziło mi z podtrzymaniem, bo jeśli za każdym razem gdy mrugnie prąd będę musiał ustawiać zegar, to ocipieję ;)

PT59 i mój sterownik nie mają z tym problemu :) Możliwe, że PT55 też poprawili.

smer
15-01-2015, 10:09
Zatem na wszelki wypadek z PT55 nie będę eksperymentował.

Pozostaje wiec PT59 za 580 zł oraz iSense za 385 zł.

Hmm...

Czy powinienem się obawiać tego iSensa? A może czegoś istotnego mu brak? Np.nigdzie nie potrafię znaleźć histerezy dla CWU. Choć jeśli faktycznie ma możliwość ustawień 6-ciu punktów ustawień na dzień, to jaka by ona nie była, nie jest źle.

CitroCerber
15-01-2015, 10:45
Pozostaje wiec PT59 za 580 zł oraz iSense za 385 zł.

Albo mój sterownik dla CWU, który jest jeszcze tańszy. :)


Np.nigdzie nie potrafię znaleźć histerezy dla CWU.

To akurat możesz ustawić w kotle.

smer
15-01-2015, 10:53
Coś czuję, że muszkę kupić sterownik, pobawić się nim, a potem dopiero brać się do gadki ;)
Bo właśnie wydawało mi się, że jeśli wsadzę np. iSensa, to o przejmie CAŁĄ kontrole nad kotłem, a tu okazuje się, że on niby MASTER, a jednak z parametrów ustawionych na kotle korzysta...

Piotrek42
22-01-2015, 19:42
CitroCerber ile dałeś za ten kabel? i gdzie kupiłes??? program do monitoringu znalazłem w necie a kabla nie...

CitroCerber
23-01-2015, 07:13
CitroCerber ile dałeś za ten kabel? i gdzie kupiłes???

Zajmuję się jego "produkcją". :)

Piotrek42
23-01-2015, 14:44
A ile ta '' produkcja'' kosztuje??? Jak nie chcesz pisać to mozesz dać info na PW

CitroCerber
28-01-2015, 06:42
A ile ta '' produkcja'' kosztuje??? Jak nie chcesz pisać to mozesz dać info na PW

Poszło na PW. :)

Earnshaw83
01-02-2015, 08:58
Witam wszystkich,
chciałbym prosić o pomoc w sprawie usterki E5: od czego zacząć i co najczęściej jest przyczyną? Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

CitroCerber
01-02-2015, 11:19
Witam wszystkich,
chciałbym prosić o pomoc w sprawie usterki E5: od czego zacząć i co najczęściej jest przyczyną? Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Zacznij od wyczyszczenia i ustawienia odstępu elektrody zapłonowej.

Earnshaw83
01-02-2015, 12:12
Dziękuję za odpowiedź. Sprawdzałem tę świecę, odstęp jest około 3 mm. W instrukcji się doszukałem, że trzeba sprawdzić zawartość Co, ale nie wiem jak to zrobić, skoro piec się nie włącza. I jeszcze pisze, żeby przeczyścić przewody powietrzno-spalinowe (czy spalinowy to ten mniejszy?).

smer
01-02-2015, 12:14
Witam.

Zatem czas na pierwsze spostrzeżenia:
Dom: parterowy, ok. 90m2 podłogówki, podpiętej w dziesięciu pętlach, bez żadnych mieszaczy, zaworów, termostatów, itp..
Izolacja: 15cm szarego styropianu na porothermie 25cm, 15cm styropianu pod wylewką w podłodze i 15cm nad lanym, betonowym stropem na poddaszu. Okna z potrójną szybą.
W kotłowni wisi sobie MCR/II, na ścianie w salonie iSense, a na zewnątrz mam wyprowadzoną pogodówkę.

Kocioł uruchomiłem 30.01.2015 r. ok. południa, więc pracuje dokładnie dwie doby. Do tej pory zużył 21 m3 gazu, z tym, że 10 m3 poszło przez pierwsze 12 godzin, gdy wygrzewał lodowatą podłogę - na żywiołowym "rozrzutnym" hajcowaniu, na byle jak wyregulowanym piecu i kompletnie nieustawionym sterowniku. Piszę "żywiołowym", bo zaraz po odpaleniu kotła, ustawieniu zasilania CO na 35 stC i wklepaniu na kotle prowizorycznych ustawień dla pogodówki, musiałem wyjść do pracy.
Po powrocie, po ok. 11 godz. stwierdziłem zużycie 10m3 gazu, w domu zastałem zachwyconą żonę, szurającą na boso po ciepłej podłodze, a na iSensie temperaturę pomieszczenia 24 st.C, pomimo nastawionych 21 stopni.

Podjęte działania: Ustawiłem na sterowniku "program godzinowy" - ok. 20 st.C w ciągu dnia, 21 st.C wieczorem i 19 st.C w nocy. Zaznaczyłem opcję "ogrzewanie podłogowe". Skorygowałem krzywą grzewczą z 5 na 1 (że niby dla dobrze zaizolowanego domu). Ustawiłem czasy pracy nagrzewania CWU, bo jak się okazało opcja przygotowania CWU była wyłączona.

Wnioski:
1. W domu utrzymuje się temp. 21,5 st.C, czyli jak dla nas jest to górna akceptowalna granica - jesteśmy raczej nieodporni na przegrzania.
2. Przez pierwsze (ok.) 12 godzin piec pożarł 10 m3, rozgrzewając lodowata podłogę i nie grzejąc CWU. Ten pomiar odrzucam jako niereprezentatywny.
3. Przez pozostały czas, aż do chwili obecnej (ok. 36 godzi) piec pożarł 11 m3 gazu - grzejąc i przygotowujac CWU. Wykonując proste działania arytmetyczne (11/36*24) wychodzi mi, że przy tempetarurach wahających się w przedziale -3 noc/+3 dzień, kocioł zużywa 7,3m3 gazu E.

Earnshaw83
01-02-2015, 18:39
witam ponownie,elektrody wyczyscilem iustawilem ,w poprzednich wypowiedziach bylo podejrzenie ze to trafo zaplonowy czy ktos wie gdzie mozna go kupic .z gory dziekuje ps.jutro wyjde na dach i spwadze przewody spalinowe

CitroCerber
01-02-2015, 19:55
Dziękuję za odpowiedź. Sprawdzałem tę świecę, odstęp jest około 3 mm.

Wyczyściłeś delikatnie drobnym papierem ściernym?


W instrukcji się doszukałem, że trzeba sprawdzić zawartość Co,

Do tego potrzebujesz miernik CO2. Króciec pomiarowy masz w kołnierzu wychodzącym do komina.


ale nie wiem jak to zrobić, skoro piec się nie włącza.

Jak startuje to słychać, że iskra przeskakuje na elektrodzie (przy próbie rozruchu)?


I jeszcze pisze, żeby przeczyścić przewody powietrzno-spalinowe (czy spalinowy to ten mniejszy?).

Tak, ale o ile Ci wróbel w nim nie utknął to tu bym się nie doszukiwał problemu. :)

zybie
01-02-2015, 20:12
Kolego a pewne że masz gaz.

Mr_Mabram
02-02-2015, 19:39
Witam ponownie :)

Parenaście postów wyżej pisałem że trochę wkurza mnie wychładzanie piętra podczas słonecznego dnia, sterownik na parterze a parter posiada sporo wielkich przeszkleń i ładnie się nagrzewa ale kocioł wtedy cały dzień się nie włączy.
CitroCerber podsunął mi pomysł z przeniesieniem sterownika na piętro gdzieś a ja dołożyłem swoje 3 grosze i zamontowałbym jeszcze elektrozawór na dolnym rozdzielaczu który odcinałby cały parter. I ten pomysł mi się podoba ale... wpadłem na jeszcze dodatkowy pomysł.
Co by się stało gdybym wpiął pompę jakaś energooszczędną równolegle jak na rysunku i 2 zawory zwrotne jak pokazałem? Zaznaczę że żaden mieszacz nie jest mi potrzebny, instalacja ma być jak najprostsza i skuteczna :)
Chciałbym żeby pompa mieszała wodę parter-piętro non stop, myślę że wyrównałoby to trochę temperatury.
Ta pompa włączałaby się wtedy kiedy kocioł już przestanie pracować i wyłączała wtedy kiedy włączy się kocioł bo analogicznie nie ma potrzeby pchania wody wtedy jak pompa w kotle pracuje.
Może wypowie się jakiś instalator :)?

Pozdrawiam

CitroCerber
03-02-2015, 07:57
Ciekawy sposób na wyrównanie temperatur - "wewnątrzdomowa pompa ciepła woda-woda". :D

Takie umiejscowienie pompy nie gwarantuje, że ciepła woda z parteru popłynie na piętro, bo przepływ będzie identyczny jak w przypadku włączenia kotła, tyle, że bez podgrzewania wody. Weź dodatkowo pod uwagę to, że po uruchomieniu kocioł będzie przepychał wodę (a przynajmniej jej część) przez pompę zamiast przez podłogówkę.

Rozłączanie pompy zewnętrznej możesz zrealizować używając kotła - ma do tego odpowiednie wyjście. ;)


Napiszę jak ja mam zrobione:

- Sterownik na piętrze
- 2 pompy zewnętrzne - po jednej na kondygnację
- pompa w kotle zasila obwód sprzęgła hydraulicznego "po stronie kotła"
- wszystkie trzy pompy (kotła + zewnętrzne) są sterowane przez kocioł
- dodatkowo pompa na parterze jest odłączana przez termostat znajdujący się na parterze


Odnośnie sprzęgła hydraulicznego - to temat jest [TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?32589-piec-kondensacyjny-a-sprz%C4%99g%C5%82o-hydrauliczne)] ;)

Mr_Mabram
03-02-2015, 18:11
Ciekawy sposób na wyrównanie temperatur - "wewnątrzdomowa pompa ciepła woda-woda". :D

Takie umiejscowienie pompy nie gwarantuje, że ciepła woda z parteru popłynie na piętro, bo przepływ będzie identyczny jak w przypadku włączenia kotła, tyle, że bez podgrzewania wody. Weź dodatkowo pod uwagę to, że po uruchomieniu kocioł będzie przepychał wodę (a przynajmniej jej część) przez pompę zamiast przez podłogówkę.

Rozłączanie pompy zewnętrznej możesz zrealizować używając kotła - ma do tego odpowiednie wyjście. ;)


Napiszę jak ja mam zrobione:

- Sterownik na piętrze
- 2 pompy zewnętrzne - po jednej na kondygnację
- pompa w kotle zasila obwód sprzęgła hydraulicznego "po stronie kotła"
- wszystkie trzy pompy (kotła + zewnętrzne) są sterowane przez kocioł
- dodatkowo pompa na parterze jest odłączana przez termostat znajdujący się na parterze


Odnośnie sprzęgła hydraulicznego - to temat jest [TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?32589-piec-kondensacyjny-a-sprz%C4%99g%C5%82o-hydrauliczne)] ;)

Dzięki CitroCerber na ciebie zawsze można liczyć. W końcu to twój wątek ;).
Zapisałem na sąsiednim forum i wiesz, że dostałem taka sama odpowiedź w sensie zrobienia instalacji dokładnie jak ty masz u siebie :) Wydaje mi się to podejrzane ;).
Więc będzie się trzeba zabrać za przeróbki na przyszła zima. Pochwal się jeszcze jakie masz te pompy 40W czy 60W? Nie wiem jakie by tu zakupić (4 metry czy 6m).
Jeszcze z ciekawości spytam to sprzęgło robiłeś sam czy gotowca zakupiłeś jakiegoś?
Już nie pamiętam ale miałem kiedyś w zakładkach chyba nawet sprzęgło jakie proponuje De Dietrich, pewnie w tym wątku nawet się przewineło coś mi świta.

CitroCerber
03-02-2015, 19:09
Dzięki CitroCerber na ciebie zawsze można liczyć. W końcu to twój wątek ;).

Niezupełnie mój, ale tutaj najczęściej się udzielam. :)


Pochwal się jeszcze jakie masz te pompy 40W czy 60W? Nie wiem jakie by tu zakupić (4 metry czy 6m).

Na parterze mam Wilo RS 25/4, piętro Wilo RS 25/60 z czterostopniową regulacją - ustawione prawie cały czas na najniższy bieg.


Jeszcze z ciekawości spytam to sprzęgło robiłeś sam czy gotowca zakupiłeś jakiegoś?

Kupione na allegro (użytkownik mcgyver2809 - aktualnie nie ma, ale on jest producentem, więc jak się spytasz, to może wykona), wymiarami zbliżone do tego jakie proponował de dietrich. Zresztą jest trochę tego na allegro (http://allegro.pl/dom-i-ogrod?order=d&string=sprz%C4%99g%C5%82o+hydrauliczne).


Już nie pamiętam ale miałem kiedyś w zakładkach chyba nawet sprzęgło jakie proponuje De Dietrich, pewnie w tym wątku nawet się przewineło coś mi świta.

Ja wrzucałem rysunek z dokumentacji - w wątku o sprzęgle. :)

Mr_Mabram
03-02-2015, 19:15
A dzięki dzięki, znalazłem ten rysunek sprzęgła w sąsiednim wątku co wyżej linka podesłałeś :)
Rozumiem, że za sprzęgłem masz jakiś trójnik czy coś takiego co ci rozdziela obieg na dolny i górny rozdzielacz.
Kiedyś pisałeś dawno że miałeś chyba mieszacz też ale nie wydaje mi się on potrzebny za sprzęgłem??

CitroCerber
03-02-2015, 20:04
Rozumiem, że za sprzęgłem masz jakiś trójnik czy coś takiego co ci rozdziela obieg na dolny i górny rozdzielacz.

Tak, zwykły trójnik.


Kiedyś pisałeś dawno że miałeś chyba mieszacz też ale nie wydaje mi się on potrzebny za sprzęgłem??

Miałem, ale przy okazji robienia podłogówki na poddaszu został wywalony (wraz z zaworem upustowym różnicy ciśnień) bo był zbędny.

smer
05-02-2015, 18:51
Niedawno, przed podłączeniem kotła, przeczytałem wątek.

W sobotę podłączyli mi gaz i odpaliłem kociołek. Wtedy też przeczytałem cały wątek powtórnie, choć trochę na wyrywki - ot, na temat ustawiania parametrów, zabawy iSensem, itp.

Obecnie czytam go po raz trzeci i to z cholerną uwagą, i wgryzłem się już do 20-tej strony, lecz czas nagli, a żona łypie na mnie ponuro...

Chodzi mianowicie o to, że coś nie potrafię rozgrzać domu. Jak przez pierwsze 2 dni było ok, tak teraz pomimo restartowania kotła, ustawiania na próbę różnych programów, włączania i wyłączania pogodówki, i innych różnych kombinacji podłoga zimna, a w domu 19 stopni (pomimo zadanych 22stC ).
Domyślnie temp. max. dla -15 ustawioną mam na 40stC, a dla 20 st. na 20, czyli krzywa grzewcza +-0,5. Isens poustawiany typowo dla podłogowego z pogodówką. Układ CO bez żadnych cudów, zaworów, mieszaczy, itp. Dziesięć równomiernych pętli.

Co dziwne, komunikaty sczytywane z pieca trochę mnie szokują. Kocioł przeważnie chodzi w trybie mierzenia temperatury ( 8 ), a dane wyglądają tak:
t1 = 36, t2 = 36, t3 = 36,
lub np:
t1 = 45, t2 = 45, t3 = 45,

Dlaczego wejście i wyjście CO oraz CWU maja te same temperatury?
Dlaczego t1 miewa 45, skoro max. ustawiłem na 40stC?
Dlaczego w końcu t1 i t2 są wyświetlane jako równe, skoro na podstawie pomiarów organoleptycznych, poprzez macanie ręką listew rozdzielaczy, czuje wyraźnie, że listwa zasilająca jest gorąca, a powrotna zimna i to bardzo?

Co tu się wyrabia?
Może muszę całe to ustrojstwo zresetować?


EDIT

NIEAKTUALNE: wszystko zresetowałem i ożyło. Choć nadal nie rozumiem tamtego zachowania kotła...

szpila82
05-02-2015, 19:42
Panowie, jeżeli znajdziecie chwilę czasu, to proszę o pomoc.
Walczę od miesiąca z MCR III plus Isens. Dom 108 m. użytkowej. Ściany 30 gazobeton, plus 15 styropian. Ogrzewanie. Na dole podłogówka w przedpokoju (tam jest sterownik), kuchni i kiblu, plus grzejnik w salonie i spiżarce. na górze w trzech pokojach grzejniki plus podłogówka w łaźience.
Strategia. cz.zew.+cz.pok. ustawienie pogodówki:
podst.zew. 17
podst.t.zasil 20
klim.zewn. -15
klim.t.zasil. 50
wpływ tem pom. 15
nachylenie na grzejniki.
max temp kotła 90
min temp kotła 6
tempo podgrzewania:zwykłe.
ustawione mam od godz. 10 do godz. 19. 20stopni. Przegrzewa mi i temp dochodzi do 21, 21.5. Jak dam wpływ temp nawet na 20 to i tak jest to samo. Co mam zrobić Panowie, co zmienić? Które parametry obniżają krzywą?no nie wiem, jakieś rady?Piwo stawiam za pomoc

mikolaj1001
16-02-2015, 08:49
Panowie, jeżeli znajdziecie chwilę czasu, to proszę o pomoc.
Walczę od miesiąca z MCR III plus Isens. Dom 108 m. użytkowej. Ściany 30 gazobeton, plus 15 styropian. Ogrzewanie. Na dole podłogówka w przedpokoju (tam jest sterownik), kuchni i kiblu, plus grzejnik w salonie i spiżarce. na górze w trzech pokojach grzejniki plus podłogówka w łaźience.
Strategia. cz.zew.+cz.pok. ustawienie pogodówki:
podst.zew. 17
podst.t.zasil 20
klim.zewn. -15
klim.t.zasil. 50
wpływ tem pom. 15
nachylenie na grzejniki.
max temp kotła 90
min temp kotła 6
tempo podgrzewania:zwykłe.
ustawione mam od godz. 10 do godz. 19. 20stopni. Przegrzewa mi i temp dochodzi do 21, 21.5. Jak dam wpływ temp nawet na 20 to i tak jest to samo. Co mam zrobić Panowie, co zmienić? Które parametry obniżają krzywą?no nie wiem, jakieś rady?Piwo stawiam za pomoc

Podpinam sie pod pytanie
Mam podobny problem, do 200m2
Przez pierwsze miesiące uzywałem bez czujnika tem, zew by ujarzmic ogrzewanie, bazując na temp wew. z powodzeniem

teraz podłączyłem czujnik zew i walcze z ustawieniami
Czy jak na dole jest podłogówka i sterownik i sense a na górze kaloryfery przewymiarowane to nachylenie ustawic na podłogówke, czy na grzejniki?
Dodam że na fabrycznych ustawieniach nagrzało mi do 23C mimo ze ustawiona tem miała byc na 21, przy 22 kocioł juz sie załączał.

Pytanie drugie:
Jak bedzie sie zachowywała pogodówka w momencie gdy napale w kominku z płaszczem wodnym?
Mam tak zrobione,ze po załączeniu pomp od płaszcza blokuje kocioł by nie grzał-sterowane regulatorem od kominka
Jak zachowa sie pogodówka ja zablokuje kocioł na 5h wieczorem?

smer
17-02-2015, 08:50
I ja podepnę się pod to pytanie.

Mam podobnie jak szpila82 ustawioną strategię, tzn. cz.zew.+cz.pok.
Pomimo zadanej stałej temp. 20,5 st.C przez całą dobę, w praktyce nie zdarza się, aby taka temperatura wystąpiła. Zwykle na iSensie wyświetla się 21 - 21,5, a czasem nawet 22 - przy czym pomimo temp. w pomieszczeniu wyższej niż zadana, kocioł i tak włącza się co jakiś czas. Jakoś w moim przypadku nie sprawdza się teza, jakoby czujnik zewnętrzny odcinał kocioł przy osiągnięciu zadanej temperatury. Ale nic to - dobrze jest, jak jest. Grunt, ze po kościach nie ciągnie mrozem ;)

Gorzej, że od wczoraj popołudniu, bez żadnej widocznej przyczyny temp. w domu zaczęła sobie spadać, a dzisiaj rano osiągnęła nawet 18 st.C (jak wspomniałem - przy całodobowym nastawieniu na 20,5). Nie zdziwiłbym się, gdyby na zewnątrz solidnie przygrzało, ale wczoraj wieczorem temp. zewn. wynosiła -4, a dzisiaj rano -6. Dodam, że spadek temperatury w domu nie jest spowodowany otwartymi na oścież oknami, a tym, że piec nie żre gazu (co stwierdziłem zerkając na gazomierz).

Podjęte działania:
1. Restart kotła - bez rezultatu; nawet gdy kocioł włączył się, to tylko symbolicznie odpalił CO na pół minuty i dalej nie grzał.
2. Zmieniłem strategię na cz.pok + gran. (wydaje mi się, ze to odwrotność mojej poprzedniej nastawy). Kocioł wystartował i nabija celsjusze aż miło. Ciekaw jestem tylko, na jakiej temperaturze stanie, tzn. czy przekroczy zadane 20,5.

Zastanawiam się, czy pogodówka działa tylko prewencyjnie, czy też może "nauczyć się" kilku ostatnich dni, kiedy to faktycznie temp.. w dzień dochodziła do 8 st.C, a w nocy spadła do -7. W takim przypadku wyjaśniłaby się tajemnica niegrzania w dzień. Oczywiście dalej pozostałaby nierozwiązana zagadka niegrzania w nocy.

Ożeż, jak ja nie lubię niewiedzieć...

smer
18-02-2015, 08:40
Zatem prawdopodobnie jest tak, jak mi się wydawało. Przy nastawieniu jako priorytetu czujnika pogodowego, temperatura w pomieszczeniu będzie żyła swoim życiem. I to niezależnie od ustawienia wpływu temp. czytanej przez kocioł z termostatu.
Od wczoraj, od zmiany ww. ustawień, mam w domu zadane 20,5 i nie zaobserwowałem innej.
Dodatkowo zaobserwowałem, że podłoga jest non stop letnia, a nie jak poprzednio - na przemian ciepła i zimna.

Uwaga! Powyższe dotyczy regulacji iSensem.

mikolaj1001
18-02-2015, 10:53
też powoli dochodze do poprawnych ustawien, zaczynam dopiero ta przygodę
Narazie walcze z pokojowa i zew.

a jaka masz temp w instalaci?

smer
18-02-2015, 18:42
Przed południem miałem 36/28.
I zawsze jest coś koło tego. Piec kręci na 1400 obr.

smer
20-02-2015, 11:27
Jakby ktoś był zainteresowany, to mógłbym wykonać jeszcze kilka sztuk "gotowców". :D

Jestem, a jakże ;)

CitroCerber
20-02-2015, 12:30
Jestem, a jakże ;)


A to był post odnośnie kabla serwisowego czy zegara sterującego CWU? :)

smer
20-02-2015, 20:12
Zegara sterującego. I najlepiej mechanicznego, bo te elektroniczne zazwyczaj mają kłopoty z podtrzymaniem napięcia.

CitroCerber
21-02-2015, 11:08
Zegara sterującego. I najlepiej mechanicznego, bo te elektroniczne zazwyczaj mają kłopoty z podtrzymaniem napięcia.

Moja wersja nie ma takiego problemu - trzyma ustawienia zegara minimum godzinę od zaniku napięcia, rekordzista, którego mam w warsztacie wytrzymał ponad dwa lata bez doładowywania. :)

smer
21-02-2015, 13:03
Widać rzetelny Chińczyk go składał ;)
Dla moich potrzeb mechaniczny zegar byłby optymalny, bo jego ustawienie zajęłoby mi 1/2 minuty i nastawy byłyby stałe aż do końca życia, przez 24/7. Ale jeśli byłby problem ze zorganizowaniem takiego właśnie, to cóż, skoro elektroniczne potrafią wytrzymać brak zasilania, to piszę się na to ;)

Panie Arturze, jeżeli dla Pana wykonanie tego ustrojstwa jest kłopotem, to proszę o podpowiedź jakiego typu zegara mam szukać, czy trzeba coś przerabiać i pod co to w końcu podpiąć, a jakoś dam sobie radę ;)

smer
21-02-2015, 19:23
Kto pomoże w problemie?



...i kilka dni było dobrze...


Od wczoraj kombinuję, jak by tu zmusić kocioł (który raptem użytkuję od 3 tygodni), do tego by grzał CO.

Kocioł praktycznie cały czas wyświetla kod nr 8 i co jakiś czas grzeje CWU, ale też nie do zadanej temp. 40stC, a jedynie do 37 stopni.
Tydzień temu na podobną dolegliwość pomógł reset kotła i sterownika, ale teraz nic to nie daje.

Zauważyłem, że w trybie 8 kocioł pompuje wodę wyłącznie przez zasobnik, a przez CO nie - nie wiem czy tak mam być, czy nie, bo w instrukcji.... :mad:

Jedyne co pomaga, to wyłączenie grzania CWU - wtedy od razu startuje z grzaniem CO i zachowuje się jak należy. No ale nie po to czekałem 2 lata na gaz, żeby zasobnik przełączać na ogrzewanie prądem...

Obstawiam walnięty zawór 3-drogowy. Ale może się mylę i ktoś mnie oświeci??




ps. I cóż to takiego w iSensie jest: "nastawy/system/instalacja co/KONTROLA WYJŚCIA"?
W instrukcji iSensa w ogóle taka nastawa jest niewymieniona, a w informacji wyświetlanej przez sterownik pisze: "Gdy kontrola wyj. jest wył., przeprow. jest wyłącznie kontr. temperatury."
Co niby kontroluje kontrola wyjścia? Jakiej z kolei temperatury? Oj Francuzi! Jak ja Was nie lubię!

zybie
21-02-2015, 21:23
Zmień kolego P 26 na 5 być może będzie lepiej ale nie liczyłbym na jakieś wielkie zmiany

CitroCerber
21-02-2015, 23:15
Widać rzetelny Chińczyk go składał ;)

Nie chińczyk, tylko ja i nie na chińskich komponentach, tylko produkcji europejskiej. "Na chińczyku" złożyłem pierwszy - działał kilka miesięcy i padł.


Panie Arturze, jeżeli dla Pana wykonanie tego ustrojstwa jest kłopotem,

Nie, nie jest - mam chyba nawet jeden gotowy, który ostatnio robiłem "na zapas". ;)

smer
22-02-2015, 02:10
:D
Zatem myślę, że resztę dogadamy na PW ?

CitroCerber
23-02-2015, 12:30
:D
Zatem myślę, że resztę dogadamy na PW ?


Oczywiście. :D Proszę przypomnij mi się (na PW) jutro lub pojutrze, żebym przekopał warsztat w poszukiwaniu zegara.

coppi
23-02-2015, 18:48
Takie pytanie.

Kocioł mam MCR2. Ciśnienie ostatnio serwisant ustawił na 1.0 bar, przez rok spadło do 0.9 bara. Wycieków nie widać. Serwisant mówił, że ten kocioł wyjątkowo nie lubi uzupełniania wody jak nie ma potrzeby.

I mam pytanie o naczynie wzbiorcze. Na nim jest zaworek - jak kontrolować i uzupełniać ewentualnie to ciśnienie w tym zbiorniku?? Podpowiecie?

zybie
23-02-2015, 19:00
Takie pytanie.

Kocioł mam MCR2. Ciśnienie ostatnio serwisant ustawił na 1.0 bar, przez rok spadło do 0.9 bara. Wycieków nie widać. Serwisant mówił, że ten kocioł wyjątkowo nie lubi uzupełniania wody jak nie ma potrzeby.

I mam pytanie o naczynie wzbiorcze. Na nim jest zaworek - jak kontrolować i uzupełniać ewentualnie to ciśnienie w tym zbiorniku?? Podpowiecie?


Jeżeli niema zmian ciśnienia w czasie pracy kotła to niema potrzeby kontroli naczynia wzbiorczego.

coppi
24-02-2015, 13:17
Jeżeli niema zmian ciśnienia w czasie pracy kotła to niema potrzeby kontroli naczynia wzbiorczego.

W trybie grzania co (3) kocioł pracuje ze stabilnym ciśnieniem - wyższe od spoczynku o jakieś 0.3-0.4 bara.

A co z tym spadkiem ciśnienia w instalacji. Dolać wody?? I gdzie to ucieka jak spada, a wody nigdzie nie ma.

CitroCerber
24-02-2015, 14:23
Kocioł mam MCR2. Ciśnienie ostatnio serwisant ustawił na 1.0 bar, przez rok spadło do 0.9 bara. Wycieków nie widać. Serwisant mówił, że ten kocioł wyjątkowo nie lubi uzupełniania wody jak nie ma potrzeby.


Jeden bar to minimum, lepiej 1,5bara. Makszymalne dopuszczalne robocze to 3bary (w momencie grzania).

Sprawdź czy zatyczki odpowietrzników masz dokręcone. Może też uciekać powietrze z układu przez uszczelnienia w zaworze trójdrogowym.

W naczyniu zbiorczym jest 1bar w moemencie jak nie ma wody w układzie - więc, żeby sprawdzić, to musiałbyś wodę spuścić - nie widzę powodu.

coppi
24-02-2015, 20:05
Jeden bar to minimum, lepiej 1,5bara. Makszymalne dopuszczalne robocze to 3bary (w momencie grzania).

Sprawdź czy zatyczki odpowietrzników masz dokręcone. Może też uciekać powietrze z układu przez uszczelnienia w zaworze trójdrogowym.

W naczyniu zbiorczym jest 1bar w moemencie jak nie ma wody w układzie - więc, żeby sprawdzić, to musiałbyś wodę spuścić - nie widzę powodu.

No właśnie na instalacji miałem 1.5bara ustawione. Przy serwisie w tamtym roku serwisant zmniejszył na 1.0bara. No i przez rok spadło do 0.8-09. Niby mało, ale to już poniżej 1.0, czyli nie najlepiej. Dodatkowo powiedział, że dopuszczania wody ten kocioł wyjątkowo 'nie lubi'.

Teraz jeszcze dodatkowo zaworek w naczyniu zbiorczym delikatnie przepuszcza i ciśnienie też delikatnie spadło.

To teraz mogę normalnie wody dopuścić do tego 1.5bara - ale w sumie trochę się tego boję ;).

Jak to w ogóle działa, że jak powietrze ucieka, to wody trzeba dopuścić. Dlatego myślałem o dopompowaniu naczynia, ale to może głupi pomysł.

W ogóle to wychodzi na to, że w ogóle się nie znam ;) - podpowiecie coś, bo temat raczej prosty.

zybie
24-02-2015, 20:16
Jak najszybciej uszczelnij zaworek w naczyniu przeponowym bo ucieknie Ci reszta azotu który jest w części gazowej.

coppi
24-02-2015, 20:26
Jak najszybciej uszczelnij zaworek w naczyniu przeponowym bo ucieknie Ci reszta azotu który jest w części gazowej.

Uszczelniłem. W zasadzie zaworek do wymiany, bo nie trzyma. Jak wymienię to potem jak uzupełnić to azotem?? Czyli konkretnie jak ten azot i woda działają w instalacji ;) ??

zybie
24-02-2015, 21:00
W naczyniu przeponowym jak sama nazwa wskazuje jest przepona która oddziela część wodną od gazowej. w czasie podgrzewania wody w obiegu grzewczym woda zwiększa swoją objętość (fizyka) powodując zgniatanie części gazowej. Łatwiej zgnieść gaz niż wodę, oczywiście przy stygnięciu wody działanie odwrotne. Aby uzupełnić azot trzeba spuścić wodę z kotła zakręcając zawory pod kotłem aby nie zeszła nam woda z instalacji.. Przy odkręconym zaworze spustowym napełniamy część gazową do ciśnienia 1bar. Oczywiście przy braku azotu możesz napełnić powietrzem.

coppi
24-02-2015, 21:04
Trochę się zorientowałem i żeby wymienić zaworek muszę odciąć naczynie wzbiorcze od instalacji wody.

Czyli:

1. Odcinam zawory na zasilaniu i powrocie.

2. Spuszczam wodę z kotła (tylko którym zaworem - niby zasilanie i powrót jest też zaworem sputowym.

3. Wymieniam zaworek w naczyniu i pompuję azotem do ciśnienia 1bar.

4. Zawory na zasilaniu i powrocie załączam.

5. Uzupełniam wodę w instalacji do ciśnienia 1.5bara.

Mniej więcej taki plan, czy może jakiś awaryjny lepiej.

Żeby nie było, że koniec, potem będę miał jeszcze pytania o uzdatnianie wody ;) - ale to może tylko teoretyczne ;).

coppi
24-02-2015, 21:26
Aby uzupełnić azot trzeba spuścić wodę z kotła zakręcając zawory pod kotłem aby nie zeszła nam woda z instalacji.. Przy odkręconym zaworze spustowym napełniamy część gazową do ciśnienia 1bar. Oczywiście przy braku azotu możesz napełnić powietrzem.
To pisaliśmy w tym samym czasie. Dzięki za wyjaśnienie.

Pytanie o ten zawór spustowy (u mnie ten punkt 2.). To ten 'zawór bezpieczeństwa 3bar' z tym czerwonym pokrętłem i wylotem pod kotłem?? Raczej chyba tak mam nadzieję.

zybie
24-02-2015, 21:32
Zasilanie i powrót są zakręcone i nimi możesz spuścić wodę pamiętaj że w czasie pompowania zaworki spustowe mają być odkręcone.

coppi
25-02-2015, 12:25
Zasilanie i powrót są zakręcone i nimi możesz spuścić wodę pamiętaj że w czasie pompowania zaworki spustowe mają być odkręcone.

No i się wyjaśniło. Ja mam na zasilaniu i powrocie zwykłe zawory odcinające, bez spustu (pewnie tańsze były, a montażu nikt nit dopilnował). Dlatego nie rozumiałem do końca jak to działa.

Teraz kumam - i spuszczam wodę z kotła przez ten zawór bezpieczeństwa.

coppi
25-02-2015, 12:43
I jak już rozpocząłem temat z wodą w instalacji i tym moim serwisantem, który wspomniał o tym, że kocioł MCR2 'nie lubi dopuszczania wody do instalacji'.

Jaka jest Wasza opinia i doświadczenie z twardością wody. DeDietrich do MCR2 zaleca twardość w stopniach niemieckich od 0.5-11.2.

Wcześniej miałem wodę ze studni własnej i była miękka (poniżej 10 stopni niemieckich). I taką mam w instalacji. Teram mam wodociąg i tutaj twardość jest prawie 17 stopni (czyli już przekroczone, bez tragedii). Sprawa prosta - im twardsza woda tym kamienia więcej się osadza i z tym nie ma dyskusji. Oczywiście 'fachowcy' się tym nie przejmują i odkręcają zawór i dolewają z wodociągu.

Poszukałem i są montowane filtry na przewodach uzupełniających instalację (przez taki filtr można też zaaplikować np. jakieś uzdatniacze)- ale to już spora przeróbka instalacji jednak. Są jakieś inne sposoby?? Czy się ktoś w to w ogóle bawi??

Jakie są Wasze opinie??

CitroCerber
25-02-2015, 13:52
Poszukałem i są montowane filtry na przewodach uzupełniających instalację (przez taki filtr można też zaaplikować np. jakieś uzdatniacze)- ale to już spora przeróbka instalacji jednak. Są jakieś inne sposoby?? Czy się ktoś w to w ogóle bawi??


Ja się nie bawiłem, a samo uzupełnianie wykonuję przez zawór spustowy w sprzęgle - nie mam na stałe podłączonego do instalacji wodociągowej. Od momentu zamontowania uzupełniałem tylko raz - w momencie podłączania poddasza do instalacji.

Twardość wody to nie jedyny warunek - Kamień wytrąca się tym łątwiej im wyższa temperatura w obiegu.

mikolaj1001
25-02-2015, 18:49
Witam
Mam pytanie odnosnie wejść i wyjść elektronicznych w kotle
Mianowicie interesuje mnie sytuacje gdy kocioł jest zablokowany(zaciski BL rozwarte) i kocioł nie grzeje ani CWU ani CO, strownik od kominka z PW rozłącza to wejscie by nie dublowac żródeł ciepła. Problem jest taki ze nie grzeje mi tez ciepłej wody w tym czasie jak pali sie w kominku.

Mam Pytanie od czego są wejscia Enable dla DHW(DHW=CWU?)
Czy jak je zewre podczas blokady kotła np .a 20 min. to woda w zasobniku mi sie nagrzeje?
kocioł MCR3 i zasobnik 150l

Ewentualnie jak inaczej podłczyć kominek by CO było blokowane a CWU ciepła podczas palenia w kominku.

Dzieki za odp i rade

rmickey
02-04-2015, 14:29
Witam,

proszę o poradę odnośnie termostatu pokojowego. Obecnie posiadam 2 szt. AD247, które sterują grzejnikami i podłogówką. Nie mam pogodynki.
Termostaty pracują prawidłowo, ale denerwują mnie dwie rzeczy i jednej mi brakuje. Irytuje mnie głośna praca przekaźnika w tym termostacie (w nocy słuchać dość głośno) oraz bardzo częste włączanie i wyłącznie kotła (znowu klikanie przekaźnika). Wyczytałem, że histereza to <0,3 stopnia i to ona powoduje tak częste klikanie. Niestety prawdopodobnie nie da się jej zmienić. Nigdzie nie znalazłem informacji o możliwości zmiany histerezy.
Brakuje mi natomiast możliwości programowania CWU.

Jaki inny termostat będzie cicho pracował i ma możliwość sterowania CWU? Podzielcie się proszę wiedzą na ten temat. Czy iSense Ad289 będzie ok?


Pozdrawiam

ania_mr
29-09-2015, 06:47
Mam piec Dietrich MS24FF do tego bezprzewodowy regulator temperatury SALUS 091FLRF.

Piec wodę grzeje bezproblemowoale problem wystąpił przy ogrzaniu w domu.

Dom pa powierzchnię 66m2. W kuchni, łazience, wc, w przedpokoju oraz ganku jest ogrzewanie podłogowe. W pokoju dużym (20m2) oraz małym (11m2) są grzejniki.

Wczoraj załączyłam ogrzewanie bo dziecko i się rozchorowało.
W kuchni podłoga się nagrzała. W łazience i WC było najcieplejsza podłoga jednakże ganek i przedpokój już nie.
Ponadto grzejnik w małym pokoju ledwo był nagrzany w dużym troszkę bardziej.

Temperaturę zadaną w pomieszczeniu było 21,6
Jednakże grzało od 11 do 21 i nie uzyskałam takiej temperatury pod wieczór jeszcze spadła.

Zauważyłam że piec działa najpierw tak że działa do temp 59C (choć zadana jest 45) widać że piec dział płomień na wyświetlaczu jest, piec chodzi, potem spada temperatura gwałtownie do 37 na wyświetlaczu płomienia nie ma ale piec nadal głośny i tak w kółko. Co jest nie tak pierwszy raz mam piec gazowy i nie wiem co robić?

CitroCerber
29-09-2015, 06:58
Mam piec Dietrich MS24FF do tego bezprzewodowy regulator temperatury SALUS 091FLRF.


Ten wątek dotyczy kotła MCR, najlepszym rozwiązaniem byłoby założenie nowego osobnego wątku.

wroblas
11-10-2015, 13:41
Witam,

Mam C-Mix + regulator iSense i w nim zaprogramowane programy wg dni tygodnia oraz dodatkowo qSense dla 2 obiegu. W tej chwili wygląda mi to tak jakby ten program dla 2 obiegu brał jako bieżącą temperaturę tą która*wskazał iSense - a chciałbym żeby brał pod uwagę tą z qSense. Da się to jakoś wymusić żeby program był ważniejszy od ustawienia qSense?
Jak na qSense zmienię nastawę temperatury to od razu się zapala piec, więc podłączony jest poprawnie...

Pzdr
Michał

cbl
15-10-2015, 16:19
Witam,

Po długiej walce z ustawieniem pieca MCR3 napisze moje parametry:

Piec MCR3+ Isense(ad289)
Ogrzewanie podłogowe w całym domu(140mkw)
Pustak 24+Styro 15+Poddasze Piana 20cm

Mam ustawioną krzywą:

podst.zew. 16
podst.t.zasil 20
klim.zewn. - 20
klim.t.zasil. 47
wpływ tem pom. 10
nachylenie podłogówka
max temp kotła 90
min temp kotła 6

Przy takich temperaturach jakie są piec mi nic nie przegrzewa itp

Mam następujące pytania:

Temperatura żądana kotła wacha się od 23 do 32 - tyle idzie w podłogę
Ciężko mi czuć ciepło z podłogi, na pewno coś grzeje bo w końcu temp się utrzymuje.
Czy to nie za niska temp na podłogę?
Maksymalna temp powrotu jaką widziałem to 26st
Góra jest zawsze zimniejsza od dołu i szybciej się ochładza ale to pewnie przez skosy, okna dachowe itp
To akurat mogę wyregulować poprzez rozdzielacze

Jaka jest najlepsza temp dla tego kotła?

Czy tak niska żądana temperatura przekłada się na niskie spalanie?

Czy lepiej przy tym kotle żeby chodził długo przy niskiej temp czy odwrotnie?

Bienio83
15-10-2015, 19:40
Witam
Mam pytanie odnosnie wejść i wyjść elektronicznych w kotle
Mianowicie interesuje mnie sytuacje gdy kocioł jest zablokowany(zaciski BL rozwarte) i kocioł nie grzeje ani CWU ani CO, strownik od kominka z PW rozłącza to wejscie by nie dublowac żródeł ciepła. Problem jest taki ze nie grzeje mi tez ciepłej wody w tym czasie jak pali sie w kominku.

Mam Pytanie od czego są wejscia Enable dla DHW(DHW=CWU?)
Czy jak je zewre podczas blokady kotła np .a 20 min. to woda w zasobniku mi sie nagrzeje?
kocioł MCR3 i zasobnik 150l

Ewentualnie jak inaczej podłczyć kominek by CO było blokowane a CWU ciepła podczas palenia w kominku.

Dzieki za odp i rade

Witam,

I dołączam się do powyższego pytania. Czy któryś z forumowiczów ma pomysł jak najlepiej wysterować MCR 3, żeby sygnał podany ze sterownika kominka rozłączył grzanie na piecu?

mikolaj1001 - jak po wygaszeniu kominka odblokowujesz piec? Czy może sterownik z kominka ponownie zwiera styki?

BrodowskiG
15-10-2015, 20:15
jesli sterownik kominka daje napiecie to wystarczy przekaznik

Bienio83
15-10-2015, 20:26
jesli sterownik kominka daje napiecie to wystarczy przekaznik

OK, pytanie czy tak jak mikolaj1001 używać zacisków BL, czy jest jakiś lepszy sposób, aby spiąć MCR 3 z kominkiem z PW.

BrodowskiG
15-10-2015, 20:43
podeslij link do instrukcji montazu/instalacji bo nie jestem pewien czy dobrą instrukcje przeglądam

Bienio83
16-10-2015, 07:54
podeslij link do instrukcji montazu/instalacji bo nie jestem pewien czy dobrą instrukcje przeglądam

www.dedietrich.pl/content/download/7664/143314/file/MCR3_v3.pdf

BrodowskiG
16-10-2015, 14:13
on/off OT
str. 29

Bienio83
17-10-2015, 21:12
on/off OT
str. 29

Nie bardzo kolego. Do OT jest podłączony iSense (OpenTherm). Napisałem już do Dietricha zapytanie w temacie zacisków Enable. Bo z tego co rozumiem rozróżniają one grzanie (zaciski CH) i grzanie c.w.u. (zaciski DHW) i można nimi w jakiś sposób sterować.

BrodowskiG
17-10-2015, 21:32
cwu ustawiasz na kotle, wiec co sie stanie jak odetniesz sterowanie isense?

Bienio83
17-10-2015, 22:37
cwu ustawiasz na kotle, wiec co sie stanie jak odetniesz sterowanie isense?

Zacisk nie obsłuży jednorazowo dwóch funkcji: zarówno iSense, jak i dodatkowego sterowania. Żaden sposób zrezygnować z regulatora...

Bartek14
19-10-2015, 11:50
Witam też po raz pierwszy .Mam piec mcr3 24 t detrich i mam problem z podłogówką.Grzejniki ustawione sa pod czujnik zewnętrzny i grzeja natomiast podłogówka pod czujnik pokojowy i wcale sie nie włańcza.Czy moze ustawic pod jakiś inny czujnik sa cz zew.,cz zew+cz pokojowyl

zybie
19-10-2015, 20:16
Zmień podłogówkę na czujnik zewnętrzny.

bolej1
19-10-2015, 23:12
Witam mam również piec mcr3 24 t detrich i pierwszy raz uruchamiam. W domu same grzejniki czujnik zewnętrzny odkupiony sterownik iSense. Nastawy :
podst.zew. 17
podst.t.zasil 20
klim.zewn. -20
klim.t.zasil 47
wpływ temp. pom.9
nachylenia podłogówka
temp max kotła 60
temp min kotła 15
Mój problem to jeżeli przełączę strategi na czujnik pokojowy + czujni zew. piec się nie włączy. Jeżeli jest na stała noc lub dzień wszytko działa. Co źle robię?

Bartek14
21-10-2015, 07:55
Ok zmieniłem włancza się.Chodzi mi jeszcze o krzywą grzania.Przy takiej temp.jak jest moje zużycie gazu wynosi 7m na dobę nie wiem czy to nie za dużo przecież jeszcze nie ma mrozów.Jaką minimalną temp.ustawić kotła przy podłogówce i grzejnikach.Mam dwa oddzielne obiegi.Był serwisant do pieca i zapytałem się jak dobrze ustawić krzywą grzania. ,a on na to że się nie zna tylko konserwuje piece i jak coś to trzeba automatyka.Zapłaciłem 300zł za przegląd i nic się nie dowiedziałem

coppi
21-10-2015, 13:45
Ok zmieniłem włancza się.Chodzi mi jeszcze o krzywą grzania.Przy takiej temp.jak jest moje zużycie gazu wynosi 7m na dobę nie wiem czy to nie za dużo przecież jeszcze nie ma mrozów.Jaką minimalną temp.ustawić kotła przy podłogówce i grzejnikach.Mam dwa oddzielne obiegi.Był serwisant do pieca i zapytałem się jak dobrze ustawić krzywą grzania. ,a on na to że się nie zna tylko konserwuje piece i jak coś to trzeba automatyka.Zapłaciłem 300zł za przegląd i nic się nie dowiedziałem

Wygląda na mocno zawyżone to spalanie. Napisz coś więcej - ile m2, jakie czujniki pokojowe masz i jakie temperatury w domu przy aktualnych ustawieniach i jakie chcesz mieć docelowo??

Bartek14
21-10-2015, 15:13
Dom 150m2 temp.6-16 19C, od 16-23 20C od 23-6 17C takie same na grzejnikach i podłogówce. Mam zamontowany termostat zegara modulującego DE DIETRICH i tym steruję wszystkie nastawy .krzywą grzania ,temp kotła ale się na tym nie znam .W tamtym roku był uruchomiony po raz pierwszy piec ,nastawili go serwisanci ale nic nie wytłumaczyli.Dla mnie też jest to wysokie spalanie gazu.NA piecu ustawiona jest temp.cwu 45C a na CO 50C nie wiem jak z krzywą grzania pod.zew 16 pod.t zasila 20 Kimat zew -10 klizasi 40 wpływ temp 2 to jest przy podłogówce podzew16 pods zas 20 klimat zew-10 klim zas 70 wplyw temp 3 przy grzejnikach.Czy to jest dobra krzywa

marty502
21-10-2015, 19:34
Konfiguracja ustawień pieca MCR3 PLUS 24/28MI z sterowaniem AD 289

Witam
Rozpocząłem sezon grzewczy w domu który odebrałem w marcu br. Dom wyposażony został przez developera w w/w piec ale hybrydowe ogrzewanie . Dom posiada 2 kondygnacje z czego na dole ok 50m2 jest ogrzewanie podłogowe napędzane pompa Grunfoss alfa (jakis rozdzielacz wodny z mechanicznym regulatorem przezroczyste banki) i sterowane najproszczym sterownikiem Wavin (temperatura zadana) . Natomiast u góry również ok 50 m2 sa grzejniki wiszące (kaloryfery w 3 pokojach) oraz ogrzewanie podłogowe z głowicą regulacją taką jak w kaloryferze sterownik pieca w korytarzu AD 289.
Niestety instalator nie jest mi racjonalnie wytłumaczyć dlaczego sa takie ustawienia a jak zapytalem jaka krzywą grzania wybrać albo strategie to odniósłem wrażenie ze po raz pierwszy o tym słyszy. Mam wrażenie że system nie jest synchronizowany i na dole bie są osiągnięte zadane parametry a u góry sterownik wyłącza piec. Wtedy pompa na dole tłoczy zimna wodę w podłogę. Zas gdy ustawie większą temperaturę na piecu i górę wyreguluje na glowicach w kaloryferach to piec działa aż do uzyskania żądanej temperatury na piętrze mimo że wszedzie już została uzyskana. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

coppi
22-10-2015, 09:21
Dom 150m2 temp.6-16 19C, od 16-23 20C od 23-6 17C takie same na grzejnikach i podłogówce. Mam zamontowany termostat zegara modulującego DE DIETRICH i tym steruję wszystkie nastawy .krzywą grzania ,temp kotła ale się na tym nie znam .W tamtym roku był uruchomiony po raz pierwszy piec ,nastawili go serwisanci ale nic nie wytłumaczyli.Dla mnie też jest to wysokie spalanie gazu.NA piecu ustawiona jest temp.cwu 45C a na CO 50C nie wiem jak z krzywą grzania pod.zew 16 pod.t zasila 20 Kimat zew -10 klizasi 40 wpływ temp 2 to jest przy podłogówce podzew16 pods zas 20 klimat zew-10 klim zas 70 wplyw temp 3 przy grzejnikach.Czy to jest dobra krzywa

To przy takich temperaturach to kosmiczne to spalanie. 17 stopni w nocy to w ogóle kocioł nie powinien wtedy pracować - szczególnie przy tkaich temperaturach jak teraz.

To zacznijmy po kolei. Te temperatury co pisałeś to ustawione - a jakie są rzeczywiste temperatury w domu?? Bo wcześniej miałeś przestawić podłogówkę i grzejniki na czujnik zewnętrzny. Jeśli tak jest, to ustawiamy tylko temperaturę zasilania grzejników, a nie temperaturę w domu.

I jeszcze co to za termostat zegara modulującego - konkretny model podaj - pewnie iSense.

Bartek14
22-10-2015, 10:29
Temp w domu 22.5C.NA instrukcji pisze że modelujący termostat programowany jest termostatem OPEN THERM i tylko tyle.W kotłowni mam zamontowany obok pieca moduł grupyAD 290 OPEN THERM nie wiem może ta krzywa jest żle ustawiona,minimalne temp kotła ustawione na 6C przy obu obiegach.Jest jakiś start optymalizacyjny ustawiony na 180 chyba minut .To są nastawy z tamtego roku jak był piec uruchamiany przez serwisantów i tak zostało .Rachunki za gaz są kosmiczne

coppi
22-10-2015, 12:36
Temp w domu 22.5C.NA instrukcji pisze że modelujący termostat programowany jest termostatem OPEN THERM i tylko tyle.W kotłowni mam zamontowany obok pieca moduł grupyAD 290 OPEN THERM nie wiem może ta krzywa jest żle ustawiona,minimalne temp kotła ustawione na 6C przy obu obiegach.Jest jakiś start optymalizacyjny ustawiony na 180 chyba minut .To są nastawy z tamtego roku jak był piec uruchamiany przez serwisantów i tak zostało .Rachunki za gaz są kosmiczne

To powoli się wyjaśnia. Przede wszystkim trzeba podziękować serwisantom za takie uruchomienie. U mnie uruchomił też bez czujników i termostatu - na stała temperaturę zasilania i przez 2 tygodnie zużyło 3 razy tyle gazu co potrzeba.

Ale do rzeczy. Z tego co piszesz, to w różnych godzinach masz różne nastawy temperatur, ale temperatura w domu przez cały czas i tak jest wyższa - to prawda??

Ten moduł AD290 to połączenie właśnie podłogówki z grzejnikami. Ja nie mam specjalnie z tym doświadczenia - u siebie mam tylko jeden obieg. Z tego co pisałeś masz ustawione sterowanie ogrzewaniem przez czujnik temperatury zewnętrznej. Wtedy najważniejsza jest krzywa grzewcza.

Potrafisz sprawdzić, czy czujnik temp. zewnętrznej pokazuje dobrą temperaturę?? - od tego bym zaczął. Potem ustawimy krzywą i będziemy ją pochylać albo podnosić w zależności od komfortu i spalania - aż wybierzemy najlepszą - to nie jest specjalnie trudne.

I musimy ten sterownik twój ustalić - czy to jest AD289 (iSense) - bo jak jakiś inny to nie wiem jak się obsługuje.

Bartek14
22-10-2015, 16:25
Temp zewnętrzną pokazuje dobrze nie wiem gdzie sprawdzić ten sterownik w instrukcji pisze tylko de dietrich i tyle ..Opakowania po nim nie mam .Tak on wyglada

Misiek824
22-10-2015, 19:25
Temp zewnętrzną pokazuje dobrze nie wiem gdzie sprawdzić ten sterownik w instrukcji pisze tylko de dietrich i tyle ..Opakowania po nim nie mam .Tak on wyglada

To jest isense. Ja mam wpływ temperatury ustawiony na 14. Mi teraz przy tej temperaturze pali ok 2,5m3 gazu. Temp w domu 22 stopnie

Bartek14
22-10-2015, 19:43
Ja mam 20.C i pali 7 m3 co zrobić by mniej palił.Co daje zwiekszenie lub zmniejszenie wplywu temperatur.Jak ustawiona masz krzywa grzania

Misiek824
22-10-2015, 20:47
Ja mam 20.C i pali 7 m3 co zrobić by mniej palił.Co daje zwiekszenie lub zmniejszenie wplywu temperatur.Jak ustawiona masz krzywa grzania

Podst. Zewn. 18
Podst.temp.zasil.20
Klima zewn. - 18
Klima t. Zasil.45

Bartek14
22-10-2015, 21:06
Takie same masz ustawienia na grzejniki i podłogówkę.Ja mam dwa obiegi .Jaką masz minimalną i maksymalną temp kotła.Jest jakis start optymilizacyjny ustawiony na 180

Misiek824
22-10-2015, 21:18
Takie same masz ustawienia na grzejniki i podłogówkę.Ja mam dwa obiegi .Jaką masz minimalną i maksymalną temp kotła.Jest jakis start optymilizacyjny ustawiony na 180

Tak mam jeden obieg. Minimalna 6, max 90. Start opty.180. Korektę komfortu sobie wyłącz

coppi
23-10-2015, 06:51
Z tymi obiegami musisz sobie poradzić sam. Ale ja bym zaczął od tego, że spróbuj przełączyć się na czujnik temperatury wewnętrznej- czyli ten, który jest w iSense. Jest OpenTherm - czyli jest modulowanie palnika- i wtedy powinien na obu obiegach utrzymywać temperaturę taką, jaką masz zaprogramowaną. Nie będzie korzystał z krzywych. Jak to się uda zrobić, to ja bym wtedy próbował włączać pogodówkę - na razie przy takich temperaturach to spalanie powinno być symboliczne. U mnie przy dołączeniu pogodówki i kombinacjach różnice w spalaniu były minimalne.

Bartek14
23-10-2015, 08:53
Przy grzejnikach mam tylko do wyboru cz.zew+komfort lub sam cz.zew przy podłogówce cz.pokoj . cz.zewn.+cz.pokoj cz.zew +komfort cz.zewn cz.pokoj+granica nic innego nie mam co wybrać i jak z ta krzywa ,jest dobra

coppi
23-10-2015, 09:47
Przy grzejnikach mam tylko do wyboru cz.zew+komfort lub sam cz.zew przy podłogówce cz.pokoj . cz.zewn.+cz.pokoj cz.zew +komfort cz.zewn cz.pokoj+granica nic innego nie mam co wybrać i jak z ta krzywa ,jest dobra

Przeglądałeś te instrukcje: http://www.dedietrich.pl/Baza-Wiedzy/Instrukcje?nid=11086

Sczególnie do c-Mixa?? Tam są różne konfiguracje obiegów i sterowania. Pytanie co chcesz osiągnąć. Z tego co napisałeś - czujnik pokojowy jest podpięty pod obieg z podłogówką.

Opisz jeszcze dokładnie jaki masz układ pomieszczeń i gdzie jest jakie ogrzewanie. Pomyślimy czy korzystać z czujnika pokojowego czy tylko z zewnętrznego.

Bartek14
24-10-2015, 13:11
NA dole mam samą podłogówkę około 70m2 na górze grzejniki + w łazience podłogówka i grzejnik . Sa tam cztery pokojeMam tą instrukcję w tam tym roku serwisant odłaczył mi czujnik zewnętrzny ale bez tego pie nie chciał chodzić więc przyłaczył z powrotem.Sterownik mam zamontowany w pokoju na górze .

coppi
26-10-2015, 07:52
NA dole mam samą podłogówkę około 70m2 na górze grzejniki + w łazience podłogówka i grzejnik . Sa tam cztery pokojeMam tą instrukcję w tam tym roku serwisant odłaczył mi czujnik zewnętrzny ale bez tego pie nie chciał chodzić więc przyłaczył z powrotem.Sterownik mam zamontowany w pokoju na górze .

Dobra, to wszystko jasne. Z jednym sterownikiem iSense nie da się zaprogramować godzin grzania na dole (podłogówka) - powinna się dać ustawić na górze grzanie w zaprogramowanych godzinach, a dół cały czas taka sama temperatura zasilania podłogówki w zależności od czujnika zewnętrznego.

To teraz ustawiamy górę i dól na czujnik zewnętrzny.

Jak masz ustawione te parametry:

Przy wyborze strategii regulacji pogodowej wiele dodatkowych nastaw jest dostępnych w Menu >
Nastawy > System > Nastawy OTC.
Krzywa grzania:
• Podstawowa zewnętrzna:
• Podstawowa zasilanie:
• Klima zewnętrzna:
• Klima zasilanie:
• Nachylenie:
•Wpływ pomieszczenia:
• Granica ogrzewania w dzień:
• Granica ogrzewania w nocy

Bartek14
26-10-2015, 11:44
GRZEJNIKI podstawa zewn.16 / podstawa zasilania 20 / klima zewn-10 / klima zasilania 70 /nachylenie grzejniki /wpływ pomieszcze4/ granica ogrzewania dzień 15 / noc10 PODŁOGÓWKA podst zew,16 /podst. zasil 20 /klima zewn -10 /klima zasilania 40 /nachylenie podłogówka /wpływ pomieszcz 1 /granica ogrzewania dzień 15 / noc 10

coppi
27-10-2015, 07:24
GRZEJNIKI podstawa zewn.16 / podstawa zasilania 20 / klima zewn-10 / klima zasilania 70 /nachylenie grzejniki /wpływ pomieszcze4/ granica ogrzewania dzień 15 / noc10 PODŁOGÓWKA podst zew,16 /podst. zasil 20 /klima zewn -10 /klima zasilania 40 /nachylenie podłogówka /wpływ pomieszcz 1 /granica ogrzewania dzień 15 / noc 10

Napiszmy to trochę bardziej przejrzyście:

GRZEJNIKI
podstawa zewn.16
podstawa zasilania 20
klima zewn-10
klima zasilania 70
nachylenie grzejniki
wpływ pomieszcze 4
granica ogrzewania dzień 15 / noc10

PODŁOGÓWKA
podst zew.16
podst. zasil 20
klima zewn -10
klima zasilania 40
nachylenie podłogówka
wpływ pomieszcz 1
granica ogrzewania dzień 15 / noc 10

Na oko wygląda nie najgorzej. Jedynie na podłogówce wpływ pomieszczenia możesz zmienić na 0 - bo nie ma czujnika i tak. Najlepiej jakby ktoś z iSensem i podobnymi obiegami napisał jakie ma ustawienia. Ale raczej bardzo różnić się nie będą. A jak spalanie ostatnio??

Bartek14
27-10-2015, 10:00
Spalanie znów 7m3 szlag mnie trafi.Może by obniżył tą krzywą grzania którą mam tylko nie bardzo wiem o co chodzi w niej . MISIEK 824 pisał mi swoje parametry ma takie podst.zew 18 pods.zasilania20 klima zew -18 klima zasilania 45 . wpływ pomiesz 14 korekta komfortu wyłonczona.

Bartek14
27-10-2015, 10:02
jaką masz granicę ogrzewania ustawioną na dzień i noc

bolej1
27-10-2015, 15:35
Witam mam również piec mcr3 24 t detrich i pierwszy raz uruchamiam. W domu same grzejniki czujnik zewnętrzny odkupiony sterownik iSense. Nastawy :
podst.zew. 17
podst.t.zasil 20
klim.zewn. -20
klim.t.zasil 47
wpływ temp. pom.9
nachylenia podłogówka
temp max kotła 60
temp min kotła 15
Mój problem to jeżeli przełączę strategi na czujnik pokojowy + czujni zew. piec się nie włączy. Jeżeli jest na stała noc lub dzień wszytko działa. Co źle robię?
Będę bardzo wdzięczny za wskazówki.

Misiek824
27-10-2015, 19:39
Spalanie znów 7m3 szlag mnie trafi.Może by obniżył tą krzywą grzania którą mam tylko nie bardzo wiem o co chodzi w niej . MISIEK 824 pisał mi swoje parametry ma takie podst.zew 18 pods.zasilania20 klima zew -18 klima zasilania 45 . wpływ pomiesz 14 korekta komfortu wyłonczona.

Ja jeszcze zmieniałem nastawy w ustawieniach instalatora.

Bartek14
27-10-2015, 20:29
A co zmieniłeś

Misiek824
27-10-2015, 21:05
A co zmieniłeś

Mam ustawione takie parametry
P1- 55
P17- 37
P23- 60
P25- 20
P26- 20
P27- 236
P29- 7

Bartek14
29-10-2015, 08:58
335485335486

Mr_Mabram
09-11-2015, 06:25
Witam
Mam mały problem z kotłem. Przełączyłem mój kociołek po lecie w tryb zimowy, ogrzewanie odpalone, pod koniec zeszłego sezonu przerobiłem nieco ogrzewanie i dołożyłem sprzęgło. Dodatkową pompę podłączyłem zgodnie z tym co podawał kiedyś kolega z forum ;) i teraz zauważyłem że nawet po skończeniu grzania obie pompy nie chcą się wyłączyć w ogóle. Pracują non stop.
W kotle wybieg pompy po ogrzewaniu ustawiony na 15 min. Czy ktoś wie jaka może być przyczyna???

Pozdrawiam
Maciej

frytek1986
18-11-2015, 19:19
Zastanawiam się nad domkiem od dewelopera, który w ofercie ma właśnie De Dietrich MCR 24 II. 83 strony to trochę dużo.. proszę o odpowiedź kogoś kto jest na bieżąco - czy ten piec to dobre rozwiązanie? Na tym etapie jeszcze mogę mieć wpływ na ew. zamianę. Dom ok 140m2 użytkowej + garaż w bryle jednostanowiskowy. Chciałbym na całości ogrzewanie podłogowe + grzejniczek w garażu (na wszelki wypadek) + przedsionek (również na wszelki wypadek).

Co możecie powiedzieć o nim? Czy do podłogówki w takim domu lepiej sterowanie pogodowe czy sterowniki (np parter + piętro osobny)?

kostekk
20-11-2015, 12:53
Bardzo dużo możliwości rozpisane są w oficjalnej rozpisce mcr24 pod tym linkiem - (pdf) - instrukcja (http://www.dedietrich.pl/Media/Biblioteka-dokumentow/Instrukcje/Instrukcje-obslugi/%28offset%29/15)

Bartek14
20-11-2015, 13:38
338115 Tak wygląda

lekarz38
24-11-2015, 22:08
Witam.
Panowie mam takie krótkie pytanie związane z MCR24II o temp. wody wyjścia i wejścia C.O , a mianowicie jeżeli te temperatury są zbliżone do siebie to piec działa najsprawniej

pigularz
26-11-2015, 12:25
witam wszystkich
moje pyt przy poziomie zaawansowania pozostałych postów będzie bardzo "lamerskie" ale co tam.
Nie zakładam nowego postu żeby nie śmiecić w wątkach:
mam MCA 25 z czujnikiem fm 52 i pogodówką.
W pokoju gdzie jest czujnik mam kominek z płaszczem wodnym rozpalany 1-2 x w tygodniu raczej dla nastroju niż dla oszczędności.
Dom 3 piętrowy kominek na parterze.
Kiedy odpalę kominek temperatura w pokoju rośnie i w reszcie domu mam zimno aż się nie wychłodzi w pokoju z kominkiem.
Z tego co czytam jest jakiś czujnik który zakłada poprawkę na kominek.
Na jaki czujnik najlepiej zmienić fm 52 by nie bać się odpalenia kominka?

subsky
28-11-2015, 10:18
Ktoś wie czy da się skorygować temperaturę zewnętrzną w MCR24II +VS5500? Czujnik przekłamuje jakieś 2 - 3 stopnie.

gaceq
29-11-2015, 07:19
Witam wszystkich

Nie znalazłem odpowiedzi nigdzie na forum więc zadam tutaj moje pytanie. Niedawno został u mnie uruchomiony kocioł MCR3 PLUS 24T z pompą elektroniczną. Czy ten kocioł mam możliwość podłączenia dodatkowej pompy obiegowej ? Chodzi mi o pompę od podłogówki. Serwisant, który uruchamiał mi ten kocioł twierdzi, że nie ma. Pracownicy którzy robili instalację przygotowali okablowanie pod podłączenie tej pompy do kotła i są zdziwieni, że ten kocioł nie ma takiej opcji. Może któryś z szanownych forumowiczów wie coś na ten temat ?

W tym wątku znalazłem informację, że można podłączyć ale do MCR2:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147943-Pod%C5%82%C4%85czenie-dodatkowej-pompy-do-kot%C5%82a-DeDietrich-MCR-II-24T

Będę wdzięczny za pomoc.

pawelekm
07-12-2015, 20:18
Witam,

Mam prośbę o ocenę ustawień pieca De Dietrich MCR24. W temacie jestem laikiem a po przeczytaniu tego tematu - wiem jeszcze mniej ....
A więc: mam w/w piec, na dole w salonie ogrzewanie podłogowe, na górze w pokojach grzejniki, do tego podłączone urządzenie Celcia 20.
Dom ma 140m2 (budynek ma 5 lat - kupiłem go niedawno od developera) jest w zabudowie szeregowej.
Wydaje mi się jednak, że piec spala nieco za dużo gazu (za listopad 190m3).
Niemniej jednak gdy nastawię, aby np. nagrzało do 23 stopni to na dole robi się ciepło, ale na górze jest dalej zimno (19 stopni).
Oczywiście po nagrzaniu do 23 stopni (Celcia jest na dole) piec się wyłącza i tyle .....
Mogę oczywiście 'latać' do kotłowni i wyłączać podłogówkę (odpinam po prostu wtyczkę o pompki) a następnie włączać grzejniki
i 'oszukiwać' celcię, ale to bez sensu. Poza tym piec grzeje wtedy np. całą noc (ale przynajmniej jest wtedy ciepło na górze).

Proszę o podpowiedź co mogę/jak mogę zoptymalizować pracę pieca.
Oto ustawienia:
p1=55
p2=45
p3=1
p4=2
p5=0
p6=2
p17=37
p18=46
p19=13
p20=25
p21=0
p22=2
p23=0
p24=0
p25=0
p26=12
p27=20
p28=20
p29=-15
p30=1
p31=15

Reszta wygląda jak na zdjęciu.

339992

svvobi
26-12-2015, 10:39
Witam,

Posiadam kocioł MCR 24 T z zasobnikiem 100l

całość ogrzewanie podłogowe ok, 110m,

Czy pompa kotła wystarczy do ogarnięcia podłogówki - bez dodatkowej pompy w rozdzielaczu, tak mam zrobione

Czy system saluscontrols z listwą KL08NSB wpiętą w złącze OpenTherm płynnie będzie sterował piecem,
czy lepiej mieć jeszcze isense do konkretnych ustawień temperatur, aa salus niech działa niezależnie i steruje osobno temperaturą w każdym pomieszczeniu.


Pozdrawiam

mistalova
26-12-2015, 15:56
1. Tak, pompa w kotle uciagnie taka powierzchnie, jesli petle sa zrobione zgodnie ze sztuka (czyli nie maja jakichsmkosmicznych dlugosci).
2. KL08NSB nie posiada protokolu OT - dziala dwustawnie.
3. Jesli nie chcesz zonglowac temperatura (co i tak przy OP jest bez sensu) to silownik/listwa/termostaty sa zbedne - kociol w tryb pogodowy, ustawic poziom i nachylenie KG, wyregulowac t. pomieszczen na rotametrach i jest bedzie OK.

svvobi
27-12-2015, 21:04
Dzięki wielkie za odpowiedź

Czyli dokupuję zestaw isense do mojego kotła, tam wszystko ustawiam,

Jednak isense montuje np w salonie i to będzie pokój odniesienia dla wszystkich innych pomieszczeń,
Jak uzyskać np wyższą temperaturę w łazience czy nizszą w garażu, - jak najbardziej wyreguluję na rotametrach, jednak manualnie ?
Chcąc wyłączyć ogrzewanie w 1 z pomieszczeń muszę w rozdzielaczy zakręcić dopływ wody poszczególnych pętli dla danego pomiesczenia,

Rozumiem że zestaw salusa to ułatwi, będzie działał niezależnie osobno. Jest to po prostu dodatkowa zabawka.

Ale jeżeli zadana temp w isense w pomieszczeniu odniesienia osiągnie pożądaną aa w łazience będzie jeszcze za niska salus nic nie zdziała bo nie poda syganału do pieca aby go włączyc.

Co polecisz w moim problemie, koszt zestawu salusa to ponad 2tys pln potrzebuje 8 sterowników listwę i siłowniki termoelekt.

Dzięki za pomoc !

jaro1972
28-12-2015, 12:19
witam,
Panowie, od wczoraj kocioł (mcr3 dwufunkcyjny ) dziwnie się zachowuje, mianowicie temperatura wody lecącej z kranu "faluje" raz ciepła raz zimna, dodatkowo piec zachowuje się jakby posiadał zasobnik i chce nagrzać wodę, na iSens pojawia się ikona płomienia i kranu, cały czas podgrzewa, ale nie ma co więc pewnie jakiś zawór puszcza ciepłą wodę na kaloryfery mimo że ogrzewanie jest wyłączone. Resetowałem, ale nic to nie daje. Czy macie jakieś pomysły?

pawelekm
31-12-2015, 10:39
Witam,

Może zadam pytania inaczej - wtedy znajdzie się ktoś chętny i doradzi ;)
Mam De Dietrich MCR 24 + Celcia 20 + dokupiłem czujnik pogodowy.
Nie mogę dojść do ładu z tym piecem. Może wynika to po prostu z tego, że nigdy wcześniej nie korzystałem
z ogrzewania realizowanego przy pomocy pieca gazowego.
Ustawiłem krzywą grzewczą w postaci:
p1=50 lub p1=40 (eksperymentuję ....)
p27=20
p28=20
p29=-20

Teraz:
1. Jak piec ma chodzić ? Tzn. gdy ustawię p1=50 wydaje mi się, że piec grzeje praktycznie non stop ....
Gdy ustawię p1=40 to mam wrażenie, że pochodzi około 0,5h po czym wyłącza się na 15 minut i od nowa 0,5h pracy 15 min. przerwy.
Czy tak ma być ? Czy jest lepiej jak chodzi długo czy lepiej z przerwami ?

2. W regulatorze Celcia 20 można wybrać "regulacja pogodowa" lub "regulacja pokojowa". Skoro mam czujnik temp. zewnętrznej
to w końcu jakie ustawienie mam wybrać ? (natknąłem się nawet na takie posty sugerujące ustawienie "pokojowe") ?

3. Krzywą grzewczą można ustawić zarówno na piecu (parametry) jak i na regulatorze Celcia 20.
Która krzywa grzewcza jest w takim przypadku brana pod uwagę, ta ustawiona na Celcii czy na piecu ?

4. W regulatorze Celcia 20 są opcje nieopisane w żadnej dostępnej instrukcji. Tzn. widziałem na forum linki, udało mi się trafić
na jakiś "skrawek" czy "wycinek" z instrukcji, ale po angielsku i nie wiem czy go dobrze rozumiem.
Chodzi mi o takie ustawienia jak np. P-parametr, I-parametr, czas Digi (co to jest?) i inne

5. Czy po ustawieniu Celcia 20 w tryb "regulacja pogodowa" mam wybrać pokrętłem jakiś program pracy ?
Czy to w ogóle będzie miało wtedy jakieś znaczenie ? (program noc, dzień, lato ....)

Nie mogę sobie dać z tym rady albo po prostu może tak ma być ....
Poza tym piec zjadł już ponad 200m3 gazu .......
Może ktoś mnie uświadomi ?

zybie
31-12-2015, 12:33
[QUOTE=pawelekm;7031984]Witam,

Może zadam pytania inaczej - wtedy znajdzie się ktoś chętny i doradzi ;)
Mam De Dietrich MCR 24 + Celcia 20 + dokupiłem czujnik pogodowy.
Nie mogę dojść do ładu z tym piecem. Może wynika to po prostu z tego, że nigdy wcześniej nie korzystałem
z ogrzewania realizowanego przy pomocy pieca gazowego.
Ustawiłem krzywą grzewczą w postaci:
p1=50 lub p1=40 (eksperymentuję ....)
p27=20
p28=20
p29=-20

Teraz:
1. Jak piec ma chodzić ? Tzn. gdy ustawię p1=50 wydaje mi się, że piec grzeje praktycznie non stop ....
Gdy ustawię p1=40 to mam wrażenie, że pochodzi około 0,5h po czym wyłącza się na 15 minut i od nowa 0,5h pracy 15 min. przerwy.
Czy tak ma być ? Czy jest lepiej jak chodzi długo czy lepiej z przerwami ?






Kolego ustaw krzywą grzania i niech kocioł pracuje po krzywej. Jeden warunek to dobrze dobrana KG którą musisz sam dobrać do swoich potrzeb. nikt tego za Ciebie nie zrobi. Ten parametr decyduje o wartości temperatury wody grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej. KG powinna być tak dobrana aby była w stanie nagrzać pomieszczenia do żądanej temperatury bez przegrzewania. Oczywiście trudno jest dobrać idealną KG ponieważ inne warunki zmieniają się również z temperaturą zewnętrzną (wiatr,słońce, ilość domowników itd ) dlatego po zbliżeniu się do ideału wspomagamy się termostatem. (Celcia 20 )

Zybie

pawelekm
02-01-2016, 17:52
OK. Tak też zrobię.
Ustawiłem krzywą (55, 20, 20, -20), ale niepokoi mnie trochę fakt, że piec działa cały czas (nie wyłącza się) - i obawiam się kosztów zużycia gazu.
No cóż, zostawię to tak i zobaczymy co będzie. Może po prostu tak ma być - piec ma chodzić cały czas, ale z "małą mocą" - celcia pokazuje
moc na poziomie 1 - więc najmniejszą.
Inna sprawa, że muszę mieć coś źle z instalacją bo i grzejniki i podłogówka są na tym samym obiegu (o ile dobrze się wyraziłem).
Więc nie mogę ustawić "za ciepło" bo będzie zbyt duża temp. dla podłogówki (podłoga robi się wręcz gorąca) i w drugą stronę
nie ustawię niskiej temperatury bo grzejniki będą zimne/letnie .......

zybie
02-01-2016, 19:13
Jeżeli Kolego potrzebujesz mieć cieplejsze grzejniki przykręć na rozdzielaczu podłogówki termostat i podnieś temperaturę kotła

pawelekm
03-01-2016, 16:53
Ok. zybie - dziękuję za poradę.
Przy okazji sprawdziłem spalanie gazu.
Na powyższym ustawieniu (50,20,20,-20) spalanie wyniosło ...... 15,6 m3 na dobę.
(przy temperaturze -13 st. na zewnątrz).

dramy
03-01-2016, 21:14
Witam
mam problem ze wskazaniami temperatury zewnętrznej - w czasie temperatury dodatniej wskazania temperatury zewnętrznej odczytywanej na I sense są poprawne. Kiedy temperatura spada poniżej -5 czasami temperatura zewnętrzna pokazywana na isense jest o -5 stopni niższa - ale dzije sie tak od czasu do czasu. Czasami rownież w czasie 1 minuty wskazania sie zmieniają o 1 lub 2 stopnie ( jakby czujnik wariował). Dziś przy silnych mrozach - na zewnątrz - 15 na moim isense z rana odczytalem -24 - takie wskazanie było przez ok 10 minut i zmalało do -18 az wkoncu do -15. Co dziwne gdy dziś w w kotłowni zaczełem ruszać kablem ktory idzie od czujnika zewnętrznego do Cmixa to wskazania temperatury zewnetrznej na isense szaleja i zmieniają sie nawet o kilka lub kilkanaście stopni...Co dziwne tak sie dzije tylko przy temp poniżej zera. czy czujnik temp zewnętrznej jest uszkodzony czy dzije sie cos innego ?

pawelekm
13-01-2016, 08:21
Witam,

Dziękuję wszystkim za porady.
Starałem się do nich zastosować.
Niemniej jednak czego nie ustawiłbym na Celcii (krzywej grzewczej) i jaka nie byłaby temperatura na zewnątrz (np. +5 st. czy -2 st. czy -10 st.)
piec zjada na dobę (24h) - tak jak pisałem wyżej - około 15m3 gazu.
Co w takim razie robię nie tak ?

Pozdrawiam
Paweł

M@S
19-01-2016, 12:43
Witam.
Od piszę że jestem nowy i mam awarię pieca i nie mam za bardzo czasu czytać jak i gdzie zadajemy nowe pytania bo mam coraz zimniej na mieszkaniu a od 4 dni mam NOWEGO lokatora (SYNKA)
Mam zamontowany piec De Dietrich MS 24 MI FF w końcu temp. w mieszkaniu (56 m2) jest powyżej 20 C przy zużyciu około 11-12 m3/h dużo ale mam teraz taki problem co chwile wybijał mi błąd E35 wykryty błąd jonizacji kasowałęm go R przez 2 s a teraz już koniec E01 Blokada z powodu braku rozruchu co robić ?? srewis najszybciej będzie jutro

zybie
19-01-2016, 20:23
[QUOTE=M@S;7049578]Witam.
Od piszę że jestem nowy i mam awarię pieca i nie mam za bardzo czasu czytać jak i gdzie zadajemy nowe pytania bo mam coraz zimniej na mieszkaniu a od 4 dni mam NOWEGO lokatora (SYNKA)
Mam zamontowany piec De Dietrich MS 24 MI FF w końcu temp. w mieszkaniu (56 m2) jest powyżej 20 C przy zużyciu około 11-12 m3/h dużo ale mam teraz taki problem co chwile wybijał mi błąd E35 wykryty błąd jonizacji kasowałęm go R przez 2 s a teraz już koniec E01 Blokada z powodu braku rozruchu co robić ?? srewis najszybciej będzie jutro[/QU z Wyjmij wtyczkę kotła na kilkanaście sekund z gniazdka.

zybie
19-01-2016, 20:25
Wyjmij wtyczkkkkkkkkkkkkke kotła na kilkanaście sekund z gniazdka

b.maliszewski
07-02-2016, 19:59
Dzień dobry,
mam problem z piecem jednofunkcyjnym De Ditrich MCR 24. Konfigucja to:
- De Ditrich MCR II 24
- sterownik iSense AD-289
- zasobnik na CWU.

Piec nie ma podłączonego czujnika temperatury zewnętrznej i pracuje w trybie opierającym się tylko na temperaturze rzeczywistej pomieszczenia, czyli:
"strategia regulacji" = "cz. pok.". CWU ma utrzymywać stałą temperaturę.

Teoretycznie piec pracować wg programu, gdzie w odpowiednich okresach czasu powinien dążyć do temperatury zadanej w programie i wyłączać się po jej osiągnięciu. Problem w tym, że piec robi "co chce". Regularnie włącza się nad ranem ok 5:00, gdzie w czasie wg. programu powienien dążyć do 18 st. C a nie wiadomo czemu grzeje pomimo że w pomieszczeniu jest 20 . Widać to wyraźnie na obrazku poniżej:
godzina: 5:00
Temp. zadana: 18 st.C
Rzeczywista temperatura: 20.5 i wciąż grzeje.... ?!?

https://dl.dropboxusercontent.com/u/28184134/piec/2015-11-23%2004.32.14.jpg

https://dl.dropboxusercontent.com/u/28184134/piec/2015-11-23%2004.32.14.jpg

Poniżej zamieszczam rozpiskę programu, oraz wykresy temperatur z czujników umieszczonych :
- wyjściu zasilania CWU
- wyjściu zasilania CO
- w zasobniku CWU
- w salonie obok sterownika iSense

Na wykresie wyjścia CO widać wyraźnie, że piec rozpoczyna grzanie chwilę po 5:00 a powinien grzać od 6:00.

Program CWU:
cały czas włączona, temp. 45 st.C

Program CO:
06:00 20.5 st. C
07:10 20.0 st. C
17:00 20.5 st. C
19:00 21.0 st. C
22:50 18:00 st. C

Pomocy, co robię źle? Przecież piec powinien w tym trybie robić dokładnie to co jest w programie... Pomóżcie. W razie potrzeby z chęcią udostępnię pozostałe parametry pieca oraz aktualne wykresy. Będę wdzięczny za wszelką pomoc...

https://www.dropbox.com/sh/gu1r979kybt8cxk/AAC0JdI99nWMLDrULukSDfaWa?dl=0

zybie
07-02-2016, 21:37
Ustaw prędkość podgrzewania extra powoli.

maryjanee
08-02-2016, 17:30
Witajcie obywatele.Mam pytanko odnośnie dietricha. Parametry P1=40, P27=20, P=28=20, P29=20 czyli krzywa 0,5. Ogrzewanie podłogowe,czujnik pogodowy na zewnątrz, regulatory wewnętrzne euroster sterowane radiowo.Powiedzcie mi dlaczego piec pokazuje temperaturę grzania wody(t1) większą niż w parametrze P1.

zybie
08-02-2016, 21:15
P1 max temp. na CO a nie grzania CWU

maryjanee
08-02-2016, 21:30
no P1 to max temp co, więc dlaczego grzeje wodę np do 50 stopni ?

zybie
08-02-2016, 21:55
Jaką pokazuje temperaturę na T4.

b.maliszewski
09-02-2016, 14:36
a co z prędkością chłodzenia? Pozostawić bez zmian?

maryjanee
09-02-2016, 18:51
T4 to chyba temperatura zewnętrzna. Po odpięciu pogodówki również daje wyższa temperaturę niż w P1. CWU ustawiona na 40 stopni a po kilku minutach leci wrzątek, o co tu kaman?

zybie
09-02-2016, 20:47
a co z prędkością chłodzenia? Pozostawić bez zmian?



Proponuję pozostawić bez zmian.

zybie
09-02-2016, 20:50
W tej chwili zgłupiałem co ci przegrzewa CO czy CWU.

maryjanee
09-02-2016, 21:00
przegrzewa co i cwu.

zybie
09-02-2016, 21:28
Może byś podał jaki masz model kotła, jakie masz ustawione temperatury CO i CWU a jakie faktyczne.

maryjanee
09-02-2016, 21:36
MCR 24/28MI. CO 40 stopni.CWU 40 stopni, czujnik temperatury zewnętrznej odłączony, programatory euroster 2006, osiągalne temperatury nawet 50 i więcej.

zybie
09-02-2016, 21:51
Nie rozumiem 50 i więcej, co

maryjanee
09-02-2016, 21:53
zarówno CO jak i CWU osiągają dużo wyższe temperatury niż ustawione na piecu.

zybie
09-02-2016, 22:45
Dużo wyższe dla mnie to nie jest określenie, ja potrzebuję konkretnych liczb T1 ,T2 , T3

maryjanee
10-02-2016, 07:49
ciężko mi powiedzieć, czasem pokazuje 45,48,50 a czasem 60. Musiałbym siedzieć cały dzień przy kotle i obserwować.P3=1

zybie
10-02-2016, 20:42
Mi też ciężko powiedzieć czy 60 to dużo czy mało bo niewiem do czego to przypisać

jaceg
16-02-2016, 08:47
Witam
Czy ktoś z czytających wątek jest w stanie wskazać miejsce gdzie można nabyć drogą kupna :) interfejs do podłączenia MCR3 do oprogramowania Recom? Gdzieś w necie znalazłem informację, że jest to zwykła przejściówka USB na RS232 (RJ9) na czipie FTDI. Jednak po długich walkach się poddałem - nie działa.

Pozdrawiam i z góry dzięki

djsuszi
13-11-2016, 23:48
Witam
Czy ktoś z czytających wątek jest w stanie wskazać miejsce gdzie można nabyć drogą kupna :) interfejs do podłączenia MCR3 do oprogramowania Recom? Gdzieś w necie znalazłem informację, że jest to zwykła przejściówka USB na RS232 (RJ9) na czipie FTDI. Jednak po długich walkach się poddałem - nie działa.

Pozdrawiam i z góry dzięki

czy coś udało Ci się do tego czasu ustalić z podłaczeniem Recom'a do kotła MCR3 ?

TU o MC gość pisze, że modbusem podpisał
http://forum.lic.pl/inne/interfejs-do-kotlow-de-dietrich/msg4776/

mjankowski79
03-12-2016, 15:27
Mam następujący problem z piecem MCRII plus zasobnik 100l. Od pewnego czasu z obiegu zamkniętego zaczęło mi zchodzić ciśnienie i to do takiego stopnia, ze na piecu i regulatorze pokojowym wyskakiwał błąd c9 (na piecu) a na regulatorze (E009), czyli spadek ciśnienie do 0 atm. Sprawdziłem ciśnienie w naczyniu wzbiorczym (te czerwone wewnątrz pieca) i poleciała z niego woda. Czy to normalne, czy aby to naczynie nie powinno być bez wody? Jeżeli nie powinno to gdzie mogę kupić takie naczynie i jaki jest ewentualny koszt? Znalazłem na internecie orginał kosztuje 461 zł plus koszty wysyłki to dość dużo jak na kawałek blachy z zaworkiem:) Czy są może jakieś zamienniki? Piec jest po gwarancji więc chyba wymiana nie powinna sprawiać problemu. Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi.:D

zybie
03-12-2016, 17:27
Mam następujący problem z piecem MCRII plus zasobnik 100l. Od pewnego czasu z obiegu zamkniętego zaczęło mi zchodzić ciśnienie i to do takiego stopnia, ze na piecu i regulatorze pokojowym wyskakiwał błąd c9 (na piecu) a na regulatorze (E009), czyli spadek ciśnienie do 0 atm. Sprawdziłem ciśnienie w naczyniu wzbiorczym (te czerwone wewnątrz pieca) i poleciała z niego woda. Czy to normalne, czy aby to naczynie nie powinno być bez wody? Jeżeli nie powinno to gdzie mogę kupić takie naczynie i jaki jest ewentualny koszt? Znalazłem na internecie orginał kosztuje 461 zł plus koszty wysyłki to dość dużo jak na kawałek blachy z zaworkiem:) Czy są może jakieś zamienniki? Piec jest po gwarancji więc chyba wymiana nie powinna sprawiać problemu. Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi.:D



Kolego spuść wodę z kotła i przy otwartym zaworze spustowym uzupełnij powietrzem ciśnienie w naczyniu przeponowym. Napompuj przez zaworek serwisowy do wartości 0,8 bara.

mjankowski79
03-12-2016, 18:05
Kolego spuść wodę z kotła i przy otwartym zaworze spustowym uzupełnij powietrzem ciśnienie w naczyniu przeponowym. Napompuj przez zaworek serwisowy do wartości 0,8 bara.

No dobrze ale czy to jest normalne, że w tym naczyniu jest woda, tzn. jak podłącze do zaworka serwisowego przewód z pompki to leci przez niego woda?

kasprzyk
03-12-2016, 19:33
Zaworek od tego naczynia jest do góry, czy od dołu? Ile wody leci? Jeżeli cały czas, naczynie do wymiany, nie słyszałem o zamienniku.

zybie
03-12-2016, 19:39
Ustaw ciśnienie dopiero po wypuszczeniu całej wody z naczynia.

mjankowski79
03-12-2016, 20:08
Zaworek od tego naczynia jest do góry, czy od dołu? Ile wody leci? Jeżeli cały czas, naczynie do wymiany, nie słyszałem o zamienniku.
Zaworek jest w połowie wysokości naczynia. Jak podpiołem wężyk to zleciało około 3-4 litrów wody. poziom wyrównał się z zaworkiem i przestało lecieć.

zybie
03-12-2016, 20:33
Napompuj pompką lub kompresorem przez zaworek ciśnienie 0,8 bar

kasprzyk
03-12-2016, 21:39
Zaworek jest w połowie wysokości naczynia. Jak podpiołem wężyk to zleciało około 3-4 litrów wody. poziom wyrównał się z zaworkiem i przestało lecieć.
Naczynie do wymiany, taka ilość wody nie jest normalnym stanem. Dopompowanie powietrza tylko na krótki czas może załatwić problem.

maryjanee
30-12-2016, 12:54
Witam,

Minął już rok od mojego pytania i dalej nie uzyskałem odpowiedzi...
Dlaczego mój kocioł De Dietrich mcr 24/28MI grzeje c.o z wyższa temperatura niż zadaną w P-1 pomimo odłączenia czujnika temp. zewnętrznej?
Przykład: ustawiona temp. P-1 40 stopni a kocioł robi swoje i podgrzewa wodę nawet do 60 stopni w ciągu dwóch minut i robi sobie przerwę na kilka minut i znowu to samo...Czy nie powinno być tak, że kocioł grzeje wode do maksymalnej temp. zadanej w P-1 do momento aż osiagnie temp. ustawiona na sterowniku?

suenio
19-01-2017, 14:18
Witam Serdecznie,

Przeszedlem przez te 86 stron i nie znalazlem bezposrediej odpowiediz na moje pytania prosze wiec szanownych expertow o porade zwiazana z zmiana sterownika on/off na iSense w piecu MCRII 24T. Kupujac dom otrzymalem w dobroci inwentarza tenze piec razem ze sterownikiem Salus RF. No i oczywisie spalanie jak to w takim przypadku okolo 15m3 na dobe jak i komfort przy zmianach temperatur na zewnatrz niezbyt oczywisty. W zwiazku z tym decyzja zapadla by nabyc iSense AD288 ktory wlasnie czeka na podlaczenie i konfiguracje. A chodzi dokladniej o odpowiedzi na nastepujace pytania:
1. Patrzylem do podrecznika instalacyjnego i wynika mi z niego ze wystarczy odpiac kebelek podlaczony do sterownika salus i wpiac do sterownika iSense gdyz jest to to samo zlacze czyli styki 7/8 na zlaczu X9. Czy dobrze to czytam i rozumiem.
2. Czy przzekroj tegoz kabla ma znaczenie? Obecnie jest linka dwuzylowa 1mm na zyle (nie wiem po co ale takowe jest).
3. W instrukcji iSense RF (Ad288) jest stwierdzenie ze piec powinien posiadac Opentherm smart power bo inaczej trzeba pudeleczko RF z iSense podlaczyc do zasialnia 5V. Czyli pytanie jak to z tym jest czy naprade trzeba to osobne zasilanie czy poniewaz iSense Ad289 chodzi bez zadnego zasilania to to spokojnie pojdzie bez tego dodatkowego "power source"
4. W instrukcji instalacji pieca jest informacja ze nalezy zmostkowac styki 3/4 na zlaczu X9 ale ja mam tam podlaczony czujnik temperatury CWU. Czy dobrze zakladam ze poniewaz jest czujnik to nie trzeba mostkowac?
5. Moje obecne parametry na piecu jak ponizej. Czy cos musze w nich zmienic by odpalic iSense? Przyznaje bez bicia iz na razie nei bede podlaczal czujnika temperatury zewnetrznej (na razie oznacza pewnie za 2-3 tygodnie nie wytrzymam i podlacze ;)). Oto moje parametry:
P1 - 55
P2 - 43
P3 - 1
P4 - 2
P5 - 0
P6 - 2

P17 - 37
P18 - 46
P19 - 13
P20 - 25
P21 - 0
P22 - 2
P23 - 0
P24 - 0
P25 - 0
P26 - 5
P27 - 20
P28 - 20
P29 - 15
P30 - 1
P31 - 15
dF - 10
dU - 8

Wszelkie rysuneczki jak i inne porady instalacyjne mile widziane.

Pozdrawiam,
Wojtek

nowydom
28-01-2017, 10:35
Witam, od kilku dni używam iSense AD289 do kotła MCR II 24T. W informacjach na regulatorze pod pozycją ciśnienie same kreseczki, czy powinno pokazywać ciśnienie wody w instalacji CO? Jeżeli tak to co zrobić żeby pokazywało.?

zybie
28-01-2017, 20:46
Kolego w kotle MCRII 24 niema czujnika ciśnienia instalacji więc nic ci nie pokaże, niema takiej możliwości.

kylo181
04-02-2017, 16:34
Witam,
jestem tu nowy i niestety mam problem z piecem De Dietrich remeha avanta.Owym piecem ogrzewam dom (okolo120m).dom ogrzewam jedynie grzejnikami nie mam podlogowki. Do sterowania piecem ma zwykly sterownik euroster. Niesty z tego co wyczytalem nie da sie zamontowac pogodowki gdyz ten piec nie obsluguje czujnika zewnetrzego. Prosze o porade jak powinienem ustawic parametry na piecu by grzac efektywnie i rachunki byly rozsadne. Z gory dziekuje za odpowiedz

CitroCerber
04-02-2017, 20:09
Niesty z tego co wyczytalem nie da sie zamontowac pogodowki gdyz ten piec nie obsluguje czujnika zewnetrzego.

Musiałeś coś źle przeczytać. :)

Według instrukcji instalatora dla modeli 24c - 28c - 35c - 39c18s - 24s - 30s: Czujnik zewnętrzny między zaciskami 1 i 2 na złączce X9

kylo181
04-02-2017, 20:24
Instalator mi tak powiedzial. Sprawdzilem w instrukcji i nic nie jest wspomniane o parametrach co Pan CitroCeber pisze. wrzucam zdjecie plytki sterujacej z pieca, chyba ze sie myle i da sie, bedzie super

CitroCerber
04-02-2017, 20:34
nic nie jest wspomniane

To chyba instrukcja użytkowania. Ja sprawdzałem w instrukcji instalatora, niestety mam tylko wersję angielską.


wrzucam zdjecie plytki sterujacej z pieca, chyba ze sie myle i da sie, bedzie super

Łatwiej byłoby jakbyś wiedział jaki to konkretnie model, jeśli jest na liście, którą wymieniłem to powinno dac się podłączyć.

kylo181
04-02-2017, 20:36
znalazlem w instrukcji tylko opis zlacza x6:)

kylo181
04-02-2017, 20:43
wlasnie tutaj jest problem na instrukcji nie ma podanego konkretnie modelu :( Jest tylko " Kocioł gazowy kondensacyjny, dwufunkcyjny, o wysokiej sprawnosci, do montażu naściennego. Zamionowa moc 8.3-26.8kW c.w.u 8,3-24kW c.o. Poza tym nic nie ma. Na tabliczce znamionowej z pieca tez ciezko cos wyczytac, wrzucam zdjecie:/

GLOWAKIELCE123
06-02-2017, 19:54
Witam,
Na forum jestm nowy i potrzebuję pomocy. Ogrzewanie gazowe od półtora tygodnia.Dom 150m2 suporek 10cm styropianu w dachu 20cm wełny.Łącznie podlogowki ok.50m2 reszta grzejniki. Piec mcr3 plus 24t jednofunkcyjny z regulatorem pokojowym AD 248 bez pogodowki. Na piecu ustawione CWU- 40-45st CO-50-55st na regulatorze pokojowym 22-22,5 st. + kuchenka gazowa. Dodatkowo w jednej instalacji piec węglowy odcięty zaworami(awaryjny). Spalanie gazu od 25.01.2017 do 04.02.2017 to 125m3.wydaję mi się zer dużo. Proszę o pomoc.

CitroCerber
06-02-2017, 20:36
wlasnie tutaj jest problem na instrukcji nie ma podanego konkretnie modelu

Znalazłem instrukcję. Twój model jest niestety ze starszej generacji (te, których numery wymieniłem należą do rodziny Avanta Plus) i niestety kocioł nie ma opcji regulacji pogodowej.:( Nie ma natomiast problemu, żeby zamontować termostat (lub chronotermostat) z opcją modulacji - kocioł nie będzie grzał rzez cały czas z maksymalną mocą, w miarę zbliżania się do ustalonej temperatury pomieszczenia moc palnika będzie się zmniejszać. Z wymienianych przez producenta modeli tę funkcję realizują Celcia 15 (termostat) i celcia 20 (chronotermostat), możliwe, że PT55 bedzie też działać ale głowy nie dam.

kylo181
07-02-2017, 15:47
Ok, dziekuje za pomoc. Mam obecnie euroster-a troche z nim pokombinuje:) w zwiazku z czym mam pytanie jaka ustawic temperature C.O na piecu by chodzil on non stop do okolo 20-21 stopni , noc 19-20? Zauwazylem ze mozna tez troche pozmieniac minimalna moc P19. U mnie w instrukcji jest zakres nastawu 10-25x100 (nastawa fabryczna)16. Z tego co wiem to jest to predkosc obrotowa pompki. Bedzie ten parametr mial wplyw na zywotnosc kotla i spalanie?

GLOWAKIELCE123
07-02-2017, 17:43
Witam,
Na forum jestm nowy i potrzebuję pomocy. Ogrzewanie gazowe od półtora tygodnia.Dom 150m2 suporek 10cm styropianu w dachu 20cm wełny.Łącznie podlogowki ok.50m2 reszta grzejniki. Piec mcr3 plus 24t jednofunkcyjny z regulatorem pokojowym AD 248 bez pogodowki. Na piecu ustawione CWU- 40-45st CO-50-55st na regulatorze pokojowym 22-22,5 st. + kuchenka gazowa. Dodatkowo w jednej instalacji piec węglowy odcięty zaworami(awaryjny). Spalanie gazu od 25.01.2017 do 04.02.2017 to 125m3.wydaję mi się zer dużo. Proszę o pomoc.

CitroCerber
07-02-2017, 17:59
Ogrzewanie gazowe od półtora tygodnia.

Dom niedawno postawiony?

CitroCerber
07-02-2017, 18:05
Ok, dziekuje za pomoc. Mam obecnie euroster-a troche z nim pokombinuje:) w zwiazku z czym mam pytanie jaka ustawic temperature C.O na piecu by chodzil on non stop do okolo 20-21 stopni , noc 19-20?

Musisz to ustawić na termostacie nie w kotle.


Zauwazylem ze mozna tez troche pozmieniac minimalna moc P19. U mnie w instrukcji jest zakres nastawu 10-25x100 (nastawa fabryczna)16. Z tego co wiem to jest to predkosc obrotowa pompki. Bedzie ten parametr mial wplyw na zywotnosc kotla i spalanie?

To nie prędkość pompy, tylko wentylatora nadmuchu powietrza i lepiej tych ustawień nie zmieniaj. Prędkości pompy wody są dwie i ustawiane P21.;)

CitroCerber
07-02-2017, 18:11
1. Patrzylem do podrecznika instalacyjnego i wynika mi z niego ze wystarczy odpiac kebelek podlaczony do sterownika salus i wpiac do sterownika iSense gdyz jest to to samo zlacze czyli styki 7/8 na zlaczu X9. Czy dobrze to czytam i rozumiem.

Dokładnie tak. :)


2. Czy przzekroj tegoz kabla ma znaczenie? Obecnie jest linka dwuzylowa 1mm na zyle (nie wiem po co ale takowe jest).

Nie ma znaczenia.

3. W instrukcji iSense RF (Ad288) jest stwierdzenie ze piec powinien posiadac Opentherm smart power bo inaczej trzeba pudeleczko RF z iSense podlaczyc do zasialnia 5V. Czyli pytanie jak to z tym jest czy naprade trzeba to osobne zasilanie czy poniewaz iSense Ad289 chodzi bez zadnego zasilania to to spokojnie pojdzie bez tego dodatkowego "power source"

Powinno chodzić bez dodatkowego zasilania.


4. W instrukcji instalacji pieca jest informacja ze nalezy zmostkowac styki 3/4 na zlaczu X9 ale ja mam tam podlaczony czujnik temperatury CWU. Czy dobrze zakladam ze poniewaz jest czujnik to nie trzeba mostkowac?

Nie trzeba.


5. Moje obecne parametry na piecu jak ponizej. Czy cos musze w nich zmienic by odpalic iSense?

Nic - podłącz i tyle.:D

GLOWAKIELCE123
07-02-2017, 22:28
Nie. Dom postawiony w 2008 roku wczesniej grzane kotłem węglowym który cały czas jest. Dokladnie od 25 stycznia do dziś czyli 7 luty spalone jest 158m3.czy to tak powinno wyglądać? Pomoże ktos bo aż się boje rachunku

CitroCerber
07-02-2017, 22:41
Nie. Dom postawiony w 2008 roku wczesniej grzane kotłem węglowym który cały czas jest. Dokladnie od 25 stycznia do dziś czyli 7 luty spalone jest 158m3.czy to tak powinno wyglądać? Pomoże ktos bo aż się boje rachunku

Czy kocioł nagrzewa dom do tych ustawionych 22,5 stopni/? Masz jakiś schemat instalacji jak to wszystko (kocioł, kocioł węglowy, grzejniki i podłogówka) jest razem połączone?

GLOWAKIELCE123
08-02-2017, 12:09
Tak, kocioł nagrzewa do 22,5 stopnia jak na moje oko dosycr często się załącza. Owszem kociol węglowy jest połączony ale odciety zaworami żeby sie nie nagrzewal.

Kris_S
03-05-2017, 11:28
Witam,
czy ktoś się orientuje jakie jest hasło w programie RECOM do parametrów serwisu?
Bez tego nie widzę nawet opcji aby pozmieniać krzywą grzewczą.

CitroCerber
04-05-2017, 09:04
Witam,
czy ktoś się orientuje jakie jest hasło w programie RECOM do parametrów serwisu?
Bez tego nie widzę nawet opcji aby pozmieniać krzywą grzewczą.

Powinno być takie samo jak w kotle.

Kris_S
04-05-2017, 19:40
Powinno być takie samo jak w kotle.

Przez iSense wbijam 0012 i mam te opcje. Natomiast w RECOM to hasło nie działa.

mjankowski79
08-09-2017, 12:26
Naczynie wzbiorcze (chyba tak się to nazywa duży, czerwony zbiornik po prawej stronie pieca) do wymiany. Piec po gwarancji. Jakie trzeba zrobić czynności aby takie naczynie wymienić. Piec DD MCR2 z zasobnikiem 100l.

krzychoo900
30-10-2017, 15:40
Witam
Mam pytanie ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.
Mój kocioł to DE DIETRICH MCA 15 Z ZASOBNIKIEM Z CZUJNIKIEM TEMP. ZEWNĘTRZNEJ ORAZ Z DWOMA CZUJNIKAMI POKOJOWYMI Z SPRZĘGŁEM I ZAWOREM TRÓJDROGOWYMI CZUJNIKIEM POGODOWYM, CWU + JEDEN OBIEG PODŁOGÓWKA I DRUGI OBIEG TO GRZEJNIKI. I tu mam pytanie ponieważ wydaje mi się że mam dość sporo startów jak na obecną temperaturę zewnętrzną ok 4* wychodzi ok 40 startów. Co oznacza opcja wpływ pokoju - wpływ czujnika pomieszczenia - w instrukcji nie jest to dokładnie opisane, temperatura w pomieszczeniu mam ustawione 23 stopnie i grzeje na max 23,5 a załącza gdzieś około 22,8.... Zastanawiam się jeszcze nad automatyczną adaptacją teraz widzę że w instrukcji jest napisane: Adaptacja charakterystyk grzewczych poszczególnych obiegów, posiadających czujnik pokojowy, których wpływ jest >0 Rozumiem że przy włączonej automatycznej kalibracji wpływ czujnika pokojowego nie reaguje tak szybko na kocioł?? i jeszcze zastanawiam się czy nie mam ustawionej max temp na grzejniki nie za dużej ,- 50* teraz na krzywej mam przy -10 na zewnątrz 50* przy 0 na zewnątrz 36* krzywa~~~~ 0.6 nie wiem czy nie zmniejszyć temperatury max na grzejniki i nie wyłączyć auto adaptacji. Zużycie gazu ok 3-4 metry na dobę 3 osoby podgrzanie wody i ogrzewanie kuchenka indukcja przy temp na dworze ok 4* przy - 10 do - 20 wychodziło 6 do 9 metrów dom 125m bardzo dobrze docieplony z rekuperacją. Pozdrawiam i czekam na konkretne podpowiedzi.

esamolocik
06-11-2017, 11:07
Witam,
Mam pytanie co do zasady działania pieca z czujnikiem isense bez czujnika pogodowego (czujnik zewnętrzny posiadam ale nie podłączony).
Na isense mam ustawioną całodobową temperaturę 20stopni.
Od czasu do czasu widze że zapalają się ikony grzejnika oraz palnika natomiast grzejniki na piętrze są zimne.
Ikony potrafią się tak palić z 30min, piec pracuje (temp na obiegu wody CO~50stopni), grzejniki są zimne.
Teraz jeżeli ustawie temp na 22 lub 23 to po chwili piec się odpala i po jakimś czasie grzejniki są ciepłe.
Jest tu jakaś zasada co do działąnia isense w przypadku podtrzymywania temperatury a podgrzewania do zadanej?

Moja instalacja:
piec: De Dietrich MCR3 24
Dom: 160m2 do ogrzania (porotherm + 15cm styropianu grafitowego)
Parter: podłogówka + dwa grzejniki (oddzielne rozielacze)
Piętro: 7 grzejników + dwie podłogówki(podpięte pod rozdzielacz od grzejników)
Sredniodobowe zuzycie gazu: 5,5m3

Dobroslaw0
06-11-2017, 21:52
Witam
Mam pytanie ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.
Mój kocioł to DE DIETRICH MCA 15 Z ZASOBNIKIEM Z CZUJNIKIEM TEMP. ZEWNĘTRZNEJ ORAZ Z DWOMA CZUJNIKAMI POKOJOWYMI Z SPRZĘGŁEM I ZAWOREM TRÓJDROGOWYMI CZUJNIKIEM POGODOWYM, CWU + JEDEN OBIEG PODŁOGÓWKA I DRUGI OBIEG TO GRZEJNIKI. I tu mam pytanie ponieważ wydaje mi się że mam dość sporo startów jak na obecną temperaturę zewnętrzną ok 4* wychodzi ok 40 startów. Co oznacza opcja wpływ pokoju - wpływ czujnika pomieszczenia - w instrukcji nie jest to dokładnie opisane, temperatura w pomieszczeniu mam ustawione 23 stopnie i grzeje na max 23,5 a załącza gdzieś około 22,8.... Zastanawiam się jeszcze nad automatyczną adaptacją teraz widzę że w instrukcji jest napisane: Adaptacja charakterystyk grzewczych poszczególnych obiegów, posiadających czujnik pokojowy, których wpływ jest >0 Rozumiem że przy włączonej automatycznej kalibracji wpływ czujnika pokojowego nie reaguje tak szybko na kocioł?? i jeszcze zastanawiam się czy nie mam ustawionej max temp na grzejniki nie za dużej ,- 50* teraz na krzywej mam przy -10 na zewnątrz 50* przy 0 na zewnątrz 36* krzywa~~~~ 0.6 nie wiem czy nie zmniejszyć temperatury max na grzejniki i nie wyłączyć auto adaptacji. Zużycie gazu ok 3-4 metry na dobę 3 osoby podgrzanie wody i ogrzewanie kuchenka indukcja przy temp na dworze ok 4* przy - 10 do - 20 wychodziło 6 do 9 metrów dom 125m bardzo dobrze docieplony z rekuperacją. Pozdrawiam i czekam na konkretne podpowiedzi.

Im większy wpływ tym kociołek trzyma się dokładniej zadanej temperatury, jak będziesz dawał wpływ 1 to będzie dobijał większą temp niż nastawiona i załączał jak spadnie dużo mniej niż nastawiona nieraz plus minus 2 stopnie jak dasz wpływ duży 10 będzie się starał dobić dokładnie do zadanej temp ale może to skutkować tym że w niektórych pomieszczeniach ciepło nie dotrze, co do adaptacji krzywej grzewczej jak sama nazwa wskazuje sam sobie ustawia krzywą grzewczą w zależności od temp zewnętrznej i czujnika temp, zazwyczaj się ustawia krzywą samemu bez adaptacji w zależności od ocieplenia grzejniki 1-1.5 podloga 0.5-0.8. Z tego co piszesz nie musisz dawać adaptacji a wpływ masz całkiem dobry bo nie dużo przegrzewa , jeśli parametr 50 stopni maks ci wystarczy na grzejniki to bardzo dobrze, ogólnie masz dość dużą temp 23 stopnie to przy małych dzieciach :) albo ciepłolubnej żonie standardowe temp to 20-21 dzień 18-19 noc, te 2 stopnie różnicy potrafi zjeść parę stówek rocznie , przy nowym domu śmiało możesz dawać nocną temp niższą bo nie zawsze to prawda że wyjdzie taniej niż trzymanie stałej temp.

Dobroslaw0
06-11-2017, 21:59
esamolocik
Nic nie wiadomo jak jest podłączona instalacja czy masz sprzęgło, czy masz oddzielne pompy na obwody i mieszacz na podłogówkę ? może masz bezposrednio grzejniki a oddzielna pompa na podłogówkę, kompletnie nie wiadomo jak to jest spięte, czy sterowanie to tylko i sense czy dodatkowo masz cmx bez tego nie pomożemy

esamolocik
07-11-2017, 13:21
esamolocik
Nic nie wiadomo jak jest podłączona instalacja czy masz sprzęgło, czy masz oddzielne pompy na obwody i mieszacz na podłogówkę ? może masz bezposrednio grzejniki a oddzielna pompa na podłogówkę, kompletnie nie wiadomo jak to jest spięte, czy sterowanie to tylko i sense czy dodatkowo masz cmx bez tego nie pomożemy

Na szybko zrobiłem schemat mojej instalacji:
400328

Jak widac na załączonym obrazku za piecem jest zawór trójdrożny (mieszacz) (aktualnie temp ustawiona na 30stopni) oraz pompa.
Załączaniem pompy od obiegu podłogówki steruje niejaki "salus STP1".
Na parterze są dwa rozdzielacze:
1. Podłogówka (rozdzielacz z rotametrami) do którego jest podłączonych 7 pętli podłogowych (kazda po około 20m). Przebieg na każdej pętli to około 1l.
2. Grzejnikowy do którego są podłączone 4 grzejniki (dwa na parterze (1, 2) + dwa na półpiętrze (3, 4).

Na piętrze jest rozdzielacz grzejnikowy do któego jest podłączonych 6 grzejników oraz dwie podłogówki (na RTL'ach).
Jak widać na schemacie obieg "grzejnikowy" (parter + piętro) jest napędzany pompą z pieca.

Jak pisałem wcześniej, przy zadanej temperaturze 20stopni, piec co jakiś piec dogrzewa (minimalne obroty), ale grzejniki na piętrze są zimne.
Jeżeli zadam temperature chociaż o jeden stopień wyższą (np z 20 na 21) to piec podgrzewa pełną mocą i wtedy grzejniki zaczynają na piętrze grzać.

zybie
07-11-2017, 20:14
Zwiększ minimalne obroty pompy parametr P 28

Dobroslaw0
07-11-2017, 21:23
Dokładnie ,minimalne obroty pompy na większe zmienisz za pomocą i sensa parametry kotła kod serwisowy 0012 plus sprawdz ustawienia kryz na głowicach grzejnikowych pewnie nie ruszane na piętrze daj maksymalne przepływy na parterze połowę zmniejsz

esamolocik
08-11-2017, 07:58
Dokładnie ,minimalne obroty pompy na większe zmienisz za pomocą i sensa parametry kotła kod serwisowy 0012 plus sprawdz ustawienia kryz na głowicach grzejnikowych pewnie nie ruszane na piętrze daj maksymalne przepływy na parterze połowę zmniejsz

P28 miałem juz ustawione na 6. Wczoraj wieczorem zwiększyłem na 8. Zobaczymy czy pomoże.
Na parterze nie będę na razie kryzował grzejników bo one w sumie też są zimne na dogrzewaniu.
Dodam że przy dogrzewaniu temp na piecu jest w okolicach 50stopni. Może musze podnieśc min temp?
Czy w isense ustawia się gdzieś minimalną temp grzania?
Na piecu jest pokrętło ale zakładam że to jest max temperatura..

Dobroslaw0
08-11-2017, 19:52
Możesz też zmniejszyć bieg na pompie podłogówki dziś miałem przypadek że podłogówka na 3 biegu układ taki jak twój tylko mniej grzejników i ledwo ciepłe zmniejszenie na 1 bieg załatwiło sprawę .

esamolocik
08-11-2017, 21:10
Możesz też zmniejszyć bieg na pompie podłogówki dziś miałem przypadek że podłogówka na 3 biegu układ taki jak twój tylko mniej grzejników i ledwo ciepłe zmniejszenie na 1 bieg załatwiło sprawę .
Teraz nie mam dostępu do kotłowni ale z tego co kojarzę to pompa od podłogówki jest na drugim biegu. Przepływ przez pętle jest nieco poniżej 1l/min. Czy zmniejszenie nie wpłynie na wolniejsze nagrzewanie podłogówki?
Po ustawieniu P28 i dogrzewaniu kaloryfery są letnie. Patrząc na informacje na isense to zadana temp kotła przez regulator = 30 oraz poziom modulacji = 1. Czy 30stopmi to nie za mało?

Rooz1
13-11-2017, 15:52
Witam,

mam problem ze swoim wystemem, MCR 3 + isense.

Posiadam w całym domu podłogówkę + grzejniki jedynie w łazienkach, temp taka jak podłogówki.
Po skrzynce na piętro.

Zaintalowałem również czujnik temp. zew.

Ustawienia :

Podst zew 17
Podst t zas 20
Klima zew.-15
Klima temp.zas 50
Nachylenie podłogówka
Wplyw temp pom 5
P28 - 8
Obecnie z uwagi na temp jesienne ustawilem strategie ogrzewania tylko z termostatu pokojowego

Problem jest taki, ze gore mam nie dogrzana, o ile na dole jest cieplo i temp jest bez problemu osiagana to gora nie grzeje, na dole mam 22 stopnie,
podczas gdy na gorze temp od 18-20 w zaleznosci od pomieszczenia,niektorych pokojow w ogole nie mozna dogrzac.
Jedynie jak wlacze "obce cieplo" to cos potrafi dogrzac, ale wiadomo, ze wtedy caly czas wszystko ' chodzi" ...
Mam pompe, sprzegla pewnie nie, bo nie sam robilem instalacje tylko deweloper ...

Ktos ma pomysl, co moze byc nie tak ?
Rozumiem, że przez to, ze glowny termostat jest na dole i jak temperatura zostaje osiagnieta, to gory juz nie grzeje, ale tam w ogole jest problem z temperatura, nawet jak wlacze obce cieplo to maksymalnie w najzimneijszym pokju dogrzewa do 20 stopni ...

Update :

podlaczoylem dzisiaj w sypialni na pietrze termostat HTRS230 listwe kl06 oraz silownik.
Nna termostatcie podaje wyzsza temperature niz ta , ktora jest w pokoju, sygnalizuje sie , ze potrzeba wlaczyc piec, silownik sie otwiera, ale niestety piec nie podgrzewa, czy ktos wie czy to wina ustawien na isense ?

empos
28-11-2017, 08:31
Witam,

Jestem posiadaczem kotła MCR3, w tej chwili sterowanego przez temp. wewn ze sterownika Euroster 2006. Chciałbym dokupić czujnik pogodowy i regulator wymienić na iSense, nastepnie przełączyć się na sterowanie pogodowe. Jednak nurtuje mnie jedno pytanie - nie jestem w stanie wyczytać tego z instrukcji, nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w istniejącym wątku na forum.

Chodzi o obniżanie temperatury na noc w konfiguracji MCR3+pogodówka+iSense. iSense pozwala na ustawienie konkretnej krzywej grzewczej. Jeśli dobrze rozumiem to ząłożenie jest takie, że dobre ustawienie krzywej pozwoli na osiągnięcie stałej temperatury w domu (np.: 21st) niezależnie czy na zewn. bedzie +10 czy -20.

Tyle, że ja chciałbym mieć w nocy chłodniej. Spodziewałbym się więc, że w zależności od ustawień timera iSense powinien robić korekcje krzywej grzewczej. Natomiast nie wynika to z instrukcji. Optymalnym byłaby możliwość stworzenia kilku krzywych grzewczych i przypisanie ich różnym przedzialom czasowym (np.: 23:00 - 5:00 Krzywa A, 5:00 - 9:00 krzywa B itd).


Pozdrawiam,
empos

rasti
08-12-2017, 14:52
Panowie POMOCY. nie do wiary.piec mcr3plus 24T plus isense plus zewnętrzny
Ostatnio było w nocy około -2 do -4, i bardzo silne wiatry, na ustawieniach:
Podst. Zewn 17st
Podst. T. Zasil 20st
Klima zewn -10st
Klima t. Zasil 75 st
Wplyw temp pom 5
Granica grzania dzien 20 st
Granica grzania noc 5 st
Predkosc podgrzewania najszybszy
Predkosc chlodz* zwykly
Start optymalizacji 180 min
I ustawieniu na konsoli pieca 50st
Spaliło mi za dobę 16m3 !!!!!
Grzejniki były az gorące. Na tych samych ustawieniach tylko na konsoli bylo 40st palil mi przy plus 3 w nocy okolo 8-9m3.

Po zmianie
Zmienilem granice grzania dzien z 20na 21
Predkosc podgrzewania szybszy
Predkosc chlodzenia wolniejszy
Na piecu na konsoli ustawiłem 40st
Zmienilem strategie na tylko czujnik pok+gran spaliło mi 10,5m3 przy prawie zerowej temp w nocy.

Co z tym zrobić. Dom stary z lat 70, ocieplony ściany, ocieplone poddasze użytkowe.

Zaznaczam ze jak ustawie na konsoli na piecu wiecej np 60 st to odrazu jak by kopa dostal i zaczyna grzać.

POMOCY CO Z TYM ZROBIC, JAK ZACZĄĆ OD NOWA, serwisant ma.mnie w poważaniu i nie odbiera telefonu od 2 dni.

Czytam że ktoś stworzył kiedyś exel do ustawiania krzywej, macie go morze?

rasti
09-12-2017, 20:54
Panowie, Przy ustawieniach jw grzalo cała dobe w dzien również do 22 stopni. Temp w ciagu dnia 3 st spadala do 0 obecnie od 3 godzin -0,5st. Wyliczylem ze wzoru na krzywa ze mam krzywą w tym momencie okolo 0,98. Spalanie za 24 godziny wyszlo 13,50m3. Przy wiekszych mrozach zbankrutuje. Co pokombinować, może przelacze na czujnik zew+pok i nie bede zmieniał nic wiecej zobacze ile mi zejdzie do rana do 8 gazu bo o 8 ma mi sie obniżyć temp do 18 st. Ciekawe czy sie obnizy. Jak myślicie?

andrewek
21-12-2017, 11:51
Cześć, prośba o pomoc. Piec de dietrich mcr 24 (nie II) starszy. Na ustawianiach automatycznych kiedy na termostacie zadana jest dużo wyższa temperatura niż obecna nie chce grzać na więcej niż 1 "świeczce". Tzn kiedy powinien podgrzać na szybko wodę bo jest 17 st w pokoju a ustawiłem 23 to mimo wszystko podgrzewa maksymalnie na 1 świczce, temperatura wody c.o. dochopdzi max do 40 st mimo ze wszędzie w ustawieniach ma 60 stopni. Da się wymusić szybsze podgrzewanie ale tylko ręcznie wchdodząc w trym czy też menu rączki i zmieniając z AUTO na wyższą tempraturę np 60 stopni. Wtedy odpala się na full i grzeje wodę c.o. do tych 60 stopni. Ale w trybie auto maksymalnie podgrzewa tylko na 1 poziomie (1 poziom świeczki). Żadnych błędów nie wyświetla przynajmniej nie widzę. Macie może pomysł co może być przyczyną? Kiedyś w takich samych ustawieniach działał OK. Jak była potrzeba wynikajaca z termostatu odpalał wszystkie świeczki, potem zmniejszał płomień. Będę wdzięczny za sugestie i porady. Co sprawdzić. Instrukcja do tego kotła to porażka :(

Pozdrawiam,
Andrzej

Mr_Mabram
23-12-2017, 13:13
Witam
Mały problem z moim MCR II. Parę zim za mną ale jakoś ostatnio zauważyłem ze często się włącza. Potrafi się włączać co parę minut i palnik zapali się tylko na chwilę na minutę czy dwie.
Dodam że po całości podłogówka i sprzęgło z dodatkową pompą a sterownik to PT55 ustawiony na sterowanie pomieszczeniowe + czujnik zewnętrzny.
Mimo, że temperatura w pomieszczeniu jest osiągana bez problemu, nie ważne jaka temp na zewnątrz to on jednak się włącza i potrafi to być ze 30 włączeń na godz.
Grzeję nisko, krzywa grzewcza tez niska bo wystarcza mi 28-31 st. na zasilaniu w kotle.
Wydaje mi sie że problem ten robi się jak jest powyżej 0 st na zewnątrz, bo jak jest zimniej to nie zauważyłem bo kocioł chodzi wtedy długo wiadomo.
To chwilowe włączanie palnika wygląda jakby on zaraz podgrzał wodę w sobie do nastawionej temp według krzywej i sie wyłączył.
Jak to rozwiązać?
Podniosłem już krzywą wyżej ale nie ma różnicy.

daru-x
08-02-2018, 21:01
Szukam pomocy gdzie zwiększyć wydajność pompy wody. Mam 2 piętra do ogrzania na jednym ciepło a na Dolnym sądzę, że za niskie jest ciśnienie przepływu i kaloryfery prawie nie grzeją.

mikas4
21-10-2018, 16:14
Mam piec de detrich mca 15 ze sterownikiem pokojowym isystem ad 285. Jest tam jeden obieg na podłogówkę bez mieszacza. Czy da się na nim ustawić różne temperatury dla wybranych godzin? Czy tylko dwie dla dzień i noc?

lisowskiad
26-10-2018, 06:28
Panowie czy jest może sterownik z modułem GSM do pieca de Dietrich z podglądem spalania rzeczywistego gazu ,aktualnej temperatury na piecu i w pomieszczeniu z możliwością modyfikacji na odległość ?

mikas4
26-10-2018, 07:30
Panowie czy jest może sterownik z modułem GSM do pieca de Dietrich z podglądem spalania rzeczywistego gazu ,aktualnej temperatury na piecu i w pomieszczeniu z możliwością modyfikacji na odległość ?
Jest coś takiego "de dietrich dd home control"

Radek85
11-11-2018, 13:05
Witam serdecznie. Kocioł mcr3plus 2f. Dom stary (połowa blizniaka) powierzchnia góra +dół ok.90m2. same grzejniki bez podłogówki cegła przerwa cegła styropian 8cm dach welna(okna 2 szybowe srednio szczelne, za 2-3 tyg na pietrze beda 3 szybowe). posiadam Isense( na piętrze w korytarzu bez grzejnika) na kazdym grzejniku zawór termostatyczny. Spalanie gazu od 31.10 do dzisiaj to 40m3. TEMP W DOMU USTAWIONA NA 21.5-22. kocioł działa od 6-10 i od 16-21. takie godziny ustawilem. Zakupiłem takze AF60 do pogodówki ale różni ludzie róznie pisza. czy pomoże to być bardziej ekonomicznym? czy moze jednak isense przeniesc na dół gdzie jest chłodniej o 1-1.5 stOPNIA. Pozdrawiam sedecznie/

Uciasz13
09-02-2021, 08:51
Witam. Może ktoś wie jak zmienić ustawienia pompki c.o. W MCR HOME 24/30 MI.? Z tego co się orientuję to jest to pompka elektroniczna. W mieszkaniu 30m są tylko trzy grzejniki które są strasznie głośne. Przepływ wody jest bardzo duży. Otwarte na kryzach bo przy zamknięciu jest jeszcze głośniej. Chciałbym zwolnić pracę pompki. Jest to możliwe? Jak się za to zabrać? Kocioł oczywiście za mocny jak na taką ilość grzejników i często się załącza i wyłącza. Z góry dziękuję za pomoc.

BrodowskiG
09-02-2021, 16:31
Da się ale samemu raczej nie ogarniesz, w instrukcji instalatora jest opisane, może przy sterowniku pokojowym jest też jakas opcja