PDA

Zobacz pełną wersję : Rdza na wymienniku !!!



kawosz3
11-01-2009, 20:36
Cześć
Ostatnio podczas czyszczenia pieca zobaczyłem coś niepokojącego w miejscach gdzie przebiegaja spawy na wymienniku pojawiły sie rdzawe wykwity (po prawej stronie wymiennika). Piec chodzi 2,5 miecha, temp. ustawiana była na 50 do 55st C. Podejrzewam że to głównie od sterownika pokojowego, który zatrzymując pompe CO powoduje wychłodzenie grzejników do temp. pokojowej a gdy temp. w pomieszczeniach spadnie włącza ją powodując że woda z pieca o temp. ok. 50 stC miesza się z wodą z grzejników ok. 22stC. (temp. na piecu spada wtedy do ok. 40stC).
W instrukcji piszą że zalecana temp wody na powrocie to 55stC czy ktoś z was osiąga coś takiego? (w lato do grzania CWU jak najbardziej ale w zimę bez szans).
Mam zrobione zdjęcia ale nie wiem jak je wkleić.
Dajcie znać czy u was cos takiego występuje.
Dzięki

wolo63
11-01-2009, 21:15
W tym przypadku radziłbym zastosować zawór czterodrogowy aby temperatura powrotu do pieca nie powodowała wychładzania powodującego korozję pieca .

bladyy78
11-01-2009, 21:18
Jest coś takiego jak termostatyczny zawór esbe tv 60 nie dopuszcza do tego żeby powrót był zbyt zimny. Ja coś takiego zastosowałem u siebie w kominku z płaszczem wodnym i temperatura na powrocie zawsze wynosi min 60*C.

kawosz3
12-01-2009, 19:56
W tym przypadku radziłbym zastosować zawór czterodrogowy aby temperatura powrotu do pieca nie powodowała wychładzania powodującego korozję pieca .
Obecnie załączyłem na stałe pompe CWU dzięki czemu obieg w okół pieca ma podobną tempweraturę tak więc różnica nie powinna być tak wielka jak poprzednio. Ale ostatnio rozbroił mnie mój kumpel który grzeje wode non stop bo nie ma ani zaworów termostatycznych ani termostatu pokojowego a temp. w budynku reguluje temp. na piecu. Nie ma dużych różnic we/wy ale utrzymuje niską temp. na piecu bo 40 do 45stC. I korozję ma podobną do mojej.

Kulin
12-01-2009, 22:16
tzw. punkt rosy, nie jest to dobre dla pieców stalowych, co do żeliwnych nie ma problemu, żeliwa to nie dotyczy.