PDA

Zobacz pełną wersję : Rury miedziane do wody pitnej?



Deamos
12-01-2009, 12:03
Witam,

Mam dom na etapie stanu surowego otwartego, ujecie wody z wlasnej studni, rura doprowadzajaca wode ze studni do domu jest stalowa 1,5".
Wczoraj z ojcem dyskutowalismy jak to dalej rozprowadzic bo ze wzgledu na jakosc wody zalezy nam na tym, by do kuchni do picia szla woda w metalu (zaden plastik). W kotlowni ta stalowa rura wystaje z fundamentu, dalej chcemy ja rozprowadzic po podlodze i zeby skrecanych laczen nie zalewac wylewka stwierdzilismy, ze pewniejsza bedzie lutowana miedz.

Orientuje sie ktos jak to jest z woda pitna prowadzona w miedzi?, slyszalem ze sa rozne rodzaje rur miedzianych do roznych zastosowac (woda pitna, ogrzewanie). Moze polecicie cos innego?

zbigmor
12-01-2009, 12:10
Witam,

Mam dom na etapie stanu surowego otwartego, ujecie wody z wlasnej studni, rura doprowadzajaca wode ze studni do domu jest stalowa 1,5".
Wczoraj z ojcem dyskutowalismy jak to dalej rozprowadzic bo ze wzgledu na jakosc wody zalezy nam na tym, by do kuchni do picia szla woda w metalu (zaden plastik). W kotlowni ta stalowa rura wystaje z fundamentu, dalej chcemy ja rozprowadzic po podlodze i zeby skrecanych laczen nie zalewac wylewka stwierdzilismy, ze pewniejsza bedzie lutowana miedz.

Orientuje sie ktos jak to jest z woda pitna prowadzona w miedzi?, slyszalem ze sa rozne rodzaje rur miedzianych do roznych zastosowac (woda pitna, ogrzewanie). Moze polecicie cos innego?

Nie pomogę, ale jeśli szukasz rozwiązania u różnych źródeł to ja bym sugerował poprowadzić dalej instalację n rur stalowych. Można je pospawć, ale i skręcanie na pakułu zapewni wystarczającą pewność jeśli chodzi o szczelność w postępie czasu. Wg mnie jest to nawet pewniejsze niż miedź lutowana lutem miękkim.
Sam mam wodę w stali zalaną w posadzce, a CO w miedzi 9też miejscami zalaną).

12-01-2009, 14:44
... Orientuje sie ktos jak to jest z woda pitna prowadzona w miedzi? ...
płynie fajnie

adam_mk
12-01-2009, 15:02
Wymyślactwo uprawiasz, że aż Ziemia jęczy!!! :o

Zrób bardzo dokładne badania tej wody w jakim SANEPIDzie.
To poszerzone!
Znajdź jakie tablice i obejrzyj szereg elektrochemiczny metali.
Powtórz o zjawisku Peltiera i Tomsona...
A potem zrób lub nie!

Przy plastiku nawet przez 3 sekundy nie musisz tego robić.
Przy metalu , a zwłaszcza kilku - KONIECZNIE!!!
Adam M.

beton44
12-01-2009, 18:44
jeżeli chodzi o metal (żaden plastik)

to do rur wodociągu wybrałbym - srebro...

jarecki89
11-06-2014, 20:37
To prawda, są to oszczędności patrząc potem na lata użytkowania ale jest też taki plus że własnie sam materiał jest naprawdę dużo trwalszy. I to jest to w co warto na pewno zainwestować na etapie wyboru rur do takiej instalacji.

jarecki89
11-06-2014, 20:38
Witam,

Mam dom na etapie stanu surowego otwartego, ujecie wody z wlasnej studni, rura doprowadzajaca wode ze studni do domu jest stalowa 1,5".
Wczoraj z ojcem dyskutowalismy jak to dalej rozprowadzic bo ze wzgledu na jakosc wody zalezy nam na tym, by do kuchni do picia szla woda w metalu (zaden plastik). W kotlowni ta stalowa rura wystaje z fundamentu, dalej chcemy ja rozprowadzic po podlodze i zeby skrecanych laczen nie zalewac wylewka stwierdzilismy, ze pewniejsza bedzie lutowana miedz.

Orientuje sie ktos jak to jest z woda pitna prowadzona w miedzi?, slyszalem ze sa rozne rodzaje rur miedzianych do roznych zastosowac (woda pitna, ogrzewanie). Moze polecicie cos innego?

Deamos i co w końcu wybrałeś? Właśnie stoję przed wyborem materiału do rur. Póki co wszyscy polecają mi miedź i chcę się utwierdzić w decyzji u specjalistów :)

Elfir
12-06-2014, 12:10
Od czasu gdy w sklepie akwarystycznym, gdzie była instalacja miedziana, mieliśmy problemy z krewetkami nie zdecydowałabym się na miedź do wody pitnej.

Jarek.P
12-06-2014, 13:12
A mnie do miedzi zraził zielony naciek na brzegu umywalki, kiedy w moich rodziców domku letniskowym z takąż instalacją po zimie uszczelka w kranie puściła i woda sobie kilka tygodni kapała. Zielony kolorek wyraźnie świadczył o tym, że miedź z rur jednak jest wypłukiwana...

jarecki89
13-06-2014, 19:32
Mój ojciec namawia mnie właśnie na instalację miedzianą do wody pitnej w domu. Jak Wam się to sprawdziło?

Po***ni
14-06-2014, 08:21
U moich sąsiadów woda wypłukała miedź porobiły się dziurki (nie wiem może były odrobinki drobnego piasku które uderzając o ścianki porobiły dziurki), ja nie zrobiłbym instalacji z rur metalowych - ze względu na korozję.

Swift
04-07-2014, 12:30
Sam jeszcze się nie zdecydowałem ale wszyscy namawiają mnie na miedź. Ponoć ma właściwości antybakteryjne więc do instalacji wody pitnej nadaje się doskonale. Im więcej na ten temat czytam tym bardziej się do tego przekonuję chyba…:yes:

Jarek.P
04-07-2014, 12:38
A ten wątek przeczytałeś? Poruszone są w nim dwie najistotniejsze wady miedzi, które moim zdaniem ją całkowicie dyskwalifikują: erozja miedzi "na zakrętach" (zwłaszcza przy twardej wodzie, czyli na 90% terenów Polski) oraz fakt, że miedź jest nie tyle bakteriobójcza, co ogólnie rzecz biorąc "bójcza".

Elfir
04-07-2014, 12:46
na pewno jest krewetkobójcza

Jarek.P
04-07-2014, 13:47
A, dodajmy, krewetki są często używane w laboratoriach przywodociągowych jako ostateczny tester jakości wody :)

Jastrząb
04-07-2014, 14:04
A ten wątek przeczytałeś? Poruszone są w nim dwie najistotniejsze wady miedzi, które moim zdaniem ją całkowicie dyskwalifikują: erozja miedzi "na zakrętach" (zwłaszcza przy twardej wodzie, czyli na 90% terenów Polski) oraz fakt, że miedź jest nie tyle bakteriobójcza, co ogólnie rzecz biorąc "bójcza".
Woda calkowicie zmiekczona majaca niskie pH tez raczej miedzi zywotnosci nie podniesie ;-)
A w obecnych czasach walczac z kamieniem, coraz czesciej sobie fundujemy takie zmiekczacze.

marcin

MdeFoxe
10-07-2014, 20:17
Powiedz proszę, co przemawia przeciwko instalacji "w plastiku" ?
Ja nie mogę dopatrzyć się zalet robienia instalacji w metalu, w zasadzie to same minusy widzę.

niedowiarek
14-07-2014, 08:29
A, dodajmy, krewetki są często używane w laboratoriach przywodociągowych jako ostateczny tester jakości wody :)

Krewetki też? Małże to już prawie standard.