PDA

Zobacz pełną wersję : gazowe czy olejowe



agiszonek
02-11-2003, 14:46
ciagle sie zastanawiam jakie zrobić ogrzewanie. Nie chce pojemnika z olejem domu, wiec wchodziłoby w grę gazowe (pojemnik w ogródku) lub olejowe (pojemnik w ogróku). jak to wygląda ze względu na koszty montażu i eksploatacji ???
pozdrawiam
agnieszka

josek
02-11-2003, 18:25
polecam Ci pompe cieplna. Poczytaj na forum_zapraszam/josek

wlowik
02-11-2003, 19:13
Ja też nie chcę smrodu (zapachu!) oleju opałowego w domu, ale ogrzewanie tak. Planuję więc piec z zamkniętą komorą spalania i zbiornik oleju podziemny (dwupłaszczowy z PE) zakopany w ogrodzie.
Ogrzewanie pompą ciepła, ze względu na koszty instalacji, na razie nie wchodzi w grę, ale w przyszłości... (w 2001r - 45tys, w 2002r - 37tys, w 2003r - 26tys, w 2004r - ?... poczekam, aż będzie poniżej 10tys i sprawność 10:1)

agiszonek
02-11-2003, 19:57
no właśnie - pompa kosztuje ogrom pieniędzy. A gdzie w jakiej cenie kupujesz pojemnik ? Ile w sumie będzie Cię kosztować instalacja ?
Myślałam o pojemniku na olej w ogródku ale ponoć trzeba go ogrzewać taśmami, żeby olej nie stracił swoich właściwości w niskiej temperaturze.
pozdrawiam
agnieszka

wlowik
02-11-2003, 20:19
Skąd takie informacje? Pompa jest w wyposażeniu pieca (h.max 3m, odl.max 10m). Oleju w zakopanym w ziemi poniżej głębokości przemarzania zbiorniku nie trzeba niczym ogrzewać, bo zachowuje swoje właściwości do -10 stopni (nawet gdyby to był letni olej napędowy, to do -5). Nie wiem jeszcze gdzie kupię zbiornik, ale gdzieś o nim czytałem, i nie powinien kosztować więcej niż 5tys . Piec Ulrich, z zamkniętą komorą spalania, o mocy 11kW ( www.ulrich.com.pl ). Cała instalacja nie powinna kosztować więcej niż 10tys zł.

wlowik
02-11-2003, 20:27
Aha, mam w zanadrzu plan awaryjny, gdyby zbiornik taki jak trzeba był za drogi (bo dostępny na pewno jest), to kopię dół, buduję "piwniczkę, wstawiam zbiorniki jednopłaszczowe, robię instalację napełnieniową itp ,
i całość inwestycji zamykam w kwocie 2tys + moja robota (taka, której nikt za mnie nie zrobi, za taką cenę).