PDA

Zobacz pełną wersję : ile za świadectwo energetyczne?



kapi01
12-01-2009, 22:23
pytałem w biurze - dowiedziałem się ze około 1000 zł za domek - czy to dobra cena?

Trociu
13-01-2009, 09:32
pojawiały się takie ceny. Na forum jest odpowiedni wątek z różnymi cenami.

hunk1
24-01-2009, 18:53
Powiem tak - pytałam o to w Nadzorze Budowlanym - mowia i sa na to dokumenty ze takie swiadectwo moze wydawac osoba ktora ma mgr z projektowania (architektonicznego, instalacyjnego i takie tam) lub ukonczyla specjalny kurs. I na tym polega problem - wiekszosc ktora moze go wydawac albo nie dokladnie czyta przepisy albo mydli glowe ze musi zrobic kurs ktory duzo kosztuje wiec i za swiadectwo duzo biora - 800 - 1000. Zdaniem tej samej urzedniczki powinno to kosztowac ok. 200 bo do wystawiania tego jest specjalny formularz i wystarczy wstawic dane.
Ja jestem na etapie szukania kogos kto mi takie swiadectwo wystawi w sensownej cenie - albo wprowadze sie bez :roll:

ewa__77
25-01-2009, 20:22
no tak "wystarczy" wstawić dane tylko najpierw trzeba te dane prosze Pani wyliczyć!!!

piotrborkowski
02-02-2009, 18:37
Z tego co wiem to nie był organizowany egzamin przez ministerstwo więc i niema osób uprawnionych .
Natomiast są prowadzone kursy w tym kierunku ale żeby mieć uprawnienia to trzeba zdać egzamin w ministerstwie i być w jego wykazie osób uprawnionych do przeprowadzania takiego audytu budowlanego.

ramzes21
02-02-2009, 19:31
1000 - 1500 budynek mieszkalny jednorodzinny, świadectwa mogą wydawać projektanci z tyt. mgr inż. posiadający uprawnienia projektowe lub wykonawcze oni nie muszą zdawać dodatkowych egzaminów.

Blutka
03-02-2009, 15:04
A ma ktoś namiary na kogoś konkretnego? I ile się na to czeka?

pitbull
03-02-2009, 16:05
Jestem w stanie wykonac certyfikat. Jesli dobrze pamietam :roll: , to na razie nie masz jeszcze co certyfikowac :o.

Blutka
03-02-2009, 16:11
Jestem w stanie wykonac certyfikat. Jesli dobrze pamietam :roll: , to na razie nie masz jeszcze co certyfikowac :o.

Owszem, ale jak za pół roku skończę budowę, a okaże się, że się na to czeka rok, to warto kogoś zaklepać. ;)

pitbull
03-02-2009, 16:20
Bez przesady.Czas wykonania zalezy od stopnia skomplikowania bryly budynku i rodzaju ogrzewania, chlodzenia. To jest kwestia raczej tygodni lub dni.

Blutka
03-02-2009, 16:23
Bez przesady.Czas wykonania zalezy od stopnia skomplikowania bryly budynku i rodzaju ogrzewania, chlodzenia. To jest kwestia raczej tygodni lub dni.

No tak, ale jeszcze niedawno w tv mówili, że jest w Małopolsce jedna osoba z uprawnieniami. No to może mieć niezłe terminy. ;)

pitbull
03-02-2009, 16:28
Wierzysz tv? :lol: No to jestem 2 osoba, bo pewnie o mnie nie mowili :lol:

piotrborkowski
03-02-2009, 18:34
Nikt Ci nie da namiarów bo nie ma uprawnionych w rejestrze państwowym.Natomiast projektanci z wyższym wykształceniem budowlanym też muszą zdać egzamin ale nie są zobowiązani uczestniczenia w kursach i muszą się znalesć w w/w rejestrze .
Ten temat w Polsce jeszcze nie ruszył być może że i nieruszy bo w koalicji są pewne opory z tym tematem.
A te osoby co się wypowiadają na ten temat to są zgadywacze wielkich wiadomości .Dziwi mnie że zabierają glos nie mając na ten temat wiedzy.

pitbull
03-02-2009, 19:52
Nie masz racji. Osoby posiadajace uprawnienia budowlane sa uprawnione do sporzadzania swiadectw energetycznych.
Kto może sporządzać świadectwa energetyczne?

Zgodnie z ustawą świadectwo może sporządzać osoba, która:
1. Posiada pełną zdolność do czynności prawnych.
2. Ukończyła co najmniej studia magisterskie, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym.
3. Nie byta karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych lub za przestępstwa skarbowe.
4. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej albo odbyła szkolenie i złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed ministrem właściwym do spraw budownictwa.

Minister Infrastruktury określił w styczniu 2008 r. w trybie rozporządzenia sposób przeprowadzenia i zakres programowy szkolenia i egzaminu oraz maksymalną wysokość opłat za szkolenie i egzamin. UWAGA: Ministerstwo ogłosiło już pierwszy termin egzaminu, który odbędzie się w Warszawie w dniach 23 marca (część teoretyczna) oraz 6 kwietnia (część praktyczna).

Za równorzędne z odbyciem kursu i zdaniem egzaminu uznaje się ukończenie studiów podyplomowych w zakresie audytu energetycznego na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej, co najmniej rocznych, organizowanych na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewne. Program tych studiów podyplomowych powinien być zaopiniowany przez ministra właściwego do spraw budownictwa i zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

Według powyższych przepisów są trzy drogi do uzyskania możliwości sporządzania świadectw:
- posiadanie uprawnień budowlanych do projektowania,
- ukończenie rocznych studiów podyplomowych,
- odbycie szkolenia i zdanie egzaminu państwowego.

We wszystkich przypadkach obowiązuje wymóg studiów magisterskich, a więc zostały wyłączone osoby z wykształceniem tylko inżynierskim. Doświadczenie wynikające z działalności jako audytora energetycznego nie jest uwzględniane. Są to rozwiązania prawne niestety nie spełniające postulatów środowiska audytorskiego.

Ustawa nakłada na ministra właściwego do spraw budownictwa obowiązek prowadzenia rejestru (w formie elektronicznej) osób, które złożyły z wynikiem pozytywnym egzamin. Ponieważ ukończenie studium podyplomowego jest równorzędne ze zdaniem egzaminu, zapewne absolwenci studiów podyplomowych będą także objęci rejestrem. W ustawie nie jest określony cel rejestru. Można przypuszczać, że za pośrednictwem rejestru będzie można znaleźć osobę, której można powierzyć sporządzenie świadectwa. Ustawa nie określa czy i kiedy dane umieszczone w rejestrze mogą być wykreślone.

Zycie jest pelne dziwów :roll:

supernova
03-02-2009, 20:26
2000 PLN netto
czas wykonania 2 tygodnie
dom duży, ok. 400 p.u.
Warszawa

Yamnik
03-02-2009, 22:36
Bez przesady.Czas wykonania zalezy od stopnia skomplikowania bryly budynku i rodzaju ogrzewania, chlodzenia. To jest kwestia raczej tygodni lub dni.

No tak, ale jeszcze niedawno w tv mówili, że jest w Małopolsce jedna osoba z uprawnieniami. No to może mieć niezłe terminy. ;)

Na allegro są 3 ofert z samego Krakowa. 375-500 pln przy pełnej dokumentacji. Ja bym się z tym zaklepywaniem nie spieszył.....

popcarol
04-02-2009, 10:58
Na allegro są 3 ofert z samego Krakowa. 375-500 pln przy pełnej dokumentacji. Ja bym się z tym zaklepywaniem nie spieszył.....

No wlasnie, moj domek za 575 zl moge zrobic (dostalam info a allegro od kogos wlasnie z Krakowa chociaz na nasza budowe to kawal drogi), ale na razie nie robie, bo zanim sie odbierzemy minie co najmniej pol roku i ceny zdaza spasc mam nadzieje.
Na razie jest zamieszanie, nikt nic nie wie i dlatego ludzie placa po 2 tys za swiadectwo.

KAS01
05-02-2009, 06:43
Witam
Tez mysle, aby za jakis czas poszukac oferty wykonania takiego swiadectwa w internecie. Poniewaz dla wiekszosci ludzi tego typu dokument jest nic nie znaczacym papierkiem, wiec jakosc jego wykonania moze byc byle jaka (byleby spelnial wymagania ustawowe) . Dla mnie bedzie sie liczyc tylko cena, jakosc moze byc zerowa. Tak moze myslec wielu ludzi, wiec moze dojsc do ostrej konkurencj cenowej. Watpie aby wykonanie takiego lipnego swiadectwa zajelo wiecej niz pare minut, wiec ceny na pewno spadna.

pozdrawiam
Konrad

Dariusz Hajduk
07-02-2009, 19:55
Witam
Tez mysle, aby za jakis czas poszukac oferty wykonania takiego swiadectwa w internecie. Poniewaz dla wiekszosci ludzi tego typu dokument jest nic nie znaczacym papierkiem, wiec jakosc jego wykonania moze byc byle jaka (byleby spelnial wymagania ustawowe) . Dla mnie bedzie sie liczyc tylko cena, jakosc moze byc zerowa. Tak moze myslec wielu ludzi, wiec moze dojsc do ostrej konkurencj cenowej. Watpie aby wykonanie takiego lipnego swiadectwa zajelo wiecej niz pare minut, wiec ceny na pewno spadna.

pozdrawiam
Konrad

Genialne w podejściu do sprawy - gratulacje! 5 min. Ceny spadną? Proszę najpierw sprawdzic czy ten niby oferent posiada uprawnienia do podpisania!!! Bo uwierzcie mi Państwo, żaden projektant nie podpisze (a co dopiero obliczy) za 500 zł - bo nikomu nie uśmiecha się stracic uprawnienia za 500zł...

Życzę powodzenia w zakupach (widziałem już świadectwa za 20zł - myślę że cena nie jest wygórowana)

Gościk
07-02-2009, 21:16
Witam
Tez mysle, aby za jakis czas poszukac oferty wykonania takiego swiadectwa w internecie. Poniewaz dla wiekszosci ludzi tego typu dokument jest nic nie znaczacym papierkiem, wiec jakosc jego wykonania moze byc byle jaka (byleby spelnial wymagania ustawowe) . Dla mnie bedzie sie liczyc tylko cena, jakosc moze byc zerowa. Tak moze myslec wielu ludzi, wiec moze dojsc do ostrej konkurencj cenowej. Watpie aby wykonanie takiego lipnego swiadectwa zajelo wiecej niz pare minut, wiec ceny na pewno spadna.

pozdrawiam
Konrad

Genialne w podejściu do sprawy - gratulacje! 5 min. Ceny spadną? Proszę najpierw sprawdzic czy ten niby oferent posiada uprawnienia do podpisania!!! Bo uwierzcie mi Państwo, żaden projektant nie podpisze (a co dopiero obliczy) za 500 zł - bo nikomu nie uśmiecha się stracic uprawnienia za 500zł...

Życzę powodzenia w zakupach (widziałem już świadectwa za 20zł - myślę że cena nie jest wygórowana)
a ja nie widziałem żadnych świadectw. A jak sprawdzić, że ten to jest uprawniony? Ma legitymacje, zaświadczenie, dyplom ?

Trociu
08-02-2009, 07:59
Bo uwierzcie mi Państwo, żaden projektant nie podpisze (a co dopiero obliczy) za 500 zł - bo nikomu nie uśmiecha się stracic uprawnienia za 500zł...A dlaczego miałby stracić uprawnienia robiąć świadectwo za 500zł??

Trociu
08-02-2009, 10:17
mnie powiedziano, ze taki dokument to, owszem potrzebny ale w momencie zakupu/zbywania nieruchomosci. by nie kupowac worka :)Bo taka była pewnie idea. A skończyło się na tym, że na pewno musisz go mieć przy odbiorze budynku a już niekoniecznie przy sprzedaży/kupnie. Już mamy chyba dwa inne wątki poświęcone samej idei.

Blutka
08-02-2009, 11:17
mnie powiedziano, ze taki dokument to, owszem potrzebny ale w momencie zakupu/zbywania nieruchomosci. by nie kupowac worka :)Bo taka była pewnie idea. A skończyło się na tym, że na pewno musisz go mieć przy odbiorze budynku a już niekoniecznie przy sprzedaży/kupnie. Już mamy chyba dwa inne wątki poświęcone samej idei.

Dokładnie, ja go będę musiała mieć do odbioru. :x

Dariusz Hajduk
08-02-2009, 21:49
AD Gościk: Uprawnienia do sporządzenia SE posiadają osoby które są należą do PZIiTB, oraz posiadają uprawnienia projektowe! Jak do tej pory wszyscy inni - krótko mówiąc - nie mogą! A projektanci posiadają nr. uprawnień.
Zobaczcie jeżeli będzie okazja - wzór świadectwa to 4 strony - a tak naprawdę to z obliczeniami np. dla domku może byc i 10 stron.
W/g mojej oceny wystarczy takiego "pseudo" certyfikatora poprosic o obliczenia.

AD Trociu - ponieważ jest coś takiego jak odpowiedzialnośc zawodowa w budownictwie - i nikt nie zaryzykuje utraty takich uprawnień za 500zł a błędów przy ocenie budynku można popełnic. Dlaczego projekt typowy budynku to jakaś tam kwota a indywidualny to już ładnych kilka, kilkanaście tysięcy?

AD FlashBack: SE potrzebny jest do oddania budynku do użytkowania.

Tak poważnie - to wbrew niektórym "doktorom" budownictwa na tym Forum - wystarczy zajrzec do Metodyki obliczania - by sprawdzic ze to nie takie banalne... dla domku jednorodzinnego licząc dokładnie to nie 5 min.
No chyba że w założeniu damy spokój wszystkiemu i przyjmujemy wartości w/g tablic. Ale wyniki wtedy... :)

WaldiM
09-02-2009, 03:46
AD Gościk: Uprawnienia do sporządzenia SE posiadają osoby które są należą do PZIiTB, oraz posiadają uprawnienia projektowe! Jak do tej pory wszyscy inni - krótko mówiąc - nie mogą! A projektanci posiadają nr. uprawnień.
Zobaczcie jeżeli będzie okazja - wzór świadectwa to 4 strony - a tak naprawdę to z obliczeniami np. dla domku może byc i 10 stron.
W/g mojej oceny wystarczy takiego "pseudo" certyfikatora poprosic o obliczenia.

AD Trociu - ponieważ jest coś takiego jak odpowiedzialnośc zawodowa w budownictwie - i nikt nie zaryzykuje utraty takich uprawnień za 500zł a błędów przy ocenie budynku można popełnic. Dlaczego projekt typowy budynku to jakaś tam kwota a indywidualny to już ładnych kilka, kilkanaście tysięcy?

AD FlashBack: SE potrzebny jest do oddania budynku do użytkowania.

Tak poważnie - to wbrew niektórym "doktorom" budownictwa na tym Forum - wystarczy zajrzec do Metodyki obliczania - by sprawdzic ze to nie takie banalne... dla domku jednorodzinnego licząc dokładnie to nie 5 min.
No chyba że w założeniu damy spokój wszystkiemu i przyjmujemy wartości w/g tablic. Ale wyniki wtedy... :)
Nie cuduj, siedzę na podyplmówce z tego, ręcznie chcesz to liczyć ? Żarty sobie robisz w biały dzień i ludzi w błąd wprowadzasz. Liczyć ręcznie wykazując się znajmościa metodologi zgodzie z roporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie metodologii.... to sobie możesz 1 raz w życiu na egzaminie, żeby komisja głąba nie przepuściła co nawet metodyki nie zna, potem nikt tego nie robi, bo by sam z siebie idotę zrobił. Co będziesz zgodnie z normami PN-EN liczył, czy roporządzeniem ministra, bo już w rozporządzeniu metodyka obliczania jest skopana. Same normy dopuszczają np w przypadku mostków termicznych obliczenia uproszczone a i tak się odwołują do programów komputerowych i piszą, że są dokładniejsze. Pewnie jak się trafi jakiś słodki kretyn to może i będzie ręcznie to robił, tylko jak chce to zrobić porządnie to na jeden domek mu to z miesiąc zajmie, bo te obliczenia może matmatycznie nie są zaawansowane ale cholernie upierdliwe. Przykładzik proszę bardzo, dzielny audytor liczy przenikanie ciepła przez grunt, żeby dokonać tego obliczenia ręcznie jako i chce nasz przedmówca to trzeba mieć następujące dane: głębokośc peridycznego wnikania, współczynnik przenikania ciepła gruntu, grubość warswy zastępczej gruntu pod podłogą, a ta równa się sumie grubości ścian oporów przejmowania ciepła, ścian i podłogi plus o ile pamiętam opór warstw izolacyjnych. To tylko wycinek tego co trzeba policzyć w stosunku do podłogi budynku niepodpiwniczonego, teraz ja mam do ciebie pytanko, weźmiesz łopatkę i będzisz w ziemi grzebał, sprawdzał wilgotność, potem liczył opór przenikania, nie rób że tak Ci powiem niegrzecznie jaj, po to zrobili parę programów liczą lepiej niż ty to zrobisz ręcznie, zainwestuj w komputer, kup programy, kamerkę termowizyjną, żeby z ciebie łacha nie darli i dokładnie obejżyj budynek, potem opracuj porządnie dane, zrób opracowanie naukowe swojej pracy i nie cuduj jakie to cieżkie. Parę norm trzeba wkuć i znać matematykę na poziomie szkoły średniej, no chyba że chcesz się na tym dorobić to wtedy szukaj uzasadnienia, że to robota od poranka do ciemnej nocy 7 dni na dobę i wymaga znajomości wyższej matematyki oraz paru pokrewnych dziedzin.;)
PS.
Domek marzenie adytora, płyta fundamentowa, od spodu i boki ocieplona 30 styropianu, w środku wszystko na prąd, jako źródło pierwotne. Liczy się lekko, łatwo i przyjemnie ..... niestety mniej jest to przyjemne dla właściciela ogrzewania elektrycznego .... no chyba że ma PC .... dlaczego ? sami pomyślcie ;)

HenoK
09-02-2009, 10:41
AD Gościk: Uprawnienia do sporządzenia SE posiadają osoby które są należą do PZIiTB, oraz posiadają uprawnienia projektowe! Jak do tej pory wszyscy inni - krótko mówiąc - nie mogą! A projektanci posiadają nr. uprawnień. Już lecę się zapisać :lol: :lol: :lol: .
Takie osoby nie muszą nigdzie należeć. Wystarczy, że posiadają uprawnienia projektowe w odpowiednich specjalnościach i tytuł magistra, oraz spełniają kilka dodatkowych warunków, o których pisał wyżej pitbul.

WaldiM
09-02-2009, 12:57
AD Gościk: Uprawnienia do sporządzenia SE posiadają osoby które są należą do PZIiTB, oraz posiadają uprawnienia projektowe! Jak do tej pory wszyscy inni - krótko mówiąc - nie mogą! A projektanci posiadają nr. uprawnień. Już lecę się zapisać :lol: :lol: :lol: .
Takie osoby nie muszą nigdzie należeć. Wystarczy, że posiadają uprawnienia projektowe w odpowiednich specjalnościach i tytuł magistra, oraz spełniają kilka dodatkowych warunków, o których pisał wyżej pitbul.

Nie ma zielonego pojęcia o czym pisze nawet rozporządzenia ministra infrastruktury mu sie przeczytać nie chciało. Uprzejmie informuję, że audytorem może zostać każda osoba z magisterum, która ukończyła 60-cio godzinny kurs i złożyła egramin w ministerstwie infrastruktury, ukończyła studia podyplomowe zakończone egzaminem, co jest równoznaczene z nabyciem uprawnień lub z automatu ma jak posiada uprawnienia projektowe i budowlane. Jest jeszcze wypadek specjalny dopuszczony przez ministra dla pana Darka, kosmita z planety Mars należacy do izby architektonicznej plutona :)

HenoK
09-02-2009, 13:21
Nie ma zielonego pojęcia o czym pisze nawet rozporządzenia ministra infrastruktury mu sie przeczytać nie chciało.
Chyba raczej ustawy Prawo budowlane :D .

Ziemianie ;-)
11-02-2009, 20:24
Genialne w podejściu do sprawy - gratulacje! 5 min. Ceny spadną? Proszę najpierw sprawdzic czy ten niby oferent posiada uprawnienia do podpisania!!! Bo uwierzcie mi Państwo, żaden projektant nie podpisze (a co dopiero obliczy) za 500 zł - bo nikomu nie uśmiecha się stracic uprawnienia za 500zł...

Życzę powodzenia w zakupach (widziałem już świadectwa za 20zł - myślę że cena nie jest wygórowana)

Mylisz sie, koszt studiow podyplomowych to 4000 zl, a to oznacza, ze realnie po ukonczeniu wychodzi cena ok. 500 zl. I za tyle aktualnie swiadectwa sa wykonywane. Nie mydl oczu. Same studia to banal, trwaja 4 semestry, aktualnie na wiekszosci uczelni konczy sie 2 i 3 semestr, a to oznacza, ze juz niedlugo kilkatysiecy osob z uprawnieniami pojawi sie na rynku. Sila rzeczy ceny spadna.

Ziemianie ;-)
11-02-2009, 20:28
Tak poważnie - to wbrew niektórym "doktorom" budownictwa na tym Forum - wystarczy zajrzec do Metodyki obliczania - by sprawdzic ze to nie takie banalne... dla domku jednorodzinnego licząc dokładnie to nie 5 min.
No chyba że w założeniu damy spokój wszystkiemu i przyjmujemy wartości w/g tablic. Ale wyniki wtedy... :)

Tak na serio to robiles to kiedys? Chyba nie. Nikt nie mowi, o 5 minutach ale same obliczenia jesli masz wprawe to raptem 1-2h wprowadzenia danych do softu. Na budowie w ciagu 1-2h tez jestes w stanie zebrac dane.

Marepel
15-02-2009, 15:23
mnie powiedziano, ze taki dokument to, owszem potrzebny ale w momencie zakupu/zbywania nieruchomosci. by nie kupowac worka :)Bo taka była pewnie idea. A skończyło się na tym, że na pewno musisz go mieć przy odbiorze budynku a już niekoniecznie przy sprzedaży/kupnie. Już mamy chyba dwa inne wątki poświęcone samej idei.

Dokładnie, ja go będę musiała mieć do odbioru. :x
Ja teraz zlecałam świadectwo i mam zrobione za 600 zł. Gość z Krakowa, szybki. Jak chcesz to napiszę Ci numer tel na priv. Cena zależy od "udziwnień" domu: ganki, narożniki, lukarny itd. Im więcej tym drożej. Mój jest z dwuspadowym dachem w obrysie prostokąta więc podobno łatwy.

Blutka
15-02-2009, 19:01
Super, dzięki. Poproszę o namiar. :D

Marepel
16-02-2009, 07:46
Super, dzięki. Poproszę o namiar. :D
512936111 od pon-pt 10-18 sob 10-14 P Witek
Jak ktoś będzie musiał mieć ten świadectwo energetyczne to polecam.

Trociu
16-02-2009, 08:30
no i prosze - rynek świadectw zaczyna się rozkręcać. Ładnie.

Jarcol
16-02-2009, 12:12
Koszt świadectwa przy założeniu, że sporządzone normalnie a nie oferta z aukcji to rząd wielkości ok. 800 zł brutto dla domku jednorodzinnego. W mojej ocenie jest to wartość realna i tendencja spadkowa jeśli się pojawi nie będzie drastyczna. Współpracuję przy sporządzaniu świadectwa i wiem, że prawidłowe jego sporządzenie zabiera trochę czasu. Najbardziej pracochłonne jest zebranie informacji o obiekcie i przygotowanie do obliczenia. W razie pytań proszę o kontakt przez PW.

Trociu
16-02-2009, 13:33
Koszt świadectwa przy założeniu, że sporządzone normalnie a nie oferta z aukcji to rząd wielkości ok. 800 zł brutto dla domku jednorodzinnego. W mojej ocenie jest to wartość realna i tendencja spadkowa jeśli się pojawi nie będzie drastyczna. Współpracuję przy sporządzaniu świadectwa i wiem, że prawidłowe jego sporządzenie zabiera trochę czasu. Najbardziej pracochłonne jest zebranie informacji o obiekcie i przygotowanie do obliczenia. W razie pytań proszę o kontakt przez PW.A czym różni się "sporządzone normalnie" od oferty z aukcji?? Tak samo trzeba zebrać informacje i je przetworzyć?

Jarcol
17-02-2009, 11:04
Technicznie pewnie niczym, tak jak zakup innych rzeczy przez aukcję. W mojej opinii sporządzanie świadectwa tak jak kosztorysu bądź wyceny wiąże się z fizycznym zapoznaniem się z obiektem. Oczywiście bardzo popularne jest chodzenie "na skróty" i wiele osób wybierze tę drogę. To wolny kraj i wolny rynek. Jasnym jest też dla mnie że w dobie "globalnej wioski" przepływ danych oraz dokumentacji nie jest specjalnie uciążliwy (i bardzo dobrze), chodzi jednak o to by sporządzone świadectwo odnosiło się do konkretnego budynku nie tylko w nagłówku świadectwa ale także w dochodzeniu do wyniku.

cezary.szymkowiak
23-06-2009, 12:03
Witam.

Spotkałem się z cenami 600-800 zł za domek. Jest to wtedy świadectwo zrobione dla nowego domu i po najniższej linii oporu tylko na podstawie projektu.

Faktycznie należałoby się zapoznać z samym budynkiem, a w przypadku starego obiektu bez dokumentacji projektowej - zinwentaryzować całość. A to może kosztować różnie i często więcej, niż same końcowe wyliczenia świadectwa.

pozdrawiam,
Cezary

pawlaczynski
23-06-2009, 14:34
Witam,

Jest jedno 'ale'. Miesiąc temu potrzebowaliśmy świadectwa i też szukałem po aukcjach. Od 'znajomego' dostałem cenę 1500 zł, na aukcjach było 600/800. Tyle, że te 600 czy 800 zł dotyczyło małych, prostych projektów. Każda aukcja miała dopisek, że w przypadku dużych domów cena inna i proszę dzwonić. Czyli w sumie wyszło nam na to samo ale cena zawsze zależy od wielkości/skomplikowania projektu.

A i tak 600 czy 1500 za kolejny papierek, który można sobie w ... książki wsadzić jest bezsensem.

Pozdrawiam
P.R.

HenoK
24-06-2009, 18:44
Rząd przedstawił nowelizację ustawy Prawo budowlane i projekt ustawy w tej sprawie trafił 31 marca 2009 r. do sejmu (Druk sejmowy nr 1853).

Komisja sejmowa uwinęła się z projektem ustawy błyskawicznie ;-) .
W dniu po 6 posiedzeniach w dniu 18.06.2009 r. przedstawiła sprawozdanie ze swej działalności ze zmienionym projektem ustawy o zmianie ustawy :
http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/0/A8C7BFAD48E60CDFC125758D00466811?OpenDocument

Z ciekawszych spraw :

- zniknął art. 5˛ ust. 3 - wykluczający niektóre osoby z możliwości sporządzenia świadectw (projektantów, wykonawców, zarządców, itp.).

- w Art. 5b ust. 8 pkt 4 zezwala na wykonanie świadectw osobom z uprawnieniami budowlanymi (poprzednio były to uprawnienia projektowe).

Oba te zapisy powinny skutkować spadkiem cen ŚChE.

Jest też zapis "uszczelniający" - nakładający obowiązek przedstawienia świadectwa przy zbyciu budynku.
To z kolei może prowadzić do powiększenia rynku ŚChE.

sonia2003
24-06-2009, 21:12
dzisiaj odbierałam świadectwo - 550 zł (4 zł/m2)

malka
25-06-2009, 20:28
Katowice 3,9 zł/m2

galazka87
12-05-2010, 18:24
Typowy domek jednorodzinny- 400 zł
Szybko i profesjonalnie.
Kraków i okolice
tel. 511563416

stp
27-07-2011, 22:56
Dom jednorodzinny- 350 zł
Bielsko-Biała i okolice
tel. 507 476 843

pirawawa
10-08-2011, 05:43
Warszawa Dom jednorodzinny 200 m2 - 300 zł

vesila
22-11-2011, 22:55
Okolice Krakowa, dom jednorodzinny, parterowy z nieużytkowym poddaszem, ok 150 m2 parteru - cena 230 zł

naszaheidi
05-12-2011, 18:20
250 zl,dom 500m,wawa

dekar
06-12-2011, 11:56
Allegro 59zł brutto za całość z uwzględnieniem kominka, PC, rekuperatora.

elka51
12-12-2011, 18:25
Wszystkie CE robione przez tzw "neta" to zwykła lipa... ewentualnie można ten papier nazywać "certyfikatem energetycznym projektu".

Wykonanie Certyfikatu Energetycznego budynku wymaga wizji lokalnej (m.in. w celu weryfikacji czy to co inwestor przedłożył faktycznie zostało wybudowane w takiej formie jak widnieje w projekcie).


Allegro 59zł brutto za całość z uwzględnieniem kominka, PC, rekuperatora.

wychodzi szałowa kwota 47,97 zl netto - opłaty allegro... Ciekawe jak tak "profesjonalnie opracowany CE" ma się do rzeczywistości :D

Jestem bardzo ciekawa jakie konsekwencje prawne może ponieść sprzedający nieruchomość z przedłożonym takim wirtualnym "certyfikatem" (poświadczenie nieprawdy = zwykłe oszustwo). Przedłożony CE z nieprawdziwymi wynikami wpływa na decyzje o zakupie - na szczęście wystarczy zrobić porządnie drugi CE zaraz po zakupie i sprzedający ma "problem" i to duży.

Można to porównywać do sprzedaży kradzionego auta z podrobionym dowodem rejerstracyjnym ;-)

W UK dane z CE są wręcz święte... w PL ludzie nadal myślą że to jest niepotrzebny i wymyślony przez ustawodawcę "papier" za który trzeba "niepotrzebnie" zapłacić.

dekar
16-12-2011, 15:48
Ale kogoś zabolało, że skończyły się złote czasy "golenia" inwestorów...
Prawda jest taka, że jeżeli ktoś podaje prawdziwe informacje to takie świadectwo z Allegro niczym nie różni się od tego za ciężkie pieniądze.

elka51 to powinna pracować w urzędzie skarbowym albo celnym bo z góry zakłada, że wszyscy to kombinatorzy i oszuści. Ciekawe czy z klientem też w ten sposób rozmawia? Jeżeli tak to nie dziwię się frustracji...

Brutalna rzeczywistość wygląda jednak tak, że większości ten dokument delikatnie mówiąc "zwisa"... Niewielki odsetek osób chce sprzedać budynek od razu po wybudowaniu, to raczej domena deweloperów, więc po co Cetryfikat? Jak ktoś potrzebuje audytu energetycznego to robi go w momencie kiedy jeszcze można coś zmienić a nie jak dom jest gotowy do zamieszkania. To po prostu kolejny papierek do zgłoszenia zakończenia budowy, jakich wiele i o podobnej praktycznej przydatności.

Na koniec informacja, że urząd nie wniósł żadnych uwag, mam prawomocne uznanie zakończenia budowy i zachowane parę stów w kieszeni :)
I nie boję się żadnych konsekwencji prawnych, bo po pierwsze odpowiedzialność za certyfikat ponosi Certyfikator a po drugie podałem prawdziwe dane (tak, tak elka51 są jeszcze tacy ludzie, a w zasadzie i tu będzie pewnie dla ciebie szok, większość...).

gosia1966
31-01-2012, 20:42
Czy napewno śwadectwo energetyczne jest potrzebne do odbioru budynku???
http://www.energetyczni.pl/o_swiadectwie/co_nam_daje_swiadectwo_energetyczne.html

R&K
30-06-2012, 08:44
Forum Muratora - Asolt - robi dokładną analizę energetyczną planowanego budynku - daje mozliwosć inwestorowi zapoznać się z prognozowanymi wydatkami na ogrzewanie , uzasadnia ekonomicznie czy warto i gdzie inwestowac w dodatkową izolację - koszt OZC jezienią 2011 - 200 złjeśli dobrze pamietam + 50 zł ŚE - dla osob ktore robiły OZC

z czystym sumieniem mogę polecić człowieka

Greyland
16-07-2012, 10:35
250 pln okolice Żyrardowa, Grodziska M.- dom jednorodzinny 140 m2 + 70 podpiwniczeni. - w zeszłym tygodniu odebraliśmy.

argentyńczyk
24-07-2012, 15:47
Na Śląsku około 200- 300 stówek za dom jednorodzinny ok 150 m2

pilar usługi
18-09-2015, 16:47
Powiem tak - pytałam o to w Nadzorze Budowlanym - mowia i sa na to dokumenty ze takie swiadectwo moze wydawac osoba ktora ma mgr z projektowania (architektonicznego, instalacyjnego i takie tam) lub ukonczyla specjalny kurs. I na tym polega problem - wiekszosc ktora moze go wydawac albo nie dokladnie czyta przepisy albo mydli glowe ze musi zrobic kurs ktory duzo kosztuje wiec i za swiadectwo duzo biora - 800 - 1000. Zdaniem tej samej urzedniczki powinno to kosztowac ok. 200 bo do wystawiania tego jest specjalny formularz i wystarczy wstawic dane.
Ja jestem na etapie szukania kogos kto mi takie swiadectwo wystawi w sensownej cenie - albo wprowadze sie bez :roll:
Wystawiam świadectwa energetyczne w dobrej cenie zależnie od metrażu mieszkania. Średnia cena to 300 zł. Polecam. Kontakt. 602326931

fiago
12-12-2016, 18:58
Jeżeli szukacie firmy wykonującej świadectwa energetyczne na ternie Zielonej Góry i okolic sprawdźcie - > http://www.zielona-gora.swiadectwo-energetyczne.org.pl - tanio !