PDA

Zobacz pełną wersję : Klocek z lat 80-90 - jakie wybrać ogrzewanie?



robercikzs
13-01-2009, 08:12
Witam,

Posiadam dom z lat 80-90 (budowa trwala 10 lat). Sciany grube sa na 38cm (gazobeton+przerwa powietrzna+cekla+tynk) nie ocieplone. Stare duze okna (ok. 230 cm szerokosci) drewniane. Centralne na grubych rurkach, piec stary na wegiel.
Chce wymienic centralne w domu i tu moje pytanie, co lepiej zrobic w pierwszej kolejnosci: ocieplic, wymienic okna, czy wymienic cale co (rurki, grzejniki, piec). Prace musza byc prowadzone etapami ze wzgledu na gotowke, a raczej jej brak.
Czy piec gazowy bedzei dobrym rozwiazanierm i czy jak juz dom bedzie ocieplony i wymienione okna, to koszty ogrzewania gazem beda (na dzien dzisiejszy) mniejsze niz teraz weglem (ok. 650zl/m-c).

Czy gaz bedzie najlepszym rozwiazaniem? Czytalem duzo na forum i kazde ogrzewanie ma swoje wady i zalety i juz sam nie wiem co wybrac, a nie chce mi sie juz tak jak teraz latac co chwilke do pieca i dokladac wegla oraz wstawac rano i zimno jak...

Cpt_Q
13-01-2009, 08:39
Na pewno:
- wymienić okna
- ocieplić (nie zapominając o dachu)

Zamienić na: gaz lub prąd.
Instalację CO już masz, więc tylko kwestia wyboru kotła. I ew. zmodyfikowania istniejącej instalacji (zawory na grzejnikach).

Przejść przez wątki na Forum dotyczące wyboru, który przed Tobą stoi.

Jak czytam o tych wszystkich ekogroszkach, podajnikach, ustawieniach, popielnikach, to mnie ciarki przechodzą. Że też się ludziom tak chce. :roll:

robercikzs
13-01-2009, 08:43
Instalacje raczej tez musze wymienic, bo mam stare, grube rury i musialbym grzac strasznie duzo wody.

zbigmor
13-01-2009, 08:47
Witam,

Posiadam dom z lat 80-90 (budowa trwala 10 lat). Sciany grube sa na 38cm (gazobeton+przerwa powietrzna+cekla+tynk) nie ocieplone. Stare duze okna (ok. 230 cm szerokosci) drewniane. Centralne na grubych rurkach, piec stary na wegiel.
Chce wymienic centralne w domu i tu moje pytanie, co lepiej zrobic w pierwszej kolejnosci: ocieplic, wymienic okna, czy wymienic cale co (rurki, grzejniki, piec). Prace musza byc prowadzone etapami ze wzgledu na gotowke, a raczej jej brak.
Czy piec gazowy bedzei dobrym rozwiazanierm i czy jak juz dom bedzie ocieplony i wymienione okna, to koszty ogrzewania gazem beda (na dzien dzisiejszy) mniejsze niz teraz weglem (ok. 650zl/m-c).

Czy gaz bedzie najlepszym rozwiazaniem? Czytalem duzo na forum i kazde ogrzewanie ma swoje wady i zalety i juz sam nie wiem co wybrac, a nie chce mi sie juz tak jak teraz latac co chwilke do pieca i dokladac wegla oraz wstawac rano i zimno jak...

Kolejność oczywista - najpierw ocieplić, później wymieniać instalację.
Czy kocioł gazowy będzie najlepszym rozwiązaniem? A kto ma to określić jeśli nie ty? Jak się nie boisz obsługi to taniej będzie węgiel. Ta obsługa nie będzie tak straszna jak to przy starych kotłach.

robercikzs
13-01-2009, 08:52
Wegla sie nie boje, tylko tej ceny ktora tak strasznie rosnie i tego, ze rano w domu jest ciagle zimno. Zeszlej zimy poszlo mi 5 ton wegla, czyli jakies 3200zl. Ojciec ma dom (tylko ze nowy) i gaz za caly rok wychodzi mu okolo 2300 (ogrzewanie, woda, gotowanie)

jajmar
13-01-2009, 08:56
Wegla sie nie boje, tylko tej ceny ktora tak strasznie rosnie i tego, ze rano w domu jest ciagle zimno. Zeszlej zimy poszlo mi 5 ton wegla, czyli jakies 3200zl. Ojciec ma dom (tylko ze nowy) i gaz za caly rok wychodzi mu okolo 2300 (ogrzewanie, woda, gotowanie)

Tylko na to ma wpływ ocieplenie. Tak jak juz napisano muisz pożadnie całość docieplić, zacznij od stropu nad ostanią kondygnacja potem ściany potem wymiana okien, zamiana pieca a na samym szarym końcu myśl o ewntulanej wymianie instalacji (oszczednosci Ci to nie da) moze poprawic efekt estetyczny.

Cpt_Q
13-01-2009, 09:03
Instalacje raczej tez musze wymienic, bo mam stare, grube rury i musialbym grzac strasznie duzo wody.

naprawdę niekoniecznie:
http://forum.muratordom.pl/post2993684.htm#2993684

bladyy78
13-01-2009, 09:15
Ludzie za gruba kasę kupują bufory żeby zwiększyć ilość wody w instalacji a ty chcesz ja zmniejszyć to nie przyniesie żadnych zysków. Teraz ogrzewanie działa ci zapewne grawitacyjnie, jak zmniejszysz średnice rurek już tak nie będzie. Zmiana instalacji tylko jest opłacalna gdy zamiast pieca na opał stały kupisz piec na gaz.
W innym wypadku to nie ma sensu. Skoro masz zimno w domu to nie wina dużych średnic rur, tylko dużych strat ciepła przez okna ściany i strop. Również piec możesz mieć już w kiepskim stanie, albo po porostu jest za słaby do tej powierzchni domu. Najpierw zmodernizuj domo a na samym końcu zabierz się za instalacje jeżeli oczywiście będzie to potrzebne.

piotrek_w
13-01-2009, 09:21
Ja bym etapami zrobił tak

1. Wymienił okna i dał nowy piec na gaz, żeby spać można było dłużej bez podkładania węgla

2. całość dobrze ocieplił, bo ociepla się po wymianie okien

Cpt_Q
13-01-2009, 10:01
amen.

robercikzs
13-01-2009, 10:04
blady:
Zmiana instalacji tylko jest opłacalna gdy zamiast pieca na opał stały kupisz piec na gaz.
Nad takim piecem wlasnie sie zastanawiam.


mpoplaw:
na samiutkim końcu głowice termostatyczne na kaloryferach, takie które automatycznie zmniejszają moc kaloryfera gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie zadaną temperaturę
Tylko ja mam stare grzejniki tzw. "zeberka". Czy tez sie da zamontowac na takich, czy musze zmienic kaloryfery?

Reasumujac dyskusje do tej pory to musze:
1. wymienic okna
2. ocieplic
3. zobaczyc jak sie zyje i ewentualnie wymienic piec weglowy na nowy tez weglowy albo wymienic piec na gazowy bez wymiany instalacji.

piotrek_w
13-01-2009, 10:10
Oczywiście, że się da zamontować głowice do żeberek, bo sam mam tak przerobione. Duża ilość wody w instalacji to duża jej bezwładność cieplna tzn. długo się rozgrzewa ale też długo stygnie.

Cpt_Q
13-01-2009, 10:23
gdyby Ci bardzo zależało na wymianie grzejników to poniższy cytat pochodzi ze strony pewnego producenta armatury grzewczej:

Wśród nowości produktowych, które pojawiły się w ostatnim czasie w naszej ofercie, warto wyróżnić grzejniki z zasilaniem bocznym o rozstawie króćców przyłączeniowych 500 mm. Jest to grzejnik renowacyjny, którym można zastąpić wysłużone grzejniki żeliwne, bez narażania się na dodatkowe koszty związane z przerabianiem gałązek instalacji centralnego ogrzewania.

zbigmor
13-01-2009, 10:27
Tylko ja mam stare grzejniki tzw. "zeberka". Czy tez sie da zamontowac na takich, czy musze zmienic kaloryfery?

Możesz wstawić zawory z głowicami termostatycznymi na rurach dochodzących do kaloryferów.

robercikzs
13-01-2009, 10:37
mpoplaw
potem ściany, jeśli ta przerwa powietrzna jest duża spróbuj tam wdmuchać ocieplenie będzie w miarę tanio

Wdmuchac sie da tylko nie wiem, czy czasem nie ma tam gdzies jakies zaprawy, ktora tworzy mostek termiczny. Ocieple wiec raczej z zewnatrz. 10cm styropianu chyba wystarczy.

piotrek_w
13-01-2009, 10:44
Ocieple wiec raczej z zewnatrz. 10cm styropianu chyba wystarczy.

Jak Cię stać do daj więcej, niedługo normą będzie 20! Ja dałem na swoją "kostkę" 12 cm. a tam gdzie ściany były najgorsze 15 cm jakiegoś super-hiper styropianu.

Dałbym spokojnie 15 cm, bo te ściany z lat 80-90 są pożal się Boże, mało warte, łagodnie rzecz ujmując. Gruba zaprawa, cegły każda inna, mostki już sam zauważyłeś. Zależy jeszcze jaki fachowiec stawiał.

robercikzs
14-01-2009, 08:06
Dzisiaj to sprawdze, bo te 38cm jest w planach, a rzeczywistosc bardzo odbiega od planow ;-)

1950
14-01-2009, 09:59
Instalacje raczej tez musze wymienic, bo mam stare, grube rury i musialbym grzac strasznie duzo wody.
http://forum.muratordom.pl/post3002908.htm#3002908 poczytaj przemyśl,

Cpt_Q
14-01-2009, 10:06
...http://forum.muratordom.pl/post3002908.htm#3002908 poczytaj przemyśl,

Pierwszy byłem co do tamtego wątku linka dawał :lol: :lol: :lol: