PDA

Zobacz pełną wersję : system DGP



rafał g.
02-11-2003, 16:23
Prosze o opinie o systemie Dystrybucji Gorącego Powietrza. Czy można ogrzać cały dom(jako dodatkowe źródło ciepła)??? Czy to jest sensowna inwestycja??? :o

Jayer
02-11-2003, 21:15
Witaj!

Sa domy w ktorych grzeje sie tylko kominkiem. Osobiscie znam jeden. I maja tam bardzo cieplo. DGP maja grawitacyjne.
Sam na dniach bede robil DGP u siebie. I (o ile nie zaszalejesz) to oszczednosc wydatkow na ogrzewanie odczujesz na pewno.
Jednym slowem polecam.

m_arek
03-11-2003, 10:13
Ogrzewam dom (120 m) kominkiem z rozprowadzeniem grawitacyjnym już drugi rok.Mam też ogrzewanie gazowe,ale praktycznie go nie używam.Sam kominek wystarczył mi nawet w największe mrozy.To działa,polecam.Poza tym koszt ogrzewania jest znacznie niższy niz np. gazem,ostatni sezon grzewczy (wrzesień-kwiecień) kosztował mnie ok.1200 zł,ale miałem drewno niewysezonowane.W tym roku będzie taniej.

rublow
03-11-2003, 11:37
To mam od razu pytanie: Jak daleko macie ogrzewane pokoje? Chodzi mi o to, czy przylegają do komina, czy też nie?

m_arek
03-11-2003, 14:03
Moje pokoje są nad kominkiem,po obydwu stronach komina.Gorące powietrze z kratek dmucha jak z suszarki.Łazienka jest na poziomie kominka,odległość ok.4m,działa dobrze,ale powietrze idzie wolniej.

rublow
03-11-2003, 14:33
Którędy doprowadziłeś powietrze do łazienki? Z jakimś wentylatorem? I czy łazienka jest na parterze czy na piętrze?

m_arek
04-11-2003, 08:42
Powietrze doprowadziłem kanałem o przekroju prostokątnym (schowanym w ścianie),nie mam wentylatora.Wylot powietrza jest pod sufitem,wiec kanał idzie pod kątem a nie w poziomie.Łazienka jest na parterze.

alice
04-11-2003, 14:59
A jak jest z wyprowadzeniem kratek? Robicie pod sufitem, czy przy podłodze? Na logikę, jeśli dostarczane jest ciepłe powietrze, to chyba lepszy byłby wlot przy podłodze, i tak przecież pójdzie do góry. Jestem laikiem i dopiero bedę się wgryzał w ten temat, więc przepraszam za ewentualne pomyłki w rozumowaniu.
W naszym przypadku będziemy mieli do rozprowadzenia DGP trzy pokoje i łazienka na dole i przynajmniej trzy pomieszczenia powyżej. Może się to okazać zbyt skomplikowane.
Alice (dwa)

Honorata
04-11-2003, 17:07
ja podobnie jak alice, kominek na dole, rury pojda na pietro do gory do 3 pokoi i lazienki (jzeli mozna DPG do lazienki?), 2 pokoje wokol komina, lazienka ok. 3 m. od komina, trzeci pokoj najdalej-4metry. Czy grawitacyjne wystarczy?
Na dole, ktory jest prawie caly otwarty nie bede rozprowadzac!

wiaterek
04-11-2003, 17:25
Ja mam trzy pokoje na dole+otwarty salon+łazienka+1 pokój na górze, reszte na górze traktuje jako strych. rury lecą górą, wyprowadzenie w pokojach i łazience ok. 10-15cm nad podłogą. ze względu na duże odległości i krtki nad podłogą robię z wymuszonym obiegiem powietrza. Łacznie powierzchni będzie ok. 120-130m2, wkład 14kw, dystrybutor 400m3/h, powinno być ok, w każdym razie jestemdobrej myśli. Pozdrawiam.

Gosia Łódź
10-11-2003, 07:36
Ja mam trzy pokoje na dole+otwarty salon+łazienka+1 pokój na górze, reszte na górze traktuje jako strych. rury lecą górą, wyprowadzenie w pokojach i łazience ok. 10-15cm nad podłogą. ze względu na duże odległości i krtki nad podłogą robię z wymuszonym obiegiem powietrza. Łacznie powierzchni będzie ok. 120-130m2, wkład 14kw, dystrybutor 400m3/h, powinno być ok, w każdym razie jestemdobrej myśli. Pozdrawiam.

Witam możesz przesłąć rozwiązanie - rysunek :)?

EDZIA
10-11-2003, 08:09
U mnie montaż kominka od środy ale kanały mam już rozprowadzone. Dom drewniany pow. 110m2 na dole kuchnia, pokój, łazienka i salon, na poddaszu 3 pokoje i łazienka. Wyloty ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń wychodzą na poddaszu. Do pomieszczeń na dole rozprowadzone są po podłodze na poddaszu a kratki dolnych pomieszczeń są w suficie. Komplikuje się to trochę, bo np w łazience na poddaszu są 3 przewody /do łazienki na parterze, małego pokoju i łazienki na poddaszu/ i trzeba trochę kombinować z układaniem instalacji wod. kan. ale jest to do przeskoczenia. Rozprowadzenie generalnie jest grawitacyjne wspmagane małą turbinką, żeby po rozpaleniu "ruszyć" szybciej ciepłe powietrze.

Greg_pu
10-11-2003, 09:02
Ogrzewam pierwszy sezon . Parter rozprowadziłem na hol + wyjścia z czopucha nad kominkiem . Piętro ogrzewane jest przy pomocy turbiny i rozdzielaczy . UWAGA ! Przed zamontowaniem turbiny i parter i piętro ogrzewało się równomiernie . Po założeniu turbiny kratki na parterze zamiast wydmuchiwać ciepłe powietrze zaciągaja powietrze. Fachowcy twierdzą że turbina ( 400m3/h) wytwarza za duże podciśnienie w komorze nad wkładem . To dziwne bo mam doprowadzenie powietrza z zewnatrz -Fi 150 pod wkład ( zgodnie z zaleceniami producenta kominka ). Podobno jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest podzielenie komory nad wkładem-tak żeby
każde wyjście miało osobną komorę - ale jest po ptokach bo kominek jest
już na gotowo wykończony. Najlepsze jest to że sprzedawca wmawiał mi że potrzebuję turbiny o mocy 600 lub 800m3/h. Myślę że wciągało by mi gazety do kratek wylotowych na parterze.
Pozdrawiam .

Forest-Natura
10-11-2003, 19:30
Witam.
Może masz żle umieszczony wlot gorącego powietrza względem kratek w czopuchu?
A to da się czasami naprawić nawet w już postawionym kominku.
Pozdrawiam.

ppp.j
10-11-2003, 20:04
Jakich przewodów uzuwacie (producent, materiał, przekrój)?

Greg_pu
11-11-2003, 07:15
Do wszystkich pomieszczeń z rozdzielacza za turbiną doprowadzałem fi 125. Stosowałem rury aluflex - to takie gdzie z metrówke rozciągasz na 3m. Potem owijałem to wełną - ok 5cm. Co ciekawe zastosowałem tylko do jednego pomieszczenia orginalnie izolowana rurę ( 4 razy droższa )i właśnie to odgałęzienie najgorzej grzeje . Powód - niema możliwości tak dokładnie rozciągnąć tej rury jak tej bez izolacji, jak mocniej złapiesz to rozrywasz zewnętrzną powłokę . A słabe rozciągnięcie powoduje że wewnętrzny płaszcz jest pogarbiony - czyli są opory powietrza i z tąd słabszy nadmuch . Sprawdzone organoleptycznie - polecam gołe rury - tylko ta praca z izolowaniem - nic ciekawego , ale kosztem lepszego przepływu powietrza.

Teska
11-11-2003, 08:14
u mnie od srody zaczynaja robic rozprowadzenie: dom 150 m, parterowka, wszystkie ruru na nieuzytkowym poddaszy, wyloty z sufitu, ogolnie do 10 pomieszczen, turbina 600, raditor itp....

powiem jak bedzie grzał dopiero koło 19 listopada....ale i tak bede narazie tylko podgrzewac....nie mieszkam jeszcze w domku

A@a
12-11-2003, 10:37
Po założeniu turbiny kratki na parterze zamiast wydmuchiwać ciepłe powietrze zaciągaja powietrze.
Dokładnie to samo jest u mnie, co powoduje że największy i najważniejszy pokój wcale nie jest taki zimny.


Może masz żle umieszczony wlot gorącego powietrza względem kratek w czopuchu?
A to da się czasami naprawić nawet w już postawionym kominku.


U mnie wloty gorącego powietrza (2) zdaje się że są umieszczone na wysokości kratek - a w takim układzie powinny być wyżej czy niżej - a jeśli tak to w jakiej najlepszej odległości.

A tak na marginesie - czy ktoś ma efekt "czarnienia" drzewa ?
czasami w zależności od ciśnienia (chyba) drzewo zamiast się palić zamienia się w węgiel drzewny i niestety wcale nie wydziela tak dużo ciepła. Może ktoś ma podobnie, albo co jest tego przyczyną ?

pozdrawiam

A@a
12-11-2003, 10:43
To znów ja
w zdaniu "Dokładnie to samo jest u mnie, co powoduje że największy i najważniejszy pokój wcale nie jest taki zimny"
chodziło mi o to że pokój wcale nie jest taki ciepły :oops: :lol:

Forest-Natura
12-11-2003, 18:40
Witam.
Kratki powinny być wyżej od przewodów pobierających gorące powietrze.
Wtedy przewody te nie powinny zaciągać powietrza z pomieszczenia.
Chociaż nie zawsze jest to regułą. Dużo zależy tu od konstrukcji wnętrza czopucha kominka.
Co do "czernienia drewna" - wkłady zachowują się prawie identycznie jak piece do wypalania węgla drzewnego i także piece na drewno spalające dodatkowo "holzgas". Drewno w procesie pyrolizy (rozpadu) wydziela olbrzymią ilość terpenów i garbników (m.in.), które w postaci lotnej są jak najbardziej palne, trzeba tylko dostarczyć im odpowiedną ilość katalizatora - czyli tlenu. I tu okazują swą wyższość wkłady z wszelkimi systemami dopalania spalin, dostarczające tlen w górną część wkładu i powodujące ich (spalin) dopalenie. We wkładach bez tego "ustrojstwa" gazy te ulatują w komin dodatkowo go zanieczyszczając.
Pozdrawiam.

Teska
12-11-2003, 19:18
Forest
w moim wkładzie to mam takowe ustyrojstwo co dopala drewno.

mam zapytane co to sa rury izofoniczne - widzialam je sa wydaje sie ok...aha i wziełam srenice 150 mm ( rozprowadzeni do 10 pomieszczen...co sadzisz...

Forest-Natura
12-11-2003, 22:21
Masz na priva

am
13-11-2003, 11:01
Forest - ja mam jotula - dostarczenie powietrza bezpośrednio do komory spalania właśnie od góry. Czy to jest ten system dopalania spalin?

Jak pozamykam dopływy powietrza pali się właśnie nie drewno ale płomień powstaje kilka(naście) centymetrów nad drewnem - wygląda to tak, jakby drewno wydzielało gaz, który później się zapala.

Wygląda ładnie i jest bardzo efektywne - daje dużo ciepła i długo się pali

pattaya
13-11-2003, 20:14
Planuję budowę domu 167m2 pow.użytkowej .Chcę kupić wkład powiedzmy Tarnawa 18kW.Dom piętrowy.Salon 40m2+otwarta kuchnia+hall ,w sumie
ok.65m2 pomieszczenie,w którym będzie kominek.Czy jest sens ciągnąć DGP na górę,czy tylko do pokoju,wc na dole.Ile ogrzeje taki kominek.Oczywiście oprócz tego kocioł kondensacyjny gaz.

Gosia Łódź
08-12-2003, 17:48
Witam.
Podzielcie się swoimi uwagami z użytkowania kominka z DGP.
Z chęcią posłucham.

08-12-2003, 18:43
Dołącze się do zadawania pytań.Buduję dom o pow. użytkowej 210m2 z użytkowym poddaszem.Dół jest praktycznie otwarty a na górze trzy sypialnie , dwie łazienki,garderoba i pralnia.
Czy można to ogrzać wyłącznie kominkiem z DGP?
Proszę o wasze dywagacje.
Pozdrawiam wszystkich budujących. :D

08-12-2003, 19:41
Potwierdzam że DGP można tanio i dobrze ogrzać dom ( 136m2).
Nowe doświadczenie - co 4 dni trzeba dopuścić do całkowitego wygaszenia w celu usunięcia popiołu. Mam Jotula bez popielnika.
I jeszcze jedno - wiaderko na popiół nie może być plastikowe - stopiło mi się po 10 minutach , a dałbym sobie glowę odciąć że popiół był zimny.
Pozdrawiam.

rublow
08-12-2003, 20:16
Wiem, że to już było wałkowane x razy :roll: , ale chyba nikt do końca nie odpowiedział.
Czy ktoś zrobił rozprowadzenie na poddasze (piętro) tak, że kratki wylotowe są tam tuż nad podłogą? Wydaje się to logiczniejsze, ale z jakiegoś powodu mało kto tak robi.
A jeżeli tak, to którędy zostały poprowadzone rury? W wylewkach? Pod sufitem na parterze, obłożone g-k? :roll:

Forest-Natura
08-12-2003, 20:40
Witam.
Zdarzyło mi się coś takiego robić dwukrotnie. Za każdym razem rozprowadzenie było grawitacyjne (akurat taki układ mieszkań), a do zamaskowania centralki i rozdzielnic z przewodami wykorzystywałem...szafy suwane umiejscowione na piętrze - a raczej ich dolne części (jekieś 30 cm).
W obydwu przypadkach kominek jest jedynym źródłem ciepła w tych domach.
Jedynym problemem w takim przypadku jest właśnie znalezienie miejsca na przewody DGP. Najlepiej robi się to w sufitach podwieszanych lub w stropach, ale żeby to uczynić należy pomyśleć o tym już na etapie projektu domu - a to niestety rzadkość wśród inwestorów.
Pozdrawiam.

Gosia Łódź
09-12-2003, 05:02
Witam.
Zdarzyło mi się coś takiego robić dwukrotnie. Za każdym razem rozprowadzenie było grawitacyjne (akurat taki układ mieszkań), a do zamaskowania centralki i rozdzielnic z przewodami wykorzystywałem...szafy suwane umiejscowione na piętrze - a raczej ich dolne części (jekieś 30 cm).
W obydwu przypadkach kominek jest jedynym źródłem ciepła w tych domach.
Jedynym problemem w takim przypadku jest właśnie znalezienie miejsca na przewody DGP. Najlepiej robi się to w sufitach podwieszanych lub w stropach, ale żeby to uczynić należy pomyśleć o tym już na etapie projektu domu - a to niestety rzadkość wśród inwestorów.
Pozdrawiam.

Witam
Właśnie mam etap projektu i chciałabym to zrobić teraz o czym nie powinnam zapomnieć. Domek mój jest piętrowy i również myślałam o podwieszanym suficie i kratkach przy podłodze. Co powinnam wiedzieć, aby wszystko było ok?

Tomasz M.
09-12-2003, 08:59
Forest, jeśli pozwolisz, jeszcze jedno pytanie dot. DGP. Pisałeś, że najlepiej puścić kanały pod sufitem. A czy można je poprowadzić w wylewce na piętrze? Zastanawiam się, czy mimo izolacji termicznej z wełny nie będzie mi się coś robić z podłogą pod którą idzie kanał, szczególnie jeśli dałbym na wierzch deski albo korek. Niestety należę do tych inwestorów, co nie pomyśleli o DGP na etapie projektu. Komin od kominka jest umieszczony centralnie, przy klatce schodowej. Na dole na pewno ładnie ogrzeje mi otwartą przestrzeń (salon i jadalnia) bez wielkich kombinacji z DGP, ale na górze chciałbym przejść jakoś z hallu (w którym stoi komin) do kilku pomieszczeń. Hall jest wysoki i nie da się zamknąć go podwieszanym sufitem, bo w połaci dachu są okna doświetlające. Pozostaje ciągnąć DGP po podłodze na górze, albo po stropie na dole w salonie i zasłonić sufitem z g-k. Zastanawiam się też, czy jak dam rury pod stropem, nie będę miał bardzo szybko ciemnych pasów od osadzającego się kurzu?

Forest-Natura
09-12-2003, 21:29
Witam.
Gosiu - najprościej będzie wybrać się z projektem domu do dobrej firmy kominkowej, usiąść i wyłuszczyć jakie masz wymagania co do kominka i DGP. Po konfrontacji z tym co da się zrobić w Twoim domu (da się zrobić wszystko - często tylko jest to kwestia rozstrzygnięć ekonomicznych) będziesz miała gotowy projekt instalacji DGP. Możesz sobie takich "wycieczek" zrobić kilka, do kilku firm i wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie wg Ciebie. Warto zainwestować na samym początku trochę czasu i być może pieniążków zeby potem mieć wszystko ok.
Co do kanałów w wylewce to jak najbardziej można takie rzeczy wykonywać, trzeba tylko uwzględnić większą jej grubość.
Kanały dostępne w handlu mają wysokość 5 cm (większe też są), do tego należy dodać po 3 cm izolacji z wełny ekranowanej (płyty lub lamelowa) i mamy już grubośc rzędu 11 cm. Oczywiście na kanałach krata zbrojeniowa i odpowiednia grubość wylewki. Ważne jest tu skorelowanie wytrzymałości istniejącego stropu i planowanej grubości wylewki.
Jeżeli strop nie będzie w stanie wytrzymać ciężaru to też jest wyjście.
Można kanałami wkuć się w ściany i poprowadzić nimi DGP przy samej podłodze. Oczywiście warunkiem jest ich odpowiednia grubość.
Rozwiązań jest dużo. Można np. zamiast wylewek na istniejącym już stropie wykonać legarowanie podłogi i rozprowadzenie wykonać pod lekką podłogą o konstrukcji drewnianej.
Dobrze zaizolowane przewody 3 cm izolacją nie mają być prawa na zewnątrz w jakikolwiek sposób gorące. Żeby to uzyskać należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie rozgałęzienia, trójniki, redukcje, itp. miejsca całej instalacji, bo to są jej punkty newralgiczne, na których najtrudniej wykonać szczelne połączenia materiału izolującego.
Pozdrawiam.

Tomasz M.
10-12-2003, 10:00
Dzięki, Forest za szczegółową informację. Uspokoiłeś mnie w sprawie gorących kanałów. Te przewody 5 cm, o których wspominasz, to są takie aluminiowe, o przekroju kołowym (spiro, czy coś w tym stylu), czy jakieś prostokątne?

Forest-Natura
10-12-2003, 17:28
Witam.
Są przewody izolowane o przekroju kołowym (śr. 102, 127, 152 + oczywiście grubość izolacji) i nieizolowane - z blachy ocynkowanej o przekrojach prostokątnych (5x15; 5x20 i 9x20 cm).
Zarówno do jednych jak i do drugich są oczywiście dostępne w szerokim asortymencie wszelkiego rodzaju złączki, trójniki, przepustnice, rozdzielacze, itp., gwarantujące wykonanie choćby najbardziej skomplikowanego i "pokręconego" rozprowadzenia powietrza.
Pozdrawiam.

Artur_071
28-01-2004, 11:39
Witaj Forescie-Naturo,
Mam już wykonany kominek, na dystrubutorze są 4 wyjścia i wszystkie są już zajęte, czytając wasze wątki przyszło mi do głowy aby jeszcze doprowadzić ciepłe powietrze do jednego pomieszczenia, w którym też by się przydało trochę ciepełka. :)
Do tego pomieszczenia przez ścianę jest do kominka około 2m, myślę o umieszczeniu kanału w obudowie GK pod sufitem.
Nie mam turbiny, instalacja działa grawitacyjnie.
A teraz pytania:

1. aby nawiew był skuteczny muszę rozebrać czopuch, dołożyć trójnik fi 100 z blachy i założyć na to tę drugą rurę alu spiro - tak ?
samo umiesczenie końca rury w czopuchu nie będzie chyba poprawne ?

2. odcinek poziomy 2 m bez turbiny to nie jest za dużo ?, było w Muratorze, że 2 mb to max, a tutaj wyżej piszecie o 4 metrach.

garo
28-01-2004, 11:56
A propos turbiny. Kupiłem turbinę 600m3/h i aby uniknąć takiego efektu, że wkład nie nadąża z ogrzaniem powietrza w kapie kominka dokupiłem regulator obrotów silnika. Mam nadzieję, że będzie chulać.

chemik
28-01-2004, 21:31
Witam!
rublow napisał

Wiem, że to już było wałkowane x razy , ale chyba nikt do końca nie odpowiedział.
Czy ktoś zrobił rozprowadzenie na poddasze (piętro) tak, że kratki wylotowe są tam tuż nad podłogą? Wydaje się to logiczniejsze, ale z jakiegoś powodu mało kto tak robi.
Proszę zobacz http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=183711&highlight=#183711
Możesz też przejrzeć http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=19184&highlight=
Na pewno zaineresuje piszących tu http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=214369&highlight=#214369
Pozdrawiam!

Forest-Natura
28-01-2004, 21:53
Witam.
Artur - jak najbardziej, tyle że po wyjściu spiro z czopucha raczej dalej trzeba "posiłkować" się przewodem izolowanym.
Pozdrawiam.[/img]

Forest-Natura
28-01-2004, 21:55
To "jak najbardziej" odnosiło się do trójnika.

czlowiek
29-01-2004, 10:40
czy spotykasz sie z rozprowadzeniem ciepla w dol? bede mial kominek na poddaszu i zastanawiam sie nad taka mozliwoscia. dokladnie chodzi o 2 pomieszczenia po 2 stronach komina do ktorego podlaczony jest kominek. czyli nie bedzie nic w poziomie. jak oceniasz taki pomysl? co jest potrzebne do jego wykonania? turbina? czy mozesz polecic producenta? turbiny nie chce instalowac pod sufitem w pomieszczeniach nizej. wolalbym w obudowie.

Forest-Natura
29-01-2004, 20:17
Witam.
Przy pomocy turbiny jest to jak najbardziej wykonalne. Bardzo często DGP schodzi z rozprowadzenia w poddaszu poprzez piętro na parter (jeżeli jest taka potrzeba). Należy uwzględnić to przy doborze mocy turbiny. A sam pomysł umieszczenia jej w czopuchu kominka nie jest za szczęśliwy (z wielu względów - pisano już o tym w wielu wątkach).
Pozdrawiam.

czlowiek
29-01-2004, 20:45
rozumiem. w takim razie gdzie powinno sie ja umiescic? chyba nie powinien to byc dodatakowy mebel i podejzewam, ze lokalizacja poinna byc jak najblizej zrodla ciepla.

29-01-2004, 20:55
Ja też mam zamiar rozprowadzać z poddasza na I piętro i parter. 240 m2. Turbina 600 m3. Chyba starczy?? Czy mogę zredukować przewody (wyjście z turbiny 160) do 125. Czy dla tej technologii i dość dużej mocy "wydmuchu" turbiny nie będzie oporów wypływu przez zmniejszoną średnicę przewodów?

07-02-2004, 21:38
Mam przed sobą dopiero projektowanie domu i chciałbym wiedzieć, czy lepiej (dotyczy to pietra i ew. parteru) wyloty gorącego powietrza umieszczać pod sufitem czy nad podłogą?

07-02-2004, 22:52
jeszcze jedno pytanko, na chyba nieporuszany temat.

Jak jest z przenoszeniem dźwięków przez te kanały ?

W końcu czopuch jest otwarty kratką ( min. u góry ),

Jeśli w pomieszczeniu z kominkiem np. wsalonie gra muzyka lub TV,
to może to być ( nieznośnie ) słyszane w sypialni ?


Cz.

Senser
01-04-2004, 22:10
Ja mam problemy z dobrym, w kontekście własnej wizji z odpowiednim rozplanowaniem systemu DGP w moim jeszcze nie wybudowanym domu...I przydałby mi się jakiś ciekawy polecony fachman, co to potrafi zrozumieć, że niczym przyjemnym jest rura "na środku pokoju"...Jestem z Grodziska Maz, czyli może to być ktoś z W-WY i jej okolic...Lub może tu jest ktoś, kto w wielu kwestiach może czymś się pochwalić???

MEDYK
02-04-2004, 14:32
A może ktoś się podzieli uwagami na temat jak przeprowadzić rury od DGP przez wieniec podstropowy, bo mam w poprzek domu ściankę nośną i w 6-ciu miejscach będę musiał przprowadzić rury przez wieniec który będzie miał 25 cm wysokości więc pod odpada, a i jeszcze jedno chcę dać rury spiro ocieplone lub typowe do DGP pod sufitem na parterze, a potem tylko hop do góry. Zastanawiam się czy można taki wieniec przerwać w dwóch miejscach. W jednym na ok 60 cm, a w drugim na ok 30 cm. Pomocy!!!!
pzdr

ppp.j
04-04-2004, 20:39
Oj! Z wieńcem sugerowałbym ostrożnie. Mam podobny problem, skłaniam się do koncepcji pod i zamaskować rury.

MEDYK
04-04-2004, 20:51
Ale 25 cm wieńca + 15 cm rura = 40 cm i jak to ładnie zamaskować, i do tego dochodzą dodatkowe zagięcia, co przy grawitacji ma znaczenie. A tak sobie myślę w końcu komin też przerywa ten wieniec, może jakoś specjalnie zezbroić. Nie wiem może ktoś coś poradzi bo mam trochę casu ekipa wkracza od polowy czerwca.
pzdr

ppp.j
05-04-2004, 08:36
Przepraszam nieporozumienie. Myślałem że wieniec jest już gotowy. A jeżeli jest to na etapie projektu to wydaje mi się że w środkowej części może być otwór dobrze zazbrojony. Jednak ostateczny werdykt niech wyda projektant.

markus_gdynia
05-04-2004, 08:53
Prosze o opinie o systemie Dystrybucji Gorącego Powietrza. Czy można ogrzać cały dom(jako dodatkowe źródło ciepła)??? Czy to jest sensowna inwestycja??? :o

DGP, a właściwie umiejscowienie kominka celem jego wykorzystania do DGP, powinieneś rozplanować na etapie projektu.
Ja niestety polegałem na "fachowości" kominkowców, i pomimo konfrontowania wiadomości aż z trzech źródeł, ostatecznie okazało się że cały system DGP można o kant du.. rozbić. Przy piątej wizycie /na szczęście tuż przed zamówieniem stropów w wytwórni/ panowie z rozbrajającą szczerością oznajmili, że dwóch sypialni nie da sie ogrzać, choćby i z turbiną. Tym sposobem DGP poległo w moim domu.

Senser
05-04-2004, 09:02
Ano, ja odnoszę podobne do przedmówcy wrażenie... Rozmawiam z jednym gościem od DGP, no to on (nad projektem), tak się da zrobić, tak się da zrobić....a najlepiej, jak już dom będzie postawiony, to wtedy widać co i jak...no k...wa mać!!! A wtedy taki przyjdzie i powie "Panie, jak był projekt to trzeba było przyjść i zapytać".... Robi łaskę, że żyje....

andrzem
07-04-2004, 16:16
Mam kilka pytań dotyczacych DGP. Jak na razie jeszcze nie rozpocząłem budowy planuje całość.
Chce wykonać DGP w domku ok 120m2 z poddaszem użytkowym - strop drewniany.
Mam nastepujace wątpliwości
1. DGP grawitacyjne - chce w przyszłości do systemu podłączyć klimę, która ma swój nadmuch więc wymuszone DGP chyba będzie sie gryyzło. Czy ktoś robił coś takiego - w którym punkcie zrobić wejśćie klimy do układu i czy możliwe jest takie rozwiazanie?
2. będe ogrzewał pomieszczenia parter i poddasze. nad wkąłdem jest taka "ścięta piramidka"z której wychodzą rury. Czy do każdego pomieszczenia ciągnąc osobną rurę od samego wkłądu czy może lepiej jedą duż na pietro i trójniki itd?
3. Jak ogrzac pomieszczenie w którym jest kominek czy z czopucha czy może lepiej tez pociągnąc rurę?
4. co decyduje o sile przepływu powietrza tzn czy poprzez odpowiednie ustalenie długości odcinków pionowych i poziomych ruy da się uzyskac w miarę równomierne nagrzewanie wszystkich pomieszczeń?
5. grzac kuchnie i łazienkę - rózne czytałem na ten temat opinie?

Prosze o Wasze opinie

echo
07-04-2004, 17:58
Ogrzewam dom (120 m) kominkiem z rozprowadzeniem grawitacyjnym już drugi rok.Mam też ogrzewanie gazowe,ale praktycznie go nie używam.Sam kominek wystarczył mi nawet w największe mrozy.To działa,polecam.Poza tym koszt ogrzewania jest znacznie niższy niz np. gazem,ostatni sezon grzewczy (wrzesień-kwiecień) kosztował mnie ok.1200 zł,ale miałem drewno niewysezonowane.W tym roku będzie taniej.


m_arek - jaki masz kominek? czy w takiej sytuacji konieczne jest kupowanie tzw kominka do ciągłego palenia np. Tarnawa czy tez wystarczy jakiś francuz?

filips
07-04-2004, 21:53
Ciao 8)


Ano, ja odnoszę podobne do przedmówcy wrażenie... Rozmawiam z jednym gościem od DGP, no to on (nad projektem), tak się da zrobić, tak się da zrobić....a najlepiej, jak już dom będzie postawiony, to wtedy widać co i jak...no k...wa mać!!! A wtedy taki przyjdzie i powie "Panie, jak był projekt to trzeba było przyjść i zapytać".... Robi łaskę, że żyje....

No i znowu popieram Sensera
Trudno jest sie z kims dogadac, mowie gosciowi: zrob pan projekt (bo teraz robie adaptacje) materialy kupie teraz, a on mi na to "nic sie nie martw zanim sciany postawisz to ja ci powiem jak to ma byc" :evil: :evil: :evil:

Szkoda slow :evil: :evil: :evil:

Andrzem klimatyzacja nie bedzie przeszkadzala i nie bedzie miala problemow, o to badz spokojny :) :D :lol:

Senser
07-04-2004, 23:23
Znów popierasz?? A kiedy popierałeś?? :-)

Wiesz dlaczego tak jest, że spuszczają nas na drzewo?? Ano dlatego, że im się po prostu nie chce!!! Chcą przyjść i popatrzeć jak jest i wtedy coś robić, bo tak jest IM łatwiej!!! A jak czegoś nie będzie można zrobić to wtedy będą gadać: "No panie ale podłogi już zalane, trzeba będzie pruć...a jak nie to niestety ale rura musi iść na wanną..." A jak coś nie będzie pasować to co go to obchodzi?? Przecież to "twoja" chałupa!!! I tak to właśnie działa...

magi
08-04-2004, 09:23
Ja też chciałabym zapytać:
1. Czy słyszeliście o rozprowadzeniu rur w wylewkach?
2. Jaki macie komin do kominka: murowany czy systemowy i jaki przekrój?

andrzem
08-04-2004, 10:35
dokładnie tak to działa filozofia jakoś to będzie- i stąd były moje pytania Jestem zawiedziny brakiem konkretnej wiedzy na temat systemów kominkowych w Muratorze. Wszędzie tylko argument, że najlepiej jak zleci sie to specjalistycznej firmie i ogólnikowe stwierdzenia. Tylko skąd ja mam wiedzieć że ta akurat firma jest O.K.? Jak nie posiadam szczegółowej wiedzy na ten temat to mogą mi wcisnac każdy kit.

P.S. do szczęśliwców, którzy juz użytkują swoje kominki w celach grzewczych - pytanie może naiwne. Jak czesto dokładacie do kominka? Co jaki czas trzeba to zgasić i czyścić? A i najbardziej dla mnie ciekawe Jak odpalam system to po jakim czasie jest ciepło?

adamski
09-04-2004, 14:03
Hmm, teraz to tez moge ponarzekac na fachowca od kominkow. Tak, tak oczywiscie przyjade, itd. Ostatecznie odpowiedz - nie mam czasu.
Zastanawiam sie czy nie kupic rur i nie rozprowadzic ich samemu poo domu. Stan aktualny to postawione scianki dzialowe i niestety przewidziana tylko 7cm wylewka na pietrze. Mam wiec tylko kilka opcji:
1. puscic rury od kominka na parterze pod sufitem z salonu i wejsc do pokojow na pietrze od dolu
2. puscic rure od kominka w gore wzdluz komina i puscic rozgalezienie od niej na poddaszu nieuzytkowym (nad pietrem) i zejsc z gory do pokojow na pietrze
3. puscic rure od kominka w gore wyjsc na pietrze i probowac schowac kanaly w posadzce - ciezko bedzie bo jak wspomnialem malo tam miejsca.
Najbardziej by mi odpowiadalo 2 rozwiazanie, ale zastanawiam sie jak duzo ciepla bedzie wowczas dochodzic do pokojow na pietrze. Jak myslicie?
Pozdrawiam
Adamski

rublow
09-04-2004, 16:24
Cześć
Też mam taki problem. Minusem rozwiązania 2. jest konieczność instalowania turbiny. Ciepło pokonuje wtedy długą drogę, a potem jeszcze musi lecieć w dół, czyli wbrew naturze.
Po spotkaniu z Forestem skłaniam się raczej do rozwiązania 1. Wtedy trzeba zrobić sufit podwieszany, ale u mnie tylko nad kawałkiem hallu na powierzchni może 4 m2, więc nie powinno być źle.
Wtedy jest tylko taki problem jak ma Medyk - muszę przeprowadzić rurę przez podciąg w połowie jego długości - jeszcze nie wiem co na to mój architekt.
Pozdrawiam
r

m_arek
09-04-2004, 16:57
m_arek - jaki masz kominek? czy w takiej sytuacji konieczne jest kupowanie tzw kominka do ciągłego palenia np. Tarnawa czy tez wystarczy jakiś francuz?[/quote]

Mam Jotula Panoramę.Jeżeli kominek służy jako główne zródło ogrzewania, to trzeba kupić właśnie ten do ciągłego palenia.Francuzy też są stałopalne.
Pozdrawiam.

adamski
13-04-2004, 08:06
Witam



Też mam taki problem. Minusem rozwiązania 2. jest konieczność instalowania turbiny. Ciepło pokonuje wtedy długą drogę, a potem jeszcze musi lecieć w dół, czyli wbrew naturze.
Po spotkaniu z Forestem skłaniam się raczej do rozwiązania 1. Wtedy trzeba zrobić sufit podwieszany, ale u mnie tylko nad kawałkiem hallu na powierzchni może 4 m2, więc nie powinno być źle.
Wtedy jest tylko taki problem jak ma Medyk - muszę przeprowadzić rurę przez podciąg w połowie jego długości - jeszcze nie wiem co na to mój architekt.
Pozdrawiam
r

Jaki jest koszt zainstalowania turbiny? W ktorym miejscu trzeba ją zainstalować i jak głośno ona pracuje? Z rozwiązaniem 1 będę miał właśnie ten problem który podałeś. Poza tym niestety na parterze są ściany wys. 2,62 i nie chciałbym już niżej schodzić.
Jak myślicie czy dla domku o powierzchni 168m2 (w tym garaż) wziąć Jotula Panoramę o mocy 12kW czy też 15kW?

Pozdrawiam
Adamski

bastus2
15-04-2004, 18:03
Witajcie! Od blisko tygodnia mam DGP i pytanie w zwiazku z tym. Chodzi mi o turbinę, spece zainstalowali ją w okapie nad kominkiem, i stamtąd puszczona jest rura w kominie (w wolnym kanale wentylacyjnym) do pomieszczenia bezposrednio nad kominkiem. Niestety - strasznie slychac te turbine w tym pomieszczeniu - nawet glosniej niz w salonie gdzie stoi ten kominek. Majstry twierdza, ze jest najkrotszy odcinek i dlatego slychac ja bardzo, ale mnie to niezadowala. W innych pomieszczeniach jest OK i nie przenosi sie ten dzwiek.
Co Wy nato ??

Forest-Natura
15-04-2004, 21:05
Witam.
Dzieje się tak dla tego że okap kominka działa jako pudło rezonansowe wzmacniając tym samym wszelki dzwięk, a jego wyjście to właśnie ta rura.
Turbina w okapie to "mało szczęśliwy" pomysł (no chyba że inaczej nie można jej zamontować - co czasem się zdaża).
Pozdrawiam.

bastus2
16-04-2004, 09:38
Dzieki za odpowiedz, a czy nie mozna tego jakos jeszcze dodatkowo wyizolowac ? Moze ktos mial jakis problem podobny i poradzil sobie z tym ??? :(

KrzysiekS
16-04-2004, 13:05
U mnie turbina jest zamontowana w piwnicy i pcha powietrze do przestrzeni wokół kominka, które dalej jest tłoczone do pomieszczen kanalami glownymi fi 200 i bocznymi fi 100 mm.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że turbiny w ogóle nie słychac, a ponadto turbina może być praktycznie dowolnych wymiarow. U mnie turbina ma srednice 250 mm i wydajnosci do 1000 m3 na godzine. Wystarczający w codziennej eksploatacji nawiew daje na minimalnych obrotach. Obroty są sterowane za pomocą zgrabnego regulatora, wielkosci przełącznika oswietlenia, umieszczonego w rogu salonu.

bilbo
16-04-2004, 22:44
Wychodzi na to, że w naszym Bilbo (to link do projektu (http://www.domnahoryzoncie.pl/3/projekty.php?page=projekty&id_projektu=5&id_autora=3&spacer=2&proj=BILBO)) długość rury od kominka do wylotu na poddaszu musiałby wynosić ponad 20m. (w większości w poziomie)
Czy ktoś ma i jest zadowolony z tak długiej :wink: instalacji?
Jaka turbina jest wtedy potrzebna i czy nie jest uciążliwie hałaśliwa?

Czy ktoś z doświadczeniem (Forest-Natura?) wie może, czy ciepło kominka umieszczonego w salonie otwartym w poziomie (na cały parter) oraz pionie (poprzez antresolę) jest w stanie skutecznie rozejść się po domu bez dodatkowych kanałów DGP?

pozdrawiam
Robert

ariete
17-04-2004, 12:56
DGP-super.Proszę tylko o odpowiedż-jak to się ma do komfortu cieplnego.

ariete
17-04-2004, 13:49
Mam jeszcze jedno pytanie.Jaka jest temperatura powierzchi pieca od której nagrzewa się powietrze.Ponizej czy powyzej 90 st C.Jeżeli powyżej to jaka to jest w przyblizeniu wartość.

ariete
17-04-2004, 19:27
Czy naprawdę nikt nie potrafi mi udzielić odpowiedzi?

chemik
17-04-2004, 21:37
Witam!

Może posłużę się moim cytatem z innego wątku
Nie wiem dokładnie jaką temp. ma żar i płomień w kominku ale przypuszczam, że gdzieś 500 - 600 stopni. Jaką temp. bedzie miała ścianka wkładu? 200 może 300 a może 150? A jaką temp ma powietrze które ogrzeje się od takiej ścianki? Może mieć nawet ponad 100 stopni.

Pozdrawiam!

ariete
17-04-2004, 23:02
Zadałem to pytanie o temperaturę powierzchi pieca,bo słyszałem,ze prawo zabrania stosowania tego typu ogrzewania jako jedynego. Moze coś przekrecam,bo nie widziałem przepisu,a tylko powtarzam to co usłyszałem. Zastanawiałem się,jezeli to prawda, co ma prawo do sposobu ogrzewania mojej chałupy.Jezeli jednak taki przepis istnieje to jednak ma. Otóż zabrania się stosowania ogrzewania parowego w domach gdzie mieszkaja ludzie.Nie przebywaja okresowo(np.fabryka),tylko mieszkaja,ze wzgledu na komfort cieplny.W temperaturze około 100 st C i powyżej (a takie parametry ma para)następuje sucha destylacja kurzu na grzejnikach.Uważam ,że to samo dzieje się na zewnętrzym płaszcza kominka.Dłuzsze oddychanie takim powietrzem doprowadza do zapalenia np.błon sluzowych i innych choróbsk. To tylko takie moje przemyslenia.Mam chyba prawo.Proszę nie atakować mnie stwierdzeniami,że ktoś ma takie ogrzewanie i nic się nie dzieje.

bilbo
18-04-2004, 07:04
... sucha destylacja kurzu na grzejnikach...

:o :o :o
Nie atakuję Twoich przemyśleń. Masz prawo.
Ale czymże jest sucha destylacja kurzu ???
Nigdy nie słyszałem o destylowaniu kurzu... :o

pozdrawiam
Robert

ariete
18-04-2004, 11:19
Serdeczne dzięki za wyrozumiałość. Skojarzyłem sobie pewne zasłyszane wiadomości i obawiałem się ,że suchej nitki nie pozostawią na mnie forumowicze. Wrócę na moment do ogrzewania parowego i zacytuję fragment pewnej publikacji: "Obok powyzszych zalet ogrzewanie parowe ma też i swoje wady,które ograniczają jego stosowanie.Temperatura powierzchni grzejnika jest zawsze wysoka,powyzej 100 st.C, a wiec znacznie wyższa od tej, w której rozpoczyna się sucha destylacja kurzu pochodzenia organicznego(ok.75 st.C).Wysuszony,higroskopijny kurz osiada na błonach śluzowych gardła i nosa,osusza je i daje mylne najczęściej wrażenie niskiej wilgotności wzglednej powietrza w pomieszczeniu ogrzewanym.Dlatego ogrzewania parowego nie stosuje się w budynkach mieszkalnych,szkołach,szpitalach i innych podobnych obiektach,w których powietrze musi odpowiadać wymaganiom higieny."Ogrzewanie ciepłym powietrzem to nie ogrzewanie parowe,ale tutaj nie chodzi mi o system,tylko o temperaturę powierzchni urządzenia grzewczego. Uważam, że zanim zdecydujemy się na jakiś system grzewczy powinnismy zajrzeć do literatury fachowej.Nie do publikacji prasowych,tylko do literatury.Przy kazdym systemie ogrzewania są podane jego zalety,ale też i wady.Są porównania różnych systemów.Nie oczekujmy po artykule sponsorowanym,że autor wymieni wady systemu, który opisuje. Defincję suchej destylacji znajdziemy w encyklopedii. I jeszcze jedno.Naprawdę warto poczytać sobie o komforcie cieplnym. Fachowe poradniki dotyczące ogrzewania i wentylacji poswiecają temu zagadnieniu bardzo duzo uwagi.

Forest-Natura
18-04-2004, 13:14
Witam.
Przepisy zabraniające ogrzewania domów mieszkalnych jako jedyne źródło ciepła dotyczą kominków otwartych (z otwartym paleniskiem), to samo tyczy się np. kominków w obiektach "użyteczności publicznej" w tym wszelkiej maści firm, restauracji itp. Wg przepisów nie wolno tam instalować kominków otwartych.
Jest to co prawda przepis "chory" (to moja opinia) bo trudno sobie wyobrazić niezłą, stylową restaurację, czy "góralską chatę-jadłodalnię" bez kominka, ale jednak przepis ten istnieje i trudno namawiać inwestora do łamania przepisów.
Ale kominki oparte na wkładach, posiadają zamkniętą komorę spalania i tym sposobem nie różnią się niczym od pieców na każde inne paliwo stałe typu węgiel, koks czy drewno lub inną biomasę.
Niedoprecyzowania ustaw i możliwość nadinterpretacji przepisów przez urzędy jest już w naszym kraju na porządku dziennym. Rodzi to tego typu wątpliwości jak powyżej (wypowiedź "Ariete") i trudno się temu dziwić.
Co do wątpliwości Bilbo i Ariete dotyczących komfortu cieplnego mogę się wypowiedzieć wedle własnych spostrzeżeń (i moich klientów).
Największy komfort cieplny dla mnie osobiście jest w domu, w którym jest wyrównana tamperatura w całości jego pomieszczeń lub w poszczególnych jego strefach (dzienna, nocna i jeszcze jaką sobie inwestor wymyśli).
W przypadku kominków może dojść do sytuacji że w całości domu będzie temp. ok. 21-22 st. C, a człowiek siedzący przy kominku gdzie jest powiedzmy 28 st. C będzie czuł chłód po odejściu od kominka.
Stąd ważnym jest np. umieszczanie dodatkowych wylotów gorącego powietrza np. w dużych salonach czy ogólnie otwartych powierzchniach domów mieszkalnych. Stąd dla mnie ważnym jest doprecyzowanie projektu całego DGP jeszcze w fazie wykonywania projektu domu i stanu surowego budowy.
Dobrym rozwiązaniem jest też ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym poprzez istniejący już system c.o. (grzejniki), zwłaszcza jeżeli c.o. jest i tak planowane jako "podstawowe źródło ciepła".
Pozdrawiam.
PS. O destylacji kurzu nic nie słyszałem, ale wg. mnie chodzi tu o zwykły brak dostatecznej wilgotności w powietrzu (przy kaloryferach, zwłaszcza konwekcyjnych też jest to samo) a to ma się wręcz odwrotnie - im jest bardziej wilgotno tym większe wrażenie chłodu odczuwane przez człowieka. Ale mogę się mylić :-?

bilbo
18-04-2004, 21:07
Forest-Natura,

być może już gdzieś się na ten temat wypowiadałeś, sorry jeżeli się powtarzam, ale jaka jest Twoja opinia o łączeniu DGP z wentylacją mechaniczną naw.-wyw. (z reku). Tzn. rozprowadzaniu podgrzanego przez kominek powietrza kanałami nawiewnymi?

pozdrawiam
Robert

ariete
18-04-2004, 21:23
Nie o wilgotność powietrza tutaj chodzi tylko o sucha destylację kurzu organicznego. Moze jest na forum fachowiec od tego.Jakis chemik.

chemik
18-04-2004, 22:23
Witam!

Jestem chemikiem z wykształcenia i z zawodu ale nigdy nie słyszałem o suchej destylacji kurzu domowego. Znam suchą destylację drewna, węgla ale kurzu :o . Może jakiś biolog albo lekarz odpowie co dzieje się z kurzem albo z roztoczami powyżej temp. 100 stopni? Chyba występuje tu jak pisze Forest-Natura jakaś nadinterpretacja przepisów. Jażeli brać pod uwagę występowanie takiego zjawiska na powierzchi wkładu kominkowego to podczas gotowania na piecu też następowała by destylacja a dołożenie węgla do pieca CO wiązałaby się z nakładaniem maseczki. Nie dajmy się zwariować! Oczywiście ogrzewanie DGP wiąże z sobą wystąpowanie przesuszenia powietrza ale inne sposoby ogrzewania też powodują spadek wilgotności powietrza. Poza tym są sposoby nawilżania o których tu nie będę pisał. Można by teoretyzować i wymyślać jakieś możliwe składy destylatu kurzu domowego ale według mnie to wyjdzie z tego jakaś paranoja. Może inni chemicy wiedzą coś więcej na ten temat?

Pozdrawiam!

ariete
19-04-2004, 08:36
W pierwszym poście na temat tej destylacji wyjasniłem dlaczego piszę o tym. Nie chodzi mi o nadinterpretację przepisów,tylko jako człowiek ciekawy chciałbym wiedzieć dlaczego zabrania się stosowania ogrzewania kominkiem domu jako jedynym źródłem ciepła.Przypomniał misię zakaz używania ogrzewania parowego ze wzgledu na tą suchą destylację kurzu pochodzenia organicznego. Na urzadzeniach grzewczych szcególnie dużo zbiera się właśnie kurzu wszelakiego.Dlatego pomyślałem,ze ten zakaz związany jest własnie z tym problemem.Na piecach do gotowania też to wystepuje,ale nie gotujemy tyle czasu,ile działa ogrzewanie,a po drugie utrzymujemy w tym miejscu czystość.Posyp blat trzonu kuchennego miałem węglowym.Szybciutko go uprzątniesz.Gdziekolwiek czytam o ogrzewaniu parowym wystepuje to okreslenie.Chodzi mi o poradniki typu:ogrzewanie i wietrzenie.

Honorata
19-04-2004, 12:03
podnosze pytanie bilbo, widzę , ze podobnie jak on próbuję uzyskać jakies jednoznaczne za czy przeciw i ciagle nie jestem tego pewna, łączyć DGP z reku, czy nie?

plask
19-04-2004, 15:45
W pierwszym poście na temat tej destylacji wyjasniłem dlaczego piszę o tym. Nie chodzi mi o nadinterpretację przepisów,tylko jako człowiek ciekawy chciałbym wiedzieć dlaczego zabrania się stosowania ogrzewania kominkiem domu jako jedynym źródłem ciepła.Przypomniał misię zakaz używania ogrzewania parowego ze wzgledu na tą suchą destylację kurzu pochodzenia organicznego. Na urzadzeniach grzewczych szcególnie dużo zbiera się właśnie kurzu wszelakiego.Dlatego pomyślałem,ze ten zakaz związany jest własnie z tym problemem.Na piecach do gotowania też to wystepuje,ale nie gotujemy tyle czasu,ile działa ogrzewanie,a po drugie utrzymujemy w tym miejscu czystość.Posyp blat trzonu kuchennego miałem węglowym.Szybciutko go uprzątniesz.Gdziekolwiek czytam o ogrzewaniu parowym wystepuje to okreslenie.Chodzi mi o poradniki typu:ogrzewanie i wietrzenie.

Proces suchej destylacji kurzu zaczyna się już w temperaturze 55oC. Jego cząstki stają się wtedy większe i bardziej drażniące, co może powodować reakcje alergiczne. Zwiększona cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu powoduje zwiększenie tzw. cząstek zawieszonych, co zwiększa ryzyko podrażnienia oczu, gardła i błon śluzowych. Zakaz stosowania kominka jako jedynego źródła ciepła nie ma z tym nic wspólnego, bo nie ważne czy ogrzewanie kominkiem jest jedyne, czy wspomagane drugim źródłem - po rozpaleniu w kominku efekt byłby ten sam.
Przy okazji, gdyby zamknięty wkład kominkowy traktować jak kocioł na paliwo stałe, to zgodnie z przepisami musiałby być zainstalowany w osobnym pomieszczeniu - kotłowni - nieprzeznaczonym na stały pobyt ludzi, a więc na pewno nie w salonie.
Przepis zabraniający budowania domów wyposażonych w kominek jako jedyne źródło ciepła powstał z myślą ochrony inwestorów przed nieuczciwymi firmami, które sprzedawałyby gotowe domy czy mieszkania bez instalacji grzewczej, a jedynie z kominkami, jako pełnowartościowe, podczas gdy kominek uznany został za urządzenie, które nie jest w stanie zagwarantować wymaganej temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Aby wyjaśnić wątpliwości - wtedy jeszcze zamknięte wkłady kominkowe nie były zbyt popularne.
Problem suchej destylacji kurzu powstaje przy każdym rodzaju ogrzewania innego niż tak zwane ogrzewanie niskotemperaturowe, obecnie coraz popularniejsze na świecie, nieodłącznie związane z takimi źródłami ciepła jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła, kolektory słoneczne, ale możliwe do zastosowania także w instalacjach z tradycyjnymi kotłami. Ogrzewanie niskotemperaturowe, to m.in. wodne ogrzewanie podłogowe, ścienne bądź specjalnie powiększane grzejniki zasilane wodą o temperaturze max. 50oC. Zapewnia ono najwyższy komfort dzięki równomiernemu rozkładowi pól temperatury przy niewielkich jej różnicach i minimalnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Jak wszystko co dobre, jest ono przeznaczone głównie dla bogatych.

ariete
19-04-2004, 15:53
Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź.

bilbo
20-04-2004, 11:20
Odpowiedź rzeczywiście rzeczowa i wyczerpująca.
Dziękujemy :D


...Ogrzewanie niskotemperaturowe, to m.in. wodne ogrzewanie podłogowe...

To zdanie sugeruje jednak, że z podłogowych to tylko wodne jest niskotemperaturowe. Tymczasem elektryczne ma jeszcze niższe temperatury. I nawet nie jest zarezerwowane dla najbogatszych. Szczególnie jeżeli chodzi o koszty instalacji (i nie wybiera się najdroższych firm). Porównywanie kosztów eksploatacji zależy natomiast m.in. od tego czym grzejemy wodę w wodnym c.o. ... Ale to już poza tematem tego wątku.

pozdrawiam
Robert

Piotr_M
08-03-2009, 17:54
Witam,
w najbliższych dniach będę miał wylewany strop i skosy nad poddaszem a planuję dgp dlatego "walczę" z osba gdzie zrobic otwory w tym stropie pod kratki lub anemostaty. Po prostu planuje włożyć w zbrojenie rury fi 110 i w ten sposób uniknąc konieczności kucia i wycinania zbrojenia za kilka miesięcy.
Czy mój plan aby te otwory zobić ok 1 metra od okna jest słuszny? Zmartwił mnie post jednego z forumowiczów o tym, że w trakcie wykończenia domu okazało się, że nie może być dgp - już widzę u siebie te otwory w stropach pod kratki które są niewykorzystane i szpecą.

pblochu
08-03-2009, 21:06
A jak jest właściwie z tymi łazienkami?
Ostatnio słyszałem, a także czytałem, że doprowadzenie gorącego powietrza do tego typu pomieszczeń jest niewskazane :o

bobiczek
08-03-2009, 21:13
To mam od razu pytanie: Jak daleko macie ogrzewane pokoje? Chodzi mi o to, czy przylegają do komina, czy też nie?

rozprowadziłem najpierw grawitacyjnie.
Niestety nie zdawało egzaminu - tzn nie tak grzało jakbym chciał.
Dokupiłem turbinę (naszą, polską Dospelowską) i pooooooszło.
Daje czadu wszędzie zdrowo i po kłopocie,
Rury izolowałem sam wełna mineralna i drutami wiązałkowymi, zdaje egzamin
Jakby co podeślę zdjęcia.
U mnie 3 sezon grzewczy, gazu miesięcznie 70m3 - tylko wtedy jak mi sie bardzo nie chce rozpalać albo żeby minimalnie dogrzać.
I pamietaj o porządnie przesezonowanym drzewie, bez wilgoci (gatunek nieważny)
Doświadczony

bobiczek
08-03-2009, 21:14
A jak jest właściwie z tymi łazienkami?
Ostatnio słyszałem, a także czytałem, że doprowadzenie gorącego powietrza do tego typu pomieszczeń jest niewskazane :o

w łazience też mam wylot z DPG - nie zauważyłem "niewskazania"

bobiczek
08-03-2009, 21:18
Witam,
w najbliższych dniach będę miał wylewany strop i skosy nad poddaszem a planuję dgp dlatego "walczę" z osba gdzie zrobic otwory w tym stropie pod kratki lub anemostaty. Po prostu planuje włożyć w zbrojenie rury fi 110 i w ten sposób uniknąc konieczności kucia i wycinania zbrojenia za kilka miesięcy.
Czy mój plan aby te otwory zobić ok 1 metra od okna jest słuszny? Zmartwił mnie post jednego z forumowiczów o tym, że w trakcie wykończenia domu okazało się, że nie może być dgp - już widzę u siebie te otwory w stropach pod kratki które są niewykorzystane i szpecą.

jak wylewałem posadzkę to miałem przygotowana fi100 doprowadzającą powietrze z zewnątrz do kominka, zalana i funkcjonuje.
To najważniejsze, bo potem nie wiem jak to zrobisz....
A resztę rozciągałem na poddaszu wcześniej też, zaizolowanymi i gotowymi z "czwórnikiem wcześniejszym"
Żałuję że tylko czwórnik, bo zabrakło mi potem do sypialni(wymysliłem że lepsze spanie w chłodku, a nieprawda sie okazała-zimno)

profus
08-03-2009, 23:01
A jak jest właściwie z tymi łazienkami?
Ostatnio słyszałem, a także czytałem, że doprowadzenie gorącego powietrza do tego typu pomieszczeń jest niewskazane :o

Nie mam zrobionego DGP do łazienek. Tak zalecał instalator. Ja chciałem. Posłuchałem go. I teraz będę przerabiał. Jeżeli nie doprowadzisz do łazienek to będzie tam zdecydowanie zimno - bo piec (gazowy) się nie odpali - ja tak mam. A specjalnie włączać go i ustawiać tylko na łazienki chyba bez sensu.

bobiczek
08-03-2009, 23:25
A jak jest właściwie z tymi łazienkami?
Ostatnio słyszałem, a także czytałem, że doprowadzenie gorącego powietrza do tego typu pomieszczeń jest niewskazane :o

Nie mam zrobionego DGP do łazienek. Tak zalecał instalator. Ja chciałem. Posłuchałem go. I teraz będę przerabiał. Jeżeli nie doprowadzisz do łazienek to będzie tam zdecydowanie zimno - bo piec (gazowy) się nie odpali - ja tak mam. A specjalnie włączać go i ustawiać tylko na łazienki chyba bez sensu.

słusznie
zrób normalnie.
I okno, zawsze przewietrzysz, a latem otwarte okno przewentyluje, wysuszy,,,,,,,,
nic złego sie nie dzieje

bastus2
09-03-2009, 11:41
Ja też mam - w obu łazienkach - górnej i dolnej. Nic złego się nie dzieje - żadnych brzydkich zapachów przenoszonych z powrotem do kominka - za to luksus w chłodniejsze dni wiosny i jesieni - zamykam wszędzie anemostaty i wieje tylko do łazienki - wychodzisz spod prysznica do pomieszczenia z blisko 30 stopniami C :)

ppp.j
09-03-2009, 12:01
Mam dom 180sqm, DGP grawitacyjne + podłogówka opalana gazem. Trzeci sezon grzewczy. Dom właściwie całą zimę ogrzewany jest DGP. Podłogówkę włączam, gdy temp. zew. spadnie, poniżej -20deg. Wkład Tarnava 18kW całkowicie pokrywa zapotrzebowanie cieplne momentami nawet wydaje się przewymiarowany. Mam ściany 36cm BK 500 + 12cm styropian, podłoga 10cm styropianu a dach 25cm wełny.
Górne rozprowadzenie spisuje się wyśmienicie. Ponieważ 1/2 domu ma strop drewniany to w nim schowałem rury owinięte wełną.
Przewody w stropie betonowym zrobiłem z kształtek prostokątnych zatopionych w warstwie styropianowej. Kształtki z boku obłożyłem twardą wełną mineralną by styropian się nie stopił. Podczas grzania wyraźnie czuć ciepło w miejscach którędy przebiegają, tworząc niezamierzone ogrzewanie podłogowe. Wyloty umieściłem w podłodze lub w ścianie przy podłodze. Kominek na noc jest wygaszany, bo na górze są sypialnie i byłoby za gorąco do spania.
Gorzej jest z parterem i to nie z powodu małej wydajności kominka, ale z racji tego, że z konieczności wyloty DGP zostały umieszczone w ścianie pod sufitem. Gorące powietrze wydostaje się pod sufitem i tam pozostaje. Problem rozwiązałem stosując wolnoobrotowe wentylatory, które skierowane są po skosie w dół i mieszają powietrze.
Co do ogrzewania łazienki to zmarzluchom sugeruję zatopienie pod kafelkami w podłodze elektrycznej maty grzejnej. Ja tego, odwiedziony przez "jak zwykle nieomylną" żonę, nie zastosowałem i teraz żałuję. Grzanie elektryczne, mimo że niezbyt tanie jest najłatwiej sterowalne. Można na pół godziny przed wstaniem załączać je na pół godziny i mamy cieplutką podłogę, gdy korzystamy z łazienki a jak nie chcemy dogrzewać to zmieniamy ustawienia zegara. Koszt maty jest pomijalne mały.

KaMaL
04-04-2009, 17:28
Czas sie z tematem zaznajomić :wink:

Pzdr
k

pionty
08-05-2009, 18:42
Witam
Poszukuję instrukcji montażu kominków z dgp mechanicznym dla laików, jeśli ktoś mógłby podrzucić jakieś linki najlepiej ze zdjęciami to z góry dzięki P