PDA

Zobacz pełną wersję : Viessmann Vitopend 100 - halasuje - da sie wyciszyc?



yauokim
13-01-2009, 12:17
Mam piec Viessmann Vitopend 100 w lazience (dwufunkcyjny CO+CW z zamknieta komora spalania) i przeszkadza mi jego halasowanie. Zamowilem serwis, ale powiedzieli ze wszystko jest ok i ze piece tego typu po prostu halasuja.

Pytanie: Jak wyciszyc to cos, zabudowac, obkleic matami wygluszajacymi - co mozna z tym zrobic (z zachowaniem bezpieczenstwa).

Marek30022
13-01-2009, 12:19
Mój jednofunkcyjny też mocno hałasował a racze wył na początku grzania. Powodem było zapowietrzenie.[/list]

phans
13-01-2009, 13:45
A na stronie producenta "Jeden z najmniejszych i najbardziej cichych kotłów grzewczych w tej grupie produktów." :-)
Jeżeli był serwis i powiedział, że działa prawidłowo to cóż musisz się przyzwyczaić do tego hałasu. Na pocieszenie ja zainstalowałem sobie w mieszkaniu (w bloku) Vaillanta 2-f z zamkniętą komorą spalania i również wzywałem serwis bo również uważałem że powinien ciszej chodzić. Niestety 100zł wydałem aby dowiedzieć się, że jest wg nich OK. Teraz już się przyzwyczaiłem. Ogólnie kotły kondensacyjne pracują ciszej ale gdybym wiedział to wcześniej to bym wydał trochę więcej kasy na taki typ kotła.
Również miałem zapowietrzone grzejniki i piec wtedy jeszcze głośniej pracował więc warto to sprawdzić.
Niestety co dot. głośności to ciężko tutaj z producentem/serwisem o coś wywalczyć. Najgorzej jak przyślą jakiegoś serwisanta co ma problemy ze słuchem :-)

yauokim
14-01-2009, 10:27
Halasliwosc pieca jest roznie odczuwana przez rozne osoby - typowo subiektywna sprawa. Serwisantom to najmniej przeszkadza ;)

Sprobuje jeszcze odpowietrzenia kaloryferow, bo wiem ze na poddaszu mam jeden zapowietrzony, a ze zadko tam bywam to mnie jakos nie ciagnelo do tego. Ale skoro moze miec to wplyw na halasliwosc pieca to sprawdze.

Czy ktos bylby w stanie wytlumaczyc w łopatologiczny sposob jaki wplyw mają zapowietrzone kaloryfery na głonosć działania pieca?

Marek30022
14-01-2009, 10:59
Halasliwosc pieca jest roznie odczuwana przez rozne osoby - typowo subiektywna sprawa. Serwisantom to najmniej przeszkadza ;)

Sprobuje jeszcze odpowietrzenia kaloryferow, bo wiem ze na poddaszu mam jeden zapowietrzony, a ze zadko tam bywam to mnie jakos nie ciagnelo do tego. Ale skoro moze miec to wplyw na halasliwosc pieca to sprawdze.

Czy ktos bylby w stanie wytlumaczyc w łopatologiczny sposob jaki wplyw mają zapowietrzone kaloryfery na głonosć działania pieca?

W instrukcji eksploatacji pieca jest opisany sposób odpowietrzenia układu pieca. Nie wiem dlaczego ale serwisant poradził mi wlać do instalacji grzejnikowej 100 ml. ludwika. Njlepiej to zrobić w najwyżej położonym grzejniku. U mnie była to "drabinka" w łazience.
Ponadto wydaje mi się, że ze dwa lata temu ten temat był wałkowany na forum.

yauokim
14-01-2009, 11:20
A co dzieki wlaniu Ludwika do instalacji grzejnikowej mozna uzyskac - bo wlac to nie trudno, ale jak bedzie trzeb to wylac potem to porazka ;)

Marek30022: Szukalem w archiwum watku o wyciszaniu piecow, ale nic takiego nie bylem w stanie znalezc (poza watkami typu jaki piec kupic) wiec jesli dysponujesz linkiem do dyskusji na ten temat bylbym zobowiazany.

Marek30022
15-01-2009, 07:13
A co dzieki wlaniu Ludwika do instalacji grzejnikowej mozna uzyskac - bo wlac to nie trudno, ale jak bedzie trzeb to wylac potem to porazka ;)

Marek30022: Szukalem w archiwum watku o wyciszaniu piecow, ale nic takiego nie bylem w stanie znalezc (poza watkami typu jaki piec kupic) wiec jesli dysponujesz linkiem do dyskusji na ten temat bylbym zobowiazany.



http://forum.muratordom.pl/vitopend-100-chce-mnie-zrobic-w-konia,t85194.htm

yauokim
15-01-2009, 11:27
Dzieki za link - jest tam torche o przyczynach glosnego zachowania pieca i metodach regulacji.

Jednak nadal szukam odpowiedzi na pytanie:

- Jezeli piec jest sprawny i dobrze ustawiony i NADAL przeszkadza nam fakt wydobywania sie z niego dzwieku - jakimi metodami mozna wygluszyc/wytlumic te dzwieki nie naruszajac zasad bezpieczenstwa.

Mały
15-01-2009, 14:13
Musiałbyś sprawdzić tulejke dystansową łożyska w wentylatorze - miałem wypadek, że się zsunęła i hałasowała.
Oraz - czy nie są zakurzone jego łopatki (brak wyważenia powoduje drgania i hałas).
Bo normalnie to słychać tylko szum wentylatora oraz pompy. No i pyrkotanie zaworu 3d przez moment.

revalidon
15-01-2009, 14:24
Dzieki za link - jest tam torche o przyczynach glosnego zachowania pieca i metodach regulacji.

Jednak nadal szukam odpowiedzi na pytanie:

- Jezeli piec jest sprawny i dobrze ustawiony i NADAL przeszkadza nam fakt wydobywania sie z niego dzwieku - jakimi metodami mozna wygluszyc/wytlumic te dzwieki nie naruszajac zasad bezpieczenstwa.

Dźwiekoszczelne drzwi do łązienki... :P

phans
15-01-2009, 15:15
Nie przesadzajmy z tymi dźwiękoszczelnymi drzwiami bo na pewno takiej głośności tam nie ma. Wszystko polega na tym czy producent zastosował odpowiednie materiały, wentylator i pompę.
Ja mam zainstalowany wentylator łazienkowy, który jest b. cichy i kosztuje 150zł. Za 30zł można też kupić wentylator ale będzie b. głośny w stosunku do tego co mam.
Następna sprawa okapów kuchennych. Są okapy ciche, głośne i bardzo głośne. W większości przypadków zależy to od tego jaki wentylator wpakował tam producent aby obniżyć koszt tego urządzenia. Są na rynku wentylatory które można z powodzeniem zastosować do okapów kuchennych i cały system będzie super cichy w stosunku do tego co zwykle sprzedaje się na rynku.

yauokim
16-01-2009, 10:31
Dźwiękoszczelne drzwi do łazienki raczej nie przejdą, bo są w nich otwory wentylacyjne ;) choć same drzwi są grube, drewniane, porządne, ciężkie i faktycznie po ich zamknięciu jest o wiele ciszej.

Co własciwie generuje najwiekszy halas w piecu ?

Bo raczej nie wentylator - on pracuje jeszcze pare minut po zakonczeniu grzania CO lub CWU i jego praca nie jest dla ucha uciazliwa.

phans
16-01-2009, 11:11
Na samym początku uruchamia się wentylator, później pompka razem z gazem. Jak piec przestaje grzać, to najpierw wyłącza się wentylator a później pompka (dla co ta pompka może jeszcze przez pewien czas działać). U mnie to głośniej pracuje wentylator.

Mały
16-01-2009, 16:28
Na samym początku uruchamia się wentylator, później pompka razem z gazem. Jak piec przestaje grzać, to najpierw wyłącza się wentylator a później pompka (dla co ta pompka może jeszcze przez pewien czas działać). U mnie to głośniej pracuje wentylator.
Ściagnij niezależnego serwisanta celem wyczyszczenia wentylatora - to raptem kilka śrubek.

yauokim
17-01-2009, 08:39
Dzięki za radę, zaczynam zatem rozglądać się za jakimś niezależnym serwisantem. Który przczyści w piecu co trzeba (piec raptem pracuje od roku).
Ale wisiał już w trakcie wykańczania mieszkania, więc mogło się dostać do niego pyłu.

Może ktos zna dobrego fachowca od pieców na terenie Trójmiasta?