PDA

Zobacz pełną wersję : instalacje



slaw79
14-01-2009, 13:15
Witam wszystkich zatwardzialych budowlancow

Ma pare pytan ktorymi bede tutaj was bombardowal i mam nadzieje ze bedziecie wyrozumiali
A wiec
Jakie rurki zastosowac do ukladania instalacji c.o i instalacji wodnej
Chodzi mi o polozenie jej w styropianie przed wylaniem posadzek
Ponoc uklada sie to bardzo latwo

Piczman
14-01-2009, 13:36
Ja robię wodę zimną i ciepłą na rurkach PP zgrzewanych!
CO na pex/alu/pex po rozdzielaczu a do niego w miedzi!

Może zrób tak ja JA? :wink:

raafi99
14-01-2009, 13:52
Witam
U mnie robili wodnę w pp zgrzewany, CO. w miedzi miękkiej do grzejniów, podłogówkę pex/alu/pex. Od rozdzielacza do grzejników kładzie się rury podłogą praktycznie po najkrótszej drodze ( zaoszczędzenie miedzi), do praktycznie każdego grzejnika osobna para rur. Układanie rur to łatwo, gorzej potem dopasowanie styropianu do rur które są wyginane pod lekkimi łukami. Żeby dokładnie podocinać to sie trzeba trochę napracować, ale jak się ma czas to spokojnie można to zrobić samemu, jeszcze się zaoszczędzi styropianu bo praktycznie wszystkie kawałki odpadające się jakoś wkomponuje. U mnie było w sumie 2-3 worki drobnych odpadów.
pzdrawiam

raafi99
14-01-2009, 13:52
Witam
U mnie robili wodnę w pp zgrzewany, CO. w miedzi miękkiej do grzejniów, podłogówkę pex/alu/pex. Od rozdzielacza do grzejników kładzie się rury podłogą praktycznie po najkrótszej drodze ( zaoszczędzenie miedzi), do praktycznie każdego grzejnika osobna para rur. Układanie rur to łatwo, gorzej potem dopasowanie styropianu do rur które są wyginane pod lekkimi łukami. Żeby dokładnie podocinać to sie trzeba trochę napracować, ale jak się ma czas to spokojnie można to zrobić samemu, jeszcze się zaoszczędzi styropianu bo praktycznie wszystkie kawałki odpadające się jakoś wkomponuje. U mnie było w sumie 2-3 worki drobnych odpadów.
pzdrawiam

pioniur
14-01-2009, 14:20
Na obrazku pex/alu/pex w instalacji wod i co. ścieżki robine lutownicą (szybko i przyjemnie) w pierwszej warstwie ocieplenia.
Układanie też przyjemne :)

http://lh5.ggpht.com/_VNOOPSQp_X0/SW3yVqFmiuE/AAAAAAAAADQ/_gkdEFHGf8k/s160-c/Inst.jpg

Polecam pexy gdzie się tylko da.

mario1976
14-01-2009, 14:24
Witam wszystkich zatwardzialych budowlancow

Ma pare pytan ktorymi bede tutaj was bombardowal i mam nadzieje ze bedziecie wyrozumiali
A wiec
Jakie rurki zastosowac do ukladania instalacji c.o i instalacji wodnej
Chodzi mi o polozenie jej w styropianie przed wylaniem posadzek
Ponoc uklada sie to bardzo latwo

Ja mam wszędzie (woda/ogrzewanie kaloryfery + podłogowe) Alu Pexy. U mnie zastosowano system (rury złączki i cała reszta) Kisana. Wiem, że zgrzewane PCV też słuzy latami ale do PEXa mnie przekonała o wiele mniejsza liczba złączeń (odchodzi od groma zgrzewanych kolanek bo PEX naturalnie skręca omijając przeszkody :wink: ).

jacekp71
14-01-2009, 21:57
woda w plastiku i CO też, poza doprowadzeniami do rozdzielaczy i pionem (miedź),

slaw79
15-01-2009, 17:10
dziekuje wszystkim za odpowiedzi.
aLE JESZCZE BARDZO WEAZNE DLA MNIE
jakie "fi" jest tych rur :-?
czy to zalezy od grzejnikow?

bladyy78
15-01-2009, 19:37
Ja od kominka wyszedłem rura stalowa 1 cal później przeszedłem, na rury miedziane 22mm do rozdzielaczy, a od rozdzielaczy do grzejników mam 18mm, ale w zupełności wystarcza 15mm. Tylko dlatego zrobiłem rurą 18mm gdyż kupiłem je bardzo okazyjnie.