PDA

Zobacz pełną wersję : Który sposób docieplenia wybrać?



Tomek_1974
14-01-2009, 14:54
Stoję przed koniecznością docieplenia domu, bo powoli zamiast na rodzinę pracuję na PGNiG :D
Dom z lat 80-tych, ściana ok. 48 cm - pustak + pustka powietrzna + cegła. Chciałem to docieplić styropianem 8 albo 10, aż tu jeden z fachowców poradził, żeby docieplić dom poprzez wpompowanie w pustkę granulatu styropianowego. Efekt ponoć ten sam, a koszty bez porównania.
I co mam ja mam zrobić? :cry:

raafi99
14-01-2009, 15:00
Zależy jaką szeroką masz tą pustkę. Czy granulat wszędzie równo dojdzie? Ja bym się chyba nie porwał, jakiś czas temu był patent z wpuszczaniem pianki w pustki, raczej się nie sprawdził. A jak dasz styropian to od razu zrobisz łady tynk elewacyjny . Dodam że nie jestem specjalistą.
pozdrawiam

Tomek^^^
14-01-2009, 15:00
lepiej jest ocieplic tradycynie sciane. a co do pustej przestrzeni w murze to niech ona taka bedzie nie ma nic leprzego to powietrze tam krąży i osusza mur itd.

Tomek_1974
14-01-2009, 15:13
Pustka będzie miała jakieś 3-5cm.

Zbyszek 1'
14-01-2009, 15:38
Ja bym sobie głowy nie zawracał z taką pustką.
Ociepl dom przynajmniej 10 styro + tynk i będzzie ciepło i do tego ładnie. Jeżeli dom jest z lat 80 to pewnie tynk słabo wygląda.

Tomek^^^
14-01-2009, 15:40
pewnie wizerunek jakis bedzie

jajmar
14-01-2009, 15:51
Zastanów sie czy jak dasz luźno 3-5 cm styropianu i dasz 10 szczelnie to da ten sam efekt ? Musisz o to pytać "fachowca" ?
Jak już ktoś Ci doradza to niech to poprze obliczniem U dla całej ściany będziesz wiedział ile dać styropianu a nie zgadywał. Ja bym dał wiecej niż 10cm min 12cm.
Bardzo wązny jest strop nad ostanią kondygnacja tez o tym pomyśl.

Tomek_1974
14-01-2009, 16:02
pewnie wizerunek jakis bedzie

A jaka jest średnia cena za docieplenie za metr / z materiałem i robocizną?

Miki79
14-01-2009, 18:01
lepiej zrob docieplenie a koszt to ok 35zl robocizna material to juz widelki

15-01-2009, 06:41
Pustka będzie miała jakieś 3-5cm.
raczej więcej, jeśli twoja ściana ma 48 cm to może sugerować 25cm pustak + 10 cm powietrza + 12 cm cegły + 3 cm tynku ...

ja równiez mysle, ze pustka oscyluje miedzy 10 - 12 cm

choć moga wystepowac miesca w które wpadł gruz i zaprawa, miejsca które stanowia przewiązke /w tamtych latach przewiazywano sciany cegłą, nie stalą/ i w które wstrzykniety granulat nie dotrze /zawiesi sie/

i choc ta metoda nie daje 100 % pewności wypełnienia pustki granulatem - ze wzgledów finansowych jest warta rozwazenia ...

Sp5es
01-01-2013, 18:32
żadne wduchiwanie w pustki nie usunie mostków cieplnych.
Zawsze jest niebezpieczeństwo że granulat gdzies nie dojdzie.

Nigdy bym tego nie zastosował.
Co z tego że taniej jak ma szanse olbrzymie szanse nie działać

forgetit
01-01-2013, 20:09
żadne wduchiwanie w pustki nie usunie mostków cieplnych.
Zawsze jest niebezpieczeństwo że granulat gdzies nie dojdzie.

Nigdy bym tego nie zastosował.
Co z tego że taniej jak ma szanse olbrzymie szanse nie działać

Sylwester był udany?
Szcześliwego Nowego Roku...

Adam Nowacki
04-01-2013, 11:21
Jeżeli pustka ma więcej niż 8 cm to proponuję dmuchnąć celulozę.

homecactus
04-01-2013, 15:05
Elewacja ze styropianu na to jakiś tynk dekoracyjny (akryl/sylikon/sylikat) to około 100zł /m2 ściany (materiał + robocizna). Otwory okienne wliczają się w powierzchnię (przynajmniej robocizny).
Oczywiście można nieco taniej można nieco drożej a można i dużo drożej jak się nawymyśla, ale takiego kosztu należy się mniej więcej spodziewać w standardowym wykonaniu. To czy dasz 10 czy 12 cm styropianu nie będzie miało wielkiego wpływu na cenę, bo styropian jest tani w stosunku do całości (około 30% kosztów), trzeba pamiętać, że zbyt gruba elewacja powoduje że wnęki okienne robią się głębokie i światło gorzej dociera do pomieszczeń.

Zakładając że masz dom -kostkę z lat 80 o wymiarach 10mx10mx 6m wysokości, to daje ci około 240m2 powierzchni ścian, czyli za około 24tys zł masz dobrze ocieploną ścianę. Do tego dolicz wymianę parapetów (raczej niski koszt - zmieścisz się w 2tys).

Nie wiem ile kosztuje wstrzykiwanie (z pewnością dużo taniej), ale abstrahując od strony estetycznej, warto policzyć czy różnica na ogrzewaniu jaką osiągniemy pomiędzy wstrzykiwaniem ocieplenia a oklejaniem ścian jest warta różnicy ceny tych rozwiązań.

Jakie masz okna w domu (wymienione czy wciąż nieszczelne drewniane)?

edde
04-01-2013, 16:24
zluzujcie zawory, toż to stary spleśniały temat, a Sp5es juą wychodzi na fachurę od wykopalisk...

Jarek Oczos
05-05-2014, 15:07
Także poleciłbym wykonanie docieplenia styropianem 10 cm, a w ten sposób nie tylko będziesz pewien, że wszystko będzie szczelne i właściwie wykonane, co będziesz mógł zobaczyć na etapie realizacji, ale będziesz mógł poprawić wygląd domu elewacją. Dołączam się do rady kolegi.

cevin
12-05-2014, 17:07
Także poleciłbym wykonanie docieplenia styropianem 10 cm, a w ten sposób nie tylko będziesz pewien, że wszystko będzie szczelne i właściwie wykonane, co będziesz mógł zobaczyć na etapie realizacji, ale będziesz mógł poprawić wygląd domu elewacją. Dołączam się do rady kolegi.

Tylko dobrej jakości styropiannnnnnnnn:)