PDA

Zobacz pełną wersję : Czy na płycie OSB można przykleić terakotę ????????



Sebastian_M
02-11-2003, 19:37
Witam - mam podłogi z płyty OSB (styropian i na nim płyta OSB) - czy można do nich przykleić przykleić terakotę - czy nie będzie niespodzianek??????

mieczotronix
02-11-2003, 19:53
u mnie w mieszkaniu kafelkarz zrobił obudowę do wanny z płyty OSB, do której przykleił terakotę. Są takie specjalne kleje, co łapią do wszystkiego.
Ale:
- płyty nie usztywnił i za każdym razem jak ktoś opiera się kolanami o obudowę wanny, płyta się ugina i zaczynają się kruszyć fugi. Klej póki co jeszcze trzyma.

Wniosek jest taki, jeżeli twoja podłoga z płyt OSB jest super sztywna - to znaczy nie ma w niej takiego miejsca, w którym po stąpnięciu płyta się ugina, to możesz przyklejać. Czyli generalnie zależy od tego na czym ta płyta jest oparta, jakiej jest grubości itepe. Nie wiem czy ten styropian, na którym u ciebie płyta leży jest twardy, czy miękki. Ale jeśli to nie był jakiś specjalny twardy model, to obawiam się, że płytki mogą się po jakimś czasie odklejać.

Aha! Już sobie przypomniałem. Ten klej, którym mi przykleili płytki był właśnie elastyczny. Dlatego płytki nie pospadały. Fuga natomiast elastyczna nie była, więc się wykruszyła.

Jeśli dasz jakieś elastyczne fugi i odpowiedni elastyczny klej, to wszystko się będzie uginało i "pracowało", ale nic się nie wykruszy.

02-11-2003, 20:24
styropian jest twardy - fs20 - 5 cm gruby - chyba się nie ugina :-)

02-11-2003, 20:25
sorki - wylogowało mnie
pozdr.
Sebastian_M

m.c.
02-11-2003, 21:17
Witam - mam podłogi z płyty OSB (styropian i na nim płyta OSB) - czy można do nich przykleić przykleić terakotę - czy nie będzie niespodzianek??????
jesli chcesz miec klopot to klej , ja odradzam nigdy bym na cos takiego sie nie zdecydowal.
jesli jedna sie zdecydujesz musi to byc odpowiedni klej na pewno nie na bazie cementu. z tego co mi wiadomo specjalny klej moze miec firma UZIN ( cholernie drogi )
powodzenia

Slawek :)
02-11-2003, 22:35
Hey Sebastian,
ja też mam na razie podłogę z OSB, ale docelowo ma być terakota. Niestety podłoga lekko sie ugina i muszę teraz na położyć poprzecznie jeszcze jedną warstwę płyt :evil:
Terakotę jednak nie zamierzam kłaść bezpośrednio na OSB, tylko wpierw położyć płyty typu suchy jastrych i dopiero na nich płytki przy użyciu elastycznego kleju i elastycznej fugi...
Pozdrowienia

Wojciech Nitka
03-11-2003, 06:44
Jak najbardizej, glazurę można kłaść na płyty OSB - należy jednak zwrócić uwagę na rozstaw belek stropowych i odpowiedna grubość płyty. Zdecydowanie odradzam kładzenie glazury gdy płyta leży na styropianie. Co to za konstrukcja?

Wakmen
03-11-2003, 10:26
Gdzieś przeczytałem, że najlepiej byłoby zastosować tak jak napisał:

... niestety podłoga lekko sie ugina i muszę teraz na położyć poprzecznie jeszcze jedną warstwę płyt. Terakotę jednak nie zamierzam kłaść bezpośrednio na OSB, tylko wpierw położyć płyty typu suchy jastrych i dopiero na nich płytki przy użyciu elastycznego kleju i elastycznej fugi...
Z tym, że druga warstwa płyty np. OSB3 ma być położona w poprzek i przyklejona do pierwszej warstwy na całej powierzchni. Z tego co wiem jest to dość kłopotliwe a 100 % sztywności i braku najdrobniejszego uginania się podłogi nikt nie będzie gwarantował.

Wojciech Nitka
03-11-2003, 10:45
Nie jest tak źle. Jeżeli przy osiowym rozstawie belek stropowych 40 cm, położysz pierwszą płytę grubości 22 mm a drugą 18 mm, a dodatkowo zastosujesz klej elastyczny i elastyczną spoinę - glazura winna się trzymać. Wcześniej jednak górną warstwę płyty trzeba trochę poskrobać - dla lepszej przyczepności kleju.
Nie widzę potrzeby sklejania dwóch płyt razem.

Wakmen
03-11-2003, 11:17
... wcześniej jednak górną warstwę płyty trzeba trochę poskrobać - dla lepszej przyczepności kleju.
Nie widzę potrzeby sklejania dwóch płyt razem.
A ja nie widzę potrzeby skrobania płyty OSB "dla lepszej przyczepności. Płyta OSB sama w sobie nie jest gładka jak szkło. Wystarczy pójść do jakiegokolwiek Supermarketu budowlanego i ... pomacać półki czy regały. Na 90 % są wykonane z OSB-3.
Jeżeli zaś pominiemy sklejanie trzeba będzie dać dość dużo wkrętów (najlepiej co 25 - 30 cm).

Wojciech Nitka
03-11-2003, 11:33
Jak wolisz nie skrobać - nie skrób. Ale takie są zalecenia producentów klejów, właśnie ze względu śliską powierzchnię płyty OSB/3.
Wymagania w zakresie montażu płyt stosowanych na poszycia podłóg są takie, że należy stosować gwoździe zwykłe długości min. 57 mm, lub karbowane (bądź śruby) długości min. 51 mm, wbijane co 15 cm po krawędziach i 30 cm w środku płyty.

prosciu
03-11-2003, 19:13
kilka moich propozycji -
jeśli płyta posiada odpowiednią sztywność wystarczy klej elastyczny pod niego zamiast rysowania płyt proponuje kupic specjalny preparat do powierzchni niechłonnych (nie pamietam jak sie nazywa), jest sprzedawany w wiaderkach i ma konsystencje abizolu. na pewno załatwi to problem przyczepnosci kleju do płyt
Jesli podłoga ma tendencje do ruszania sie proponyje położyc najpierw siatke taka jak do ociepleń. dodrze ja zamocowac do podłoża np. zszywaczem. na to dopiero klej nawet jak gdzies zapracuje podłoga to płytka nie oderwie się od całości tylko zostanie na siatce.
Co do fug najlepszym rozwiazaniem jest niestety silikon - osobiscie polecam firme mapei - duza gama kolorów listw fug i silikonów pod jednym numerem. Przed kładzeniem nawilżyc płytki płynem do naczyn lub octem tak samo reće nie bedzie sie kleił do nich.
Pozdrawiam Prosciu

Wojciech Nitka
03-11-2003, 19:36
prosciu,
kilka zapytań do Twoich uwag:
- czy producent kleju gwarantuje przyczepność do tego czegość, o czym piszesz, a nie wiesz o czym piszesz?
Jak zatem możesz doradzać innym?
- czy naprawdę uważasz, że powierzchnia z płytek będzie stabilna jeżeli jedne płytki będą trzymały się płyty a inne siatki?
Zanim cokolowiek poradzisz innym - zastanów się!!!
- czy ktoś słuszał by zamiast spoiny stosować silikon?

04-11-2003, 14:18
Zdecydowanie odradzam kładzenie glazury gdy płyta leży na styropianie. Co to za konstrukcja?

Faktycznie Wojciechu jest to konstrukcja może nietypowa - ale w sumie nie miałem za bardzo wyboru - kupiłem dom z wylanymi podłogami i centralnym takim - jakby go wogóle nie było - dzięki ułożeniu styropianu (FS20) 5 cm i na to płyty OSB z frezami mogłem pod podłogą poprowadzić centralne (Hepworth) całą elektrykę (bezpuszkowo) i inne instalacje. Teraz pomyślałem sobie żeby przyukleić gdzieniegdzie płytki - bo w większości mam panele - i tak to właśnie jest ... :)

Sebastian_M
04-11-2003, 14:21
Przepraszam - ale ten gość u góry to ja - wylogowało mnie - pozdrawiam
Seba

prosciu
04-11-2003, 16:21
odpowiedż na uwagi Wojtka
bardzo przepraszam ale niestety w moim wyposażeniu zapomniano mi zamontowac twardy dysk na którym zapisywałbym każdego producenta nazwę itd poczawszy od gwożdzi a skończywszy na kolorze spodni brygadzisty.tak wiec o to że nie pamietam jak ten preparat sie nazywa reklamacje prosze wysłać do .......
siatke pod płytki stosowałem z powodzeniem i do dzis dnia podłoga sie trzyma (3 lata) nie wiem czy to bardziej zasługa kleju czy siatki ale jak moge to stosuje o jeden środek zapobiegawczy wiecej niz mniej.
co do stosowania silikonu zamiast fugi używam go zawsze w miejscach narażonych na prace podłoża : łączenia ścian z ścianą ścian z podłogą itp.
rozwiązania które podałem nie sa może idealne za to osobiścia sprawdzone

Wakmen
05-11-2003, 09:34
Myśle, że płyta OSB-3 18 na pióro i wpust położona na styropianie FS-20 5 cm podwplływem chodzenia wogóle nie powinna ani się uginaća tym bardziej falować. Ostatnio sprawdzałem "pracowanie" OSB-3 18 zwykłej położonej na legarach (4x6) o odstępach co 50cm przymocowanej na wkręty co 25 cm i ... jak ktoś 100kg skacze to jakieś tam drgania są, ale niewielkie. Na styropianie ten efekt powinien być zdecydowanie mniejszy. Napewno zastosowałbym klej "elastyczny" i spoinę silikonową - glazura powinna się trzymać choć wciąż pozostaję przy podwójnej warstwie z płyt OSB i na dodatek klejonych na całej powierzchni.
Lepiej dmuchać na zimne...