PDA

Zobacz pełną wersję : porothem czy bk



damian2510
14-01-2009, 15:23
witam

do dzisiaj bylem przekonany ze dom postawie z betonu komurkowego ( solbet odmiana 600) . dzisiaj po rozmowie z kierownikiem budowy nie jestem juz tego tak pewien .
Kierownik twierdzi ze porotherm 30 cm plus 10 cm styropianu bedzie lepszy niz solbet 24 cm plus 10 cm styropianu .

prosze o wasze opinie .

przepraszam . nie dopisalem o co mi chodzi dokladnie .

biore pod uwage przenikalnosc cieplna . czyli po chlopsku z czego dom bedzie cieplejszy przy zalozeniu ze wszyskie inne rzeczy zostana takie same ( czyli podloga , okna , dach itd)

jajmar
14-01-2009, 15:31
W czm lepszy ?

pierwek
14-01-2009, 15:42
to ja jeszcze bardziej zamącę - BK 24 + 15cm styropiany będzie lepszy niż PTH 30 + 10 styro

pblochu
14-01-2009, 16:07
A ja twierdzę że jeszcze "Lepsze" będzie 18,8 Poro +22 styropianu :D

pblochu
14-01-2009, 16:09
zapomniałem dodać że tak zwanego czarnego styropianu :D

seba_x
14-01-2009, 16:11
wg mnie od zimniejszego do cieplejszego : bk24+10styro , pth30+10styro , bk24+15styro

jajmar
14-01-2009, 16:12
zapomniałem dodać że tak zwanego czarnego styropianu :D

czarnego czy w kropki ? :D

Jareq
14-01-2009, 16:29
Oto link do kalkulatora, możesz sobie do woli konfigurować rodzaj materiału na konstrukcje ściany i grubość ocieplenia.
http://www.styropiany.pl/index.cgi?oper=1&kod=kalkulator

Co do wyboru BK czy Porotherm jak sam sprawdzisz różnica w izolacyjności z lekką przewaga na BK, ale tak naprawdę tym kryterium bym się nie kierował bo dokładając 1-2 cm. styropianu wyjdzie na to samo.
Zastanów się może nad innymi kryteriami jak : promieniotwórczość, akumulacja cieplna no i pewnie najważniejsze cena :wink:.
Ja buduję właśnie z Porothermu ( był tańszy ) choć pierwotnie planowałem z BK ale gdybym miał trochę więcej kasy zbudowałbym z silikatów.

pozdrawiam

Miki79
14-01-2009, 16:49
ja mam 30 bk i 10 styro mysle ze wlasciwosci sa zachowane

pblochu
14-01-2009, 17:23
czarnego czy w kropki ? :D

może być w groszki :D

pblochu
14-01-2009, 17:28
promieniotwórczość

i znów się zaczyna
jest wieczór a mimo wszystko nie widać by coś świeciło

ludzie skończcie w końcu z tymi bzdurami albo lepiej pozbaczacie się sieci komórkowych, przewodów, kosmosu etc.

damian2510
buduj z tego co akurat wychodzi taniej
Ja postawiłem z BK 24 odmiany 600 na zaprawę wapienną + daje na to 20 cm styropianu. Powiem tak wybrałem tą metodę ponieważ stawiałem chatkę samodzielnie - a tu liczyła się prostota budowy i minimalny odpad - każdy kawałek się przydał. Ponadto łatwo się w tym materiale bruzduje oraz mocuje się na nim inne elementy. No wiem każda sroka.. ale to już inna bajka.
Ps
wybudowałem 2 dom z tego samego materiału
Nie wiem może inni doradzą lepiej...

Jareq
14-01-2009, 17:48
Jest wieczór nie widzę słońca :o
a mimo wszystko przecież świeci :roll:

Pozdrawiam

pblochu
14-01-2009, 17:57
sorki
nie czujesz ironii


a może jednak?
spróbuj rozwinąć myśl - o jaki typ promieniowania Ci chodzi?

Depi
14-01-2009, 21:58
Kierownik twierdzi ze porotherm 30 cm plus 10 cm styropianu bedzie lepszy niz solbet 24 cm plus 10 cm styropianu .

prosze o wasze opinie .


Moja opinia jest taka - zmień kierownika przede wszystkim. Bo ten jest niedouczony (to eufemizm).

A merytorycznie - pogrubianie warstwy nośnej jest pozbawione sensu i niepotrzebnie podraża koszt i marnuje miejsce. Jak już coś chcesz zmienić, to na silikaty 18cm, ew. możesz być odważny i postawić Maxa/U220 w poprzek (ściana 188mm) i zaoszczędzone centymetry przeznaczyć na styropian.

Jak już pisał kolega BK to najfajnieszy materiał i w budowie i w dalszych etapach - ja np. specjalnie obierałem czasem dłuższe drogi prowadzenia instalacji, tylko aby trzymać się BK (coś mnie podkusiło, żeby ściany wewn. zrobić z ceramiki). Ceramiczne pustaki to zaś totalny koszmar - pęka toto, ani kołka wkręcić ani nic. ODRADZAM jeśli sam będziesz coś dłubał.

A tak ogólnie skoro twierdzisz, że zwracasz uwagę na przenikalność cieplną, to z jakiego powodu, na Thora, dajesz TYLKO 10CM styropianu??? :o Centusie i niedowiarki dają już 12-15...

damian2510
14-01-2009, 22:31
dapi napisal:


A tak ogólnie skoro twierdzisz, że zwracasz uwagę na przenikalność cieplną, to z jakiego powodu, na Thora, dajesz TYLKO 10CM styropianu??? Centusie i niedowiarki dają już 12-15...

Te 10 cm jest w projekcie . ogolnie nie widzi mi sie 10 cm tylko 20 cm , tyle ze wtedy bedzie problem poniewaz fundament bedzie mial 24 cm szerokosci . Wg normy ze moze byc nawis w postaci 1/3 szerokosci fundamentu nie ma mozliwosci dac 20 cm na porotherm . ( nie wiem tylko czy ocieplenie styropianem fundamenu wlicza sie w jego szerokosc - bo jesli tak to sie bedzie zgadzalo te 20 cm ocieplenia sciany w przypadku 10 cm styropianu na fundament)



Po wszystkich wypowiedziach i konsultacji w powaznym inzynierem budowlanym ( niestety nie moim kierownikiem) zdecyduje sie na solbet 18 cm i 20 cm izolacji w postaci welny mineralnej .

dziekuje za wypowiedzi .
pozdrawiam

tomihawk
14-01-2009, 23:25
* POROTHERM 30 P+W - Wsp. przenikania ciepła (dawne k) => U=0,68 W/m2K

*SOLBET (klasa gęstości 600) Wsp. przenikania ciepła (dawne k) => U= 0,57 W/m2K

Są wszystko na to proste obliczenia arytmetyczne:

Porotherm 0,3*0,68= 0,204
Solbet 0,24*0,57= 0,1368

...czyli widać gołym okiem że solbet ma sporo mniejsze straty ciepła niż porotherm.

Pozdrawiam!

Depi
14-01-2009, 23:29
Te 10 cm jest w projekcie . ogolnie nie widzi mi sie 10 cm tylko 20 cm , tyle ze wtedy bedzie problem poniewaz fundament bedzie mial 24 cm szerokosci . Wg normy ze moze byc nawis w postaci 1/3 szerokosci fundamentu nie ma mozliwosci dac 20 cm na porotherm . ( nie wiem tylko czy ocieplenie styropianem fundamenu wlicza sie w jego szerokosc - bo jesli tak to sie bedzie zgadzalo te 20 cm ocieplenia sciany w przypadku 10 cm styropianu na fundament)

Po wszystkich wypowiedziach i konsultacji w powaznym inzynierem budowlanym ( niestety nie moim kierownikiem) zdecyduje sie na solbet 18 cm i 20 cm izolacji w postaci welny mineralnej .

dziekuje za wypowiedzi .


Jezus Maria - to ja mam niezgodny z normami dom! ;)

NIE MA NICZEGO TAKIEGO W NORMACH. Możesz powiesić i 50cm styro jak chcesz. Weź zmień doradców. O solbecie 18cm nie słyszałem - w charakterze ściany nośnej. Ale pewnie da radę, choć ja bym sie nie odważył...

tomihawk
15-01-2009, 00:24
dapi napisal:


A tak ogólnie skoro twierdzisz, że zwracasz uwagę na przenikalność cieplną, to z jakiego powodu, na Thora, dajesz TYLKO 10CM styropianu??? Centusie i niedowiarki dają już 12-15...

Te 10 cm jest w projekcie . ogolnie nie widzi mi sie 10 cm tylko 20 cm , tyle ze wtedy bedzie problem poniewaz fundament bedzie mial 24 cm szerokosci . Wg normy ze moze byc nawis w postaci 1/3 szerokosci fundamentu nie ma mozliwosci dac 20 cm na porotherm . ( nie wiem tylko czy ocieplenie styropianem fundamenu wlicza sie w jego szerokosc - bo jesli tak to sie bedzie zgadzalo te 20 cm ocieplenia sciany w przypadku 10 cm styropianu na fundament)



Po wszystkich wypowiedziach i konsultacji w powaznym inzynierem budowlanym ( niestety nie moim kierownikiem) zdecyduje sie na solbet 18 cm i 20 cm izolacji w postaci welny mineralnej .

dziekuje za wypowiedzi .
pozdrawiam

To nie możesz w ścianie fundamentowej zrobić 10 cm styropianu, wtedy grubość ściany fundamentowej będzie wynosiła: solbet 24cm + styropian EPS-70 10cm= (z tynkami i foliami +2/3cm) około 36 cm. Wtedy na ściane zewnętrzną na gruncie możesz dodać spokojnie z 12 cm styropianu czyli w sumie wychodzi ci 22 cm grubości styropianu max.

setth
15-01-2009, 01:00
Albo niech inspekcja budynek odbierze (bez ocieplenia- przecież nie musi być), a później robimy co chcemy czy dobrze myśle?
Chyba to nie żadna zbrodnia?

tomihawk
15-01-2009, 01:35
Albo niech inspekcja budynek odbierze (bez ocieplenia- przecież nie musi być), a później robimy co chcemy czy dobrze myśle?
Chyba to nie żadna zbrodnia?

Zbrodnia zbrodnią ale...
Po dokonaniu odbioru podpisuje się "protokół odbioru" czyli wszystkie szczegóły budynku. W przypadku wykrycia przeprowadzenia robót bez wymaganego pozwolenia, inspektor może wydać nakaz rozbiórki i przywrócenie stanu poprzedniego lub zezwolić na legalizację samowoli budowlanej po zapłaceniu "opłaty legalizacyjnej" ;] dla zwykłego domku = 50 000 zł

Plus jeszcze może być nałożona kara w wysokości 10 000 zł. Dodatkowo za przeprowadzenie jakiś poważniejszych prac można trafić do pierdla na 2 lata.

nie lepiej ta kase przeznaczyć na dom? :wink:

RadziejS
15-01-2009, 07:42
W temacie:

polecam BK zdecydowanie - mam BK(600 szary) 24 cm plus 16 cm styro.

O przenikalności nie mówię, inni powiedzieli. Ale jest super łatwa obróbka, instalacje, przeróbki, wycinki itp. Wszystko można szlifować, przycinać, pasować bez używania pylącej kątówki z tarczą diamentową za 200 zł.

Poza tym posiada pewną akumulacyjność cieplną, która również jest zaletą.

darsalam
15-01-2009, 07:58
Ja nie słuchając opinii na forum zrobiłem sobie ścianę jednowarstwową z BK grubości 36 . :D

Depi
15-01-2009, 09:16
I jeszcze się cieszy. Co za gość... :o

ifka13
15-01-2009, 11:56
a ja tez będę kupowal BK 24 BIAŁY na ściany +min 15 styro- cena pustaka Solbetowskiego 7,4brutto!!! na paletach jednorazowych ofoliowanych!!! Pierowtnie też miała być ceramika porzyowana, później max później BK (szary) i na pogodzenie wszytskich wymagań skonczyło się właśnie na białym BK- no skonczy sie jak kupię i zaplace fakturę;)

glowac
15-01-2009, 14:31
wg mnie nie jest istotne z czego i ile to ma cm grubości - istotne jest żeby ocieplenie było odpowiednie
nie ma sensu ładować pieniędzy w konstrukcję, bo to nie ona odpowiada za ocieplenie - tylko izolacja w postaci wełny lub styropianu.
Teraz bym budował z czegoś najtańszego - a nadwyżki bym przeznaczył na na ocieplenie, bo to ono nam trzyma domek pod kołderką:)

q-bis
16-01-2009, 09:12
wg mnie nie jest istotne z czego i ile to ma cm grubości - istotne jest żeby ocieplenie było odpowiednie
nie ma sensu ładować pieniędzy w konstrukcję, bo to nie ona odpowiada za ocieplenie - tylko izolacja w postaci wełny lub styropianu.
Teraz bym budował z czegoś najtańszego - a nadwyżki bym przeznaczył na na ocieplenie, bo to ono nam trzyma domek pod kołderką:)

Zgadzam się, że rodzaj materiału w ścianie 2W nie ma znaczenia (w granicach rozsądku-pierze odpada). Kryterium powinna być cena i projekt domu.
Co innego przy ścianie 1W-ale tego nie rozwijam, bo to be. :wink:

tacim
20-01-2009, 20:18
Czyli najtańszy materiał na ścianki i wełenka za zaoszczędzona kasę.

ifka13
20-01-2009, 22:44
o tak, marzy mi się wełna na ocieplenie.
Orientuje się ktoś jaka welna powinna byc na sciany, jaka jest róznica w cenie w stosunku styro FS15 wg starego zonaczenia?

irreality
20-01-2009, 23:17
No chyba nie do końca tak że najtańszy materiał na ścianki. Jeżeli materiał konstrukcyjny ma lepszą termoizolacyjność to przy jego grubości ~20cm też daje jakieś oszczędności...

Dla porównania policzyłem kalkulatorem ze strony http://www.styropiany.pl/index.cgi?oper=1&kod=kalkulator

dając 1 mm styropianu (niestety 0 kalkulator nie łyka).

Współczynnik U:
Max 19 cm = 1,6082
Ceramika poryzowana 25 cm = 1,1738
Beton komórkowy 600 24 cm = 0,5917
Keramzyt 24 cm = 0,4427

Docieplenie 15 cm wypaśnego styropianu w "ciepłe groszki ;)" (lambda <= 0,031) zmienia wyniki następująco:

Max 19 cm + 15 styropian = 0,1831
Ceramika poryzowana 25 cm + 15 cm styropian = 0,1757
Beton komórkowy 600 24 cm + 15 cm sytopian = 0,1532
Keramzyt 24 cm + 15 cm styropian = 0,1409

Współczynnik U ma jednostkę W/m2 x K czyli ile wat energii przechodzi przez 1 metr kwadratowy ściany przy różnicy temperatur 1 stopień.

Poprawcie mnie jeśli się mylę ale... jeżeli różnica 0,1831 - 0,1409 = 0,0422 - niby nie dużo... ale oznacza to, że przy różnicy temperatur 30 stopni (-10 na dworze, +20 wewnątrz) przez KAŻDY metr kwadratowy ściany ucieka 0,0422 x 30 = 1,266 W.

Wg przedmiaru mój dom ma 170 m2 elewacji - czyli różnica na materiale konstrukcyjnym daje 215 W energii wychodzącej non-stop przez ściany...

mercik
21-01-2009, 09:55
piękne wyliczenia... Tyle, ze weź pod uwagę, że szukasz argumentów nie tam gdzie trzeba!!!!
Zapomniałeś napisać że 15cm styropianu ma U=,27W/m2K. Porównaj to z U materiałów które podałeś wyżej. A oznacza to że izolacyjność cieplną ściany odpowiada przede wszystkim styropian.
Różnice materiałowe, jak sam wykazałeś dają 0,02 różnicy. Tę różnicę bez trudu zniwelujesz 1-2cm styropianu.
Koszt styropianu to ok 1zł za m2.
Porównaj teraz cenę 1m2 materiału budowlanego ... i masz odpowiedź co bardziej się opłaca: zmienić materiał czy dodać 1cm styropianu.
A teraz weź pod uwagę czy preferowany materiał budowlany (nie ważne jaki - każdy ma swoje plusy) warto go zmieniać na inny (mniej akceptowalny) tylko dlatego że U będzie mniejsze o ułamek??? czy nie prościej dodać 1cm styro????

Naprawdę nie komplikujmy sobie budowy tam gdzie nie trzeba.
Wybierając materiał na ścianę konstrukcyjną kierujmy się innymi kryteriami na pewno istotniejszymi niż przenikalność cieplna! Mam tu na myśli właściwości mechaniczne, łatwość obróbki, doświadczenie z materiałem, cenę.... a także własne upodobania i fobie... :)

pluszku
21-01-2009, 10:38
Temat bumerang .......
Do przemyslenia:
jak damy sciane 18 cm i styro 20 cm to sam klej do styro może byc za mało.
Styro trzeba kołkowac, tak min. 3 kołki/m2 o glebokosci min 8 cm.
Warstwy nosnej nam zostaje 10 cm grubosci + sitko podziurawione kołkami.
Jak jeszcze od wewnatrz bedziech chciał w scianie dac jakąś rurke to uwazja by kujac bruzde na rurke nie dotrzec do kołkow od styro.
O mostkach cieplnych nie wspomne - miloscnicy styropiany nie lubia tego tematu.
Sciana 18 cm wiec odpada.
Styro 20 i wiecej. W tabelkach wyglada to rewelacyjnie, ale czy wiecej ciepła nie traci sie poprzez wykusz, płyte balkonową, okna, drzwi, brzegi okien i drzwi oraz brame garażowa. Zwiekszajac styro z 12 do 20 cm można wiele zyskac ale na scianie ktora nie ma okien ani drzwi. Pewnie 12 cm styro to w obecnych czasach to minimum, ponadto warto pamietac o kupnie styro frezowanego (widziałem budynek obkładany styro 20 cm ale bez frezu, ciekawe czy bedzie to korzystniejsze od 12 cm frezowanego styro).
Sciana. We wspolczesnych domach jako ogrzewanie dosc popularne jest ogrzewanie podłogowe. Ludzie pisza o korzysciach wynikajacych z bezwładnosci takiego ogrzewania. Tu pewna przewage ma ceramika nad BK jako materiał o wiekszej pojemnosci cieplnej.
Niesmiało z własnego dowiadczenia polecam ceramike 25/29/30 - jaka sie komu uda kupic w korzystnej cenie + 15 cm styro z frezem.
Zimno w domu nie bedzie i rachuneczki z grzanie beda niskie.

pluszku
21-01-2009, 14:20
mpoplaw wyjatek jak zawsze potwierdza regułe
a blokow do tego nie mieszaj - przecietne mieszkanie ma sasiada pod sobą, nad sobą oraz z 3 stron sąsiadow. Ciepło praktycznie ucieka przez 50 m2. W wielu mieszkaniach przy mrozach mniejszych niz 5 stopni mozna miec 20 stopni przy zakreceniu wszystkich grzejnikow oprocz łazienkowych.

q-bis
22-01-2009, 07:39
mpoplaw wyjatek jak zawsze potwierdza regułe
a blokow do tego nie mieszaj - przecietne mieszkanie ma sasiada pod sobą, nad sobą oraz z 3 stron sąsiadow. Ciepło praktycznie ucieka przez 50 m2. W wielu mieszkaniach przy mrozach mniejszych niz 5 stopni mozna miec 20 stopni przy zakreceniu wszystkich grzejnikow oprocz łazienkowych.

Ja tak mam-20-21 stopni w 2 pok mieszkaniu, śmiga tylko kaloryfer w łazience. Koszt ogrzewania to ok 30pln/m-c.
I w co ja się pakuję...
:roll:

arktyk
22-01-2009, 08:10
Nie martw się. Zamiana mieszkania w bloku na dom i tak ci się opłaci. Nie zapominaj o tym że w bloku jest czynsz lub opłata na rzecz wspólnoty mieszkaniowej. Tak więc o ile masz większe mieszkanie niż kawalerka, to zamiana go na dom nie podniesie dramatycznie opłat za uzytkowanie. A a propos tematu to trzeba także wziąść pod uwagę coś takiego jak dokładność wykonania i twałośc materiału na ściany i tu chyba dobrym wyborem jest ceramika poryzowana np. Porotherm. Ja mam domek z PTH i nie mam (może na razie) problemów z wierceniem w nim i ciepłem w domu.

Pozdr,

pierwek
22-01-2009, 09:05
Styro trzeba kołkowac, tak min. 3 kołki/m2 o glebokosci min 8 cm.
Warstwy nosnej nam zostaje 10 cm grubosci + sitko podziurawione kołkami.

podobno przy ścianie o wysokości do 8m kołkować styropianu nie trzeba

Ja kołkowałem tylko dół - gdzie być może będę kleił płytki cokołowe oraz rogi budynku

arturromarr
22-01-2009, 09:05
Teraz jestem zwolennikiem białych BK, ale pamiętam kolejkę doradców, zarwane nocki z tabelami i porównaniami jak wybierałem materiał na dom.
O ile nie jest to dziwne i mało popularne wśród budujących, że budowa utwierdziła mnie w przekonaniu o słuszności wyboru to znam kilka przypadków ludzi którzy mieli okazję budować z ceramiki i BK albo budując kolejny dom albo mieszając technologie w jednym i mają oni podobne opinie, że kolejny dom byłby właśnie z BK.
A dlaczego? :
-materiał duży a mimo to dość lekki, buduje się szybko i łatwo.
-Najcieplejszy wśród popularnych technologii materiał na rynku, a cena mimo to dość konkurencyjna.
-Jeden z najmniej szkodliwych materiałów na organizm człowieka. To nie argument, że wszystko promieniuje dzisiaj, bo tym bardziej trzeba trzeba świadomie wybierać materiały.
-łatwość robienia bruzd i kładzenia instalacji, łatwa obróbka i minimalna ilość odpadów.

Istotną wadą w stosunku do ceramiki jest mniejsza kompilacyjność cieplna.

Co do maksymalnego występu ściany ponad fundament to tyczy się warstwy konstrukcyjnej a nie ocieplenia bo względy konstrukcyjne o tym decydują a nie estetyczne.
Jeśli ktoś się boi, że na odbiorze się przyczepią to przecież można równolegle do ścian pogrubić izolacje na fundamencie i uzyskać stosunek 1/3, ale z tego co wiem większym problemem dla chcących pogrubiać izolacje jest obrys budynku którego nie można przekroczyć stąd tendencja do cieńszych i silniejszych materiałów np silikatów
Właśnie silikatowe cegły bym wybrał gdybym miał większy budżet.
Poza ceną są najlepsze: Cienka warstwa nośna i można dać więcej styro nie zwiększając bryły, bardzo wytrzymałe, akumulują doskonale ciepło, znikome promieniowanie, no może układanie instalacji kłopotliwe.

arturromarr
22-01-2009, 10:14
link ciekawy, ale zestawienie nie wiem co wnosi do tematu.
Ktoś ma wybierać materiały na podstawie ich popularności w dodatku w innych krajach?

pierwek
22-01-2009, 10:19
A nie dziwi Cię, że BK w bogatszych krajach nie jest tak popularny jak w Polsce? Daje to do myślenia...

RadziejS
22-01-2009, 10:29
Dom z ceramiki duuuużo ładniej wygląda.

W stanie surowym :-)

arturromarr
22-01-2009, 10:44
Na wybór materiału składa się wiele kwestii np:, tradycje budowlane, zasobność potwela, lokalne surowce, np w jeszcze bogatszych Stanach buduje się domki z drewna i co z tego dla nas?

arturromarr
22-01-2009, 11:36
Pisząc o przywiązaniu do tradycji budowlanych miałem na myśli popularność właśnie ceramiki a myślę, że można też spróbować iść na przód bo nie można być więźniem przeszłość.
Ad. zastosowań przemysłowych BK to chyba piszesz o szarym a nie białym o którym mowa.

arturromarr
22-01-2009, 12:09
jakieś gierki słowne.
Jakby stałą w miejscu (cegła pełna) to by już jej nikt nie stosował.
Mówię o tym ,że dla ludzi nie zawsze liczą się względy techniczne czy użytkowe tylko to, że np. na ich ulicy stoi 500 letnia katedra z cegły i nie mają przekonania do nowszych rozwiązań.
Nie jestem jakimś przeciwnikiem ceramiki więc nie mam zamiaru nikogo od niej odwodzić. (jedyna naprawdę rzecz która mi się nie podoba to duża promieniotwórczość krajowej ceramiki często na poziomie szarych bloczków, dokopałem się do wyników badań jak szukałem materiału dla siebie)
Sens mojej wypowiedzi był taki, że jeśli ktoś chce mieć tani i ciepły materiał (autorowi wątku zależało na izolacyjności) to białe BK są dobrym materiałem.

Nie istnieje jeden najlepszy materiał wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i zasobności portfela jak ktoś tego nie rozumie to trudno.
Dla mnie BK były strzałem w 10 bo szukałem materiału ciepłego, łatwego w budowie i zdrowego, ktoś może szukać czegoś zupełnie innego.

arturromarr
22-01-2009, 12:41
wobec tego nie pozostaje mi nic innego jak się cieszyć z waszej radości. :)
Ale jakbyś wybudował z drewna to byś był zadowolony razem z większością Amerykanów (chyba większa suma ogólnej radości)
Nie jestem złośliwy tylko nie dociera do mnie taka augmentacja, żeby budować z tego co np. Niemcy bo oni są bogaci to muszą się znać.

żeby nie konfliktować tematu to zupełnie szczerze mogę powiedzieć parafrazując że: "dobra ceramika nie jest zła"

Pozdrawiam

arturromarr
23-01-2009, 07:10
Znowu pytam co to ma do tematu? niech sobie BK i nawet ceramika będą niemieckie.

tadeusz123
23-01-2009, 12:55
witam co do materiałów jestem budowlańcem osobiście wybudowałem dom twierdze z doświadczeń moich przodków ze zdrowych materiałów czyli glina drewno kamień oczywiście materiał taki wychodzi najdrożej ale czego się nie robi dla zdrowia pozdrawiam

arturromarr
26-01-2009, 12:31
... i co za tym idzie musisz zachwalać BK aby poprawiać sobie samopoczucie ....

Ech znowu do tablicy.
Samopoczucia nie muszę sobie poprawiać bo mam całkiem niezłe (może i też dlatego, że dom już stoi) :), a poza tym nie uważam że zbudowałem z najlepszego materiału na świecie tylko odpowiedniego dla mnie w mojej konkretnej sytuacji a to różnica.
Założycielowi tematu zaproponowałem go nie dlatego że jest najlepszy na świecie tylko, że spełnia wymienione przez niego kryterium dobrej izolacyjności.

PS:
Natomiast za materiał prawie pozbawiony wad poza kosztem i pracochłonnością murowania uważam wcale nie bloczki tylko silikaty uzbrojone odpowiednim ociepleniem.

Johnadias
26-01-2009, 14:55
A ja słyszałem, że ściana z BK gdy muruje się tylko na spoiny poziome może pękać szczególnie w narożnikach budynku i przy parapetach.
Dlatego zaleca się w tych miejscach stosować również zaprwę na spoiny pionowe.

salatar
26-01-2009, 21:02
wojny chyba nikt nie wygra BK kontra Ceramika...

KAŻDY MUSI SAM ZDECYDOWAĆ

ja prawdopodobnie wybiorę szary BK 24 cm ..... a na początku miał byc MAX na 100% :)

admiro
26-01-2009, 21:22
Ściana nośna ma być trwała i solidna, a ocieplenie ma ocieplać.

A z czego tą ścianę nośną zrobisz i czym ocieplisz to dylematy jak między shaormą wieprzową a z kurczaka w Sphinxie. Jest różnica 1 zł w cenie, która do ogólnej wartości jest żadna, a decydują tylko względy smakowe. A u mnie w mieście jest jeszcze oddział Sfinxa - Cleopatra, więc i nazwę inną można uzyskać.
Smacznego.

mbied1
27-01-2009, 07:08
Moim skromnym zdaniem różnice obydwu cegieł można podsumować tak, BK na pewno jest troszkę cieplejszy, ale strasznie pije wilgość, dlatego Ja postawiłem na PH, ceramika jest mimo wszsytko najzdrowsza

arturromarr
27-01-2009, 07:12
Tak szary BK jest wytrzymalszy przy danej izolacyjności, no ale jest szary.....

arturromarr
27-01-2009, 07:19
ceramika jest mimo wszsytko najzdrowsza
Pod jakim względem?
Ja dotarłem do instytutowych wyników badań i one zdecydowanie obalały ten mit.
Dzisiaj walą prawie tyle samo popiołu do ceramiki co do szarych bloczków, niestety zwolennicy ceramiki muszą się z tym pogodzić.
Dawniej cegła była zdrowym materiałem bo nie było jeszcze elektrociepłowni z ich pyłami.

salatar
27-01-2009, 21:15
to coś w tym popiele musi być.

w jakim sensie to piszesz ??? tzn ze mocniejszy ?
czy tez myślisz o promieniowaniu :)

wybór padnie - bo ktos kiedys powiedział w jakiejś reklamie " po co przeplacać skoro można mieć to samo za mniejsze złotówki "

obecnie max kosztuje 2.7 ododnów do 3,7 hadykówka =
BK H+H od 7,7 do 8,9

obecnie taniej wychodzi BK na metr
do tego czas, zaprawa - idzie mniej

tylko mnie martwi czy BK wytrzyma cięzki strop i nie popęka

pluszku
27-01-2009, 22:36
sie robi strop opuszczany czy jakos tak

mbied1
28-01-2009, 06:56
ceramika jest mimo wszsytko najzdrowsza
Pod jakim względem?
Ja dotarłem do instytutowych wyników badań i one zdecydowanie obalały ten mit.
Dzisiaj walą prawie tyle samo popiołu do ceramiki co do szarych bloczków, niestety zwolennicy ceramiki muszą się z tym pogodzić.
Dawniej cegła była zdrowym materiałem bo nie było jeszcze elektrociepłowni z ich pyłami.

obaliłes też mit że BK strasznie chłonie wilgość a PH nie??

adrianek9999
28-01-2009, 08:48
Ja mam dom z szarego BK z Bielska :D
Ściana gruba na 36 cm na to 10 cm styropianu. Strop monolityczny z betonu - parter i piętro, na dachu dachówka powierzchnia dachu 240 metrów .
Cieńszego nie brałem pod uwagę bo za cienki i bałem się że ściany mi popękają.
Oczywiście są minimalne pęknięcia ale tylko powierzchowne.
Ale łatwość wymurowania na zaprawie klejowej, jak również wykonanie wszelkich instalacji bezproblemowe 8) I to przeważyło nad ceramiką i tylko to.
A promieniotwórczością się nie przejmuję bo mamy w domu 4 komórki i router bezprzewodowy do internetu.

miczogen
01-02-2009, 00:09
Czy budując dom z BK (np Solbet i cienkowarstwowe spoiny) można liczyć na dużo niższe koszty samej robocizny? (w porównaniu do innych technologii)
Bo wydawać by się mogło że tak - praca lżejsza, przyjemna wręcz, czysto szybko...itd.

I jeszcze jedno pytanie podobne:
- Jeżeli mamy już postawione ściany z BK (j.w.) czy tańsze będzie wykończenie ich z zewnątrz i wewnątrz? (zakładając że nie będzie to raczej ściana jednowarstwowa)

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

eldorado
24-02-2009, 08:26
del

tacim
01-03-2009, 12:09
lubię takie tematy dzieki walce może się wiele dowiedzieć tylko tak czytając temat dochodzi się do wniosku że zwolennicy BK nie chcą patrzeć na ceramikę tylko skłaniają się ku silce.

lukasz_p
01-03-2009, 13:31
U mnie bk 10 cm. Bloczki czeskiego pórobetonu 25x10x50 cm (wchodzi 8 na m2) kupiłem po 2,5 zł. Jak uważacie czy to dobra cena bo z tego co widze ceny materiałów sciennych spadają?