PDA

Zobacz pełną wersję : Klinkier na komin - ceg?a pe?na czy dziurawka ????



ronin
02-11-2003, 20:09
Pytanie jak w temacie. Jakie macie w tym zakresie doświadczenia ? Czy koniecznie trzeba:
1. stosować cegłę pełną
2. czy wystarczy cegła dziurawka,
3. czy moze zastosowac pośrednie rozwiązanie - przewody wentylacyjne dziurawka - reszta pełna
4. czy moze jeszcze inne rozwiązanie - do pewnej wysokości cegła dziurawka - na samym koncu kilka warstw cegły pełnej.

Mam jeden bardzo wysoko wystajacy komin ponad dach - około 2,8 m (tzn. siega do szczytu dachu, ale jest przy samym brzegu i mało dachu go "obejmuje" :(.

Jayer
02-11-2003, 20:37
Witam!

Koniecznie cegle pelna, a przynajmniej na caly kanal spalinowy. Pamietaj, ze musi byc szczelny, nawet jesli wkladasz do srodka rure...
Co do kanalow went. to nie wiem, ale wydaje mi sie, ze mozesz sobie je postawic z dziurawki. Ale trzeba by sie zastanowic ile chcesz zaoszczedzic... 200 - 300 pln??? Zastanow sie dobrze. Bo potem to bedzie Cie znacznie wiecej kosztowalo.

Pozdro
Jay

markard
02-11-2003, 21:11
ja mam komin z dziurawki i nie wiem co teraz?

03-11-2003, 11:09
Przesada jest gorsza od faszyzmu!!! poważnie mówiąc cegła dziurawka starczy na 100%

pitbull
03-11-2003, 11:22
Powinna byc cegla pelna, jesli cegla dziurawka to zalewana zaprawa. Dotyczy to wszytskich przewodow a zwlaszcza spalinowych i dymowych.

Wakmen
03-11-2003, 11:28
W prawie budowlanym jest określone, że do budowy kominów należy stosować cegłę pełną a stosowanie dziurawki i zalewanie zaprawy nie jest wcale ani tańszym rozwiązaniem, ani szybszym.

pitbull
03-11-2003, 11:36
Jest tanszym ze wzgledu na ceny cegiel.
Powinno sie stosowac cegle pelna.

ronin
03-11-2003, 18:21
Witam!

Koniecznie cegle pelna, a przynajmniej na caly kanal spalinowy. Pamietaj, ze musi byc szczelny, nawet jesli wkladasz do srodka rure...
Co do kanalow went. to nie wiem, ale wydaje mi sie, ze mozesz sobie je postawic z dziurawki. Ale trzeba by sie zastanowic ile chcesz zaoszczedzic... 200 - 300 pln??? Zastanow sie dobrze. Bo potem to bedzie Cie znacznie wiecej kosztowalo.

Pozdro
Jay

Dziękuje za zainteresowanie tematem.
Jayer, żeby to było 200-300 zł :-(. Problem w tym, ze jest to ponad 800 cegiał (2 niemałe kominy + jeden potezny) i kwota o której mowa sięga 1000 zł.
M.in. dzieki waszym wypowiedziom skłaniam sie ku cegle pełnej, choć sasiedzi namawiają mnie na dziurawke i dwie ostatnie warstwy z cegły pełnej. Tak oni mają i na razie jest ok (1 rok i 2 lata - co to jest ?). Tak samo wykonawca, choc mówi, że to nie jego decyzja (słusznie). Inspektor nadzoru skłania sie ku cegle pełnej, ale .. mówi, że z dziurawki też nie będzie źle. Oczywiście mówię tylko o koncu kominów z klinkieru. Do klinkieru będą postawione z cegły pełnej klasy 150 .
Swoją drogą do jakiej temeratury mozna stawiać komin z klinkieru ??? Słyszałem -5 C, przy osłanianiu komina od opadów i mgły. Co Wy na to ?

hinos
03-11-2003, 19:56
Ja mam od trzech lat dokładnie jak napisałeś- cegła dziurawka ostatnie trzy warstwy pełna, a na wierzch czapka z betonu, wszystko ok. Przed budową kominów miałem ten sam problem, ponieważ na kominy potzrzebowałem 2500 cegieł, przekonał mnie rachunek ekonomiczny i sprawdzony wykonawca, który robił kominy i polecił swoje wcześniejsze budowy.

03-11-2003, 20:17
Ronin Hinos ma rocyje w 100% jo i sołtys (sołtys zowsze mo rocyje) tys tak momy, i jest git i kasiorki w kieszonce więcej się ostało.

jarko
03-11-2003, 20:36
Ja zamierzam zrobić tak. Kupiłem 1200 szt. cegły używanej po 0,25 zł mogłem po 0,20zł ale nie oczyszczona. Postanowiłem więc dołożyć a sam się nie męczyć. Jakością nie ustępuje cegle nowej a może jest nawet lepsza tzn. lepiej można ją przepołowić oraz jest dużo twardsza od nowej. To głównie mnie przekonało. Oczywiście to musiałem jeszcze przewieźć. Koszt to 1200*0,25=300zł wydaje mi się że taniej od dziurawki i brak wątpliwości czy dziurawka się sprawdzi. Oczywiście powyżej dachu klinkier. Może to rozwiązanie było by lepsze (tańsze)

ronin
03-11-2003, 20:43
Jarko chyba nie zrozumiałeś mnie, oczywiście, że do dachu będzie cegła pełna zwykła (56 gr/szt klasa 150). Chodzi mi o cegłę klinkierowa powyzej przekrycia dachu.

krolik2002
22-02-2010, 10:12
wyciągam trupa z szafy (temat ma ledwie kilka lat :lol: ).

właśnie zamawiam klinkier na komin (część ponad dachem). Znowu zgłupiałem...mój budowlaniec radzi kupić DOBRĄ cegłę klinkierową angobowaną/szkliwioną dziurawkę. PODOBNO cegła pełna przemarza i potem zacieka.
Aby się upewnić zadzwoniłem do znajomego, który buduje domy i gada tak samo.


NIE CHODZI O KASĘ. Chcę mieć dobrze zrobiony komin.

ufo67
22-02-2010, 10:35
NIE CHODZI O KASĘ. Chcę mieć dobrze zrobiony komin.

Witaj
lepsza jest pełna cegła. komin z dziurawki może przepuszczać wodę pomiędzy fugami (tak właśnie mam). gdybym teraz budował to komin z pełnej cegły i fugowany "na gładko"

mariankossy
22-02-2010, 10:50
wyciągam trupa z szafy (temat ma ledwie kilka lat :lol: ).

właśnie zamawiam klinkier na komin (część ponad dachem). Znowu zgłupiałem...mój budowlaniec radzi kupić DOBRĄ cegłę klinkierową angobowaną/szkliwioną dziurawkę. PODOBNO cegła pełna przemarza i potem zacieka.
Aby się upewnić zadzwoniłem do znajomego, który buduje domy i gada tak samo.


NIE CHODZI O KASĘ. Chcę mieć dobrze zrobiony komin.

No to jak budowlaniec radzi, to trza tak zrobić!!
" ... panie ja zawsze tak robie i jest dobrze !!!" :wink:

A te architekty , kierbudy i przepisy są takie głupie 8) że lepiej ich wiedzy nie stosowac 8) :wink:

M K
22-02-2010, 11:36
wyciągam trupa z szafy (temat ma ledwie kilka lat :lol: ).

właśnie zamawiam klinkier na komin (część ponad dachem). Znowu zgłupiałem...mój budowlaniec radzi kupić DOBRĄ cegłę klinkierową angobowaną/szkliwioną dziurawkę. PODOBNO cegła pełna przemarza i potem zacieka.
Aby się upewnić zadzwoniłem do znajomego, który buduje domy i gada tak samo.


NIE CHODZI O KASĘ. Chcę mieć dobrze zrobiony komin.

Twój fachowiec mówi głupoty. Komin powinien być wymurowany z cegły pełnej. Fugi między cegłami również powinny być pełne i dodatkowo zabezpieczone dobrym preparatem chroniącym je od nasiąkania wodą.

krolik2002
22-02-2010, 14:26
dobra, będzie pełna choć usłyszałem "Klient nasz Pan".....czyli budowlaniec uważa, że wywalam kasę w błoto

tygrys2000.79
22-02-2010, 18:06
no tak............
w tematach typu komin przecieka...
mamy opinie że spoiny przepuszczają wodę
wydaje się że bez większego znaczenia jaka cegła tylko to że spoina jak wiąże to się skurcza i powstają nieszczelności.
mnóstwo kominów stoi z dziurawki
sam ciekawy jestem jak to zrobic na 100%pewności-silikonowac każdą spoinę?
może dlatego coraz więcej buduje się systemowe chociaż droższe

krolik2002
22-02-2010, 18:18
co chcesz silikonować? myślisz, że ile wytrzyma silikon na 30sto stopniowym mrozie? trzeba brać gotową zaprawę wodoszczelną i chyba niczego mądrzejszego się nie wymyśli.

PS
Też mi się wydaje, że dziurawka w zupełności wystarczy ale.... będzie pełna "dla świętego spokoju" za Waszą namową :wink:

krolik2002
22-03-2010, 20:08
kolejne pytanie o komin. Jutro zaczynają murować ale właśnie dziś mój teść zapytał czy będą robić "na wydrę" :o Pytanie dość sensowne o ile jeszcze tak się to robi.
Cegły po wyjściu znad dachu muruje się troszkę szerzej a pod powstałym uskokiem wcina się blachę. Dzięki temu woda spływa poniżej wcięcia blachy w klinkier. Co Wy na to? W teorii brzmi nieźle ale teść budował dom kilkanaście lat temu i może coś się zmieniło

Croolick
22-03-2010, 21:12
Troche sie pozmieniało, niekoniecznie na lepsze ale możliwości są teraz większe. Ja odpuściłem wszelakie blachy. Dobra taśma ołowiana (Bleicolor- droga! :cry: ) plus listwa alu i po zabawie. Dodatkowy plus to "niewidzialność" takiej obróbki. :wink:
http://img85.imageshack.us/img85/3042/p1010213bm.jpg

Sandacz
23-03-2010, 22:18
Przy tym Creatonie, to już mogłeś zrobić listwę na wcinkę, :wink: , choć i tak też ciec nie powinno jak starannnie zrobione

Croolick
25-03-2010, 21:27
Przy tym Creatonie, to już mogłeś zrobić listwę na wcinkę, :wink: ,
A nie przy Creatonie wcinka to już niepotrzebna? :wink:

Spokojnie, wcinka jest zrobiona, siedzi w niej taśma ołowiana, na to listwa co całość zakrywa. :lol:

Sandacz
25-03-2010, 22:27
Przy tym Creatonie, to już mogłeś zrobić listwę na wcinkę, :wink: ,
A nie przy Creatonie wcinka to już niepotrzebna? :wink:

Spokojnie, wcinka jest zrobiona, siedzi w niej taśma ołowiana, na to listwa co całość zakrywa. :lol:

Mówię o wcince listwy właśnie, :wink: taśma wcięta także...

DACxxxAZ
27-03-2010, 14:45
Czytając zrozumiałem,ze połączyłeś dach z kominem na sztywno ?

Croolick
27-03-2010, 20:15
Czytając zrozumiałem,ze połączyłeś dach z kominem na sztywno ?

Jeżeli można tak powiedzieć w przypadku elastycznej taśmy ołowianaej to tak. :wink: