PDA

Zobacz pełną wersję : dom z pustaków żużlowych



Heniek
02-11-2003, 20:20
Witam.
Mam problem. Chcę kupić domek, który ma około 10 lat i jest wykonany z pustaków żużlowych (tak dostrzegłem). Czy po tym okresie są bezpieczne (promieniowanie itp), czy "odpuścić" sobi zakup?
Pozdrawiam, Heniek

DOZORCA
02-11-2003, 20:27
"EKOLODZY" STRASZĄ BIAŁACZKĄ ALE OSOBIŚCIE NIE WIERZĘ . TAKIE DOMY BUDUJE SIĘ OD LAT A LUDZIE MASOWO NIE CHORUJĄ. JAK W DOBRYM STANIE TO BIERZ.

Heniek
02-11-2003, 20:31
Tylko o mieszkanie pewnie do końca życia (mam nadzieję, że nie skróconego :D )
Heniek

DOZORCA
02-11-2003, 20:39
TWOJE SCIANY MOGĄ BYĆ ZDROWSZE NIŻ NOWE PANELE HDF ALBO PŁYTY GIPSOWE ( PONOĆ NIEKTÓRE ROBIONE Z POPIOŁÓW Z ELEKTROWNI).

caleb
03-11-2003, 07:47
P. żuzlowy jest niezdrowy, ludzie w takich domach chorują. Znam z autopsji.

super gacek
03-11-2003, 09:46
Jakby ktoś znał ,albo wiedział gdzie szukać porametrów do w/w pustaków to bardzo proszę o informacje . Chodzi mi o współczynnik przenikania ciepła.

03-11-2003, 09:57
P. żuzlowy jest niezdrowy, ludzie w takich domach chorują. Znam z autopsji.

Oj chyba przesadzasz trochę. Moja rodzina od 23 lat mieszka w takim domu i nie chorują bardziej niż w domach budowanych w innej technologii. W latach 70 tych i 80tych była to najpopularniejsza technologia i gro domów zostało tak zbudowanych i nie obserwuje się niepokojącej smiertelności

pattaya
03-11-2003, 13:40
Chłopie jedno jest pewne-będziesz miał w ścianach całą tablicę Mendelejewa.Azbest przy tym to pikuś.

Heniek
04-11-2003, 06:46
Witam.
Dzięki za opinie, proszę o więcej.
Pomyliłem się - dom ma ok. 30lat, troszkę chyba wywietrzał.
Co do azbestu, to sam z siebie nie jest szkodliwy. Szkodliwe są jego włókna (kruszenie, ścieranie).
Pozdrawiam, Heniek

Piotr_PA
04-11-2003, 08:31
Witam. Ciekawi mnie co jest tak bardzo szkodliwego w pustakach żużlowych. Ciekawe czy ktoś z was wie co to ten żużel i dlaczego pustaki produkowane np. w Czerwionce czy Czechowicach - Dziedzicach posiadają atest "B" skoro są tak bardzo szkodliwe i czy przypadkiem nie są tak samo szkodliwe jak glina zawierająca naturalny pierwiastek promieniotwórczy, że nie wspomnę o pyłach z elektrociepowni wykorzystywanych przy produkcji bektonu komórkowego, gdyby producent pusatków żużlowych miał tyle kasy co zachodnie koncerny to zamówił by taka reklamę że wszyscy uzają że pustak żużlowy jest najzdowszym i najlepszym produktem na rynku.

04-11-2003, 09:26
Witam. Ciekawi mnie co jest tak bardzo szkodliwego w pustakach żużlowych. Ciekawe czy ktoś z was wie co to ten żużel i dlaczego pustaki produkowane np. w Czerwionce czy Czechowicach - Dziedzicach posiadają atest "B" skoro są tak bardzo szkodliwe i czy przypadkiem nie są tak samo szkodliwe jak glina zawierająca naturalny pierwiastek promieniotwórczy, że nie wspomnę o pyłach z elektrociepowni wykorzystywanych przy produkcji bektonu komórkowego, gdyby producent pusatków żużlowych miał tyle kasy co zachodnie koncerny to zamówił by taka reklamę że wszyscy uzają że pustak żużlowy jest najzdowszym i najlepszym produktem na rynku.


tys prowda
dajcie mi kase a zrobie tak ze g.o.w.n.o bedzie sprzedawało się jak swieże bułeczki.
prowda jest taka ze dzisioj trza byc trendi, bo co we wsi powiedzą,
sołtys jest trendi to my tys musim być a zrestom sami wiecie jak sie czujecie jak se kupicie cos trendi.

04-11-2003, 09:54
czesc zobaczcie sobie watek dom z wielkiej plyty

chodzi wlasciwie o dom odlewany z zelbetonu

Tomasz M.
04-11-2003, 11:19
Heniek,

Jak pewnie wiesz, w przypadku zawartości pierwiastków promieniotwórczych 10 lat czy trzydzieści niekoniecznie robi dużą różnicę (te które są żużlu maję raczej bardzo długi okres rozpadu). Jeśli masz obawy, że materiał trochę "świeci", to chyba zbadanie tego dobrym miernikiem nie powinno być drogie. A jeżeli dom jest dobrze zbudowany (wentylacja, kominy itp.) to raczej bym nie przesadzał z innymi zagrożeniami. W końcu ścian się nie je, są pokryte tynkiem (mam nadzieję :lol: ), więc ta tablica Mendelejewa co to ewentualnie siedzi w bloczkach konstrukcyjnych nie bardzo ma jak do Ciebie dotrzeć w ilości mającej realny wpływ. Możesz oczywiście zrobić wywiad w okolicy co do stanu zdrowotnego mieszkańców (pewnie wiele domów w sąsiedztwie jest z tego samego), ale wyniki pewnie będą zależały od tego kto w co wierzy -tak jak z żyłami wodnymi - niektórzy będą święcie przekonani, że to właśnie żużel uśmiercił połowę rodziny, a inni że wszystko jest OK.

pingo
04-11-2003, 11:54
Chciałbym tylko nieśmiało wtrącić, że żużlobeton to wcale nie taki przeżytek - co najmniej połowa rynku stropów terriva to pustaki żużlobetonowe (sam mam takowy).

mallarek
04-11-2003, 18:30
Nie wiem czy wiecie, że jedna z fabryk produkujących pustaka MAX dodaje do swoich pustaków aż 60 % pyłów piecowych.

Moim zdaniem jest wiele produktów które zawierają bardzo dużo produktów odpadowych przemysłu energetycznego i hutniczego.
Można choćby wspomnieć o cemencie hutniczym który zawiera ok 60 % żużla wielkopiecowego i najczęściej zawierają mniejszą ilość pierwiastków promieniotwórczych niż znaczna część naturalnych złóż.

09-11-2003, 22:14
Nie martw się żużlem.
Ciekawe, że pustak ścienny z żużla wzbudza tyle obaw a nikt nie martwi się stropami, które w znakomitej większości są żużlowe. Popioły są wszechobecne:
- ponad połowa objętości cegły to popioły
pustak żużlowy od cegły różni się tym, że spoiwem w pustaku żużlowym jest cement a w cegle glina.
- pokaźna część cementu to popioły
- siwy gazobeton to sam popioł itp,
Tysiące ludzi, każdego dnia, ma do czynienia z najgorszą formą popiołu - rozproszony pył , wdychając go podczas obsługi pieca węglowego co.
A co by się działo z pracownikami elektrociepłowni?
Domów z pustaków żuzlowych są tysiące i dotychczas nie stwierdzono wyższego poziomu zachorowań wsród mieszkańców tych domów.
Dlaczego kultywuje się plotkę o szkodliwości pustaków żużlowych, czyli o szkodliwości popiołu pozostałego po spaleniu węgla kamiennego nie muszę chyba tlumaczyć.
Dlaczego MURATOR ani razu nie opisał jasno tego problemu?

Do znawcy tablicy Mendelejewa.
Zapoznaj się ze składem chemicznym cementu i żużla a stwierdzisz, że jakościowo to praktycznie to samo.

p_wyr
09-11-2003, 22:47
sam mieszkam juz 37 lat w takim domu i wielu moich sąsiadów też. To czym oddychamy w mieście jest chyba bardziej szkodliwe od ścian tego domu.
Na pewno gdy się mieszka w takim domu - by wkręcić kołek rozporowy 10 trzeba wiercić wiertłem 8 a i tak czesto konieczne jest dodatkowe zacementowanie kołka. :D

13-11-2003, 18:03
To jak mocuje się kołki w ścianie z pustaków żużlowych zależy juz tylko od tego jak zostały wykonane pustaki.

ślivka
13-11-2003, 18:21
Ciekawa jestem dlaczego cywilizacja spowodowała plagę nowotworów?
Domy z żużlu,konserwanty i inne produkty których kiedyś nie używano.
To nie jest tłumaczenie,że ktoś mieszka 20lat w takim domu i nic,nie wiadomo tylko jak jeszcze długo pomieszka
30-40lat temu nowotwory atakowały ludzi ,ale nie w takim stopniu jak teraz

WSERWIK80
14-11-2008, 15:17
TWOJE SCIANY MOGĄ BYĆ ZDROWSZE NIŻ NOWE PANELE HDF ALBO PŁYTY GIPSOWE ( PONOĆ NIEKTÓRE ROBIONE Z POPIOŁÓW Z ELEKTROWNI).
CHYBA NAPRAWDE JESTES DOZORCĄ. jesli chodzi o wykorzystanie czegoś z elektrownii do produkcji plyt gipsowych to napewno nie są to popioły, tylko powstały w IOŚ - instalacji odsiarczania spalin czyściutki gipsik

Bigbeat
14-11-2008, 17:49
Ciekawa jestem dlaczego cywilizacja spowodowała plagę nowotworów?
Domy z żużlu,konserwanty i inne produkty których kiedyś nie używano.
To nie jest tłumaczenie,że ktoś mieszka 20lat w takim domu i nic,nie wiadomo tylko jak jeszcze długo pomieszka
30-40lat temu nowotwory atakowały ludzi ,ale nie w takim stopniu jak teraz
Ale nie jest też żadnym argumentem pisanie (gdzieś wcześniej), że cała rodzina choruje. Skąd wiadomo, że od tego?
Do tego, żeby ocenić, czy jest to szkodliwe, czy nie, trzeba by zrobić prawdziwe i skrupulatne badania - zarówno fizykochemiczne, jak i medyczne, a potem prawidłowo obrobić ich wyniki, aby wykluczyć wpływ innych czynników.

Żona znajomego np. twierdzi, że źle się czuje, jak w domu u niego działa sieć bezprzewodowa (oczywiście komputerowa). Znajomy zrobił test: włączył urządzenia, ale nie powiedział żonie. Czuła się dobrze.

Ludzie lubią wierzyć we własne przekonania - nawet, jeśli są nieprawdziwe lub wręcz bzdurne.

pawlok
16-11-2008, 17:42
Witam.
Mam problem. Chcę kupić domek, który ma około 10 lat i jest wykonany z pustaków żużlowych (tak dostrzegłem). Czy po tym okresie są bezpieczne (promieniowanie itp), czy "odpuścić" sobi zakup?
Pozdrawiam, Heniek

Osobisice mieszkam w budynku wybudowanym na przełomie lat 70/80 czesciowoz pustaków typowo żuzlowych - takie z dziurami na powietrze,a an stropie mam tez zuzel.
Nie wiem jak tam ze zdrowiem - ale fakt jest taki że kwiaty w doniczkach się w naszym budynku dobrze nie mają :-(
W czesci domu gdzie sciany szczytowe są z cegły pełnej wyczuwa sie inny mikroklimat niz np w pokojuz którego teraz piszę - oczywiscie mogą to być subiketywne odczucia.
Zupelnie inna kwestia to ocieplenie tych scian - dopóki były gołe - było zimno, po termomoernizacji jest ok..stropu juz niedocieplalem z uwagi na plany nowej budowy..
pawlok

marxxx
17-11-2008, 11:34
A jak sie ma porównanie ceny 1 m2 ściany z pustaka żużlobetonowego do ściany z np MAXa ?

edi1977
17-11-2008, 22:28
Chciałbym tylko nieśmiało wtrącić, że żużlobeton to wcale nie taki przeżytek - co najmniej połowa rynku stropów terriva to pustaki żużlobetonowe (sam mam takowy).

Dobre pustaki Teriva sa z keramzytem a nie zuzlem.

adam_mk
17-11-2008, 23:12
Zaś brednie.... :cry:
Samo życie jest dla nas wystarczająco niebezpieczne!
Same zagrożenia! Stresy, recesja gospodarcza, katastrofa roku 2012, euro w tym samym roku, wejście do strefy euro....
Co tam taki niewinny pustaczek...

Jest jaki jest. Miał być na tyle twardy, żeby się buda nie zawaliła - i jest!
Starali się go odchudzić i "ucieplić" - dlatego klocek to pustak a nie lite badziewie.
Dobrze ostyropianowany ciepła nie traci, kształt trzyma....
A z tym Mendelejewem?
Zbadajcie se coś jeszcze.
Choćby "eko" masło z marketu....
:lol:
A macie czym, czy to tylko bajanie wszystkowiedzących?
Bo mierniki i sposoby pomiaru są!
Jest nawet nauka o mierzeniu różnych wielkości - metrologia!
Adam M.

seba_x
18-11-2008, 07:00
Jakby ktoś znał ,albo wiedział gdzie szukać porametrów do w/w pustaków to bardzo proszę o informacje . Chodzi mi o współczynnik przenikania ciepła.

lambda około 0.63

zbigmor
18-11-2008, 07:11
Ciekawa jestem dlaczego cywilizacja spowodowała plagę nowotworów?
Domy z żużlu,konserwanty i inne produkty których kiedyś nie używano.
To nie jest tłumaczenie,że ktoś mieszka 20lat w takim domu i nic,nie wiadomo tylko jak jeszcze długo pomieszka
30-40lat temu nowotwory atakowały ludzi ,ale nie w takim stopniu jak teraz

A gdy tych wynalazków jeszcze nie było (np. 500 lat temu) to ludzie żyli po 150 lat i żaden lekarz nigdy nie wykazał nowotworów w organiźmie człowieka.

gazio
18-11-2008, 08:34
Pustaki z żużlobetonu stosuje sie zwykle do budowy budynków gospodarczych głównie ze względu na wysoki współczynnik przenikania ciepła. Dom mieszkalny wybudowany z tych pustaków trzeba solidnie ocieplić. Jeśli chodzi o szkodliwośc to z tego co wiem, żużel przed przeznaczeniem go do produkcji pustaków powinien przeleżeć ok. 3 lat. Potem jest nieszkodliwy.
Jeśli chodzi o współczynnki dla pustaków to jest Polska Norma która podaje współczynniki dla większości popularnych materiałówbudowlanych. Jak ją znajdę dam znać.

gazio
18-11-2008, 08:48
PN-EN ISO 6946 "Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła". Pustaki z żużlobetonu były w starej normie - w tej juz ich nie ma ale jest żużlobeton i tak zależnie od gęstości wsp. 0,5 - 0,85 W/(mK). Porównywalny do cegły dziórawki która ma wsp. 0,62.

Trurl
18-11-2008, 08:59
TWOJE SCIANY MOGĄ BYĆ ZDROWSZE NIŻ NOWE PANELE HDF ALBO PŁYTY GIPSOWE ( PONOĆ NIEKTÓRE ROBIONE Z POPIOŁÓW Z ELEKTROWNI).
CHYBA NAPRAWDE JESTES DOZORCĄ. jesli chodzi o wykorzystanie czegoś z elektrownii do produkcji plyt gipsowych to napewno nie są to popioły, tylko powstały w IOŚ - instalacji odsiarczania spalin czyściutki gipsik

A Ty się specjalnie zarejestrowałeś w celu odkopania posta sprzed PIĘCIU lat? :o
I obrażania kogoś? HĘ?!

Poza tym pisze się z elektrowni, a na pewno osobno.

daggulka
18-11-2008, 09:17
Mam ściany zewnętrzne z SZAREGO betonu komórkowego ( tego z popiołami :wink: ) i ściany wewnętrzne z pustaków żużlowych ..... teraz to chyba nic innego mi nie zostanie tylko kawał sznura i .... :roll:

A tak serio - kolejny bzdurny odgrzebany wątek o promieniowaniu .... se zmierzcie , ale promieniowanie w swoich telefonach komórkowych , komputerach, laptopach , telewizorach , w jedzeniu które spożywacie na codzień . To jest powód do zmartwień.

Trurl
18-11-2008, 09:31
Mam ściany zewnętrzne z SZAREGO betonu komórkowego ( tego z popiołami :wink: ) i ściany wewnętrzne z pustaków żużlowych ..... ...

no i - spojrzyj w lustro:

http://images14.fotosik.pl/80/0c162a30ac8daa02m.jpg

:lol: :lol:

daggulka
18-11-2008, 09:37
Mam ściany zewnętrzne z SZAREGO betonu komórkowego ( tego z popiołami :wink: ) i ściany wewnętrzne z pustaków żużlowych ..... ...

no i - spojrzyj w lustro:

http://images14.fotosik.pl/80/0c162a30ac8daa02m.jpg

:lol: :lol:

mam tak od urodzenia- nie liczy się :roll: :wink:

18-11-2008, 09:42
... To nie jest tłumaczenie,że ktoś mieszka 20lat w takim domu i nic,nie wiadomo tylko jak jeszcze długo pomieszka ...
zapewne pomieszka do czasu az umrze :-?
chyba ze mu wcześniej palma obije i kopnie kopytami w kalendarz ... z nadwrażliwości na zuzel ...

Aedifico
18-11-2008, 13:22
Ciekawa jestem dlaczego cywilizacja spowodowała plagę nowotworów?
Domy z żużlu,konserwanty i inne produkty których kiedyś nie używano.
To nie jest tłumaczenie,że ktoś mieszka 20lat w takim domu i nic,nie wiadomo tylko jak jeszcze długo pomieszka
30-40lat temu nowotwory atakowały ludzi ,ale nie w takim stopniu jak teraz

Dawno chyba nie zaglądałaś do lodówki :-?

http://wyborcza.pl/1,76842,5134828.html

Sad Ripper
18-11-2008, 15:32
Ja mam garaż z takich pustaków. Od kiedy parkuję w nim samochód to trochę więcej pali i słabiej przyspiesza. Muszę go wietrzyć, to wtedy jedzie normalnie. Słyszałem, że magnetyzery niwelują szkodliwe oddziaływanie pustaków - więc pewnie będziesz musiał nosić na szyi jakiś magnetyzer.

a, i coś mi puka w przednim zawieszeniu, ale że jestem racjonalistą, to nie wierzę, żeby to pustaki zrobiły. Obstawiałbym za to żyły wodne...

GosiaIAdam
11-06-2010, 07:44
Odkopię po raz kolejny staruśki temat... będę budował budynek gospodarczy na zgłoszenie, 4.5x5.5m. A więc projekt sobie sam robię :) Wpierw myślałem o gazobetonie 18cm, ale ponieważ to tylko buda, to ze względu na cenę myślę o pustaku żużlobetonowym. Jak jest z jego wytrzymałością, czy taki o grubości 17cm będzie wystarczający? Budynek będzie miał dach dwuspadowy z blachodachówką, więc obciążenie nie będzie zbyt wielkie.

sacha
11-06-2010, 08:48
Odkopię po raz kolejny staruśki temat... będę budował budynek gospodarczy na zgłoszenie, 4.5x5.5m. A więc projekt sobie sam robię :) Wpierw myślałem o gazobetonie 18cm, ale ponieważ to tylko buda, to ze względu na cenę myślę o pustaku żużlobetonowym. Jak jest z jego wytrzymałością, czy taki o grubości 17cm będzie wystarczający? Budynek będzie miał dach dwuspadowy z blachodachówką, więc obciążenie nie będzie zbyt wielkie.

Na mój gust żużlobeton będzie miał większą wytrzymałość na ściskanie od gazobetonu ale przy takiej budowli to bez znaczenia - /wszystko wytrzyma/. Co do grubości ściany to trzeba uważać aby nie była "wiotka" bo przy 5.5 m.dł. i nie znanej wysokości, gdy nie będzie wzmocnień bocznych /np. ścianka działowa/ to ścianka 17 cm. jest wrażliwa na siły boczne. Tutaj przydał by się przekrój ścian. Nie wiem czy ta grubość jest dla Ciebie istotna ze względu na brak miejsca czy innych. Najlepiej na miejscu te kwestie rozwiąże nawet mało kumaty budowlaniec.

GosiaIAdam
11-06-2010, 08:53
Dzięki za odpowiedź :)
Planuję wysokość 220cm, a 17cm dlatego że jest tańszy od 24 :) Brak miejsca nie jest problemem, a w środku nie będzie żadnych ścianek działowych. Konstrukcja dachu -
krokwiowa (będzie to jednocześnie czymś w rodzaju stropu) Dodatkowo będą naświetlenia z luskfer (po 3 na lewą i prawą, każde ok 50x100cm), a z przodu otwór na bramę 2500x2100.

sacha
11-06-2010, 13:42
Jest też ważne o czym nie pisałem, aby przy tak wąskich ściankach układać bloczki na pełnej zaprawie szczeliny poziomej jak i pionowej - uzyskujemy wtedy większą "sztywność" ścianki.

sacha
11-06-2010, 13:46
Dach też trzeba umiejętnie położyć "spinając" drewnem ściany.

aga*krzyś
08-08-2010, 23:24
Hejkaa
Kasy nam brakuje...trza wziąć się za mury. Kusi nas ten żużlowy. Ponad 8000 zł taniej niż Porotherm. Czy o tym promieniowaniu i szkodliwości można gdzieś poczytać, czy to są tylko opinie przekazywane w stylu "bo słyszałem, że...". Pomóżcie

zielona w temacie
08-03-2011, 19:52
jestem już prawie zdecydowana na zakup domu z pustaków żużlowych, chciałabym zapytać, jak w związku z tym zabezpieczyć się przed ewentualnym promieniowaniem? Dom ma około 30 lat. Nikt do tej pory w nim nie mieszkał, od wewnątrz nie jest otynkowany, po prostu gołe pustaki. Co radzicie na to położyć od wewnątrz? dobrze by było jakieś ocieplenie też, ale styropian podobno nie za dobry, wełna podobno nie za zdrowa:), więc co? jestem zielona, a zanim z kimś pogadam, chciałabym dowiedzieć się od Was. Słyszałam o matach ze słomy, dobry pomysł? (przynajmniej naturalne). Jeśli tak, to jakiej grubości te maty i co jeszcze pod nie/na nie? Czy najpierw tynk na pustaki (jeśli nie tynk, to co?), potem maty, czy może jakoś inaczej? I na sam wierzch chyba regipsy? Napiszcie, bo chciałabym być trochę zorientowana w temacie...Dzięki

adam_mk
08-03-2011, 21:29
Myślisz o promieniowaniu alfa, beta czy gamma?
Promieniowanie alfa ma zasięg centymetrów. Tak ze 2,5cm.
Promieniowanie beta - około 15cm
( w powietrzu pod normalnym ciśnieniem)
Gamma to to przenikliwe...
Wtedy grube tynki barytowe.
(baryt to taki minerał)

Tyle, że zegarek z fosforyzującym cyferblatem promieniuje ze 3 razy więcej od tych pustaków...

Wiesz?
Coś bym o problemie poczytał...
I raczej z podręczników a nie, ze jedna baba drugiej powiedziała, że....

Adam M.

zielona w temacie
08-03-2011, 23:04
Rozumiem, że nie powinnam się tym za bardzo przejmować. A gdzie można znaleźć coś konkretnego, "podręcznikowego" na ten temat?
Czyli gamma przenikają mimo nałożenia warstw ochronnych w stylu regipsy itp?
W jaki sposób sprawdzić jakiego rodzaju są to "szkodliwości"? Czy można taką próbkę pustaka zanieść gdzieś? (gdzie?)
dzięki jeszcze raz i proszę o więcej rad
pozdrowionka


Myślisz o promieniowaniu alfa, beta czy gamma?
Promieniowanie alfa ma zasięg centymetrów. Tak ze 2,5cm.
Promieniowanie beta - około 15cm
( w powietrzu pod normalnym ciśnieniem)
Gamma to to przenikliwe...
Wtedy grube tynki barytowe.
(baryt to taki minerał)

Tyle, że zegarek z fosforyzującym cyferblatem promieniuje ze 3 razy więcej od tych pustaków...

Wiesz?
Coś bym o problemie poczytał...
I raczej z podręczników a nie, ze jedna baba drugiej powiedziała, że....

Adam M.

zielona w temacie
08-03-2011, 23:05
aha, nie wiem czy chodzi o alfa, beta, czy gamma, nie znam się na tym, chodzi mi po prostu o te nieszczęsne pustaki:)


Myślisz o promieniowaniu alfa, beta czy gamma?
Promieniowanie alfa ma zasięg centymetrów. Tak ze 2,5cm.
Promieniowanie beta - około 15cm
( w powietrzu pod normalnym ciśnieniem)
Gamma to to przenikliwe...
Wtedy grube tynki barytowe.
(baryt to taki minerał)

Tyle, że zegarek z fosforyzującym cyferblatem promieniuje ze 3 razy więcej od tych pustaków...

Wiesz?
Coś bym o problemie poczytał...
I raczej z podręczników a nie, ze jedna baba drugiej powiedziała, że....

Adam M.

thomas90
09-01-2012, 10:26
Przestańcie pisać takie bzdury wyssane z palca na temat pustaków żużlowych, o ich niby promieniotwórczości i związanych z nimi chorobami. To duze firmy robia nam wode z mózgów. A na dowód mam tabele dotyczącą promieniotwórczości materiałów budowlanych.
1. Wskaźnik aktywności f1 (wielkość bezwymiarowa) który określa zawartość naturalnych izotopów promieniotwórczych, obliczany ze wzoru:
gdzie: SK, SRa, STh oznaczają wartości stężeń potasu 40K, 226Ra, 228Th wyrażone w Bq/kg.
2. Wskaźnik aktywności f2 który określa zawartość radu 226Ra
gdzie SRa - stężenie radu 226Ra wyrażone w Bq/kg.

Wartości wskaźników aktywności f1 i f2 nie mogą przekraczać o więcej niż o 20% wartości: f1 = 1 i f2 = 200 Bq/kg w odniesieniu do surowców i materiałów budowlanych stosowanych w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi i inwentarza żywego,

Ciekawy jestem czy regipsy tak dzisiaj powszechnie stosowane mają wartości nie przekraczające norm, ale przeciez nikt o tym nie mowi, wejdzie za kilka lat nowa technologia to powiedza ze regipsy byly promieniotwórcze i rakotwórcze.BIZNES

zielona w temacie
09-01-2012, 20:54
Przestańcie pisać takie bzdury wyssane z palca na temat pustaków żużlowych, o ich niby promieniotwórczości i związanych z nimi chorobami. To duze firmy robia nam wode z mózgów. A na dowód mam tabele dotyczącą promieniotwórczości materiałów budowlanych.
1. Wskaźnik aktywności f1 (wielkość bezwymiarowa) który określa zawartość naturalnych izotopów promieniotwórczych, obliczany ze wzoru:
gdzie: SK, SRa, STh oznaczają wartości stężeń potasu 40K, 226Ra, 228Th wyrażone w Bq/kg.
2. Wskaźnik aktywności f2 który określa zawartość radu 226Ra
gdzie SRa - stężenie radu 226Ra wyrażone w Bq/kg.

Wartości wskaźników aktywności f1 i f2 nie mogą przekraczać o więcej niż o 20% wartości: f1 = 1 i f2 = 200 Bq/kg w odniesieniu do surowców i materiałów budowlanych stosowanych w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi i inwentarza żywego,

Ciekawy jestem czy regipsy tak dzisiaj powszechnie stosowane mają wartości nie przekraczające norm, ale przeciez nikt o tym nie mowi, wejdzie za kilka lat nowa technologia to powiedza ze regipsy byly promieniotwórcze i rakotwórcze.BIZNES

O!
dzięki za konkrety