PDA

Zobacz pełną wersję : pęknięcia wylewki w łazience



Marek H
15-01-2009, 23:47
WITAM!
Bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie ,mam w łazience wodne ogrzewanie podłogowe ,a ok.20cm (dookoła łazienki) od ściany w wylewce znajdują się kanały wentylacyjne zabudowane OSB w efekcie inaczej pracuje
wylewka wewnątrz pomieszczenia a inaczej na owych kanałach . Po 3 miesiącach od zrobienia wylewki mam pęknięcia na krawędziach kanałów
niestety nad kanałem udało się wylac tylko 2 cm betonu i stąd słabośc wylewki,
ale więcej się nie dało bo trzyma mnie poziom wylewek w innych pomieszczeniach. Fliziarze powiedzieli, że położenie płytek na takiej wylewce
spowoduje ich spękanie w krótkim czasie.
Jakiego materiału/rozwiązania użyc aby tego uniknąc. Mam już zaplanowany wzór podłogi dlatego nie dam rady ułożyc płytek tak by ich krawędzie pokryły się z pęknięciem i zastosowanie fugi silikonowej. Spawa pilna bo fliziarze czekają.
Pozdrawiam
Marek

Bigbeat
16-01-2009, 08:46
Klej elastyczny, w klej wtopić siatkę z włókien szklanych (taką, jaką używają np. tynkarze do tynków zewnętrznych).

Trociu
16-01-2009, 08:55
W sprawie podobnej więc się dołączę. Chcę w podłogę wkleić właśnie taką siatkę. Ale całość operacji chcę zrobić dwuetapowo. Czyli najpierw na całości daję klej i wtapiam w niego siatkę. Jak całość wyschnie na to kładę kafelki na tym samym kleju. Czy to nie będzie się odspajać od siebie, jeżeli podłoga trochę pracuje (u mnie za podłoże jest OSB).

Co do pęknięć - jak duże one są? -szerokość i długość.
Podejrzewam, że nie było zbrojenia w tym miejscu dodanego.

Może wykonać "kontrolowane pęknięcie" w tym miejscu, czyli kłaść przecięte płytki. Wzór ogólny zostanie a obie części będą mogły pracować.

Bigbeat
16-01-2009, 12:17
W sprawie podobnej więc się dołączę. Chcę w podłogę wkleić właśnie taką siatkę. Ale całość operacji chcę zrobić dwuetapowo. Czyli najpierw na całości daję klej i wtapiam w niego siatkę. Jak całość wyschnie na to kładę kafelki na tym samym kleju. Czy to nie będzie się odspajać od siebie, jeżeli podłoga trochę pracuje (u mnie za podłoże jest OSB).

Jeśli klej elastyczny to nie powinno.

mario1976
16-01-2009, 12:38
Chcę w podłogę wkleić właśnie taką siatkę.

Czy to jest taka siatka jak do zatapiania kleju w styropianie prze elewacji...czy coś innego ????

Trociu
16-01-2009, 12:40
Chcę w podłogę wkleić właśnie taką siatkę.

Czy to jest taka siatka jak do zatapiania kleju w styropianie prze elewacji...czy coś innego ????Dokładnie taka sama podobno

Trociu
16-01-2009, 12:41
W sprawie podobnej więc się dołączę. Chcę w podłogę wkleić właśnie taką siatkę. Ale całość operacji chcę zrobić dwuetapowo. Czyli najpierw na całości daję klej i wtapiam w niego siatkę. Jak całość wyschnie na to kładę kafelki na tym samym kleju. Czy to nie będzie się odspajać od siebie, jeżeli podłoga trochę pracuje (u mnie za podłoże jest OSB).

Jeśli klej elastyczny to nie powinno.No właśnie mam nadzieję, że klej z klejem ładnie zwiąże. Całość też lekko dociąży płyty i mniej się będzie ruszać ewentualnie. A i łatwiej będzie kłaść płytki gdy nie trzeba będzie więcej dawać kleju przy klejeniu.

rafallogi
16-01-2009, 14:51
Klej elastyczny, w klej wtopić siatkę z włókien szklanych (taką, jaką używają np. tynkarze do tynków zewnętrznych).

I tak musi dać dobry klej elastyczny, bo ma ogrzewanie podłogowe. Z siatką można spróbować, ale trzeba pamiętać, by miała jak największą gramaturę!!!
W miejscach spękań do kleju dodałbym jeszcze włókien polipropylenowych.

Bigbeat
16-01-2009, 15:00
W miejscach spękań do kleju dodałbym jeszcze włókien polipropylenowych.
Nie wiem, czy to już nie byłoby przegięcie - za mało kleju w kleju wyjdzie, bo większość będzie siatką i włóknami. ;)

Siatka wystarcza - właśnie taka, jak do elewacji.

jarekkur
16-01-2009, 18:53
W sprawie podobnej więc się dołączę. Chcę w podłogę wkleić właśnie taką siatkę. Ale całość operacji chcę zrobić dwuetapowo. Czyli najpierw na całości daję klej i wtapiam w niego siatkę. Jak całość wyschnie na to kładę kafelki na tym samym kleju. Czy to nie będzie się odspajać od siebie, jeżeli podłoga trochę pracuje (u mnie za podłoże jest OSB).

Co do pęknięć - jak duże one są? -szerokość i długość.
Podejrzewam, że nie było zbrojenia w tym miejscu dodanego.

Może wykonać "kontrolowane pęknięcie" w tym miejscu, czyli kłaść przecięte płytki. Wzór ogólny zostanie a obie części będą mogły pracować.

Na czym leżą i jak zostały zamocowane płyty OSB? jakie grube są płyty OSB?
Czy leżą na legarach?
Ważna jest tak zwana strzałka ugięcia płyty OSB. Im grubsza tym sztywniejsza.
Kleje elastyczne pod kafelki są przystosowane do ogrzewania podłogowego. Ich zadaniem jest przejęcie rozszerzalności liniowej podkładu ogrzewanego. W Twoim przypadku, podczas zbyt duzego ugiecia płyty OSB klej może wytrzymac lecz sama kafelka może pęknąc.

Trociu
17-01-2009, 07:08
Na czym leżą i jak zostały zamocowane płyty OSB? jakie grube są płyty OSB?
Czy leżą na legarach?
Ważna jest tak zwana strzałka ugięcia płyty OSB. Im grubsza tym sztywniejsza.
Kleje elastyczne pod kafelki są przystosowane do ogrzewania podłogowego. Ich zadaniem jest przejęcie rozszerzalności liniowej podkładu ogrzewanego. W Twoim przypadku, podczas zbyt duzego ugiecia płyty OSB klej może wytrzymac lecz sama kafelka może pęknąc.OSB leżą na legarach. Położone jest w dwóch warstwach: 22 (lub 25 już nie pamiętam dokładnie) i na do w poprzek 10mm. Obie warstwy skręcone ze sobą.
Co to jest ta strzałka ugięcia?

hasiu
17-01-2009, 20:41
Witam

A czy zamiast siatki do styropianu mozna uzyc siatki z drutu ocynk o oczkach 12 mm?

Mam popekana wylewke i plytkarz zaproponowal wlasnie siatke stalowa o drobnych oczkach zatopiona w kleju. Klej elastyczny - ogrzewanie podlogowe wodne.

grzegorz1
17-01-2009, 21:02
wydaje mi się że nie typowa siatka na styrpian lecz o grubszym splocie /dostępna w marketach-droga/ lub z drutu nierdzewnego ,jeżeli to możliwe układac płytki tak by fuga wychodziła w lini pęknięcia wylewki