PDA

Zobacz pełną wersję : Termostat pokojowy a piec węglowy



amber
17-01-2009, 11:43
Witam
Czy może ktoś z użytkowników podzielić się swoim doświadczeniem w użytkowaniu termostatu pokojowego podłączonego do zwykłego pieca węglowego z nadmuchem . Mam pewne problemy z utrzymaniem temperatury w domu i zastanawiam się czy montaż takiego sterownika ułatwi mi życie .
Na marginesie dodam że mój piec ma możliwość podłączenia takiego ustrojstwa
Pozdrawiam

Trociu
18-01-2009, 08:29
A w czym jest problem z utrzymaniem temperatury?
Ten piec, to z podajnikiem jest, czy ręcznieładowalny?

amber
18-01-2009, 09:03
Ręcznie ładowalny . Ponieważ piec ma możliwość podłączenia termostatu pokojowego chciałem poznać opinię użytkownika takiego rozwiązania . Czy piec rzeczywiście utrzymuje zadaną temperaturę w pomieszczeniu , czy nie występują jakieś negatywne zjawiska w samym piecu ( nadmierny wzrost temperatury na piecu , niedopalenie węgla i.t.p.) i najważniejsze czy takie rozwiązanie przynosi rzeczywiście spadek zużycia opału o 30% jak to podają sprzedawcy . Będę wdzięczny za opinie na ten temat

VIP Jacek
18-01-2009, 09:34
mnie sie cosik wydaje, że się nie sprawdzi.
Temp. na kotle może i tak iść w górę.
Ale spytaj może tutaj (http://forum.muratordom.pl/ekonomiczne-spalanie-wegla-kamiennego,t118247.htm)

Qgiel
18-01-2009, 09:49
Czy ten piec jest wyposażony w dmuchawę, bądź inne wyposażenie, którym można cokolwiek sterować ? To, że mozna podłączyc termostat pokojowy nic nie da, jesli nie będzie mozliwości podać więcej powietrza do spalania, lub odwrotnie - ograniczyć w jakiś sposób spalanie.
Zwykły piec weglowy - bez dodatkowego wyposażenia ( jakiś nadmuch i urządzenie sterujące ciągiem poprzez ingerencję w przekrój czopucha, lub komina), ma nikłe możliwości sterowania, polegające jedynie na ilości włożonego paliwa do komory spalania. Innymi słowy to palacz jest regulatorem takiego pieca.
Napisz więcej o tym piecu. To jest piec węglowy, czy kocioł do CO ? Górne czy dolne spalanie ? Firmowy czy samoróbka ?
PS. Przeoczyłem o nadmuchu, ale pozostałe pytania aktualne

amber
18-01-2009, 11:01
piec Cichewicza Logica 27 kW z najnowszym sterownikiem podłączona wężownica schładzająca i zawór trójdrożny .
W instrukcji sterownika jest napisane że można podłączyć termostat pokojowy i poprzez jakiś przekaźnik dodatkowy piec np. gazowy który załącza się w chwili gdy w piecu węglowym nie ma opału, natomiast po podłączeniu termostatu piec będzie pracował trochę inaczej niż ma to miejsce obecnie tzn. do momentu osiągnięcia temperatury zadanej w pomieszczeniu bez zmian , natomiast po osiągnięciu zadanej temperatury piec pracuje w trybie podtrzymania i tak wyłącza się dmuchawa , wyłącza się pompa obiegowa CO i w zależności od nastawów co pewien czas załącza się pompa obiegowa CO w celu schłodzenia pieca i następują przedmuchy pieca

Qgiel
18-01-2009, 11:53
Z pierwszego postu to nie wynikało, ale masz zaawnasowany kocioł stałopalny, zatem nie pomogę, bo doświadczeń brak.
Jesli masz wątpliwości, to najlepiej wyjaśnić je u dystrybutora, albo najlepiej producenta. Cichewicz ma stronę www i z pewnością nie odmówią Ci tam pomocy.

amber
18-01-2009, 12:03
Ale dziękuję za chęci
pozdrawiam

GosiaIAdam
18-01-2009, 12:29
Hej,

poczytaj instrukcję do sterownika czym steruje dokładnie ten termostat. W moim sterowniku (też piec ręcznie ładowalny) termostat pokojowy załącza pompę do CO. Teoretycznie może to obniżyć spalanie - rzadziej włącza się pompa, a więc wolniej wychładza się obieg grzewczy, a więc większa temperatura na powrocie do pieca, a więc dłużej trzyma temp na piecu...

amber
18-01-2009, 13:42
Już myślałem że termostat do tego rodzaju pieców to fantazja

Z instrukcji wynika że steruje pompą CO a piec pracuje w trybie podtrzymania temperatury zadanej na piecu, czyli jak dobrze zrozumiałem podobnie jest u Ciebie .
Jak takie sterowanie wychodzi w praktyce , utrzymuje zadaną temperaturę ?

lukol-bis
18-01-2009, 15:45
Termostat pokojowy do "zwykłego" kotła na paliwa stałe kompletnie nie sprawdzi się. Procesy spalania przebiegające w takim kotle cechuje duża inercja i nie można nimi sterować na zasadzie zero - jedynkowej (a tak działa termostat pokojowy) w odbieraniu mocy.
Odcięcie powietrza w rozgrzanej masie paliwa prowadzi do niezdrowych zjawiśk w palenisku, a zatrzymanie pompy doprowadzi do zagotowania wody. Oba przypadki są mocna niewskazane.

Niestety niezastąpionym termostatem jest w tym przypadku palacz.
Pozdrawiam