PDA

Zobacz pełną wersję : podlogowe ogrzewanie elektryczne



tom soyer
03-11-2003, 15:21
mysle o zastosowaniu tego ogrzewania w lazienkach. nie ma to byc ogrzewanie akumulacyjne lecz takie na cienkiej wylewce.
powidzcie prosze jakie macie z tym doswiadzcenia i jaka technologie polecacie? czy takie ogrzewanie podlogowe musi byc uzupelnione o tradycyjne(drabinki)?

godul1
03-11-2003, 15:41
Tom,
Jezeli w domu masz instalację co wodną to daj wodna podłogówkę. Jezeli grzejesz się prądem to lepszym rozwiazaniem wydają się kable grzejne zatapiane w wylewce. W tum przypadku w przeciwieństwie do mat grzewczych możesz wykorzystać energię zakumulowaną w podłodze podczas taryfy nocnej(tańszej). Jeżeli chcesz miec maty grzewcze to ich zaletą jest szybsza reakcja na włączenie, ale generuje to także wadę bo tak samo szybko reaguje na wyłączenie. wszystko zależy od tego w jaki sposub będzisz kożystał z łazienki. Czy chcesz mieć tam ciepło przez cały dzień czy też w ściśle określonych porach, no i czy latem też chcesz dogrzać podłogę w łazience.

tom soyer
03-11-2003, 17:54
ja tez remontuje chalupe wiec nie mam wielkich szans zrobienia wodnej podlogowki bez sproej zmiany wysokosci posadzki. Poza tym chcialbym jedynie w ten sposob ogrzewac lazienke i to nie akumulacyjnie a jedynie wieczorem podczas intensywnego jej wykorzystania. w pozostalym okresie bedzie sie nagrzewac cieplem zassysanym i pochodzacym z pokoi.

DarekRz
03-11-2003, 18:10
Mam ciekawą stronę, an której wszystko o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym jest opisane. Nie chce mi się tego przepisywać :-)

http://www.into.pl/ogrzewanie/

DarekRz

tom soyer
04-11-2003, 08:00
a kto to sprawdzil w praktyce? jakich producentow polecacie?

04-11-2003, 08:16
Nie sądzę żeby Wam się opłacało podłączyć taryfę nocną na ogrzewanie podłogowe tylko do łazienki. Z tego co wiem, przy taryfie nocnej cena dzienna jest większa od ceny normalnej. Trzeba więc naprawdę dużo korzystać z tayfy nocnej, żeby się to opłaciło. Inaczej za prąd w ciągu dnia zapłacicie więcej niż za prąd przy taryfie normalnej.
Tom. Czy nie boisz się że będzie zimno przy cieple "zasysanym"? Ruch powietrza może nie być tak intensywny i może być zimniutko, a przecież to jest łazienka.

godul1
04-11-2003, 09:20
Tom,
Ja w swojej łazience zamontowałem wodne. Skułem podłogę aż do stropu.
Co do el. podłogówki to maja taka moi bracia. Z ich opinii wiem, że żre to cholernie dużo prądu i raczej go nie używają. W ich łazienkach są dodatkowe grzejniki zasilane z CO wodnego. U mnie zresztą też.

tom soyer
04-11-2003, 09:21
chodzi mi glownie o mala lazienke na poddaszu (tylko z kabina). wydaje mi sie ze podczas prysznicu i tak nie musi byc goraco w lazience (tak jak podczas kapieli) a na kalora nie mam zbyt duzo miejsca (okno do podlogi a reszta scian to skosy). na razie mam jedna taryfe energetyczna.
chcialbym ogrzewac lazienke (podloge) jedynie podczas intensywnego uzywania (np rano i wieczorem). jak to sie sprawdzi?

tom soyer
04-11-2003, 09:22
czy ktos ma elektryczna podlogowke jako drugie ogrzewanie? jakie sa koszty "ekspolatacji" cieplej podlogi (nie akumulacyjnej)?

Iro
04-11-2003, 10:10
Ja mam zamiar tak zrobić. W łazience, większej, gdzie jest wanna mam już ogrzewanie tradycyjne. Chcę tam wrzucić dodatkowo matę, żeby grzać od czasu do czasu podłogę. Moja Pani jest ciepłolubna i w mieszkaniu czasami włącza "farelkę" do kąpieli. Myślę, że mata nie zeżre więcej prądu, a będzie bezpieczniej i przyjemniej. Do tego kiedy córka idzie się myś czy kąpać zawsze to miło, kiedy nie marzną jej stopy (mi zresztą też :D ). Jak będzie w praktyce - pokaże czas. Matę już kupiłem. Z regulatorem ok. 400 zł (2,5 m2).

Pozdro

04-11-2003, 10:24
Ja para lat temu zainstalowałem w łazience podłogówkę w mieszkaniu. Wogóle jej nie używam, tylko korzystam z farelki. Są trzy powody : bezwładność systemu, ekonomia i z powodu błedów w wykonaniu.
Jak korzystam z łazienki, to przy farelce ciepło mam prawie natychmiast. Moje dzieci lubią bardzo ciepło i farelka się sprawdza. Pobiera 1500 W ale tylko w ciągu 15 minut. Podłogówka ma 750 W. Jak się ją włączy do nagrzewa się strasznie długo i wtedy to już nie jest te 15 minut, ale kilka godzin. Nie ukrywam że popełniłem dwa błędy: za słaba izolacja termiczna i za słaby dobrany przewód. Podsumowując: nie założyłbym podłogówki elektrycznej pomimo bajeru z ciepłą podłogą. Koszty farelki oraz jej koszty eksploatacji są naprawdę niskie. Grzejesz krótko, intensywnie i tylko wtedy kiedy chcesz.
Pozdrawiam Waldek.

tom soyer
04-11-2003, 10:36
ale podloga i tak jest zimna i musi cos na niej lezec. a to cos jest zawsze mokre.

godul1
04-11-2003, 10:47
Tom,
Skoro z założenia będziesz kożystał z podłogówki okazjonalnie to zakładaj maty. Ciepła podłoga w łazience to naprawde fajna sprawa.

tom soyer
04-11-2003, 12:05
Tom,
Skoro z założenia będziesz kożystał z podłogówki okazjonalnie to zakładaj maty. (...)
wlasnie dlatego nie chce ogrzewania akumulacyjnego ani drugiej taryfy.
jakiej produkcji systemy oprocz Devi polecacie?

DarekRz
04-11-2003, 16:41
Nie polecam Davi, straszna drożyzna. A chyba kabel grzejny łatwo zrobić i go nie schrzanić :-)
DarekRz

tom soyer
04-11-2003, 17:40
Nie polecam Davi, straszna drożyzna. A chyba kabel grzejny łatwo zrobić i go nie schrzanić :-)
DarekRz
no wlasnie nie do konca wiem jak to zrobic i policzyc ale jeszcze nie wszystko doczytalem na tej stronie od ciebie. sterowanie planuje podpiac do mojego BMSa :);)

bilbo
04-11-2003, 20:27
Tak, Davi jest potwornie drogie.

A czy ktoś ma i już użytkuje elekt. podłogówkę z akumulacją w II taryfie?
My planujemy (poza kominkiem) właśnie coś takiego - kable w grubej na 9-10cm wylewce. Podobno ładnie toto akumuluje ciepło, ale czy podłoga rzeczywiście będzie długo przyjemnie cieplutka?

Mareko
04-11-2003, 22:43
ja mam podlogowke elektryczna akumulacyjna i jestem bardzo zadowolony, II taryfa i wystarczy 6 godzin (24:00-6:00) grzania na dobe a potem do samego wieczorka mam ciepla podloge . polecam :)

bilbo
04-11-2003, 23:39
Wow!
Fajnie 'usłyszeć' jakiegoś praktycznego użytkownika :-)
Od kiedy tak grzejesz?
Jak masz zrobioną tą podłogówkę? (ile wylewki, ile ocieplenie na parterze, jakie kable, moc, jakie sterowanie - czujniki temp. powietrza czy podłogi)
Te 6 godzin to przy jakich temp. na zewnątrz? Jaka jest cała moc pobierana? I w ogóle jak to kosztuje średnio za sezon?
Czy to znaczy, że po południu 13-15 nie grzejesz?
Podłoga jest rzeczywiście cieplutka cały czas? Kolega ma podłogówkę 'nieakumulacyjną' i chociaż w domu ciepełka z II taryfy wystarcza, to jednak podłoga w ciągu dnia może zimna nie jest, ale grzać w stópki to nie grzeje.

Pytań dużo, ale zawsze to tak jest, jak się trafi na kogoś, kto zna odpowiedzi na nurtujące problemy.
Bedę wdzięczny za info.

pozdrawiam
Robert

Mareko
05-11-2003, 20:57
Juz odpowiadam :

1. Mam to dopiero od kilku miesiecy ale w mojej okolicy bylo juz kilka dni z mrozikiem ok. -6 stopni i to na razie najnizsza temp. przy jakiej testowalem.
2. Patrzac od dolu mam to zrobione tak : folia, 15 cm steropian, na to 4 cm wylewki, na to polozylem kable grzejne i calosc zalalem jeszcze 5-6 cm wylewka czyli w sumie betonu jest ok. 10 cm
Kable sa malej mocy bo takie sa najlepsze (oczywiscie z punktu widzenia akumulacynosci)
W sumie na pomieszczenie o pow. 25 m2 dalem kabel o mocy 3000W na 13m2 1800W i jeszcze na jedno o 15 m2 tez 1800W
Jest to troche na wyrost ale lepiej dac wiecej niz potem marznac.

Jesli chodzi o koszty to wyglada to tak : w sumie mam 6600W x 6 godzin to daje 39.6 kilowatogodzin dziennie.
Na nocnej taryfie 1 kwh = 0.18 pln a zatem koszt dzienny to ok. 7 pln
Jesli to pomnozymy przez 30 dni to wychodzi ok. 210 zl na miesiac.
Oczywiscie na razie jest to wystarczajace przy temp -6 stopni lub wyzszej ale jesli przyjdzie -20 to nie moze byc duzo gorzej - najwyzej pogrzeje jeszcze te 2 godzinki w ciagu dnia (13-15)
Najlepsze w tym wszystkim jest to jak dlugo to cieplo sie utrzymuje. Naprawde pod wieczor nadal czuc lekkie ciepelko jak sie stanie sama skarpetka lub boso - uzywanie kapci staje sie niepotrzebne - to sama przyjemosc chodzic po takiej cieplej podlodze :)
Kiedys sie zapomnialem i nie wylaczylem programaora (jakis sie inny program wlaczyl) i podloga chodzila na okraglo przez 14 godzin to mialem w pokoju 26 stopni (normalnie mam ok. 20-21 i jest bardzo milo bo przy podogowce inaczej sie odczuwa temperature)
Czujniki mam powietrza a nie w podlodze - tak rzekomo lepiej i nie narzekam.

Jakbys cos jeszcze chcial wiedziec to pytaj smialo.

bilbo
06-11-2003, 00:10
Mareko,
ale czy Ty napewno ogrzewasz cały dom tylko tą podłogówką?
Piszesz tylko o 3 pomieszczeniach i tylko o 6,6kW.
Widziałem na forum, że dom masz 146m2 i masz też piec na węgiel...(?)

Dlaczego do akumulacyjnego kable małej mocy? Słyszałem wręcz odwrotne opinie. Teraz już same nie wiem...

Jak zrobiłeś z tym styropianem 15cm+10cm wylewki? Projekty przeważnie nie przewidują tak grubej podłogi i gdzieś trzeba to zgubić? Wyszła Ci mniejsza wysokość pomieszczeń? Dałeś wyższe ściany parteru? My zamierzamy zagłębić ocieplenie w fundamencie, czyli wylać płytę z chudziaka jakieś 12cm poniżej końca ścianek fundamentowych. Co Ci mówili fachowcy budowlańcy na tyle styropianu w podłodze? :-) Nam mówią, że 10cm to już naprawdę duuużo, więcej sobie nie wyobrażają. A ile masz ocieplenia na ścianach i w dachu? Masz też może rekuperator?

Hmm :-) Znów mnóstwo pytań. Liczę na Twoją cierpliwość.

pozdrawiam
Robert

Mareko
06-11-2003, 21:43
Podlogowke mam tylko na parterze bo jest on wysoki na 5m(pietro jest w formie antresoli - taki nietypowy projekt)
I dlatego reszte domu wyposazylem w tradycyjne grzejniki.

Kable slabe zeby powolutku rozgrzewaly - bo mocne kable zrobia to za szybko a nagle skoki temperatur nie sa wskazane dla betonu.

Te 15 cm na podlodze dalem celowo po to aby cieplo skierowac do domu a nie do ziemi. 10 cm moglo byc za malo przy duzych mrozach.
W scianie mam tylko 6 cm. Dach to 10 cm welny mineralnej.
Rekuperatora nie mam - jakos mnie to nie przekonuje.

bilbo
07-11-2003, 21:39
Dzięki za info Mareko.

My też mamy mieć centralną część salonu na wysokość do ponad 6m i antresolę.
No a jak zmieściłeś te 15cm styropianu i 10cm betonu w podłodze?
Chyba też damy min. 12cm styro, a nie 10. A liczyłeś jakimś programem straty w podłodze itp. ? ja jeszcze się za to nie zabrałem.

pozdrawiam
Robert

Jezier
07-11-2003, 21:57
Bilbo. Każdą ilość można w zasadzie zmieścić. Należy tylko zaplanować tak grubą podłogę wcześniej. Ja zmieściłem 14 cm styropianu i 7 wylewki.
A co do ogrzewania to podany przez DarekRZ link do sprzedawcy jest podejrzany. Dlaczego ceny mat i kabli są tak niewielkie?

bilbo
07-11-2003, 22:21
Jezier
wiem, że jak się coś zaplanuje wcześniej, to wszystko można zmieścić. Rzecz w tym, że ja mam w projekcie 5cm ocieplenia i 3,5cm wylewki. A teraz sobie wymyśliłem, że chcę 10 czy 15cm styropianu i 8 czy 10cm wylewki. Tą różnicę trzeba gdzieś zgubić. Pytam więc tu, mając nadzieję, że inni mieli podobne doświadczenia i praktyczne uwagi. My zamierzamy np. dać chudziak 12cm poniżej poziomu gdzie kończą się ściany fundamentowe, ale zdajemy sobie sprawę, że nie jest to idealne rozwiązanie.

Możliwe, że ceny pod tym linkiem (http://www.into.pl/ogrzewanie/cennik.html), jak i sam lnik jest podejrzany. Pojęcia nie mam, bo się w temat jeszcze nie wgryzałem w sposób praktyczny (teraz praktycznię walczę ze stanem zero :-) ). Ale jeżeli podają takie ceny, to można do nich zadzwonić i spytać, czy rzeczywiście za tyle kable są na sprzedaż. Rozmawiałem jednak z kumplem, który robił u siebie podłogówkę elekt. 5 lat temu i za kable o łącznej mocy 15kW (8szt. chyba) zapłacił ok 3tys. pln. Ja pod tym linkiem (na szybko) znalazłem 10 kabli o łącznej mocy 15,6kW też za ok. 3tys. PLN a z 20% rabatem obiecanym w cenniku wychodzi 2440pln. Ceny więc mnie tam aż tak bardzo nie zdziwiły. Może zależy z czym porównywać. Aha! Raz praktycznie próbowałem się zorientować i byłem u dystrybutora Devi. Dowiedziałem się tylko ile sobie liczą za sterowniki i uciekłem :P
Jeżeli ktoś weryfikował ceny spod tego linku (http://www.into.pl/ogrzewanie/cennik.html), proszę (prosimy ? :-) ) o info.

pozdrawiam
Robert

maro
07-11-2003, 22:29
Witam,
Od roku justem uzytkowinikiem maty grzewczej, mam mala lazienke - natrysk, kibelek, umywalka wsio na 3+ m2. Mata jak najbardziej nadaje sie na tzw ciepla podloge czyli ok 20 kilka stopni. Dodatkowo mam grzejnik drabinke. Ktos wspomnial ze bedzie ogrzewal lazienke powietrzem zasysanym z innych pokoi, hm, no coz w ten sposob mozna sobie odmrozic dosc istotne czesci ciala :o . W lazience aby miec w miare komfortowe odczucie ciepla temperatura musi byc na minimum 24 stop. W pomieszczeniach zazwyczaj jest 19, 20-21 stop, lub jak kto lubi. Jesli wychodzisz z podprysznica a tu temperaturka jest 30 kilka stop to po otwarciu kabiny odczuwa sie dokuczliwe zimno. Malo tego, zazwyczaj w takich pomieszczeniach instaluje sie wentylacjie wymuszona. Naprawde polecam drabinke. Powracajac do ogrzewania elektr. to mata ma ta zalete ze jest bardzo latwa w montazu, nie ma mowy o skuwaniu podlug itp. Jesli zas ktos chce ogrzewac tylko elektrycznie to na pewno warto sie zainstalowac kabel, wieksza pojemnosc i bezwladnosc cieplna (druga taryfa) + mniejsze koszty materialow.
Pradozernosc maty to 100 lub 150 W/m2, niestety nie pamietam ile kosztuje 1kwh. Po roku eksploatacji i obserwacji termostatu mata pracuje gdzies ok 10h w sezonie grzewczym i tu bedzie latwo policzyc zuzycie energi. O ile pamietam u mnie bylo gdzies ok 20 pln/m-c. W tym roku zdecydowalem sie na instalacji maty na pietrze w lazience i zobaczymy jak to bedzie. Maty ktore zakladalem to maty ELEKTRY, oczywiscie kable sa tansze, ponizej link do elektry.
Pozdrawiam i milego grzania :D http://www.elektra.pl/index.php?level=2&dzial=1&start_page=1

Jezier
07-11-2003, 23:02
Raczej interesowałem się matami ale te ceny które podawane są na stronie internetowej są ze 3 razy niższe niż te z którymi się spotykałem. Ceny kabli też są niewielkie. Jeśli ceny są prawdziwe (a sądzę, że są) to zastanawiam się z czego to wynika?

tom soyer
10-11-2003, 09:29
maro
dzieki za uwagi i rady

Jezier
14-11-2003, 17:23
Jeżeli ktoś weryfikował ceny spod tego linku (http://www.into.pl/ogrzewanie/cennik.html), proszę (prosimy ? :-) ) o info.

pozdrawiam
Robert

Widziałem dzisiaj maty z tej firmy. Nie chciałbym ich nawet gdyby były jeszcze tańsze. Straszna tandeta a kable bez uziemienia. O wymaganych atestach można zapomnieć.

DarekRz
14-11-2003, 17:39
Podałem adres strony, bo wiele tam się można dowiedzieć na temat samego doboru sprzętu do ogrzewania, nikogo nie namawiam do kupowania właśnie tam. A swoją drogą mój kolega kupił właśnie tam i jest zadowolony. Jezier - widziałeś te maty i co? Są brzydkie? Przecież pakuje się je pod podłogę, a jak już pisałem - działają. :-)
Szczerze mówiąc nie pomyślałem o atestach i o nie nie pytałem kolegi, ale jak będę kupował to na pewno spytam.
DarekRz

Jezier
14-11-2003, 17:44
Brzydkie widać, że to domowa robota. Kable grube (ze 2 razy grubsze niż w matach konkurencyjnych). Ale najważniejsze to to, że nie posiadają uziemienia. Sprzedawca tłumaczył mi, że to niedopuszczalne. Ja kupiłem maty konkurencyjne ale droższe.

adso
14-11-2003, 21:18
http://www.eko-term.com.pl/strona.html

Norweski system ogrzewania podłogowego, ceny umiarkowane.
dużą zaletą jest ołowiana osłona kabli grzejnych .
Bardzo wygodne przy montażu.

14-11-2003, 21:52
A inne - Devi, Elektra - są bez osłony w ołowiu?

adso
14-11-2003, 23:09
...nic mi nie wiadomo by kable devi bądz też elektry były zabezpieczane jaką kolwiek osłoną oprócz izolacji z tworzywa i oplotu ekranującego żyłe grzewczą.

bilbo
15-11-2003, 20:12
Ja też nikogo nie namawiam na sprzęt spod tego linku. Nawet go nie widziałem :-) Podałem cennik jako jakiekolwiek odniesienie. Jak rozmawiałem z kumplem, to podawał mi porównywalne ceny, a też nie narzeka na swoją podłogówkę i działa ona o.k. Ale skąd on brał kable to nie wiem. Takie rzeczy jak devi wydają mi się zdecydowanie drogie. Jak można płacić 300-400pln za zwykły sterownik? Czy też 700pln za jakąś centralkę zarządzającą czterema sterownikami?

Gosia Łódź
16-11-2003, 09:43
Witam, też planuję maty w łązienkach ze względu na wygodę i również myślałam o drabince do ręczników.... łazienki 3,5 i 5,5m2 czy to wystarczy bez żadnego grzejnika ?

DarekRz
17-11-2003, 22:42
Jeszcze raz muszę odesłać do linku z kilku postów wyżej, tam jest wytłumaczone "jak krowie na rowie" jakie moce ogrzewania dobierać.
DarekRz

bilbo
26-11-2003, 22:28
A co do ogrzewania to podany przez DarekRZ link do sprzedawcy jest podejrzany. Dlaczego ceny mat i kabli są tak niewielkie?

Właśnie doczytałem, w innym wątku, że Mareko ma właśnie te kable into.
I jak działają? Nie ma problemów poza tą awarią przy układaniu?
A czy taki kabel rzeczywiście musi mieć uziemienie, jeżeli leży w uziemionej posadzce? Hmm... na mój gust nie. Chyba, że chodzi o uziemienie ekranu kabla (?) Ktoś wie więcej w tym temacie?
Aha! Mareko, czy to są kable zasilane jednostronnie?


Norweski system ogrzewania podłogowego, ceny umiarkowane. dużą zaletą jest ołowiana osłona kabli grzejnych .

A w jakim celu ołowiana osłona???
Czyżby kable elektryczne poza polem elektro-magnetycznym wytwarzały też promieniowanie radioaktywne? Bo nie przypominam sobie, by ołów był dobrym izolatorem pola e-m.

pozdrawiam
Robert

26-11-2003, 22:41
Słusznie bilbo, trzeba dodać, że nie działamy w zmowie :-)
DarekRz

bilbo
26-11-2003, 22:49
O zmowie być nie może :-)
Podkreślam też raz jeszcze, że nie jestem za kablami żadnej konkretnej firmy. Chodzi mi tylko o to, by nie płacić nie wiadomo ile za 'trochę' kabla, który ma się podgrzewać do 'dramatycznej' temp. 40stC. Dlatego drążę temat kabli tańszych, do których nie dorobiono jeszcze marketingowych filozofii.

Może jeszcze ktoś się pochwali ile dał za kabelki?
Szczególnie te ceny znacznie odbiegające (w dół) od 500pln/1kW są interesujące.
No i jak się kabelki sprawują? I skąd pochodzą?

januszek
27-11-2003, 11:05
Jak czyta się reklamy że:
najtańsze ogrzewanie, że cieplutka podłoga, widzi się jak dziecko siada pupą na takiej podłodze to tylko ochy i achy i każdy żałuje że tak nie ma.
A tu patrz życie nie jest tak różowe jak by się wydawało.
ale przejdźmy do konkretów:
dom mam ocieplony nieźle (tak mi się wydaje)
według programu OCZ moc jaką winienem mieć to 5500W zużycie energii oszacowane na 6000kWh wynik całkiem całkiem
zainstalowane mam kable 10sztuk łacznie o mocy 8000W alcatel dwustronne z uziemieniem i pancerzem ołowianym (ołów to warstwa ochronna przed uszkodzeniem w trakcie montażu) za kable dałem okoł 3000 zł
ale rzeczywistość jest niestety inna
podłoga jest cieplejsza i owszem jej temp to 25 st ale temp człowieka to 36 taka różnica temp między ciałem a podłogą jest odczuwalna jako zimno :o i napewno nie posadzicie dziecka gołą pupą na takiej podłodze.
to raz, a poza tym rachunek za energię elektryczną w tych miesiącach kiedy jest jeszcze ciepło na zewnątrz wynosił 600zł przy podgrzewaniu kominkiem.
a co będzie jak przyjdą mrozy
są jeszcze inne wady takiego rozwiązania

am
27-11-2003, 11:16
Januszek - potwierdzam, moim najwiekszym rozczarowniem podłogówką jest to, ze podłoga nie jest ciepła (a przynajmniej nie tak ciepła jak sobie to wyobrażałem). Jak podłoga ma 23 stopnie, to na poziomie głowy jest 20-21 stopni. I taką najczęściej mam temperature podłogi.
Inna sprawa, że przestrogi przed zylakami od wysokiej temperatury, czy jurzem to bajki :)
Aha - ja mam podłogówke wodną, zasilaną propanem (mam nadzieje jak najkrócej). Dom 240m2+nieogrzewany garaż w bryle (wyliczone zapotrzebowanie w OZC - 13kW). Rachunek za ogrzewanie i ciepła woda (propan) +oświetlenie i gotowanie (prąd) za październik ~550PLN, za listopad będzie mniej - ok. 450PLN

bilbo
27-11-2003, 13:39
Na ciepłą podłogę wiem, że nie ma za bardzo co liczyć.
U kumpla była ciepła i owszem, nawet bardzo!, ale tylko w tym okresie, gdy nie było jeszcze sterowników i cała podłogówka hulała 24h na dobę :-)

Chociaż! Mareko powyżej (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=192270#192270) pisze trochę co innego, więc ciekaw jestem tego efektu akumulacji.

Co do kosztów:
* kumpel dał ok 3kpln za 10 kabli - 15kW i to działa, więc nie widzę powodu, by płacić więcej. Tym bardziej, że wg w.w. linku można dostać 15,6kW za ok 2,5kpln
* koszt roczny całej energii elekt. u w.w. mojego kumpla wynosi ok 6kpln. (dom ok. 150m2) Przy czym nie ma on żadnego kominka.
Mam nadzieję :wink: , że im więcej się dogrzewa (lub ogrzewa) kominkiem, tym mniej wychodzi za prąd.
* Januszek, czy ta wielkość u Ciebie z OCZ nie jest czasami mocno nietrafiona? Sporo Ci wychodzi za ogrzewanie prądem, a jeszcze ten kominek.... Chyba, że w kominku palisz symbolicznie(?)

pozdrawiam
Robert

bilbo
28-11-2003, 20:41
Ja też nikogo nie namawiam na sprzęt spod tego linku. Nawet go nie widziałem :-) Podałem cennik jako jakiekolwiek odniesienie. Jak rozmawiałem z kumplem, to podawał mi porównywalne ceny, a też nie narzeka na swoją podłogówkę i działa ona o.k. Ale skąd on brał kable to nie wiem.

No i już wiem. :-)
Po kabelki kumpel jeździł do Strzelina, więc zdaje się, że to właśnie ta sama firma, do której link (http://www.into.pl/ogrzewanie/cennik.html) był tu już podawany.
Zawiózł go tam znajomy elektryk.
Kabelki ładnie działają od 5 lat i ich właściciel nie widzi najmniejszego powodu, by na nie narzekać.
Ja też nie zamierzam przepłacać za druciki zalewane w betonie.

I właśnie w tym kontekście elektryczna podłogówka jest tania w instalacji.
Jeżeli dobiorą się do tego szpece od marketingu wszystko będzie kosztować tak wiele, jak tylko zdolni będziemy zapłacić.

pozdrawiam
Robert

Juras XR4Ti
08-12-2003, 07:45
Ja mam kable Elektry. Uważam że są bardzo dobre. Grzeję trzeci sezon. A jak patrzę na ceny kabli ,,renomowanych'' firm to mi się słabo robi. Ludzie są naiwni, i płacą za ,,firmę,, Ale może lubią....

Marzek
28-01-2004, 10:53
Witajcie!
Jestem zainteresowany kabelkami do podłogówki. Którą firme polecacie? Czy macie jeszcze jakieś linki do dostawców z okolic Warszawy. Buduję w Grodzisku Maz.

Gosc
28-01-2004, 11:18
Kable Elektra strasznie promieniuja.Dlatego kupilam Devi.
Zanim podjelam taka decyzje to jezdzilam z mezem i specjalnym przyrzadem do pomiaru promieniowania elektromagnetycznego po marketach, gdzie mieli wystawione w celach reklamowych swoje wyroby rozne firmy.[alcatel,elektra i devi].
Co do alcatelu to juz nie pamietam jaki byl wynik naszych pomiarow ale devi jest OK.
To promieniowanie ma zdaje mi sie scisly zwiazek ze sposobem zasilania.[jednostronnym albo dwustronnym.]

tommi5
28-01-2004, 12:01
No i co Wy na to???

Czy takie promieniowanie jeśli wogóle jest może przenikać przez te wszystkie warstwy???

gosc
28-01-2004, 14:40
Niestety przenika bo cement to zadne zabezpieczenie.Byc moze zdlatego Devi jest takie drogie bo nie promieniuje.Smog elektromagnetyczny to nieciekawa sprawa.Niewiele sie jeszcze o tym u nas mowi ,a szkoda.

gosc
28-01-2004, 14:47
A jesli ktos nie wierzy ze takie promieniowanie naprawde istnieje to niech sobie skombinuje miernik i sam sie przekona.
Zaoszczedzimy na kablach a stracimy na zdrowiu.Ponadto niewiedza ludzka nawet fachowcow jest porazajaca.Malo ktory elektryk wie o szkodliwosci takiego promieniowania. [A o nas zwyklych ludziach to nawet nie wspomne,zreszta widac tu na forum jak nikt nie ma o tym pojecia]

tommi5
28-01-2004, 15:21
No, drodzy forumowicze od jutra wszystkie odbiorniki radiowe, telewizyjne, monitory, komputery, telefony, mikrofale i cały sprzęt do kosza.
Nie chodźmy do lekarza na prześwietlenia rentgenowskie bo promieniowanie X. Najlepiej nie wychodźmy wogóle z domu bo przecież promieniowanie ultrafioletowe.
A wogóle to życie grozi śmiercią!!!

gosc
28-01-2004, 16:49
Co innego robic Rentgen raz do roku a co innego godzinami przebywac na podlodze ktora promieniuje.A co do komputera i telewizora to najwieksze promieniowanie jest z tylu ekranu.[Z przodu jest nieistotne]Ale jak bedziesz wyrzucal swoje sprzety to daj znac gdzie i kiedy.

gosc
28-01-2004, 18:38
Tommi5
Czy wyrzuciles juz komputer bo nie widze odpowiedzi.

tommi5
28-01-2004, 19:13
Tak, już pozbyłem się wszystkich sprzętów.
Właśnie jestem u sąsiada i agituję Go do zrobienia tego samego.
Tylko gdzie ja pójdę jutro???????????? :roll: :roll: :roll: (żeby Ci odpowiedzieć)

gosc
28-01-2004, 20:15
Tommi,tomi sie podoba ,fajny z ciebie facio -lubie takich z poczuciem humoru.Ale juz moze dosyc tych dygresji bo zaraz ktos sie przyczepi ,ze forum nie jest do tego.

tommi5
28-01-2004, 20:19
:D :D :D
Dobra, koniec!

Marzek
29-01-2004, 16:09
Dla zainteresowanych kabelkami!
Wczoraj przypomniałem sobie dane deallera kabli AEG. W rozmowie telefonicznej pan twierdził, że ich kable są nadal tańsze niż DEVI. Dlaczego piszę nadal? Bo dwa lata temu badałem ceny i AEG wychodziło znacznie taniej, a myślę, że jakość jest raczej OK. Jeszcze tego nie badałem. Wydrukowałem cennik i do dzieła. Dla zainteresowanych podaję link: http://www.aegtechnikagrzewcza.pl/. Są tam informacje, cenniki oraz adresy deallerów. Bardzo porządna strona. Te dwa lata temu byłym u jednego deallerów z ich listy i odniosłem pozytywne wrażenie.

woprz
29-01-2004, 17:35
a uzywasz ich sprzętu?

Marzek
30-01-2004, 11:31
Jak pisałem, dopiero się przymierzam do skontruowania całego systemu. Szukam rozwiązania, które spełni moje oczekiwania. Ze względu na zalety podłogówki wiem, ze będzie to taki system. Teraz chodzi o szczegóły czyj system wybrać. Elektra raczej odpada, bo promieniuje. Devi raczej też do zbyt drogie. A może ktoś wie gdzie znaleźć ceny na system Devi? Szukam dalej. Na razie AEG jest niezłe, ze względu na ceny kabelków. Rzeczywiście tak jak pisałem wczoraj ceny są niższe niż dwa lata temu, o ok. 5%. Niestety podrożały sterowniki. Niektóre o ok. 60 zł na sztuce. Kto zna dobra sterowniki do podłogówki? Jak tam ABB?
Będę dalej szukał i podzielę się informacjami!

Marzek
30-01-2004, 11:35
Aha ludzie pisali tutaj, że nie odczuwają komfortu zainstalowania podłogówki, że podłoga nie jest ciepła!
Nie wiem skąd takie doświadczenia. My mamy całkiem inne. Od ponad trzech lat mamy matę w łazience w bloku. Podłoga przyjemnie ciepła przez okrągły rok, w łazience cieplutko, szczególnie latem kiedy centralne nie grzeje!

woprz
30-01-2004, 11:56
nurtuje mnie kwestia podłogówki
rozważam ogrzewanie elektryczne w całym domu
- czy podłogówka w salonie wystarczy ? czy trzeba dołożyć jakiś piecyk
- jak z bezwładnością podłogówki przy dogrzewaniu kominkiem (tzn bezwładność jest ale czy kominek wyeliminuje dogrzewie podłogi czy ze względu na swoja bezwładność i tak będzie ładować?

Marzek
30-01-2004, 12:11
Według tego co pisali na forum ludzie to podłogówka bedzie się dobrze sprawować. A szczególnie nieakumulacyjna, choć koszty tej drugiej (nieakumulacyjnej są wyższe). Były posty o tym, że sam kominek wystacza. To chyba w innych wątkach. Myślę, że w tym DGP i ogrzewanie elektryczne, a może też w innych? Podobno elektryczna jest mniej bezwładna niż wodna. Ja tam podłogówki się nie boję! Myślę, że będzie OK!

bilbo
14-02-2004, 14:15
ja mam podlogowke elektryczna akumulacyjna i jestem bardzo zadowolony, II taryfa i wystarczy 6 godzin (24:00-6:00) grzania na dobe a potem do samego wieczorka mam ciepla podloge . polecam :)

Hi Mareko !

Mógłbyś się podzielić doświadczeniem i wrażeniami po dłuższym już okresie użytkowania Twojego ogrzewania i po mroźniejszych dniach i nocach?
Sprawdza się akumulacyjność podłogi?
Czy II taryfa zawsze wystarcza? No chyba, że dogrzewasz kominkiem, to rozumiem, że trudno będzie określić.

Masz jakieś uwagi dla nas, którzy dopiero zamierzamy coś takiego budować? Warto na coś szczególnie zwrócić uwagę?
No i jak tam kable ze Strzelina? Nadal bez problemów? Polecasz?

pozdrawiam
Robert

Marzek
14-02-2004, 23:58
Mareko!
A jaką masz grubość wylewki na tej podłogówce akumulacyjnej?

bilbo
15-02-2004, 11:53
Marzek, cofnij się do tego postu, który cytowałem :-)
Tu jest skrót: http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=191532#191532

pozdrawiam
Robert

wg
10-03-2004, 23:22
Jak pisałem, dopiero się przymierzam do skontruowania całego systemu. Szukam rozwiązania, które spełni moje oczekiwania. Ze względu na zalety podłogówki wiem, ze będzie to taki system. Teraz chodzi o szczegóły czyj system wybrać. Elektra raczej odpada, bo promieniuje. Devi raczej też do zbyt drogie. A może ktoś wie gdzie znaleźć ceny na system Devi? Szukam dalej. Na razie AEG jest niezłe, ze względu na ceny kabelków. Rzeczywiście tak jak pisałem wczoraj ceny są niższe niż dwa lata temu, o ok. 5%. Niestety podrożały sterowniki. Niektóre o ok. 60 zł na sztuce. Kto zna dobra sterowniki do podłogówki? Jak tam ABB?
Będę dalej szukał i podzielę się informacjami!
Dlaczego Elektra promieniuje?

Juras XR4Ti
11-03-2004, 08:36
Co promieniuje?!!! i czym? Ja mam Elektrę jednostronnie zasilaną i nic mi nie promieniuje! A podłoga w całym domu jak będzie odczuwalnie ciepła, to się w nim UGOTUJESZ! Doświadczeń z blokowej łazienki nie przekładaj na dom. A tak na marginesie to czytaj stare posty. Tam jest dużo na ten temat.

P.S. A ciekawe jak Twoja mata w łazience promieniuje.....

Marzek
11-03-2004, 11:11
Do Juras XR4Ti
Jasne, że czytałem. I ktos pisał, że badał promieniowanie róznych systemów. I elektra wypadła najgorzej. Może to akurat był system dwustronnie zasilany. Bo rzeczywiscie te jednostronne są o niebo lepsze. Jesli chodzi o Elektrę, to sorry, ale nie podobają mi się ich sterowniki. A nie preferuję mieszania systemów. Podobno to nic wielkiego, ale wolę wszystko od jednego producenta. Może sie mylę. Nie wiem.
A tak na marginesie. To czemu tak ostro reagujesz. Forum jest po to aby wymieniać informacje.

Juras XR4Ti
11-03-2004, 12:27
Przepraszam, jeśli poczułeś się urażony. Kable dwustronnie zasilane mają dość duże wartości promieniowania elektromagnetycznego. W związku z tym nie nadają się do pomieszczeń w których stale przebywają ludzie. Ja takie kable mam w wiatrołapie i pom. gospodarczym. Ogrzewanie mam akumulacyjne i grzeję tylko z drugiej taryfy. Na górze, gdzie są sypialnie nie mam podłogówki. Sumaryczny czas przebywania ludzi na ,,grzejącej'' podłodze, jest zatem krótki. Dlatego jestem zwolennikiem podłogówki akumulacycnej. A zwiększone promieniowanie elektromagnetyczne, to jest coś z czym musisz się pogodzić mieszkając w domu gdzie wszystko jest na prąd. Kable grzejne zasilane jednostronnie są tak zbudowane, że naprawdę posiadają niewielką emisję promieniowania elektromagnetycznego. Co innego zwykłe przewody zasilające. A pełno tego w ścianach... I czasem prąd nielichy w nich płynie. Reasumując, nie należy bać się ogrzewania podłogowego elektrycznego, ale pod warunkiem prawidłowego jego wykonania począwszy od projektu.

A co do sterowników, to nie ma kompletnie żadnego znaczenia jakiej firmy będą stosowane. Jedna rzecz. W przypadku podłogówki akumulacyjnej, czujnik musi być w podłodze. Ja wiem że inni mają inne zdanie, ale moje jest właśnie takie i to się sprawdza już trzeci sezon grzewczy.

Marzek
11-03-2004, 12:55
Przepraszam, jeśli poczułeś się urażony.
Trochę tak, bo jak bys spojrzał, to bys wiedział, że musiałem czytać inne posty, gdyż tam zabierałem również głos. No i tak od razu się nie obrażam. A zatem jest OK.


Kable dwustronnie zasilane mają dość duże wartości promieniowania elektromagnetycznego. W związku z tym nie nadają się do pomieszczeń w których stale przebywają ludzie. Ja takie kable mam w wiatrołapie i pom. gospodarczym.
Jasne, że dwustronne są OK. Ale dlaczego użyłeś różnych kabli? Czy zrobiłeś tak ze względu na koszty?


Ogrzewanie mam akumulacyjne i grzeję tylko z drugiej taryfy. Na górze, gdzie są sypialnie nie mam podłogówki. Sumaryczny czas przebywania ludzi na ,,grzejącej'' podłodze, jest zatem krótki. Dlatego jestem zwolennikiem podłogówki akumulacycnej.
Co masz na górze? Jakie były powody rezygnacji z podłogówki na górze?


A zwiększone promieniowanie elektromagnetyczne, to jest coś z czym musisz się pogodzić mieszkając w domu gdzie wszystko jest na prąd. Kable grzejne zasilane jednostronnie są tak zbudowane, że naprawdę posiadają niewielką emisję promieniowania elektromagnetycznego. Co innego zwykłe przewody zasilające. A pełno tego w ścianach... I czasem prąd nielichy w nich płynie. Reasumując, nie należy bać się ogrzewania podłogowego elektrycznego, ale pod warunkiem prawidłowego jego wykonania począwszy od projektu.
Święta racja. Ale co masz na myśli, mówiąc o projekcie?


A co do sterowników, to nie ma kompletnie żadnego znaczenia jakiej firmy będą stosowane. Jedna rzecz. W przypadku podłogówki akumulacyjnej, czujnik musi być w podłodze. Ja wiem że inni mają inne zdanie, ale moje jest właśnie takie i to się sprawdza już trzeci sezon grzewczy.
Z tym też się zgadzam. Tylko czy masz tylko czujnik podłogowy, czy oba: podłogowy i powietrzny? Myślę o salonie, bo w łazience jest potrzebny tylko podłogowy. Dlatego, że (o ile wiem) sterowników nie wolno instalować w łazience, tylko na zewnatrz. No i sama podłogówka w łazience nie wystarczy. Trzeba dać cos ekstra. Na przykład grzejnik drabinkowy.

wg
11-03-2004, 13:55
Dlaczego uważacie, że wszystko jedno jakie sterowniki. Z tego czego się na razie dowiedziałem, to sterownik DEVI do podłogówki akumulacyjnej nie ma stwojego odpowiednika. A jest to interesujące rozwiązanie bo ustala czas ładowania podłogi w zależności od temp. na zewnątrz - czyli jest odpowiednikiem sterowania pogodowego w piecach akumulacyjnych.
Napiszcie proszę coś na ten temat, może nie tylko DEVI robi takie sterowniki. A może to tylko pic na wodę i niepotrzebny wydatek?

Marzek
11-03-2004, 14:22
O ile wiem to AEG też robi takie sterowniki. Ale trzeba by zapytać producenta. Tak dokładnie tego nie wiem, bo klasyczną akumulacyjną się nie interesowałem. Nie wiem, czy tak naprawde jest jakas różnica. Przecież na dobrym sterowniku mozna zaprogramowac czasy włączania i wyłączania. A o to chyba z grubsza chodzi. Ale może jest cos w tym. Nic więcej nie wiem.

Juras XR4Ti
11-03-2004, 14:33
Stosowałem różne kable ze względu na cenę. Była wtedy (5 lat temu ) spora różnica, ale nie pamiętam jaka. Na górze mam grzejniki z nadmuchem i regulowaną mocą. Nie może być podłogówki akumulacyjnej ze względu na konstrukcję domu - kanadyjczyk. Jeśli ch odzi o projekt, to trzeba dokładnie obliczyć moc poszczególnych płyt, żeby nie były zbyt dużej mocy. Grzeję tylko z drugiej taryfy, i to zdecydowanie wustarcza do -15 stopni. Żadko było mniej, więc chałupa nie wyziębiła się zbytnio. Czujniki mam tylko w podłodze. Cały układ regulacji robiłem sam. Wszystko znajduje się w szawce w pom. gospodarczym. Nie lubię jak ktoś zmienia mi nastawy bez mojej wiedzy. Brak mi jeszcze całkowitej automatyki z uzależnieniem od temp. zew., ale jak narazie specialnie nie jest to kłopotliwe. W łazience, faktycznie przydała by się drabinka, ze względu na reku, które powoduje lekki wiaterek. Ale można wytrzymać. Komfort termiczny jest przy temp. 19-20 stopni. Jak czasem podgrzeje się do 21, to dla nas jest już gorąco. Wynika to z rozkładu temp. przy podłogówce.

Pozdrawiam wszystkich Juras

wg
11-03-2004, 14:55
O ile wiem to AEG też robi takie sterowniki. Ale trzeba by zapytać producenta. Tak dokładnie tego nie wiem, bo klasyczną akumulacyjną się nie interesowałem. Nie wiem, czy tak naprawde jest jakas różnica. Przecież na dobrym sterowniku mozna zaprogramowac czasy włączania i wyłączania. A o to chyba z grubsza chodzi. Ale może jest cos w tym. Nic więcej nie wiem.
AEG nie robi, dzwoniłem.

W Devi chodzi o to, że w zależności od temp. zewn i specyfiki danego budynku (sterownik się "uczy") ładownie włącza się nie o 22 tylko np. o 3 w nocy bo okres od 3 do 6 wystarcza do naładowania podłogi w takim stopniu aby to wystarczyło na cały dzień. Przy sterowaniu zegarem nie jest to możliwe, chyba, że wyznaczysz tę godzinę empirycznie. Nie uwzględniasz jednak wtedy zmian temp. zewn.

Koszt sterowania Devi dla 4 obwodów grzewczych (co starczy na parter) to ok 1800 zł.

Marzek
11-03-2004, 16:11
No dobra, teraz juz wiem. Na sterowniku z zegarem tego nie zrobisz.
Ale dla mnie typowa podłogówka chyba nie jest zadowalająca ze względu na sporą bezwładność i grubość wylewki. A o jakiej grubości wylewki myślisz?
Co do kosztu podanego przez Ciebie. Sterowniki z zegarem (dobre) dla 4 obwodów (cztery sterowniki) też bedą podobnie kosztować. O ile wiem AEG trochę tańsze niż DEVI. Koszt jednej sztuki to ponad 400 zł. Są pewno tańsze, ale bez wyrafinowanego programu i programatora elektronicznego.

wg
11-03-2004, 16:13
Myślisz o zwykłej podłogówce z 1 kW za 0,34 zł? I to się kalkuluje?

Marzek
11-03-2004, 16:21
No nie zupełnie za 0,34. Po pierwsze bede miał 2 taryfy. Po drugie chciałbym ją włączać zegarem, głównie w drugiej taryfie. Podobno przy ogrzewaniu kominkiem jest to całkiem możliwe. Poza tym jeśli w dzień będą kable wyłączone (lub będa pracowały na niskiej mocy), to temperatura mi nie powinna zbytnio spaść. Przy dobrze ocieplonym domu, wybudowanym z silikatów (które mają spore zdolności akumulacyjne), wyposażonym w reku, powinno to się udać. Ale do końca nie wiem. Spróbuję jeszcze przeliczyć zapotrzebowanie na ciepło.

wg
11-03-2004, 19:47
Ale w takim razie po co ci podłogówka o niskiej bezwładności? Przecież przy takiej eksploatacji właśnie bezwładność jest porządana.

Marzek
12-03-2004, 14:32
No może się źle wyraziłem. Pomyliłem terminy. Zależałoby mi na szybkiej reakcji systemu na zmianę warunków.
Choć już sam nie wiem. Bo przy dobrym ociepleniu dom nie powinien się szybko wychładzać.
Dobra daję sobie spokój z bezwładnością i akumulacyjnością. Nie będe robił systemu z ładowaniem, bo będę miał zbyt chude wylewki. I tak jak już pisałem, przy dobrym ociepleniu emesja ciepła będzie mniejsza. Do tego dojdzie jeszcze reku, które zminimalizuje straty ciepła. Więc powinno być OK.

DMK
29-03-2005, 13:12
przeanalizowalem oferty 3 firm
- AEG http://www.aegtechnikagrzewcza.pl/produkty.php
- EKO-TERM http://eko-term.com.pl
- INTO http://www.into.pl/ogrzewanie/index.html

i w zwiazku z tym mam pytanie o wyjsnienie pewnej "nieprawidlowosci"

wg dwoch pierwszych firm moc na mb kabla to 17W, natomiast w przypadku kabli ze Strzelina jest dosc dziwna sytuacja:
dla wiekszosci przypadkow wychodzi ok 10W/mb, aledla niektorych jest bardzo dziwnie:
- dwa kable o dlugosci 13m i raz 100W a raz 175W (ten pierwszy dwukrotnie tanszy)
- takie znaczne odchylenia od 10W/mb sa jeszcze w innych przypadkach (np: 39m- 520W )

z czego to wynika? na stronie jest info o stalej srednicy kabla ok 5mm

bilbo
29-03-2005, 19:52
Nie ma w tym nic dziwnego.
Kabel grzejny może mieć praktycznie dowolną moc na mb. Tak jak każdy inny rezystor (opornik). Poza średnicą przewodu na jego rezystancje (a co za tym idzie moc) wpływ ma materiał z jakiego jest wykonany.

DMK
29-03-2005, 20:57
Nie ma w tym nic dziwnego.
Kabel grzejny może mieć praktycznie dowolną moc na mb. Tak jak każdy inny rezystor (opornik). Poza średnicą przewodu na jego rezystancje (a co za tym idzie moc) wpływ ma materiał z jakiego jest wykonany.

ok, ale skoro od jednego producenta to spodziewalem sie takiej sytuacji jak u innych - czyli slawej mocy na mb.

bilbo patrzac na zdjecie to juz pewnie jestes po tym etapie, wiec kilka pytan :)
- na ktore sie zdecydowales - te z INTO?
- jakie wybrales sterowniki?
- jak wyglada przekroj podlogi - ile styropianu, ile wylewki?
- ile kw dostales? bo jak licze dla 120m2 to wychodzi mi zapotrzebowanie na samo ogrzewanie 18kW :(

bilbo
30-03-2005, 07:25
trudno powiedzieć z czego wynika różnorodność kabli z into
w każdym razie nie ma to znaczenia - ostateczną moc na m2 ustala się odstępami pomiędzy kabelkami i nie ma z tym problemu
a już z sytuacji, że są podobne kable o różnej mocy (jak te 13m) można się tylko cieszyć, bo daje to większy wybór - czyli łatwiej coś dobrać do swoich indywidualnych potrzeb

ja ostatecznie zdecydowałem się właśnie na kabelki z into
zdecydowała cena, nie byłem skłonny przepłacać 300% dla czyjejś filozofii kabla czy też finansować działów marketingu
Dla mnie istotną zaletą ogrzewania elektrycznego podłogowego jest niska cena inwestycji, ale sprawdza się to tylko w przypadku kabelków o cenach takich jak w Strzelinie. Całą idee takiego ogrzewania poznałem u kolegi i u niego się do niej przekonałem. On też chwalił sobie niskie ceny i jak się później dowiedziałem, też kupował kable w into. Działają u niego od 1997 i wszystko jest OK

Sterowniki wziąłem Euroster2016. Teraz pomyślałbym chyba o innych, oferujących większe możliwości sterowania (np. więcej programowalnych temperatur), ale pod warunkiem że byłyby w zbliżonej cenie, bo przepłacać za takie 'wodotryski' też raczej sensu nie ma. W sumie jest u nas 12 sterowników, więc ich cena ma znaczenie.

Przekrój podłogi jest u nas niezgodny z tym, co słyszałem od fachowców (w tym tych z into) czy w.w. kolegi (który twierdził np. że nad kablami nie może być więcej niż 2-3cm betonu). I od razu zaznaczam, że sprawdza się to dobrze - bez problemów.
U nas kable leżą bezpośrednio na styropianie (pomiędzy jest tylko folia aluminiowa - której notabene wg mnie mogłoby i nie być, ale droga nie była więc dla świętego spokoju dałem) nad nimi jest 8cm wylewki z miksokreta (na piętrze 5cm). Podłoga nagrzewa się ładnie. Nie ma problemów, że niby warstwa wylewki za gruba i ciepło nie przejdzie. Teraz zastanowiłbym się nawet nad 12cm wylewki - na pewno działało by dobrze a efekt akumuacji byłby lepszy. Pozostaje jedynie kwestia dodatkowych kosztów za wylewkę i dodatkowych cm przewidzianych w grubości posadzki.
Styropianu na gruncie mamy 20cm. Uważam, że z całą pewnością nie jest to za dużo!

kW zamówiliśmy 24
Wiele razy słyszeliśmy, że za dużo, ale wolę mieć za dużo niż choćby od święta kombinować co włączyć a co wyłączyć. Zabawa w zamienianie bezpieczników na wyższe niż w umowie z ZE też mnie nie pociąga...
Z drugiej strony nie musisz aż tak dokładnie mieć zapas mocy na wszystkie urządzenia elektryczne w domu, tego nigdy się tak nie liczy - wtedy nawet 40kW mogłoby się wydawać mało.
My mamy 18kW kabli grzejnych (na 180m2 + 30m2 garaż).

pozdrawiam
Robert

DMK
30-03-2005, 08:09
ja ostatecznie zdecydowałem się właśnie na kabelki z into
zdecydowała cena, nie byłem skłonny przepłacać 300% dla czyjejś filozofii kabla czy też finansować działów marketingu

tez prawdopodobnie sie na nie zdecyduje



Przekrój podłogi jest u nas niezgodny z tym, co słyszałem od fachowców (w tym tych z into) czy w.w. kolegi (który twierdził np. że nad kablami nie może być więcej niż 2-3cm betonu). I od razu zaznaczam, że sprawdza się to dobrze - bez problemów.

niezgodny? 2-3 cm daje sie do bezposredniego ogrzewania, a do akumulacyjnego 8-15, wiec wszytsko zgodnie z norma


U nas kable leżą bezpośrednio na styropianie (pomiędzy jest tylko folia aluminiowa - której notabene wg mnie mogłoby i nie być, ale droga nie była więc dla świętego spokoju dałem)

dlaczego uwazasz ja za zbedna? wg producentow nie nalezy dopuscic do systuacji aby nagrzany kabel mial kontakt ze styropianem, aby uniknac przepalenia. uwazasz to za bzdure???



Podłoga nagrzewa się ładnie. Nie ma problemów, że niby warstwa wylewki za gruba i ciepło nie przejdzie. Teraz zastanowiłbym się nawet nad 12cm wylewki - na pewno działało by dobrze a efekt akumuacji byłby lepszy.
a mieszkasz juz tam? jaka temperature masz o 6, 13,15,22?



Z drugiej strony nie musisz aż tak dokładnie mieć zapas mocy na wszystkie urządzenia elektryczne w domu,

na wszytskie nie planuje, ale jednak ogrzewanie w 2-giej taryfie dziala pelna moca, wiec liczac 18 na samo ogrzewanie, musze miec jednak jakis zapas na "normalne" funkcjonowanie ;)



My mamy 18kW kabli grzejnych (na 180m2 + 30m2 garaż).

no wlasnie dlaczego tak malo (??!) przeciez to nawet nie jest 100W/m2, ktore jest zalecane do ogrzewania bezposredniego, a do akumulacyjnego powinno byc 125-175/m2

dzieki za odp, pozdrawiam
DMK

bilbo
30-03-2005, 15:05
no wlasnie dlaczego tak malo (??!) przeciez to nawet nie jest 100W/m2, ktore jest zalecane do ogrzewania bezposredniego, a do akumulacyjnego powinno byc 125-175/m2

Mamy dobrze ocieplony dom (20cm w podłodze i ścianach, 25-40cm w dachu) i rekuperator. Myślę że te 18kW to i tak mnóstwo. Pierwsze doświadczenia to potwierdzają, ale z uwagi na to, iż jest to nasz pierwszy sezon podczas którego na dodatek wciąż trwały jakieś prace (a to instalacj reku, a to doszczelnianie progów w drzwiach czy innych dziur w domu) trudno mi odpowiedzieć precyzyjnie na pytanie jak się podłogówka sprawdza i jej akumulacyjność. Tym bardziej, że wciąż jedziemy na całodobowej drogiej taryfie budowlanej C11. Przede wszystkim jednak podłogówka ma u nas (póki co) zadanie uzupełniające. Główne ciepło pochodzi z kominka i tu zostaliśmy mile zaskoczeni - wbrew krakaniu 'fachowców' 18kW Tarnava pracując na pół gwizdka z łatwością nagrzewa cały dom. Myślę, że to zasługa tego docieplenia jednak. Podłogówka nie miała więc na razie wielkiego pola do popisu, włącza się w łazience i najbardziej odległym od kominka pomieszczeniu nad garażem. Z pierwszych obserwacji widzę jednak, że włączenie wszystkich 18kW kabli w domu na pełne 10h drugiej taryfy spowodowałoby niezły ukrop. W większości sytuacji (tep. zew.) przyajmniej. Nie jestem jednak na razie w stanie podać konkretnego rozkładu temp. dobowych w przypadku pracy samej podłogówki.


niezgodny? 2-3 cm daje sie do bezposredniego ogrzewania, a do akumulacyjnego 8-15, wiec wszytsko zgodnie z norma
tak, ale przeważnie mówi się o umieszczeniu kabli w środku warstwy wylewki, co wymagałoby wylewania jej na dwa razy lub innych sztuczek. Wg mnie to niepotrzebne, kable mogą leżeć nawet 12cm pod betonem.


dlaczego uwazasz ja za zbedna? wg producentow nie nalezy dopuscic do systuacji aby nagrzany kabel mial kontakt ze styropianem, aby uniknac przepalenia. uwazasz to za bzdure???
nagrzany kabel raczej nie ma więcej niż 50stopni, a przecież taka temp. nie robi na styropianie żadnego wrażenia. Folia, której używałem (Strotex cośTam-Alu - ten cieńszy (grubszy zresztą też)) ma temp. max wg danych tech. 80st. Postaw czajnik z wrzącą wodą na płycie styropianu FS20 i zobacz czy się coś przypali.
Suma sumarum folie jednak dałem. Nie wyszło jej dużo, bo kładłem tylko na obszarach z kablami a nie na całej powierzchni posadzki. Kosztowało to dwieście pare złotych - wydatek żaden, a przynajmniej jest spokój, że się nic nie przypali :-) No bo rzeczywiście intuicyjnie wydaje się, że strach kłaść taki kabel bezpośrednio na styropianie. Ale myślę, że tak naprawdę to bzdura. Jeśli by się coś miało przypalić, to cienka folia aluminiowa doskonale przewodząca przecież ciepło, jak miałaby temu zapobiec? Jeśli już jest z niej jakiś pożytek, to może nieco rozprowadza to ciepło na większą (niż sama grubość kabla) powierzchnię, przez co łatwiej i równomierniej jest ono przekazywane do płyty betonowej.


na wszytskie nie planuje, ale jednak ogrzewanie w 2-giej taryfie dziala pelna moca, wiec liczac 18 na samo ogrzewanie, musze miec jednak jakis zapas na "normalne" funkcjonowanie

wyszedłem z podobnego założenia i wziąłem 24kW, chociaż wszyscy łącznie z elektrykami mówili mi że za dużo.
Przy 24kW mocy przyłączeniowej mam zabezpieczenie 40A, co daje 27,6kW.
Nawet jeśli włączę całe 18kW kabli (co nawet bez kominka wydaje mi się niereane, ale tak zakłądałem max pobór - jakby super mróz nadszedł), to zostaje mi 9,6kW. Odjąć od tego bojler 3kW, które też powinien pracować w II taryfie, mamy 6,6kW. Powinno wystarczyć na światło, TV, kompy i choćby jakieś gotowanie na płycie czy piekarnik - chociaż pełna moc kuchenki elekt. to 11kW, no ale nie przesadzajmy :-)

pozdrawiam
Robert

Jarzeb
13-09-2005, 11:41
witam
problem ze sterowaniem matami - oczywiscie musze wykorzystywac II taryfe i TUTAJ PROBLEM

jak sie dowiedzialem sterowniki do maty nie okreslaja kiedy mata sie wlacza i wylancza tylko kiedy bedzie cieplo tzn ty ustalasz kiedy ma byc cieplo a sterownik sam cos tam kombinuje..
Mozecie to zweryfikowac???

jak tu zrobic aby zalaczala sie tylko w II taryfie :o ?

Marzek
13-09-2005, 16:14
Rzeczywiście sterownik sam dobiera okresy załączeń maty, tak aby temperatura była zgodna z nastawioną. Jednak w lepszych regulatorach można programować tak zwane okresy komfortu cieplnego kiedy temperatura ma być wyzsza. Poza tymi okresami mata zdecydowanie rzadziej się włacza. Aby mata pracowała wyłącznie w drugiej taryfie trzeba zrobić inny rodzaj ogrzewania, tak zwane akumulacyjne. Wtedy w nocy następuje ładowanie warstwy betonu ciepłem, które potem w ciągu dnia jest uwalniane. Są jednak inne sterowniki niż zwykłe do regulacji temperatury.

Jarzeb
14-09-2005, 09:31
czyli piec :cry:
a niby takie proste i potrzebne (co ja jeden mam II taryfe?? :o )
w tym wypaku trzeba by sledzic przy jakich nastawach kiedy sie wlancza, a przeciez nie po to czlek wybula taka kase aby sie bawic w sledczego :wink:

moze jakis inny sposob???? zwykly wlacznik? :roll:
oczywiscie zakladam ze sterowmiki do akumulacyjnego ogrzewania sa pironsko drogie....

Marzek
14-09-2005, 10:09
Nie wiem, czy strasznie drogie. Chyba droższe od tradycyjnych. Możesz sprawdzić na stronach producentów (Devi, AEG). Kłopot w tym, że wymagana jest inna konstrukcja podłogi. Grubsza warstwa betonu. Lepsza izolacja od gruntu i ścian. No i w akumulacyjnym temperatura może się w pomieszczeniu wahać w ciągu doby. My zdecydowaliśmy się na nie akumulacyjne, ze zwiększoną (trochę grubością betonu). Bo większość grzania (temperatura komfortu) przypada w okresach taniej taryfy (rano), a różnice w cenie drugiej i pierwszej taryfy już są trochę mniejsze niż kiedyś (II zdrożała). Dodatkowo chcemy grzać kominkiem, a podłogowe tylko dodatkowo. Zdecydowały również względy inwestycyjne. Koszt założenia instalacji gazowej (koszt przyłącza) + koszt instalacji grzewczej + koszt pieca zdecydowanie przewyższał koszty inwestycyjne dla ogrzewania podłogowego elektrycznego.

Jarzeb
14-09-2005, 10:43
dokladnie to samo u mnie
tzn chce grzac (utrzymywac min. temp) piecem akumulacyjnym - stad II taryfa
Do komfortu w lazience i salonie mata grzejna (w lazience jeszcze drabinka) no i oczywiscie dobry kominek z DGP

i potrzebny jakis sposob aby maty glownie pracowaly w II tryfie (tez takie niby akumulacyjne podlogowe)

u mnie II taryfa 18groszy a I 24grosze

pzdr

bilbo
16-09-2005, 16:17
jak sie dowiedzialem sterowniki do maty nie okreslaja kiedy mata sie wlacza i wylancza tylko kiedy bedzie cieplo tzn ty ustalasz kiedy ma byc cieplo a sterownik sam cos tam kombinuje..

...więc 'powiedz' sterownikowi, że ciepło ma być w godzinach II taryfy (nie koniecznie przez cały jej okres) a w godzinach I taryfy ustaw mu niskie temperatury, wtedy on już tak 'wykombinuje' że się w I taryfie nie włączy (chyba że dom zacznie zamarzać).

pozdrawiam
Robert

Jarzeb
16-09-2005, 21:05
pytanko odn akumulacyjnej podlogowki
czyli glownie Mareko i Bilbo
jak sterujecie podlogowka aby zalaczala sie glownie w II taryfie?
nowoczesne sterowniki same cos kombinuja w zaleznosci od nastaw....

Jarzeb
19-09-2005, 10:43
Spojrzalem na ceny sterownikow akumulacyjnych podlogowych- i do teraz nie moge sie otrzasnac :o :o :o
800zł do jednej maty!!!
jak Wy sterujecie? "Na czuja"?

Marzek
27-09-2005, 16:24
Jak pisałem daliśmy zwykłe sterowniki i dość grubą wylewkę. Zobaczymy jak to się będzie sprawdzać. Nasz system to AEG. Sterownik coś ok. 400 zł. Nie pamiętam. Ma mozliwość stosowania wielu programów. Program standardowy ma podział doby na cztery strefy czasowe: rano, poza domem, w domu, noc. Dla każdej z nich możesz ustawiać odrebnie parametry. Jeszcez wszystkiego nie rozgryzłem. Jeśteśmy na etapie uruchamiania. Jak będę wiedział coś więcej dam znać. Aby zebrać doświadczenia potzrba mi jeszcze trochę czasu.

estyma
27-09-2005, 17:46
nurtuje mnie kwestia podłogówki
rozważam ogrzewanie elektryczne w całym domu
- czy podłogówka w salonie wystarczy ? czy trzeba dołożyć jakiś piecyk
- jak z bezwładnością podłogówki przy dogrzewaniu kominkiem (tzn bezwładność jest ale czy kominek wyeliminuje dogrzewie podłogi czy ze względu na swoja bezwładność i tak będzie ładować?

Przy tych cenach elektryczności to można zapomnieć o takim rodzaju ogrzewania.Znajomi się przeliczyli finansowo w tym wzglądzie i mają co tu dużo mówić zbędna instalację grzewczą.Po prostu ich nie stać na jej eksploatację.
My poradziliśmy sobie inaczej, postawiliśmy w pierwszym rzędzie na izolacje : położyliśmy deskę barlinecką z grubą izolacją termiczną do tego szczelne okna i nie mamy problemu z ciepłotą pomieszczeń.Skromny buderus daje sobie radę.U nas się sprawdziło włąśnie takie rozwiązanie.

Marzek
28-09-2005, 16:19
Oczywiście koszty eksploatacji są wyzsze niż przy innych rodzajach ogrzewania. Ale jak się doliczy koszty instalacyjne (przyłącze, piec, instlacja grzewcza), to może się okazać, że gra jest warta świeczki. U nas tak było.

PAJONK
29-09-2005, 08:30
Ja mam coś w rodzaju 2 stref grzewczych - jedna całodobowa (łazienki) która jest włączona przez całą dobę, zainsalowane są tam sterowniki "uczące się" i troche bardziej inteligentne, natomiast druga strefa - jest to podłogówka akumulacyjna, obwody sterowane są prostymi programatorami z czujnikami podłogowymi (maja tylko za zadanie nie dopuścić do nadmiernego wzrostu temperatury podłogi). Założenie jest takie że podłogówka ma sie włączać tylko w II taryfie - wykożystałem do tego prosty zegar z programatorem który zainstalowałem na listwie DIN - koszt około 120 zł + stycznik - koszt około 100 zł.
Pozdrawiam

DMK
12-01-2006, 20:59
Jak pisałem daliśmy zwykłe sterowniki i dość grubą wylewkę. Zobaczymy jak to się będzie sprawdzać. Nasz system to AEG. Sterownik coś ok. 400 zł. Nie pamiętam. Ma mozliwość stosowania wielu programów. Program standardowy ma podział doby na cztery strefy czasowe: rano, poza domem, w domu, noc. Dla każdej z nich możesz ustawiać odrebnie parametry. Jeszcez wszystkiego nie rozgryzłem. Jeśteśmy na etapie uruchamiania. Jak będę wiedział coś więcej dam znać. Aby zebrać doświadczenia potzrba mi jeszcze trochę czasu.

Marek i jak z tym zbieraniem doswiadczen?
zastanawiam sie jakie sterowniki wybrac i czy warto kupowac zaawansowane. przeciez przy akumulacyjnym ogrzewaniu bezwladnosc jest duza i zalozenie jest dosc proste - nagrzewac w drugiej taryfie.

poprawcie mnie jesli sie myle, ale IMHO po jednym sezonie mozna nabrac juz doswiadczenie na ile godzin oraz w jakich przedzialach wlaczac ladowanie.

napiszcie jak sterujecie.

Marzek
10-02-2006, 12:36
Odpowiadam. Nasze ogrzewanie działa już ponad cztery miesiące. Nie możemy grzać w całym domu, bo mamy zbyt mały przydział mocy. Grzejemy kominkiem i dogrzewamy elektrycznością. Podłoga jest przyjemnie ciepła. Sterowniki pracują. W jednej części mamy tylko ogrzewanie elektryczne i jest tam przyjemnie. Ogólnie zużycie prądu jest ok. 45% taryfa nocna (tańsza) i ok. 55% taryfa dzienna (droższa). W tym jest kuchnia elektryczna i dwie termy (200 l i 100 l). Trudno mi ocenic ile idzie na grzanie, a ile na inne potrzeby. To bedzie można zrobić dopiero bliżej wiosny. Jak ogrzewanie przestanie pracować. Muszę zrobić jeszcze trochę obliczeń i obserwacji. Dodatkowo utrudnione jest to przez ciągłe awarie zegara sterującego licznikiem. Tak na prawdę nie wiem ile biorę w poszczególnych taryfach. Ogrzewanie raczej się sprawdza. Ogrzewamy duży dom (całość 230 m2).

Jarzeb
17-07-2006, 12:11
nadszedl ten czas na serio :lol:

i zwiazane z tym pytanko
sami kladliscie kable czy firma ?

nie wydaje sie to szczegolnie skomplikowane - ale wiadomo ze diabel.....
Jakies porady?
100 - 150W na mkw???
pzdr

Aga - Żona Facia
17-07-2006, 13:06
Co sądzicie o elektrycznym wodnym ogrzewaniu???

Jarzeb
18-07-2006, 11:24
energia elektryczna jako nosnik jest (na razie ?) stosunkowo droga - ale nadrabia sie bezstratowoscia przetworzenia w cieplo i niewielkimi nakladami na "ustrojstwa"
Wodne elektryczne wydaje sie tracic te wszystkie plusy....

pzdr

Aga - Żona Facia
18-07-2006, 14:08
energia elektryczna jako nosnik jest (na razie ?) stosunkowo droga - ale nadrabia sie bezstratowoscia przetworzenia w cieplo i niewielkimi nakladami na "ustrojstwa"
Wodne elektryczne wydaje sie tracic te wszystkie plusy....
pzdr

Dobrze zrozumiałam: NIE POLECASZ WODNEGO...

Jezier
18-07-2006, 14:18
No ale z drugiej strony do wodnego c.o. można podłączyć kolektory słoneczne jakieś piece na paliwa stałe, kominki w płaszczach. Łatwo też przejść na ogrzewanie gazem ziemnym gdyby była taka możliwość i potrzeba.
Taka akumulacyjna wylewka jest tak niesterowalna, że czy wodna czy kable elektrycne to miom zdaniem bez różnicy. Można by mówić o jakis stratach na przesyle, ale przecież magistrale zasilajace też będą w podłodze.

Heimnar
18-07-2006, 14:46
Co sądzicie o elektrycznym wodnym ogrzewaniu???

Rozumiem, że chodzi o zbiornik akumulacyjny, gdzie na drugiej taryfie ładujemy bufor, a potem rurkami podłogówki rozprowadzamy ciepło?

Układ dobry jak każdy inny. Dużo tańszy od PC w inwestycji, a droższy w eksploatacji. Poza tym - raczej bezawaryjny - bo i co by się mogło tam popsuć?

Ja u siebię będę właśnie robił ogrzewanie wodne - elektryczne. Tyle, że pomiędzy prąd i wodę wstawię pompę ciepła. Mnie się akurt kalkuluje. Ale nie każdemu musi.

Aga - Żona Facia
18-07-2006, 15:07
Nam PC obliczyli na 55.000. Dziękuję, nie mam tyle.

Jarzeb
18-07-2006, 15:14
energia elektryczna jako nosnik jest (na razie ?) stosunkowo droga - ale nadrabia sie bezstratowoscia przetworzenia w cieplo i niewielkimi nakladami na "ustrojstwa"
Wodne elektryczne wydaje sie tracic te wszystkie plusy....
pzdr

Dobrze zrozumiałam: NIE POLECASZ WODNEGO...

dokladnie - to znaczy robic wodne by grzac pradem - wydaje sie nieekonomiczne
chyba ze mamy inne pomysly w glowie czyt. Jezier powyzej, a grzalke elektryczna "w razie Niemca"
:lol:
(tylko ze to tez nadal wydaje sie niestety watpliwe ekonomicznie)
pzdr

kabietka
18-07-2006, 15:25
Ja mam rozłożone maty grzewcze-podłogówka w łazience.
Dodatkowo na ścianie drabinka z ogrzewaniem gazowym
Przez 8 lat podłogówka może była włanczana z 10 razy :) :o
Teraz widzimy że podłogówka w łazience to był zbędny wydatek.
Długo sie podłoga nagrzewa i przez to żre prądu że ho ho :x Fakt jak już osiagnie temperaturę ustawioną na termostacie to ciepełko w nóżki ciepełko :o :)

Nie powiem polecam czy nie polecam po prostu każdy musi przemyśleć sprawę i już :D

Jezier
18-07-2006, 16:40
Ja w łazience mam maty. Długo nie używałem ich, ale minionej zimy się przekonałem. Mam maty bezpośrenio pod gresem na podłodze. Temp. podlogi ustawiona na 29 stopni. W zimie dzienny koszt ogrzewania tej podłogi i całej łazienki wynosiłl 1,7 zł. Nie mam innego grzejnika w łazience.

Geezer
08-08-2006, 18:50
http://www.eko-term.com.pl/strona.html

Norweski system ogrzewania podłogowego, ceny umiarkowane.
dużą zaletą jest ołowiana osłona kabli grzejnych .
Bardzo wygodne przy montażu.

A czy "ciepły" ołów pod podłogš jest zdrowy ?

gosciu01
05-10-2006, 01:12
qurcze, ciągle niewierzę :o :wink:

policzyłem właśnie, że przy dobrze zaprojektowanym, ocieplonym i wykonanym domu, sumaryczne koszty ogrzewania prądem, z uwzględnieniem inwestycji w system ogrzewania w okresie 20 lat amortyzacji, są niższe o 20% od ogrzewania GZ-50 i o 30% od ogrzewanai PC.

Marzek
09-10-2006, 12:49
No właśnie u nas też na wybór ogrzewania elktrycznego wpłynęły koszty instalacji i amortyzacji. Jeśli ktoś nie łatwego dostępu do gazu z sieci, to powinien sie zastanowić nad ogrzewaniem elektrycznym.

Aga - Żona Facia
09-10-2006, 14:21
Prosze o radę dot. ogrzewania podłogowego w postaci kabli elektrycznych firmy ELEKTRA lub AEG lub ... (macie jakieś inne typy?).
Mamy już chudziak, na to folia paroizolacyjna, czy wystarczy 12 cm styropianu, potem folia (no taka srebrna) i na to kable. Potem około 6-7 cm posadzki i kafelki. Musi wyjść 20 - 21 cm. Nie więcej.
Czy tak będzie dobrze???

Arigato
03-11-2006, 06:58
Prosze o radę dot. ogrzewania podłogowego w postaci kabli elektrycznych firmy ELEKTRA lub AEG lub ... (macie jakieś inne typy?).
Mamy już chudziak, na to folia paroizolacyjna, czy wystarczy 12 cm styropianu, potem folia (no taka srebrna) i na to kable. Potem około 6-7 cm posadzki i kafelki. Musi wyjść 20 - 21 cm. Nie więcej.
Czy tak będzie dobrze???
Witam!
Pozwolę sobie zacytować swoje wcześniejsze posty z innej dyskusji. Jeżeli potrzebne będą Ci bardziej szczegółowe informacje to służe pomocą :D
Dysponuję w tym względzie już około dziesięcioletnim doświadczeniem i szczerze powiem, że w ogóle nie żałuję swoich decyzji. Nie należę do ludzi, którzy lubią rozstawać się z pieniędzmi. Przy ogrzewaniu podłogowym, elektrycznym wcale tak być nie musi. Oto kilka suchych faktów. Koszt dzierżawy butli gazowej to jakieś 600 zł. rocznie (skromnie licząc). W moim przypadku oznacza to ogrzewanie prądem przez dwa miesiące. Mało to, czy dużo? Koszt samej instalacji „kabelków” to jedna trzecia ogrzewania podłogowego rurkami. Zakładając, że koszt eksploatacji tego drugiego jest o 30 procent niższy (inne źródło energii, czyli tańsze), to nasze koszta zrównają się po jakichś dziesięciu latach. Skromnie licząc. Oczywiście, druga taryfa mile widziana. Czym ja dysponuję? W moim rejonie do dyspozycji jest tzw. Taryfa Eko dla tych, którzy zużywają minimum 7800 kWh rocznie. Sobota i niedziela to druga taryfa non stop a w dni powszednie dwie godziny więcej niż w zwykłym rozliczeniu dwutaryfowym. W moim domu właściwie wszystko jest na prąd i z tytułu spożycia prądu na cele socjalno-bytowe, czyli bez ogrzewania, zużywamy jakieś 4600 kWh rocznie. Żeby było śmieszniej, przez moją wioskę przechodzi taaaka rura z gazem, ale we wsi gazu nie ma nikt!!! Jestem skazany na prąd, lub na bubla z gazem na podwórku, albo zbiornik na olej opałowy w garażu. O węglu nawet nie myślę. Na ogrzewanie domu zużywamy jakieś 4000 kWh rocznie. Wiem, że to trochę mało. Winowajcą jest kominek. Mieliśmy jednak sezon grzewczy zaliczony tylko na prądzie i wyszło nam 8000 kWh na ogrzewanie. Dużo to, czy mało. Ogrzewana jest również piwnica z dwoma pokojami i pralnią (bez garażu- 52 m. kw.) Oczywiście w piwnicy utrzymywane są tylko temperatury dyżurne (ok. 12 st. Celsjusza). Więcej jest w sytuacjach awaryjnych. Goście i takie tam... Na parterze mamy 82 m2 i wysokość pomieszczeń ok. 2,7m. Przy aktualnych cenach daje to kwotę rzędu 1750 złotych w zaokrągleniu. To jak, przepłacamy? Prąd dla bogatych? I jeszcze jedno. Akumulacja energii w podłodze, w warunkach domowych to wcale nie mit, jak to kiedyś czytałem w Muratorze. Gdyby posadzka była wykonana z jastrychu to rzeczywiście nie byłoby wesoło, ale zalanie kabelków betonową warstwą o grubości minimum 6 cm w zupełności wystarcza.
Jak już wcześniej wspominałem, ogrzewanie podłogowe wymaga bardzo dobrej izolacji ścian zewnętrznych. Jeden powód podałem wcześniej. Sprawa, której nie wymieniłem polega na tym, że niezbyt dobre ocieplenie ścian, może w ekstremalnych warunkach pogodowych (bardzo niskie temperatury) doprowadzić do nadmiernego nagrzewania się podłogi. W takiej sytuacji, przebywanie w pomieszczeniu o zbyt wysokiej temperaturze posadzki przestaje już być przyjemne. Natomiast obniżenie temperatury posadzki skutkować będzie z kolei zbyt niską temperaturą w ogrzewanym pomieszczeniu. W łazienkach stosuje się podwyższone temperatury, ale w tych pomieszczeniach raczej zbyt długo się nie przebywa.

Zonzi
03-11-2006, 11:03
Mam chwilke to opisze jak dziala u mnie ogrzewanie podlogowe w lazience.
Mam zainstalowana mate 200 W/m2 Elektry ze sterownikiem Euroster bezposrednio pod plytkami. Podstawowym ogrzewaniem jest grzejnik drabinkowy.
Po okresie eksperymentow mamy nastepujace nastawy - uruchomienie ok 1-2 godziny przed planowanym skorzystaniem, temperatura ustawiona na 27 stopni.

Efekt jest fantastyczny 8) - mile ciepelko w stopy w jesienny i zimowy dzien to jest to. Oczywiscie trzeba miec w miare uregulowany tryb zycia albo pamietac o recznym wlaczaniu. My nie musimy dotykac sie do sterownika oprocz wyjazdow.

Sterownik z mozliwoscia ustawienia godzin pracy lub z zainstalowanym dodatkowo wlacznikiem czasowym i stycznikiem to koniecznosc.
Inaczej jest sie skazanym tylko na ustawienie temp podlogi na nieodczuwalna jako przyjemne ciepelko lub przegrzewanie lazienki.

W domu planuje w lazienkach maty lub kable jako ogrzewanie z temp minimalna 20 st w II taryfie a w czasie korzystanie 27 stopni do tego grzejnik drabinkowy z wkladem el. i termowentylator jesli sie chce zrobic tropiki przed kapiela w wannie.

Wada takiego rozwiazania to koniecznosc zdublowania systemow ogrzewania zaleta to temperatura dostosowana do potrzeb. Rano cieplo w nogi ale nie za goraco, wieczorem wystarczy 10 minut i mamy dowolna temperature. :D

Moze komus sie przyda do planowania

pozdrawiam
Zonzi

Arigato
03-11-2006, 16:15
Witam!


Sterownik z mozliwoscia ustawienia godzin pracy lub z zainstalowanym dodatkowo wlacznikiem czasowym i stycznikiem to koniecznosc.

Spieszę wyjaśnić z jakiego powodu dobrze jest zadbać o stycznik. Same sterowniki są przystosowane do przełączania dosyć znacznych prądów, ale są to wielkości rzędu 16A. To oznacza najczęściej pracę takiego sterownika, który notabene posiada swój własny stycznik, na granicy jego możliwości. Jeżeli zatem chcemy aby sterownik, za który płacimy np. 300 złotych, nam długo służył to warto jest zadbać o specjalizowany stycznik zdolny do przełączania znacznie większych prądów. Wówczas nasz sterownik będzie nam służyć baaardzo długo.
Pozdrawiam.

j-j
26-12-2006, 10:45
Witam

Chciałem wrócić do ogrzewania elektrycznego podłogowego akumulacyjnego (w posadzce betonowej).
Mam dylemat czy grzać właśnie tak czy może piece akumulacyjne dynamiczne. Za pierwszym przemawia koszt inwestycji, za drugim mozliwosć sterowania temperaturą w domu, w przypadku podłogówki- po prostu się ładuje i się rozładowuje jak piece akumulacyjne statyczne.
W zasadzie mógłbym zaakceptować brak w miarę dokładnego sterowania temp. w domu kosztem temp. stabilnej bez względu na zewnątrz ale zastanawia mnie jedno. Mianowicie noc. Temp. powinna być niższa o ok. 2,3 stopnie, przynajmniej ja się wtedy lepiej czuję (lepiej śpię), w przypadku piecy dynamicznych nie ma problemu bo oddają tyle ile im każemy nocą jednocześnie sie łądując na czas dzienny.
Natomiast w przypadku akumulowania w podlodze- ładujemy w nocy i jednocześnie podłoga oddaje, jednak nie tyle ile chcemy ale tyle ile może, tym sposobem rozładowując się w ciągu dnia okazuje się że w nocy mam cieplej niż w ciągu dnia a chciałbym odwrotnie.
Pytanie czy tak to należy rozumeć i czy da się jakoś to okiełznać.
Z obliczeń wychodzi mi, że aby zagwarantować przez cały dzień (7.00- 22.00)
temp odpowiednią (spadek o 3 stopnie) musialbym grzać w taryfie nocnej (całe 8 h) mocą 6 kW (straty ciepla mi wychodzą ok 3 kW), czyli 2 x więcej bo musze naładaować na cały dzień- 16 h. Gęstość betonu przyjąłem 2000kg/m3 i ciepło właściwe 0,848 kJ/kg*K.
Poowierzchnia ogrzewana 92 m2, grubość wartswy wychodzi ok 10 cm.
Q-straty ciepła- 3 kW
gęstosć betonu- 2000 kg/m3
delta T- 3
czas rozładowania- 24 h
ciepło właściwe betonu- 0,848 kJ/kg*K
masa betonu- 101886,8 kg/m3
Objętość płyty betonowej- 50,94 m3
Powierzchnia ogrzewana- 92 m2
Grubość plyty- 0,55 m
czas ładowania- 8 h
Q wymagane- 9 kW

Jeszcze- 9 kW*8 h (ładowania)=72 kWh*0,22* 30 dni=475,2 zł/m-c prądem. Koszt duuży i grubość plyty też.
Można dogrzewać w ciągu dnia w taryfie tańszej ale jak w ciągu 2 h dogrzać na koleje 7 h?? Potrzeba dużo więcej kW na te 2 h (leśny_ziutek tu: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=58746&postdays=0&postorder=asc&start=60
liczył to), a koszt wyjdzie taki sam.
Wniosek- 1 kWh gazu kosztuje ok 0,11 zł a prąd 0,22 zl, czyli 2x więcej, im dom ma mniejsze OZC tym bardziej sie oplaca grzać prądem, i jak widać nawet przy OZC=40 kWh/m2*rok nie wychodzi wcale tak dobrze.
A może dać teoretycznie 3 x więcej betonu np. 1,7 m ;) wtedy delta T założyć 1 stopień i pozwalamy rozładować przez 24 h*3, czyli 72 h i dopiero ładujemy- koszt o ponad połowę niższy. Nie wiem czy to też dobrze myślę. Tyle że wciąż pozostaje wyższa temp. w ciągu nocy ... no i ten 1,7 m- bzdura hehe
Mam nadzieję że ktoś mnie poprawi i że gdzieś się zagalopowalem bo chcę mieć prąd.

pzdr

gosciu01
26-12-2006, 14:45
fajno, ale ta strata 3kW, to dla jakiej temp. zewnętrznej ?

w moim mieście średnia wieloletnia sezonu grzewczego wynosi ok. 1,7-2,0C
Dni z temp. w okolicy i poniżej -10C jest od 8 do 20 w zależności od roku na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Czy te 3kW to liczysz dla średniej sezonu czy dla deltaT 40K ?

Może opłaca się te kilka/kilkanaście dni w roku dogrzewać w drogiej taryfie ?

a i jeszcze jedno, jak już nagrzejesz budynek, to akumuluje cały a nie tylko podłogówka. Również cały oddaje ciepło.

gosciu01
26-12-2006, 14:58
i jeszcz jedno, o czym już gdześ na forum pisałem (*) ;
zbilansowane koszty inwestycji, ogrzewania+cwu z policzoną amortyzacją wynoszą odpowiednio np. na 20 lat :
GZ-50 = 41,2 tys. zł
Prąd = 44,9 tys. zł

Nie policzone są tu koszty powierzchni kotłowni, kominów, odsetek i zysków z potencjalnych inwestycji itp. a tylko urządzeń, instalacji, mediów, przegladów itp.

(*) dane te mogą nieznacznie różnić się od wcześniej poanych na forum, gdyż nieznacznie ewoluuje wciąż projekt mojego domku.

j-j
26-12-2006, 20:08
i jeszcz jedno, o czym już gdześ na forum pisałem (*) ;
zbilansowane koszty inwestycji, ogrzewania+cwu z policzoną amortyzacją wynoszą odpowiednio np. na 20 lat :
GZ-50 = 41,2 tys. zł
Prąd = 44,9 tys. zł

Nie policzone są tu koszty powierzchni kotłowni, kominów, odsetek i zysków z potencjalnych inwestycji itp. a tylko urządzeń, instalacji, mediów, przegladów itp.

(*) dane te mogą nieznacznie różnić się od wcześniej poanych na forum, gdyż nieznacznie ewoluuje wciąż projekt mojego domku.


Mi to dużo mniej korzystnie wychodzi dla prądu, za prąd płącisz na m/c więcej o 80 zł niż za gaz (dla mojego domku)- 80 zł*12 m-cy*20=19 200 zł różnicy a jesli inwestycja prądu jest niższa o ok 10 000 to po 10 latach prąd przestanie sie opłacac nawet jeśli doliczysz konserwacje itp gazu.
Ale chcę grzać bo biorę nie same koszty inwestycji ale koszt miesięczny spłaty kredytu, który z banku przy kwocie mniejszej o 10 000 zł będzie większy o ok 80 zł/m-c przez 30 lat więc przez 30 lat będę płacił albo do banku mniej o 80 zł ale za prąd więcej albo 80 zł do banku a za gaz mniej- z kieszeni leci tyle samo.
I przede wszystkim to mnie przekonuje do prądu.
Może się to opłacać jeśli żaden kocioł gazowy nie wytrzyma 10 lat wtedy hm ..... jest kolejny argument i to jaki!!!



fajno, ale ta strata 3kW, to dla jakiej temp. zewnętrznej ?

w moim mieście średnia wieloletnia sezonu grzewczego wynosi ok. 1,7-2,0C
Dni z temp. w okolicy i poniżej -10C jest od 8 do 20 w zależności od roku na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Czy te 3kW to liczysz dla średniej sezonu czy dla deltaT 40K ?

Może opłaca się te kilka/kilkanaście dni w roku dogrzewać w drogiej taryfie ?

a i jeszcze jedno, jak już nagrzejesz budynek, to akumuluje cały a nie tylko podłogówka. Również cały oddaje ciepło.

3 kW strat wychodzą dla obliczeniowych warunków -18/+20, delta T=38
Im mniej wychodzi strat tym, bardziej oplaca się mieć prąd, bo mniejsza różnica ale dla warunków obliczeniowych, nie za dobrze.

pzdr

gosciu01
27-12-2006, 00:00
dla GZ-50 jest różna cena w zależnosci od ilości pobieranego gazu,
u mnie wychodzi nieco poniżej 1000 m3, a wić nieco drożej od tych, którzy zużywają ponad 1200m3
Cenę policzyłem już uwzględniając zapowiadane podwyżki, gdyż takie dane obecnie mam.
Ponadto do gazu obowiązkowo ; projekt, koszty przyłącza, komin, przeglady kotła, amortyzacja kotła max 15 lat ( kable grzejne sporo dłużej ), sprawność kotła i transportu i pare innych ...

Mimo to gaz wychodzi nieco taniej.

Za prądem mamy :
mniej załatwiań, pozwoleń, projektów,
mniej abonamentów ( Ilość, ale i kwotowo wychodzi nieco taniej ),
większy komfort sterowania i poczucie bezpieczeństwa,
Średnia cena gazu w UE jest prawie 2x większa niż w Polsce, Średnia prądu tylko coś ok. 30%. ale to nie reguła tylko polityka akcyz.

Obecnie biorąc pod uwagę samą cenę, wybór nie jest już taki jednoznaczny.

Dobrze byłoby wykonać instalację elastyczną, do której można podpiąć różne systemy grzewcze.
Kto wie co za parę lat będzie najbardziej opłacalne/dofinansowywane ?

eRaf
17-04-2007, 09:07
Podnoszę wątek bo ciekawy
Ktoś podusnął mi taki oto pomysł aby przy robieniu wylewki akumulacyjnej nad kablami grzejnymi dodać zaprawy szamotowej. Co o tym sądzicie, zalety są jasne, a wady ??? A może ktoś miał doświadczenie z takim sposobem poprawy akumulacyjności podłogi ?

j-j
17-04-2007, 10:39
Na niemieckjich stronkach gdzieś widziqłem takie grzejniki akumulacyjne szamotowe, ładnie wyglądało naprawdę.

HenoK
16-06-2007, 23:38
Witam

Chciałem wrócić do ogrzewania elektrycznego podłogowego akumulacyjnego (w posadzce betonowej).
Mam dylemat czy grzać właśnie tak czy może piece akumulacyjne dynamiczne. Za pierwszym przemawia koszt inwestycji, za drugim mozliwosć sterowania temperaturą w domu, w przypadku podłogówki- po prostu się ładuje i się rozładowuje jak piece akumulacyjne statyczne.
W zasadzie mógłbym zaakceptować brak w miarę dokładnego sterowania temp. w domu kosztem temp. stabilnej bez względu na zewnątrz ale zastanawia mnie jedno. Mianowicie noc. Temp. powinna być niższa o ok. 2,3 stopnie, przynajmniej ja się wtedy lepiej czuję (lepiej śpię), w przypadku piecy dynamicznych nie ma problemu bo oddają tyle ile im każemy nocą jednocześnie sie łądując na czas dzienny.
Natomiast w przypadku akumulowania w podlodze- ładujemy w nocy i jednocześnie podłoga oddaje, jednak nie tyle ile chcemy ale tyle ile może, tym sposobem rozładowując się w ciągu dnia okazuje się że w nocy mam cieplej niż w ciągu dnia a chciałbym odwrotnie.
Pytanie czy tak to należy rozumeć i czy da się jakoś to okiełznać.
Z obliczeń wychodzi mi, że aby zagwarantować przez cały dzień (7.00- 22.00)
temp odpowiednią (spadek o 3 stopnie) musialbym grzać w taryfie nocnej (całe 8 h) mocą 6 kW (straty ciepla mi wychodzą ok 3 kW), czyli 2 x więcej bo musze naładaować na cały dzień- 16 h. Gęstość betonu przyjąłem 2000kg/m3 i ciepło właściwe 0,848 kJ/kg*K.
Poowierzchnia ogrzewana 92 m2, grubość wartswy wychodzi ok 10 cm.
Q-straty ciepła- 3 kW
gęstosć betonu- 2000 kg/m3
delta T- 3
czas rozładowania- 24 h
ciepło właściwe betonu- 0,848 kJ/kg*K
masa betonu- 101886,8 kg/m3
Objętość płyty betonowej- 50,94 m3
Powierzchnia ogrzewana- 92 m2
Grubość plyty- 0,55 m
czas ładowania- 8 h
Q wymagane- 9 kW

Jeszcze- 9 kW*8 h (ładowania)=72 kWh*0,22* 30 dni=475,2 zł/m-c prądem. Koszt duuży i grubość plyty też.
Można dogrzewać w ciągu dnia w taryfie tańszej ale jak w ciągu 2 h dogrzać na koleje 7 h?? Potrzeba dużo więcej kW na te 2 h (leśny_ziutek tu: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=58746&postdays=0&postorder=asc&start=60
liczył to), a koszt wyjdzie taki sam.
Wniosek- 1 kWh gazu kosztuje ok 0,11 zł a prąd 0,22 zl, czyli 2x więcej, im dom ma mniejsze OZC tym bardziej sie oplaca grzać prądem, i jak widać nawet przy OZC=40 kWh/m2*rok nie wychodzi wcale tak dobrze.
A może dać teoretycznie 3 x więcej betonu np. 1,7 m ;) wtedy delta T założyć 1 stopień i pozwalamy rozładować przez 24 h*3, czyli 72 h i dopiero ładujemy- koszt o ponad połowę niższy. Nie wiem czy to też dobrze myślę. Tyle że wciąż pozostaje wyższa temp. w ciągu nocy ... no i ten 1,7 m- bzdura hehe
Mam nadzieję że ktoś mnie poprawi i że gdzieś się zagalopowalem bo chcę mieć prąd.

pzdr
Być może już sam do tego doszedłeś, ale może się też przydać komuś innemu.
Błąd w Twoim rozumowaniu tkwi w założeniu, że przez cały sezon grzewczy będziesz miał straty rzędu 3kW mocy. Faktycznie jednak zakładając, że obliczone sezonowe zaptrzebowanie na energie do ogrzewania wynosi 40kWh/m2 rocznie przy powierzchni ogrzewanej 92 m2 daje roczne zużycie energii 3680 kWh. Koszt tej energii wyniesie 3680 kWh x 0,22 zł/ kWh = 809,60 zł. Raczej wątpliwe jest abyś ponad połowę rocznego zapotrzebowania energii zużył w ciągu miesiąca.
Dlatego spokojnie można przyjąć płytę grzewczą o grubości np. 10cm ogrzewajac ją w największe mrozy mocą np. 9kW w taryfie nocnej, zakładając przy tym większą deltę temperatury (mniejszy komfort cieplny).
Aleternatywnie można zastosować mniejszą deltę i tym samym moc ładowania płyty grzewczej np. 6kW, a brakujace ciepło uzupełnić grzejnikiem konwektorowym o mocy np. 1kW (koszty inwestycyjne niewielkie), pracujacym również w droższej taryfie.
Wtedy uzyskamy też mozliwość nocnego obniżenia temperatury.

j-j
17-06-2007, 12:40
Już do tego doszedłem :), masz rację błąd tkwil w założeniach. Wogóle w tych obl. trochę więcej błędów zrobiłem ale ostatecznie wszystko poprawiłem i jest OK :).
Ostatecznie przyjąłem 15 cm.

pzdr

albert z drzazgowej
19-06-2007, 20:02
Czyżbym jeszcze w tym wątku nie pochwalił się podłogówką? :o :lol: Pisałem w "ogrzewający elektrycznością - wystąp" tak oto:

Także dzięki informacjom uzyskanym na forum mój dom ogrzewany jest elektryczną, akumulacyjną podłogówką. To był strzał w dziesiątkę. Rachunek za miesiące 0d 10 grudnia '06 do 18 kwietnia '07 = 2040 zł za WSZYSTKO: ogrzewanie, gotowanie, zmywanie, grzanie wody, oświetlenie. Zużycie prądu w tym okresie: 1047 kWh w pierwszej taryfie, 6774 w drugiej taryfie.
Bardzo dobre proporcje moim zdaniem.

Uprzedzając pytajniki: podłogówka zrobiona jest na 10 cm betonu izolowanego 10 cm styropianu M30 (na przekładkę). Podłoga z gresu na 90 m. kw. (w sypialniach grzejniki elektryczne). Dom ma powierzchnię 120 m.kw. i jest z betonu komórkowego 36 cm, ściany jednowarstwowe.
Pozdrawiam

qwert
20-06-2007, 10:46
a nie dogrzewasz się kominkiem???

albert z drzazgowej
21-06-2007, 08:47
Raczej przegrzewam :lol: Mamy pięęękny piec wolnostojący, "kozę", ale żona nie pozwala mi w nim palić :-? ponieważ podłoga daje temperaturę 20 stopni C więc właściwie nie ma sensu. Kozę kupiliśmy na wypadek wyłączeń prądu i naprawdę ostrych zim. Jeśli w niej paliliśmy to dla ozdoby i zawsze potem było otwieranie okien bo temperatura osiągała 25 stopni.

eRaf
13-02-2008, 16:08
Mam pytanko - czy chudy beton B-10 jest OK na podłogówkę elektryczną akumulacyjną (na gruncie). B-10 mam w projekcie a zależy mi aby mieszanka betonowa miała jak najmniej wody co przy założeniu iż będę miał strop drewniany jest OK, natomiast beton lany byłby nie OK - za dużo wilgoci dla mojego stropu belkowego.
Czy w ogóle dopuszcza się przy tego typu podłogówce chudy beton - wady ?
Czy mogą w takim betonie powstać pustki powietrzne, które dla podłogówki akumulacyjnej są ponoć niekorzystne ?

CuoreRosso
14-02-2008, 11:25
Czy ktoś zainstalował podłogę drewnianą na akumulacyjnie grzanej elektrycznie podłodze (z kablami grzewczymi zatopionymi w wylewce)?

Pytałem w kilku firmach i odpowiedzi są bynajmniej zbieżne.

bryta
20-02-2008, 15:26
Ja niestety mam ogrzewanie podlogowe elektryczne .I drugi raz bym takiego nie robila :-?

CuoreRosso
20-02-2008, 19:15
Ja niestety mam ogrzewanie podlogowe elektryczne .I drugi raz bym takiego nie robila :-?

A można wiedzieć dlaczego?

albert z drzazgowej
24-02-2008, 22:13
Myślicie, że doczekamy się odpowiedzi? Bardzo jestem ciekaw, bo już drugi sezon mój dom jest ogrzewany elektrycznie i jestem bardzo zadowolony. W sobotę pan inkasent wydrukował fakturę: od 7 lutego zużyliśmy 257 kWh w taryfie szczytowej i 5560 kWh w pozaszczytowej. Za dwa i pół miesiąca ogrzewania domu, wody użytkowej, gotowanie, pranie zapłaciliśmy 1760 zł, a przecież była podwyżka (i Święta, a więc duużo używania kuchni i wody). To pierwszy rachunek po zmianie taryfy z G12 na G12w, jeszcze nie zdążyłem porównać tego z rachunkiem z ubiegłego roku, ale sądzę, że raczej nie był niższy. A tymczasem ciepło już się robi bardzo :)

j-j
08-04-2008, 15:33
Niech mi ktoś z posiadających podłogową akumulacyjną elektryczną da taką praktyczną informację: o ile mu się temp. w domu bądz pomieszczeniu podnosi po załączeniu akumulacyjnego na czas 2 h dla potrezb następnych 7 h (np. od 13-15.00 aby zakumulować do godz. 22.00)?. Jakie macie parametry domu (ocieplenie, kubatura itp)?

pzdr

ZW
08-04-2008, 16:33
Przy 0 na zewnątrz, po nocnym grzaniu jest w środku więcej o ok 0,5-1 st. Po dziennym 2h nie wiem, pewnie nic.

pozdrawiam

j-j
08-04-2008, 19:08
Przy 0 na zewnątrz, po nocnym grzaniu jest w środku więcej o ok 0,5-1 st. Po dziennym 2h nie wiem, pewnie nic.

pozdrawiam

Tylko że ta akumulacja trwa przez noc jak piszesz, więc ta temp. jest chyba bardziej "stabilna" bo wzrost rozłożony w czasie, pytam bo przy moim znikomym zapotrzeb. na ciepło jestem w stanie w ciągu 2 h zakumulować się na nstp. 30 h przy temp. na zewnątrz równej 0 st., oczywiście wychodzi to z obliczeń i przyjętych przeze mnie mocy kabli.
Zastanawiam się czy taka duża dawka uderzeniowa przez 0,5 h (bo tyle czasu grzania z obliczeń wystarczy mi na akumulację na 7 h) nie spowoduje zbyt dużego przyrostu temperatury w domu.

pzdr

gosciu01
20-02-2009, 18:49
witam,

przewody grzewcze są zakończone w sposób specjalny, fabrycznie.

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy w warunkach domowo/warsztatowych mogę samodzielnie wykonać takie końcówki i z czego to zrobić ?

Chcę kupić przewód na metry i wykonać w domu różne rzeczy.
Długości wówczas mógłbym regulować tak jak mi pasuje.

kubanki
22-02-2009, 09:31
Przewód grzejny na metry? Tak się chyba nie da... Producenci produkują przewody w określonych typoszeregach i długościach. Przy małych długościach różnice między kolejnymi są ok. 2 metry, przy większych oczywiscie ta wartość rośnie.
Nie można dowolnie skracać danego przewodu, bo wtedy on będzie zbyt mocno grzał. To wynika z prawa Ohma... Skrócenie przewodu o połowę spowoduje czterokrotny wzrost mocy!
No chyba, że na końcu przewodu dasz jakieś dodatkowe obciążenie (opornik), żeby skompensować ubytek oporu na obciętym przewodzie, ale wówczas to obciążenie będzie się nagrzewało.
U nas była sytuacja, że na skutek niedogadania przewód poszedł zbyt blisko ściany w łazience i podczas mocowania stelażu do kibelka został uszkodzony. Była cała dyskusja monterów z panem z Elektry i w końcu uzgodnili, że metr przewodu można "zbypassować", i to będzie bez szkody dla przewodu, bo wzrost mocy na nim będzie jakieś tam parę procent raptem.

j-j
22-02-2009, 09:36
witam,

przewody grzewcze są zakończone w sposób specjalny, fabrycznie.

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy w warunkach domowo/warsztatowych mogę samodzielnie wykonać takie końcówki i z czego to zrobić ?

Chcę kupić przewód na metry i wykonać w domu różne rzeczy.
Długości wówczas mógłbym regulować tak jak mi pasuje.

Kup np. elektrę typ T2red, one są zamawiane na [m], są dodatkoo samoregulujące więc możesz go dać nawet pod kartonem, zamawiasz ile chcesz ale pójdziesz z torbami bo ok. 30 zeta /1mb chyba.

pzdr

Lharhard
17-03-2009, 23:59
Może ktoś mi doradzi ....
położyłem sobie w łazience 1 m2 maty grzejnej pod kafelki, tak przed brodzikiem i wanna (łazienka ogrzewana grzejnikiem) dla efektu ciepłej podłogi. Chciałbym to tylko włączać na czas kąpieli i tyle - dlatego nie chciałbym kupować regulatora i bawić sie z czujnikami pod posadzką.

Czy można taką matę podłączyć na zwykły włącznik ? Czy jest jakieś ograniczenie (np nie może być właczone dłużej niż 5 min ?) Jaką maksymalną temperaturę może osiągnąć podłoga gdybym np zapomniał wyłączyć maty przez noc (mata 160W/m2) - czy mata może ulec uszkodzeniu bez regulatora ? To takie moje obawy :)

hojnorek
19-05-2009, 14:26
Czy można taką matę podłączyć na zwykły włącznik ?

teoretycznie tak (zdaje sie że Twoja mata ma w okolicy 100-200W)



Czy jest jakieś ograniczenie (np nie może być właczone dłużej niż 5 min ?)

ograniczenie jest na temp



Jaką maksymalną temperaturę może osiągnąć podłoga gdybym np zapomniał wyłączyć maty przez noc (mata 160W/m2) - czy mata może ulec uszkodzeniu bez regulatora ?

nie wiem jaką temp ale z pewnością w pewnym momencie uszkodzi się mata albo kafle. jeśli już koniecznie chcesz na włącznik to może taki z "timerem" żeby się sam wyłaczył np po 15 min.

jokka
14-10-2009, 21:54
Podbiję temat, bo stał sie dla mnie baardzo aktualny
a dokładnie planujemy elektryczną podłogówkę akumulacyjną
szukam sensownego producenta kabli i całej reszty
na allegro odkryliśmy firmę into
ceny interesujące, a jak z jakością?
Podzielcie się uwagami proszę !

Kris48
14-10-2009, 23:19
Ja kupiłem kable do ogrzewania akumulacyjnego w firmie Avi w Łodzi.
Pozdrawiam.

jokka
15-10-2009, 08:29
i ?
użytkujesz już? to był dobry wybór??

jokka
15-10-2009, 13:45
mam jeszcze jedno pytanie
w której wylewce dać zbrojenie?
pod kablami czy nad kablami grzejnymi
PILNE!

Zonzi
16-10-2009, 21:35
Jako zbrojenie przeciwskurczowe to trzeba dac wlokna polipropylenowe. Siatka moze sluzyc jako mocowanie do kabli ale pozniej trzeba uwazac przy wylewkach.

Jesli juz to raczej nie dawaj od gory bo jak beda chodzic to Ci poprzecinaja kable.

pozdro

michu2606xyz
13-02-2010, 21:36
Poczytałem sobie Wasze mądre przemyślenia i... dalej głupi jestem. Planuję budowę kanadyjczyka o powierzchni koło 130 m2. Parter z użytkowym poddaszem. Niestety, tam, gdzie kupuję działkę, konie fujarami wodę chlipią i nikt o gazie nie słyszał. Do tego, najtańsza firma budująca te domy pod klucz oferuje w standardzie instalacje elektryczną i grzejniki konwektorowe - cokolwiek to znaczy.Wniosek: albo idę na wojnę z firmą i rezygnuję z ich ogrzewania, montując gaz i baniak na podwórzu, albo przyjmuję ofertę i co dalej?
Widmo bankructwa z powodu kosztów ogrzewania jest mi wyjątkowo ohydne.
Co prawda montują jeszcze kominek z kanałami powietrznymi (co to jest też nie wiem), ale pracujemy z żoną w wyjątkowo dziwnych godzinach i nie damy rady palić codziennie. A dzieci raczej nie powinny mieć sopli wiszących z nosa - podobno to niezdrowe...
W opcji coś piszą o elektrycznej podłogówce - może to ma sens?
Wiem, że pytania zadaję naiwne, ale naprawdę zielony jestem w temacie. Człowieka konstrukcyjnie znam w detalach i naprawić czasem potrafię, ale ogrzewanie nie budzi we mnie erupcji wiedzy.
Pomóżcie, jeśli łaska, szybko - bo niedługo muszę podjąć decyzję o wyborze, a dom naprawdę ładny i tani w wykonaniu.

dianakk
26-07-2012, 11:17
"System elektrycznego ogrzewania podłogowego Comfort Heat zapewnia efektywne ogrzewanie pokojowe zarówno w domu, biurze, fabryce, halach sportowych, jak i wszędzie tam gdzie potrzebne jest komfortowe ciepło.

Ogrzewanie podłogowe może być zainstalowane zarówno jako główny, jak i dodatkowy system ogrzewania. Do sterowania takim systemem została opracowana szeroka gama termostatów elektronicznych. Termostaty są wyposażone w czujniki podłogowe lub(i) czujniki temperatury powietrza, dzięki czemu mogą sterować całym bądź tylko dodatkowym systemem ogrzewania. Czujniki temperatury powietrza stosowane są w przypadku, gdy dany system grzewczy funkcjonuje jako główne i jedyne źródło ogrzewania pomieszczenia. Czujniki podłogowe są umieszczane w podłodze jako element ogrzewania uzupełniającego, aby utrzymać odpowiednią temperaturę podłogi. Wybierając odpowiednio dopasowany termostat można osiągnąć nie tylko komfort ciepła, ale również zaoszczędzić.
Termostat C510T firmy Comfort Heat posiada funkcje programowania w trybie 5 dni + weekend lub dla każdego dnia indywidualnie." źródło: www.comfort-heat.pl

Miirs
20-02-2013, 09:42
A znacie jakiś fajny sklep, co mają takie elementy do ogrzewania elektrycznego ?
Byłbym wdzięczny bo jestem tu nowy a za bardzo sie nie orientuje co i jak .

asolt
20-02-2013, 09:50
Poczytałem sobie Wasze mądre przemyślenia i... dalej głupi jestem. Planuję budowę kanadyjczyka o powierzchni koło 130 m2. Parter z użytkowym poddaszem. Niestety, tam, gdzie kupuję działkę, konie fujarami wodę chlipią i nikt o gazie nie słyszał. Do tego, najtańsza firma budująca te domy pod klucz oferuje w standardzie instalacje elektryczną i grzejniki konwektorowe - cokolwiek to znaczy.Wniosek: albo idę na wojnę z firmą i rezygnuję z ich ogrzewania, montując gaz i baniak na podwórzu, albo przyjmuję ofertę i co dalej?
Widmo bankructwa z powodu kosztów ogrzewania jest mi wyjątkowo ohydne.
Co prawda montują jeszcze kominek z kanałami powietrznymi (co to jest też nie wiem), ale pracujemy z żoną w wyjątkowo dziwnych godzinach i nie damy rady palić codziennie. A dzieci raczej nie powinny mieć sopli wiszących z nosa - podobno to niezdrowe...
W opcji coś piszą o elektrycznej podłogówce - może to ma sens?
Wiem, że pytania zadaję naiwne, ale naprawdę zielony jestem w temacie. Człowieka konstrukcyjnie znam w detalach i naprawić czasem potrafię, ale ogrzewanie nie budzi we mnie erupcji wiedzy.
Pomóżcie, jeśli łaska, szybko - bo niedługo muszę podjąć decyzję o wyborze, a dom naprawdę ładny i tani w wykonaniu.

Wiele odpowiedzi na te pytania bedziesz miał po wykonaniu dokładnych i rzetelnych obliczeń ozc, one są podstawą do dalszego wyboru systemu grzewczego, a takze wariantów ocieplenia

bartosz siekier
11-03-2013, 16:45
Znajomy chce kupić mieszkanie w kamienicy ( 50m2) , gdzie nie ma instalacji c.o, a jedynie piece kaflowe, pytał mnie o jak najekonomiczniejszy rodzaj ogrzewania elektrycznego, zasugerowałem mu elektryczne podłogowe, ale dokładnie sie nie znam, próbuje przeanalizować mu różne warianty i policzyć jak to wyjdzie, macie jakieś sugestie i propozycje