PDA

Zobacz pełną wersję : Odpowietrzenie kanalizacji.



03-11-2003, 14:47
Witam
Mam pion kanalizacyjny z PCV (fi 110) wyprowadzony ponad dach - dom z poddaszem użytkowym. Pion jest usytuowany wzdłuż komina i na poddaszu jest również obudowany co ponad dachem wygląda jak szeroki komin.
Jednak na poddaszu pion kanalizy ma zakrzywienie pod kątem 90 stopni w celu dostosowania przebiegu rury z PCV do równego jej obudowania cegłami równo z kominem. Czy kąt 90 stopni nie będzie powodował cofania zapachów do instalacji? Czy kąt (zakręt rury) powinien być zmieniony np. 67 lub 45 stopni?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

tom soyer
03-11-2003, 16:55
taki komin to na- czy odpowietrzenie kanalizacji? czy mozna nie wyprowadzac odpowietrzenia ponad dach? czy odpowietrzenie musi byc na kazdym pionie?

michalus
03-11-2003, 17:05
Z tego co opisujesz, to wygląda ze odpowietrzasz pion rurą o srednicy 110mm, nie ma takiej potrzeby, wustarczy srednica 50mm i ponad dach nie wystaje gruba rura :P .Nie ma znaczenia ze rura jest pod katem 90 ona służy tylko do zassania powietrza podczas np spłukiwania

DarekRz
03-11-2003, 17:07
W numerze 8. Muratora z tego roku jest artykuł o kanalizacji i podano, że taki komin napowietrza pion. W momencie, gdy jest spuszczana woda podciśnienie się nie tworzy i nie wciąga wody z syfonów w tym pionie. Dzięki temu nie czuć zapachów.
Czytałem gdzieś, że odpowietrzenie nie musi być w każdym pionie, ale obowiązkowo w pionie najbardziej oddalonym od wylotu ścieków z budynku.
W domku mojego ojca pion odpowietrzający kończy się nad stropem a pod dachem, to powinno wystarczyć.
Nie mam pewności, ale wygięcie 90 stopi niczemu nie grozi, powietrze i tak dopłynie w przypadku podciśnienia w kanalizacji.
DarekRz

04-11-2003, 10:08
Witam
Bardzo dziękuje za odpowiedzi.
Dla uzupełnienia dodam, że "mój" pion kanalizacji jest jeden, tzn. łazienka na parterze i na poddaszu są nad sobą stąd jeden pion. Wyprowadzenie ponad dach dlatego, żeby zapachy z kanalizacji nie przebijały do mieszkania - moi znajomi nie wyprowadzili ponad dach i bardzo tego żałują.
Co do średnicy rury to chyba dlatego jest fi 110, że tak było prościej dla "budowniczych" - no bo po co mieli robic jakies kombinacje, puścili jedną rurę (w odcinku np. 2 m bo taka była pod ręką) więc starczyło na przejście z poziomu poddasza ponad dach. Czy myślicie, że należy zmniejszyć ww. średnicę?
Pozdrawiam

Pikuś
04-11-2003, 10:32
Jak nie szpeci to ja bym zostawił 110. Co do funkcji tej rury, to wszystkie głosy są słuszne, brak mi tylko stwierdzenia,że w instalacjach z szambem, rura ta ma za zadanie przewietrzanie tego urządzenia tym bardziej, że spotkać szambo z kominkami to wielkie szczęście. W czasie fermentacji ścieków i osadu wydzielają się gazy trujące /siarkowodór przypomnijcie sobie zbiorowy wypadek śmiertelny gdzieś na wsi niedawno/ oraz gazy palne/metan zwany czasem biogazem/, stąd wentylacja wysoka w tego typu układach jest niezbędna. Pozdrowienia. PS: co do kierunku przepływu powietrza, to będzie ruch dwukierunkowy w zależności m.in od różnicy temperatur,ciśnienia atmosferycznego itp.

04-11-2003, 20:22
Pikuś - toś mnie zmartwił!
Miałem nadzieję, że wystarczy zamontować zawory napowietrzające (mam szambo). Teraz zacząłem się martwić. Nie chce mi sie dziurawić dachu "tylko" dla przewietrzenia pionów. W innym wątku ludzie pisali, że same zaworki wystarczają - że nie wyciąga wody z syfonów.
Poddasze zamierzam wykończyć później (w przyszłości - bliżej nie określonej :-) ) a teraz nie puszczałbym w ogóle pionów ponad strop, tylko zaworki.
Będzie działać?
Pozdrawiam
Mirek

04-11-2003, 20:45
Gościu ja mam szambo i miałem zaworki - tragedia
Szybko wyprowadziłem rurę nad dach teraz jest ok

Joskul
23-02-2004, 18:49
Odświeżam temat. Czy te zaworki z poprzednich postów, to tzw. automaty odpowietrzające? Jeśli tak, to czy rzeczywiście nie spełniają swojej roli? Też wolałabym nie dziurawić dachu, a muszę szybko podjąć decyzję.