PDA

Zobacz pełną wersję : czy wybuduje domek jednorodzinny za 100000zł



katarzynapitlok
21-01-2009, 22:50
potrzebuje rady,czy jest szansa że za 100000zł wybuduje domek w stanie surowym zamkniętym,ale bez wszelkich instalacji9bez elektryki,sanitarki) bo to zrobi nam teściu.poradzcie cos.

pierwek
22-01-2009, 06:16
W zależności od wielkości domku wybierz sobie odpowiedź:

1. oczywiście, że tak!
2. absolutnie nie!
3. być może Ci się to uda przy sporym wkładzie własnej pracy...

Trociu
22-01-2009, 07:03
Pierwek - uprzedziłeś mnie ;)

Trociu
22-01-2009, 07:40
potrzebuje rady,czy jest szansa że za 100000zł wybuduje domek w stanie surowym zamkniętym,ale bez wszelkich instalacji9bez elektryki,sanitarki) bo to zrobi nam teściu.poradzcie cos.Piszesz o robociźnie czy również materiałach. Bo do instalacji, też będziesz musiał mieć trochę kasy, coby teściu miał czym robić? Czy ma uprawnienia do odbioru elektryki?

malgosia0023
22-01-2009, 07:48
jak wszystko zrobicie sami to moze starczy :roll: chciaż wątpie :cry:

arktyk
22-01-2009, 07:50
Będzie ciężko. Ale przy dużym wkładzie własnym domek o wielkości poniżej 100 metrów powierzchni użytkowej pewnie na styk się da.

Pozdrawiam,

RadziejS
22-01-2009, 08:04
Nie wliczając kosztów papierologii, stan surowy zamknięty, pewnie max 100 m, da się.
Przy odrobinie szczęścia i z papierami się da, ale dużo trzeba pracować samemu, nawet bardzo dużo.

BK
22-01-2009, 09:34
Ludzie co wy piszecie

chyba że mowa o euro a nie PLN

to ja mam pytanie - chcę brykę, żeby była duża, dużo elektroniki, zabezpieczeń, najlepiej nowa (max 1 rok) no i z przebiegiem 10 000 km, podoba mi się Audi albo BMW - ale mam tylko 5 tysięcy PLN - damy radę??? Tak, hura, damy radę, na pewno, dużo pracy własnej i damy radę!

krab32
22-01-2009, 09:38
Pewnie że się da , na mój domek 105 m2 -prosty jak stodoła do tej chwili wydaliśmy 98 tyś a mamy już całą elektrykę i rozprowadzoną wodę z kanalizacją, za chwile weźmiemy się za ogrzewanie. Do stanu zamkniętego nie ruszyliśmy palcem, dopiero teraz prace wewnątrz należą do nas. :lol:

ZW
22-01-2009, 09:44
Pewnie się da, ale po co Ci stan surowy zamknięty ? Żeby zamieszkać dodaj jeszcze ze 100 nawet na super najmniejszy domek.

Przechwałki mitomanów, że ktoś zbudował za 100 tys włóż między bajki. Po podrążeniu okaże się, że to bez dachu (albo innych elementów), wszystko robi brat z teściem, zaczął w 1997, itp drobiazgi.

Przykład z autem świetny. Oczywiście, że kupisz BMW z 2008 poniżej 5 tys ;)

http://www.autotrader.pl/details,131,107282691.asp

jednak trudno to uważać za normę.

pozdro

kaśka maciej
22-01-2009, 09:55
ależ nie dołujcie koleżanki
:D zresztą, zaraz pewnie przyjdzie tu jeden forumowicz, który będzie usilnie przekonywał, ze się da, darujmy więc sobie :lol: :lol:

RadziejS
22-01-2009, 09:56
Ludzie co wy piszecie

chyba że mowa o euro a nie PLN

...

130k PLN - to mój dom na zdjęciu w chwili obecnej. Dodajmy 10k PLN bo drewno na dach miałem darmo, dodajmy jeszcze 10k PLN bo miałem ok 30% potrzebnych pustaków i trochę żelaza, i sporo narzędzi.

to daje 150k PLN - tyle, że stan jest o wiele bardziej zaawansowany niż surowy zamknięty, bo mam tylki, inst. el, prawie zrobioną zabudowę poddasza z ociepleniem, styropian zaciągnięty siatką i ma ponad 200 m a nie około 100 mkw. - okolice W-wy

Tak więc to o co pyta autorka jest do zrobienia - stan surowy zamknięty, ok 100 mkw. prosta błyła, prosty, tani dach.

krab32
22-01-2009, 10:33
da się :D nie da się :cry: ???
Połowę roku 2007 i pierwszy kwartał 2008 spędziłam na czytaniu tego forum , co impreza to gadka " nie stać nas , Oni piszą o 400 tyś :roll: skąd my to weźmiemy ..." Nagle dostałam w ucho od starszej siostry -przestań czytać i ględzić i weź się za robotę (wprowadziła się w czerwcu do swojego domu), masz mnie za przykład.
Dziś już wiem że miała racje , domek stoi ... , napewno nie ma w nim cudów techniki ale Nasz własny ... :wink:

RadziejS
22-01-2009, 11:01
Podszedłem do budowy podobnie jak krab32. Gdybym liczył pewnie bym nie zaczął. Miałem 70k PLN i zaczęliśmy budować. Ale nie o tym.

Sęk tkwi w tym, że na pytanie postawione w temacie, nawet gdyby podany był konkretny projekt, można odpowiedzieć zarówno "Tak" jak i "Nie". I niezależnie od opcji argumenty będą logiczne i racjonalne. Koszt jest kwestią wyborów i wielu innych czynników pobocznych.

ave!
22-01-2009, 11:08
o rany!!!
ale kolega pisze tu o stanie surowym nawet i zamkniętym bez instalacji!!! (bo te kable i rurki, to o dziwo trochę kasy idzie)
Skoro wie, że ma ograniczone fundusze, to pewnie wybierze prosty projekt, bez wykuszów, lukarn i pięciu kolumienek, z dachem dwuspadowym, nie mieszka w w-wie czy w innym dużym mieście, robocizna jest znośna np do 30 tyś z dachem(?)
a ssz będzie jego wkładem własnym przy kredycie
(jestem, a raczej byłam, bo już mieszkam w podobnej sytuacji jak Radziej i Krab :D )

ohh
22-01-2009, 11:14
katarzynopitlok przecież Ty nawet nie podałaś wielkości tego domu, nie mówiąc już o projekcie.
A tak właściwie nawet gdy to podasz, to i tak odp. będą b. różne. Najlepiej sama wybierz najpierw projekt, zorientuj się w cenach materiałów i robocizny w swoim regionie, policz wszystko, a potem wszystko zależy od tego jak bardzo Ci zależy na budowie. Bo według niektórych jak nie dodasz do tej kwoty, która Ci wyszła xx-tys., to nie masz szansy, a wg innych trzeba liczyć na szczęście i samozaparcie.

ZW
22-01-2009, 11:33
Nie chcę nikogo dołować. Namawiam do szerszego spojrzenia na budowę aby nie obudzić się z ręką w naczyniu, po ukończeniu SSZ.

Jeśli SSZ ma być wkładem własnym, to coś mi się wydaje że banki nie znają pojęcia "SSZ". Przyjeżdża biegły ogląda i wycenia, SSZ bez rurek będzie mniejszym wkładem niż SSZ z rurkami.

Co do wykończenia potwierdzam zdanie poprzedników: rurki i śrubki kosztują potwornie dużo, minimum drugie tyle co przeciętne wanny i płytki. Wannę kupisz taniej ale instalacji, ocieplenia itp już nie.

pozdrawiam, życzę przemyślanych decyzji

ponury63
22-01-2009, 11:52
[przeniesiony błędny wpis]


Dokładnie to chcemy sie dobudowac około 100m/k z tym ze do stanu surowego zamkniętego,fakt elektryke musi podłączyc fachowiec ale całe podłączenie kanalizacji,centralne(w domu bo główne podłączenie robi chyba gmina) zrobi teściu,no i załatwic wszelkie papiery też musimy sami,jak myslicie starczy 100000zł czy musimy miec wiecej,poradzcie cos,
http://forum.muratordom.pl/uzytkownik84703.htm

BK
22-01-2009, 12:51
W czasach kryzysu, no i ograniczonych funduszy, jeśli chce się zamieszkać we własnym domu, rozsądnie szacując środki i nie narażając rodziny na bankructwo i stres, warto pomyśleć o domku 90 - 100 m2, bez garażu (z miejscem na wiatę w przyszłości) - garaż nie jest niezbędny do życia, z mniejszym salonem, bez kolumienek i lukarn, i generalnie bez szaleństw.

Ale nie wierzę w tanie budowanie - chyba że ktoś jak niektórzy forumowicze, zajmują sie tym zawodowo, mają różne gratisy i okazje, koneksje rodzinne (brat dekarz etc.) i mnóstwo wolnego czasu, a do tego po prostu znają się na tym. Czas jest potrzebny na szukanie okazji, negocjowanie, planowanie - wierzcie mi, pracując na etacie trudno się wyrwać na budowę czy do hurtowni codziennie o 10.00 na przykład. Więc większość z nas buduje zlecając znakomitą część roboty znającym się na tym (teoretycznie) fachowcom. CO nie znaczy że nie trzeba pilnować ...

Ale może przekonamy się do skandynawskiego modelu mieszkania i budowy - tam przeważają skromne, bardzo, bardzo proste domy, bez szaleństw, bez ogromnych przestrzeni, wiele z nich to po prostu małe domy. A na 100 metrach też można wygodnie mieszkać.

RadziejS
22-01-2009, 13:20
W czasach kryzysu bardzo przydają się dwie prawe ręce, dzięki którym wiele (naprawdę nieskomplikowanych) prac możemy wykonać samodzielnie.
Jeżeli ktoś nie chce dotknąć się do czegokolwiek (czy to na budowie, czy w życiu) to będzie płacił za wszystko bardzo dużo. Prawda jest taka, że wiele rzeczy nie wymaga napisania doktoratu z fizyki kwantowej. W dobie internetu wiele można się dowiedzieć za darmo i w miarę łatwo. Dzięki takim osobom z forum jak Rom-Kon na przykład, można zdobyć bardzo cenną wiedzę. Mógłbym powiedzieć, że dzięki forum oszczędziłem 8000 zł. Tylko na zabudowie poddasza. Robiłem to z ojcem. Żaden z nas nie jest budowlańcem, robimy po raz pierwszy, dlatego zabiera to sporo czasu. I nie jest tak, że ktoś powie, że w tym czasie on woli pracować i robić to co robi najlepiej a fachowcom zapłacić. Ja pracuję i jestem w domu o 17.20. Pracujemy do 21 czasem dłużej, czasem krócej. W tym czasie dodatkowych pieniędzy nie zarobię. Więc pracuję wyłącznie kosztem swojego wolnego czasu. Ok 4 dni w tyg. Hurtowni nie odwiedzam (dzwonię), chyba, że po drodze z pracy i supermarkety w późnych godzinach. Okazji szukam w necie.

Dlatego ja wierzę w tanie budowanie i fajnie by było gdyby więcej osób wierzyło. Bo ten kryzys jest między innymi dlatego, że wszyscy wierzyli w wiecznie rosnące ceny mieszkań, brali kredyty na styk możliwości i wierzyli w raj na rynku pracy. Przecież ceny cegieł w 2007 roku osiągnęły absurdalne poziomy. I co? i już wróciły do normalności. Jeżeli my-inwestorzy będziemy godzić się na wysokie ceny to te ceny i koszty budowy będą wysokie.

P.S. Mam świadomość, że ze swoim podejściem jestem w mniejszości :)

BK
22-01-2009, 14:03
A kiedy zaglądasz do tego netu i kiedy dzwonisz? w godzinach pracy

Nie każdy tak może

Nie każdy też może pozwolić sobie na to że codziennie po 17 jest wolny. Np kiedy ja jeździłam w delegacje, to siłą rzeczy mąż musiał być z dziećmi bo wracałam np. o 22.00. Trudno wtedy coś zrobić na budowie.

Dziś się tak pracuje że ciężko jest zrobić tak żeby codziennie być o 17 w domu.

Poza tym nie każdy się zna na robocie - niby malowanie czy tapetowanie to nie filozofia ale naprawdę nie każdemu to wychodzi.
To samo kafelkowanie żeby wyszło równo, zabudowa GK etc.

ja14
22-01-2009, 15:28
Radzę poczytac to forum bo sa liczne przykłady, że sie da...

piotrulex
23-01-2009, 14:33
Będzie ciężko. Ale przy dużym wkładzie własnym domek o wielkości poniżej 100 metrów powierzchni użytkowej pewnie na styk się da.

Pozdrawiam,

pewnie tak ale bedzie ciezko - zalezy od projektu, Waszych wymagan no i szczescia :wink:

piotrulex
23-01-2009, 14:34
Ludzie co wy piszecie

chyba że mowa o euro a nie PLN ...

skoro Wy macie pacha i wydajecie kase dosc konkretnie to nie znaczy ze innym nie moze sie poszczescic :wink:

piotrulex
23-01-2009, 14:35
...zaraz pewnie przyjdzie tu jeden forumowicz, który będzie usilnie przekonywał, ze się da ...

przyszedl?

:D

caly czas zapraszam na kaweczke :D

katarzynapitlok
23-01-2009, 15:56
w odpowiedzi na wasze pytanie to do tej kwoty 100000 musimy wliczyc główne podłączenie prądu i wody,szambo bo rozprowadzenie pradu,centralne wewnątrz domu zrobimy sami w innym zakresie,no i cała dokumentacje również a domek ma miec 100 m/k

darsalam
24-01-2009, 08:04
Może i można tylko to trwa jeżeli samemu się wszystko robi i nie ma dwóch lewych rąk-koleżanka się budowała od 2000 roku i w zeszłym miała odbiór budynku.Ja narazie za stan surowy zamknięty wydałem około 130 000.Dom z poddaszem użytkowym powierzchnia 190 całowitej.Płaciłem jedynie murarzowi reszte ja mu pomagałem z ojcem i kuzynem ale materiały kosztują,praca dekarzy,koparka,gruszki też jest więc pewna bariera,której przekroczyć się nie da.To już nie te czasy kiedy robiło się samemu pustaki

sonia2003
24-01-2009, 15:12
darsalm dokładnie, za koparkę, gruszkę, piasek zasypowy trzeba zapłacić. Nie idzie nic tutaj wykombinować. Okien i drzwi samemu też się nie zrobi, a to koszt 25 tysięcy.
Moim zdaniem nie da rady. Widzę to po tym ile kosztował na stan surowy zamknięty. Nawet odejmując robocizne, nie zmieścilibyśmy się w 100 TPLN.

piotrulex
25-01-2009, 15:56
...Okien i drzwi samemu też się nie zrobi, a to koszt 25 tysięcy.
Moim zdaniem nie da rady. Widzę to po tym ile kosztował na stan surowy zamknięty. Nawet odejmując robocizne, nie zmieścilibyśmy się w 100 TPLN.

no widzisz

po odjeciu roznicy VAT u n as tak to kosztowalo

okna - 9000 - jest ich sporo - patrz link w podpisie
brak garaz - 3800 - znajomi o tych samych wymiarach kupili njatansza jak sie da za 550 zeta
drzwi wejsciowe - 2000 naszy wymarzone - znajomi kupili tez ladne za 700 zeta
drzwi wejsciowe - kolo 5000 - tez mozna sporo tansze

tak wiec wydalismy na to 20 tysi a spookojnie mozna by sie w 15 zmiescic. wiec zgodnie z Twoimi kosztami to juz 10 tysi oszczednosci :wink:

kaśka maciej
25-01-2009, 16:01
Piotrulex, idź się wypowiedz do sąsiedniego wątku. W sumie to przez Ciebie on jest :wink:

piotrulex
25-01-2009, 16:51
Piotrulex, idź się wypowiedz do sąsiedniego wątku. W sumie to przez Ciebie on jest :wink:

pewnie oblukam ale mam nadziej ze mnie nie wyganiasz?

:D

kaśka maciej
25-01-2009, 16:52
Piotrulex, idź się wypowiedz do sąsiedniego wątku. W sumie to przez Ciebie on jest :wink:

pewnie oblukam ale mam nadziej ze mnie nie wyganiasz?

:Dgdzieżbym śmiała 8)

piotrulex
25-01-2009, 17:11
Piotrulex, idź się wypowiedz do sąsiedniego wątku. W sumie to przez Ciebie on jest :wink:

pewnie oblukam ale mam nadziej ze mnie nie wyganiasz?

:Dgdzieżbym śmiała 8)

mowisz masz

jakos nie potrafie Ci odmowic bo choc nie dowierzasz to jakos tak sympatycznie to robisz :wink:

wiekszosc mebelkow to brw, salon robimy w re_set wiec raczej nic drogiego. do tego mamy stol 200/280x110 pod wymiar, 8 krzesel i stolik do skorzanej kanapy za 2500 wraz z transportem

za kanape skora naturalna z funkcja spania dalismy chyba 2300

to naszym zdaniem tez sredni standard choc znajomi m aja kanape za 8 i stol za 10 kola - wedlug nich to tez sredni standard

moi rodzice maja kanape za kilka stow i stol kilkunasto letni za kilka stow - to tez dla nich sredni standard

sredni standard - pojecie semantycznie niedookreslone - tak sie nauczylem na UMK :wink:

kaśka maciej
25-01-2009, 18:42
jakos nie potrafie Ci odmowic bo choc nie dowierzasz to jakos tak sympatycznie to robisz :wink:na tym własnie polega mój nieodparty urok osobisty 8) :wink:

sredni standard - pojecie semantycznie niedookreslone - tak sie nauczylem na UMK :wink:pewnie dobrze się nauczyłeś :)
ja tylko chciałam się dowiedzieć, co ludzie uważają za średni standard.

arktyk
26-01-2009, 08:38
Pamiętajmy że autorka wątku mówi o stanie surowym zamkniętym, a nie o domu wykończonym. Nie przedstawiła też projektu. Dlatego kilka postów powyżej napisałem że może w przypadku małego domu o duzym wkładzie własnym udać się wybudować taki stan za 100 tys. zł. Trzeba też pamiętać że wtedy zaczyna się wykończeniówka, a stan surowy zamknięty to dopiero około 40 -45 procent kosztów budowy, a może i nieco mniej.


Pozdr,

JarekKRK45
27-01-2009, 16:29
Witam , myśle że jak poczekasz jeszcze do jesieni(tańsze materiały i robocizna ) i przy sporych nakładach własnej pracy , to sa duże szanse . Ale do całkowitego wykończenia to braknie jeszcze jednej stówy :D . Pozdrawiam

toom
28-01-2009, 13:29
ja też liczyłe, że uda mi się stan surowy OTWARTY 140m2 wybudować za 100.000zł, ale się nie udało... Teraz mam surowy zamknięty i poszło 150.000zł :evil:

JarekKRK45
28-01-2009, 14:47
Witam , ale ceny teraz pewnie bedą niższe na materiały i robocizna pewnie tez ... Pozdrawiam

arktyk
28-01-2009, 15:22
Możliwe że masz rację. Ale moje spostrzeżenia są takie, że dramatyczny spadek cen robocizny i materiałów, obserwujemy w mediach. Inne obserwacje można poczynić w składach budowlanych i u wykonawców.

Pozdr,

katarzynapitlok
16-02-2009, 11:03
hejka wybraliśmy już projekt firmy archon Dom pod kasztanem 2,i jak myślicie starczy te 100000zł na stan surowy zamknięty?

piotrulex
16-02-2009, 11:06
hejka wybraliśmy już projekt firmy archon Dom pod kasztanem 2,i jak myślicie starczy te 100000zł na stan surowy zamknięty?

poczytaj wszystko co miedzy pierwszym a przedostatnim postem i zadaj pytanie jeszcze raz :D

albo rob kreski na tak i na nie i zobaczysz statystycznie jakie tu daja Ci szanse :wink:

BK
16-02-2009, 11:08
hejka wybraliśmy już projekt firmy archon Dom pod kasztanem 2,i jak myślicie starczy te 100000zł na stan surowy zamknięty?


albo rob kreski na tak i na nie i zobaczysz statystycznie jakie tu daja Ci szanse :wink:

:lol: :lol:
dobre

Katarzyna
piotrulex dałby radę :)
jeśli chcesz budować jak wszyscy to raczej nie

RadziejS
16-02-2009, 11:12
Jeśli ma to być dobudowa (czyt: jest blisko miejsca zamieszkania, można trzymać narzędzia bez obawy o kradzież itp, prąd, woda dostępne) to z dachem zapapowanym stan SSZ jest szansa.

Ale zgadzam się i z BK i piotrulexem.

pati25
16-02-2009, 11:43
Moim zdaniem Nie da sie !!Chyba ze dom z dwuspadowym dachem o powierzchni max 100m 2

piotrulex
16-02-2009, 12:04
hejka wybraliśmy już projekt firmy archon Dom pod kasztanem 2,i jak myślicie starczy te 100000zł na stan surowy zamknięty?


albo rob kreski na tak i na nie i zobaczysz statystycznie jakie tu daja Ci szanse :wink:

:lol: :lol:
dobre

Katarzyna
piotrulex dałby radę :)
jeśli chcesz budować jak wszyscy to raczej nie

nie wszyscy tylko wiekszosc :wink:

choc za 100 to nie wiem czy udalo nam sie zamknac budynek :wink: - trzeba by koszta poprzegladac a nigdy mi sie nie chce bo strasznie duzo tego - wazne ze ostateczna kwota niewielka :wink:

katarzynapitlok
16-02-2009, 12:17
No i one właśnie maja taka powierzchnie,nie więcej jak 100k/k dlatego wybraliśmy ten projekt

Nefer
16-02-2009, 12:21
Co to jest 100k/k ?

katarzynapitlok
16-02-2009, 14:46
Kurcze chodziło mi o m/k czyli metry kwadratowe

Nefer
17-02-2009, 10:16
Kurcze chodziło mi o m/k czyli metry kwadratowe

m.kw. lub m2 :)

arktyk
17-02-2009, 14:17
Najprawdopodobniej jeśli zleci się robociznę, to nawet za SSO domu o pow 100 metrów trzeba będzie zapłacić więcej niż 100.000 zł.

Pozdr,

pablo76
17-02-2009, 21:36
Myślę ,że ze słomy da się rade :D :D :D :D

Paulina N.
25-03-2009, 17:09
Będzie ciężko ale życzę powodzenia:-)

Vafel
25-03-2009, 17:19
Przyjmując, że działka już jest i warunki na działce są ok (media na działce, warunki gruntowe normalne) to uda się wybudować w stanie do zamieszkania domek o pow. około 40 m2. :-)

Dla 1-2 osób w sam raz. :-)

el-ka
25-03-2009, 23:38
Nie.

panda
27-03-2009, 22:57
Nie.
Ależ oczywiście że tak. Coś a'la domek weekendowy gdzie jeszcze budowa się nie skończy a już zacznie się remont. Akoszty eksploatacji będą zjadały większość dochodów.
Niestety ale tanio to można siedzenie podetrzeć i zużytym papierem ściernym, tyle że leczenie później dużo kosztuje.

martek1981
28-03-2009, 14:00
W czasach kryzysu bardzo przydają się dwie prawe ręce, dzięki którym wiele (naprawdę nieskomplikowanych) prac możemy wykonać samodzielnie.
Jeżeli ktoś nie chce dotknąć się do czegokolwiek (czy to na budowie, czy w życiu) to będzie płacił za wszystko bardzo dużo. Prawda jest taka, że wiele rzeczy nie wymaga napisania doktoratu z fizyki kwantowej. W dobie internetu wiele można się dowiedzieć za darmo i w miarę łatwo. Dzięki takim osobom z forum jak Rom-Kon na przykład, można zdobyć bardzo cenną wiedzę. Mógłbym powiedzieć, że dzięki forum oszczędziłem 8000 zł. Tylko na zabudowie poddasza. Robiłem to z ojcem. Żaden z nas nie jest budowlańcem, robimy po raz pierwszy, dlatego zabiera to sporo czasu. I nie jest tak, że ktoś powie, że w tym czasie on woli pracować i robić to co robi najlepiej a fachowcom zapłacić. Ja pracuję i jestem w domu o 17.20. Pracujemy do 21 czasem dłużej, czasem krócej. W tym czasie dodatkowych pieniędzy nie zarobię. Więc pracuję wyłącznie kosztem swojego wolnego czasu. Ok 4 dni w tyg. Hurtowni nie odwiedzam (dzwonię), chyba, że po drodze z pracy i supermarkety w późnych godzinach. Okazji szukam w necie.

Dlatego ja wierzę w tanie budowanie i fajnie by było gdyby więcej osób wierzyło. Bo ten kryzys jest między innymi dlatego, że wszyscy wierzyli w wiecznie rosnące ceny mieszkań, brali kredyty na styk możliwości i wierzyli w raj na rynku pracy. Przecież ceny cegieł w 2007 roku osiągnęły absurdalne poziomy. I co? i już wróciły do normalności. Jeżeli my-inwestorzy będziemy godzić się na wysokie ceny to te ceny i koszty budowy będą wysokie.

P.S. Mam świadomość, że ze swoim podejściem jestem w mniejszości :)

Może i jesteśmy w mniejszości, ale mam dokładnie takie samo podejście :wink:

izat
28-03-2009, 14:53
Myślę ,że ze słomy da się rade :D :D :D :D
albo z gliny, która zostanie wykopana z działki ....
nie ma się co łudzić, nie da się i już!!
wystarczy zsumować podstawowe materiały typu:piach, beton, pustaki, drewno, pokrycie dachowe, okna, ewentualne bramy i już mamy 100 tys
a gdzie robocizna?? może jakieś grosze na nią zostaną ....
że nie wspomnę o mediach, które kosztują krocie!! zakładam, że już są na Twojej działce

piotrulex
28-03-2009, 16:25
W czasach kryzysu bardzo przydają się dwie prawe ręce, dzięki którym wiele (naprawdę nieskomplikowanych) prac możemy wykonać samodzielnie.
Jeżeli ktoś nie chce dotknąć się do czegokolwiek (czy to na budowie, czy w życiu) to będzie płacił za wszystko bardzo dużo. Prawda jest taka, że wiele rzeczy nie wymaga napisania doktoratu z fizyki kwantowej. W dobie internetu wiele można się dowiedzieć za darmo i w miarę łatwo. Dzięki takim osobom z forum jak Rom-Kon na przykład, można zdobyć bardzo cenną wiedzę. Mógłbym powiedzieć, że dzięki forum oszczędziłem 8000 zł. Tylko na zabudowie poddasza. Robiłem to z ojcem. Żaden z nas nie jest budowlańcem, robimy po raz pierwszy, dlatego zabiera to sporo czasu. I nie jest tak, że ktoś powie, że w tym czasie on woli pracować i robić to co robi najlepiej a fachowcom zapłacić. Ja pracuję i jestem w domu o 17.20. Pracujemy do 21 czasem dłużej, czasem krócej. W tym czasie dodatkowych pieniędzy nie zarobię. Więc pracuję wyłącznie kosztem swojego wolnego czasu. Ok 4 dni w tyg. Hurtowni nie odwiedzam (dzwonię), chyba, że po drodze z pracy i supermarkety w późnych godzinach. Okazji szukam w necie.

Dlatego ja wierzę w tanie budowanie i fajnie by było gdyby więcej osób wierzyło. Bo ten kryzys jest między innymi dlatego, że wszyscy wierzyli w wiecznie rosnące ceny mieszkań, brali kredyty na styk możliwości i wierzyli w raj na rynku pracy. Przecież ceny cegieł w 2007 roku osiągnęły absurdalne poziomy. I co? i już wróciły do normalności. Jeżeli my-inwestorzy będziemy godzić się na wysokie ceny to te ceny i koszty budowy będą wysokie.

P.S. Mam świadomość, że ze swoim podejściem jestem w mniejszości :)

Może i jesteśmy w mniejszości, ale mam dokładnie takie samo podejście :wink:

mysle podobnie gdyz wiekszosc prac wykonal tesciu z pomocnikiem a moj ojcie, ja, moj brat pomagalismy ile bylo mozna. wyszlo baaaardzo tanio ale to i tak niezmienia faktu ze 100 kola nie starczy. jesli ktos wypali sobie sam dachowke, poscina i wystruga drzewa na wiezbe, z piachu zrobi szyby i wpakuje je w wlasnorecznie zrobione ramy okien czy ze szlaki zrobi material na mury to byc moze i mniejsza kasa starczy ale staramy sie rozmawiac tu realnie. 2007 to ciezki okres, pytanie tez juz najnowsze nie jest jednak ten rok zapowiada sie ciekawie dla tych co chca budowac a maja na to pieniadze :D

arktyk
28-03-2009, 16:57
Piotrulexie zgadzam się w całej rozciągłości. Twój Post powyżej jest kwintesencją tego tematu.

Pozdr,

ja14
28-03-2009, 18:48
Polecam lekture mojego dziennika budowy.
Chociaz akurat teraz mam przerwe :-)

atena28
05-04-2009, 19:21
Moim zdaniem nie da się zbudować porządnego domu za 100 tyś. zł, chyba żeby dodać coś z Euro wtedy tak :lol:

anetina
07-04-2009, 18:47
potrzebuje rady,czy jest szansa że za 100000zł wybuduje domek w stanie surowym zamkniętym,ale bez wszelkich instalacji9bez elektryki,sanitarki) bo to zrobi nam teściu.poradzcie cos.

ja mam dom jakoś 175 m
póki co postawione do stropu
materiały na poddasze i na kominy są
drzewo na dach jest i póki co wydane jest ... tylko na dom (bez dokumentacji i przyłączy) 44 tys.

więc wszystko się da

Nefer
07-04-2009, 18:48
I najkosztowniejsze przed Tobą :)
Ale jaaaaaaaasne, że się da :)

zielonooka
07-04-2009, 18:53
bo to zrobi nam teściu

TEŚĆ! ( nie "teściu" wrrrr.... tak samo : nie "wiater" a wiatr i nie" chłopacy" a chłopaki ani nie "poszłem" a poszedłem nie "perfum" a perfumy .... auuu litości!!!)

Przepraszam ze sie w "miodka" bawię ale po prostu jak czasami czytam te koszmarne błędy stylistyczne, gramatyczne itp. to włosy z głowy mam ochotę rwać .... a w dodatku na tak postawione pytanie - bez nawet choćby projektu domu jaki chcesz stawiać - nie można odpowiedzieć nic innego.

Renata27
19-04-2009, 12:48
A ja powiem tak: jak się tylko chce to można wszystko!!!

Pozdrawiam :lol: :lol: :lol:

wyk***O
19-04-2009, 13:59
potrzebuje rady,czy jest szansa że za 100000zł wybuduje domek w stanie surowym zamkniętym,ale bez wszelkich instalacji9bez elektryki,sanitarki) bo to zrobi nam teściu.poradzcie cos.

Jestem wykonawcą i zbudowałem wiele domów..... Da się....

Domek ok 100m2 i cała robocizna Twoja...... (teścia)
W koszta wlicz jeżdżenie po okolicznych budowach i odkupywanie "resztek"...


100tyś to kupę kasy na materiały..... zaczynaj a nie będziesz żałować.

elizabrzezinska
19-04-2009, 17:54
Ja buduję domek 95 metrów, drewniany, szkieletowy. koszt bez instalacji z fundamentem i kominem to właśnie około 100 tysięcy zł. Z tym, że stan nie surowy ale wykończony (elewacja zewnętrzna i wewnętrzna, podłogi, okna drzwi) tylko pomalować w środku i polakierować podłogi. Z instalacjami wyjdzie trochę więcej ale mi też rodzina będzie zakładać:)

pierwek
20-04-2009, 13:38
wybudowałaś czy dopiero budujesz? bo mi wydawało się, że wybuduję dom do zamieszkania za 250k pln no i wydałem już 350k a do zamieszkania brakuje jeszcze "trochę"...

Że się da piszą najczęściej ci, co jeszcze domu nie skończyli i są dopiero w pół drogi...te łatwiejsze i tańsze pół...

anetina
20-04-2009, 13:46
wybudowałaś czy dopiero budujesz? bo mi wydawało się, że wybuduję dom do zamieszkania za 250k pln no i wydałem już 350k a do zamieszkania brakuje jeszcze "trochę"...

Że się da piszą najczęściej ci, co jeszcze domu nie skończyli i są dopiero w pół drogi...te łatwiejsze i tańsze pół...



jako dopiero budująca się oświadczam, że wolę słyszeć, ze się da
jeszcze żyję marzeniami :)
ale jeszcze 100 tys. nie wydałam, więc moze dlatego :D

Afrodyta
21-04-2009, 10:43
To zależy od tego co możesz zrobić "sama".

My nie zrobiliśmy wytyczenia działki , osadzenia domu na działce i podłączenia wody. Pozostałe czynności robiliśmy we troje ja Duży i mój szanowny Tato.

Nasze dzieło to:
-wykopanie 60 m fundamentów W GLINIE (wykop pod piwnicę robiła koparka, zrobiłaby i fundamenty, ale nie były wytyczone)
-wytyczenie fundamentów
-zbrojenie fundamentów
-zalanie fundamentów - tu prosiliśmy o pomoc rodzinę i sąsiada
-wymurowanie ścian zewnętrznych piwnicy z M-ek
-ocieplenie + 1 i 1/2 cegły pełnej od wewnątrz
-ściany nośne -podwójna cegła pełna (własnoręcznie rozebraliśmy stodołę, aby mieć tą cegłę 33 palety po ok 250 szt)
-ustawienie belek i pustaków terriva na 111 m2
-zalanie terrivy + 15 m2 taras - tu prosiliśmy o pomoc rodzinę i sąsiada
-izolacja, ocieplenie i wylanie posadzki
-montaż bramy garażowej 200/300, okien 140/100 oraz drzwi garażowych i gospodarczych
-wykop i zasypanie kanału doprowadzającego wodę
-Duży zbił przęsła wywiązki z drzewa modrzewiowego

Koszty materiałów do tej pory to kwota 35 286 zł
W tym należy policzyć ok.70m2 modrzewia na podłogi, bo kupione razem z drewnem na wywiązkę
Koszty dodatkowe tj. np wkrętarka, betoniarka, sipa, szpadel, młotki, rękawice, pędzle, krajzega, plandeka do nakrycia domu na zimę, picie i jedzenie, to kwota 11 225zł :o

Podłączenie prądu to koszt 2098zł połowa wpłacona linia podziemna.

Razem jest tego 46 521. Gdyby zamienić terrivę na blachę to + 8 000 na okna i drzwi zew. i moglibyśmy ciągnąć instalacje i wykończeniówkę. A tak mamy dopiero piwnice 112m2
Dodam jeszcze, że poczynając od ścian, całość powstała w szalonym 2008 roku!!!
Zaoszczędziliśmy na murarzach 30-40 tys., na cieśli 4 tys.,na gruszkach 6 tys.
Można? MOŻNA!!!!!

anetina
21-04-2009, 10:59
Afrodyta, a może jakieś fotki dasz?

Afrodyta
21-04-2009, 11:29
A żebym to ja umiała!

Dam link do albumu
http://afrodyta77.fotosik.pl/albumy/610226.html

anetina
21-04-2009, 11:37
Afrodyta, bo ja nie załapałam, co macie już zrobione za tą kwotę?
cały dom?
piwnicę tylko? - bo na zdjeciach chyba tylko piwnica jest

piotrulex
21-04-2009, 11:43
wybudowałaś czy dopiero budujesz? bo mi wydawało się, że wybuduję dom do zamieszkania za 250k pln no i wydałem już 350k a do zamieszkania brakuje jeszcze "trochę"...

Że się da piszą najczęściej ci, co jeszcze domu nie skończyli i są dopiero w pół drogi...te łatwiejsze i tańsze pół...

skonczylem

dom jak w podpisie za kwote, za ktora wydawalo Ci sie ze wybudujesz :wink:

bardzo duzo pracy sami - w zasadzie cala murarka jedynie za koszta pracy pomocnika murarza, zostalo jeszcze nieco do wykonczenia ale kwota zawiera np. skorzana kanape czy wyposazenie kuchni w cale agd ...

teraz robimy plot od frontu - calosc z przesuwna brama na razie bez napedu, cementem, stala, drewnem itd wyjdzie okolo 3tys zl - front jedynie 16,5 metra

jakbym brame dal robic firmie to sama stalowa konstrukcja wyszla by nas 1,2 tysia :wink:
mozna?

mozna :wink:

Afrodyta
21-04-2009, 11:54
Afrodyta, bo ja nie załapałam, co macie już zrobione za tą kwotę?
cały dom?
piwnicę tylko? - bo na zdjeciach chyba tylko piwnica jest

Piwnica całe 112m2. Wyżej też napisałam, pod koniec.

anetina
21-04-2009, 12:02
czyli za te niecałe 50 tys. masz piwnicę olbrzymią, z możliwością zagospodarowania tam na pokoje?
sorry, ale dzisiaj nie załapuję, stąd moze głupie i bezmyślne pytania :D

szczęście, zę ja nie mam piwnicy :D

Afrodyta
21-04-2009, 12:16
[/quote]Razem jest tego 46 521. Gdyby zamienić terrivę na blachę to + 8 000 na okna i drzwi zew. i moglibyśmy ciągnąć instalacje i wykończeniówkę. A tak mamy dopiero piwnice 112m2 [quote]

Chodziło mi o koszt terrivy prawie 14 000, za tą cenę spokojnie można zrobić pokrycie dachowe i to nie licząc wywiązki. Metraż 112m2 to fajny domek parterowy. Brama garażowa to koszt 3 okien + 3, które już są. Różnica jest w cenie drzwi gospodarczych i frontowych.

Reasumując: ten sam dom, bez piwnicy, byłby w tej chwili w SSZ. Może nawet nie trzeba by było całych 8 000 na okna i drzwi frontowe.

anetina
21-04-2009, 12:18
no to teraz załapałam :oops:

czyli moje piętrowce też nie są takie drogie :D

Afrodyta
21-04-2009, 12:30
czyli za te niecałe 50 tys. masz piwnicę olbrzymią, z możliwością zagospodarowania tam na pokoje?
sorry, ale dzisiaj nie załapuję, stąd moze głupie i bezmyślne pytania :D

szczęście, zę ja nie mam piwnicy :D

Dokładnie tak to jest pomyślane. Mamy troje dzieci i nie wiadomo co będzie później :roll: W piwnicy jest duży garaż kotłownia, miejsce na łazienkę (żeby latem nikt nie robił mi piaskownicy do góry) pokój kominkowy / pokój zabaw dla dzieci / komputerownia, hol - jadalnia na jakieś 30 osób, i piwniczka. Jest miejsce na suszarnię i letnią kuchnię, wiec na dobrą sprawę można tam wygospodarować normalne 70 metrowe mieszkanie.

Piwnica była kompromisem, gdy dowiedzieliśmy się ile będzie nas kosztowało nawiezienie x-dziesięciu wywrotek ziemi, aby wyrównać teren. Za to nie mamy poddasza, na co 99% znajomych nas namawiało (wyszłoby po podłogach ok. 330m2 :o :roll: )

anetina
21-04-2009, 12:33
wielka chałupa by wyszła

ja nie chciałam piwnicy, ale rzeczywiscie w waszym przypadku była najlepszym rozwiązaniem

martek1981
21-04-2009, 14:20
To zależy od tego co możesz zrobić "sama".

My nie zrobiliśmy wytyczenia działki , osadzenia domu na działce i podłączenia wody. Pozostałe czynności robiliśmy we troje ja Duży i mój szanowny Tato.

Nasze dzieło to:
-wykopanie 60 m fundamentów W GLINIE (wykop pod piwnicę robiła koparka, zrobiłaby i fundamenty, ale nie były wytyczone)
-wytyczenie fundamentów
-zbrojenie fundamentów
-zalanie fundamentów - tu prosiliśmy o pomoc rodzinę i sąsiada
-wymurowanie ścian zewnętrznych piwnicy z M-ek
-ocieplenie + 1 i 1/2 cegły pełnej od wewnątrz
-ściany nośne -podwójna cegła pełna (własnoręcznie rozebraliśmy stodołę, aby mieć tą cegłę 33 palety po ok 250 szt)
-ustawienie belek i pustaków terriva na 111 m2
-zalanie terrivy + 15 m2 taras - tu prosiliśmy o pomoc rodzinę i sąsiada
-izolacja, ocieplenie i wylanie posadzki
-montaż bramy garażowej 200/300, okien 140/100 oraz drzwi garażowych i gospodarczych
-wykop i zasypanie kanału doprowadzającego wodę
-Duży zbił przęsła wywiązki z drzewa modrzewiowego

Koszty materiałów do tej pory to kwota 35 286 zł
W tym należy policzyć ok.70m2 modrzewia na podłogi, bo kupione razem z drewnem na wywiązkę
Koszty dodatkowe tj. np wkrętarka, betoniarka, sipa, szpadel, młotki, rękawice, pędzle, krajzega, plandeka do nakrycia domu na zimę, picie i jedzenie, to kwota 11 225zł :o

Podłączenie prądu to koszt 2098zł połowa wpłacona linia podziemna.

Razem jest tego 46 521. Gdyby zamienić terrivę na blachę to + 8 000 na okna i drzwi zew. i moglibyśmy ciągnąć instalacje i wykończeniówkę. A tak mamy dopiero piwnice 112m2
Dodam jeszcze, że poczynając od ścian, całość powstała w szalonym 2008 roku!!!
Zaoszczędziliśmy na murarzach 30-40 tys., na cieśli 4 tys.,na gruszkach 6 tys.
Można? MOŻNA!!!!!


Duży szacunek za własny wkład pracy, jednak do końca jeszcze bardzo daleko :wink: a teraz koszty dopiero sie zaczną :wink:

Afrodyta
21-04-2009, 19:48
Duży szacunek za własny wkład pracy, jednak do końca jeszcze bardzo daleko :wink: a teraz koszty dopiero sie zaczną :wink:

Dziękuję bardzo za słowa uznania, aż się zarumieniłam:oops:

Nie piszę tego jako przechwałki, ale jako przegląd co można zrobić samemu i zaoszczędzić.
Mam świadomość, że jeszcze dużo przed nami, jednak wiele z tych rzeczy zrobimy sami (tynki, gładź lub płyty gk, płytki, pokrycie dachowe, stolarka drzwiowa, schody, kanalizacja, elektryka, oczywiście postawienie części mieszkalnej) Na pewno nie zrobimy, instalacji CO i CWU oraz kominka, jaki by nie był. Okien też nie będziemy osadzać, chyba,że Duży wybije mi z głowy rolety. Malowanie to już pryszczyk.


Największy stres jest przy zakupach materiałów :evil: Od tego jaki jest ich standard zależy ostateczna kwota za jaką wybudujemy nasze ukochane domki.

Mam w rodzinie dom, 98m2+garaż i kotłownia, postawiony i wykończony za 120 000-130 000. Jednak nawet dla mnie jest to poniżej jakichkolwiek standardów, a było to w 2007 roku. Tyle, że właściciel nie kiwnął palcem.

Afrodyta
21-04-2009, 19:52
Jak przeczytałam już wklejony post, to doszłam do wniosku, że na prawdę sami budujemy dom

anetina
21-04-2009, 19:57
Jak przeczytałam już wklejony post, to doszłam do wniosku, że na prawdę sami budujemy dom


i tu jest duża satysfakcja

ja też mogę powiedzieć, że powiedzmy, ze sami
bo mąż pomagał murarzom
wieźbę kładą panowie - reszta póki co samodzielnie, fundamenty, strop całkowicie sami zrobiliśmy - może akurat moje rączki najmniej pomagały, ale głowa ciągle pracuje :D


a dalej zobaczymy, ile wkładu będzie naszego :)

pierwek
22-04-2009, 12:37
skonczylem

dom jak w podpisie za kwote, za ktora wydawalo Ci sie ze wybudujesz :wink:


piotrulex jesteś mi solą w oku z kosztami swojej budowy ;)

ale Twój wyjątek tylko potwierdza regułę....................... że się nie da :P

arktyk
22-04-2009, 15:12
No cóż, Piotrulex budował w specyficzny sposób, no i miał ... szczęście :)
Ale za 100000 zł to nawet taki mistrz taniego budowania jak on domu nie zbudował. Za 100.000 zł zbudować i wykończyc dom to byłby cud. A ja już w cuda raczej nie wierzę.

Pozdrawiam,

piotrulex
23-04-2009, 08:19
piotrulex jesteś mi solą w oku z kosztami swojej budowy ;)

ale Twój wyjątek tylko potwierdza regułę....................... że się nie da :P

ciesze sie ze w pozytywnym tego slowa znaczeniu :wink:

za 100 bym nie dal ale jakim maly, bez piwnicy, parterowy, tylko kuchnia, lazienka, 1 pokoj + mala kotlownia. wszystko najtansze, biale okna, kocil bez podajnika, rury alupex, dach blacha itd - kto wie ... :D

jak bedziesz w okolicach Torunia daj znac a przy dobrej herbatce na niewykonczonym jeszcze tarasie moze sol wyskoczy :D

piotrulex
23-04-2009, 08:23
No cóż, Piotrulex budował w specyficzny sposób, no i miał ... szczęście :)
Ale za 100000 zł to nawet taki mistrz taniego budowania jak on domu nie zbudował. Za 100.000 zł zbudować i wykończyc dom to byłby cud. A ja już w cuda raczej nie wierzę.

Pozdrawiam,

sposob specyficzny czyli prawie calkiem gospodarczo ale za to w 2007 roku gdzie ceny rosly 10% w ciagu kazdego tygodnia :wink:

dzis w skarbowce bylem dowiezc fakture i oddadza nam niebawem troche VATu w ilosci nieco ponad 6 tysi - bedzie akurat na 2 tygodnie w chorwacji i nieco jeszcze zostanie

dom wyszedl mi tanio a ostatnie prawie 2 tygodniowe wakacje we wloszech i chorwacji spedzilismy z zona za niecale 3,5 tysia robiac autem prawie 5tys km :wink: - podobno tez tanio :D. dodam ze spalismy na drogich campingach gdzie za dobe placilismy kolo 20-25 euro :wink:

Browar
26-04-2009, 00:40
mi oststnio 107 000 PLN krzyknęli za meble kuchenne :D :D W tym raczej nie pomieszka :roll: :D

katarzynapitlok
26-04-2009, 16:56
wiem że to wygląda nieciekawie ale tu chodzi o stan surowy zamknięty za te 100tys no może za 120tys.(projekt MARYSIA firmy IGN PROJEKTY DOMÓW)może ktoś ma jakieś pozytywne zdanie na ten temat?

MdziaCara
21-07-2014, 18:39
Witam serdecznie :)
Chciała bym się poradzić was... często zaglądam na to forum ale dziś postanowiłam się zarejestrować i poprosić was o opinie.
Posiadam działkę, która na jesieni będzie działką budowlaną, mam na niej kanalizacje i dostępne media u przyjaznego sąsiada. Od 3 lat z mężem myślimy o domu ale czekaliśmy aby działkę przekształcili bo poszedł plan zagospodarowania i tak z roku na rok, teraz jak okazało się ze działka we wrześniu będzie budowlana ogarnia mnie przerażenie, czy damy rade. Uzbieraliśmy 260tys. myślimy o domu parterowym 130m k lub z poddaszem, raczej budowa nie bedzie odbywać się systemem całkowicie gospodarczym bo nie mamy na to czasu , natomiast będziemy próbować szukać niskich cen całkiem niezłych materiałów . Chcę was zapytać czy w tej kwocie uda mi się wprowadzić do domu? (tzn. wykończyć salon, kuchnie sypialnie i łazienkę?)

Nefer
21-07-2014, 18:47
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?213451-Czy-faktycznie-mo%C5%BCna-wybudowa%C4%87-dom-za-250-000-z%C5%82

MdziaCara
21-07-2014, 19:17
dzięki za link

to faktycznie lipa....
pozdrawiam

Kal_b_E
01-09-2014, 20:02
Witam serdecznie :)
Chciała bym się poradzić was... często zaglądam na to forum ale dziś postanowiłam się zarejestrować i poprosić was o opinie.
Posiadam działkę, która na jesieni będzie działką budowlaną, mam na niej kanalizacje i dostępne media u przyjaznego sąsiada. Od 3 lat z mężem myślimy o domu ale czekaliśmy aby działkę przekształcili bo poszedł plan zagospodarowania i tak z roku na rok, teraz jak okazało się ze działka we wrześniu będzie budowlana ogarnia mnie przerażenie, czy damy rade. Uzbieraliśmy 260tys. myślimy o domu parterowym 130m k lub z poddaszem, raczej budowa nie bedzie odbywać się systemem całkowicie gospodarczym bo nie mamy na to czasu , natomiast będziemy próbować szukać niskich cen całkiem niezłych materiałów . Chcę was zapytać czy w tej kwocie uda mi się wprowadzić do domu? (tzn. wykończyć salon, kuchnie sypialnie i łazienkę?)


Na takie pytanie możesz sobie odpowiedzieć sama obliczając koszt budowy na specjalnym kalkulatorze - http://kb.pl
To bardzo proste jeżeli znasz podstawowe wymiary swojego domu, potem możesz również obliczyć koszt wykończenia poszczególnych pomieszczeń. Zapraszamy, oczywiście bezpłatnie :)