PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa instalacji wody uztykowej samodzielnie, bojler?



Mithos
22-01-2009, 09:31
Witam

Budowal ktos moze instalacje wody uzytkowej samodzielnie? Mam na mysli zbiornik w plaszczu podpiety pod piec. Szukam jakis doswiadczen z tematu bo chcem cos takiego robic i niewiem co potrzebuje...

Zbiornik, pompke do cyrkulacji wody piec-wymiennik w zbiorniku, sterownik do kontroli, kilka recznych zaworow... I co wiecej? Czy grzana w zbiorniku woda (przez wymiennik) nie bedzie wytwarzala wewnatrz zbiornika cisnienia?

Pozdrawiam

Mithos

piterazim
22-01-2009, 09:50
będzie wytwarzała - dlatego się daje przed bojlerem taki zawór bezpieczeństwa, przy czym bojler podgrzewasz wodą z pieca - czyli maks 80*C - a to ci wody nie zagotuje, czyli bojler jest bezpieczny

Mithos
22-01-2009, 10:18
Ok, ale to taki normalny "gwizdek" na bojlerze robi jako ten zawor czy potrzeba cos innego - jakis specjalny zawor albo naczynia?

tig1
22-01-2009, 15:10
z własnego doświadczenia zalecałbym naczynie przeponowe do c.w.u. - i spokój z "nieszczelnym" zaworem bezpieczeństwa

Atomic
22-01-2009, 16:55
z własnego doświadczenia zalecałbym naczynie przeponowe do c.w.u. - i spokój z "nieszczelnym" zaworem bezpieczeństwa
Powiem nawet więcej - zastosuj grupę bezpieczeństwa czyli:
- naczynie przeponowe,
- zawór bezpieczeństwa,
- manometr,

Mithos
23-01-2009, 07:49
Oo...

Naczynie przeponowe - o tym nie pomyslalem.

A jak sie takie montuje? Chodzi o zwykle naczynie przeponowe dzielone membrana - woda/powietrze z zaworkiem u gory?

Jakos specjalnie trzeba montowac takie naczynie? Prze pompom czy za (cyrkulacyjna piec-zbiornik)?

Czy wysokosc ustawienia naczynia ma jakis wplyw? Tzn powinno byc w najwyzszym punkcie instalacji albo cos takiego?

Pozdrawiam

Mithos

piterazim
23-01-2009, 22:07
panowie - nie popadajmy w paranoję - jak można zagotować wodę w bojlerze

za chwilę będziemy montować do bojlera automatykę z powiadamianiem użytkownika przez SMS o aktualnym stanie temperatury

Mithos
24-01-2009, 05:13
W sumie ja tam lubie duzo zabezpieczen... Spie spokojnie i nie martwie sie jak mnie niema ze zona moze miec klopot....

tig1
24-01-2009, 08:51
naczynie musi być zamontowane za zaworem zwrotnym (patrząc od strony zasilania zbiornika), musi tez być jego wersja do c.w.u. (odpowiednia guma wew. zbiornika - trochę droższy niż do c.o.)
niektórzy producenci zasobników dodają, zintegrowany zawór zwrotny/bezpieczeństwa montowany na zasilaniu ale polecam wstawienie dodatkowo zwrotniaka z prawdziwego zdarzenia - oczywiście przed zaworem bezpieczeństwa np.

http://www.letorex.com.pl/por_schematy.htm

i 5-ty schemat od góry

"panowie - nie popadajmy w paranoję - jak można zagotować wodę w bojlerze"

- chociażby paląc na ruszcie awaryjnym (wiem co mówię, wcale nie jest to takie trudne)

zawór bezpieczeństwa to podstawa :evil:

piterazim
24-01-2009, 21:03
"panowie - nie popadajmy w paranoję - jak można zagotować wodę w bojlerze"

- chociażby paląc na ruszcie awaryjnym (wiem co mówię, wcale nie jest to takie trudne)

zawór bezpieczeństwa to podstawa :evil:

zawór - oczywiście że tak - tak jak napisałem w pierwszym poście

a co do zagotowania wody to też zależy od konstrukcji ogrzewania - u mnie prędzej piec wyleci w powietrze niż zagotuje się woda w bojlerze - chociaż to też się nie stanie bo piec ma swoje zabezpieczenie

lee28
25-01-2009, 07:49
(...)

"panowie - nie popadajmy w paranoję - jak można zagotować wodę w bojlerze"

- chociażby paląc na ruszcie awaryjnym (wiem co mówię, wcale nie jest to takie trudne)

zawór bezpieczeństwa to podstawa :evil:

Niema takiej opcji żeby paląc w kotle i grzejąc cwu w bojlerze wodą z kotła zagotować wodę w bojlerze. Praw fizyki nie zmienisz. Można zagotować wodę w kotle, ale nigdy w bojlerze.

piterazim
26-01-2009, 10:02
(...)

"panowie - nie popadajmy w paranoję - jak można zagotować wodę w bojlerze"

- chociażby paląc na ruszcie awaryjnym (wiem co mówię, wcale nie jest to takie trudne)

zawór bezpieczeństwa to podstawa :evil:

Niema takiej opcji żeby paląc w kotle i grzejąc cwu w bojlerze wodą z kotła zagotować wodę w bojlerze. Praw fizyki nie zmienisz. Można zagotować wodę w kotle, ale nigdy w bojlerze.

no chyba że w C.O. jest wlane coś innego niż woda i przeniesie do bojlera temperaturę większą niż 100*C, albo jak w parowozie - parę przegrzaną coś około 300*C

ps. ciekawe czy grzałką elektryczną można zagotować wodę w bojlerze

tig1
26-01-2009, 10:34
panowie trochę się czepiacie określeń ale macie rację
chcę tylko zobrazowac problem wysokiej temperatury w zasobniku c.w.u. i w związku z tym konieczności stosowania zabezpieczeń - będzie to z korzyścią dla calej instalacji - nie tylko zasobnika - ale wszelkich połączeń, zgrzewów ...

marcin714
26-01-2009, 11:28
Nie ma problemu zagotować kotłem wody w bojlerze. Wystarczy tylko zamknać kocioł i przać wodę pod ciśnieniem bez wrzenia do temperatury np 130 st. C.

A grzałka elektryczną - odpowiedniej mocy nie ma problemu zagotować wody nawet w basenie pływackim a co dopiero bojlerze.