PDA

Zobacz pełną wersję : Gaz ziemny czy lpg?



Witolo
22-01-2009, 13:08
Witam
Posiadam instalacje gazu płynnego. Dom ok 250m2 kubatura 850m3, zuzycie gazu przy temp ok 0 stopnia na poziomie 5,5 m3 na dobe.
Zastanwiam sie jakie zuzycie miałbym przy gazie ziemnym, który maja mi podlaczyc w najblizszych 2 latach. Czy to prawda ze LPG jest 4-krotnie bardziej kaloryczny od gazu ziemnego? czy oznacza to ze bede zuzywal 4 krotnie wiecej gazu ziemnego?
Prosze o podzielenie sie swoimi doswiadczeniami w tym zakresie.

Witolo

cienki66
22-01-2009, 13:18
Gazu ziemnego będziesz zużywał dużo wiecej :evil:
ale płacić będziesz dwa razy mniej :o :D

zbigmor
22-01-2009, 13:20
Witam
Posiadam instalacje gazu płynnego. Dom ok 250m2 kubatura 850m3, zuzycie gazu przy temp ok 0 stopnia na poziomie 5,5 m3 na dobe.
Zastanwiam sie jakie zuzycie miałbym przy gazie ziemnym, który maja mi podlaczyc w najblizszych 2 latach. Czy to prawda ze LPG jest 4-krotnie bardziej kaloryczny od gazu ziemnego? czy oznacza to ze bede zuzywal 4 krotnie wiecej gazu ziemnego?
Prosze o podzielenie sie swoimi doswiadczeniami w tym zakresie.

Witolo

W praktyce kaloryczność to nie taka prosta sprawa. Przy lpg (płynny może być też ziemny, ale nie sądzę, że masz taką instalację) zależy od stosunku propanu do butanu, a i gaz ziemny ma różną kaloryczność. Dodatkowa kwestia jest w jego jakości. O dodawaniu azotu do gz jest cały czas głośno.
Śmiem podejrzewać, że chodzi tobie o koszty użytkowania obu rodzajów gazu i najprościej poszukać osób, które montowały instalację lpg w nadziei na przyszłe doprowadzeniu rury z gz. Oni po zagazowaniu powinni mieć najbardziej dokładne porównanie.

Hans Kloss
22-01-2009, 13:24
Gazu ziemnego będziesz zużywał dużo wiecej :evil:
ale płacić będziesz dwa razy mniej :o :D

DOKŁADNIE TAK - ja miałem LPG, teraz mam ziemny i to prawda co pisze cienki66.

Witolo
22-01-2009, 14:21
ile % wiecej m3 zuzywasz na gazie ziemnym?

edde
22-01-2009, 17:36
Witam
Posiadam instalacje gazu płynnego. Dom ok 250m2 kubatura 850m3, zuzycie gazu przy temp ok 0 stopnia na poziomie 5,5 m3 na dobe.
Zastanwiam sie jakie zuzycie miałbym przy gazie ziemnym, który maja mi podlaczyc w najblizszych 2 latach. Czy to prawda ze LPG jest 4-krotnie bardziej kaloryczny od gazu ziemnego? czy oznacza to ze bede zuzywal 4 krotnie wiecej gazu ziemnego?
Prosze o podzielenie sie swoimi doswiadczeniami w tym zakresie.

Witolo

jak za dwa lata to ja proponuję wstrzymać temat do tego czasu, w tym okresie może się dużo zmienić, i to że ktoś Ci powie jaki jest koszt użytkowania danego gazu teraz nijak się ma do tego co może być za 2 lata...

jacekp71
22-01-2009, 21:22
przeszedłem z LPG na GZ-50,
spalanie prawie x2,2 w m3,
różnica w cenie: gaz ziemny 5 razy tańszy ....
per saldo płacę za ciepełko prawie 2,5 raza mniej,
no comments ....

Hans Kloss
23-01-2009, 11:17
ile % wiecej m3 zuzywasz na gazie ziemnym?

Kompletnie nie mam pojecia :oops: LPG tankowałem i rozliczałem w litrach, nie miałem żadnego licznika m3. Po prostu z porównania kosztów rocznych tankowania LPG i obecnej estymacji kosztów GZ wiem, że GZ bedzie 2x tańszy.