PDA

Zobacz pełną wersję : Sprzedaz dzia?ki budowlanej



Kroczek
04-11-2003, 13:12
w 1999 kupiłem działkę budowlaną i odliczyłem zakup od podatku. Teraz chcę (muszę) ją sprzedać a pieniądze przeznacze na nadbudowę domu. Wiem że nie zapłace 10% bo przeznaczam pieniadze w calosci na cele budowlane, ale co z ulgą podatkowa ? Czy musze ją zwrocić ? Czy dla ulgi podatkowej jest ważne że przeznaczam na nadbudowe domu (starego domu)?

myrmota
04-11-2003, 13:46
Wg mnie niestety musisz zwrócic - art. 6 ust. 2 ustawy z 21.11.2001 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

„ 2. Przepis art. 45 ust. 3a ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 1 stycznia 2002 r. zbyli ten grunt lub to prawo.”

Przed 1.01.2002 art. 45 ust. 3a brzmiał
„W przypadku odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntów, a następnie zbycia tego gruntu lub prawa – podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone od podatku należnego za rok podatkowy w którym wystąpiły te okoliczności.”

Przytaczam również odpowiedź US w analogicznej sprawie
PYTANIE:

Jeżeli w 2000 r. zakupiłem działkę pod budowę budynku mieszkalnego i dokonałem odliczenia z tytułu ulgi budowlanej, a następnie w 2002 r. sprzedałem tę działkę, to czy jestem zobowiązany w zeznaniu podatkowym za 2002 r. wykazać i doliczyć do podatku należnego za ten rok podatkowy kwoty uprzednio odliczone, mimo iż zapłaciłem 10 % zryczałtowany podatek od dochodu uzyskanego w wyniku sprzedaży działki?

ODPOWIEDŹ:

Urząd Skarbowy w Wałbrzychu
oznaczenie pisma: PDII/415-71/2003
z dnia: 25-04-2003

Zgodnie z postanowieniami art. 27 a ust.1 pkt 1 lit.a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t.Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 1l76 z późn. zm./ w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust.1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27 b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust.2 – 17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.
Jak z kolei stanowi art. 10 ust.1 pkt 8 lit. a)i c) cyt. wyżej ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Natomiast art. 45 ust.3a pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. wskazuje, iż w przypadkach odliczenia od podatku wydatków poniesionych na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie zbycie tego gruntu lub prawa, podatnik jest obowiązany wykazać i odliczyć kwoty uprzednio odliczone do podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.
W myśl postanowień art. 6 ust.2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz.U.Nr 134, poz. 1509/, przepis art. 45 ust.3a w/w ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2002 r. odliczyli od podatku wydatki poniesione na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, a następnie po dniu 1 stycznia 2002 r. zbyli ten grunt lub to prawo.
Ponieważ w 2000 r. zakupił Pan działkę pod budowę budynku mieszkalnego i dokonał odliczenia z tytułu „ulgi budowlanej”, a następnie w 2002 r. sprzedał tą działkę, to biorąc pod uwagę przytoczone wyżej przepisy należy stwierdzić, iż jest Pan zobowiązany w zeznaniu podatkowym za 2002 r. wykazać i doliczyć do podatku należnego a ten rok podatkowy, kwoty uprzednio odliczone. Przy czym , bez znaczenia dla tej sprawy jest fakt, iż dokonując sprzedaży przedmiotowej działki przed upływem 5-letnego okresu, o którym mowa wyżej, zapłacił Pan 10 % zryczałtowany podatek dochodowy – stosownie do postanowień art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kroczek
04-11-2003, 13:55
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Jak rozumiem - musze zwrócić bo nie minęło 5 lat od zakupu- czyli gdybym sprzedał w 2004 (nabyłem w 99) to nie musiałbym dekarować w Picie ?
Czy te 5 lat liczy się co do dnia ? Jezeli kupiłem we wrześniu to mogę sprzedać po wrześniu ?

mww
04-11-2003, 15:39
Musisz zwrócić to co odliczyłeś nie dlatego, że nie mineło 5 lat tylko dlatego, że kiedyś odliczyłeś, a teraz sprzedałeś.
Gdybyś nie przeznaczał pieniędzy ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, to oprócz tego, że musisz zwrócić to co odliczyłeś, zapłaciłbyś jeszcze (bo nie minęło 5 lat) 10% ceny sprzedaży.