PDA

Zobacz pełną wersję : sciana ze styropianem oddycha czy nie?



KrzysztS
04-11-2003, 16:10
Witam
Czy sciana ocieplona styropianem jest paroprzepuszczalne czy nie?
W Muratorze opisywali, ze styropian nie przepuszcza pary wodnej.
Pozdrawiam
Krzysztof

04-11-2003, 16:19
przepuszcza jednak znikome ilosci
jesli zalezy ci na przepuszczaniu pary przez sciany to musisz zrobic ocieplenie z welny mineralnej- jest w tej materii bezkonkurencyjna
jesli jednak chcesz tylko mieszkac w swoim domu to mozesz spokojnie kupic styropian

Leon z katowic

tom soyer
04-11-2003, 16:42
"oddychanie budynku" spokojnie mozna zastapic wentylacja - jest przede wszystkim taniej i skuteczniej. welna jest jednak lepsza w scianach trojwarstwowych i to z wielu wzgledow

Wakmen
05-11-2003, 10:44
Gdy zapewnisz odpowiednią wentylację pomieszczeń a w szczególności tych na poddaszu to nie musisz się o nic martwić. Ocieplenie ściany styropianem napewno nie powinno Ci (Twojemu budynkowi :wink: )zaszkodzić.

godul1
05-11-2003, 10:52
Poszukuję właściciela oddychającej ściany zbudowanej w technologi tradycyjnej tj. murowanej ( w celach naukowych).

05-11-2003, 12:35
Godul1. Chyba nie trzeba wiele wysiłku wkładać w te poszukiwania, tych starych domów obłożonych i obkładanych styropianem w Polsce jest b.dużo, niektóre były ocieplane na poczatku lat 90'tych........i jeszcze stoją a powinny "paść z braku tchu". Pozdrawiam.

godul1
05-11-2003, 12:50
Gościu, ja to wiem, ale przecież one nie oddychają. Mi chodzi otaką prawdziwą-oddychającą opitoloną wełną a nie styropianem :wink:

Grzegorz63
05-11-2003, 13:37
Gościu, ja to wiem, ale przecież one nie oddychają. Mi chodzi otaką prawdziwą-oddychającą opitoloną wełną a nie styropianem :wink:
Pamiętam mojego majstra, gdy rozpoczynałem budowę mojego domu. Mówił tak samo jak godul1, tyle tylko, że w odwrotnym znaczeniu:
"...jak Panu starczy kasy to ocieplimy wełną, a jak nie to "opitolimy" styropianem..." Na szczęście kasy mi starczyło... :wink:
Wtrąciłem się w ten wątek tylko w celach relaksacyjnych, nie zamierzam zaczynać nowej wojny pomiędzy wełno-, a styropianowcami.
Pozdrawiam
Grzegorz

godul1
05-11-2003, 13:45
Grzegorz,
Niech pointa twojego majstra da koniec tej jałowej dyskusji.
Po :wink: zdrawiam.

05-11-2003, 14:27
widzial ktos juz jakas ofiare "braku oddychania scian"
przeciez sa tu lekarze
niech sie wypowiedza, czy spotkali sie z przypadkami uduszenia

januszek
05-11-2003, 14:40
wczoraj przystawiłem ucho do ściany ocieplonej styropianem a tam
chchchchch
uuuuuuuuu
myślę sobie jeszcze oddycha :lol:
ale idzie jej to z wielkim trudem
niedługo się udusi nie wiem co wtedy zrobie pewnie włącze wentylację mechaniczną.

godul1
05-11-2003, 14:42
Januszek,
Nabijasz się z nas biedaków z zakneblowanymi ścianami bo masz reku. :cry:

Wakmen
05-11-2003, 17:27
A co poradzicie na to jak "ta Wasza ściana", która jest ocieplona styropianem dostanie zadyszki lub astmy i sama pójdzie do lekarza po witaminkę. :wink:

bilbo
05-11-2003, 21:14
Może ze ścianą trzeba zastosować tą samą metodę jak z ludźmi? Żeby sprawdzić, czy oddycha należy przyłożyć lusterko.

Januszek! Ty żyjesz :-) !!! i to na forum. Napisz jak tam Twój system wentylacji z reku i GWC w drugim już sezonie się sprawuje. Też chcemy taki. Tylko bez studni :cry: Masz jakieś cenne uwagi dla początkujących? Możesz np. polecić te centralki Twenty (?) czy lepiej wybrać coś choćby ciut droższego? No i jak Ci się sprawuje połączenie wentylacji z kominkiem? Jak to zrobiłeś?

P.S.
Sorki, za tyle pytań off topic, ale tak się ucieszyłem, że Januszek tu jest :-)

pozdrawiam
Robert

Grzegorz63
05-11-2003, 21:50
Oto co pisze uznany producent wełny mineralnej Saint-Gobain Isover: (http://www.isover.com.pl/prod-bud/fasoterm-pf.html)
"...Zastosowanie wełny mineralnej w metodzie lekkiej mokrej jest gwarancją:
- niepalności przegrody,
- doskonałej izolacji akustycznej,
- właściwego mikroklimatu pomieszczeń- oddychające przegrody,
- stabilności wymiarowej,
- trwałości..."
Wiem, wiem- same głupoty! Nie ma to jak My- Doświadczeni Forumowicze! Niech tam sobie piszą, co chcą. My i tak wiemy lepiej! A takiego durnego marketingu nie będziem słuchać! W końcu (chociaż nie mamy odpowiednich laboratoriów i sprzętu do badań) to i tak swoje wiemy! Nie będzie producent wełny pluł nam w twarz! :wink:

Ma(r)tado
05-11-2003, 22:08
Moja ściana dzisiaj zakasłała czy to znaczy że brakuje jej tchu.
Jest ''opitolona''steropianem od pół roku.Może ją intubować?

bilbo
05-11-2003, 22:16
Grzegorz, ja nawet jestem w stanie zgodzić się z tymi wymienionymi cechami.
Szczególnie z dwiema pierwszymi - zdecydowanie tak.
Punkt trzeci stanowi właśnie przedmiot tej dyskusji i mimo różnych żartobliwych uwag nie jest pewnie bez znaczenia. Jeśli chodzi o powietrze dla oddychania dla ludzi w domu, to odpowiadać za to musi (najlepiej) wentylacja mechaniczna (zwłaszcza w szczelnym domu), albo inne sposoby wietrzenia. Dla samej 'higieny' ścian być może paropszepuszczalność ma jakieś znaczenie, choć domy ocieplone styropianem nie bardzo zdają się to potwierdzać w praktyce. Ale jeżeli chodzi o samo stwierdzenie faktu, co jest bardziej paroprzepuszczalne - styropian czy wełna mineralna - to oczywistym jest, że wełna. Dyskusyjne pozostaje jedynie wciąż, czy to ma jakieś znaczenie...

Absolutnie bez sensu jest jednak wymieniać w takiej dyskusji argumenty/punkty ze strony producenta wełny. Poniekąd wg mnie świadczą o tym dwa ostatnie punkty tej wyliczanki. Wystarczy wejść na stronę producenta styropianu, by dowiedzieć się o innych niezwykle ważnych aspektach sprawy. Porównując beton komórkowy i Porotherm spróbuj oprzeć się na danych ze stron producentów tych materiałów. Nic to nie da.

Dlatego uważam, że kwestia >>A takiego durnego marketingu nie będziem słuchać!<< naprawdę nie jest bez sensu. Będąc bowiem producentem czegokolwiek można w swojej reklamie udowodnić cokolwiek! Zwłaszcza jeżeli ma się zdolny dział marketingu.
Od czasu, gdy na wykładzie z analizy matematycznej wykładowca udowonił grupie 150 studentów elektroniki trzeciego roku (nie głupich - zapewniam!), że każdy trójkąt jest równoboczny, i nikt z nich przez 15min. nie mógł formalnie zaprzeczyć tej tezie, wiem że udowodnić można wszystko. Dlatego teksty ze strony producenta czegokolwiek mają dla mnie znaczenie marginalne. I w tej sytuacji opinia kogokolwiek kto ma z tematem do czynienia w praktyce jest dla mnie ważniejsza.

mark0
05-11-2003, 22:32
Przy obecnych cenach styropianu, porówanie cenowe ocieplenia domu (150 m2 + garaż) wełna kontra styropian - wełna 2 k drożej. Czy to aż tak dużo?

bilbo
05-11-2003, 22:38
2 k PLN - dużo, nie dużo ?
Darmo nie jest - to pewne.
A te 2 k to ile procent? Skoro już liczyłeś.

06-11-2003, 10:18
a wlasciwie niech mi ktos powie dlaczego wszyscy sie przejmuja paraprzepuszczalnoscia, jakby to byl czynnik decydujacy o przydatnosci domu do zamieszkania czy nie?
przeciez w zimie para wodna jest cennym skladnikiem powietrza, ktorym oddychamy ( w lecie mamy jej pod dostatkiem, ale w zimie powietrze jest suche jak pieprz, bo wykrapla sie z powietrza, dlatego jesli otworzycie w zimie okno to wpadnie do miaszkania powietrze o zawartosci wody okolo 2 gram na 1 kg powietrza(podczas gdy w lecie okolo 8 gram na kg powietrza)
i wy jeszcze chcecie zeby wasza cenna para opuszczala dom poprzez sciany?
chyba sie wam w glowach poprzewracalo....

crimson
06-11-2003, 11:58
Witam
to może kilka liczb i spostrzeżeń z artykułu poniżej..... :)
http://www.styropian-sps.com.pl/oddychaj.html
pozdrawiam

januszek
12-11-2003, 12:59
witaj bilbo i pozostali
moja ściana została uduszona reanimowałem chuchałem sztuczne oddychanie defoblyracja i nic nul padła.
natomiast przeprowadzilem test niepalności wełny i styropianu i to co zostało ze styropiany to każdy wie ale to co zostało z wełny przeszło moje wyobrażenie została kupka popiołu jeśli tkoś ma kawałek wełny niech wrzuci do ogniska cha cha niepalna :lol: :lol: :lol:
wentylacja ??? a co to takiego co to GWC
mogę jeszcze raz wszystko opowiedzieć mogę zaśpiewać i zatańczyć tylko po co wszystko co powiedziałem tego nie zmienię
ale dla poczatkujących to nie polecałbym budowy drugiej czerpni bo szkoda pieniążków a efekt raczej mierny.
tywentu nie polecam chociaż posiadam bo jest zrobiony nie prosto ale prostacko jest nieszczelny (sorry był)
wentylacja z kominkiem funkcjonuje całkiem poprawnie.
ja w przeciwieństwie do ścian jeszcze oddycham.

12-11-2003, 13:32
natomiast przeprowadzilem test niepalności wełny i styropianu i to co zostało ze styropiany to każdy wie ale to co zostało z wełny przeszło moje wyobrażenie została kupka popiołu jeśli tkoś ma kawałek wełny niech wrzuci do ogniska cha cha niepalna :lol: :lol: :lol:


byłem ciekaw kto zrobi eksperyment z wełną i go opisze - i nie zawiodłem się januszek :P
i wiesz dziwne ... moja też się spaliła ...


p.s.
mogli nam jakąś uszkodzoną wcisnąć ...
- bo przeciez w podręcznikach piszą ...

:wink:

brzoza

Wowka
12-11-2003, 13:46
A ja w sobotę robiłem nową budę dla psa. Wykorzystałem do tego styropian który pozostał i po ociepleniu budynku. Tak nawiasem mówiąc jest to chyba jedyna buda na mojej wsi ocieplona warstwą 12 cm styropianu :P :P :P :P .
Ścinki styropianu "doświadczalnie" spaliłem w piecu węglowym c.o.
Moje spostrzeżenia. Styropian włożony w ogień momentalnie kurczy się i wprost znika w płomieniu. Kawałek styropiany wyjęty z płomienia natychmiast gaśnie. Przy tym wszystkim jest jednak duszący smród.
Zamierzałem jeszcze poszukać kawałków wełny ale Januszek i brzoza już mnie ubiegli z tym doświadczeniem.
Pozdrawiam.

Jasiu
12-11-2003, 14:43
...- właściwego mikroklimatu pomieszczeń- oddychające przegrody,

W tym rzecz, że w cytowanym zdaniu występują dwa niezdefiniowane pojęcia: mikroklimat pomieszczeń i oddychające przegrody. Ponieważ nie wiadomo co to jest ten mikroklimat, ani co to są oddychające przegrody więc trudno ocenić jaki wpływ mają na siebie nawzajem i czy to dobrze czy źle :)

PS. Też robię budę i mam dylemat czym ocieplać: 12cm styropianu czy 15 cm wełny (bo_mi_się_zostało) ;)

bilbo
12-11-2003, 20:03
Januszek, pisz o wentylacji i GWC, co tylko wiesz. W każdym wątku Cię z tym ścigam :-) bo jesteś na tym forum prawdziwym guru w tym temacie. Cały watek ' GWC - inaczej' (9 stron) przeczytałem z zapartym tchem przez jedną noc. Z tego wszystkiego 'zapomniałem' o wątku 'taniejklimy'. Zamierzamy zainstalować w naszym domku (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=15732)wentylację (na razie myślę o jednych z tańszych centralek z FlopSystem (http://www.flopsystem.pl) lub Mistral (http://www.rekuperatory.com.pl)) z GWC. Już mamy rurę wychodzącą z naszego stanu zero (http://www.superpc.pl/img/bilbo/ostatnio_na_budowie_1004.jpg) :D
Dlatego każde informacje, o czym pamiętać, jakich błedów uniknąć - są dla nas bardzo cenne.

pozdrawiam
Robert

wlowik
12-11-2003, 20:50
A ja nie mam dylematu... Będzie 12 cm styropianu. Wiatr tego nie przewieje, deszcz nie przemoczy, nie zapleśnieje przez długie miesiące wilgoci i chłodu, taki sztormiak nowej generacji... A wełna, jak to wełna, dopóki sucha, to wszystko w porządku, ale jak zamoknie... sami wiecie co się robi z przemoczonych skarpet...

mark0
12-11-2003, 21:45
2 k PLN - dużo, nie dużo ?
Darmo nie jest - to pewne.
A te 2 k to ile procent? Skoro już liczyłeś.
ok 18% - sorki, że tak późno. Mam nadzieję, że styropian nie pójdzie jeszcze w górę, bo różnica jeszcze się zmniejszy. A wolałbym żeby się zmniejszała od spadku cen :wink:

Grzegorz63
12-11-2003, 22:28
...ale jak zamoknie... sami wiecie co się robi z przemoczonych skarpet...
Kurczę, naprawdę nie wiem, co się robi z przemoczonych skarpet... :o

Grzegorz63
12-11-2003, 22:31
...A ja w sobotę robiłem nową budę dla psa. Wykorzystałem do tego styropian który pozostał i po ociepleniu budynku. Tak nawiasem mówiąc jest to chyba jedyna buda na mojej wsi ocieplona warstwą 12 cm styropianu :P :P :P :P...
Ściany budy oczywiście trójwarstwowe? :wink:

Jasiu
13-11-2003, 07:37
...A ja w sobotę robiłem nową budę dla psa. Wykorzystałem do tego styropian który pozostał i po ociepleniu budynku. Tak nawiasem mówiąc jest to chyba jedyna buda na mojej wsi ocieplona warstwą 12 cm styropianu :P :P :P :P...
Ściany budy oczywiście trójwarstwowe? :wink:

i koniecznie z GWC, żeby psina miala dobry mikroklimat :D

A tak poważnie to czym lepiej ocieplić budę ?

1. Styropian między dechy !?
1.1 Niebezpieczeństwo p.poż :o
1.2 Dechy mają szpary - przyjdą robale i myszy i go zjedzą

2. Wełna ?
2. 1 A jak zamoknie - buda nie jest szczelna - patrz pkt.1.2
2.2 I czy pies nie dostanie raka

3. A jak nie ocieple to czy złapie wilka !?

Wot zagwozdka - w tej budowlance to najlepiej nie myśleć. Bo jak człowiek zaczyna dociekać to wszystko jest do luftu :(

wlowik
13-11-2003, 19:17
EEE... do luftu, to jest szyber ! A w budowlance, to rzeczywiście mało kto myśli, choć od tego ponoć głowa nie boli. Myślącego!!! oczywiście...
ad.3 To wilk złapie psa, jak psu budy nie ocieplisz.
ad.1+2 Jeśli pies pali, to w żadnym wypadku styropian. To samo, jeśli się boi myszy... Wełny nie polecam, bo się kurczy od wilgoci (psa Ci skurczy i będziesz miał skurczy(byka?)), i może nabawić się reumatyzmu.

Wakmen
14-11-2003, 04:19
Wszyscy wiemy, że co głowa to pomysł, a gdybyśmy mógli coś udowodnić nawet na 110% to i tak nie przekonamy masy, tłumu który głęboko wierzy w swoje przekonania.
Więc po co te waśnie?