PDA

Zobacz pełną wersję : Opaska -jaką spełnia rolę ?



Darek Rz
24-01-2009, 09:15
Witam

Mam taki plan -chcę zrobic sobie opaskę na wiosne. Najbardziej by mi pasowała taka :
- Obrzeże z jednej lub dwoch rzędow kostki granitowej wijącej się wokoł domu nieregularnie tzn niekoniecznie w stałej odległości od sciany domu . Wewnątrz chciałbym wsypać drobny żwirek i tyle . Rynny wchodzily by pod kamienie i głębiej łączyły sie w jedną odprowadzającą wodę gdzies...
Teraz moje dylematy :
- czy opaska ma za zadanie niedopuścić zacinającej wody opadowej do cokolu i okolic który jest pokryty 5cm styro i będzie okładzina kamienna czy wprost przeciwnie ma powodowac aby woda swobodnie spływała w głąb . Jeśli będe miał kamyczki a pod nimi chcę wsypać drobniutki gruz (na jakieś 40 cm)ktorego mam całą gorę to woda będzie swobodnie splywała w głąb ale będzie blisko styropianu - to źle czy dobrze? dla domu ?
Jak zrobie kostkę zamiast kamyczkow to raczej woda będzie splywała po nachylonej pod kątem kostce dalej od domu (jakieś poł metra) ,ale to co przedostanie się głębiej będzie "kisło" w nasiąkniętej warstwie podbudowy i na pewno będzie wolniej wysychało niż przepuszczalna warstwa kamyczków .
Teraz prosze o pomoc co będzie lepsze i bliższe prawdziwej roli opaski ?

pozdrawiam

Darek Rz
24-01-2009, 21:35
Witam

No nie tyle osób się tutaj wymądrza ,a nikt nie wie do czego słuzy opaska ... :o ??

Cpt_Q
24-01-2009, 21:50
Wydaje mi się, że taka opaska służy do tego, aby podczas opadów nie pryskało po cokole. My mamy wokół domu wylany opaskę betonową, natomiast nasz grobowiec na cmentarzu z dwóch stron otoczony jest piaskiem i zawsze muszę czyścić boczne ścianki do wysokości ok. 20-30 cm z zaschniętego błota.

p.s. Robisz jeszcze przelotówki? 8)

jacekp71
24-01-2009, 23:42
wokół całego domku mamy 86cm opaskę ze starobruku na podsypce cementowo-piaskowej, została wykonana po wykończeniu cokołu płytkami klinkierowymi,
ma lekki spadek wiec lecące krople pewnie w mniejszym stopniu brudzą cokół, zresztą nie bardzo jest czym brudzić, bo błota na opasce nie ma,
oczywiście jest w jakimś stopniu przepuszczalna, ale ma zadanie oganiczyć przesiąkanie wody w pobliżu ścian,
poza tym można zrobić wygodny obchód domostwa ;-) również z taczką ;-)

Darek Rz
25-01-2009, 08:05
Witam

Dzięki za odpowiedzi . W sumie nie zalezy mi na tym czy będzie chlapało czy nie (myslę ze drobne kamyczki bardzo dobrze zneutralizują kapiącą wodę). Najbardziej mnie interesuje to czy taka opaska nie zaszkodzi scianom budynku i nie spowoduje ich większego zawilgocenia .

pozdrawiam

ps. Przelotowki ? Oczywiście ze tak bo to narkotyk . Jak znajde czas to dzisiaj napisze ci co nieco na priva o ruchu lotniczym na wysokości przelotowej 8)

pablitoo
25-01-2009, 10:11
(...)
ma lekki spadek wiec lecące krople pewnie w mniejszym stopniu brudzą cokół, zresztą nie bardzo jest czym brudzić, bo błota na opasce nie ma,
oczywiście jest w jakimś stopniu przepuszczalna, ale ma zadanie oganiczyć przesiąkanie wody w pobliżu ścian,
poza tym można zrobić wygodny obchód domostwa ;-) również z taczką ;-)

Dokładnie -

1- odprowadzenie wody z elewacji po opadach poza obręb ścian fundamentowych
2 - zabezpieczenie elewacji przed brudzeniem spowodowanym odpryskami i brudem z błota i ziemi
3 - no i droga obchodowa dookoła budynku :)

Darek Rz
25-01-2009, 12:37
Witam

Czyli opaska z kamyczków to zly pomysł :-?

Mirek_Lewandowski
25-01-2009, 17:31
Bardzo dobry.

pablitoo
25-01-2009, 22:09
Witam

Czyli opaska z kamyczków to zly pomysł :-?

Wszystko zależy od gustu i od finansów ... - u mnie najpierw była/jest opaska z kamieni / podbudowa pod kostkę / . Pod koniec zeszłego roku już częściowo ułożyłem kostkę - w tym roku zamierzam skończyć opaskę z kostki brukowej całkowicie :D

Darek Rz
26-01-2009, 07:58
Bardzo dobry.

Witam

Mirku mozesz rozwinąć myśl ? .....Bo w końcu nie wiem czy zartujesz czy mowisz prawdę :-?

pozdrawiam
ps. Pablitoo jak miałes opaske z kamieni to zauwazyłes coś niepokojącego lub upierdliwego w tej "kamyczkowej" :lol:

am76
26-01-2009, 11:09
Witam

Czyli opaska z kamyczków to zly pomysł :-?

Wszystko zależy od gustu i od finansów

Czy aby na pewno?
Gdzieś czytałem, że jeśli grunt to glina to opaska powinna być z kamyków tak aby woda która dostanie się w okolice fundamentów miała możliwość odparowania bo nie odpłynie w bok czy dół przez szczelną glinę.

Jak jest napradę? Czy ktoś z praktykow może doradzić?

Darek Rz
26-01-2009, 11:24
Witam

Własnie moj grunt to glina 8)

pozdrawiam

pablitoo
26-01-2009, 11:45
ps. Pablitoo jak miałes opaske z kamieni to zauwazyłes coś niepokojącego lub upierdliwego w tej "kamyczkowej" :lol:

Nadal mam dookoła połowy domu :) - nic niepokojącego nie zauważyłem - choć uważam że lepsza jest z kostki ponieważ odprowadzi wodę opadową która spłynie z elewacji na większą odległośc od murów fundamentowych , no i bardzo wygodnie sie po takiej opasce chodzi :)
Kwestie wyglądu pomijam - jednemu sie bardziej podoba taka , innemu inna .

maysee
26-01-2009, 12:28
Hej. Wg mnie opaska wokol domu to wazny temat. Moge napisac kilka doswiadczen mojego ojca zwiazanych z w/w tematem. Otoz kilka lat temu wymurowal wokol naszego starego domu (1980) opaske betonowa. Nie byl to dobry pomysl bo spadajaca woda obryzguje mury. Widac spore zacieki. Na dzialce zrobilismy opaske z kostki granitowej ale nie wiazanej cementem i tu efekt bardzo dobry. Woda ucieka do gruntu z daleka od scian. Pozdrawiam.

Mirek_Lewandowski
26-01-2009, 15:26
Nie żartowałem. Poważny człowiek jestem. Napada to i wyschnie. Pod betonem tam zawsze mokro będzie. Ważne, żeby na chałupę nie chlapało.
No chyba, że to musi być zarazem ciąg komunikacyjny. Ale wtedy to i szersze by trzeba.

Darek Rz
26-01-2009, 16:39
Acha no to wszystko OK. Jesli chodzi o ciąg komunikacyjny to akurat opaska nie będzie mi do tego słuzyla .

pozdrawiam

jaro'71
26-01-2009, 16:48
Też mam zagwostkę w tym temacie. Myślę o wersji połączonej :wink: kostka/żwirek, tzn do pół metra od ściany żwirek (do przyjmowania i odparowywania wody) a potem cienkie obrzeże i pas kostki 1 metrowy (do obchodu). I właśnie o to chlapanie chodzi. Myślę że kamienie bardziej amortyzują wodę i nie chlapie tak na ścianę jak z płaskiej powierzchni betonu czy kostki. Ale nie wiem :roll:

adam_mk
26-01-2009, 17:10
Z tego co nie raz wyczytałem - to opaska ma za zadanie odsunąć od domu (fundamentów) wodę opadową, której czasem bywa dość sporo.
Woda wsiąka tam, gdzie spadnie i zostaje. Opaska dlatego jest pochyła, aby woda jak spadnie, to spłynęła możliwie daleko i nie wsiąkała w bezpośredniej bliskości domu. Te żwirki cieniutką warstwą na opasce to po to, żeby nie chlapało błotkiem po ścianach.

Kiedyś nie było rynien...
Strzechy były a rolę rynny pełniła opaska...

Macie tak źle zbudowane domy, że rynny nie robią swojej roboty? :o
Adam M.

Mirek_Lewandowski
26-01-2009, 17:22
Tu coś napisali..
http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/elewacje_-sciany_-podlogi/betonowa-opaska,6345_2641.htm

jaro'71
26-01-2009, 17:58
...Macie tak źle zbudowane domy, że rynny nie robią swojej roboty? :o
Adam M.
W sumie okapy i rynny robia swoje, ale przy roztopach (jak dziś) jest jedno wielkie grzęzawisko nawet pod nimi...

adam_mk
26-01-2009, 18:15
Jest wszędzie. Jak jest urządzony spad od domu na zewnątrz - to tam jest mniejsze lub nawet go tam nie ma. I o to chodzi.
Adam M.

Darek Rz
26-01-2009, 19:57
Witam

Czyli już nie czaje co jest lepsze .......
A gdyby tak pod kamyczkami (tak ze 30cm rozlożyć tą grubą folie co się kladzie pod sciany na fundament ) a na to kamyczki .? Folia by był rozłozona pochyło na odległość np. 1 metra . Wtedy ta woda co przez kamyki przeleci swobodnie odplynie od scian . Glupi pomysł ?

Natalia Stanko
26-01-2009, 20:09
Moja sąsiadka narzeka na opaskę dokoła domu z kamyczków. Ponoć liście jesienią musi wybierać ręcznie, a i psy biegające po podwórku rozrzucają kamienie po całym ogrodzie. Ja sama zrobię opaskę z małej kostki granitowej.

SIN
10-03-2009, 16:57
Własnie jestem na etapie projektu podjazdu i opaski. Ekipa z która może sie dogadam radziła mi by zamiast opaski żwirtowej zrobił jednak z kostki. Ich argumenty:
- woda spłynie dalej od domu
- czesc wsiąknie, w końcu kostka nie jest szczelna
- żwir bardzo brudzi sie liśćmi oraz igłami modrzewi których w koło pełno u mnie, o ile liscie można zdmuchac dmuchawą ( zgrabic ciezko bo się czepiają kamyków) to igieł modrzewiowych tak sie nie da i robi sie syf.

Tak więc chyba jednak będzie kostka.

jaro'71
10-03-2009, 17:21
Ja chyba też po przemyśleniach zrobię kostkę. Trochę zachodu z tym żwirkiem :roll:

pablitoo
10-03-2009, 18:09
Ja chyba też po przemyśleniach zrobię kostkę. Trochę zachodu z tym żwirkiem :roll:

Z kostką niewiele mniej - jak ma dodatkowo służyć jako trakt komunikacyjny dookoła budynku to trzeba by jeszcze porządniejszą podbudowę pod kostkę zrobić ...