PDA

Zobacz pełną wersję : Przykręcanie płyt gk do profili - jak? :|



silencer7
24-01-2009, 10:37
Naprawdę zgłupiałem - sądziłem, że to prostsza sprawa. No ale do rzeczy. Robię sufit podwieszany - robię to pierwszy raz. Chciałem poćwiczyć na sucho przykręcanie płyt do profili. Odciąłem sobie kawałek płyty i profila CD i zacząłem zabawę. No i zgłupiałem. Płyty i wkręty NORGIPS, wkręty fosfatowane typ "S" z gwintem do blachy, przeznaczone do skręcania płyt z profilami, przynajmniej tak jest na nich napisane. Wkręt przez płytę przeszedł jak przez masło, natomiast jak dojechał do profila (grubość 0,5 mm) nic nie poszło dalej (wkręcałem wkrętarką), rozklekotało mi tylko dziurę w płycie na boki... tak, że wszedłby tam nawet łeb wkręta :/ Przyszło mi do głowy, że może wstępnie profile się nawierca, żeby nie przewiercać ich wkrętem, ale kto by po nawierceniu profili później w te otwory celował... Poradźcie co robić bo kompletnie nie wiem gdzie tkwi problem. We wkrętach? Czy wkręt długości 30 mm taki jak ten:
http://www.norgips.pl/img/blachowkret.gif
jest w stanie sam przewiercić blachę o grubości 0,5 mm? Jak to się robi? Pomocy... Czego to wina? Może profil z jakiejś dziwnej blachy? Kupiłem je w Leroy Merlin... Macie jakiś pomysł? Jak je przykręcać? Czy wkręty przy wkręcaniu jakoś czymś przytrzymujecie żeby były w miarę prostopadle do płyty i nie wywijały na boki?

FlashBack
24-01-2009, 10:48
uuu to chyba ten sufit spadnie.
nakladasz na bit wkret dociskasz plyte do profili, przykladasz wkretarke i wkrecasz jednostajne naciskajac z wyczuciem by nie zaglebic wkreta zbyt mocno w plyte (wkret 0,5mm powinien sie schowac w plaszczyzne plyty), im wyzsze obroty wkretarki tym lepiej, zalecany ogranicznik glebokosci.
np.
http://pl.youtube.com/watch?v=NiZyR84XWVw

silencer7
24-01-2009, 10:52
uuu to chyba ten sufit spadnie.
nakladasz na bit wkret dociskasz plyte do profili, przykladasz wkretarke i wkrecasz jednostajne naciskajac z wyczuciem by nie zaglebic wkreta zbyt mocno w plyte (wkret 0,5mm powinien sie schowac w plaszczyzne plyty), im wyzsze obroty wkretarki tym lepiej, zalecany ogranicznik glebokosci.Nie no jak sobie z tym sam nie poradzę to jasne, że nie będę ryzykował. To co napisałeś wszystko wiem, kwestia jest taka, że wkręt który mam nie bardzo chce zrobić otwór i wwiercić się w profil... No i w tym momencie jak próbuję i próbuję to mi rozbija otwór w płycie a w profilu nic. Nie wiem czy to wina wkręta (Norgips) czy profila :|

FlashBack
24-01-2009, 10:55
wkret jest prawidlowy pewnie masz za male obroty wkretarki :/

a przypadkiem nie robisz tegona lewych obrotach?

silencer7
24-01-2009, 11:00
wkret jest prawidlowy pewnie masz za male obroty wkretarki :/

a przypadkiem nie robisz tegona lewych obrotach?Nie no co ty :D Kurcze temu gościowi na filmie poszło to jak z płatka, spróbuję jeszcze raz. Wkrętarkę mam SKILa 550 RPM. Dzięki za linka.

marcin714
24-01-2009, 11:04
Kolego- problemem u ciebie jest za mały nacisk na wkręt. Poprostu masz kawałek profila, kawałek płyty i pewnie trzymasz to w jednej ręce a drugą kręcisz. W warunkach naturalnych napierasz na sufit aż się unosi i kręcisz i musi wejść.

FlashBack
24-01-2009, 11:10
daj sobie spokoj z ta wkretarka za male obroty, zbyt duzy nacis trzeba do wkrecenia a przez to poodksztalcasz profile. jesli masz wiertarke to wsiadaj w auto jedz do marketu po ogranicznik glebokosci dla bitow 1/4 cala bo pewnie takiego uzywasz i wkrecaj wiertarka z tym ogranicznikiem.

silencer7
24-01-2009, 11:14
daj sobie spokoj z ta wkretarka za male obroty, zbyt duzy nacis trzeba do wkrecenia a przez to poodksztalcasz profile. jesli masz wiertarke to wsiadaj w auto jedz do marketu po ogranicznik glebokosci dla bitow 1/4 cala bo pewnie takiego uzywasz i wkrecaj wiertarka z tym ogranicznikiem.Mam wiertarkę z regulacją głębokości wiercenia, jeśli to nie wystarczy to zrobię tak jak piszesz i kupię ten specjalny ogranicznik. Jeśli chodzi o nacisk to robiłem to kładąc profil na podłodze i dociskając do niego płytę więc nacisk chyba ok. Dzięki za porady, spróbuję jeszcze raz i zobaczymy co mi z tego wyjdzie :)

Gościk
24-01-2009, 12:05
Naprawdę zgłupiałem - sądziłem, że to prostsza sprawa. No ale do rzeczy. Robię sufit podwieszany - robię to pierwszy raz. Chciałem poćwiczyć na sucho przykręcanie płyt do profili. Odciąłem sobie kawałek płyty i profila CD i zacząłem zabawę. No i zgłupiałem. Płyty i wkręty NORGIPS, wkręty fosfatowane typ "S" z gwintem do blachy, przeznaczone do skręcania płyt z profilami, przynajmniej tak jest na nich napisane. Wkręt przez płytę przeszedł jak przez masło, natomiast jak dojechał do profila (grubość 0,5 mm) nic nie poszło dalej (wkręcałem wkrętarką), rozklekotało mi tylko dziurę w płycie na boki... tak, że wszedłby tam nawet łeb wkręta :/ Przyszło mi do głowy, że może wstępnie profile się nawierca, żeby nie przewiercać ich wkrętem, ale kto by po nawierceniu profili później w te otwory celował... Poradźcie co robić bo kompletnie nie wiem gdzie tkwi problem. We wkrętach? Czy wkręt długości 30 mm taki jak ten:
http://www.norgips.pl/img/blachowkret.gif
jest w stanie sam przewiercić blachę o grubości 0,5 mm? Jak to się robi? Pomocy... Czego to wina? Może profil z jakiejś dziwnej blachy? Kupiłem je w Leroy Merlin... Macie jakiś pomysł? Jak je przykręcać? Czy wkręty przy wkręcaniu jakoś czymś przytrzymujecie żeby były w miarę prostopadle do płyty i nie wywijały na boki?
ja używałem innych wkretów. Są w castoramie tzw. samowiercące :)

Gościk
24-01-2009, 12:19
Naprawdę zgłupiałem - sądziłem, że to prostsza sprawa. No ale do rzeczy. Robię sufit podwieszany - robię to pierwszy raz. Chciałem poćwiczyć na sucho przykręcanie płyt do profili. Odciąłem sobie kawałek płyty i profila CD i zacząłem zabawę. No i zgłupiałem. Płyty i wkręty NORGIPS, wkręty fosfatowane typ "S" z gwintem do blachy, przeznaczone do skręcania płyt z profilami, przynajmniej tak jest na nich napisane. Wkręt przez płytę przeszedł jak przez masło, natomiast jak dojechał do profila (grubość 0,5 mm) nic nie poszło dalej (wkręcałem wkrętarką), rozklekotało mi tylko dziurę w płycie na boki... tak, że wszedłby tam nawet łeb wkręta :/ Przyszło mi do głowy, że może wstępnie profile się nawierca, żeby nie przewiercać ich wkrętem, ale kto by po nawierceniu profili później w te otwory celował... Poradźcie co robić bo kompletnie nie wiem gdzie tkwi problem. We wkrętach? Czy wkręt długości 30 mm taki jak ten:
http://www.norgips.pl/img/blachowkret.gif
jest w stanie sam przewiercić blachę o grubości 0,5 mm? Jak to się robi? Pomocy... Czego to wina? Może profil z jakiejś dziwnej blachy? Kupiłem je w Leroy Merlin... Macie jakiś pomysł? Jak je przykręcać? Czy wkręty przy wkręcaniu jakoś czymś przytrzymujecie żeby były w miarę prostopadle do płyty i nie wywijały na boki?
ja używałem innych wkretów. Są w castoramie tzw. samowiercące :)
np.:
http://www.olaf.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=54

Pozdrawiam

dyz
24-01-2009, 15:06
Silencer - padło tu juz kilka prawdziwych stwierdzeń, kilka stwierdzeń prawdziwych ... ale tylko dla wprawionych fachowców a sprawa ma się tak. Musisz nacisk dopasować o obrotów innaczej nici z roboty. Nie jest to też tak, że bierzesz narzędzia i materiały i z tego robi się samograj. Duże obroty są dobre dla osoby bardzo wprawionej, innaczej wkręt momentalnie przejdzie przez płytę i o ile nie naciśniesz odpowiednio to końcówka wkręta zakręci się szybko na blasze, przygrzeje ostry (dotychczas) czubek i d... w kratę. Zbyt wolne obroty i za duzy nacisk zazwyczaj przy niewprawnej ręce kończy się rozbiciem otworu w płycie i znowu ... weź sobie kilka kawałków płyty i profilu i poćwicz. Średnie obroty i dość znaczny nacisk i zobaczysz, że pójdzie :) Pozostaje jeszcze jedna sprawa, same wkręty. O ile fachowcowi to wszystko jedno to dla początkującyh jest to istotne. Akurat norgipsu wkrętów nie stosowałem ale z tych z którymi miałem doczynienia to najlepsze były rigipsa, następnie jakieś noname polecane przez znajomego w hurtowni (niemal tak dobre jak rigips) i najgorsze kelnera - te jeszcze gdzieś się walają :)

vadiol
24-01-2009, 16:38
Poradźcie co robić bo kompletnie nie wiem gdzie tkwi problem.

Najlepiej montuje sie GK przy uzyciu wkretarki dedykowanej . Nie dosc ze przykreca wkrety blyskawicznie , to od razu ustala ich prawidlowo glebokosc . Ma to zasadnicze znaczenie , bo wkret musi byc zaglebiony w material , ale zeby nie przerwal papieru . W przeciwnym razie plyta po jakims czasie obwisnie .

zbigmor
24-01-2009, 17:41
Studiów do tego nie trzeba. Pewnie masz uszkodzony wkręt. Weź inny i spróbuj ponownie.

frykow
24-01-2009, 17:52
Studiów do tego nie trzeba. Pewnie masz uszkodzony wkręt. Weź inny i spróbuj ponownie.
Otóż to, studiów nie potrzeba. Mi to wychodziło od razu - wkręcam wkrętarką. Czasami się zdarza, że gdy bateria już słaba, to wkręt nie chce wejść w profil i wtedy zaczyna wichrować na boki, robiąc gigant dziurę.

Generalnie wkrętarka, obroty na maks, sprzęgło na początku skali, i pięknie się wkręca prawie bez mojego udziału "myślowego", wyłączając się samo w momencie gdy łeb wkręta zaczyna się zagłębiać w karton.

silencer7
24-01-2009, 18:00
Dzięki za wszelkie informacje, potrenowałem i już mi wychodzi :) Udało się wspomnianą wkrętarką, no i faktycznie nacisk bardzo ważny, teraz daje radę za każdym razem :)