PDA

Zobacz pełną wersję : Czy nie za duża moc kotła ?



radekf
24-01-2009, 13:42
Sprawa wygląda tak. Mam zrobiony projekt instalacji c.o/c.w.u, dla takiego domku http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/bolek/246.

Projektant wyliczyl następujące wielkości:
- kubatura 547 m3
- powierzchnia ogrzewana 202 m2
- wskaźnik cieplny budynku - powierzchniowy 45,4 W/m2
- straty ciepła 9,2 kW

Technologia:
- ściany zewnetrzne Porotherm P+W 25cm, ocieplenie styropian18cm (wsp. przewodzenia ciepła 0,032)
- poddasze ocieplone wełną mineralną 18cm + 15cm (wsk. przew. ciepła 0,035)
- rekuperacja bez GWC
- na parterze podłogówka, na górze grzejniki (w łazienkach na górze podłogówka)
- podłoga na gruncie ocieplona styro 20cm
- ogrzewanie gazowe, kocioł kondensacyjny z pełną automatyką
- kominek z grawitacyjnym DGP (rozprowadzanie do 3 pomieszczeń); palone będzie raczej okazyjnie

W domu będą mieszkać 4 osoby.
Projektant zaproponował kocioł o mocy 22 kW.

Czy to aby nie za dużo jak na takie parametry ?

radekf
24-01-2009, 16:09
Projektant opierał się na oryginalnym projekcie architektonicznym, gdzie parametry ocieplenia są znacznie słabsze, no i nie ma reku. Oczywiście przekazałem mu wszystkie informacje odnośnie planowanego ocieplenia, ale kto wie, może coś przeoczył :/ W każdym razie dałeś mi do myślenia. Różnica 15 W/m2 między tym co mam wyliczone, a tym co powinno być wg Ciebie, to dość sporo :/

Okien tarasowych faktycznie jest bardzo dużo, ale nie sądzę, żeby aż tak pogarszały parametry (sam taras też jest odizolowany od budynku). Balkon będę izolował płytami poliuretanowymi.

phans
24-01-2009, 16:24
A ten kocioł to 2f czy jednofuncyjny z zasobnikiem? Jeżeli to drugie to za dużo.
A gdzie ten kociołek będzie stać? Może pochwalisz się projektem went. mechanicznej?

nom
24-01-2009, 22:02
A ten kocioł to 2f czy jednofuncyjny z zasobnikiem? Jeżeli to drugie to za dużo.

Dlaczego za dużo? :-)
Jak moc minimalna będzie 3-4kW i sprawność w całym zakresie modulacji będzie jednakowa to kociołek może mieć i 22kW mocy maksymalnej. :D

sacha
25-01-2009, 16:51
Jeśli kocioł 1-funkcyjny, to moc na pewno za duża - wystarczy poczytać w innych tematach dlaczego.