PDA

Zobacz pełną wersję : Mniszek pod klucz za 200 tysięcy



Toszka
24-01-2009, 15:15
Witam :D
Od dawna podczytujemy z mężem Forum, ponieważ dojrzewa w nas myśl o budowie domu. I w końcu zdecydowałam się zadać Wam, drodzy Forumowicze odwieczne pytanie: czy jest szansa na wybudowanie domu o wdzięczniej nazwie Mniszek za 200 tys. zł?
Zerknijcie proszę na ten projekcik:
Bryła:
http://pprojekt.pl/projekt251-mniszek.html
Rzuty:
http://pprojekt.pl/projekt251-mniszek,rzuty.html
Jest to skromny domek bez garażu, bez piwnicy, bez ścian nośnych. Część okien chcielibyśmy zlikwidować.
Jak myślicie, jest szansa?
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

Nefer
24-01-2009, 15:22
Jest to skromny domek bez garażu, bez piwnicy, bez ścian nośnych. Część okien chcielibyśmy zlikwidować.
Jak myślicie, jest szansa?
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
Jak bez ścian nośnych to luzik :):)
Rozumiem, że budujecie w wersji "brezent" ? :)

Toszka
24-01-2009, 15:28
W jakiej wersji?? :lol:

Toszka
24-01-2009, 15:30
Ha ha ha, teraz załapałam :D. Nie śmiej się, proszę, przecież tam są same działówki, a nośnych ścian nie ma (mam na myśli wnętrze domu)...

Nefer
24-01-2009, 15:31
:):) Tak się guuupio pytam, bo nie widziałam w życiu domu bez ścian nośnych :)

Załóż tak : bez żadnego wkładu pracy własnej - 3.000 pln za metr nie oszczędzając.
Oszczędzając : 2.500. Ale dach masz spory, a pewnych rzeczy się nie przeskoczy.

Dużo pracując samemu - 2.000 pln za metr. Ale większość robicie sami.

Przy założeniu, że macie działkę i wszystkie media na niej - bardzo na żyletkę te 200k

Nefer
24-01-2009, 15:32
Ha ha ha, teraz załapałam :D. Nie śmiej się, proszę, przecież tam są same działówki, a nośnych ścian nie ma (mam na myśli wnętrze domu)...
Kombinuj dalej :) Masz ściany nośne - poszukaj dobrze :):)

Toszka
24-01-2009, 15:39
Hmmm, naczytałam się już tylu opinii na temat kosztów budowy i to tak całkowicie skrajnych, że sama już nie wiem co o tym myśleć. No to może z innej beczki: na czym można by zaoszczędzić?

Toszka
24-01-2009, 15:41
Wewnątrz budynku nie widzę ścian nośnych.

Nefer
24-01-2009, 15:44
Hmmm, naczytałam się już tylu opinii na temat kosztów budowy i to tak całkowicie skrajnych, że sama już nie wiem co o tym myśleć. No to może z innej beczki: na czym można by zaoszczędzić?
Termos, ramka fajek i Forum - po tygodniu będziesz miała mętlik, ale o wiele bardziej konstruktywny.
Oszczędzić ? Znajdź temat n a czym nie oszczędzać, bo potem zapłacisz razy dwa.

Toszka
24-01-2009, 15:48
Ha ha ha :D . Też racja...

Toszka
24-01-2009, 15:50
No ale Nefer, trochę mnie podłamujesz tymi cenami. Ile może kosztować dach w takim domku? Powiedzmy z ładnej papy lub niedrogiej dachówki?

Toszka
24-01-2009, 15:59
Filipie, mówisz poważnie? Czyli byłby to wyższy dach?

Nefer
24-01-2009, 16:05
Filipie, mówisz poważnie? Czyli byłby to wyższy dach?

Toszka,
Masz wypis z pzp albo WZ na swoją działkę ? Jak nie - weź i wtedy decyduj się na projekt. Jak masz - zajrzyj do założeń. NIe wydaje mi się , żeby na całe województwo miało jedno nachylenie dachu... W Polsce nic nie jest jednolite :)

Toszka
24-01-2009, 16:14
No cóż, miałam kserówkę z miejscowego planu zagospodarowania z UG. Tam o ile pamiętamy z mężem ( a on ma mniejsza sklerozę, niż ja) była określona tylko górna granica kąta nachylenia dachu, o dolnej nic nie pisali (zgubiłam gdzieś tę cholerna kartkę :evil: ).

Toszka
24-01-2009, 16:23
A w sumie, to zastanawiamy się jeszcze nad takim projektem:
http://www.z500.pl/projekt/z40.html
Jak sądzicie, który z nich byłby tańszy w budowie?

Nefer
24-01-2009, 16:29
Termos, Toszka, termos - akademicka dyskusja co jest tańsze - parteriwy czy z poddaszem ? W parterowym duży dach, z poddaszem - strop. Zastanów sie też czy chcesz na pewno mieć pokój ze skosami o pow. 7 mkw :):):)
Dom ma być taki, by był dla Ciebie wygodny i zgodny z założeniami planu zagospodarowania. Zacznij od tego, bo być może tracisz czas.

Toszka
24-01-2009, 16:39
Filipie, niestety nie ma na stronie UG nic na ten temat, będę musiała się tam przejechać. Ale to nie jest w tej chwili takie ważne, bo staramy się wybrać kilka projektów, a później już spośród nich wybierzemy ten ostatni.

Nefer, metraż sypialni nie jest dla nas szczególnie ważny, bo będziemy mieszkać w tym domu chwilę jeszcze z synem ( jak go skończymy, to syn będzie już najprawdopodobniej na studiach), a później już tylko we dwójkę. Oczywiście bierzemy pod uwagę wariant zamieszkiwania z nami którejś z naszych Mam, kiedy będą w wieku podeszłym. Jednak kładziemy nacisk na wielkość "kuchnio-salonu", gdyż znając nas, wyłącznie tam będzie się toczyć nasze życie w ciągu dnia. Bardziej w tym projekcie (drugim) nie podoba mi się brak zwykłych okien ściennych, bo dachowe nie są szczególnie praktyczne :-? .

sonia2003
24-01-2009, 16:50
Toszka w Mniszku wykonanie tarasu może być troszkę droższe.
My mamy Belle 119m2 z pprojektów stan surowy zamknięty kosztował nas (nie do końca jeszcze wyszystko przeliczyliśmy) 210 tysięcy z robocizną (w tym taras i ganek)

Toszka
24-01-2009, 17:02
Witaj Soniu :D .
Hmmm, pooglądałam projekt Waszego domku, który zresztą jest prześliczny ale jednak, jak widzę na pewno drogi w wykonaniu ze względu na dość fantazyjne elewacje. I tu mam pytanie: czy stan surowy zamknięty zrobiliście już z tymi wszystkim bajerami?

Toszka
24-01-2009, 17:07
Aha, Soniu, taras mamy zamiar zrobić mniejszy z wejściem tylko z jednej strony.

sonia2003
24-01-2009, 17:17
są wyprowadzone wszystkie przypory, ale nie mamy jeszcze zrobionego ocieplenia zewnętrznego.
Z góry weź pod uwagę że to co podają na stronach pprojektu (kosztorys) nie zmieścisz się... :( Tak jest w naszym przypadku i w przypadku innych osób, które budują ten sam projekt.
W kosztorysie od kierownika budowy mamy że 1m2 to 3.000zł (stan deweloperski).

Toszka
24-01-2009, 17:20
No właśnie widziałam, że na stronie stan surowy Waszego domu to 150+ tys. :( A z czego budowaliście?

sonia2003
24-01-2009, 17:27
z porothermu 25
na naszego bloga możesz wejść wciskają na moim profilu www

Toszka
24-01-2009, 17:31
Soniu ale jak wchodzę w Twoje www, to mam tylko stronę o Roksance. W jaki sposób mogę pooglądać jakies materiały o Waszej budowie?

sonia2003
24-01-2009, 17:36
napisałam na priv.
nasza stronka jest w ikonce www, niżej niż stronka o Roksance

Toszka
24-01-2009, 17:47
Ach, dzięki Soniu, już się w tym połapałam:) Wiesz, ja pierwszy raz tak intensywnie piszę na tym forum, bo wcześniej właściwie tylko czytałam i nie znam jeszcze wszystkich "kruczków". I dzięki za priva :D . Czy ten stan na fotkach jest stanem aktualnym?

Ulka
27-01-2009, 23:06
Toszka,
ładniejszy jest ten drugi projekt, ale to oczywiście kwestia gustu.
Częśc okien można zrobic w ścianach szczytowych zamiast w dachu.

Co do ceny, nic nie moge na ten temat powiedziec, bo mieszkam już 4 lata, a od tego czasu wszystko się zmieniło.
Ulka

Toszka
28-01-2009, 15:58
Urszulko, to prawda, że z zewnątrz lepiej wygląda drugi domek. W pierwszym najbardziej nie podoba mi się ta śmieszna ściana przy wejściu :-? . Przerobiłabym to po prostu na drugi słupek drewniany.
Co do okien w drugim domku, to obawiam się kosztów przerobienia projektu i oczywiście wzrostu ceny za okna ścienne :( . Z kolei w pierwszym też trzeba by było kilka okien zlikwidować, bo np. te małe okienka w pokojach są wg mnie bez sensu, więc i tu trzeba będzie trochę kaski dołożyć za same zmiany w projekcie.
Szczerze mówiąc wolałabym domek parterowy (mąż również). No mam jakąś słabość do domków typu "barak" :D . Nie wiem czemu ale lubię długie, parterowe domy, a bardzo nie lubię domów z 4-spadowym dachem. Są wizualnie ciężkie, choć zdaję sobie sprawę, że to wyłącznie rzecz gustu i wiele osób dało by się "pokroić" za domek z 4-spadowym dachem :D .

piegdon1
29-01-2009, 09:19
W gminie Myślenice kąt nachylenia dachu to 35-45 stopni. Mieliśmy już wybrany projekt o kącie nachylenia 30 i niestety powiedziano nam, że albo zmieniamy to, albo projekt. Skończyło się na projekcie. Co do połaci dachu, to może być i dwu i wielospadowy.

Toszka
29-01-2009, 10:50
Niestety Filipie, przeszukałam całe mieszkanie i nie mam tej kserówki :-? . W necie też nie mogę niczego konkretnego znaleźć. Co dzielnica, to inne warunki. A PZP mojej wioseczki w ogóle nie ma, bo za mała. Do UG też się na razie nie wybieram, bo jakieś choróbsko mnie złapało i siedzę na L-4. Jak będę coś wiedziała, to na pewno dopiszę :).
Piegdonie czy możesz mi zdradzić ile kosztuje przerobienie kąta dachu w projekcie na ten wymagany?

piegdon1
30-01-2009, 18:52
Dokładnie nie pamiętam, bo to było w maju 2007, ale wydaje mi się, że 1500 netto. Powiem Ci jeszcze, że ciężko było znależć chętnego, wszyscy odradzali, bo to długo trwa i nie jest podobno proste. Ja chciałam zaczekać, ale mój mąż nie. Nasz dach ma kąt nachylenia 40. Wolałabym więcej, zawysoka jestem. Nasz znajomy zmnienił kąt nachylenia dachu sam, przy pomocy i namowie budowlańców. Dach przecieka, płyty do wymiany, dachówka niby dobrze położona, coś tam jest nie tak.

Toszka
31-01-2009, 09:37
Ech, to trochę mnie ostudziłaś... Na samodzielne przeróbki na pewno byśmy się nie zdecydowali. No cóż, wniosek jest jeden - trzeba szukać dalej (projektu) :).

slawek1980
31-01-2009, 15:28
jak macie działke ,to jezeli włozycie swój wkład pracy w budowe to napewno dacie rady , tym bardziej ze materiały sporo staniały

Toszka
31-01-2009, 16:13
Sławku, też mam taką nadzieję. Wybudować dom dzisiaj to nie problem. Problemem jest spłacanie kredytu kosztem innych dziedzin życia (jeśli zarabia się zbyt mało, aby kredyt nie był dużym obciążeniem). I właśnie tego chcielibyśmy uniknąć. Dlatego chcemy budować bez kredytu hipotecznego, wspierając się gdzieś po drodze niewielkim kredytem na dach i wykańczając domek za pieniądze ze sprzedaży mieszkania. Potrwa to pewnie kilka ładnych lat (mam nadzieję, że w 5-ciu się zmieścimy) ale nigdzie nam się nie spieszy :). Kolejna sprawa - boimy się hipoteki, bo nie wiadomo jak z pracą i chociaż obydwoje mamy stabilną sytuację zawodową, to nigdy nie wiadomo, co będzie jutro itd. Dlatego też nie chcemy ryzykować w żaden sposób utraty mieszkania, bo jakiś dach nad głową trzeba zawsze mieć. Ech, czemu w tym kraju nic nie może być proste? Pracuje człowiek uczciwie i ciężko, a rzeczy zupełnie naturalne w innych krajach (takie, jak np. dom) u nas są nadal luksusami...

Vafel
19-02-2009, 13:51
O ile budujesz w małopolskim to na dzień dobry czeka cię zmiana nachylenia dachu.
W tym projekcie nachylenie dachu ma 20 stopni ,a w małopolskim jak dobrze pamiętam minimum to 37

Co za bzdura? :o

Ja buduje w małopolskim i mam 20 stopni i wszystko jest OK. Warunki zabudowy (czy też warunki określone w planie zagospodarowania) nie zależą od województwa, tylko od gminy (w jednej gminie w małopolskim minimalne nachylenie dachu to może być 35 stopnie, a w innej 15 stopni - nie ma reguły).

I a'propos tematu. Ja buduję parterówkę 106 m2 pow. użytkowej. Mam nadzieję zmieścić się w 250 tys. zł. Więcej szczegółów w dzienniku budowy.

Pozdrawiam,

Toszka
27-02-2009, 18:33
No to pocieszyłeś mnie trochę Vaflu z tym kątem nachylenia, co nie zmienia faktu, że trzeba będzie to dogłębnie sprawdzić w UG :). Trzymam kciuki za Wasze 250 tys., co napisałam również w Twoim dzienniku :D.

Bold
28-02-2009, 18:36
Warunki zabudowy (czy też warunki określone w planie zagospodarowania) nie zależą od województwa, tylko od gminy (w jednej gminie w małopolskim minimalne nachylenie dachu to może być 35 stopnie, a w innej 15 stopni - nie ma reguły).



nawet w jednej gminie może być kilka różnych warunków zabudowy, tak jest np
w mojej gminie, działki położone niżej maja minimum 35 stopni a ja mam minimum 45 stopni, a jeśli chodzi o koszty budowy to dom z poddaszem wychodzi taniej i spokojnie postawisz 100 m2 do 200 tys, stan deweloperski, tylko dobrze poszukaj sprawdzonej lokalnej ekipy.

Vafel
01-03-2009, 11:55
a jeśli chodzi o koszty budowy to dom z poddaszem wychodzi taniej

Ale masz jakieś wspracie na potwierdzenie tego, co napisałeś??? :roll:

lukasz_p
01-03-2009, 17:12
O ile budujesz w małopolskim to na dzień dobry czeka cię zmiana nachylenia dachu.
W tym projekcie nachylenie dachu ma 20 stopni ,a w małopolskim jak dobrze pamiętam minimum to 37

Za przeproszeniem totalna bzdura.

mysweetbabys
01-03-2009, 18:55
niewiem w czym problem my budujemy 107 m2 parterowki i mamy zamiar zmiescic sie w ok 200tys, i powiedziec szczerze wszystko bedzie zrobione, niemowie tu o materiałach z górnej pólki ale tez niebeda to z dolnej, budujemy z solbetu, w oknach dalismy rolety zewnetrzne, ogrzewanie na piec grzejniki, zadnej podlogowki ze wzgledu na dzieci astmatyki, drzwi wewnetrzen nie za2000 tys sztuka tylko za 300, ci co twierdza ze sie nieda maja kase i pewno wedlug nich sie nieda, wiadomo bogatszemu wiatr w oczy niewieje

Bold
01-03-2009, 19:39
a jeśli chodzi o koszty budowy to dom z poddaszem wychodzi taniej

Ale masz jakieś wspracie na potwierdzenie tego, co napisałeś??? :roll:

Tak, własne wyliczenia i jakieś tam doświadczenie bo dom już wybudowałem,
w parterówce masz większy fundament i powierzchnię dachu, a to nie są tanie rzeczy.

Bold
01-03-2009, 19:43
ci co twierdza ze sie nieda maja kase i pewno wedlug nich sie nieda, wiadomo bogatszemu wiatr w oczy niewieje

najdziwniejsze jest to że często twierdzą tak też ci którzy nie mają kasy, i potem budują domy za 400 tyś za 100% kredytu

Vafel
01-03-2009, 21:14
a jeśli chodzi o koszty budowy to dom z poddaszem wychodzi taniej

Ale masz jakieś wspracie na potwierdzenie tego, co napisałeś??? :roll:

Tak, własne wyliczenia i jakieś tam doświadczenie bo dom już wybudowałem,
w parterówce masz większy fundament i powierzchnię dachu, a to nie są tanie rzeczy.

Problem w tym, że moje wyliczenia wskazywały na coś zupełnie innego (tzn. że parterówka o pow. użytkowej około 100 m2 będzie tańsza niż dom z poddaszem). Fakt - fundamenty i dach większe, ale dom z poddaszem też ma sporo rzeczy, które podnoszą koszt, a nie ma ich w parterówce (choćby schody :-)...

W każdym razie ja bym się nie zgodził z kategorycznym twierdzeniem, że dom z poddaszem jest tańszy od parterówki o takim samym metrażu...

Toszka
02-03-2009, 12:41
Kochani, jeśli chodzi o koszt domu, to przy tak małym metrażu, jak 100-110 m^2 dom parterowy jest może trochę droższym ale na pewno lepszym wyjściem niż dom z poddaszem użytkowym. W domu z poddaszem każdy poziom miałby 50-55 m^2, co oznacza naprawdę niewielką przestrzeń, że o skosach na górze nie wspomnę. Większy dom nie jest nam potrzebny, więc parterówka wydaje mi się być optymalnym wyjściem.

tom13
03-03-2009, 12:14
Zgadzam się z Toszką i Vaflem. Może koszt fundamentów i dachu jest większy, ale i komfort użytkowania też. Wybrałam porterówkę ponieważ przy pow. użytkowej 108m2, mam do dyspozycji pełnowartościową powierzchnię mieszkalną i całkiem spore pomieszczenia czego nie uzyskałabym w domu z poddaszem użytkowym o podobnej wielkości.
Projekty domów z poddaszem (o pow. użyt. 100-110m2) zazwyczaj mają na parterze salon, kuchnię oraz wc i w dodatku kręte schody, na poddaszu zaś są małe i trudne do zagospodarowania ze względu na skosy pomieszczenia. Przy takiej powierzchni sensowniejsze wydaje się postawienie porterówki – oczywiście jeśli wielkość działki na to pozwala. Ale co dom to inna opinia :D .

Toszka
03-03-2009, 15:51
Święte słowa tom13. A tak z ciekawości na jaką kwotę szacujecie budowę Z8? Jestem fanką tego projektu i nie wiem, czy czasem na nim nie skończymy /mimo ogrzewania węglowego, jakie planujemy mieć - można w nim połączyć wc i pom. gosp., co daje powierzchnię 5,3 m w wariancie B/. Jedynym mankamentem, jak dla mnie jest dość nieustawny salon i niefajnie zlokalizowany kominek. Jednak wszystko można przerobić, pozostaje tylko kwestia czy się to opłaca.

tom13
04-03-2009, 11:11
Chcielibyśmy zmieścić się w 250tys, ale co wyjdzie to zobaczymy. Po tak krótkim budowaniu (dopiero stan surowy otwarty) wiem jedno, trzeba mieć w sobie bardzo dużo samozaparcia aby budować zgodnie z wcześniej założonym przez siebie kosztorysem. Każda zmiana materiału niesie za sobą dodatkowe koszty i to wcale nie małe. A pokus jest naprawdę wiele np. wybór okien – w kosztorysie zakładałam białe, a jak doszło do wyboru okien to stwierdziłam, że nie podobają mi się białe drzwi wejściowe, a kolorowej stolarki nie chce mieć tzn. okna białe, drzwi brązowe.A tu jeszcze miły Pan namawia na potrójną szybę. Gryzłam się długo z wyborem, no i klamka zapadła a ja jestem parę stówek w plecy – a efekt zobaczymy jaki będzie :) . Nie wszystko na etapie projektu można przewidzieć, dlatego należy dodać jakieś 10% na nieoczekiwane wydatki.
A co do Z8, bardzo długo szukaliśmy projektu i jak dla nas jest on idealny (po wprowadzonych zmianach) –ważne było też abyśmy w późniejszym czasie mogli do domu dobudować garaż, co w przypadku Z8 jest możliwe. Ja osobiście wolę kwadratowe powierzchnie, więc salon nie jest dla mnie problemem, choć przyznam się szczerze, że dużo czasu poświęciłam na jego aranżacje – i myślę, że efekt będzie całkiem fajny. Kominek uważam, że jest w idealnym miejscu –znajduje się w środku domu, dzięki czemu będzie ogrzewał nie tylko salon ale i inne pomieszczenia. Co do. pom. gosp. to jest o powierzchni 5,4m2 i jakbyś zrobiła wejście z wiatrołapu to może korzystanie z takiej kotłowni nie byłoby uciążliwe.

Toszka
04-03-2009, 14:32
Właśnie o takim rozwiązaniu pom. gosp. myślałam. Salon wolałabym bardziej prostokątny /obecnie mam kwadrat i naprawdę jest nieustawny, a największym problemem jest umiejscowienie tv tak, żeby nie oglądać go z odległości 5 m w moim przypadku:(/, co jednak wcale go nie dyskredytuje, wszytko jest kwestią ceny. Jeśli budowa Z8 wyjdzie dużo taniej niż innych podobnych domów, to przeżyję i ten kwadratowy salon :D . Z mojej strony to takie zwykłe czepialstwo, bo projekt jest naprawdę świetny. Kominek w tym miejscu ma oczywiście również zalety /które wymieniłaś/, jednak bardziej optymalne wg mnie jest położenie na ścianie przylegającej do jednej z sypialni. Oczywiście to czepialstwa ciąg dalszy :P .

tom13
04-03-2009, 15:25
W żadnym wypadku nie odbieram Twoich poglądów jako czepialstwo, po prostu każda z nas ma inne potrzeby, ale mamy jeden wspólny cel – niedrogo wybudować dom.
A co do TV, to mój Mąż chce mieć telewizor ponad 40” i jak tu oglądać go z mniejszej odległości . Co dla jednych jest wadą dla innych jest zaletą.
Wydaje mi się, że koszt wybudowania Mniszka powinien być zbliżony do Z8.
Ja przed wyborem projektu poczytałam http://forum.muratordom.pl/tanio-wybudowac-dom,t58023.htm , jest tam parę fajnych rad.

Toszka
04-03-2009, 18:32
Noooo, z takim telewizorem to nie widzę najmniejszego problemu :D. U mnie niestety ta opcja odpada, bo nie lubimy dużych TV. Dzięki za link ale też już czytałam ten temat i chyba wszystkie inne podobne. Wszak siedzę tu już rok :) . Masz rację, że koszty Z8 i Mniszka będą podobne, bo to domki prościutkie i bez zbędnych bajerów. Będę śledzić postępy Waszych prac budowlanych i (jeśli je również zamieścisz) wydatki. Ostatnio spodobał mi się jeszcze ten domek, który wynalazłam w dzienniku Vafla: http://www.bienkowscy.pl/modules.php?name=Oferta&op=showproj&id=130 i skromniejsza wersja: http://www.bienkowscy.pl/modules.php?name=Oferta&op=showproj&id=131 . Zmieniłabym w nim na pewno to wcięcie przy wejściu na normalne, proste, bo nie lubimy z mężem takich udziwnień. Ciekawa jestem, co o nim myślicie? Wydaje mi się być prostszy od Mniszka w budowie, a więc może tańszy?

tom13
04-03-2009, 20:36
Toszka, oto moja opinia – wszystkie są funkcjonalne i proste jeżeli chodzi o bryłę, mają dwa kominy i bardzo podobny układ z tym że:
Mniszek – ma dość dużą powierzchnię komunikacyjną (17m2) może być to wadą ale jest też zaletą bo będziesz mogła zabudować tam trzy szafy przesuwne;
Borówka – nie widzę tu możliwości na zostawienie wierzchniego okrycia czy butów, nie ma szans na żadną szafę, chyba że wejście do wc zrobisz od strony kotłowni wtedy w miejscu dotychczasowych drzwi zrobisz szafę; projekt ma dwie jaskółki a to podraża koszt budowy.
Życzę powodzenia w wyborze projektu.

mysweetbabys
08-03-2009, 11:59
a może http://www.domfort.eu/projekt,ar_1,222.htm
my budujemy ar-ka i koszt jaki do tej pory ponieslismy czyli z instalacjami to 140tys. wiec mysle ze niejst t duzy koszt

mysweetbabys
08-03-2009, 12:05
tylko ze tam jest blad bo ar-1 ma 107,5m2 a nie 103 tak jak tam pisze, masz tam miejsca na garderobe oraz szafe zabudowana wiec i w pokojach mozesz miec mniej szafek

Vafel
08-03-2009, 18:50
Ten AR to bardzo fajny projekt. Też się nad nim zastanawialiśmy, ale zrezygnowaliśmy, bo nie mieliśmy pomysłu jak powiększyć pomieszczenie gospodarcze, żeby zmieścił się tam piec na paliwo stałe.

Wg mnie, jeśli ma być ogrzewanie na węgiel, to pomieszczenie gosp. powinno mieć minimum 7-8 m2 - musi się w nim zmieścić w końcu nie tylko piec, ale i zbiornik na wodę, wodomierz, skrzynka elektryczna, rury i rurki, a dodatkowo fajnie by było mieć tam też jakąś półkę i kąt na trzymanie różnych potrzebnych rzeczy.

mysweetbabys
08-03-2009, 19:49
Ten AR to bardzo fajny projekt. Też się nad nim zastanawialiśmy, ale zrezygnowaliśmy, bo nie mieliśmy pomysłu jak powiększyć pomieszczenie gospodarcze, żeby zmieścił się tam piec na paliwo stałe.

Wg mnie, jeśli ma być ogrzewanie na węgiel, to pomieszczenie gosp. powinno mieć minimum 7-8 m2 - musi się w nim zmieścić w końcu nie tylko piec, ale i zbiornik na wodę, wodomierz, skrzynka elektryczna, rury i rurki, a dodatkowo fajnie by było mieć tam też jakąś półkę i kąt na trzymanie różnych potrzebnych rzeczy.

no a nam jakoś ta kotłownia w sam raz i mamy piec na paliwo stałe :D :D ale bez podajnika choc i z podajnikiem tez by się zmieściło, na gorze wisi zbiornik doo wody, niejest tak zle i miejsca sporo

Vafel
08-03-2009, 20:36
No i bardzo dobrze. Najważniejsze, że Wam odpowiada :-)

Ja po prostu obawiałem się, że będzie to trochę ciasne i kombinowałem, żeby mieć większą kotłownie. Ot co.

Pozdrawiam,

Toszka
09-03-2009, 21:07
tom13 - Mniszek powoli odpada ze względu na zbyt skomplikowaną bryłę i zbyt wiele przeróbek dot. okien /za dużo tych małych okienek tam jest/. W Borówce zlikwidowałabym ubikację, troszkę powiększyła to pomieszczenie i zamieniła na garderobę. Wieszak na ubrania mógłby być na tej ściance kibelka, która prowadzi do salonu. Wejście do salonu chyba bym zamknęła drzwiami, żeby było intymniej. Jaskółki zlikwidowalibyśmy na pewno, podobnie, jak to wcięcie przy drzwiach wejściowych do domu.
mysweetbabys - projekt Ar-1 jest świetny - bardzo mi się podoba i muszę go koniecznie pokazać mężowi /w tej chwili nieobecny w domu/. Troszkę mnie martwi, że ma sporo załamań w bryle, a to chyba podnosi koszty.
Jeśli chodzi o pom. gosp., to uważam, że te 5 m^2 spokojnie wystarczy. Będziemy mieć garaż blaszak na graty i tam zamierzamy trzymać węgiel w workach. Kilka woreczków w kotłowni, a reszta w blaszaku. W sumie w kotłowni nie powinno się przechowywać niczego łatwopalnego, więc nie zamierzam tam robić graciarni. Na pewno będzie ciasno ale jak się chce tanio, to z czegoś trzeba zrezygnować /np. z wygody :-)/. Aha, piec chcemy mieć z podajnikiem :-P.

mysweetbabys
10-03-2009, 13:05
co do załamań w bryle niejest aż tak źle, tak jak pisałam wcześniej do tej pory wydalismy cos kolo 140tys (stan surowy zamkniety, okna+rolety zewnetrzne, isntalacja zwykla grzejnikowa plus kocioł bez podajnika, elektryka) robocizna(dom- 30tys+robocizna elektryk i hydraulik 5tys)czyli obliczajac z grubsza wychodzi cos kolo 100tys z instalacjami,a chcemy sie zmiescic w 230tys i mysle ze nam sie uda. z tym ze w tych 230tys wliczamy koszta przyłaczy domu, ogrodzenie sporego kawalka pola, wylozenie drogi)

mysweetbabys
10-03-2009, 13:06
http://pprojekt.pl/projekt276-ar_1,zdjecia.html
popatrz na ta stronke jak po przerobkach a co za tym idzie mniejszych kosztach mozna urzadzic taki domek

Toszka
10-03-2009, 13:56
Wielkie dzięki za link. Domeczek jest po prostu SUPER! :D

arktyk
20-03-2009, 14:12
Wnętrze jest bardzo ładne, ale pewnie kosztowało ze 2 razy więcej niż postawienie budynku w stanie surowym.

Pozdrawiam,

mysweetbabys
23-03-2009, 08:36
Toszka i jak podpasował ar-1 dla męża

Toszka
23-03-2009, 15:40
Heh, zostajemy jednak na razie przy Borówce. Ar jest superowy ale jest jednak o te 7 m większy, co licząc koszt metra domu nawet po 2 tys./minimum/, daje 14 tys. więcej kasy do wydania. Borówka ma 100 m - Ar-1 107 m. Środek podobny /salon i kuchnia/, a na wielkich sypialniach nam nie zależy. Poza tym okna sypialni w Ar-1 wychodziłyby nam na szambo bez zachowania odpowiedniej odległości :-? .