PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt "wlasny" systemu rekuperacji



netmax
25-01-2009, 09:59
Witam wszystkich
Poniżej przedstawiam wstępny projekt rozłożenia wwiewów i wywiewów systemu rekuperacji. Całe mieszkanie ma około 116m2.
Bede wdzięczny za:
1. wszelkie uwagi dotyczące rozłożenia elementów systemu
2. oraz za pomoc w doborze rekuperatora to tego rodzaju mieszkania (powierzchni etc.) majac na uwadze jakosc w stosunku do ceny.
3. wskazanie gdzie ewentualnie przy kupnie tego systemu dostane pełne doradztwo i pomoc.
Pozdrawiam
Krys

http://netmax.net.pl/allegro/reku.gif
na kolory prosze nie zwracac uwagi, wiem jak dziala system:)..chodzilo tylko o rozdzielenie wwiewów od wywiewów.

bogdan65
25-01-2009, 12:15
A dlaczego nie chcesz skorzystać z energii wiatru?
Poobserwuj - z której strony masz większość wiatrów. I tej strony zamontuj czerpnię, a po drugiej stronie wylot. Jeśli potem wmontujesz w "lutnię" mały wiatromierzyk i sprzęgniesz go z wentylatorem, to wentylator będzie brał tylko tyle energii, aby "dopompować" naturalny przeciąg do zadanej wartości.
Niby niewiele, ale ziarnko do ziarnka - jak to mówią.

emil_d
25-01-2009, 20:39
Ja sugerowałbym zmniejszenie ilości anemostatów wywiewnych w jadalni i zastosowanie 2 większych zamiast 3. Dodatkowo jeden kanał wywiewny przyłączyłbym do obudowy kominka (odzysk ciepła :) ).

netmax
25-01-2009, 21:36
Ja sugerowałbym zmniejszenie ilości anemostatów wywiewnych w jadalni i zastosowanie 2 większych zamiast 3. Dodatkowo jeden kanał wywiewny przyłączyłbym do obudowy kominka (odzysk ciepła :) ).
Jest to możliwe? Nie bralem tego pod uwage:)

emil_d
25-01-2009, 21:44
Ja sugerowałbym zmniejszenie ilości anemostatów wywiewnych w jadalni i zastosowanie 2 większych zamiast 3. Dodatkowo jeden kanał wywiewny przyłączyłbym do obudowy kominka (odzysk ciepła :) ).
Jest to możliwe? Nie bralem tego pod uwage:)

Przypuszczam, że chodzi ci o odzysk ciepła - jeśli nie stosujesz dgp - możesz jeden kanał wywiewny wpuścić w obudowę kominka - w obudowie masz kratki zasysające, więc będzie obieg powietrza. Jedyna ważna rzecz, to fakt, że temperatura w kanałach nie powinna przekraczać 70 st. C.

netmax
26-01-2009, 08:59
Ja sugerowałbym zmniejszenie ilości anemostatów wywiewnych w jadalni i zastosowanie 2 większych zamiast 3. Dodatkowo jeden kanał wywiewny przyłączyłbym do obudowy kominka (odzysk ciepła :) ).
Jest to możliwe? Nie bralem tego pod uwage:)

Przypuszczam, że chodzi ci o odzysk ciepła - jeśli nie stosujesz dgp - możesz jeden kanał wywiewny wpuścić w obudowę kominka - w obudowie masz kratki zasysające, więc będzie obieg powietrza. Jedyna ważna rzecz, to fakt, że temperatura w kanałach nie powinna przekraczać 70 st. C.

Dokładnie, rozchodzi mi się o odzysk ciepła, nie stosuje sgp (niestety/stety to jest mieszkanie w starej kamienicy).
Możesz bliżej napisać co miałeś na mysli zęby wpuścić kanał wywiewny w obudowę kominka, aby zachowac max 70st. C i aby nie potruć się dwutlenkiem węgla.
Doprowadzenie powietrza będzie bezpośrednio z zewnątrz do kominka.

P.S. Chcę w tym systemie zamontować Mistral 400G. Cena: komplet z nagrzewnica + panel RC1 wyceniono mi na około 7000 netto. Zdzierstwo czy cena rynkowa?
Pozdrawiam
Krys

emil_d
26-01-2009, 11:10
Możesz bliżej napisać co miałeś na mysli zęby wpuścić kanał wywiewny w obudowę kominka, aby zachowac max 70st. C i aby nie potruć się dwutlenkiem węgla.


Sprawa jest niezwykle prosta - nie łączysz rury z czopuchem lub kominem, tylko z obudową kominka i zamiast jednej kratki dekompresyjnej montujesz rurę wywiewną z rekuperatora. Dzięki temu reku będzie zasysał powietrze ogrzewane obudową kominka i odzyskiwał z tego ciepło.

bartus01
26-01-2009, 11:27
Niektórzy sugeruja dać wyciąg nad kominkiem / lub jak tu padła sugestia wew. obudowy.
Niektórzy to rozwiązanie chwalą.,
Natomist zwróc uwage że w ten sposób nie pozwolisz ciepłu "rozejśc"sie po pomieszczeniach grawitacyjnie, dzieki nadmuchowi z pozostałych nawiewów.
To ciepło jesli zastosujsz wyciąg nad kominiem od razu całość, albo duża jego część zostawnie wessana do reku i tu nagrzeje nawiewane powietrze zewnętrzne , Ale to zalezy od sprawności centrali w jakim stopniu. Mistral ma sprawnośc na poziomie 70% co spowoduje że troche ciepła puścisz w atmosferę.

Jesli natomiast ciepło rozejdzie sie po pomieszczeniach to równiez trafi do centralki np wywiewem łazienkowym ale wcześniej podgrzeje Ci pomieszczenia.

sSiwy12
26-01-2009, 11:32
Sprawa jest niezwykle prosta - nie łączysz rury z czopuchem lub kominem, tylko z obudową kominka i zamiast jednej kratki dekompresyjnej montujesz rurę wywiewną z rekuperatora. Dzięki temu reku będzie zasysał powietrze ogrzewane obudową kominka i odzyskiwał z tego ciepło.

Dodam, że rozwiazanie takie może byc skuteczne tylko w przypadku, kiedy kominek "grzeje zawsze" lub w okresach przjściowych, kiedy nie uruchamia sie ogrzewania "głównego". Przy kominku rozpalanym okazjonalnie, nie jest to rozsądne.

netmax
26-01-2009, 12:00
Sprawa jest niezwykle prosta - nie łączysz rury z czopuchem lub kominem, tylko z obudową kominka i zamiast jednej kratki dekompresyjnej montujesz rurę wywiewną z rekuperatora. Dzięki temu reku będzie zasysał powietrze ogrzewane obudową kominka i odzyskiwał z tego ciepło.

Dodam, że rozwiazanie takie może byc skuteczne tylko w przypadku, kiedy kominek "grzeje zawsze" lub w okresach przjściowych, kiedy nie uruchamia sie ogrzewania "głównego". Przy kominku rozpalanym okazjonalnie, nie jest to rozsądne.
Faktycznie to ma byc okazjonalnie, wiec może wersja z wywiewem nad kominkiem.
P.S. A co do kosztów samego Mistrala? Co o tej wycenie myslec? Mozna polecic Mistrala czy jednak poszukac czegos innego?

emil_d
26-01-2009, 12:10
Nie rozumiem sugestii o sensowności rozwiązania - niewiele kosztuje. Sprawdź reku Bartosza - ja mam www.bartosz.com.pl - wydaje mi się rozsądny.

piwopijca
26-01-2009, 12:48
Zgadzam sie z sSiwy12, lepiej bedzie zamontowac wyciag obok kominka (niedaleko kratki obudowy). wowczas nie bedzie problemu gdy nie napalisz, po prostu powietrze bedzie czerpane z salonu i tak i tak. Mniejsze jest ryzyko podwyzszenia zbytniego temperatury powietrza w kanalach.

Nie jestem pewien czy usytuowanie anemostatow tak centralnie w pomieszczeniach to dobry pomysl.
Mozesz chyba wywalic ten srodkowy (miedzy kuchnia i jadalnia) anemostat, ten w jadalni przesuac w rog (jak najodlegleszy punkt, zeby powietrze mogla sobie "przejsc" przez cala jadalnie, dodalbym obko kominka jeden MALY wywiewny anemostat
Na srodku zazwyczaj jest oswietlenie :)

Pzdr.

Johnadias
26-01-2009, 13:44
W sypialni powinieneś zrobić osobną odnogę do anemostatu od kanału głównego i przesunąć go bliżej okna. Za rozdwojeniem umieścić przepustnicę żeby zredukować ilość nawiewanego powietrza ok 1 do 1,5 metra przed anemostatem. Podobnie przed anemostatem w drugim pokoju.
W salonie anemostat przesunąć w dalszy kąt a zamiast wywiewu nad kominkiem zrobić wwiew ciepłego powietrza znad kominka.
Podobnie przepustnica będzie konieczna w łazience.
Ciekawe jak planujesz zagospodarować powietrze z okapu kuchennego?
W jadalni zamiast wywiewu powinien być nawiew powietrza! Czym będziesz tam oddychał?
Ciekawe gdzie chcesz umieścić reku, czerpnie i wyrzutnię?
Czy nie będziesz miał "dzikiego" obiegu powietrza z klatki schodowej? Jeśli myślisz o went. mech musiałbyś pomyśleć o jej oddzieleniu od pozostałej części mieszkania.

Generalnie jak myślisz o samodzielnym rozprowadzeniu instalacji, to musisz jeszcze troszkę więcej postudiować temat!

Pozdrawiam!

netmax
26-01-2009, 14:02
W sypialni powinieneś zrobić osobną odnogę do anemostatu od kanału głównego i przesunąć go bliżej okna. Za rozdwojeniem umieścić przepustnicę żeby zredukować ilość nawiewanego powietrza ok 1 do 1,5 metra przed anemostatem. Podobnie przed anemostatem w drugim pokoju.
Rozumiem, ograniczyc w tym pokojach ilosc powietrza, tylko dlaczego?

W salonie anemostat przesunąć w dalszy kąt a zamiast wywiewu nad kominkiem zrobić wwiew ciepłego powietrza znad kominka.
O tym juz mi napisano.

Podobnie przepustnica będzie konieczna w łazience.
W jakim celu te przeustnice?

Ciekawe jak planujesz zagospodarować powietrze z okapu kuchennego?
No wlasnie, moza bezposrednio podpiać do wywiewu? Czy nie bedzie sie roznosil zapach "kuchni" po innych pomieszczeniach?

W jadalni zamiast wywiewu powinien być nawiew powietrza! Czym będziesz tam oddychał?
Tutaj faktycznie nelezaloby pomyslec:)

Ciekawe gdzie chcesz umieścić reku, czerpnie i wyrzutnię?
Reku w pomieszczeniu malym gospodarczym, ze wzgledy na budowe mieszkania, czerpnia i wyrzutnia do bocznej sciany zewnetrznej....oddalone o kilka m.

Czy nie będziesz miał "dzikiego" obiegu powietrza z klatki schodowej? Jeśli myślisz o went. mech musiałbyś pomyśleć o jej oddzieleniu od pozostałej części mieszkania.
Klatka schodowa będzie odizolowana.

Generalnie jak myślisz o samodzielnym rozprowadzeniu instalacji, to musisz jeszcze troszkę więcej postudiować temat!
Dlatego tez czytam, bo widze ze wfirma ktora kompletuje mi sprzet nie za wiele moze mi pomoc:/.

Pozdrawiam!
Ja takze:)

emil_d
26-01-2009, 14:13
Ciekawe jak planujesz zagospodarować powietrze z okapu kuchennego?

No wlasnie, moza bezposrednio podpiać do wywiewu? Czy nie bedzie sie roznosil zapach "kuchni" po innych pomieszczeniach?

Zapachu nie będzie, jednakże okap kuchenny powinno się podłączać do kominka wywiewnego w dachu ponieważ powietrze z okapu zawiera dużą ilość pary wodnej co zimą będzie powodować zamarzanie rekuperatora (zwłaszcza krzyżowego).

Zapachy się nie przenoszą - chyba, że zastosujesz reku obrotowy. W krzyżowych i przeciwprądowych powietrze wywiewane nie ma fizycznego styku z powietrzem nawiewanym, więc nie ma możliwości przeniesienia zapachu.

Johnadias
26-01-2009, 14:30
Spójrz na schemat... Gdzie główny kanał się rozdziela na wysokości sypialni. Cały strumień powietrza też się dzieli 1/1. Jak nie zrobisz przepustnicy na odnodze do pokoju to będziesz miał tam niepotrzebny nadmiar wdmuchiwanego powietrza.

Skręcenie anemostatu trochę pomoże ale będzie gwizdało

Podobna sytuacja dotyczy anemostatu w sypialni.

Podobnie z powietrzem wywiewanym, patrz łazienka...

Przepustnice służą właśnie do regulowania ilości przepływającego powietrza, bez tego trudno będzie ci wyregulować całą instalację...

Okap kuchenny... To temat który jeszcze nie znalazł idealnego rozwiązania... Szkoda tylko tego uciekającego tamtędy ciepłego powietrza. O to że zamarznie rekuperator bym się nie martwił, bo duża wilgotność wiąże się z gotowniem... Gorzej wygląda z tłustymi oparami które zanieczyszczają przewody instalacyjne.

maql
29-01-2009, 20:52
Gorzej wygląda z tłustymi oparami które zanieczyszczają przewody instalacyjne.

Witam, troszeczkę OT, ale korzystam z porad Johnadiasa, widząc że jest Fachowcem w tej dziedzinie.

1) czy o oparach "tłustych" mówimy z racji spalania gazu (kuchenka gazowa) czy dotyczy to też kuchni z płytą elektryczną?

2) czy brak jakichkolwiek dodatkowych elementów na rozwidleniach rur wywiewnych można uznać za błąd projektanta? Obawiam sie, ze u mnie nie było o tym mowy (abstrahuje tu od innego tematu opisanego na forum, tj braku jakiegokolwiek projektu na papierze).

maql

maql
29-01-2009, 20:59
Okap kuchenny... To temat który jeszcze nie znalazł idealnego rozwiązania...

a gdyby tak...

spiro idące z okapu połączyć z jakimś pomieszczeniem gospodarczym? Czyli wdmuchiwać tam powietrze z okapu. Okap zbierze tłuszcz i wszelkie większe zanieczyszczenia a ciepłe powietrze zostałoby przetłoczone sprężem tworzonym przez sam okap np. do garażu.
Zysk - nieco prymitywny "odzysk" ciepła bezpośrednio do garażu

lub inna opcja - wydmuch powietrza do jakiegoś sąsiadujacego pomieszczenia skąd reku wyciąga powietrze.

Wybaczcie dyletanctwo ale szukam rozwiązania własnie dla okapu, którego nie da się wyprowadzić do kanału wentylacji ponad dach a panowie od rekuperacji nie radzą (nie chcą?) podłączyć go do wyciągu reku.

maql

bartus01
30-01-2009, 19:20
Ktoś tu gdzies pisał że można tak:
okap jako pochłaniacz z filtrem weglowym zatrzymuje zapachy i inne, wczesniej filtr aluminiowy tłuszcz,
u góry wylot na kuchnie ciepłego oczyszczonego powietrza
wywiew od reku w kuchni gdzies troche dalej zbiera ciepłe powietrze które ogrzewa nawiewane.
Nie tracisz ciepła i nie grzejesz atmosfery,
Nie brudzisz instalacji
Odzyskujesz ciepło,
Okap nie zaburza obiegu w reku


pozdrawiam.

maql
02-02-2009, 14:34
Nie tracisz ciepła i nie grzejesz atmosfery,
Nie brudzisz instalacji
Odzyskujesz ciepło,
Okap nie zaburza obiegu w reku



OKI, brzmi dobrze, chociaz boje sie tak wywiewac powietrza zuzytego znowu na kuchnie. Nie wiem czy filtr weglowy jest w stanie wszystko wylapac.
Co Wy na to?

maql

lee28
02-02-2009, 19:23
Poprawiłem ci projekt:
http://images38.fotosik.pl/56/434239cbf1d59030med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Po kolei:
1. Przede wszystkim nawiewy powinny wychodzić z jednego miejsca (skrzynki rozprzężnej)
2. Na krótsze odcinki nawiewów (sypialnia pokój) musisz na kanały założyć przepustnice bo inaczej nie wyregulujesz instalacji
3. Nawiewy : salon fi 150, sypialnie i pokój fi 125, jadalnia fi 150
4. Nawiewy staraj sie umieszczać w rogach pomieszczeń(szczególnie sypialnia nie chcesz chyba żeby ci na głowę leciało z góry zimne powietrze ?:)) Poza tym wtedy powietrze przechodzi przez większość pokoju.
5. Z ilością wywiewów w kuchni/jadalni przesadziłeś :)
6. Wywiew z kuchni i łazienki fi 150, wywiew obok kominka (jak pisali wyżej) fi 100 starczy, żeby odzyskiwać ciepło z kominka i rozprowadzać po całym mieszkaniu, mały wywiew w garderobie (nie chcesz chyba żeby ci ubrania sie zagrzybiły) fi 100 wystarczy
7. Na najkrótsze wywiewy załóż przepustnice (podobnie jak na nawiewy) żeby nie gwizdalo ci z anemostatów.
8. Przepustnice zakładaj jak najdalej od anemostatów, najlepiej przy samym rozgałęzieniu, są one po to żeby wyrównać opory powietrza w kanałach, jeśli ich nie zastosujesz to ze względu na mniejsze opory powietrze będzie głównie leciało krótszymi kanałami i na anemostatach jego szybkość przekroszy 5m/s i będą gwizdać.
9. Okap kuchenny zrób tak jak ja, czyli podłączasz go do instalacji, nad okapem dajesz anemostat wywiewny i przepustnica 3 drogowa z siłownikiem. Masz sterowanie RC1 w reku, więc można na przekaźnikach łatwo i tanio zrobić że jak włączysz okap to ci automatycznie przepustnica cały wyciąg z kuchni przełaczy do okapu i reku przejdzie na najwyższy bieg. Jak wyłaczysz okap to reku wróci na zwykły bieg a przepustnica sie ustawi tak że będzie zasysać powietrze z pod sufitu przez anemostat. Oczywiście z okapu wywalasz wentylatory.
10. Jak ktoś sie obawia syfu, to tak wygląda rura z okapu po 8 latach używania okapu :
http://images38.fotosik.pl/55/1b3ab6f6025de1d5med.jpg