PDA

Zobacz pełną wersję : Studnia głębionowa - potrzebna pomoc



debski81
25-01-2009, 13:42
Witam wszystkich,

mam pytanie co do poziomu lustra wody w studni głębinowej.
W zeszłym roku wierciłem na działce studnię. 15 m głębokości, rura 125 mm.
Po wykonaniu studni, Panowie sprawdzili poziom lustra wody. Wyszło, że jest to 7 m. Po ok. 2 m-cach nie używania studni, sam sprawdziłem poziom i okazało się, że jest ok. 30 cm poniżej powierzchni gruntu.
Od razu zadzwoniłem do człowieka, który wiercił studnie i uzyskałem informację, że za poziom lustra wody odpowiada ciśnienie w gruncie. Czy ktoś z Was spotkał się z takim twierdzeniem lub z taką sytuacją?

Będę wdzięczny za podpowiedź, ponieważ docelowo ta studnia ma zasilać dom, więc nie chciałbym aby okazało się, że mam w niej wody gruntowe.
A jeśli jest taka możliwość to czy ktoś zna sposób jak sprawdzić czy faktycznie jest gdzieś jakaś nieszczelność.

Pozdrawiam
Kamil

sacha
25-01-2009, 15:02
Sprawdzenie pewno jest możliwe, ale jak tanio to zrobić to nie wiem. Czy 15 m. to studnia głębinowa też nie wiem. W domu rodzinnym jest studnia kręgowa na 28 m. /kopana/ i w niej utrzymywał się dość stały poziom wody ok.1,5 m. W tym konkretnym przypadku należałoby znać poszczególne warstwy gruntu podczas wiercenia. Jeśli wszystkie napotkane warstwy były przepuszczalne, to nie dziwi tak zmienny poziom wody, zakładając że rura jest szczelna.

Beaty
25-01-2009, 15:57
a może to efekt subartezyjski?
sprawdź czy występuje tam gdzie mieszkasz
pzd