PDA

Zobacz pełną wersję : Domek narzedziowy, gospodarczy, altana na narzędzia - jak wykonać? Wątek Zbiorczy



Karol N.
04-11-2003, 19:52
Przymierzam sie do wybudowania domku narzedziowego w ogrodzie, a ze jestem leniwy to chetnie postawilbym domek wstepnie sprefabrykowany przez jakas firme (taki do samodzielnego montazu)
albo zamowil gotowca. Jak to wyglada ma ktos jakies namiary, ceny, doswiadczenia?. Woj. lubuskie.
Czy mimo wszystko lepiej szukac odpowiedniego drewna podwinac rekawy i do roboty.

Pozdr Karol N.

bilbo
06-11-2003, 17:01
Takich domków narzędziowych do damodzielnego składania jest sporo, na pewno widzieliśmy w "Obi" ale poszukaj też w internecie. Oferta jest olbrzymia! Zobacz tutaj:
http://republika.pl/bongrunt/wyposazenie/zabudowa/domki_ogrodowe.htm

Przemes
07-03-2009, 10:31
witam wszystkich

mam pytanie odnosnie domku (altanki) ogrodowej
chcial bym cos takiego zbudowac z drewna ale nie wiem na jaki koszt sie przygotowac. chcialem zbudowac domek okolo 2,5x2m2,5m z weranda okolo 2mx2.5 czy ktos moze robil cos takiego i orjetuje sie w wydatkach???
nie chce gotowego z marketu bo sa liche i wydaje mi sie ze drogie jak na taki badziew

kar_ma
07-03-2009, 13:02
Ja kupiłam gotowy domek ogrodowy "Nevada" (m.in. do kupienia w OBI). Uważam, że materiał - drewno - było OK jak chodzi o jakość. Wymiary 3 x 3 m, bez werandy kosztował 5088 zł.

Za gont bitumiczny do pokrycia dachu zapłaciłam 360 zł, za impregnaty do drewna, lakierobejcę, gwoździe, pędzle, folię, papę podkładkową i płyty OSB na podłogę w sumie ok. 550 zł.

Do tego dołożyłam pustaki (dostałam gratis) jaki zostały znajomym po budowie, z których był fundament.

Zdjęcie domku na moim awatarze :)

kar_ma
07-03-2009, 13:03
Oczywiście 100% robocizna własna :)

Przemes
08-03-2009, 19:18
no mi wlasnie sie wydaje ze 5tys to sporo za takie cos
mysle ze jak kupi sie 1m3 desek i do tego troche czegos grobszego na skielet to wyjdzie wiele taniej dodajac oczywiscie 100% robocizny wlasnej.
ale moze sie myle i dlatego pytam

kar_ma
09-03-2009, 16:47
Jeżeli tylko masz pomysł na konstrukcję i wiesz jakich desek i ile potrzebujesz to trzeba przejechać się po składach i tartakach. Myślę, że na pewno będzie taniej - tylko oczywiście roboty o wiele więcej.

Ja kupiłam domek w firmie DOLTAR-BUDEKOR

Na ich stronie internetowej są do pobrania instrukcje montażu domków i tam jest też wykaz materiałów (wymiary desek)

http://www.doltar-budekor.pl/strony/docs/doc_nevada_pl.pdf

Przemes
09-03-2009, 17:53
kurcze jak patrze na tom instrukcje montarzu to powiem ci ze jak sie kupi deski to wcale nie bedzie duzo wiecej roboty. sama to skladalas???

kar_ma
10-03-2009, 19:33
hmm... ja sama to tylko malowałam impregnatem deski :) No a wcześniej wkopywaliśmy bloczki w ziemię jako fundament i na to daliśmy folię.

Samą konstrukcję składał mąż z teściem - ja bym nie dała rady...

Ale papę na dachu i gont to już układałam razem z małżonkiem :D

Lataren
21-04-2009, 15:45
Jak w temacie - robił może ktoś?
Mam problem jak zrobić dach tzn. konstrukcję a planuje taki wykonać

adi_
22-04-2009, 06:16
a moze cos wiecej jaki ma byc dach dwu spadowy kopertowy czy inny

Lataren
24-04-2009, 20:00
Powiem szczerze, że do domku o powierzchni 2 w porywach do 3 m2 - jeszcze nie wiem dach musi być najprostszy.

kar_ma
24-04-2009, 21:16
Mam taki domek ogrodowy - patrz mój awatar. Pisałam o moim domku w tym wątku:

http://forum.muratordom.pl/post3164132.htm?highlight=#3164132

adi_
26-04-2009, 21:01
najprostszy to by byl jednospadowy ale ladniejszy to dwu spadowy pisz dlaej to cos wymyslimy a 3m2 to 1.75 na 1.75 i ty chcesz tam cos wstawic ?

OlaK
19-07-2009, 21:45
Pomóżcie proszę bo już mam mętlik w głowie a do końca tygodnia musimy zrobić robotę.
Domek jest mały, założmy, że taka większa szopa na narzędzia jaką macie na budowach :) Słupki betonowe odpuścilismy sobie (z paru powodów), wyszło na to, że robimy jak w instrukcji czyli kopiemy dół i w to wsypujemy kruszywo i zagęszczamy (nie sami oczywiście :)). Początkowo miało być na ok 35cm (w instrukcji 40-50cm tłucznia plus 5cm grysu/piasku, ale to chyba gruba przesada) pod sam domek i 15cm pod resztę. Wyszły jakies gigantyczne tony kruszywa. Przemyśleliśmy sprawę i zmieniliśmy trochę 'projekt'. Wykopaliśmy już dół pod domek na głebokość humusu, pod humusem jest piasek, ktory tam był od dawien dawna i zdaje się, że jest naturalnie zagęszczony (??).

I pytanie:
1. Czy dwudziestoparocentymetrowa warstwa ubitego kruszywa na takim naturalnie ubitym piasku wystarczy jako 'fundament' pod mały domek ogrodowy (taki niecałe 13m2). Czy ten piasek trzeba dodatkowo zagęszczać?

2. Czy jest sens od razu wysypywać tym kryszywem miejsca na niewielki taras i zaplecze za domkiem? Generalnie chciałabym jak najwięcej załatwić za jednym razem ale nie wiem czy te 20 parę cm kruszywa to nie armata na muchę.

Zbigniew100
22-07-2009, 13:50
Piasek nie trzeba dodatkowo zagęszczać.
20 cm kruszywa wystarczy.
Konstrukcja domku powinna być taka aby przeniosła nierównomierne podnoszenie, w przeciwnym przypadku należy wykonać zbrojoną płytę betonową.
Wszelkie prace ziemne dobrze i taniej jest wykonać razem. Oczywiście 20 cm jest wystarczające, tylko czy nawierzchnia z kruszywa jest praktyczna ?

zbigmor
22-07-2009, 14:04
Jak sam piszesz instrukcja podaje technologię posadowienia, ale świadomie robisz inaczej. Jeśli tak, to może nawet odpuścisz sobie to kruszywo i domek postawisz na klockach betonowych zasypując resztę piaskiem?
Piasku pod humusem jeślin nie był wzruszony to oczywiście nie ma sensu ubijać.

OlaK
26-07-2009, 19:35
Jak sam piszesz instrukcja podaje technologię posadowienia, ale świadomie robisz inaczej. Jeśli tak, to może nawet odpuścisz sobie to kruszywo i domek postawisz na klockach betonowych zasypując resztę piaskiem?
Piasku pod humusem jeślin nie był wzruszony to oczywiście nie ma sensu ubijać.

Dzieki Panowie za odpowiedz.

Zbigmor - ale, ale.. zrezygnowac w ogóle z kruszywa i postawić bloczki betonowe wprost na trawie? :o Czy bloczki betonowe w tym wykopanym dole..? Tylko czy to aby się nam jakoś nie rozjdzie..?
Czy to raczej tak delikatna sugestia, że błąd robie, że rezygnuję z tej min 40cm warsty kruszywa..? Jam kobita więc nie wiem :)
Na słupkach betonowych (tzn. takich wierconych w ziemi dołkach, zalewanych betonem) nie chcę, bo wyszło mi, ze domek musiałby stać na 35! (lub 28) a nie mam zielonego pojęcia jak dwójka lewusów takich jak my (małż by rzecz jasna współrobił) byłaby w stanie zrobić to równo w poziomie, zeby się potem nie gimnastykowac z poziomem bloczków betonowych a później legarów. Jakoś to kruszywo wydawało się łatwiejszym i trwalszym rozwiązaniem. Bo ten domek to tak chcialabym, żeby postał przynajmniej parę lat bezawaryjnie..

zbigmor
27-07-2009, 07:12
[quote=zbigmor]Jak sam piszesz instrukcja podaje technologię posadowienia, ale świadomie robisz inaczej. Jeśli tak, to może nawet odpuścisz sobie to kruszywo i domek postawisz na klockach betonowych zasypując resztę piaskiem?
Piasku pod humusem jeślin nie był wzruszony to oczywiście nie ma sensu ubijać.

Dzieki Panowie za odpowiedz.

Zbigmor - ale, ale.. zrezygnowac w ogóle z kruszywa i postawić bloczki betonowe wprost na trawie? :o Czy bloczki betonowe w tym wykopanym dole..? Tylko czy to aby się nam jakoś nie rozjdzie..?
Czy to raczej tak delikatna sugestia, że błąd robie, że rezygnuję z tej min 40cm warsty kruszywa..? Jam kobita więc nie wiem :)


Trzeba by znać konstrukcję tej budy, ale mi się to kojarzy z domkami w lesie w ośrodkach wypoczynkowych. Te mniejsze, drewniane z regułu stoją na kilku lub kilkunastu bloczka betonowych po prostu na piasku. Musiałoby być trzęsienie ziemii, aby temu zaszkodzić. Ważne jednak, aby konstrukcja pozwalała na takie podparcie podłogi.

OlaK
28-07-2009, 09:20
Trzeba by znać konstrukcję tej budy, ale mi się to kojarzy z domkami w lesie w ośrodkach wypoczynkowych. Te mniejsze, drewniane z regułu stoją na kilku lub kilkunastu bloczka betonowych po prostu na piasku. Musiałoby być trzęsienie ziemii, aby temu zaszkodzić. Ważne jednak, aby konstrukcja pozwalała na takie podparcie podłogi.

Buda jest z Obi, taka 3.6x3.6. Raczej typowy domek ogrodowy (= ładna budka na narzędzia). Obawiam się, że konstrukcja nie jest taka jak poważnych domków letniskowych, bo od paru osób spadły mi na głowę gromy, że takie g.. kupuję (a nam przez następne lata nic większego nie będzie potrzebne, bo spać tam nie będziemy a potem to raczej murowany) ;-)
Konstrukcja budki podobna do drewnianego kompostownika, na dole 7 legarków jak zapałki ;-). Ale podoba mi się, podoba :) Już czeka do odbioru, więc musimy się sprężyć :o

Zbigniew100
28-07-2009, 09:30
Zrobić płytę betonową na folii ,gr 10 cm , zbrojenie fi 8 1x 10x10 cm :wink:

OlaK
28-07-2009, 09:39
Zrobić płytę betonową na folii ,gr 10 cm , zbrojenie fi 8 1x 10x10 cm :wink:

Masz ci los.. ale to zart prawda? :) Bo jak ktoś tak jak ja nie zna się na tych sprawach, to nie wie czy Ty na poważnie czy dla żartu :).

hardy50
28-07-2009, 09:50
http://forum.muratordom.pl/domek-narzedziowy-jak-przygotowac-podloze,t159169.htm

am00
28-07-2009, 10:23
Taki domek to z reguły konstrukcja samonośna (ma belki podwaloinowe lub coś podobnego). Wcale nie trzeba nic wcześniej przygotowywać. Stawiasz taki domek na ziemi lub na deskach, belkach, bloczkach itp. poziomując przy pomocy lewarka samochodowego. Następnie podkopujesz w miejscach przewidzianych do zakotwienia - narozniki itp. Przykręcasz kotwy najlepiej w kształcie L z drutenm karbowanym i taką wiszacą kotwę zalewasz betonem. Dołki głębokie na 50cm jeśli w piasku lub do strefy przemarzania jesli glina.

tur555
19-08-2010, 12:03
Znalazłem takie oto szkice murowanych domków ogrodowych 35m2 co o nich myślicie ?
Czy jak wybuduję coś takiego to czy nie runie mi na głowę ?

szkice domków ogrodowych (http://rodogrody.phorum.pl/viewtopic.php?t=181)

ANSE72
20-08-2010, 09:37
jeżeli masz pojęcie o odpowiednim przemurowaniu jak i w pracach ciesielskich ,zbrojarskich to możesz zacząc zbierać materiały

mim
25-08-2010, 13:23
Też planuję robić domek narzędziowy z wiatą na drewno. Całość o wymiarach 3,5 x 2 m pod jednym dachem. W tym domek 2x2 m. Dach jednospadowy z płyty bitumicznej ONDULINE.

Czy drewno powinno być strugane czy niekoniecznie ? Pytałem w składzie drewna w Łomiankach to cena krokwi 5 x 10 cm jest 700zł za m3, a desek calowych 450zł za m3. Czy lepiej kupić zaimpregnowane czy samemu impregnować ?

NOTO
27-08-2010, 07:54
Drewno strugane mniej chłonie i lepiej się obrabia.
Impregnację i tak sam zrobisz sobie pod kolor - będziesz małował.

mim
31-08-2010, 12:51
Oto projekt mojego domku z wiatą wykonany w Google SketchUp. Czy belki 5x10 cm nadadzą się ? Czy w części wiaty powinienem dodać zastrzały ?

http://www.empikfoto.pl/albumy44/44181/1062377/previews/35954636_dom_narz2.jpg

NOTO
01-09-2010, 15:55
zastrzały ładnie wyglądaje. Na wszelki wypadek zrób je.

NOTO
27-09-2010, 14:25
Co do grubości belek to pewnie wystraczą. Ale liczy sie też efekt wizualny. i te 5 cm będzie kiepsko wyglądać.

mim
01-10-2010, 10:12
Co do grubości belek to pewnie wystraczą. Ale liczy sie też efekt wizualny. i te 5 cm będzie kiepsko wyglądać.

Niestety okazało się, że potrzebne jest pozwolenie na budowę, bo chciałem toto postawić w granicy działki. Jest to narożnik - graniczy z dwoma sąsiadami. Chyba postawię bez pozwolenia, trudno. Nie mam zdrowia załatwiać projektu, map, warunków zabudowy z gminy dla małego domku 2 x 3 m.

NOTO
01-10-2010, 10:24
A co sąsiedzi na to ?

mim
22-10-2010, 13:08
Sąsiad się zgadza. Zresztą sam też postawił bez pozwolenia małą wiatę na drewno na granicy z innym sąsiadem. Drugi sąsiad to deweloper, który jeszcze nie sprzedał domu.

misiaczekm
22-10-2010, 17:08
Nie trzeba pozwolenia na budowę. Zgłaszasz tylko budowę (weź kopię) i po 30 dniach jak nic nie przyjdzie z urzędu oznacza, że masz zgodę i możesz budować. Nazwij to to ALTANKA lub WIATA.
"Zgłaszam budowę altanki, nie związanej z gruntem o wymiarach... (max. 25m2 i wys. 4m w dachu dwustronnym)"
Mapkę geodezyjną se z kseruj i na niej narysuj obraz altanki, dla pewności daj odległość 1,5m od ogrodzenia od sąsiadów. Odległości od siatki nie tyczą się tych budynków, ale lepiej dmuchać na zimne. Jak Twoja działka ma szer. mniejszą niż 16m to nawet budynek możesz wybudować na granicy działki.

Zgłoszenie i oświadczenie o własności znajdziesz w necie lub pobierzesz ze starostwa lub gminy.

PS.

Ja się jednak nie odważyłem sam zbudować, wybrałem domek ECO-9 za 3,4 tyś. z podłogą (ostatnie zdjęcie ze szkicem tego domku - pozostałe to ECO-6)
http://www.warbit.eu/main.php?fid=473&pg=4&type=full&id_lang=0&liid=10835

Do końca października mają mi go dostarczyć.

NOTO
23-10-2010, 16:36
Tylko ten transport z Olsztyna do Wrocławia ... zabija całą ideę :(

jaraczov
29-05-2012, 20:59
Witam serdecznie,

W ostatnim czasie wziąłem się za organizację ogrodu. Chciałbym na nim postawić domek ogrodowy, niestety ceny takich domków są przerażające... W związku z tym stwierdziłem, że wezmę się za to sam. Jako, że nie mam żadnej wiedzy na ten temat, a posiadam jakieś zdolności manualne i ambicję :) zwracam się do Was o pomoc.
Domek ma wyglądać mniej więcej tak jak w linku http://www.delta-gartenholz.com/pl/produkty/domki-ogrodowe/domek-ogrodowy-360-300.htm
Co do konstrukcji nie jestem pewny, na pewno chce to zrobić niskim kosztem. Tu proszę o pomoc w wyborze konstrukcji.
Wszystkie domki jakie oglądałem mają ściany zrobione z desek na pióro-wpust. Ja chciałem zakupić w tartaku zwykłą calówkę.
- Jaką konstrukcję ścian wybrać? (wieńcową, szkieletową, inną?)
- Czy w przypadku wyboru desek bez pióra będą one jeszcze osiadać?
- Czym najlepiej uszczelnić szpary między deskami?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam

perm
30-05-2012, 06:59
Wbrew pozorom nie jest łatwo tanio zrobic taki domek. Takie jak te z linka są stabilne własnie dzięki swojej konstrukcji. Wpust - wypust plus łączenie na wczepy. Jak bedziesz chciał sam takie cos zrobić nie mając maszyn to okaże się że koszt zlecenia plus materiał wyjdzie podobnie. Uszczelnianie styku desek to syzyfowa praca. Lepiej już porobić te wpusty i wypusty. Masz gwarancję że będzie to w miarę szczelne przez cały sezon. Deski w końcu pracują. Moim zdaniem najtańszy domek to szkielet obity płytami OSB. Nie wygląda tak ładnie (oczywiście jest to kwestia wykończenia) ale jest rzeczywiście tani.

jaraczov
30-05-2012, 07:48
Dziękuję za odpowiedź.
Na szczęście mam znajomego stolarza, który może dokonać obróbki. Tartak, w którym zamierzam zakupić drewno wysłał mi ofertę myślę, że dość korzystną. Oferują podbitkę po suszeniu i struganiu o wymiarach 22x105 dowolnej długości w cenie 30 zł netto za 1 m2. Myślę, że to będzie najlepsza opcja. Drewno docinają na życzenie klienta. Możliwe, że będzie się dało również wyciąć wczepy. Wczoraj zacząłem wszystko liczyć i wstępnie materiały szacuję na około 2 tys. zł także nie jest to jakaś kosmiczna kwota. Tym bardziej, że za podobnych rozmiarów domek trzeba zapłacić minimum 8 tys. zł...

bzado
30-05-2012, 09:06
Jak kupisz deski w tartaku to będą one na 99% mokre więc po paru miesiącach bedziesz miał szpary centymetrowe pomiędzy przybitymi deskami.
Więc albo pióro wpust, albo na deski calówki boazeria podbitkowa.

jaraczov
30-05-2012, 15:13
Oferta, którą otrzymałem to praktycznie sama podbitka. Na pióro-wpust jest tylko i wyłącznie suszona, więc myślę, że będzie ok. Tartak mam pod nosem, a w marketach budowlanych mają mało śmieszne ceny i max. długość to 300 cm.

perm
31-05-2012, 06:41
Nie chcę cię gasić ale za 2 tyś nie zbudujesz takiego domku. Pisałem ci już. Te bale z których wykonane są ściany domku to jednocześnie element konstrukcyjny. Ty bedziesz musiał zbudować szkielet a ta podbitka to bedzie tylko osłona, no może trochę usztywniająca całość. Policz te wszystkie belki na konstrukcję, legary na podłogę, samą podłogę, konstrukcję dachu, poszycie dachu, drzwi i okna, łączniki i te wszystkie duperelki ktore kosztują a których nie widać typu impregnat, wkręty czy szybki. Sam sie zdziwisz jak tego wyjdzie dużo. Najdroższe są niestety drobiazgi. Jak doliczysz robociznę to jak nic okaże się że prawie będziesz za to miał taki domek jak z linku. To że ty to bedziesz robił nie znaczy że robocizna za darmo. Twoja praca też da się przeliczyć. Do tego bedziesz miał ściany 22 mm grubości a tam są zdaje się 45 mm.

jaraczov
31-05-2012, 20:36
No faktycznie zgasiłeś lekko mój zapał... Może spróbuję z OSB. W końcu może ją czymś obłożę i będzie jakoś wyglądać.

W takim razie, gdybym już miał się zabrać za konstrukcję szkieletową...
- Jakie dać belki na szkielet?
- Jakiej grubości płyta OSB?
- Czy zostawić przerwy między płytami?
- Jak zabezpieczyć tą płytę przed warunkami atmosferycznymi?
- Jak można wykończyć płytę? (obić boazerią, czy może jakiś inny sposób?)

marcin3city
10-03-2014, 00:14
przepraszam ze odkopuje stary temam ale mam pytanie czy macie może ten plik doc_nevada_pl.pdf gdzieś skopiowany? bo strona producenta nie działa a chciałem budować coś podobnego. z góry dziękuje i pozdrawiam

Mariusz_Dzik
08-07-2014, 12:46
Można wejdź na stronę http://www.domy-ogrody.pl/pl/c/Domki-ogrodowe/2 Tam mają tanie, ale dobrze wykonane domki ogrodowe. A wiem co mówię, bo z siostrą zamówiliśmy domek na działkę. A to był prezent dla rodziców na 25 rocznicę ich ślubu. Świetna sprawa z tym prezentem. Rodzice się bardzo ucieszyli. Nie było problemu z montażem. W instrukcji było wszystko dobrze napisane.

KonradR505
12-07-2014, 07:44
Witam, w najbliższym czasie muszę postawić domek narzędziowy o wymiarach 4x3m. Domek będzie stał albo na bloczkach betonowych ewentualnie na odlanych słupkach betonowych, więc w domku musi być też podłoga drewniana. Jaką byście mi polecili metodę wybudowania takiego domku? Może coś z kantówką pomyśleć i to obić deskami elewacyjnymi? Słyszałem też o budownictwie szkieletowym (kanadyjskim) może coś w tym kierunku podążać?
Znalazłem szkielet którym mogłbym się posłużyć? Co myślicie o takim czymś?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f38a402195493919.html

Z góry dziękuję, pozdrawiam.

Crisiano
12-07-2014, 09:58
Tez sie zastanawiam nad takim domkiem. Zamierzam zbudowac kantowka i obic deskami lub lepiej plytami.

Zastanawiam sie tylko nad legalizacja takiego domku. Z tego co wyczytalem potrzeba taki domek zglosic (nie wymaga pozwolenia) jednak trzeba zachowac odleglosci od granicy dzialki (3, 4metry lub inaczej jesli tak przewiduje plan miejscowego zagospodarowania). Czy domek bedzie stal na slupkach betonowych, bloczkach czy normalnym fundamencie nie ma tu znaczenia.
Czy sprawdzales powyzsze?

KonradR505
12-07-2014, 11:32
O to elegancko, że kolega będzie budował taki domek, będziemy mogli coś razem wydumać. Ja będę budował domek na działce ROD, a tam są nieco inne zasady. Powiem szczerze, że nie mam zabardzo pomysłu na ten domek jeszcze (chodzi mi o konstrukcje). Myślę nad metodą szkieletową i nawet znalazłem fajną stronkę http://www.szkielet.pl/domy_szkieletowe.php
Tylko, że przeważnie domki szkieletowe są stawiane na fundamencie lub wylewce, a ja chcę to zrobić na bloczkach betonowych lub słupach betonowych i ludzie mi doradzają, żeby zrobić bardzo masywną podwalinę. Wtedy znowu mi podłoga wychodzi jak w domu jednorodzinnym
Tutaj taki filmik znalazłem https://www.youtube.com/watch?v=YPri5N04nKk ale troche mi to kiczowato wygląda
Pozdrawiam

Elfir
13-07-2014, 12:56
Połączyłam wątki o samodzielnej budowie domków gospodarczych.

Zgodnie z przepisami można zbudować niski domek w granicy, pod warunkiem, że nie bedzie miał okna od granicy i nie bedzie dłuższy niż 5m. Bez pozwolenia, na samo zgłoszenie można zbudowac domki do 25 m2. Zasady dla ogródków działkowych należacych do PZD przewidują 30 m2 bez pozwolenia (na samo zgłoszenie)

Crisiano
13-07-2014, 14:08
Zgodnie z przepisami można zbudować niski domek w granicy, pod warunkiem, że nie bedzie miał okna od granicy i nie bedzie dłuższy niż 5m. Bez pozwolenia, na samo zgłoszenie można zbudowac domki do 25 m2.

Możesz przytoczyć te przepisy?

Elfir
13-07-2014, 14:20
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690):

13, 60 i 271-273, dopuszcza się:

(...)

4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

Rozporząedzenie było nowelizowane, ale akurat nie w tej kwestii

Crisiano
13-07-2014, 15:54
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690):


Przeglądam to rozporządzenie ale tego zapisu nie widzę.

edit:
znalazłem ale w Dz.U. 2009 nr 56 poz. 461

Dziwne, że te, które przywołałaś jest aktualne mimo iż jest zmienione...

edit2:
Elfir czy możesz napisać jak wygląda zgłoszenie zamiaru budowy takiego domku? Interesuje mnie dokumenty jakie trzeba dostarczyć. Czy mogę sobie sam naszkicować gdzie będzie budowany domek gospodarczy? Czy widok domku też trzeba narysować i opisać technologie budowy?

Elfir
14-07-2014, 09:04
Ja kopiowałam zapis z innej dyskusji, stąd mogą być błędy w numeracji.
O tym posadowieniu w granicy jest kilkanaście tematów na forum.

Zgłoszenie - formularz zgłoszenia + odręczny szkic na mapce gdzie ma domek stać.
Kazda gmina ma swój formularz, więc nie mogę wykluczyć, że potrzebny bedzie opis domku - w końcu trzeba udowodnić, ze domek spełnia wymagania rozporządzenia (czyli 5,5 m długości, 3 m wys, 25 m2 pow.)

Elfir
12-08-2014, 18:28
na wszytsko co nie jest małą architekturą (ławka, kapliczka, lampa, piaskownica, posąg, itp.) trzeba złożyć w urzędzie zgłoszenie.

Elfir
13-08-2014, 19:22
zgloszenie - 30 dni

Kasia Wojtek
14-08-2014, 08:06
na wszytsko co nie jest małą architekturą (ławka, kapliczka, lampa, piaskownica, posąg, itp.) trzeba złożyć w urzędzie zgłoszenie.

To może być pomysł - domek ogrodowy z figurką św.Izydora (patron rolników) albo Adamem i Ewą, patronami ogrodników (i krawców) :D nad wejściem.

Tylko - po dzisiejszej lekturze onetu, może się pojawić problem pielgrzymek i nabożeństw odprawianych w naszych ogrodach :D

Crisiano
21-08-2014, 12:36
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690):

13, 60 i 271-273, dopuszcza się:

(...)

4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

Rozporząedzenie było nowelizowane, ale akurat nie w tej kwestii

Po wizycie w Starostwie Powiatowym...

Następny punkt:
Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane.

Znaczy to, że owszem można taki budynek postawić ale wymagane jest pozwolenie na budowę.

Czyli jeśli ma pow. do 25m2 i zachowane są odległości od granicy 3 lub 4 metry to można budować tylko na zgłoszenie. Jednak jeśli budujemy w granicy działki do 5,5m i wys. do 3m, czyli zgodnie z przywołanymi zapisami to trzeba już wystąpić o pozwolenie na budowę.

Elfir
21-08-2014, 20:25
pytanie, czy interpretacja jest właściwa?

Crisiano
26-08-2014, 21:03
W państwie polskim każda interpretacja urzędu jest właściwa. Polecono mi postawić domek i się nie przejmować bo tak robi zdecydowana większość. Jak mi powiedziano takie głupie mamy prawo.

gips
15-06-2017, 14:28
Do łączenia drewna stosuje się takie materiały i złącza [reklama] przyda wam się budowlańcy :)

Knuur
09-06-2020, 11:42
Odnowię wątek. Czym można ocieplić taki drewniany domek narzędziowy. Zastanawiam się nad ociepleniem styropianem 10 i obiciem płytą OSB. Czym przymocować płyty styropianu do desek?

WiosennaRosa
18-03-2021, 07:30
Mam pytanie do osób posiadających domek ogrodowy - czy przechowujecie w nim zapasy warzyw? Zastanawiam się nad postawieniem takiego domku (w sporym ogródku przy mieszkaniu w niskim bloku) i pomyślałam, że fajnie byłoby w nim przechowywać przynajmniej miesięczny zapas ziemniaków, buraków, cebuli, jabłek itp.
Zastanawiam się też nad opcją zimową, czyli wykonać w środku, w podłodze spory dołek, wybetonować go i wstawić np. dwie skrzynie z wiekiem. Co o tym myślicie?
Warte zachodu czy nie? Musiałby być dobrze wentylowany i chyba ocieplony taki domek? Prośba o sugestie co do pomysłu

Elfir
18-03-2021, 08:51
jak temperatura spadnie poniżej zera to będa mrożonki

Kaizen
18-03-2021, 16:52
Zastanawiam się też nad opcją zimową, czyli wykonać w środku, w podłodze spory dołek, wybetonować go i wstawić np. dwie skrzynie z wiekiem. Co o tym myślicie?
Warte zachodu czy nie? Musiałby być dobrze wentylowany i chyba ocieplony taki domek? Prośba o sugestie co do pomysłu

Do przechowywania warzyw to trzeba ziemiankę robić. W domku narzędziowym jak będą dodatnie temperatury całą dobę można przechowywać.
Jak zrobisz jakieś termoizolowane skrzynie, to bez wentylacji będzie szybko gniło, a jak zrobisz wentylację to i mróz wejdzie.