PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie wełną ściany 3-warstwowej



izat
04-11-2003, 20:59
Podobno są jakieś kratki, ramki dociskające wełnę i poowodujące "pustki wentylacyjne". Czy można je zastosować zamiast szczeliny, np.3 cm na całej powierzchni?Czy ktos wie coś na ten temat????

mieczotronix
04-11-2003, 21:42
ja wiem
są kratki - daje się je na dole w zewnętrznej warstwie ściany 3-warstwowej
przez te kratki wpływa powietrze do pustki między ścianą zewnętrzną, a wełną.
Pustki u mnie zrobili 2 cm. Pustkę wykonuje się tak, że wbija się kotwę (takie metalowe) w ścianę nośną - na to nabija się wełnę i na to nasuwa się krążek dociskowy. Od krążka do ściany zewnętrznej zostawia się te 2 - albo 3 centymetry.
Generalnie to taka pustka ma 2 cm tylko na papierze (w projekcie). W rzeczywistości wełna nie jest super równa pomiędzy cegłami wyłazi też czasami spoina, więc pustka ma tylko 'mniej więcje' tyle tych centymetrów.

Nie wiem dlaczego o to pytasz i w jakiej fazie budowy jesteś. Domyślam się że w fazie teoretycznej, bo wszystko o tych krążkach, kratkach i kotwach powinni wiedzieć robotnicy, którzy będą to u ciebie robić.

Dużo informacji znajdziesz na stronach firmy rockwool www.rockwool.com.pl.

izat
04-11-2003, 21:47
Jestem na etapie projektu oczywiście. Nasz arch nie zaplanował takiej pustki na papierze, ale wspomniał o takich ramkach i nie chodziło mu o krataki wentylacyjne zewnętrzne tylko mocowane do wełny tak jak kotwy. Nie wiem czy to samo masz na myśli.

Krystian
04-11-2003, 23:27
izat - mieczotronix pisząc o kratkach nawiewnych podał Ci bardzo istotną informację, twój arch. wspominał coś o ,,kratkach" to właśnie kratki budowane w fugach elewacji zewnętrznej przez które wchodzi powietrze do szczeliny wentylacyjnej.
Aby tą szczelinę utrzymać przy stosowaniu wełny, na kotwach, łączących ściany nośną i elewacyjną, stosuje się najczęściej wspomniane krążki dociskowe, nie ma problemów z ich zakupem.
TWÓJ PODSTAWOWY PROBLEM to brak pustki w projekcie :evil: !!!
Aby zastosować wełnę będziesz musiał zmniejszyć jej grubość w celu uzyskania pustki, a to zmieni na niekorzyść własności cieplne ścian, no chyba że zaryzykujesz i powiększysz gabaryty domu... :roll: o te kilka cm w każdą stronę... :-?

Szaruś
05-11-2003, 07:59
O krążkach dociskowych i puszkach wentylacyjncyh możesz znaleźć informację w Habe (http://www.habe.pl)

05-11-2003, 09:49
Uwaga, uwaga w bardzo niewielu przypadkach jest konieczność stosowania pustki. Sami producenci i ich doradcy to potwierdzają. Ja za poradą i architekta i dostawcy wełny (rockWool) pustkę zlikwidowałem i dałem więcej wełny i szczelnie obmurowałem cegłą K3 bez żadnych otworów. Od 1999 roku mieszkam i ściany (max 19) są suche jak piprz. Nawet je na jesieni zeszłego roku rozkuwałem warstwę osłonową by zamontować skrzynkę na gaz. Żadnych problemów z wilgocią. Tynki wewnątrz są tradycyjne cementowo wapienne z gładzią.

izat
05-11-2003, 10:33
Teraz to już sama nie wiem czy robić tą szczelinę czy nie!!!? Jeszcze możemy to zmienić!

05-11-2003, 10:41
a mieszkasz w "wilgotnym" terenie ?, zadzwoń najlepiej do doradcy technicznego producenta wełny, a może architekt już uwzględnił warunki lokalne i dlatego szczeliny Ci nie zaprojektował ?

godul1
05-11-2003, 11:33
Przepraszam, że się czepiam ale jak taka ściana "oddycha"?

05-11-2003, 11:41
tak samo jak z wenątrz do wełny to i z wełny na zewnątrz - takie skomplikowane ?

izat
05-11-2003, 13:37
Nie wiem jaki to teren- wilgotny czy nie. Będziemy budowa w południowej, podwarszawskiej miejscowości, to wiem na pewno.

Tomasz M.
05-11-2003, 15:44
U mnie jest w projekcie (i w naturze) szczelina między ścianą osłonową a wełną (projekt indywidualny, budowa też w podwarszawskiej południowej miejscowości). Dodatkowo w ścianie osłonowej będą otwory do przewietrzania na dole i na górze. Nie wiem czy brak szczeliny nie powoduje koniecznści stosowania droższej wełny - impregnowanej. Najlepiej pytaj dystrybutorów wełny (kilku!)