PDA

Zobacz pełną wersję : Na którym kominie antenat TV



robi77
26-01-2009, 10:40
Witam. Na którym kominie zamontować antenę TV czy na dymowym czy tylko na wentylacyjnym?

Bardzo się okopci antena jak zacznę palić w kominku ?

akte
26-01-2009, 11:00
Witam. Na którym kominie zamontować antenę TV czy na dymowym czy tylko na wentylacyjnym?

Bardzo się okopci antena jak zacznę palić w kominku ?

A musisz koniecznie na kominie? Może udałoby się jednak gdzie indziej.

zbigmor
26-01-2009, 11:04
Witam. Na którym kominie zamontować antenę TV czy na dymowym czy tylko na wentylacyjnym?

Bardzo się okopci antena jak zacznę palić w kominku ?

Jeśli masz tylko taki wybór to nad czym się zastanawiasz? Jakie plusy miałby montaż na kominie dymowym?

hojnorek
26-01-2009, 12:02
A musisz koniecznie na kominie? Może udałoby się jednak gdzie indziej.

a gdzie indziej jeśli nie na kominie i dlaczego nie na kominie??

Wojtek R
26-01-2009, 12:06
Witam. Na którym kominie zamontować antenę TV czy na dymowym czy tylko na wentylacyjnym?

Bardzo się okopci antena jak zacznę palić w kominku ?

wg mnie wyłącznie na wentylacyjnym i kable tym kanałem do domu i spokój

zbigmor
26-01-2009, 12:10
A musisz koniecznie na kominie? Może udałoby się jednak gdzie indziej.

a gdzie indziej jeśli nie na kominie i dlaczego nie na kominie??

Słyszałem o jeszcze 3 wersjach:
1. Na ścianie
2. Na balkonie
3. Na osobnym postumencie.
Problem z kominem jest taki, że często nie ma jak porządnie anteny przyczepić i współczesne systemy cyfrowe są bardzo wrażliwe na nawet małą zmianę ustawienia anteny. Co się z tym wiąże zdarzają się sytuacje (szczególnie po wiatrach), gdy trzeba taką antenę poprawić, a z reguły do konina jest mniej dogodny dostęp.
kwestie estetyczne dotyczą wszystkich lokalizacji, więc o nich nie piszę.

Wowka
26-01-2009, 12:25
A musisz koniecznie na kominie? Może udałoby się jednak gdzie indziej.

a gdzie indziej jeśli nie na kominie i dlaczego nie na kominie??

Słyszałem o jeszcze 3 wersjach:
1. Na ścianie
2. Na balkonie
3. Na osobnym postumencie.
Problem z kominem jest taki, że często nie ma jak porządnie anteny przyczepić i współczesne systemy cyfrowe są bardzo wrażliwe na nawet małą zmianę ustawienia anteny. Co się z tym wiąże zdarzają się sytuacje (szczególnie po wiatrach), gdy trzeba taką antenę poprawić, a z reguły do konina jest mniej dogodny dostęp.
kwestie estetyczne dotyczą wszystkich lokalizacji, więc o nich nie piszę.

Dodam kolejny argument za opcją 3 (osobny postument). Mokry śnieg potrafi na wiele godzin pozbawić możliwości ogladania tv z talerza. Wówczas nie ma problemy, by ogarnąć miotełką śnieg z talerza usytuowanego na postumencie.
Kolejna sprawa - antena na dachu nie przydaje urokowi budowli.

hojnorek
26-01-2009, 12:26
w avantarze mam pogląd czegoś co chcę w 2009 roku wybudować :)

na ścianie - za nisko
balkonów brak
wydaje mi się że osobny postument będzie bardziej "chybotliwy" niż komin :))

obecnie mam N-kę i talerz montowany do balustrady balkonu. udało mi się tak, że ramię łączące talerz z balustradą jest stosunkowo krótkie. ale zgadzam się że przy dłuższym ramieniu, przy wiatrach, mogą być problemy z sygnałem

moja konkluzja - komin jak najbardziej ok i to ten, przy którym ramię będzie jak najkrótsze

hojnorek
26-01-2009, 12:28
Dodam kolejny argument za opcją 3 (osobny postument). Mokry śnieg potrafi na wiele godzin pozbawić możliwości ogladania tv z talerza. Wówczas nie ma problemy, by ogarnąć miotełką śnieg z talerza usytuowanego na postumencie.
Kolejna sprawa - antena na dachu nie przydaje urokowi budowli.

a to jest konkretny argument :)
znaczy się komin powinien być niedaleko okna :))

pawelurb
26-01-2009, 12:37
anteny tv naziemnej mam na stryszku , odbirera jak trzeba , mimo że w zamkniętym pomieszczeniu , satelita jest na kominie dymowym ale z boku, w takim miejscu ze mam do niej dostep z wyłazu na dach.

Wowka
26-01-2009, 12:40
hojnorek - piszesz, że zamierzasz instalować antenę na kominie w budynku takim jak na awatorku.
Dorysuj sobie proszę talerz o średnicy (co najmniej) 45 cm zamocowany przy pomocy układu płasownik, kątowników oraz obejm. Oceń, czy ta konstrukcja może się podobać?
Jeszcze jedna sprawa. Czy front budynku z awatorka jest skierowany na południe?

Piszesz, że osobny postument będzie mniej stabilny od komina. Z czego tak wnioskujesz?

retrofood
26-01-2009, 12:41
Witam. Na którym kominie zamontować antenę TV czy na dymowym czy tylko na wentylacyjnym?

Bardzo się okopci antena jak zacznę palić w kominku ?

wg mnie wyłącznie na wentylacyjnym i kable tym kanałem do domu i spokój

żadnych kabli w kanale!!!!!!!!
i nie zapomnieć o uziemieniu anteny. To wymóg prawny.
a doradzałbym jeszcze piorunochron.

Wojtek R
26-01-2009, 12:58
Witam. Na którym kominie zamontować antenę TV czy na dymowym czy tylko na wentylacyjnym?

Bardzo się okopci antena jak zacznę palić w kominku ?

wg mnie wyłącznie na wentylacyjnym i kable tym kanałem do domu i spokój

żadnych kabli w kanale!!!!!!!!
i nie zapomnieć o uziemieniu anteny. To wymóg prawny.
a doradzałbym jeszcze piorunochron.

a czemu nie , miałem jeden niewykorzystny i wg mnie nie ma lepszej metody na prowadzenie kabli od SAT co innego zaproponujesz magiczną dachówkę przez , którą będzie lecieć a co w przypadku blachodachówki ?


http://img264.imageshack.us/img264/9016/antenaav6.jpg

maszt przykręcony na metalowe kołki - można na tym "słonia powiesić " do tego uchwyt w bok i SAT dowolnych rozmiarów

dodam tylko , że w mojej okolicy 100% domów ma tak założone anteny i nikt nie narzeka

zbigmor
26-01-2009, 13:00
w avantarze mam pogląd czegoś co chcę w 2009 roku wybudować :)

na ścianie - za nisko
balkonów brak
wydaje mi się że osobny postument będzie bardziej "chybotliwy" niż komin :))

obecnie mam N-kę i talerz montowany do balustrady balkonu. udało mi się tak, że ramię łączące talerz z balustradą jest stosunkowo krótkie. ale zgadzam się że przy dłuższym ramieniu, przy wiatrach, mogą być problemy z sygnałem

moja konkluzja - komin jak najbardziej ok i to ten, przy którym ramię będzie jak najkrótsze



Pisząc postument miałem na myśli osobny fundament z konstrukcją pod antenę. Na pewno nie będzie to bardziej chybotliwe od komina.
Co do czyzczenia czaszy ze śniegu to teoretycznie możliwe, ale praktycznie przez kilka zim się z tym osobiście nie spotkałem. Może śnieg i był, ale nie miałem żadnego problemu z odbiorem. Z powodu wiatru natomiast się zdarzały problemy.

hojnorek
26-01-2009, 13:00
hojnorek - piszesz, że zamierzasz instalować antenę na kominie w budynku takim jak na awatorku.
Dorysuj sobie proszę talerz o średnicy (co najmniej) 45 cm zamocowany przy pomocy układu płasownik, kątowników oraz obejm. Oceń, czy ta konstrukcja może się podobać?
Jeszcze jedna sprawa. Czy front budynku z awatorka jest skierowany na południe?

Piszesz, że osobny postument będzie mniej stabilny od komina. Z czego tak wnioskujesz?

gadasz jak moja żona :) to ma dzialać a nie wyglądać :)
a tak poważniej to obecnie mam zamontowane na takim uchwycie (http://photos01.allegro.pl/photos/oryginal/537/92/19/537921944)
i zamierzałem wykorzystać podobny.

ewentualnie trójnóg stojący na dachu lukarny (taka sama lukarna jest od ogrodu)

front budynku skierowany jest na zachód

z osobnym postumentem chyba nie zrozumieliśmy się. ja myślałem o maszcie (który z definicji jest bardziej ruchomy niż komin). Ty pewnie o podeście na gruncie. Ale w tym przypadku trzeba zrobić fundament (skoro ma to być nieruchome) i trzeba pamiętać że antena musi widzieć satelitę (zwrócić uwagę na drzewa i budynki)

adam2007
26-01-2009, 13:22
Witam. Na którym kominie zamontować antenę TV czy na dymowym czy tylko na wentylacyjnym?

Bardzo się okopci antena jak zacznę palić w kominku ?



Na żadnym.

raffran
26-01-2009, 13:31
My nie mamy ani na kominie,ani na maszcie wolnostojacym.
Montaz talerza rozwiazlismu tak
http://images37.fotosik.pl/53/33dda559efba8dddm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=33dda559efba8ddd)

zbigmor
26-01-2009, 13:39
My nie mamy ani na kominie,ani na maszcie wolnostojacym.
Montaz talerza rozwiazlismu tak
http://images37.fotosik.pl/53/33dda559efba8dddm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=33dda559efba8ddd)

Też może być tylko na pewno się przestawi podczas schnięcia drewna.

adam2007
26-01-2009, 13:54
My nie mamy ani na kominie,ani na maszcie wolnostojacym.
Montaz talerza rozwiazlismu tak
http://images37.fotosik.pl/53/33dda559efba8dddm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=33dda559efba8ddd)

Też może być tylko na pewno się przestawi podczas schnięcia drewna.


Antenę i tak powinno się korygować raz na 2-3 lata. Podmuchy wiatru , warunki pogodowe osłabiają zawsze mocowanie, a w przypadku odbioru cyfrowego małe przestawienie już może spowodować zanik obrazu.

zbigmor
26-01-2009, 14:30
My nie mamy ani na kominie,ani na maszcie wolnostojacym.
Montaz talerza rozwiazlismu tak
http://images37.fotosik.pl/53/33dda559efba8dddm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=33dda559efba8ddd)

Też może być tylko na pewno się przestawi podczas schnięcia drewna.


Antenę i tak powinno się korygować raz na 2-3 lata. Podmuchy wiatru , warunki pogodowe osłabiają zawsze mocowanie, a w przypadku odbioru cyfrowego małe przestawienie już może spowodować zanik obrazu.


To, że istnieje duża szansa, że co jakiś czas trzeba będzie ją ustawiać to nie znaczy, że mamy to przyspieszać. Choć z drugiej strony ja wolę ustawiać nawet 1 do roku z dobrym dojściem do anteny niż co 3 lata z kiepskim dojściem.

adam_mk
26-01-2009, 14:45
Co się zyska przy odbiorze z satelity podnosząc antenę o te kilka metrów?
Większą siłę sygnału? :o
Bo dla TV naziemnej się zyskuje przez taką lokalizację.
Czaszy już dawno nie kradną. Grosze kosztuje. Można ją zostawić na trawniku. Nawet na noc...
Adam M.

hojnorek
26-01-2009, 14:48
pod warunkiem że nie masz drzew ani domów na tyle blisko że zasłonią antenę.

Wojtek R
26-01-2009, 15:34
Co się zyska przy odbiorze z satelity podnosząc antenę o te kilka metrów?
Większą siłę sygnału? :o
Bo dla TV naziemnej się zyskuje przez taką lokalizację.
Czaszy już dawno nie kradną. Grosze kosztuje. Można ją zostawić na trawniku. Nawet na noc...
Adam M.

za chwilę DVB-T do drzwi Ci zapuka i ciekawe co z tego trawnika wtedy odbierzesz ..

adam_mk
26-01-2009, 16:06
Wierzysz w to, że będą w mikrofalach nadawali? :o
Że trzeba będzie to w miskę łapać?

Co to za dom i posiadłość, że niebo tam jest zasłonięte przez bloki i drzewa? :o
Adam M.

Wowka
26-01-2009, 17:49
za chwilę DVB-T do drzwi Ci zapuka i ciekawe co z tego trawnika wtedy odbierzesz ..

1) nie tak za chwilę
2) a jak się już pojawi, to oferta programów przez dłuższy czas będzie niewielka.

Wowka
26-01-2009, 18:21
.... Czaszy już dawno nie kradną. Grosze kosztuje. Można ją zostawić na trawniku. Nawet na noc...
Adam M.

Powiem wiecej. Antena satelitarna przestała już być oznaką zamożności jej posiadacza :wink: :wink:

Więc czym tu się chwalić? :o

Pozdrawiam

Ps. Budując dom założyłem, że
1) - Do budynku nie będzie dochodziła żadna napowietrzna linia.
W ziemi ukryłem zarówno przewód doprowadzający elektryczność, jak i przewód telekomunikacyjny.

2) Na dachu i na balkonie nie będzie żadnych anten.

Muszę stwierdzić, że udało się.

Nie potrafię zrozumieć. Dlaczego ktoś, kto długo przebiera w projektach budynków by wybrać najlepsze rozwiązanie nie tylko układu wnętrz, ale i bierze pod uwagę estetykę bryły budynku. Szpeci następnie tę bryłę montując w elewacjach sztyce z izolatorami dla energii elektrycznej, oraz zestawami anten satelity + 3 analogowe.

Można tak:
http://www.pomar.pl/galeria/dach.jpg

Mozna i tak:
http://fruga.net/jpg/antena.JPG
Dodatkowo można "zamaskować" z trzech stron rozłozystymi krzewami.

robi77
27-01-2009, 09:29
Czyli reasumując.

Na kominie nie ponieważ oszpeca wygląd budynku dobrze rozumiem ?

...

Problemem będzie nie antena TV a np. WiMAX który mi maja zainstalować...wtedy to już tylko dach

Wowka
27-01-2009, 09:37
...
Na kominie nie ponieważ oszpeca wygląd budynku dobrze rozumiem ?

...

Dla mnie jest to ważki powód.

Dla innych jest to wszakże nieistotne.

Jeszcze inni nie zdają sobie sprawy, że można inaczej.
Komin + antena wydaje się im być czymś nierozłącznym.

Co kto lubi.

zbigmor
27-01-2009, 09:40
Czyli reasumując.

Na kominie nie ponieważ oszpeca wygląd budynku dobrze rozumiem ?

...

Problemem będzie nie antena TV a np. WiMAX który mi maja zainstalować...wtedy to już tylko dach


A wg mnie ważniejsza jest kwestia dostępu.

robi77
28-01-2009, 08:50
Tez tak sadzę.

Jeszcze pytanko ...komin dymowy raczej odpada bo usmoli moja antenę dobrze mi się wydaje?


Czy te sztyce (zauważyłem u ludzi) muszą być montowane powyżej poziomu kalenicy? Sa jakieś zakłócenia jak zamontuje do komina ale nie wyżej niż poziom dachu?

zbigmor
28-01-2009, 08:58
Tez tak sadzę.

Jeszcze pytanko ...komin dymowy raczej odpada bo usmoli moja antenę dobrze mi się wydaje?


Czy te sztyce (zauważyłem u ludzi) muszą być montowane powyżej poziomu kalenicy? Sa jakieś zakłócenia jak zamontuje do komina ale nie wyżej niż poziom dachu?

Komin dymowy albo usmoli, albo zniszczy.
Antena satelitarna musi mieć po prostu drogę wolną do satelity. Jeśli na drodze stanie kalenica to i sygnału nie złapie.

adrianek9999
28-01-2009, 09:03
A ja będę łapał sygnał na stryszku na budowie-juz robiłem próbę i wyszło iż z Cieszyna sygnał jest idealny, a n-ka będzie na balkonie. Jakos nie chciałem dziurawić dachu :wink:

robi77
29-01-2009, 07:54
A jeśli na jednym "ramieniu" powieszę i satke i analoga to będą jakieś zakłócenia?

retrofood
29-01-2009, 08:20
A jeśli na jednym "ramieniu" powieszę i satke i analoga to będą jakieś zakłócenia?

jak ci na analogu siądzie kawka, to
1. obsra talerz
2. na ekranie będziesz miał obraz kawki, no i to co nasrane.

robi77
02-02-2009, 12:16
Dziękuje za dowciapna odpowiedź "fachowcu"

Wojtek R
02-02-2009, 13:00
za chwilę DVB-T do drzwi Ci zapuka i ciekawe co z tego trawnika wtedy odbierzesz ..

1) nie tak za chwilę
2) a jak się już pojawi, to oferta programów przez dłuższy czas będzie niewielka.

kolego obudź się z tym DVB-T nadajaniki już nadają , termin ostatecznego wyłączenia analogu już jest znany :lol:

Wojtek R
02-02-2009, 13:10
.... Czaszy już dawno nie kradną. Grosze kosztuje. Można ją zostawić na trawniku. Nawet na noc...
Adam M.

Powiem wiecej. Antena satelitarna przestała już być oznaką zamożności jej posiadacza :wink: :wink:

Więc czym tu się chwalić? :o

Pozdrawiam

Ps. Budując dom założyłem, że
1) - Do budynku nie będzie dochodziła żadna napowietrzna linia.
W ziemi ukryłem zarówno przewód doprowadzający elektryczność, jak i przewód telekomunikacyjny.

2) Na dachu i na balkonie nie będzie żadnych anten.

Muszę stwierdzić, że udało się.

Nie potrafię zrozumieć. Dlaczego ktoś, kto długo przebiera w projektach budynków by wybrać najlepsze rozwiązanie nie tylko układu wnętrz, ale i bierze pod uwagę estetykę bryły budynku. Szpeci następnie tę bryłę montując w elewacjach sztyce z izolatorami dla energii elektrycznej, oraz zestawami anten satelity + 3 analogowe.

Można tak:
http://www.pomar.pl/galeria/dach.jpg

Mozna i tak:
http://fruga.net/jpg/antena.JPG
Dodatkowo można "zamaskować" z trzech stron rozłozystymi krzewami.


, którą opcje wybierze ten gościu ze zdjęcia :lol:

http://img168.imageshack.us/img168/6564/piesoo4.jpg

Wowka
02-02-2009, 13:18
za chwilę DVB-T do drzwi Ci zapuka i ciekawe co z tego trawnika wtedy odbierzesz ..

1) nie tak za chwilę
2) a jak się już pojawi, to oferta programów przez dłuższy czas będzie niewielka.

kolego obudź się z tym DVB-T nadajaniki już nadają , termin ostatecznego wyłączenia analogu już jest znany :lol:

1) A i owszem ten znany termin nadawania w analogu - do 17 czerwca 2015 roku. Termin ten był już przesuwany. Nie ma żadnych przesłanek by twierdzić, że ten 2015 r. jest NAPRAWDĘ ostateczny.
2) działają nadajniki testowe: Zielona Górza, Żagań, Warszawa, Poznań, Sucha Góra i Wisła. Uff.... to będzie jakieś 5% pokrycia terytorium Polski. A może mniej ....
Nadają od od 3 do 8 programów.

Reasumując - można jeszcze pospać.

Wowka
02-02-2009, 13:21
....., którą opcje wybierze ten gościu ze zdjęcia :lol:


Utrzymując się w Twoich klimatach, uzupełniam o kolejną opcję:

http://www.dipol.com.pl/images/konkurs/kon2007_143.jpg

Wojtek R
02-02-2009, 13:54
za chwilę DVB-T do drzwi Ci zapuka i ciekawe co z tego trawnika wtedy odbierzesz ..

1) nie tak za chwilę
2) a jak się już pojawi, to oferta programów przez dłuższy czas będzie niewielka.

kolego obudź się z tym DVB-T nadajaniki już nadają , termin ostatecznego wyłączenia analogu już jest znany :lol:

1) A i owszem ten znany termin nadawania w analogu - do 17 czerwca 2015 roku. Termin ten był już przesuwany. Nie ma żadnych przesłanek by twierdzić, że ten 2015 r. jest NAPRAWDĘ ostateczny.
2) działają nadajniki testowe: Zielona Górza, Żagań, Warszawa, Poznań, Sucha Góra i Wisła. Uff.... to będzie jakieś 5% pokrycia terytorium Polski. A może mniej ....
Nadają od od 3 do 8 programów.


Reasumując - można jeszcze pospać.

kolego śpij a ja w tym czasie będę się cieszył z HD z komina :wink:

II etap to już nie będzie 5 % a koniec analogu 2 lata szybciej

" Uruchamianie przekazu I multipleksu DVB-T (wrzesień 2009 - lipiec 2011)

Etap I nastąpi we wrześniu 2009 (wcześniej była mowa o pierwszym kwartale br., ale tak naprawdę nadajniki, które wymieniono w tym etapie pracują już od dawna w formie testowej, więc jedyną zmianą będzie zalegalizowanie emisji i zmiany oferty)

Obszary wymienione w etapie I:
- Zielona Góra
- Żagań
- Warszawa
- Poznań

Etap II nastąpi w marcu 2010 roku. Obejmuje on 24 okręgi:
- Kalisz
- Częstochowa
- Opole
- Szczecin
- Bydgoszcz
- Wrocław
- Lublin
- Olsztyn
- Konin
- Piła
- Białogard
- Świnoujście
- Koszalin
- Lębork
- Płock
- Opoczno
- Jelenia Góra
- Kłodzko
- Zakopane-Rabka
- Dęblin
- Zamość
- Elbląg
- Giżycko
- Iława

Ostatni, trzeci etap uruchamiania nadajników cyfrowych jest przewidziany na lipiec 2011 roku. W tym czasie przewidziany jest start emisji w następujących 16 okręgach:
- Rzeszów
- Leżajsk-Przemyśl
- Wisła
- Gniezno
- Katowice
- Łódź
- Gdańsk
- Ostrołęka
- Siedlce
- Kraków
- Tarnów
- Szczawnica/Gorlice
- Bieszczady
- Kielce
- Białystok
- Suwałki

Wyłączenie przekazu analogowego (09-10.2010 - 31.07.2013)"

Wowka
02-02-2009, 14:16
Wojtek R - stary, przespałeś najnowsze ustalenia.
Termin wyłączenia analogu - czerwiec 2015 r.

Ciesz się HD z Komina (w przyszłości) Ja ciesze się już cyfrówka z podestu w ogrodzie.

Pozdrawiam

Wojtek R
02-02-2009, 14:19
Wojtek R - stary, przespałeś najnowsze ustalenia.
Termin wyłączenia analogu - czerwiec 2015 r.

Ciesz się HD z Komina (w przyszłości) Ja ciesze się już cyfrówka z podestu w ogrodzie.

Pozdrawiam

cyfrówką to ja też się już cieszę ale z komina nadal jednak uważam , że sat na trawniku nie jest dobrym pomysłem zawsze można się z tym zderzyć przypadkowo w jakąś upalną noc latem :wink: :D

langerob25
02-02-2009, 16:36
Wojtek R - stary, przespałeś najnowsze ustalenia.
Termin wyłączenia analogu - czerwiec 2015 r.

Ciesz się HD z Komina (w przyszłości) Ja ciesze się już cyfrówka z podestu w ogrodzie.

Pozdrawiam

cyfrówką to ja też się już cieszę ale z komina nadal jednak uważam , że sat na trawniku nie jest dobrym pomysłem zawsze można się z tym zderzyć przypadkowo w jakąś upalną noc latem :wink: :D

zwłaszcza po grillu :D :wink:

Wowka
02-02-2009, 19:01
...
cyfrówką to ja też się już cieszę ale z komina nadal jednak uważam , że sat na trawniku nie jest dobrym pomysłem zawsze można się z tym zderzyć przypadkowo w jakąś upalną noc latem :wink: :D

Czyli każdy z nas się czymś cieszy.
Ty tym co jest na górze, a ja tym co na dole :wink:
Kwestia uznania co lepsze :P

Pozdrawiam