PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja mechaniczna a kominek? Ważne



bzajas
26-01-2009, 12:27
Witam, proszę o opinie na ten temat:

„Z & 147.9 Rozporządzenia wynika zakaz montażu kominków w pomieszczeniach, gdzie stosowana jest mechaniczna wentylacja wyciągowa.
Zakaz ten jest bardzo ważny – zlekceważenie tej zasady powoduje złą pracę kominka i może doprowadzić do zaczadzenia użytkownika[/b].
W domach z mechaniczną wentylacją wyporową nie powinno się instalować przewodu mającego doprowadzić powietrze z zewnątrz pod palenisko: wobec nadciśnienia panującego wewnątrz budynku przez ten przewód powietrze będzie płynąć w odwrotnym do zamierzonego kierunku, nie będzie spełniać żadnej funkcji, będzie jedynie źródłem bezsensownych strat ciepła.”

Źródło: http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/kominek-blog/96-kominek-czy-piec.html

W swoim domu chcę zastosować: rekuperator i kominek z płaszczem wodnym . Jeżeli miałoby to być niebezpieczne dla życia (możliwość zaczadzenia) to mam jeszcze czas żeby zrezygnować z tego rozwiązania.

bzajas
26-01-2009, 14:44
Podnoszę temat, czy ktoś mógłby udzielić mi odpowiedzi czy to co jest napisane powyżej to prawda?

monikaa13
26-01-2009, 14:48
Mnie też to ciekawi. W domu kominek na pewno będzie. Po długim czytaniu forum doprowadzenie powietrza z zewnątrz też. Co do wentylacji mechanicznej będzie na 100%.
Teraz się przestraszyłam? Czy ktoś może nam powyższą wypowiedź uzasadnić i potwierdzić.
I jak to zrobić, by było dobrze.
U mnie akurat kominek czysto rekreacyjny - żadnych rozprowadzeń.

Johnadias
26-01-2009, 15:05
Sprawa jest jasna- MOŻNA!
Ale tylko wtedy gdy stosuje się kominek z zamkniętą komorą spalania- a tak jest w większości kominków z płaszczem wodnym.
Wówczas obieg powietrza w kominku jest niezależny od wentylacji mechanicznej. (Oczywiście gdy doprowadzimy powietrze do kominka osobnym przewodem i szczelnie połączymy go z kominkiem.

Takie jest zdanie tej "inteligentnej" grupy kominiarzy!

Również w swoim domku planuję takie rozwiązanie!

bzajas
26-01-2009, 15:21
Tylko, że z cytowanego tekstu wynika, że przy wentylacji mechanicznej osobny przewód doprowadzający powietrze do kominka nie spełnia swojej roli.

sSiwy12
26-01-2009, 15:48
Tylko, że z cytowanego tekstu wynika, że przy wentylacji mechanicznej osobny przewód doprowadzający powietrze do kominka nie spełnia swojej roli.
Ani tak nie wynika, ani nie ma takiego paragrafu 147.9. Zapewne chodzi o paragraf 150.9

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
(pogrubienie moje)
Ale nastepny jasno określa, że:


10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

Mały
26-01-2009, 15:53
Krótkie pytanie - kominek zasysa powietrze z rury doprowadzającej powietrze, a w razie zadymienia w momencie wstecznego ciągu(np)i powstaniu zadymienia działa wentylacja naturalna,eliminując trujący CO w pomieszczeniu tak?(to w tradycyjnej wentylacji i doprowadzeniu powietrza do kominka).
Ale przecież nie po to montujecie rekuperację, żeby sobie otwierać komin dla potrzeb kominka...a skoro nie wykonacie wentylacji grawitacyjnej to ulatniający się dym idzie...no właśnie gdzie?
Ot, takie moje ciekawskie pytania.

Forest-Natura
26-01-2009, 16:07
Witam.
W domach z wentylacją mechaniczną powinno się montować wkłady spełniające normy DIN.
Wyposażone są one w szczelną komorę spalania, szczelne przyłącze powietrza z zewnątrz i mechanizm domykający drzwi.
Ale powinno się także montować w pobliżu kominka przełącznik manualny wentylacji mechanicznej, którym możemy sobie wyłączyć rekuperator w momencie np. dokładania drewna, czyszczenia wkładu, itp. Niektóre modele wkładów mogą być wyposażone w moduły automatycznego sterowania ilością doprowadzonego powietrza i przy pomocy własnych wyłączników stycznikowych oraz centrali sterującej potrafią też na czas otwarcia drzwiczek wyłączyć np. działający rekuperator.
Pozdrawiam.

Mały
26-01-2009, 16:11
A jak zabraknie "sztrumu"?

adam_mk
26-01-2009, 16:26
Gdy rozum śpi to budzą się demony.
Wszelkie lęki generuje brak wiedzy.
Dobrze jest, jak napisany tekst czyta się ze zrozumieniem jego treści.

Ta cała grupa zakazów i nakazów to przełożenie "wprost" pewnych praw fizyki objawiających się w takich konfiguracjach. Dla nie wtajemniczonych i nie chcących się wtajemniczać - nakaz lub zakaz.

Nie budowałbym jednocześnie wydajnej wentylacji tylko wyciągowej i kominka, aby nie wyciągnęła całego dymu i płonących szczap na środek salonu z paleniska.
To mówi ten przepis.
Rura, która ma doprowadzać powietrze do paleniska jest zbędna przy wentylacji tylko nawiewnej. Wtedy rura nic nie doprowadzi a wyprowadzi ciepłe powietrze.
To też mówi ten przepis.
Zbudowanie wentylacji nawiewno - wywiewnej zrównoważonej nie stoi w kolizji z obecnością i działaniem kominka. Zwłaszcza jak kominek to wkład zamykany szybą z własnym wlotem tego powietrza z rury podpodłogowej prowadzonej na zewnątrz.
Jak zauważył Forest-Natura, powinno się na czas otwarcia kominka wyłączać wentylator wywiewny systemu wentylacyjnego. Jeden mikrostyk na drzwiach kominka załatwia sprawę.
Adam M.

sSiwy12
26-01-2009, 16:29
Krótkie pytanie - kominek zasysa powietrze z rury doprowadzającej powietrze, a w razie zadymienia w momencie wstecznego ciągu(np)i powstaniu zadymienia działa wentylacja naturalna,eliminując trujący CO w pomieszczeniu tak?(to w tradycyjnej wentylacji i doprowadzeniu powietrza do kominka).
Ale przecież nie po to montujecie rekuperację, żeby sobie otwierać komin dla potrzeb kominka...a skoro nie wykonacie wentylacji grawitacyjnej to ulatniający się dym idzie...no właśnie gdzie?
Ot, takie moje ciekawskie pytania.
Ano idzie tam gdzie ma iść - czyli do najbliższej "kratki" wyciągowej - dokładnie tak samo jak w przypadku grawitacyjnej (jesli działa :lol: )
W takim przypadku, bez wzgledu na rodzaj wentylacji - raczej okna otworzymy.

adam_mk
26-01-2009, 16:47
"w razie zadymienia w momencie wstecznego ciągu(np)i powstaniu zadymienia działa wentylacja naturalna,eliminując trujący CO w pomieszczeniu tak?"

Wentylacja naturalna to taka, gdzie nie ma kanałów wentylacji grawitacyjnej tylko sam komin.
Wsteczny ciąg (czyli przyducha) który potrafi wtłoczyć ciepły, lekki dym w przeciwnym kierunku - do wnętrz, MUSI jednocześnie robić to samo we wszystkich kanałach wentylacji grawitacyjnej.
CO, który jest silnie toksyczny, tworzy się tylko wtedy, gdy spalanie zachodzi przy braku potrzebnej ilości powietrza do tego procesu. Kiedy się bździ a nie pali. Zakładasz budowę kominka w którym ma się bździć? :o :o :o
Adam M.

bzajas
26-01-2009, 17:57
Witam.
W domach z wentylacją mechaniczną powinno się montować wkłady spełniające normy DIN.
Wyposażone są one w szczelną komorę spalania, szczelne przyłącze powietrza z zewnątrz i mechanizm domykający drzwi.
Ale powinno się także montować w pobliżu kominka przełącznik manualny wentylacji mechanicznej, którym możemy sobie wyłączyć rekuperator w momencie np. dokładania drewna, czyszczenia wkładu, itp. Niektóre modele wkładów mogą być wyposażone w moduły automatycznego sterowania ilością doprowadzonego powietrza i przy pomocy własnych wyłączników stycznikowych oraz centrali sterującej potrafią też na czas otwarcia drzwiczek wyłączyć np. działający rekuperator.
Pozdrawiam.


Czy mógłbyś Forest-Natura podać przykłady (konkretna firma) kominków z płaszczem wodnym i automatycznym sterownikiem doprowadzania powietrza, które spełniają te normy i mogą być stosowane z rekuperatorem. Pomoże mi to podjąć właściwą decyzję.

adam_mk
26-01-2009, 18:12
bzajas

"mogą być stosowane z rekuperatorem."

Chodzi Ci, oczywiście, o ten WYMIENNIK CIEPŁA?
Adam M.

marchew
11-11-2010, 20:30
Witam Was
Rozwazajac rozne opcje zastanawiam sie nad taka sytuacja:
Wentylacja mechaniczna + kominek z zamknieta komora spalania i doprowadzeniem powietrza bezposrednio do wkladu.
Jesli wylacze WM calkowicie pstryczkiem i otworze drzwiczki w kominku to bedzie sie on normalnie palil? na zasadze wentylacji naturalnej?

KrzysztofLis2
12-11-2010, 18:41
Przecież kominek nie ma żadnego wentylatora do wyciągania spalin, więc on będzie działać jak najbardziej. Dlaczego miałoby być inaczej? Pytam, bo przyznam, że chyba nie zrozumiałem pytania...

marchew
12-11-2010, 18:51
Czasem czytam, ze w takim wypadku kominek bedzie pobieral powietrze z pokoju a nie z doplywu, a ze to w pokoju ma ilosc skonczona (a okna szczelne), to moze gasnac. I kiedys nawet gdzies tak sie wlasnie dzialo. Tylko nie wiem czy to w takich wlasnie - opisanych wyzej przeze mnie - warunkach. Wiec sie dopytowuje.

KrzysztofLis2
13-11-2010, 09:07
A dlaczego nagle miałby przestać pobierać powietrze z doprowadzenia? Zamierzasz zamykać ten kanał otwierając drzwiczki?

Kominek będzie brał powietrze tak, jak mu będzie najłatwiej. Czyli to powietrze będzie dopływać do niego drogą, która ma najniższe opory przepływu.
W opisywanym przez Ciebie wariancie (otwarte drzwiczki, wyłączone wentylatory w WM), ma do wyboru dwie drogi:
* doprowadzenie powietrza, czyli prosta rura o dość dużej średnicy, wyprowadzona bezpośrednio na zewnątrz, zaopatrzona tylko w jakąś kratkę na robaki,
* pobieranie powietrza wprost z pokoju - kanał dolotowy wentylacji mechanicznej, czyli rura o podobnej średnicy, ale zapewne znacznie dłuższa, przechodząca przez wymiennik ciepła i filtr, niedziałający wentylator, później znowu kolejny kawałek rury aż wreszcie czerpnia (nie wspominając o gruntowym wymienniku ciepła).

Dlaczego w tym wariancie miałby brać powietrze z pokoju, to ja nie rozumiem.

sentralix
13-11-2010, 19:28
W tym roku oddałem do użytku dom z rekuperatorem i kominkiem. Kominiarz odebrał go bez problemu.Musiały być spełnione 2 warunki - kominek z zamkniętą komorą spalania i doprowadzonym powietrzem z zewnątrz i kominek nie mógł być głównym (jedynym) źródłem ciepła.

W kominku paliłem już nie raz - wszystko działa bez zarzutu.
W trakcie dokładania drewna przy otwarciu drzwiczek nie ma żadnego problemu ze spalinami - nic się nie cofa. Kominek jest umiejscowiony w salonie gdzie jest nawiew WM wiec panuje tam lekkie nadcisnienie, więc nic nie zasysa spalin do pomieszczenia.

Kominek typu "turbo" czyli z wentylatorem powietrza do komory spalania - na czas dokładania drewna wentylator się wyłącza.