PDA

Zobacz pełną wersję : Samodzielne wykonanie kanalizy?(zdjęcia)do hydraulików



stukpuk
26-01-2009, 14:00
Witam.
Przymierzam się do wykonania kanalizy. Wyszło pare zmian i potrzebuje porady.
Najpierw rzut parteru (nie ma proporcji, ale nie o to chodzi :roll: )
http://images25.fotosik.pl/317/b3814cca128deb15.jpg
1 zlewozmywak
2 zlew w łazience
3 prysznic
4 kibel
5 akwarium
Na czerwono oryginalny projekt kanalizy. Na zielono moje "wypociny" :roll: I chodzi o:
Czy do zlewu w kuchni może być trasa A czy B? A jak żonie zachce się zmywarka to jak jeszcze pociągnąć odpływ(jakiej średnicy) I kiedy przeskoczyć ze 110 na 70/75?
Podobnie rozchodzi się w łazience? Czy poprowadzić C czy D?
No bo do akwarium 5 to chyba dobrze?(F) Jaką średnicą polecieć? 50 wystarczy?

I najważniejsze (zlikwidowalismy scianę nośną między salonem , a pokojem, linia przerywana)a tam leciał jeden z pionów do łazienki na poddaszu.
http://images41.fotosik.pl/53/e949f7db475511a7.jpg
1kibel
2 jeden lub dwa zlewy
3 prysznico-wanna
4 pralka
Czy można wszystkie te odbiorniki podłaczyć to jednego pionu(tego na ścianie między garażem a salonem?)
Albo jak już ten pion musi zostać to zamienić stronami (zlew z kiblem) na prawą strone łazienki)bo w projekcie rura 75, bo będzie ją łatwiej ukryć(myśłlałem o przdłużeniu tej scianki działowej)
Co o tym myslicie? Może macie inny pomysł?

Trociu
26-01-2009, 14:38
z tego co wiem, to jak najmniej zakrętów i unikać kątów prostych.
Więc w łazience może być spokojnie C a w kuchni A. Przecież to i tak leci pod podłogą.
No i po co wogóle lecieć dookoła tak jak na projekcie. Ile to zakrętów przysłowiowe g musi zrobić, aby spokojnie wypłynąć. Nie lepiej lecieć prosto do ujścia?

Co do góry. Jeżeli zrobisz jeden pion z odpowiednią średnicą, to spokojnie może być.

stukpuk
26-01-2009, 16:35
z tego co wiem, to jak najmniej zakrętów i unikać kątów prostych.
Więc w łazience może być spokojnie C a w kuchni A. Przecież to i tak leci pod podłogą.
No i po co wogóle lecieć dookoła tak jak na projekcie. Ile to zakrętów przysłowiowe g musi zrobić, aby spokojnie wypłynąć. Nie lepiej lecieć prosto do ujścia?

Co do góry. Jeżeli zrobisz jeden pion z odpowiednią średnicą, to spokojnie może być.

Wszyscy twierdzą, że 110 by wystarczyło na ten pion, tylo jak wyrobić spadki przez całą szerokość łazienki?

Tomkii
26-01-2009, 21:41
Wszyscy twierdzą, że 110 by wystarczyło na ten pion, tylo jak wyrobić spadki przez całą szerokość łazienki?
Nie ładuje się mi rzut parteru ale powiem Ci na co zwrócić uwagę:
- pion musi być blisko kibelka (do 1m gdzieś tak) i musi wyjść nad dach (wentylacja),
- kanalizacja parteru powinna kończyć się tam gdzie jest pion (chodzi o wentylację!),
- spadki u siebie wyrobiłem w ten sposób że zaplanowałem kanalizację tak - żeby trafiła między belkami terrivy. Zamiast pustaków na tym fragmencie (ok. 1m) dałem beton - jest w nim wykuta bruzda i schowana częściowo rura. Od niej odchodzą odgałęzienia. Średnicę redukowałem dopiero tam gdzie nie mogłem się już zmieścić z rurą (znów chodzi o wentylację kanalizacji) - nie potrzeba wtedy nawiewników.

stukpuk
27-01-2009, 08:13
A teraz widać?
U mnie drugie zdjęcie wyskakuje odrazu, a to z parteru strasznie długu się ładuje, ale wkońcu się pojawi :wink:

stukpuk
28-01-2009, 06:55
I nikt nie ma pomysłu?

Lenart
28-01-2009, 07:44
na co ma być ten pomysła ? :P
sam sobie dałeś rozwiązania - najprostsze są najlepsze
szczegóły w ułożeniu - jak Ci wygodniej byle solidnie i zgodnie ze sztuką.
Jeden pion wystarczy (w bloku na 5 kondygnacji jest jeden pion i 30 lat
chodzi)
I do roboty !!! :evil:

sorajka
28-01-2009, 09:42
Przy dolnej łazience musisz mieć pion wyprowadzony nad dach bo masz tam kubelek proponuję zrobić przy kanałach(łatwo go będzie ukryć) odległoś kibla do pionu nie powinna wg norm przekraczac chyba 1,5 metra(mozesz podlączenie poprowadzic pod posadzka na skos nie koniecznie po scianie) nie wiem jak duza masz lazienke jesli duza poprowadz pion przy kibelku a potem pod stropem przejdz w miejsce gdzie masz kanaly wentylacyjne tak zeby moc go obudowac na pietrze i wyprowadzic ponad dach. co do dwoch pionow na pietrze proponowalbym zostawic poniewaz masz dosc daleko od tego przy kibelku wanne a ona ma nisko odplyw i nie zachowasz spadkow. Piony przy zlewozmywaku i akwarium zakoncz nawiewkami. wszystkie przewody pod posadzka (poziome powinny miec 110) to samo piony nad dach do których podlaczony jest kibel pion ktory jest przy wannie na pietrze moze miec 75.

stukpuk
28-01-2009, 10:36
Przy dolnej łazience musisz mieć pion wyprowadzony nad dach bo masz tam kubelek proponuję zrobić przy kanałach(łatwo go będzie ukryć) odległoś kibla do pionu nie powinna wg norm przekraczac chyba 1,5 metra(mozesz podlączenie poprowadzic pod posadzka na skos nie koniecznie po scianie) nie wiem jak duza masz lazienke jesli duza poprowadz pion przy kibelku a potem pod stropem przejdz w miejsce gdzie masz kanaly wentylacyjne tak zeby moc go obudowac na pietrze i wyprowadzic ponad dach. co do dwoch pionow na pietrze proponowalbym zostawic poniewaz masz dosc daleko od tego przy kibelku wanne a ona ma nisko odplyw i nie zachowasz spadkow. Piony przy zlewozmywaku i akwarium zakoncz nawiewkami. wszystkie przewody pod posadzka (poziome powinny miec 110) to samo piony nad dach do których podlaczony jest kibel pion ktory jest przy wannie na pietrze moze miec 75.

łazienka na dole maleńka (2-3 metry) Tylko jak zostawie ten drugi pion to nie ma go jak schować, bo nie ma tej ściany nośnej (linia przerywana na rysunku)

sorajka
28-01-2009, 10:53
niestety pion przy kibelku musisz miec. A to cienkie? to jakaś sciankaG-K? moze tam schowaj i obuduj pion a potem pod stropem tez w obudowie przejdz rura w miejscie gdzie ma byc na pietrze

stukpuk
28-01-2009, 11:48
niestety pion przy kibelku musisz miec. A to cienkie? to jakaś sciankaG-K? moze tam schowaj i obuduj pion a potem pod stropem tez w obudowie przejdz rura w miejscie gdzie ma byc na pietrze

To cienkie to ścianka działowa 12cm BK. I myśłałem (jak jeden pion nie wystarczy) to zamienić, z lewej strony w górnej łazience dać wanno-prysznic i pralke(pion 75, łatwiej go bedzie schowac w tej ściance), a po prawej dać kibel i umywalke(pion 110)
Ewentualnie jakoś inaczej poprowadzić właśnie tą ścainke działową.(oryginalnie mam byc tam szafa wnękowa dostępna z korytarza)

sorajka
28-01-2009, 12:20
jesli dasz kibelek i wanno czy natrysk w bliskiej odleglosci od pionu a na drugiej scianie umywalke i pralke to wystarczy Ci jeden pion, chodzi o to ze pluczka toaletowa nie moze byc dalej niz1-1,5 m od pionu 110 co do wanny nie ma takiego wymogu ale jak bedzie daleko ciezko Ci bedzie ja podlaczyc bo ma nisko odplyw. piony na których jest pluczka musza byc 110 pozostale nawet jak podlaczysz kilka urządzen wystarczy 75.

stukpuk
29-01-2009, 17:04
Dziś połaziłem po budynku i chyba będzie lepij póścić tą kanalize skosem do kuchni, po drodze załatwić łazienke na dole. A do góry da chyba tylko jeden pion 110, (ten z prawej strony) Mam nadziej, że ze spadkami się wyrobie :roll:
, ale na niedziele mam umówionego hydraulika i może on coś innego podpowie :D

Vafel
03-03-2009, 20:39
Stukpuk: jak już wybrałeś jakieś konkretne rozwiązanie, to opisz je tutaj i jak możesz wrzuć raz jeszcze zdjęcia (tamte z pierwszego postu się nie ładują). Sam właśnie rozprowadzam kanalizację pod chudziakiem i może będę mógł coś od Ciebie odgapić :-)

Dzięki,