PDA

Zobacz pełną wersję : Parę pytań przed budową



monikaa13
27-01-2009, 13:10
1. Jakiej wysokości ogrodzenie z siatki leśnej zamontować. Myślę, że 2 metrowe byłoby ok. ale może wystarczy 1,6? Jakie Wy mieliście?
2. Czy warto kupować nowe pręty zbrojeniowe czy lepiej kupić od kogoś po niższej cenie. Czy ma to w ogóle znaczenie skąd i jakie pręty? Czy pręt to pręt? Oczywiście wiadomo długość, fi identyczne.
3. Ile kupić desek szalunkowych. Tu już zupełnie zgłupiałam. Tak na oko chociaż. Można to jakoś logicznie policzyć. Ja mam w projekcie
deski iglaste obrzynane kl. III:
-19-25mm - 0,37m3
-25mm - 1,17m3
-28-45mm - 0,11m3
-38mm - 0,63m3
Jestem zupełnie zdezorientowana ile to desek. Na razie myślę od deskach tylko do fundamentów?
Napiszcie jak Wy to kupowaliście?

Trociu
27-01-2009, 13:23
a jaki problem z tymi deskami? Masz grubość w mm. Masz powierzchnię muru w m2. Mnożysz obie wartości po odpowiednim przeskalowaniu i masz m3. Plus jakiś margines na docinki z 10% pewnie i wiesz ile desek potrzebujesz.

Trociu
27-01-2009, 13:24
1. Jakiej wysokości ogrodzenie z siatki leśnej zamontować. Myślę, że 2 metrowe byłoby ok. ale może wystarczy 1,6? Jakie Wy mieliście?
A po co Ci ta siatka? Zwierzyna i przez 1,6m nie przeskoczy. A jak złodziej będzie chciał wejść to i tak wejdzie.

darsalam
27-01-2009, 13:25
Prze ludźmi cię i tak taka siatka nie uchroni a przed zwierzętami myśle,że tak.
Pręty jeżeli są w miarę prostę i tanie to też można brać.A deski -jakoś podejrzanie mało-jeżeli na szalunek :o

monikaa13
27-01-2009, 13:29
Deski - dzięki, będę liczyła. A dlaczego mało? To są wszystkie potrzebne deski ujęte w kosztorysie. Dach deskowany ale tu chyba inne są ujęte.
Pręty - używane ok. ale trzeba patrzeć czy proste
Siatka - no cóż jakaś musi być, przecież budowę trzeba ogrodzić, czyli 1,6m będzie ok?

Trociu
27-01-2009, 13:31
Siatka - no cóż jakaś musi być, przecież budowę trzeba ogrodzić, czyli 1,6m będzie ok?Trzeba jak trzeba. Raczej można. Jak już pisał przedmówca - jeżeli komuś się coś z Twojej budowy spodoba, to i tak sobie "pożyczy" i żadna nawet 2m siatka go nie powstrzyma.

Krychlis
27-01-2009, 13:33
1) ja mam ogrodzenie z siatki o wys. 1,5 m + podmurówka jakieś 15 cm – wg mnie 1,5 m spokojnie starczy, wyższa za wiele nie zmieni, jedynie koszty wyższe.
2) na budowę na pewno będziesz potrzebowała pręty w miękkim gatunku (St0) i pręty żebrowane w twardym gatunku, które są droższe; wg mnie spokojnie można kupować pręty od kogoś jako pozostałość po budowie, ale trzeba znać ich pochodzenie i być pewnym ich gatunku
3) ilość desek na szt., którą musiałabyś kupić zależy od ich szerokości, długości i grubości (którą podałaś).
biorąc najpopularniejsze deski czyli o gr. 25 mm, czyli popularne calówki, to ja kupowałem deski o długości 5 m (dłuższe trudno dostać, albo są droższe), ich standardowa (chyba) szerokość to 14 cm; masz ich kupić 1,17 m3: jedna deska o podanych przeze mnie wymiarach (dł.5mxszer.14cmxgr.2,5cm) ma objętość 0,0175 m3 (dł.xszer.xgr.), czyli musiałabyś kupić 67 desek o dł. 5m, szer. 14 cm i gr. 2,5cm i ich łączna objętość wynosiłaby 1,17 m3

monikaa13
27-01-2009, 13:36
Siatka - no cóż jakaś musi być, przecież budowę trzeba ogrodzić, czyli 1,6m będzie ok?Trzeba jak trzeba. Raczej można. Jak już pisał przedmówca - jeżeli komuś się coś z Twojej budowy spodoba, to i tak sobie "pożyczy" i żadna nawet 2m siatka go nie powstrzyma.

Hmm, kolega budujący mówił, że taki jest wymóg prawny, by budowa była ogrodzona (czymkolwiek)?

monikaa13
27-01-2009, 13:37
1) ja mam ogrodzenie z siatki o wys. 1,5 m + podmurówka jakieś 15 cm – wg mnie 1,5 m spokojnie starczy, wyższa za wiele nie zmieni, jedynie koszty wyższe.
2) na budowę na pewno będziesz potrzebowała pręty w miękkim gatunku (St0) i pręty żebrowane w twardym gatunku, które są droższe; wg mnie spokojnie można kupować pręty od kogoś jako pozostałość po budowie, ale trzeba znać ich pochodzenie i być pewnym ich gatunku
3) ilość desek na szt., którą musiałabyś kupić zależy od ich szerokości, długości i grubości (którą podałaś).
biorąc najpopularniejsze deski czyli o gr. 25 mm, czyli popularne calówki, to ja kupowałem deski o długości 5 m (dłuższe trudno dostać, albo są droższe), ich standardowa (chyba) szerokość to 14 cm; masz ich kupić 1,17 m3: jedna deska o podanych przeze mnie wymiarach (dł.5mxszer.14cmxgr.2,5cm) ma objętość 0,0175 m3 (dł.xszer.xgr.), czyli musiałabyś kupić 67 desek o dł. 5m, szer. 14 cm i gr. 2,5cm i ich łączna objętość wynosiłaby 1,17 m3

Krychlis bardzo serdecznie dziękuję, o taką odpowiedź mi chodziło. Dzięki serdeczne.