PDA

Zobacz pełną wersję : podatek katastralny jeszcze raz



podatnik
05-11-2003, 08:01
witam
wczoraj w wiadomsciach podano, ze podatek katastralny zacznie obowiazywac najpozniej od 2007 roku

najgorsze ze nie wiemy ile on bedzie wynosil i jak bedzie naliczany
dobrze , ze jeszcze nie zaczalem inwestycji...
mam jeszcze ze dwa lata - moze do tego czasu cos sie wyjasni
a jesli okaze sie ze na podatek ten mnei nie stac (co bardzo mozliwe)
to nie bede budowal nowego domu tylko zamieszkam w starej ruderze jaka teraz stoi na mojej dzialce

co wy myslicie o tym podatku?

05-11-2003, 08:19
bo problem tkwi moim zdaniem w tym, iz komus tam na gorze w lebie sie pokrecilo i myla wlascicieli domow z bogaczami, ktorzy maja tyle kasy, ze moga placic dowolnie wysokie podatki
a tymczasem w moim przypadku jest tak, ze w dom chcialem utopic oszczednosci calego zycia , zbudowac cos, mialem jakis cel
terza wyglada to tak, ze jesli nawet ten dom zbuduje to nie bede w stanie zaplacic za niego podatku.
bo np wycenia go na 300 00o PLN (chociaz jesli sam go zbuduje to wydam na niego okolo 150 tys (wiecej nie mam))
i bede placicl rocznie 3 % wartosci czyli powiedzmy 4500 PLN
to oznacza miesiecznie okolo 380 PLN - a przy moich zarobkach rzedu 1500 zlotych, zona nie pracuje , 2 dzieci - po prostu nie mam szans

dziekuje mojemu rzadowi za to co dla mnie robi
jesli jest wielu takich jak ja ( a podejrzewam, ze tak, to powiekszy sie tylko rzesza biednych, zyjacych ponizej minimum socjalnego)

05-11-2003, 08:25
co innego gdyby taki podatek mial dotyczyc wlascicieli tylko bardzo ekskluzywnych willi- tym nie brak pieniedzy
jednak i tu mam watpliwosci, gdyz jest to jednak kara, ze gospodarczosc
(zreszta podobnie jak wysokie podatki dla dobrze zarabiajacych)
w ogole jestem zwolennnikiem tego aby jedyny podatek jaki istnieje to byl vat 20 % i koniec na tym
i pytam- czy to malo?
czy 20 % calego obrotu w tym kraju to byloby malo aby utrzymac panstwo?
jesli tak to co jest grane?

anmamag
07-11-2003, 10:58
Czy ktoś może odpowiedzieć na następujące pytanie: jeśli na dom mam zaciągnięty kredyt hipoteczny (np.na 20 lat), a więc tak naprawdę ten dom nie jest do końca mój, to czy podatek katastralny będzie taki sam, jak w sytuacji, gdybym tego kredytu nie miała, a więc dom byłby w pełni mój? Pozdrawiam!

arzesz
07-11-2003, 12:49
3% od 300 000 to 9 000, czyli 750 miesięcznie :(

07-11-2003, 15:26
sorry arresz
ale chyba sam juz nie chcialem uwierzyc ze to moze byc tak duzo i stad wyliczylem 3% od tej mniejszej sumy
rzeczywiscie wychodzi jak byk 9 000
a nich mi ktos powie na ile mozna wycenic taki nowy dom?
oczywiscie, ze na 300 a ni na 150 tys, bo nikt nie wezmie pod uwage, ze sam zap... lalem przy tym domie tylko liczac wartosc wezmie wartosc rynkowa, czyli zalozy, ze dom bodowala ekipa(choc mnie na to nei stac)
i zaplace jak za zborze

K..... mac
mozna och...jec od tego
co za sk... wymysla te coraz to nowe podatki?
moze by sie tak k..... te ch.... do roboty wzieli, zamiast siedziec na stolkach i w nie pierdziec i kombinowac kogo tu teraz okrasc

08-11-2003, 14:40
Podatek katastralny ma być naliczany ''widełkowo" od wartosci nieruchomości.I wcale nie 3%..tylko od 0,5% az do 3%
Najwyzsza stawka-czyli od1% w górę bedzie obowiązywała jedynie,gdy wartośc danej nieruchomości będzie wyższa niz...( i tu ból,bo przepisy unijne określają to wg. przelicznika przychodu narodowego minus jakieś pierdoły)Stawka 3% będą obłożone JEDYNIE nieruchomości pod działalnosc usługową-to na 100% pewne
Jak oni podzielą np. dom,w którym mieści się zakład kosmetyczny..grom ich wie-bo zaraz doliczą do tych powierzchni..a to korytarz,podjazd,kawał chodnika przed posesją..juz oni na pewno dadzą......po łbie..
pozdrówka

Teska
08-11-2003, 18:53
i ma byc liczony ten podatek od połowy wartosci domu.... :)

jurg
08-11-2003, 19:00
Dom parterowy 1%, z poddaszem u. 1,5 %, pietrowy 2 %, a zamki Gargamela +1% za każdą wieżę.

Teska
08-11-2003, 19:01
:( :lol:

jurg
08-11-2003, 20:02
:( :lol:

Śmiech to zdrowie. Na zdrowie.
A tak na poważnie:
PODATEK KATASTRALNY
Ministerstwo Finansów planuje zastąpić obecnie obowiązujący w Polsce podatek od nieruchomości podatkiem katastralnym.
Podatek katastralny będzie płacony od wartości rynkowej nieruchomości, a nie jak dotychczas tylko od jej powierzchni. Oznacza to, że ceny podatki od nieruchomości będą uzależnione m.in. od ich lokalizacji. Wprowadzenie podatku katastralnego będzie poprzedzone wdrożeniem tzw. katastru, czyli nowego systemu ewidencji gruntów i budynków. Kataster bazować będzie na starej ewidencji, dane będą uzupełnione o wartość nieruchomości i przeniesione do systemu informatycznego. Prace związane z wdrożeniem nowej ewidencji mają być zakończone w końcu 2005 roku. Przed wprowadzeniem podatku katastralnego Urząd Geodezji i Kartografii będzie musiał opracować jednolite zasady obliczania wartości budynków w zależności od ich lokalizacji, stanu technicznego i zastosowanych materiałów.
Ministerstwo Finansów nie określiło jeszcze wysokości podatku – wstępnie założono, że stawki wynosić będą od 0,1 proc do max. 2 proc. Pieniądze z podatku katastralnego mają trafić w całości do budżetów gminnych.
Źródło: Gazeta Wyborcza-Nieruchomości z dn.22.10.2003