PDA

Zobacz pełną wersję : Badanie wody - wynik "negatywny"



martadela
27-01-2009, 21:04
Odebrałam właśnie wyniki z sanepidu.
Na pierwszej stronie znajduje się zapis: "woda nie odpowiada wymaganiom sanitarnym ustalonym dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi"

Teraz nie wiem czy to znaczy że mogę sobie tą wodą co najwyżej kwiatki podlewać, czy wystarczy zamontować jakieś filtry/uzdatniacze i będzie ok :roll:

Konkrety,
wyniki badania > norma
- MĘTNOŚĆ 2,4 NTU > norma 1NTU
- BARWA 3 mg/l Pt > norma 15
- ODCZYN 7,3 pH > norma 6,5 - 9,5
- TWARDOŚĆ 384,1 mg/l CaCO3 > norma 60 - 500
- INDEKS NADMANGANIANOWY 1,5 mg/l O2 > norma ????
- AMONIAK/ JON AMONOWY 0,22 mg/l NH4+ > norma 0,5
- AZOTYNY 0,041 mg/l NO2- > norma 0,50
- AZOTANY 3,5 mg/l NO3 > norma 50
- ŻELAZO OGÓLNE 0,29 mg/l > norma 0,2
- MANGAN OGÓLNY 0,84 mg/l > norma 0,05 :o

Jest średnio, kiepsko, czy może beznadziejnie?

Mirek_Lewandowski
27-01-2009, 21:11
Skąd tyle manganu? To ze studni?

martadela
27-01-2009, 22:33
Tak to studnia... do tego "dennie" płytka :wink:
Tzn ma zaledwie 11m głębokości - czyli są to wody gruntowe (?)

Wiercić głębszą będę mogła najwcześniej w kwietniu... :-?

Zastanawiam się czy:
- ta woda nadaje się do mycia?
- można ją podłączyć do instalacji cwu i użytkować wyłącznie do celów technicznych bez montowania stacji uzdatniających do czasu wykonania głębszej studni
- nie skazi w jakikolwiek sposób instalacji :oops: - może to głupie pytanie nie znam się kompletnie :roll:

jkrzyz
27-01-2009, 22:49
Masz generalnie zupełnie przyzwoitą wodę, wielu by ci pozazdrościło.
Te normy które masz w badaniu są dla obowiązujące dla wody dostarczanej przez wodociągi.
Ciebie one nie obowiązują, wodę możesz użytkować jak chcesz, o ile jej jakość ci nie przeszkadza. To tyle jeśli chodzi o "wymagania sanitarne".

Co do samych wyników, to mangan podejrzanie wysoki. Zrobiłbym dodatkowy test na mangan.

Konkretnie wyjaśniam dalej. Masz nieco za dużo żelaza, nawet tego nie zauważysz. Ja w swojej wodzie mam kilka razy więcej i nie obeszło się bez filtra.
Manganu faktycznie sporo, ale możliwe że to błąd w analizie, bo nadmiar manganu zwykle jest związany z nadmiarem żelaza, a żelaza masz w sumie nie tak wiele.

Ta woda nikogo nie zatruje i nic nie zniszczy.
Jeśli będziesz miała problemy z użytkowaniem, czyli pojawią się jakieś zacieki na urządzeniach sanitarnych, herbata nie będzie ci smakować itp to ewentualnie możesz pomyśleć o jakimś uzdatnianiu tej wody.
Z pewnością nie ma powodów do wpadania w panikę.

Jeszcze jedno, głębsza studnia w tym przypadku prawdopodobnie pogorszy wyniki. Zasada jest taka, że im głębiej, tym więcej żelaza i manganu. Popytaj sąsiadów w okolicy, jakie mają studnie i jaką w nich wodę, to się zorientujesz.

martadela
27-01-2009, 23:10
No właśnie o ten cały MANGAN głównie mi chodzi...

Strasznie go dużo, można powiedzieć że mam 17-krotnie przekroczoną normę.
Szukałam w necie informacji na temat manganu i wiem tylko tyle że w nadmiernych ilościach jest szkodliwy dla zdrowia... Ale o jakie ilości chodzi, tego już nie znalazłam.

Chyba faktycznie powtórzę badanie pod kątem samego manganu... Myślicie że jest możliwe że ktoś pomylił się wypisując wyniki?

retrofood
28-01-2009, 06:54
ale dobrze by było wcześniej parę razy wybrać wodę ze studni, tak, aby pobrac próbkę ze swieżego nacieku

Jastrząb
25-01-2016, 11:54
del