PDA

Zobacz pełną wersję : Wyższy VAT jednak od 1.01.2004?



myrmota
05-11-2003, 16:04
Zaczynam wątpić czy Sejm zdąży przedłużyć stawkę 7% na usługi i materiały budowlane do 30.04.2004.
W chwili obecnej usługi i materiały budowlane opodatkowane są stawką 7%. Stawka ta ma obowiązywać do 31.12.2003. W projekcie nowej ustawy VAT jest art. 138 który przedłuża obowiązywania stawki 7% na materiały i usługi do 30.04.2004 ale na dzień dzisiejszy projekt jest dopiero po pierwszym czytaniu, a kiedy drugie i trzecie, senat, pewnie znów sejm, prezydent i wreszcie ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Patrząc jak to wszystko wygląda w naszym państwie chyba są coraz mniejsze szanse na to że parlament zdąży przed końcem roku. W najgorszym wypadku od 1.01.2004 mamy 22% zarówno na usługi jak i na materiały budowlane.

anmamag
06-11-2003, 14:08
Niestety zgadzam się z Tobą w 100%...

caleb
06-11-2003, 14:12
Nie załamujcie mnie...

Wowka
06-11-2003, 14:18
myrmota - Skoro projekt, jak twierdzisz, jest po pierwszym czytaniu to już jest dobrze. To oznacza, że Sejm "raczył" już się tym zająć. Można stworzyć tzw. "szybką ścieżkę legislacyjną" co umożliwi dotrzymania wymaganych terminów.
Druk w Dzienników Ustaw też nie jest problemem. Były już przypadki gdy Dz. U. ukazywał się z datą taką sama jak data podjęcia uchwały lub też o 1 dzień późniejszą.

Pamiętacie w jak ekspresowym tempie uchwalono poprawki do podatku Belki (podatek od odsetek bankowych) ? Wystarczyło, że banki zaczęły przyjmować lokaty przeciwpodatkowe nawet na 50 lat z możliwością dowolnego ich wypłacania a ruch rządu i Sejmu był błyskawiczny.
Dlatego też jestem dobrej myśli. (Jeśli można tak powiedzieć o perspektywie niższego podatku przez kolejne 4 miesiące.)

myrmota
06-11-2003, 14:19
Wiesz najgorsze że nikt się tym nie przejmuje. Jeśli będziemy mieli od stycznia 22% VAT to winę będą na siebie wzajemnie zrzucały MF, rząd i sejm. A nowa ustawa VATowska jest tak skomplikowana że raczej nie ma szans żeby ją uchwalić przed Swiętami Bożego Narodzenia

anmamag
07-11-2003, 09:47
Co więcej, z tego, co mi wiadomo, ustawa powinna być uchwalona do końca listopada i podana na miesiąc przed datą wejścia w życie do wiadomości podatnika... Też się martwię, bo w pierwszej połowie roku mamy zacząć budowęęęę......

karotka
07-11-2003, 12:23
Ja tak właśnie zrobiłam przedpłacając swojemu wykonawcy umówioną kwotę. Gwarantuje mi to wybudowanie domu po cenie jaką ustaliłam w tym roku po tegorocznych stawkach.
Jeżeli macie taką możliwośc to rezerwujcie sobie 7% VAT.

Aha! Buduję w szybkiej technologii - bale drewniane, dom w całości z wyjątkiem instalacji przywozi wykonawca.

Za fundament i instalacje niestety będę sobie musiała zapłacić zgodnie z przyszłoroczną stawką. :-?

mww
07-11-2003, 16:03
Karotka - nie chcę cię martwić, ale to jaki będziesz miała VAT jest uzależnione, jakie będą przepisy przejściowe.
Na pocieszenie dla wszystkich ( i dla mnie - mam zacząć budować na wiosnę) dzisiaj czytałam, że powstają jakieś projekty zwrotu różnicy VAT (22%-7%) dla inwestorów indywidualnych. Wcześniejszy projekt został odrzucony, ale nie wiem czemu. Nadzieja nikła znając naszych ustawodawców i ich zachłanność, ale zawsze.

Teska
08-11-2003, 19:00
a tak naprawde to nasi parlamentarzysci maja nas wszystkich gdzieś... :( i nie obchodzi ich zaden Vat.....bo przeciez oni sa tak biedni ze i tak nie beda sie budowac...tak jest ze wszystkim? drozsza benzynka???a co pewnie bo woza tylki słuzbowymi autami...takie biedasy ci nasi parlamentarzysci...oni teraz mysla jak załapac sie na stołki w Brukseli a nie o vacie....

ech.....

Ivo
11-11-2003, 08:17
Juz sie gubię w tych terminach :(

Czy istnieje jakiekolwiek wiarygodne źródło mówiące o terminie wejścia tego VAT?

Bardzo mi na tym zalezy, i pewnie większości z forumowiczów, bo materiły planuje zakupic włąśnie do maja 2004.

A czy moze wiecie czy nadal będize mozna przeznaczyć pieniądze z sprzedazy mieszkania (nowego) na budowę domu (2 lata), tak aby nie płacić podatku?

myrmota
12-11-2003, 07:34
Jedynym wiarygodnym źródłem jest ustawa VAT. Na dzień dzisiejszy 7% na materiały i usługi VAT obowiązuje do 31.12.2003 (patrz art. 51)