PDA

Zobacz pełną wersję : ...rekuperacja...



Bart30
30-01-2009, 01:31
Mam wielka prosbe do Panstwa. Otoz planuje rekuperacje w domu jednorodzinnym. Pr\eprowadzam wiele rozmow i ciagle jeszcze szukam najlepszych rozwiazan. Moje pytanie dotyczy miejsca (kierunku) plozenia czerpni. Slyszalem i czytalem juz rozne opinie. Wedlug jednych czerpnia powinna byc umiejscowiona po stronie polnocnej do polnocno wschodniej (zaznaczam, iz nie planuje GWC) z uwagi na fakt, ze latem bede mial chlodniejsze powietrze a tym samym cos w rodzaju klimatyyzacji. Z ta teza sie nie moge do konca zgodzic, gdyz w miom mniemaniu przeczy zasadnosci uzywania wentylacji z odzyskiem ciepla. W naszym klimacie jednak wieksza czesc roku jest dosc chlodna. Zwlaszcza zima w bezchmurny dzien jest jkednak szansa, ze czesc promieni slonecznych ogrzeje sciany budynku a co za tym idzie podwyzszy temperature zasysanego powietrza. W rzeczywistosci wiec wymiana ciepla pomiedzy powietrzem zuzytym a pobranym bedzie bardziej efektywna. Inna teoria z kolei kladzie nacisk na umiejscowienie czerpni od strony nawietrzenej budynku - wychodzi zachodnia, aby stworzyc cos w rodzaju nadcisnienia w instalacji. Osobiscie sklaniam sie ku opcji czerpni od strony poludniowej. Po ktorej stronie jest ona w waszych domach?? Za pomoc z gory dziekuje.

Piczman
30-01-2009, 08:50
Bart30 wyluzuj :wink:

Daj tą czerpnię tam gdzie Ci pasuje,nie licz na zyski z ciepłej ściany!
Pamiętaj tylko żeby była ok. 2 m nad ziemią i w miarę daleko od wyrzutni!!!

Bez GWC cudów nie będzie, wymiennik będzie zamarzał , no chyba że Bartosz ,,,
On podobno sobie radzi :roll:

bobvilla
30-01-2009, 10:21
j.w.

MCB
30-01-2009, 11:08
U mnie czerpnia od północy.
Latem będzie zasysać powietrze chłodniejsze.
Od południa i zachodu budynek mocno się nagrzewa.
Nie mam GWC.

MCB

kangaxx
08-04-2010, 07:05
dokładnie jak przedmówcy, polskie przepisy nie pozwalają umieszczać czerpni obok wyrzutni, nie licz na nadciśnienie z wiatru ani na ciepłą ścian a bartosz sobie faktycznie radzi i nie zamarza

adam_mk
09-04-2010, 23:26
Czerpnia od strony pól/lasu a wyrzutnia tam - gdzie gnojownik u sąsiada.
Nie odwrotnie!
Adam M.

arto72
13-04-2010, 20:48
Czerpnia od strony pól/lasu a wyrzutnia tam - gdzie gnojownik u sąsiada.
Nie odwrotnie!

no ba... a jak budujesz się pierwszy? przewidzieć się nie da :)

kitaroo
14-04-2010, 08:44
no ba... a jak budujesz się pierwszy? przewidzieć się nie da :)

No to czerpnia nie od strony drogi. Gdzie droga jest to chyba wiesz?

arto72
15-04-2010, 12:27
No to czerpnia nie od strony drogi. Gdzie droga jest to chyba wiesz?

No wiem, czerpnię mam zaprojektowaną na jednej ścianie garażu (południowej), a wyrzutnię na drugiej ścianie garażu (północnej).
Garaż oczywiście jest od strony drogi. Na szczęście to głęboka wieś i droga używana tylko przez mieszkańców (docelowo kilkanaście domów - ruch raczej znikomy).