PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek - szyba podnoszona do góry - kilka opcji



malysmok
30-01-2009, 09:11
Witam,

Pisałem w wątku o kominkach, ale nikt się nie wypowiedział. Może tutaj będzie lepiej.

Stoję przed wyborem wkładu kominkowego. Zależy mi na drzwiczkach prostych, podnoszonych do góry. Dom to parter + użytkowe poddasze (160m2). Główne źródło ogrzewania to kocioł na gaz. W kominku będę raczej palić weekendowo, ale chciałbym też mieć możliwość palenia ciągłego. Nie chciałbym też za bardzo przekroczyć 6500zł.
Na razie moje typy to:
1. LAUDEL 6876-54
2. Fonte Flamme - SPECIALVISION 760SP/054+
3. SUPRA Supra 168 (Supra UNIVERS II 201 A PN jest niestety za drogi)
4. Hajduk Prisma 1V h - jedyny stalowo-szamotowy i jedyny z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz

Bardzo proszę o poradę, który wkład byłby najlepszy. Czy może jakiś inny wkład spełniający powyższe wymagania?

Czy doprowadzenie powietrza z zewnątrz jest takie ważne?

Będę wdzięczny za wszystkie rady.

Pozdrawiam,

martadela
30-01-2009, 09:58
Czy doprowadzenie powietrza z zewnątrz jest takie ważne?
Pozdrawiam,

Jeżeli kominek nie będzie miał doprowadzenia powietrza z zewnątrz to będzie pobierał powietrze potrzebne do spalania z pomieszczenia w którym go zainstalujesz - prawda?
Tak więc będzie powiedzmy "wysysał" powietrze z pokoju, na miejsce tego wyssanego przez kominek będzie musiało napłynąć nowe - przez wentylację lub rozszczelnione okna. Czyli na mój rozum będzie zwiększał liczbę wymian powietrza w domu - będzie napływało więcej świeżego ale przede wszystkim zimnego.

Czy planujesz rekuperator? Jeżeli tak to kominek z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz to podstawa.

malysmok
30-01-2009, 11:06
Cześć,

Zapomniałem dopisać, że nie mam wentylacji mechanicznej, tylko normalną grawitacyjną.
Pisząc o doprowadzeniu powietrza z zewnątrz chodziło mi o szczelne doprowadzenie 100% powietrza z zewnątrz poprzez połączenie rurki z powietrzem bezpośrednio do wkładu.
Inna możliwość to zwykła kratka pod wkładem z przepustnicą na przykład, nie połączona bezpośrednio z wkładem.

Pozdrawiam,

malysmok
31-01-2009, 16:55
Pozwolę sobie podnieść temat.

Pozdrawiam,