PDA

Zobacz pełną wersję : mocowanie trepów drewnianych do schodów betonowych



pierwek
30-01-2009, 11:49
jak się to robi?

myślałem żeby sobie obłożyć schody betonowe drewnem ale nie wiem jak się mocuje trepy żeby nie wiercić na wylot stopni.

A może znacie jakieś stronki z fotkami z takich prac?

Myślałem o trepach bukowych (z płyty klejonej - blat kuchenny - gr 27mm)

Henryk51
30-01-2009, 13:12
Są specjalne kołki plastikowe firmy Fischer. Kołek osadzasz w otworze wywierconym w betonie a na łeb kołka (specjalny) zakładasz stopień drewniany. W drewnie wywiercasz od spodu otwór - nie na wylot- w które wchodzi łeb kołka. W systemie są także podkładki do poziomowania stopnia jak i specjalne znaczniki którymi odciskasz na drzewie rozstaw otworów pod kołki wywiercone w betonie. wadą tego jest jedynie cena - ok 1, 5 zł/ za sztukę a że trzeba ich kilka na stopień to już trochę to kosztuje. U mojej córki funkcjonuje to już cztery lata.

SławekD
30-01-2009, 13:25
Dla mnie bardzo ważną sprawą był długoletni brak skrzypienia schodów i to mi zapewnił stolarz. Jak na razie nic nie skrzypi po ok. 2,5 roku. W trepach miał przygotowane 4 otwory pod kołki, wkładał w nie coś ostrego ( punktak ) i nim zaznaczał miejsce wiercenia w betonie. Potem wklejał na klej pouliretanowy kołki, poziomował trep, po stwardnieniu kleju uzupełniał przestrzeń pod trepem pianką, wyglądało to solidnie. Dodam że wygodna metoda bo schody betonowe były bardzo nierówne i nawet większość z nich skuwane by wszystkie stopnie wyszły równe.

civic9
30-01-2009, 14:19
mój stolarz przyklejał na dwuskładnikowy klej pouliretanowy.
dodatkowe elementy pomiędzy stopniem, a trepem, stosuje tylko jeśli trzeba wypoziomować, ale i tak nadal główną funkcję pełni klej.

P.e.t.e.
30-01-2009, 20:18
A mój stolarz mocował trepy na pianę poliuretanową niskorozprężną.
Długo nie chciałem się zgodzić na takie rozwiązanie, ale pokazał mi kilka schodów w okolicy, które tak samo robił - i choć niektóre z nich mają ponad 5 lat - cały czas wszystko trzyma się idealnie, stabilnie i zupełnie bez skrzypienia...

Zobaczymy co będzie za parę lat - ale stolarz daje gwarancję - mówi, że jak coś zacznie się luzować, to zrobi mi nowe schody za darmo :D

Wito2008
30-01-2009, 20:20
a czy ktoś robił trepy z granitu , wychodzi zapewne drożej? ale chyba trwalsze