PDA

Zobacz pełną wersję : Czy pod murłatą musi być wieniec?



am00
31-01-2009, 13:34
Buduję garaż bez projektu (na tzw zgłoszenie) i mam pytanie czy pod murłatę muszę wylewać wieniec, czy może ona być jednoczesnie nadprożem do okien i drzwi. Ściany będą z BK 18cm, więźba krokwiowa, na dachu blachodachówka, spad 30stopni.
No i czekam na pomysły jak, bez wieńca, związać dach z murami, żeby wiatr go nie wyrwał?

31-01-2009, 14:07
przy podobnym budyneczku zrezygnowałem z murłaty na korzyśc wieńca

monter2
31-01-2009, 15:15
a dom ze stopem betonowym?

boszax
31-01-2009, 15:16
Brzoza znaczy,że przymocowałeś krokwie bezpośrednio do wieńca ? Możesz wstawić jakieś foty abo opisać jak to zrobiłeś?

bobvilla
31-01-2009, 15:16
Na moje oko wieniec powinien być tym bardziej, że konstrukcja krokwiowa i znaczny rozpór jest przekazywany na ściany.
Jeżeli nie robisz projektu to tak jak było wspomniane wyżej, zrezygnowałbym z murłaty i krokwie kotwił bezpośrednio do wieńca.

bobvilla
31-01-2009, 15:19
W domu ze stropem betonowym też możesz zrezygnować z murłaty.

31-01-2009, 15:24
Brzoza znaczy,że przymocowałeś krokwie bezpośrednio do wieńca ? Możesz wstawić jakieś foty abo opisać jak to zrobiłeś?
przymocowałem krokwie do wieńca za pomoca drutu gładkiego zabetonowanego w wieńcu /zagiąłem drut na krokwiach, niektóre przewierciłem i włozyłem w nie drut/
fotek nie robiłem

FlashBack
31-01-2009, 15:40
moim skromnym laikowym w tym temacie zdaniem wieniec z zakotwionymi srubami, izolacja i murlata.

Andrzej Wilhelmi
31-01-2009, 16:24
Skoro budujesz sam to po co murowany, lepiej drewniany. Nie byłoby wieńca i łatwiej rozebrać. Na czym Ty chcesz zaoszczędzić? Twój lekki dach będzie funkcjonował jak spadochron. Solidny wieniec zwiąże ściany i zadziała jak kotwica dla Twojego dachu. Gdybyś narysował sobie przekrój to byś zobaczył, że przy takim kącie nachylenia połaci posadowienie murłaty jako nadproża okien i drzwi spowodowałoby nawet przy nie dużym okapie przesłonięcie okien i uniemożliwiłoby otworzenie drzwi (oczywiście na zewnątrz). Pozdrawiam.

am00
31-01-2009, 17:20
Skoro budujesz sam to po co murowany, lepiej drewniany. Nie byłoby wieńca i łatwiej rozebrać.

Rozważam, też taką konstrukcję mieszaną. Fundament zakończony wieńcem, na to ściany z BK-12cm, na to murłata i konstrukcja dachu. Murłata dodatkowo związana z fundamentem słupkami przyległymi do ściany od wewnątrz. Byłaby to więc tak jakby konstrukcja drewniana obmurowana BK.
Zyskuję 1,5m2 powierzchni, około 500zł na kosztach materiału i jeden dzień z urlopu, którego mi zawsze brakuje.

Tylko boję się, że coś przekombinuję, bo nikt tak nie robi?

bobvilla
31-01-2009, 20:12
jeśli na wieńcu bezpośrednio krokwie, to powinny być zamocowane za pomocą specjalnych gniazd-kotew. Możesz je kupić lub ewentyalnie zrobić u ślusarza, ale nie wiem czy dużo zaoszczędzisz na tej murłacie.
Natomiast to co napisał brzoza o ściance 12 cm, jest rozwiązaniem wartym przemyślenia gdyż taki obiekt nie ma za wielu otworów w ścianach, więc sztywnośc ścian ceglanych połączonych wieńcem będzie wystarczająca.

31-01-2009, 20:56
dla wyjasnienia - wykasowałem post w którym napisałem o budowie budynku gospodarczego o sciance gr 12 cm opasanego wieńcem na którym oparto krokwie
myslałem, ze nic nie wnosi do tematu - dlatego skasowałem

kid
31-01-2009, 21:01
Buduję garaż bez projektu (na tzw zgłoszenie) i mam pytanie czy pod murłatę muszę wylewać wieniec, czy może ona być jednoczesnie nadprożem do okien i drzwi. Ściany będą z BK 18cm, więźba krokwiowa, na dachu blachodachówka, spad 30stopni.
No i czekam na pomysły jak, bez wieńca, związać dach z murami, żeby wiatr go nie wyrwał?
Kilka lat temu stawiałem taki garaż.Zmontowany był z elementów plotu betonowego o wys. 2m(taki prostokąt z wejściem).Słupki zostały przewiercone i przykrecone słupy drewniane.Na górze zmontowana rama (coś jak wieniec) i do tego przybite krokwie.Całość ocieplona styropianem od zewnątrz.Na podłodze wylewka zbrojona.Obyło sie bez fundamentów,wieńcy żelbetowych i tp.Jak dotąd stoi.Okna kupione w Castoramie o wym 1xo,5m złączone dwa ze sobą ,pasuja idealnie zamiast przęsła.

Andrzej Wilhelmi
01-02-2009, 12:02
...Tylko boję się, że coś przekombinuję, bo nikt tak nie robi?

Nic nie przekombinujesz. Zamiast tradycyjnej więźby zastosuj wiązary dachowe zwane bindrami. Mogą być wykonane z desek. Przy takim rozwiązaniu unikniesz sił rozporowych na ściany. Pozdrawiam.

marcos3
02-02-2009, 06:23
Podeję link do podobnego tematu. Są tam zdjęcia, może coś pomogą

http://forum.muratordom.pl/murlata-zelbetowa,t138974.htm

am00
02-02-2009, 11:21
Dziękuję wszystkim za dyskusję. Będzie więc chyba "po bożemu" czyli z wieńcem żelbetowym, ale w szalunku traconym z desek, które będą robić później za murłatę.