PDA

Zobacz pełną wersję : Szerokość działki a zgoda sąsiadów



Perlacco
31-01-2009, 16:42
Witam wszystkich,

Mam pytanie: Na którym etapie budowa potrzebna jest zgoda sąsiada na budowanie bliżej niż 4 mb od granicy jego działki.?
Mam działkę szerokości 15m - projekt, który wstępnie wybrałem przewiduje domek o szerokości 8,4mb. Domek posiada okna tylko na jednej bocznej ścianie. Drugą ścianę (bez okiem) chciałbym postawić ok 2m od działki sąsiada. I teraz moje pytanie: kiedy tą zgodę muszę uzyskać - zanim złożę wniosek o pozwolenie na budowę? czy może jeszcze przed wezwaniem geodety?
Czy jest specjalny formularz do wyrażenia tej zgody czy wystarczy "odręczne pismo"
Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

bombel79
31-01-2009, 17:11
z tego co wiem, to zgoda sasiadow obecnie nie ma nic do rzeczy... nie wolno budowac blizej niz 3 metry (bez okien) i 4 metry (gdy sa otwory)... no chyba ze w granicy cos juz stoi... jest co prawda opcja wystepowania do Ministerstwa Infrasruktury (nie pamietam czy przez PINB czy Wydzial Budownictwa), ale tego nei cwiczylem...

HalinaKatarzyna
31-01-2009, 18:29
Jak ma się prawo mówiące o tych 3 i 4 metrach względem studni. To że na odwiert płytszy niż 30 metrów nie wymagane jest pozwolenie to wiadomo, ale jak sprawy się maja względem odległości miejsca wiercenia od granicy działki. Czy komuś cos wiadomo, jak blisko sąsiada można wbić/wiercić studnię?

listek
31-01-2009, 18:43
Jak ma się prawo mówiące o tych 3 i 4 metrach względem studni. To że na odwiert płytszy niż 30 metrów nie wymagane jest pozwolenie to wiadomo, ale jak sprawy się maja względem odległości miejsca wiercenia od granicy działki. Czy komuś cos wiadomo, jak blisko sąsiada można wbić/wiercić studnię?

Studnia

Zgodnie z przepisami odległość studni dostarczającej wodę do spożycia przez ludzi powinna wynosić – licząc od osi studni – co najmniej:

* 5 m do granicy działki lub
* mniej niż 5 m do granicy – pod warunkiem zachowania na obydwu sąsiednich działkach pozostałych przepisowych odległości od niżej wymienionych obiektów (możliwa jest też budowa wspólnej studni na granicy dwóch działek);
* 7,5 m do osi rowu przydrożnego;
* 15 m do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń;
* 30 m do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód;
* 70 m do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego.

http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/przed-budowa/u-sasiada-za-plotem,6320_16778.htm

Perlacco
01-02-2009, 14:25
Ale jest coś takiego jak budowanie w granicy działki chyba???gdzieś o tym czytałem ale teraz nie mogę znaleźć bardziej precyzyjnych informacji.
I nie wiem jakie są warunki (czy w ogóle jakieś są) żeby można było tak postawić dom.

coulignon
01-02-2009, 14:28
musisz spojrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tam jest to napisane czy dopuszcza się zabudowę w granicy a jesli tak to dla jakiej szerokości działek taka zgoda jest wydawana.

jamles
01-02-2009, 15:23
ja pisałem do Wydziału Architektury, Starostwo odesłało do Ministerstwa Infrastruktury, które upoważniło Starostę do wydania zgody na budowę
w granicy.
Ja pisałem o budowę garażu dwustanowiskowego, dołączyłem odręcznie
napisaną zgodę sąsiadów. Trwało to parę miesięcy.

Perlacco
01-02-2009, 15:43
W Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego znalazłem taki zapis:

"Zakazuje się sytuowania na terenach ozna-czonych w planie symbolem MN budynków mieszkalnych na działkach o szerokości mniejszej niż 6,0 m i o powierzchni mniejszej niż:
1) 350 m2 dla budynku wolnostojącego,
2) 250 m2 dla budynku sytuowanego w granicy działki,
3) 150 m2 dla budynku zajmującego całą szero-kość działki."

I szczerze powiedziawszy niewiele rozumiem z tego zapisu...Może ktoś pomoże w interpretacji:(

coulignon
01-02-2009, 15:51
szukaj dalej.... chyba nie masz działki ponizej 6 m - no nie?

damianexus
01-02-2009, 15:54
Witam. Miałem bardzo podobną sytuację. Mam działkę 17m i chciałem z jednej strony postawić do mw odległości 1m od granicy. Jest to jak najbardziej możliwe. Po pierwsze przed złożeniem pozwolenia na budowę musisz uzyskać pozwolenie od sąsiada na budowę domu w odległości 1m od granicy działki a następnie musisz napisać pismo złożone przez starostwo do ministerstwa o "odstępstwo od warunków zabudowy z powodu zbyt wąskiej działki". Ministerstwo ma chyba 60 dni na rozpatrzenie tego i w 90% są to pozytywne odpowiedzi. Pójdź do wydziału geodezji albo d ostarostwa i tam Ci dokładnie powiedzą w jakiej formie napisać pismo do ministerstwa oraz w jaki sposób spisać zgodę od sąsiada.

jamles
01-02-2009, 16:05
podobno na działkach wąskich do 17m szerokości starosta może sam podjąć decyzję
o odstępstwie

tridmax
02-02-2009, 07:03
w każdym starostwie szerokośc działki, dla której nie trzeba zgody ministra jest ustalana inaczej. w białymstoku jest to 15 m (my mamy działkę 15,5m). napisalismy, pomógł architekt (załączylismy projekt, mapę z usytuowaniem, notatkę gościa od pożarnictwa, zgodę sąsiadów) i dostaliśmy zgodę.

Nie wiem czy w grę wchodzi 1 m lub 2. jak studiowałąm rozporządzenie w sprawie usytowania budynkow to mówiono o ewentualnościach: 1,5 lub w granicy. Architekt też mówił ze albo 1,5 albo w granicy. Ale zadzwoń do swojego starostwa(tam gdzie bedziesz skłądał na pozwolenie na budowę) i zapytaj sie do jakiej szerokosci działki oni uważają działkę za "wąską" .

tridmax
02-02-2009, 07:08
i jeszcze jedno

wazne przy takiej ocenie jest brak innej alternatywy usytowania domu na działce. Np. istniejące zabudowania czy wąska działka na całej jej długości - nie pozwalają na inne umiejscowienie budynku.

pierwsza rzecz: udać sie do starostwa i popytać ;) moze nie bedziesz musiał na tym etapie angażować architekta. Nam zaproponowali samemu napisac pismo i to zrobilismy, ale architekt okazał sie bardziej doświadczony.

Perlacco
03-02-2009, 20:30
Przeczytałem cały Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego i żadnych innych informacji oprócz tej zacytowanej wcześniej nie znalazłem.

MARTiiii
03-02-2009, 23:38
Przy wąskiej działce - szczególne warunki - istniej możliwość wybudowania się 1,5m od granicy działki. Decyzje wydaje starostwo czy na tej działce tak można. Wiem bo ja tak mam postawiony garaż wolnostojący za zgodą starostwa - dodatkowo notka od sąsiada (ale nie potrzebna). Jest to w przepisach te 1,5m

tmx
24-09-2009, 14:20
Przy wąskiej działce - szczególne warunki - istniej możliwość wybudowania się 1,5m od granicy działki. Decyzje wydaje starostwo czy na tej działce tak można. Wiem bo ja tak mam postawiony garaż wolnostojący za zgodą starostwa - dodatkowo notka od sąsiada (ale nie potrzebna). Jest to w przepisach te 1,5m


Witam
Mamy ten sam problem
My mamy działkę 16,5 metra ( o 0,5 metra za szeroką niestety żeby stawić na granicy działki lub 1,5 metra od granicy – nowa ustawa Ministra dot. działek do 16 metrów ).
Projekt domu ma 10,08 metrów, więc brakuje nam 0,58 m aby zmieścić się wyznaczonej granicy usytuowania budynku - 3 metry od działki sąsiada ( ściana bez okien) i 4 metry od drugiej strony.
Jakim sposobem umieściliście dom tak blisko?? Czytałam na forum, że można pisać o uzyskanie odstępstwa od przepisów budowlanych do Ministerstwa, ale gdzie??? Mamy czas do poniedziałku z podjęciem decyzji. Niestety sąsiad na 1,5 metra nie wyraża zgody, choć podobno jego decyzja nie jest dla urzędników wiążąca

Czy te przepisy 1,5 m dot. tylko garaży, czy też domów - te "szczególne warunki zabudowy", które mogą być zmienione decyzją Starostwa

Będę wdzięczna za wszelkie rady i sugestie.

Barbossa
24-09-2009, 14:50
masz wypis z MPZP?
WZ?