PDA

Zobacz pełną wersję : JAk dobrze dopasować moc grzejników do naszych potrzeb ???



Cap
06-11-2003, 09:27
Witam,

Mam wątpliwości, czy mój "fachowiec" dobrze dobrał grzejniki do mojego domu...

JAką moc grzejników powinienem przyjąć na 1m kwadratowy lub sześcienny przy wysokości 2,5-2,6m ? Dom mam zbudowany z pustaków ceramicznych (o szerokości chyba 20 cm) i zamierzam go jeszcze oceplić styropianem 10cm. Instalator powiedział mi, że temp. na wejściu będzie 55 stopni, a na wyjściu 45 stopni. Mam ulotkę z PURMO, gdzie są podane moce grzejników ale dla wyższych temperatur. JAk dobrze rozumiem - im niższa temperatura tym słabsza jest moc grzejników.

Czy jest jakiś wzór do liczenia mocy tych grzejników? Jak mam liczyć moc ogrzewania podłogowego, które mam mieć w dwóch łazienkach?

Z góry dziękuję za pomoc !

Pozdrawiam,

tom soyer
06-11-2003, 11:45
na stronie
http://www.delonghi.pl/programy/
jest fajny program doboru. sprobuj dobrac moce grzejnikow wg niego i porownaj z instalatorem. program umozliwia dobor grzejnikow przy roznych temp zasilania, pomieszczenia, przy roznych usytuwaniach grzejnika i roznych jego konstrukcjach.
przy dobrze ocieplonym budynku 80W/m˛powinno na pewno wystarczyc

tom soyer
06-11-2003, 11:46
pamietaj ze przy doborze grzejnikow istotna jest takze ilosc i wielkosc okien a nie tylko parametry scian i stropow (przegrod).

skoczek
13-11-2003, 21:43
jeżeli chodzi o grzejniki w twoim domu proponuję ci policzyć kubaturę pomieszczenia i przyjąć 50W/m3, nie podpieraj się programem de longi
każdy producent ma wskaźniki przeliczeniowe na temperatury inne niż normowe, dlatego wyniki dla purmo mogą się różnic od de longi, w przypadku przewymiarowania grzejników po ociepleniu budynku kocioł będzie pracował na niższych parametrach zasilania i powrotu co mu tylko wyjdze na zdrowie

VPS
14-11-2003, 18:50
Nie bede pisał ze najlepszy byłby projekt z obliczeniami bo to jest napewno jasne.
Orientacyjnie z mojego doświadczenia wystarczy ok 25-30 W/m3 i grzejniki dobierać na parametry 70/55.

ania
14-11-2003, 18:58
a ja właśnie to napiszę i to wielkimi literami:
NAJLEPSZY BYŁBY PROJEKT Z OBLICZENIAMI

u mnie liczył Projektant i w każdym pomieszczeniu wyszło inaczej: od 40 (w kuchni) do 100 W/m kw. (we wschodnim pokoju z dużym oknem) Wniosek: nie będę pisać bo jest oczywisty

Powodzenia

VPS
14-11-2003, 20:11
a ja właśnie to napiszę i to wielkimi literami:
NAJLEPSZY BYŁBY PROJEKT Z OBLICZENIAMI

Wniosek: nie będę pisać bo jest oczywisty

Powodzenia

I o to właśnie chodzi.

Życzę ciepełka i niskich rachunków.

Cap
20-11-2003, 13:58
WItam,

JA niestety nie mam projektanta. Mój instalator liczy moc grzejników dla parametrów 55/45/20 wg wzoru kubaturax26x2,46 (wskaźnik korekcyjny), ale wychodzi bardzo duże zapotrzebowanie ciepła i duże rozmiary grzejników. MAm trochę podłogówki w łazienkach (na powrocie z grzejników), w kuchni z regulatorem przy podłodze (taki jak w kaloryferze) i w przedpokoju (ale nie wiem jak to działa).

Nie mam mieszacza, instalator upiera się przy niskich temperaturach, a ja nie wiem co robić... (piec będzie działał z kominkiem z płaszczem wodnym).

Dziękuję za pomoc !!!

Pozdrawiam,