PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja kotłowni i garażu a rekuperator



PeWu
01-02-2009, 14:19
Witam wszystkich!

Tak się cały czas zastanawiam i nie mogę znaleźć nigdzie konkretnej informacji. Zamierzam robić w domu wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Wiem, że nawiewy są w pokojach, a wywiewy w kuchni, łazience i garderobie. Nie wiem natomiast jak ma być zrobiona wentylacja kotłowni, garażu i gdzie wyprowadzić wyciąg w kuchni.

Wydawałoby się, że z kotłowni powinien być po prostu wywiew, bo to pomieszczenie "brudne", ale ponieważ będzie tam piec gazowy, to z tego, co się dowiedziałem, to musi być normalna kratka wentylacyjna z kominem. Trochę mi się jedno z drugim kłóci. Jakbym zrobił kanał wentylacyjny z kotłowni i jednocześnie wywiew przez rekuperator, to jakby nie kombinował, to będzie kanałem wentylacyjnym zasysać powietrze, czyli źle. Jak nie zrobię wywiewu do rekuperatora, to czy to się jakoś nie będzie kłócić z całym systemem wentylacji? Może wtedy trzeba zrobić szczelne drzwi z kotłowni do reszty mieszkania? Jeśli tak, to czy trzeba wtedy zrobić nieszczelne okna?

Co do garażu, to pewnie trzeba zrobić komin wentylacyjny i już. Czy może łączy się to jakoś z systemem rekuperatora? Słyszałem o rozwiązaniu polegającym na zrobieniu wyrzutni do garażu, żeby się garaż tym zużytym powietrzem ogrzewał. Czy to ma sens? W takim przypadku i tak trzeba by było zrobić komin wentylacyjny w garażu.

A co się robi z wyciągiem nad kuchnią gazową? czy też podłącza się to do rekuperatora, robiąc w ten sposób 2 wywiewy z kuchni, z czego jeden jest włączany raz na jakiś czas? Czy jakoś inaczej?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam,
Przemek

tuviste
01-02-2009, 16:21
http://www.google.pl/search?q=site%3Aforum.muratordom.pl+o+wentylacji

http://forum.muratordom.pl/kanal-wentylacyjny-w-kuchni-okap,t142512.htm

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=38889&highlight=


poczytaj...

chase
01-02-2009, 16:40
Od ładnych kilku tygodni staram się jakoś rozpracować ten temat. To co ja zdecydowałem:

1. Garaż - wentylacja grawitacyjna.
2. Kotłownia - w moim projekcie jest ona wykorzystana jako przejście z garażu do domu. Też wentylacja grawitacyjna. Drzwi między kotłownią a resztą domu w miarę szczelne (na tyle na ile to możliwe). W kotłowni piec gazowy i ... kuchenka gazowa (płyta gazowa). Niestety w kuchni kuchenka gazowa by się "gryzła" z wentylacją mechaniczną. Więc awaryjnie gdyby nie było prądu chce mieć możliwość zagrzania wody (koszt niewielki bo gaz i tak będzie doprowadzony do kotłowni).
3. Okap. Pochłaniacz z filtrem i wyrzutem powietrza z powrotem do kuchni.

Przeczytałem wątki podane przez tuviste, rozmawiałem z projektantami wentylacji mechanicznej i na tej podstawie postanowiłem jak powyżej. Generalnie nie ma jednego słusznego (dobrego) rozwiązania.

Depi
01-02-2009, 18:41
Ja mam dokakladnie tak, jak chase.

asasello
01-02-2009, 19:43
A co sadzicie o tym pomysle aby z wyrzutni powietrza z rekuperatora zrobic nawiew do garazu? Wczesniej o tym nie myslalem ale moze jest to dobry pomysl. Mam miec w garazu komin do wentylacji grawitacyjnej, wiec tamtedy powietrze bedzie uciekac.
Problem jaki przychodzi mi do glowy, to ze bedzie solidnie wialo skoro to beda wywiewy z calego domu, ale w koncu mozna ten strumien powietrza rozdzielic i tylko czesc skierowac do garazu.

Wirecki
01-02-2009, 22:04
A co się robi z wyciągiem nad kuchnią gazową? czy też podłącza się to do rekuperatora, robiąc w ten sposób 2 wywiewy z kuchni, z czego jeden jest włączany raz na jakiś czas? Czy jakoś inaczej?
Przemek

Odradzam podłączenie okapu do reku. Czy filtry w okapie łapią 100% zanieczyszczeń? Nie sądzę... ciekawe jak będa te rurki od wewnątrz wyglądały za kilka lat. nie mam jeszcze pomysłu na wywiew z okapu, ale do reku nie pójdzie.

Znajomy, który projektował mi wentylację mechaniczną pominął kotłownię i garaż, tj. przewidział tam wentylację grawitacyjną. Z garażu do komina jest ok 2,5 m ale będzie rura do pionu wentylacyjnego w kominie.

W garażu jako opcję zaproponował wentylator wywiewny właczający sie np. na 10min po otwarciu bramy lub po właczeniu zwykłym włacznikiem.

PeWu
01-02-2009, 23:49
Dziękuję za linki i sugestie.

W podstawowych sprawach wyrobiłem sobie już zdanie (jeszcze nie ostateczne ;) ). A więc z garażu i sąsiadującej kotłowni będzie komin wentylacyjny z dwoma kanałami. Między garażem i mieszkaniem oraz kotłownią i mieszkaniem muszą być szczelne drzwi. A jeżeli chodzi o okap, to będzie oddawał powietrze spowrotem do kuchni. I tak rzadko używamy wyciągu w okapie.

Pozostają wątpliwości.
1. Czy w związku z wentylacją grawitacyjną w kotłowni, musi tam być nieszczelne okno? A może nieszczelne drzwi? Ale przez drzwi uciekałoby mi ciepłe powietrze z domu...
2. No i to wywiewanie z reku do garażu jest kuszące ze względu na tanie dogrzewanie garażu.

Pozdrawiam.

Daga&Adam
02-02-2009, 00:14
Dziękuję za linki i sugestie.
W podstawowych sprawach wyrobiłem sobie już zdanie (jeszcze nie ostateczne ;) ). A więc z garażu i sąsiadującej kotłowni będzie komin wentylacyjny z dwoma kanałami.
[...]


Dla garazu nie musisz specjalnie robic komina - strata pieniedzy. Robisz dwie dziury na scianie "na wylot" i zakladasz kratki. Pierwsza w jednym rogu na dole - nawiew, druga najlepiej po drugiej stronie (ale moze byc nawet na tej samej scianie) u gory - wywiew. I masz zalatwiona wentylacje garazu.


2. No i to wywiewanie z reku do garażu jest kuszące ze względu na tanie dogrzewanie garażu.

I wszystkie smrody z WC bedziesz mial w aucie ;) Jak Ci to nie przeszkadza, to czemu nie. W ten sposob zrobisz w garazu wentylacje nawiewna - nadcisnieniowa :) Ale czy ja wiem czy to ma sens - lepiej to brudne powietrze chyba wywalic na zewnatrz, ono wcale nie bedzie cieple (no bo z zasady to cieplo z domu powinno zostac w rekuperatorze, a nie byc wywalane na zewnatrz :)
pozdr.

HenoK
02-02-2009, 06:40
A co sadzicie o tym pomysle aby z wyrzutni powietrza z rekuperatora zrobic nawiew do garazu? Wczesniej o tym nie myslalem ale moze jest to dobry pomysl. Mam miec w garazu komin do wentylacji grawitacyjnej, wiec tamtedy powietrze bedzie uciekac.
Problem jaki przychodzi mi do glowy, to ze bedzie solidnie wialo skoro to beda wywiewy z calego domu, ale w koncu mozna ten strumien powietrza rozdzielic i tylko czesc skierowac do garazu.
Poczytaj sobie ten wątek :
http://forum.muratordom.pl/post1935866.htm#1935866 :

Puściłem ,fajnie leci sobie lekko ciepłe powietrze z rury.Pojechałem do domu .Wracam następnego dnia patrzę na termometr temp. w garażu podniosła się o kilka stopni.Myślę fajnie bedzie garaż gratisowo ogrzany.Po kolejnych dwóch dniach patrzę ,a na ścianie woda.Myślę sobie wilgoć czy co ,chodzę zaglądam ,
patrzę na dechy ,a tam nie ma żadnej szczelinki.Postawiłem drabinę i dopiero z góry zobaczyłem ,że od poziomu wylotu ,na deskach i na więżbie widać wyrażną linię oddzielającą suche dechy od mokrych.
Wody było tyle jakby kto szlauchem polał po więżbie i deskach,aż z nich kapało.
Przełaczyłem wyrzut na zew i na drugi dzień przestało byc mokro ,a pozniej regularnie wysychało.
Co Ty na to ?

PeWu
02-02-2009, 09:15
No to z tym wyrzucaniem powietrza do garażu raczej mnie przekonaliście :)

No to z tego wątku zostaje mi problem kotłowni. Co się stanie, jak zrobię w kotłowni szczelne okno, szczelne drzwi do reszty domu i kratkę wentylacji grawitacyjnej? Pewnie jak nie otworzę ani drzwi ani okna, to nic specjalnego nie będzie się działo (poza wychładzaniem kotłowni przez komin). A co jak otworzę drzwi do kotłowni? Będzie w którąś stronę wiało? W którą by nie wiało to źle, ale chyba gorzej, jak z kratki do mieszkania.

PeWu
02-02-2009, 09:31
Dodam, że zamierzam wstawić do kotłowni (pomieszczenia gospodarczego) kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Powietrze do niego doprowadzone będzie z zewtnątrz. Wentylacja grawitacyjna tego pomieszczenia nie jest chyba jakoś strasznie istotna (poza spełnieniem przepisów)?

Daga&Adam
02-02-2009, 10:03
Dodam, że zamierzam wstawić do kotłowni (pomieszczenia gospodarczego) kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Powietrze do niego doprowadzone będzie z zewtnątrz. Wentylacja grawitacyjna tego pomieszczenia nie jest chyba jakoś strasznie istotna (poza spełnieniem przepisów)?

Najlepiej to pogadaj z kominiarzem, ktory bedzie potem chaupe odbieral. Ja tam fachowcem nie jestem ale jezeli jest to kociol z zamknieta komora spalania i ma doprowadzone powietrze z zewnatrz, to moze tez wystarczy wentylacja a'la w garazu. Moze wywalic dziure, pociagnac na przeciwlegla sciane rure, tam zrobic kratke z nawiewem + druga dziura i kratka wywiewna z jakims wymuszajacym obieg powietrza malym wentylatorkiem..

Spytaj kominiarza - budowanie komina to pare tys pln, szkoda by bylo :)
pozdr.

HenoK
02-02-2009, 10:08
Dodam, że zamierzam wstawić do kotłowni (pomieszczenia gospodarczego) kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Powietrze do niego doprowadzone będzie z zewtnątrz. Wentylacja grawitacyjna tego pomieszczenia nie jest chyba jakoś strasznie istotna (poza spełnieniem przepisów)?Żeby mówić o wentylacji grawitacyjnej, to oprócz kratki wentylacyjnej wywiewnej (w kominie) musi być jeszcze nawiew. W tym wypadku najłatwiej byłoby zrealizować go z garażu, oczywiście zapewniając dostarczenie do garażu odpowiedniej ilości powietrza (kratka nawiewna).