PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ściany nie popękają?



Ulas
06-11-2003, 11:10
Jestem dopiero na etapie projektu a już zaczynają się problemy. Planjemy ściany z max 18,8 cm.+12 cm ociepl. ścianki działowe 18,8 cm.. Czy utrzymają strop betonowy i nie popękają? Moge jeszcze zmienić grubość murów i prosze o podpowiedź bo nie wiem co robić.

pitbull
06-11-2003, 11:12
Strop jest zakotwiony w wiencu ktory przenosi obciazenia rownomiernie na sciany. Nie powinny popekac, ale od tego jest projektant.

Ulas
06-11-2003, 11:39
Projektant twierdzi że nie popękają natomiast pan zajmujący się budowaniem domów uważa że mogą popękać.Może zdecydować się na 25 lub 29 cm?

06-11-2003, 11:55
Na naszym osiedlu budujemy ściany z Porotherm 18,8cm i nie ma problemu z pękaniem, ale ścianki działowe mają zawsze podparcie kondygnację niżej.
Skoro nie masz zaufania do swojego projektanta - weź projekt i spytaj innego lub doświadczonego kierownika budowy.
Ściany nie powinny pękać, ale jak już to strop w miejscu postawienia ścianki działowej piętro wyżej.

06-11-2003, 11:56
nie zalogowało mnie

ewelina
06-11-2003, 12:02
proponuję skonsultować u inżyniera konstrukcji, tym bardziej, że nalezy jednocześnie brać pod uwagę charakterystykę cieplną - przenikalność ściany + docieplenia - to się opłaca w eksploatacji

Ulas
06-11-2003, 12:38
Ewelino, w przypadku maxa jest tak że bez względu na to czy jest to ściana grubości 19 czy 29 cm.to nie daje ona ciepła.Ciepło daje styropian.Mam nadzieję że 12cm.ocieplenia wystarczy.Popytam jeszcze może ktoś mi coś podpowie.

pitbull
06-11-2003, 13:08
Uwagi powyzsze sluszne. Zeby cokolwiek doradzic trzeba obejrzec projekt.

mieczotronix
06-11-2003, 13:43
Jestem dopiero na etapie projektu a już zaczynają się problemy. Planjemy ściany z max 18,8 cm.+12 cm ociepl. ścianki działowe 18,8 cm.. Czy utrzymają strop betonowy i nie popękają? Moge jeszcze zmienić grubość murów i prosze o podpowiedź bo nie wiem co robić.

Bo to jest tak: na ściankach działowych stropu się nie opiera. Opierać to można cokolwiek, ale na ściankach nośnych. O tym z czego i jak wykonana jest ścianka nośna nie decyduje majster zajmujący się stawianiem domów, tylko projektant. Ścianka nośna musi stać na odpowiednio przygotowanym fundamencie. Sam materiał - pustak - wytrzymuje bardzo duże siły i w dobrze zaprojektowanym murze nie popęka. Ściana pęka najczęściej gdy część śiany jest podparta lepiej, a druga część gorzej, wtedy pół ściany stoi, a drugie pół jedzie w dół pod wpływem nacisku, albo też gdy na tą samą ścianę w różnych miejscach działają z góry bardzo różne siły. Czyli nie martw się Panem od budowania, tylko Panem od projektowania.

Ulas
06-11-2003, 15:49
Nie liczyłam na aż tyle odpowiedzi. Dla mnie cenna jest każda opinia. DZIĘKUJE i POZDRAWIAM.

11-11-2003, 20:49
Jeśli tylko możesz to daj szersze ściany konstrukcyjne tak aby wieniec był solidny. Konstruktorzy konstruktorami a domy budują partaczę, potem inni konstruktorzy będzą Ci robili ekspertyzy dlaczego ściany rozparło i popękały a miało być tak pięknie.

Pozdrawiam.