PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana grubości ściany z 36 na 42 - samemu?



RafalT88
02-02-2009, 21:43
Witam

Mam w projekcie budowlanym swojego domu ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego klasy 400 o grubości 360. Chciałbym zastosować bloczki o grubości 420. Czy mogę to wykonać bez konsultacji z architektem, czy też potrzebuję jego zgody? Czy to zgodne z prawem?

Sporo przeczytałęm na temat materiałów i doszedłem do wniosku, że lepiej dołożyć do bloczków (zwiększyć ich grubość) niż później inwestować dodatkowo w styropian, który pogarsza właściwości paroprzepuszczalności betonu komórkowego.

Liczę na poradę lub Wasze doświadczenia

Pozdrawiam
Rafał

lus
02-02-2009, 21:49
A w/g projektu sciana jest 1- czy 2-warstwowa?

edde
02-02-2009, 22:16
kiepskie wnioski...
lepiej dołożyć do styropianu i zmniejszyć grubość konstrukcji z 36 na np. 24 lub 18
lepiej też zadbać o prawidłową wentylację niż operować "paroprzepuszczalnością" (a mmoże wilgotnością pomieszczeń?)...

RafalT88
03-02-2009, 06:40
Ściana jest jednowarstwowa.

Co do druieej odpowiedzi to nie jestem przekonany czy są to kiepskie wnioski. Jeżeli możesz to proszę podaj współczynniki przenikania ciepła i przewodności cieplnej dla ściany 24+styropian oraz dla ściany 36 lub 42 bez styropianu. Ciekawe który wariant szybciej się zwróci? To oczywiście może być jeden ze wskaźników który nie koniecznie musi decydować o ostatecznym wyborze. Paroprzepuszczalność jest również jednym z elementów. Wydaje mi się że wszystko zależy od tego kto jaki efekt chce osiągnąć i osobiście wcale bym tego nie bagatelizował. W końcu gdyby tak było to po co produkować i kupować takie grube bloczki skoro wszystko można załaatwić bloczkiem 24 i styropianem. A jednak na rynku dostępne są materiały różnych grubości, porowatości itp...Nie chciał bym mieszkać w domu bardzo dobrze wentylowanym z kształetek styropianowych zalanych betonem - może komuś to odpowiada.

No cóż teoria to jedno a praktyka drugie, dlatego też pisząc ten post liczę raczej na doświadczenia praktyczne.

Pozdrawiam i dziękuję za odzew

tomi80
03-02-2009, 06:54
Witam

Kilku znjomych ma domy własnie z takiej odminy jak pisałeś tzn 400 o grubości 36,5 cm - w zimie cieplutko w lecie przyjemnie chłodno. Jesli zmienisz grubość ścian albo będziesz musiał zmnijszyć powierzchnie urzytkową lub powiekszyć obrys budynku. Droższe będą również funfamenty.
ps. Ja również bduje scinę jednowarstwową 36,5 cm:)

pozdrawiam

martinez44
03-02-2009, 07:18
Dobrze ci radzę: zrób 25 cm + styropian. Znajomy zrobił 44cm z porothermu i zimno jest. Gazu poszło mu tyle, że rurociąg jamalski tyle nie przesyła (metafora taka oczywiście). Przykleiłby teraz styropian ale zrobił już tynk ładny i mu żal. Ma lekki zgryz.
Ludzie nie wierzcie w ściany jednowartwowe - to pic na wodę fotomontaż.

zbigmor
03-02-2009, 07:18
Witam

Mam w projekcie budowlanym swojego domu ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego klasy 400 o grubości 360. Chciałbym zastosować bloczki o grubości 420. Czy mogę to wykonać bez konsultacji z architektem, czy też potrzebuję jego zgody? Czy to zgodne z prawem?

Sporo przeczytałęm na temat materiałów i doszedłem do wniosku, że lepiej dołożyć do bloczków (zwiększyć ich grubość) niż później inwestować dodatkowo w styropian, który pogarsza właściwości paroprzepuszczalności betonu komórkowego.

Liczę na poradę lub Wasze doświadczenia

Pozdrawiam


No to ociepl wełną, a nie styropianem.
Rafał

kkdarch
03-02-2009, 07:36
Witam
Też stoję przed takim dylematem a mianowicie chcę postawić dom z Ytonga 36,5 ale prawie wszyscy mnie od tego odwodzą.Piszę prawie wszyscy bo mam znajomego który postawił dom z Ytngu i jest bardzo zadowolony (10 lat temu jak tylko Ytong się pojawił).Wchodząc do jego domu czuje się taki zdrowy klimat i ciepło.Na parterze ma podłogówkę a na poddaszu grzejniki które i tak są prawie cały czas zakręcone bo jest ciepło.Nie widać żadnych śladów żeby były jakieś mostki termiczne lub nawet ślady po skroplinach a ma wentylację grawitacyjną.
Myślę że lepiej zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i lepsze okna bo co nam da cieplejsza ściana skoro okien i drzwi balkonowych jest około 30m2 a ściany zewnętrzne 170m2 .Wiadomo że największe straty powoduje wentylacja grawitacyjna i okna o dużej przepuszczalności .
Swoją drogą napatrzyłem się na tynki odpadające ze styropianu po nawet najmniejszych uszkodzeniach(nawet wróbel czy jaskółka potrafi znaleźć dzurkę i sobie zrobić gniazdko w ścianie.Nie wiem jak to jest z gryzoniami ,podobno lubią wchodzić w styropian.

jajmar
03-02-2009, 07:41
Sporo przeczytałęm na temat materiałów i doszedłem do wniosku, że lepiej dołożyć do bloczków (zwiększyć ich grubość) niż później inwestować dodatkowo w styropian, który pogarsza właściwości paroprzepuszczalności betonu komórkowego.



Cos poza reklama ytonga czytałes ? Conajmniej dziwny ten wniosek.
Pomyśl o 2 warswowej ścianie.

zbigmor
03-02-2009, 07:44
Witam
Też stoję przed takim dylematem a mianowicie chcę postawić dom z Ytonga 36,5 ale prawie wszyscy mnie od tego odwodzą.Piszę prawie wszyscy bo mam znajomego który postawił dom z Ytngu i jest bardzo zadowolony (10 lat temu jak tylko Ytong się pojawił).Wchodząc do jego domu czuje się taki zdrowy klimat i ciepło.Na parterze ma podłogówkę a na poddaszu grzejniki które i tak są prawie cały czas zakręcone bo jest ciepło.Nie widać żadnych śladów żeby były jakieś mostki termiczne lub nawet ślady po skroplinach a ma wentylację grawitacyjną.
Myślę że lepiej zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i lepsze okna bo co nam da cieplejsza ściana skoro okien i drzwi balkonowych jest około 30m2 a ściany zewnętrzne 170m2 .Wiadomo że największe straty powoduje wentylacja grawitacyjna i okna o dużej przepuszczalności .
Swoją drogą napatrzyłem się na tynki odpadające ze styropianu po nawet najmniejszych uszkodzeniach(nawet wróbel czy jaskółka potrafi znaleźć dzurkę i sobie zrobić gniazdko w ścianie.Nie wiem jak to jest z gryzoniami ,podobno lubią wchodzić w styropian.


W takim przypadku jak podałeś to chyba lepiej zamiast wentylacji mechanicznej o wątpliwej reputacji jeśli chodzi o oszczędności dać lepsze drzwi i okna.

jajmar
03-02-2009, 07:46
Wchodząc do jego domu czuje się taki zdrowy klimat i ciepło.

W jaki sposób odczuwasz zdrwoy klimat ? To ciekawa umiejętność. Ciepło znaczy że C.O pracuje.


Nie widać żadnych śladów żeby były jakieś mostki termiczne lub nawet ślady po skroplinach a ma wentylację grawitacyjną.


Masz kamerę termowizyjną w oku? Wpadni do mnie sprawdzisz czy nie mam jakiś mostków termicznych. :-)

kkdarch
03-02-2009, 08:34
Pod pojęciem zdrowego klimatu rozumiem to że przebywając w danym domu ,pomieszczeniu nie odczuwam suchego powietrza ani zbyt dużej wilgoci a wiem co mówię (mam problemy ze śluzówką nosa) i akurat tam mi odpowiadało.Wiele razy wchodząc do domu gdzie jest bardziej wilgotno zaraz kicham.
Nie trzeba mieć kamery termowizyjnej w oku do drobnych pomiarów wystarczy pirometr i możesz się dużo dowiedzieć!

P.S. gubisz litery :oops:

coulignon
03-02-2009, 10:11
bo sciana musi oddychać!!!!!


Matko.... Bosko.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

RafalT88
03-02-2009, 10:25
Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi choć niektóre są poprostu złośliwe. Swoją drogą szkoda bo forum jest miejscem wymiany doświadczeń a nie wymiany zgryźliwych uwag. Ok niektórzy tacy są, przyjmuje.

Jednak w pierwszym poście pytałem czy samemu można zmienić grubość ściany i czy wymaga to pozwolenia architekta, a wszyscy się rozpisujecie o wyższości "świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi" czyli która ściana lepsza. Każdy swoje chwali!!! choć przyznać muszę że to cenne uwagi z których skorzystam, ale do rzeczy:

Czy zmiana grubości ściany (na grubszą, mur jednowarstwowy) wymaga pozwolenia???

Pozdrawiam wszystkich

lus
03-02-2009, 10:48
Oczywiscie,ze wymaga zezwolenia (zmiana obrysu i wymiaru budynku), i zmiany konstrukcyjne stropu. Moze KB zaryzykuje/?/
Ja bym zamaist tego dal okna z 3 szybami ,zamiast 2, albo styrodur na wylewke,zamiast styropianu. Więcej korzyści.

blady00
03-02-2009, 10:56
zapytaj swojego kierbuda lub architekta.
Jeśli odpowiedzą ,ze wymaga to się z nimi zgadzam.
Jeśli odpowiedzą ,że nie wymaga to się z nimi nie zgadzam.

RafalT88
03-02-2009, 12:33
Dzięki za wskazówki teraz jestem ukontentowany :lol:


mpoplaw:
i jak tu nie być złośliwym ??

ps. czemu tak Cię to drażni, że ktoś zadaje pytanie które kiedyś były już zadane? Dzięki temu poznałem parę innych opinii na temat ocieplania ścian. Przecież tak naprawdę to już na tym forum chyba już wszystko zostało napisane? Niemniej jednak dzięki za pomoc :)

Pozdrawiam

q-bis
03-02-2009, 13:38
Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi choć niektóre są poprostu złośliwe. Swoją drogą szkoda bo forum jest miejscem wymiany doświadczeń a nie wymiany zgryźliwych uwag. Ok niektórzy tacy są, przyjmuje.

Jednak w pierwszym poście pytałem czy samemu można zmienić grubość ściany i czy wymaga to pozwolenia architekta, a wszyscy się rozpisujecie o wyższości "świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi" czyli która ściana lepsza. Każdy swoje chwali!!! choć przyznać muszę że to cenne uwagi z których skorzystam, ale do rzeczy:

Czy zmiana grubości ściany (na grubszą, mur jednowarstwowy) wymaga pozwolenia???

Pozdrawiam wszystkich

Nie przejmuj się :wink:
Na tym forum 1W są tępieni :D
U mnie zmiana była z 36 na 44 (PTH)-zmiany dokonał architekt na etapie adaptacji projektu. Chyba niestety jest to konieczne.
Co do Twoich zamiarów pamiętaj, że budujesz dla siebie-rady forumowiczów są różnej proweniencji-odrzucaj plewy :wink:

q-bis
03-02-2009, 14:25
Na tym forum 1W są tępieni :D
ja mam inne wrażenie, mnie się wydaje że tępieni są ci którzy wybudowali taniej i cieplej w 2W, i co gorsza pochwalili się tym na forum podając swoje kosztorysy, przecież w ulotce marketingowej Xelli czarno na białym że ściana 1W najtańsza, najcieplejsza, najzdrowsza, a tu masz trafiają się tacy co w to wątpią i do tego mają jeszcze czelność prezentować swoje doświadczenia

PS od 1,01,2009 obowiązują nowe WT dla domków, tak czy siak ściana 1W i tak wylądowała na śmietniku historii i ci co mają takie domki będą się musieli trochę napocić żeby zrobić odbiór domu

:D :D a nie mówiłem :wink:

RafalT88
03-02-2009, 16:13
ja mam inne wrażenie, mnie się wydaje że tępieni są ci którzy wybudowali taniej i cieplej w 2W, i co gorsza pochwalili się tym na forum podając swoje kosztorysy, przecież w ulotce marketingowej Xelli czarno na białym że ściana 1W najtańsza, najcieplejsza, najzdrowsza, a tu masz trafiają się tacy co w to wątpią i do tego mają jeszcze czelność prezentować swoje doświadczenia


:lol: teraz już wiem jak się nabija statystyki postowe rzędu 4000 i więcej.

Tak, Tak twój dom jest najlepszy i najcieplejszy bo jesteś najmądrzejszym forumowiczej jakiego w mojej krótkiej bytności na forum (2 dni) spotkałem, mam nadzieję że poprawiłem ci samopoczucie. Niech żyje 24 + styropian!!!
Gratuluje aktywności i wyłączam się z dalszej dyskusji.


Pozostałym dziękuję za opinie

coulignon
03-02-2009, 16:25
wiesz, bo mu tu tak złośliwe rad udzielamy. Chcemy żeby każdy kto czerpie stąd wiedzę zbudował sie jak najgorzej. w tych celach nawet fabrykujemy swoje dzienniki budów. A potem zbieramy w Tajnym Dziale forum i natrząsamy z tych co im doradziliśmy. Taka zabawa. Niejeden stracił przez nas majątek! Na szczęście nas rozszyfrowałeś. Gratulujemy. Tak naprawdę to ja też nie będę miał styropianu. Zaufałem fachowcom z Xelli i buduję ścianę z silkatu w technologii 1W grubości 48 cm. Oczywiście w dzienniku jest co innego. same bzdury tam popisałem na takich jak Ty.

W każdym razie - chylę czoła.

pablitoo
03-02-2009, 16:31
ps. czemu tak Cię to drażni, że ktoś zadaje pytanie które kiedyś były już zadane? Dzięki temu poznałem parę innych opinii na temat ocieplania ścian. Przecież tak naprawdę to już na tym forum chyba już wszystko zostało napisane? Niemniej jednak dzięki za pomoc :)

Pozdrawiam

I tak to zawsze jest ze świerzaczkami na forum ...

Przychodzą , zadają setki pytań , wymagają OD RAZU odpowiedzi , nie pofatygują sie nawet spojrzeć w stronę szukaczki ...
I jeszcze na dodatek obrażeni jak sie im zwróci uwagę ...

Kolego 88 - zwróć uwagę że TY jestes na forum od wczoraj , kolega mpoplaw od prawie 4 lat !! Udziela sie chłopina na forum , pisze , opisuje , radzi innym - ale jak przeczyta setny , taki sam wątek w którym ktoś bez zastanowienia i choćby szczątkowego zainteresowania tematem pyta i rząda to chyba może zwrócić takiemu wygodnemu delikwentowi uwagę - nieprawdaż ??
Jest to nawet WSKAZANE - i ciesz się że nie trafiłeś na Barbossę :lol:

pablitoo
03-02-2009, 16:33
Na tym forum 1W są tępieni :D
ja mam inne wrażenie, mnie się wydaje że tępieni są ci którzy wybudowali taniej i cieplej w 2W, i co gorsza pochwalili się tym na forum podając swoje kosztorysy, przecież w ulotce marketingowej Xelli czarno na białym że ściana 1W najtańsza, najcieplejsza, najzdrowsza, a tu masz trafiają się tacy co w to wątpią i do tego mają jeszcze czelność prezentować swoje doświadczenia

PS od 1,01,2009 obowiązują nowe WT dla domków, tak czy siak ściana 1W i tak wylądowała na śmietniku historii i ci co mają takie domki będą się musieli trochę napocić żeby zrobić odbiór domu

:D :D a nie mówiłem :wink:

Powiem więcej - takie domy maja być WYBURZANE !

:lol:

RafalT88
03-02-2009, 16:58
Miałem nie pisać ale nie mogę. Koledzy macie jakąś manię!!! Dlaczego bo jesteście to po 4 lata? Może o 4 lata za długo. Załóżcie sobie kółko wzajemnej adoracji, albo nie... kółko posiadaczy ścian 2W i długo-dystansowców. LUDZIE nikt nie mówił (poczytajcie) że 1W jest lepsza od 2W czy wam coś jest? Nie potraficie dyskutować???

Ja piernicze co za kraj. Samo określenie "świeżaczki" co to jest? Człowieku czy to z wojska czy z więzienia??

KULTURY, kto wam każe pisać. Ja piernicze (że się powtórze) po cholere piszecie jak was to nie interesuje. Zacznijcie 4501 wątek i tam sobie ulżyjcie.

coulignon
03-02-2009, 17:03
6 post i jak sie ładnie rzuca. :wink:

coulignon
03-02-2009, 17:06
Sporo przeczytałęm na temat materiałów i doszedłem do wniosku, że lepiej dołożyć do bloczków (zwiększyć ich grubość) niż później inwestować dodatkowo w styropian, który pogarsza właściwości paroprzepuszczalności betonu komórkowego.

Potrafimy dyskutować. Jak ktos napisze dwie bzdury w jednym zdaniu to staramy się mu pomóc. Dalej uwazasz sie za najmądrzejszego? Gratulujemy.

michalp
03-02-2009, 17:14
Ja zbudowałem z Solbetu 36 odmiany 400 - tańszy od Ytonga. I teraz już wiem, że to nie jest tak po prostu - pustak, klej i do góry. Aby faktycznie to miało sens, trzeba sporo wiedzieć, np.:
- pod oknami w warstwie "o jeden" poniżej krawędzi otworu okiennego specjalne zbrojenie;
- łączenie ścian zew z wew często z "wkładką ze styropianu", bo inaczej mostek w tym miejscu;
- wszystkie nadproża, wieńce czy elementu wylewane (jak u mnie słupki na wykuszu między oknami) - 24 cm bloczek + 6 styro + 6 płytka z betonu komórkowego lub 24 cm + 12 cm styro.

Michał

sSiwy12
03-02-2009, 17:25
PS od 1,01,2009 obowiązują nowe WT dla domków, tak czy siak ściana 1W i tak wylądowała na śmietniku historii i ci co mają takie domki będą się musieli trochę napocić żeby zrobić odbiór domu :o
A gdzie w przepisach jest napisane, ze nie można budowac 1W? Jest zapis, że ściana powinna miec nie wieksze U niż 0,3, a sporo matarialów budowlanych na ściany 1W z nadatkiem spełnia ten wymóg.
Co więcej w Rozporządzeniu w sprawie WT w par. 329 ustawodawca pozostawił inwestorowi mozliwość wyboru sposobu uzyskania "normowej" energooszczędności budowanego domu.
Nie jest prawdą, ze tylko "MAX" + 24 jest jedyna słuszna drogą. Być może jest to najtańszy sposób uzyskania niskiego "U", ale nie jedyny słuszny.
Jest wielu, którzy świadomie wybieraja inne rozwiazania i wybór taki należy uszanować.

lus
03-02-2009, 17:55
Zgadzam się z poprzednikiem.
Pozatym ściana 1W ładniej przemarza:)

pablitoo
03-02-2009, 18:04
6 post i jak sie ładnie rzuca. :wink:

Noooo - i jak się rozindyczył :lol: - aż się boję że mu żyłka pęknie ...

PS.

Ja nie mogę - jeszcze nikt mi nie napisał że ja z więzienia czy jakoś tak ... / nie mogę tego czytać normalnie /

:-?

Miki79
03-02-2009, 18:37
dajcie spokuj rafalowi on pyta i tez bym sie wkurzyl na takie odpowiedzi

pablitoo
03-02-2009, 18:47
dajcie spokuj rafalowi on pyta i tez bym sie wkurzyl na takie odpowiedzi

A ja nie - mnie by było wstyd że sam nie wykrzesałem nawet trochę energii i zainteresowania na samodzielne rozwiązanie problemu - a naprawdę w tym temacie napisane zostało już chyba wszystko - i to nie tylko u nas na forum .
Najprościej jest przyjść , i od razu pyszczyć jak zwrócą uwagę ... / pomijam wypisywanie bzdur / .

Przecież mpoplaw podał zadziornemu kogucikowi masę linków do kupy tematów jego interesujących - a zajęło mu znalezienie ich aż z 10 sek !

sSiwy12
03-02-2009, 20:04
przecież dałem wyżej linka do super ściany 1W U=0,15
zaglądałeś tam ?? może skorzystasz i wybudujesz w tej technologii ??

koszt bloczków to 280zł/m2 do tego dojdzie ciepła zaprawa, bloczki systemowe takie jak nadproża wegarki, wieńce, podokienniki, + robocizna i tynki, jak myślisz wyjdzie 400 czy 500zł/m2 ??

PS ulotka mówi czarno na białym że jest to najkorzystniejszy dla inwestora system, i komu wierzyć ??
http://www.e-cmb.pl/_var/files/PORADNIK%20MURARZA.pdf

Czyli Twoim zdaniem, nie ma tańszych rozwiazań dla ściany 1W i spełniającej warunki WT?


A może zamiast tak sie indyczyc, czytaj ze zrozumieniem i całość tego co napisałem min.
Być może jest to najtańszy sposób uzyskania niskiego "U", ale nie jedyny słuszny.


A odpisywałem na Twoje stwierdzenie:
PS od 1,01,2009 obowiązują nowe WT dla domków, tak czy siak ściana 1W i tak wylądowała na śmietniku historii i ci co mają takie domki będą się musieli trochę napocić żeby zrobić odbiór domu

Fakt, że sciana 1W jest droższa i wymaga niezwykłej staraności, nie oznacza wcale, że MAX+24 jest dla mniej zasobnych i wykonawców "partaczy", ale również, nie jest prawdą to co wypisujesz wyżej.
Tyle w tym temacie.

q-bis
04-02-2009, 07:23
dajcie spokuj rafalowi on pyta i tez bym sie wkurzyl na takie odpowiedzi

A ja nie - mnie by było wstyd że sam nie wykrzesałem nawet trochę energii i zainteresowania na samodzielne rozwiązanie problemu - a naprawdę w tym temacie napisane zostało już chyba wszystko - i to nie tylko u nas na forum .
Najprościej jest przyjść , i od razu pyszczyć jak zwrócą uwagę ... / pomijam wypisywanie bzdur / .

Przecież mpoplaw podał zadziornemu kogucikowi masę linków do kupy tematów jego interesujących - a zajęło mu znalezienie ich aż z 10 sek !

pablitoo-też kiedyś miałeś swój pierwszy post...problem do rozwiązania niezbyt nowatorski...
Czy pytającemu nie można po prostu odpowiedzieć na temat-tak jak odpowiedziano tobie? :roll:
Ku przypomnieniu:

Witam serdecznie

Jest to mój pierwszy post na forum ( jestem jednak stałym "czytaczem" tego forum od dłuższego juz czasu ) więc się przedstawię - mam na imię Paweł i jestem w trakcie budowy mojego domu .

mój domek - stan aktualny budowy jak w linku ...

Mam pytanko jak w temacie - przeszukałem forum w nadziei znalezienia odpowiedzi na moje pytanie ale poraził mnie ogrom informacji ...

Jestem w trakcie zamawiania parapetów wewnetrznych do domu - materiał - granit - jakie wymiary parapetow powinienem przyjąć i zamówić - głównie chodzi mi o głębokość parapetu - ile powinien taki parapet wystawać poza krawędź ściany - po położeniu tynku oczywiście ?? Pod parapetem bedzie się znajdował grzejnik - ile mozna taki grzejnik parapetem zasłonić - czy można tak robić czy raczej nie powinno się grzejnika zasłaniać ??

Pozdrawiam


Ciekawym czy gdyby ciebie potraktowano tak jak RafalT88 to byś się nie uniósł...
Pozdrawiam

pablitoo
04-02-2009, 07:38
Ciekawym czy gdyby ciebie potraktowano tak jak RafalT88 to byś się nie uniósł...
Pozdrawiam

Witaj - miło że przytaczasz jeden z moich pierwszych postów :)

Nie - nie uniósłbym się bo po co ?? Parapety wówczas nabyłem , przewertowałem wszystko co znalazłem , i na forum i nie tylko u nas ... Na naszym forum bardzo skąpo i przede wszystkim rozwlekle był potraktowany ten temat - więc zapytałem ...

Nie traktuj tego w ten sposób - bo możesz tak zakwestionować każde pytanie zadane w jakimkolwiek temacie ...

Mnie chodziło o to że w temacie tego wątku nawet nasza koślawa forumowa wyszukiwaczka wyrzuca mnóstwo takich samych , lub pokrewnych tematów - i tyle ...

Kilkanascie sekund poświęconych na szukanie i potem godziny czytania o tych właśnie sprawach ...

Widzę że Tobie nie sprawiło problemu wyszukanie jednego z pierwszych moich postów - więc skoro Ty mogłeś to inny nie może ??

pierwek
04-02-2009, 08:04
radę nt pogrubiać czy dokładać styro dostał kolega w drugiej odpowiedzi co jest naprawdę świetnym wynikiem jak na forum... potem dostał uzasadnienie w mało przyjemnej formie gdyż pytanie co do ściany (jaka lepsza) jest wałkowane non stop.

Nie ma co się obrażać na formę skoro dostaje się dobre rady. Ja też wkurzałem się kiedyś na kultowego już Barbossę ale po jakimś czasie zauważyłem że pomimo formy rady są jak najbardziej ok.

Nie każdemu chce się pisać od razu cały referat nt wyższości ściany 2W nad 1W i uzasadniać przykładami jak to właściciele ściany 1W i tak po 3 latach przerobili ją na 2W.

BTW zmiana grubości ściany to poważne odstępstwo od projektu i jak nadzór budowlany się kapnie (albo jak ktośj est nadgorliwy) to trzeba robić projekt zamienny (czy jak to się tam nazywa). Wczoraj rozmawiałem o tym z moim kierbudem bo chcę dać zamiast 12 15cm styro (tylko 3cm różnicy!) i mi to objaśnił. A budujęsię6m od granicy więc nie ma tu mowy o przekroczeniu minimalnej odległości itp.

RafalT88
04-02-2009, 09:15
...Nie ma co się obrażać na formę skoro dostaje się dobre rady. Ja też wkurzałem się kiedyś na kultowego już Barbossę ale po jakimś czasie zauważyłem że pomimo formy rady są jak najbardziej ok...


Oczywiście nie obrażam się bo i nie mam powodu. Rady biorę jak najbardziej poważnie nawet od osób, których formę wypowiedzi trudno mi zrozumieć. Ideą formum jest rozmowa i oczywiście formum spełnia również funkcję biblioteki doświadczeń praktycznych - tak to traktuję. Nie ma nigdzie w regulaminie że zanim zapytasz musisz przeszukać bazę, prawda?
Czasami wystarczy zamiast zgryźliwych uwag napisać "proszę....", "polecam..." to wszystko, bo w przeciwnym razie poziom dyskusji ogranicza się do przepychanek słownych i obniża się merytorycznie.

Zaczął się nowy dzień więc życzę wszystkim bez wyjątku wszystkiego dobrego.
Pozdrawiam

j-j
04-02-2009, 10:05
To ja tez spróbuję ale lekko bo aż się boję ;).


Witam

Mam w projekcie budowlanym swojego domu ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego klasy 400 o grubości 360. Chciałbym zastosować bloczki o grubości 420. Czy mogę to wykonać bez konsultacji z architektem, czy też potrzebuję jego zgody? Czy to zgodne z prawem?

Rafał

Wg mnie taka zmiana nie wymaga dodatkowych pozwoleń no chyba że ktoś będzie zajeb... upierdliwy.
Co do konsultacji z konstruktorem to jeśli bud. nie jest wieżowcem to można bez problemu raczej nawet zejść w dół z grubością a Ty chcesz w górę pójść.


Witam
Sporo przeczytałęm na temat materiałów i doszedłem do wniosku, że lepiej dołożyć do bloczków (zwiększyć ich grubość) niż później inwestować dodatkowo w styropian, który pogarsza właściwości paroprzepuszczalności betonu komórkowego.

Liczę na poradę lub Wasze doświadczenia

Pozdrawiam
Rafał

Moja porada:
Albo mało czytałeś albo doszedłeś do złych wniosków.

pzdr

RafalT88
04-02-2009, 11:01
Moja porada:
Albo mało czytałeś albo doszedłeś do złych wniosków.
pzdr

Ok, nie zaprzeczam może wyciągnąłem złe wnioski, ale wierzę że taka cecha materiału porowatego jak paroprzepuszczalność to nie fikcja. Moje rozumowianie poszło więc w kierunku takim, że oprócz tego że styropian jest z pewnością dobrym izlolatorem cieplnym to również (z uwagi na materiał) jest dobrą przegrodą dla "gazów" na przykład pary wodnej. Teraz trzeba sie zastanowić nad kompromisem pomiędzy ciepłem a tzw "oddychającą ścianą" (wiem wiem niektórzy boki zrywają na takie hasło ale ja to traktuje poważnie). Kolega wyżej pisał o wentylacji - również zgadzam się ale to dość droga impreza bo z tego co czytałem to koszt rzędu 20 000 zł razem z rekuperatorem.

Przy dzisiejszych materiałach (współczynniki przenikania i przewodności) zwrot inwestycji ocieplania styropianem rozkłada się na dość długi okres. Wypadkową powyższych (dla mnie - jeszcze do przemyślenia) jest bloczek SOLBETU 42 klasy 400 z odpowiednimi tynkami. W ten sposób izolacyjność ściany powinna być zbliżona do 24 + styropian a zachowam przy tym parametr o którym mówie.

Pozdrawiam

mario1976
04-02-2009, 11:15
Wg mnie taka zmiana nie wymaga dodatkowych pozwoleń no chyba że ktoś będzie zajeb... upierdliwy.
Co do konsultacji z konstruktorem to jeśli bud. nie jest wieżowcem to można bez problemu raczej nawet zejść w dół z grubością a Ty chcesz w górę pójść.




Przerabiałem to także na tym forum jakieś dwa lata temu. Była wielka dyskusja i wnioski były różne. Większośc jednak skłaniała się do tego, że nie jest to na tyle istotna zmiana aby konieczna była adaptacja projektu. Ja w swoim projekcie mam zgodę architekta na zmianę materiałów ścian. W związku z tym, że w projekcie była ściana 1W, a zachiało mi się 2W ze styropianem 15 cm to budynek troszkę się urósł. Zachowałem oczywiście odległości od sąsiada, zachowałem także wewnetrzne wymiary (kubatura, powierzchnie pomieszczeń bez zmian).

Wydaje mi się, że trzeba trafic na kutafona niesamowitego aby czepiał się, że ktoś miał w projeckie PHT 25 + 10 cm styropianu, a w związku ze wzrostem cen gazu i spadkiem cen styropianu ocieplił sobie pietnastką pod koniec budowy - zachowując odległości graniczne do sąsiada.

Zobaczymy jak będzie z odbiorem ale ja bym nie tragizował. Konsultowałem to z moim Kierbudem, który twierdził, że na porządku dziennym ma takie zmiany, że inwestor albo bardziej dociepla budunek (obrys się zmienia) albo brakuje mu nagle kasy i rezygnuje z 3 cm styro. Nie słyszał aby ktokolwiek miał problem z odbiorem.

pierwek
04-02-2009, 11:21
jak zmieniają się długości po obrysie budynku to jest to poważne odstępstwo od projektu... ze wszystkimi tego konsekwencjami jeżeli zostanie to wykryte - była kiedyś dyskusja nt powiększenia tarasu o pół metra (czy może 1 metr) i wstrzymaniu budowy z tego powodu na pół roku. Konsekwencje nieraz ciężko przewidzieć ale na etapie projektu przed PNB można sobie dużo rzeczy pozmieniać i później nie kombinować jak koń pod górę...

j-j
04-02-2009, 11:42
Moja porada:
Albo mało czytałeś albo doszedłeś do złych wniosków.
pzdr

...zastanowić nad kompromisem pomiędzy ciepłem a tzw "oddychającą ścianą" (wiem wiem niektórzy boki zrywają na takie hasło ale ja to traktuje poważnie). ...

Pozdrawiam

No to jak my mamy Cię traktowac poważnie ;)?
W takim razie utwierdzaj się dalej w tym w co wierzysz i oddychaj przez ściany..




Moja porada:
Albo mało czytałeś albo doszedłeś do złych wniosków.
pzdr

Przy dzisiejszych materiałach (współczynniki przenikania i przewodności) zwrot inwestycji ocieplania styropianem rozkłada się na dość długi okres. Wypadkową powyższych (dla mnie - jeszcze do przemyślenia) jest bloczek SOLBETU 42 klasy 400 z odpowiednimi tynkami. W ten sposób izolacyjność ściany powinna być zbliżona do 24 + styropian a zachowam przy tym parametr o którym mówie.

Pozdrawiam

Również złe wnioski ale skoro liczyłeś i tak Ci wychodzi to nie szukaj potwierdzenia bo tu go nie znajdziesz nam wyszło inaczej :).

Tutaj mozna udowodnić że PC się zwróci po 5 latach- wszystko zależy od założeń odpowiednio podpasowanych.

pzdr

tomi510
04-02-2009, 11:42
I tu sie w 100% zgadzam ja wstepnie miałem scianę 1W Ytong 36,5 i zmieniłem na 2W Porotherm 30 + 12 cm styropianu czyli wyjdzie ok.6cm grubiej i ani projektant który adaptował projekt ani kierownik budowy stwierdzili że nie ma co przesadzać z takimi drobiazgami czy ściana jest grubsza czy tez cieńsza o pare cm wazniejsze juz są wymiary pomieszczeń wewnatrz i wymiary okien czy też drzwi.




Wg mnie taka zmiana nie wymaga dodatkowych pozwoleń no chyba że ktoś będzie zajeb... upierdliwy.
Co do konsultacji z konstruktorem to jeśli bud. nie jest wieżowcem to można bez problemu raczej nawet zejść w dół z grubością a Ty chcesz w górę pójść.




Przerabiałem to także na tym forum jakieś dwa lata temu. Była wielka dyskusja i wnioski były różne. Większośc jednak skłaniała się do tego, że nie jest to na tyle istotna zmiana aby konieczna była adaptacja projektu. Ja w swoim projekcie mam zgodę architekta na zmianę materiałów ścian. W związku z tym, że w projekcie była ściana 1W, a zachiało mi się 2W ze styropianem 15 cm to budynek troszkę się urósł. Zachowałem oczywiście odległości od sąsiada, zachowałem także wewnetrzne wymiary (kubatura, powierzchnie pomieszczeń bez zmian).

Wydaje mi się, że trzeba trafic na kutafona niesamowitego aby czepiał się, że ktoś miał w projeckie PHT 25 + 10 cm styropianu, a w związku ze wzrostem cen gazu i spadkiem cen styropianu ocieplił sobie pietnastką pod koniec budowy - zachowując odległości graniczne do sąsiada.

Zobaczymy jak będzie z odbiorem ale ja bym nie tragizował. Konsultowałem to z moim Kierbudem, który twierdził, że na porządku dziennym ma takie zmiany, że inwestor albo bardziej dociepla budunek (obrys się zmienia) albo brakuje mu nagle kasy i rezygnuje z 3 cm styro. Nie słyszał aby ktokolwiek miał problem z odbiorem.

aglig
04-02-2009, 11:50
Witam


. Czy mogę to wykonać bez konsultacji z architektem, czy też potrzebuję jego zgody? Czy to zgodne z prawem?

Liczę na poradę lub Wasze doświadczenia

Pozdrawiam
Rafał
Kolega nalezy do osób którzy i tak zrobia po swojemu, wiec co do rodzaju sciany nie mam zamiaru doradzac. Kolega pyta czy to zgodne z prawem, więc powiem co to są zmiany istotne na które nalezy miec zgodę architekta i muszą byc uwglednione w projekcie i kolega sam wykombinuje czy to jego dotyczy:
Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) (77) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji; 3) (7 (uchylony),
4) (79) (uchylony),
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
6) (80) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

mario1976
04-02-2009, 12:20
Liczę na poradę lub Wasze doświadczenia

Pozdrawiam
Rafał


Czyli reasumując z tego co pojałem:

- porada jest taka, że trzeba to wszystko zgodnie z normami, dyrektywami, prawem, zmienić na papierku bo to znaczne odstępstwo jak ktoś chce aby mu cieplej było i mniej pyłków elektrownie emitowały w eter...a baran nie wpadł na to jak zaczynał budowę. Czyli jak ktos to zaplanował taką zmianę przed budową to niech adaptuje projekt.
- doświadczenie jest takie, że forumowicze dokładali ocieplenie i domy stoją i rozbierać nie kazali i budów nie wstrzymywali.

aglig
04-02-2009, 12:32
Kolega pytał czy to jest zgodne z prawem a nie czy to mu przejdzie. Jeśli biorąc pod uwagę że w przypadku zgłoszenia zakończenia budowy do ponad 90 % budujących nadzór budowlany nie przyjeżdza na kontrolę ( bo nie ma takiego obowiązku) i bazuje na przedstawionych dokumentach gdzie różni ludzie ( kierownik, geodeta ) mają poświadczyc iż obiekt jest zgodny z obowiązującym prawem to fakt że niektórym i piwnice przechodzą i inne grupsze rzeczy. Gorzej kiedy ktoś wejdzie w konflikt z sąsiadem a wcześniej przy wódeczce opowie jak to on budował to wtedy może byc problem a i sprawa dla prokuratury (dla kierownika i geodety).

RafalT88
04-02-2009, 12:55
No to jak my mamy Cię traktowac poważnie ;)?
W takim razie utwierdzaj się dalej w tym w co wierzysz i oddychaj przez ściany..



Drodzy koledzy, gdybym wiedział w 100% że mam racje to nie szukał bym porady lecz je udzielał. Niechcę zaczynać od początku tych wywodów poprostu proszę czytajcie uważnie i ze zrozumieniem.

Napisałem jakimi przesłankami się kierowałem formułując takie wnioski a kolega mi udowadnia na siłę że decyzję już podjąłem. Nie no..... kalpa toatalna. Ja nie dawno kupiłem projekt i dopiero doprowadzam media do działki a nie buduję!!!

Tak czy owak sporo się dowiedziałem i muszę przyznać trochę zniechęciłem do tego typu dyskusji (z pewnościa ku uciesze niektórych :D )

Tradycyjnie pozdrawiam

j-j
04-02-2009, 13:12
No to jak my mamy Cię traktowac poważnie ;)?
W takim razie utwierdzaj się dalej w tym w co wierzysz i oddychaj przez ściany..


... a kolega mi udowadnia na siłę że decyzję już podjąłem. Nie no..... kalpa toatalna. Ja nie dawno kupiłem projekt i dopiero doprowadzam media do działki a nie buduję!!!


ktoś coś Ci udowadnia?? To Ty sam sobie opinię niektorymi postami wystawiłeś.
Przede wszystkim słuchaj i czytaj a nie szukaj potwierdzenia tego w co wierzysz.

Wielu Ci doradziło 2W, dało linki o podobnej tematyce a Ty dalej swoje.

pzdr

zbigmor
04-02-2009, 13:36
Przy dzisiejszych materiałach (współczynniki przenikania i przewodności) zwrot inwestycji ocieplania styropianem rozkłada się na dość długi okres
i tajemnica się wyjaśniła, ewidentnie trafiłeś na marketingowców z Xelli którzy żeby sprzedać swoje produkty fałszują ceny konkurencji, może zastanówmy się jakie to konkretnie oni ci podali kwoty ?? 260zł/m3 styropianu ?? czy jeszcze więcej ??

PS m3 styropianu kosztuje teraz poniżej 100zł brutto z transportem i pocałowaniem w rękę, a to bezpośrednio oznacza że ocieplenie domku grubo na 20cm to kwota ok 20zł/m2 jeśli domek ma 200m2 elewacji to łączny koszt zakupu styropianu wyniesie 4000zł, przy dzisiejszych cenach nośników ciepła takie kwoty zwracają się po 2-3 sezonach, a w twoim przypadku zwróciły by się jeszcze na etapie budowy bo ocieplając styropianem mógłbyś zrezygnować z ekstra drogich bloczków systemowych

weź do reki ołówek i sam sobie sprawdź, ulotki reklamowe zacznij traktować z rezerwą, bo za 5 lat napiszesz posta
http://forum.muratordom.pl/porotherm-44-ocieplac,t147916.htm


Ale nie marketingujmy w odwrotną stronę. Po pierwsze to koszt zakupu styropianu to nie wszystko, choć to też nie kosmos, a po drugie i ważniejsze ten zwrot w 2-3 lat to też może być kompletna bzdura. Zgodzę się w pełni, że to obniży koszt ogrzewania, ale skąd bierzecie te dane o wartości tej oszczędności? Niektórzy te przykładowe 4 tysiące wydają przez 2 lata na ogrzewanie, a zaoszczędzą poprzez tą izolację może 30% (to kompletny strzał) to jak to ma się zwrócić w 2-3 lata?

q-bis
04-02-2009, 13:37
...bo za 5 lat napiszesz posta
http://forum.muratordom.pl/porotherm-44-ocieplac,t147916.htm

W którym to możesz przeczytać sporo opinii osób mieszkających w domach 1W i chwalących takie rozwiązanie. 8)

sSiwy12
04-02-2009, 14:01
Ale nie marketingujmy w odwrotną stronę.

Dokładnie. Jest to stały i zupełnie nie potrzebny "chwyt".
Dla ściany 2W podaje się wartość minimalną materiałów i z reguły bez robocizny (przecież wszyscy sa w stanie sami wykonać), a dla ściany 1W materiały z "najgórniejszej" półki + "wyśrubowaną robociznę.
Jedynym słusznym argumentem jest fakt, że koszt wykonania ściany o współczynniku U np. 0,17 w przypadku 2W jest niższy od takiego samego dla ściany 1W. Tylko jest pytanie, o ile, i czy mnie zależy na tak niskim wspolczynniku. A jak chcę mieć ścianę zgodna tylko z WT, czyli U=0,3? Może się okazać, że ściana 1W jest jednak tańsza. Pomijam tu kwestie mostków, i "oddychających" ścian.

RafalT88
04-02-2009, 14:08
i tajemnica się wyjaśniła, ewidentnie trafiłeś na marketingowców z Xelli którzy żeby sprzedać swoje produkty fałszują ceny konkurencji, może zastanówmy się jakie to konkretnie oni ci podali kwoty ?? 260zł/m3 styropianu ?? czy jeszcze więcej ??

A... i tu muszę Kolegę zdziwić, wierz lub nie ale nie czytałem aż tak dokładnie materiałów Xelli a z przedstawicielem jeszcze nie zdążyłem porozmawiać (ale na pewno zrobie to). Patrzyłem za to na artykuły "Muratora" i "Budujemy Dom". A tak na marginesie to już 3 razy pisałem o SOLBET bo ten materiał rozważam. HALO ... padło słowo rozważam bo zaraz będzie ..... meksyk

j-j
04-02-2009, 14:41
Rafale, spokojnie zwrot można wyliczyć, porządne ocieplenie styro (12-15 cm) się nie zwróci w ciągu 2-3 lat. Wszystko zalezy indywidualnie od domu ale ocieplać SIĘ OPLACA i zwor jest szybki ale nie 2-3 lata.

Specjalnie zrobiłem symulacje u siebie i:

różnica w kosztach ogrzewania przy nieocieplonych ścianach BK400 42 cm (u=0,4) i ocieplonym BK600 + 10 cm (normowe u=0,3)
300 zł/rok

koszt styro to: 12 m3= ok. 1200 zł. razem z siatką, klejem itp. może 1500 zł.

zwrot- uwzględniając odsetki itp. wg wskaźnika NPV to ok. 6 lat przy stałej kwocie kWh gazowej 0,22 gr a wiadomo że rośnie.

I jest to przy założeniu że 24 cm BK600 kosztuje tyle co 42 cm BK400 A TAK NIE JEST!!!

pzdr

zbigmor
04-02-2009, 14:49
Rafale, spokojnie zwrot można wyliczyć, porządne ocieplenie styro (12-15 cm) się nie zwróci w ciągu 2-3 lat. Wszystko zalezy indywidualnie od domu ale ocieplać SIĘ OPLACA i zwor jest szybki ale nie 2-3 lata.

Specjalnie zrobiłem symulacje u siebie i:

różnica w kosztach ogrzewania przy nieocieplonych ścianach BK400 42 cm (u=0,4) i ocieplonym BK600 + 10 cm (normowe u=0,3)
300 zł/rok

koszt styro to: 12 m3= ok. 1200 zł. razem z siatką, klejem itp. może 1500 zł.

zwrot- uwzględniając odsetki itp. wg wskaźnika NPV to ok. 6 lat przy stałej kwocie kWh gazowej 0,22 gr a wiadomo że rośnie.

I jest to przy założeniu że 24 cm BK600 kosztuje tyle co 42 cm BK400 A TAK NIE JEST!!!

pzdr

A ten styro to ktoś za darmo zamontuje? Kołki też za darmo? Co z szerokością fundamentów, parapetów i innych ewentualnych zmian koniecznych do pogrubienia ścian? Też za darmo?
Co do symulacji to tylko symulacja. Może być prawdziwa, ale nie musi. Zależy kto co chce udowodnić.

j-j
04-02-2009, 15:01
Rafale, spokojnie zwrot można wyliczyć, porządne ocieplenie styro (12-15 cm) się nie zwróci w ciągu 2-3 lat. Wszystko zalezy indywidualnie od domu ale ocieplać SIĘ OPLACA i zwor jest szybki ale nie 2-3 lata.

Specjalnie zrobiłem symulacje u siebie i:

różnica w kosztach ogrzewania przy nieocieplonych ścianach BK400 42 cm (u=0,4) i ocieplonym BK600 + 10 cm (normowe u=0,3)
300 zł/rok

koszt styro to: 12 m3= ok. 1200 zł. razem z siatką, klejem itp. może 1500 zł.

zwrot- uwzględniając odsetki itp. wg wskaźnika NPV to ok. 6 lat przy stałej kwocie kWh gazowej 0,22 gr a wiadomo że rośnie.

I jest to przy założeniu że 24 cm BK600 kosztuje tyle co 42 cm BK400 A TAK NIE JEST!!!

pzdr

A ten styro to ktoś za darmo zamontuje? Kołki też za darmo? Co z szerokością fundamentów, parapetów i innych ewentualnych zmian koniecznych do pogrubienia ścian? Też za darmo?
Co do symulacji to tylko symulacja. Może być prawdziwa, ale nie musi. Zależy kto co chce udowodnić.

Po pierwsze:
1 Toz napisałem około
2. Nie trzeba koniecznie kołkować, (a cena kołków nie jest zawrotna ja zapłaciłem w sumie ok. 100 zł)
3. Szerokość fund przy BK600 24 cm i styro nie musi być większa (standardowo 25 cm) a przy 42 cm juz chyba tak więc jest to cena dodatkowa dla fundamentu na ścianę z BK400 o gr. 42 cm.
4. Symulacja jest prawdziwa, chcesz możemy tu uśrednić ceny i wyliczę!

Piszesz że chcę coś udowodnić, :D hmm, to moizna spokojnie wykazać.

Acha właśnie sprawdzałem cenę 42 cm BK i 24 cm BK:
http://www.solbet.pl/solbet_optimal_600.php
http://www.solbet.pl/solbet_ideal.php

tak więc materiałowo 1 m2 BK 42 cm jest o ok. 60 zł droższy niż BK600 24 cm.
Do tego zmiana fundamentów na szersze?
itp.

Dajcie ceny, prosze bardzo, policzymy.


pzdr

RafalT88
04-02-2009, 18:02
Panowie

teraz ja pokusiłem się o jakieś wyliczenia i staram się być obiektywny, bo jak mówiłem decyzji nie podjąłem a robie to we własnym interesie.

ZAŁOŻENIA
1. Powierzchnia ściany => 200 m2
2. Lambda [W/m*deg] (przewodność) bloczek 420 = 0.11, bloczek 240 = 0.16, styropian = 0.042

Opór cieplny R dla ściany 420 mm
R = 0.42 / 0.11 = 3.81 [m2*deg/W]
Przewodność cieplan dla ściany 420 mm
U = 1 / R = 1 / 3.81 = 0.26 [W / m2*deg]

Opór cieplny R dla ściany 240 mm + styropian 120 mm
R1 = 0.24 / 0.16 = 1.5 [m2*deg/W]
R2 = 0.12 / 0.042 = 2.85 [m2*deg/W]
SUMA R = R1 + R2 = 4.35
Przewodność cieplan dla ściany 240 mm + styropian 120 mm
U = 1 / R = 1 / 4.35 = 0.23 [W / m2*deg]

STRATY CIEPŁA WYNIKAJĄCE Z PRZEGRÓD

q = U1 - U2 = 0.26 - 0.23 = 0.03 [W / m2*deg]

dla całej ściany => 0.03 x 200m2 = 6W / deg
dla różnicy temperatur np. 15 stopni = 6 x 15 = 90W

Według moich wyliczeń przy k/wh 0.22 zł to daje oszczędności ok 14 zł / m-c
Jeżeli się z tym zgodzicie to spróbujemy przejść do kosztów materiałów

Pozdrawiam

j-j
04-02-2009, 19:26
Panowie

teraz ja pokusiłem się o jakieś wyliczenia i staram się być obiektywny, bo jak mówiłem decyzji nie podjąłem a robie to we własnym interesie.

ZAŁOŻENIA
1. Powierzchnia ściany => 200 m2
2. Lambda [W/m*deg] (przewodność) bloczek 420 = 0.11, bloczek 240 = 0.16, styropian = 0.042

Opór cieplny R dla ściany 420 mm
R = 0.42 / 0.11 = 3.81 [m2*deg/W]
Przewodność cieplan dla ściany 420 mm
U = 1 / R = 1 / 3.81 = 0.26 [W / m2*deg]

Opór cieplny R dla ściany 240 mm + styropian 120 mm
R1 = 0.24 / 0.16 = 1.5 [m2*deg/W]
R2 = 0.12 / 0.042 = 2.85 [m2*deg/W]
SUMA R = R1 + R2 = 4.35
Przewodność cieplan dla ściany 240 mm + styropian 120 mm
U = 1 / R = 1 / 4.35 = 0.23 [W / m2*deg]

STRATY CIEPŁA WYNIKAJĄCE Z PRZEGRÓD

q = U1 - U2 = 0.26 - 0.23 = 0.03 [W / m2*deg]

dla całej ściany => 0.03 x 200m2 = 6W / deg
dla różnicy temperatur np. 15 stopni = 6 x 15 = 90W

Według moich wyliczeń przy k/wh 0.22 zł to daje oszczędności ok 14 zł / m-c
Jeżeli się z tym zgodzicie to spróbujemy przejść do kosztów materiałów

Pozdrawiam

Popraw "u" ściany jednowarstwowej na ok. 0,4 bo przy jednowarstwowej nie uzyskasz 0,26, pomijając fakt tego co pisał mpopłav dojdą Ci większe dodatki na mostki termiczne (+0,08 W/m2*K) i w sumie możesz liczyc u=ok.0,4

Przy 10 cm styro mostki będziesz miał ale na pewno trochę mniejsze (+0,05 W/m2*K) niż prz 1W więc zamiast 0,23 policz spokojnie 0,3 (wliczając też lambdę BK600 jako 0,18 wilgotną)- acha zakladałem styro 12 cm aby spełnić wymagania normy.

Co do 2W:
Pytałem u siebie o koszt ocieplenia styro za m2.
bo pomijamy fakt robienia samemu.
Wynosi ok 30 zł/m2 z siatką i klejem + materiał czyli 200m2*0,12m*100zł/m3 styro=2400 zł.
razem z robota to: 2400+200m2*30 zł.=8400 zł.

teraz 1W:
- dodaj szerszej ściany fund.- koszty nie wiem jakie może 50% większe niż fund. przy 24 cm.
- dodaj ok. 50 zł na 1 m2 BK400 o gr. 42 cm w stosunku do 1 m2 BK600 24 cm, plus droższa zaprawa klejowa
nawet różnice kosztów bym zwiększył do ok. 70 zł/m2 bo przy styro nie musisz brać jakiegoś super firmowego BK o najlepszej dokładności a przy 1W juz niestety tak.
I razem mamy:
- fund.- nie wiem :)
- różnica w BK- kompromis 60 zł/m2 czyli 60*200m2=12000 zł (tyle dopłacasz za BK400 w stos do BK600 za sam materiał)

Tyle na razie ode mnie.

pzdr




PS RafalT88 widać że potrafisz posługiwać się matematyką, dobrze ci to wróży na przyszłość, np: jak będziesz lał ławy fundamentowe i betoniarnia wystawi ci rachunek na 25m3 betonu to ty ze stoickim spokojem wyciągniesz kartkę papieru i czarno na białym udowodnisz im że twoje fundamenty to maksimum 21,5m3 a więc te brakujące 3,5m3 niech szukają u kierowcy gruszki

pzdr

Ale to święta prawda- mnie wych.uj... pewnie gdzies wylali po drodze ale nic nie mogłem udowodnić :(.

lus
04-02-2009, 19:28
mpoplaw, widac ,ze facet mysli , a to to godne pochwaly, a nie osmieszania

RafalT88
04-02-2009, 19:30
3 uwagi:
...
styropian = 0.042 ciężko ci będzie taki kupić, w handlu dostępne są 0,04 0,039 0,036 0,031
czemu styropianu tylko 12cm ?? zaszalej i dokup sobie te brakujące 8 cm
dla przykładu Przewodność cieplna dla ściany 240 mm + styropian 20 cm = 0,15-0,17

Takie warości znalazłem dla styropianu ARBET - PłYTA STYROPIANOWA EPS 042 śCIANA w sklepie internetowym ICMARKET a grubość 12 cm przyjąłem bo o takiej grubości cały czas pisaliśmy.



dla całej ściany => 0.15 x 200m2 = 30W / deg
dla różnicy temperatur w styczniu 40 stopni = 30 x 40 = 1,2kW

Według moich wyliczeń przy k/wh 0.22 zł to daje oszczędności ok 700 zł sezon, koszt ekstra 8 cm styropianu 1400zł zwrot po 2 sezonach

Co do powyższego to nie wykluczone ale muszę zestawić koszty materiałów i robocizny. Zwrot kosztów zawsze trudno jest liczyć bo zależy od przyjętych kryteriów. Osobiście 40 stopni różnicy temperatur można przyjąć ale jako wartość chwilową (w sotsunku do sezonu), jako średnią w sezonie przyjął bym 15 stopni no może 20 ale to góra.

Ideałem byłoby zestawić rachunki za gaz z dwóch bliźniaczch domów wykonanych w różnych technologiach. Ciekawe jak wychodzi...? Ja u siebie planuje dodatkowo kominek z płąszczem wodnym jako alternatywę wspomagania ogrzewania. Moi rodzice taki mają i naprawdę się sprawdza tego akurat jestem pewien bo znam rachunki obecne i te z czasów przed kominkowych.

pozdrawiam

edde
04-02-2009, 19:48
dla 2W proponuje przyjąć grubość 15cm styro lambda 0,040 90zł/m3 bo to chyba teraz najczęściej stosowane rozwiązanie, ja natomiast skusiłem się na swisspor lambda 0,032 frez 15cm 156zł/m3 (odpowiednik 18-19cm 0,040) na BK24 kl.600

TypeR
04-02-2009, 20:19
Witam,
co do ksztów ściany 1W, to u mie wyszło tak:
8,33 (bloczki ytong 40 cm) * 18 zł brutto bloczek z przywozem i rozładunkiem (ceny z wakacji 2008) - to są ściany zewnętrzne + ściana między garażem i domem.
Czyli ~ 150 zł m2
Klej na cały dom (również działówki i nośne 24 cm) - 1600 zł -
liczę 7, 61 zł na m2
cena bez robocizny ~ 157 zł brutto m2.
Jeżeli chodzi o docieplenie wieńca i nadproża, to u mnie bloczek bk 10 cm + 5 cm styropian, kształtki U + 5 cm styropian.
bloczki 10 cm grubosci - 1900 zł, kształtki U - 1600 zł
Tak to mniej więcej to wygląda, robocizna pewnie podobnie jak przy 2W, dom 128 m2 użytkowej + garaż - od wbicia łopaty do stropów, działówek, scianki kolankowej, docieplenie wieńca, murłaty - 27 tys. zł

Tak wygląda w miarę realnie koszt budowy z BK 1W, fundamenty tej samej szerokości tyle że bloczki przewieszone do środka na 6 cm, po dociepleniu fundamentu styro 10 cm wychodzi na równo ze ścianą.
Jak to się ma do 2W? Nie wiem nie liczyłem, miało być 1 W więc nie zawracałem sobie głowy przeliczaniem.
Pozdrawiam - Daniel

RafalT88
04-02-2009, 20:35
....Tak to mniej więcej to wygląda, robocizna pewnie podobnie jak przy 2W, dom 128 m2 użytkowej + garaż - od wbicia łopaty do stropów, działówek, scianki kolankowej, docieplenie wieńca, murłaty - 27 tys. zł...


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, 27 tyś to robocizna?

TypeR
04-02-2009, 20:40
....Tak to mniej więcej to wygląda, robocizna pewnie podobnie jak przy 2W, dom 128 m2 użytkowej + garaż - od wbicia łopaty do stropów, działówek, scianki kolankowej, docieplenie wieńca, murłaty - 27 tys. zł...


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, 27 tyś to robocizna?

Tak, robocizna.

j-j
05-02-2009, 08:01
Koniec wyliczeń?

Na razie naistotniejsze jest chyba to że różnica w dopłacie za BK400 42 cm w stosunku do BK600 24 cm jest większa prawie 1,5 x niż zrobienie 12 cm styro (robocizna + materiał) a tu jeszcze przyjdą mniejsze koszty eksploatacyjne przy styro więc zwrot od razu (już przy samych kosztach inwestycji) przy porównaniu takich rozwiązań.


pzdr

RafalT88
05-02-2009, 09:22
Koniec wyliczeń?

Na razie naistotniejsze jest chyba to że różnica w dopłacie za BK400 42 cm w stosunku do BK600 24 cm jest większa prawie 1,5 x niż zrobienie 12 cm styro (robocizna + materiał) a tu jeszcze przyjdą mniejsze koszty eksploatacyjne przy styro więc zwrot od razu (już przy samych kosztach inwestycji) przy porównaniu takich rozwiązań.
pzdr

Jasne że będę dalej liczył ale mam troche roboty teraz w pracy i nie zabardzo mam czas
do usłyszenia

coulignon
05-02-2009, 15:09
podstawiłem sobie do OZC
1. styro 12 cm +bk 24
2. BK klasy 500 (nie było 400) grubosci 420 mm

Różnica 4000 kwh rocznie na korzysć ściany 2W
Dla domku o powierzchni uzytkowej 134 m2. Pow scian - około 150 m2

sSiwy12
05-02-2009, 15:59
Koniec wyliczeń?

Na razie naistotniejsze jest chyba to że różnica w dopłacie za BK400 42 cm w stosunku do BK600 24 cm jest większa prawie 1,5 x niż zrobienie 12 cm styro (robocizna + materiał) ..........
pzdr

Nie wiem jak to liczysz, ale na moim terenie koszt robocizny ocieplenia średnio wynosi 60zł/m2 :evil:

I taka ciekawostka. U nas ( na wsi i w lesie) styropianem ocieplają nieliczni. Króluje 1W z "ciepłych bloczków, ewentualnie docieplonych 5 - 10cm wełną (raczej 5 niż 10). Co ciekawe, gazu z rury brak. Ogrzewanie gazem z butli, kotły na paliwa stałe (w mniejszości), i ostatnio PCi (w tamtym roku ponad 60 instalacji - w tym zmiana sposobu ogrzewania budynków istniejacych). Kominki raczej bez płaszcza wodnego - w większości typowo rekreacyjne.
Wszedzie wentylacja grawitacyjna.
I tak się zastanawiam, jest to region o najwiekszym bezrobociu, w sumie biedny. Emeryci i renciści z "francji" i kopalni - wymarli, a mimo to dalej się tak buduje "bogato" i zupelnie "nieoszczędnie".

coulignon
05-02-2009, 16:21
Sarmacka natura... Stać mnie. A dom musi byc drogi. W budowie. W utrzymaniu. Kiedys byłem na wykładzie Gintera Schlagowskiego o domacha pasywnych. Tez był zdziwiony rozrzutnością naszego Narodu.

j-j
05-02-2009, 19:23
Koniec wyliczeń?

Na razie naistotniejsze jest chyba to że różnica w dopłacie za BK400 42 cm w stosunku do BK600 24 cm jest większa prawie 1,5 x niż zrobienie 12 cm styro (robocizna + materiał) ..........
pzdr

Nie wiem jak to liczysz, ale na moim terenie koszt robocizny ocieplenia średnio wynosi 60zł/m2 :evil:

I taka ciekawostka. U nas ( na wsi i w lesie) styropianem ocieplają nieliczni. Króluje 1W z "ciepłych bloczków, ewentualnie docieplonych 5 - 10cm wełną (raczej 5 niż 10). Co ciekawe, gazu z rury brak. Ogrzewanie gazem z butli, kotły na paliwa stałe (w mniejszości), i ostatnio PCi (w tamtym roku ponad 60 instalacji - w tym zmiana sposobu ogrzewania budynków istniejacych). Kominki raczej bez płaszcza wodnego - w większości typowo rekreacyjne.
Wszedzie wentylacja grawitacyjna.
I tak się zastanawiam, jest to region o najwiekszym bezrobociu, w sumie biedny. Emeryci i renciści z "francji" i kopalni - wymarli, a mimo to dalej się tak buduje "bogato" i zupelnie "nieoszczędnie".

Siwy, masz rację zalezy od regionu. U mnie robocizna jako: styro + klej i siatka to ok 30-40 zł/m2.

Skoro 1 m2 w materiale BK400 42 cm jest droższy o prawie nawet 70 zł niż BK600 24 cm (bo BK600 24 cm wystarczy nawet "nie firmowy") tzn że za robociznę ocieplania i materiał możesz zaplacić właśnie nawet 70 zł/m2 i inwestycyjnie wyjdziesz na 0 a więc już po roku zarabiasz na ociepleniu.
Tak więc totalnie nie kalkuluje się robić 1W a tym bardziej 42 cm BK400.
Zdecydowanie należy ocieplac i robić 2W.

pzdr

Krisker
06-02-2009, 06:55
PS ta cena obejmuje tez wykonanie tynku zewnętrznego, a w ścianie 1W tego kosztu nikt jeszcze nie sumował, więc kolejny minus ściany 1W


Tyle samo co na styropianie.

RafalT88
06-02-2009, 12:53
Panowie

teraz ja pokusiłem się o jakieś wyliczenia i staram się być obiektywny, bo jak mówiłem decyzji nie podjąłem a robie to we własnym interesie.

ZAŁOŻENIA
1. Powierzchnia ściany => 200 m2
2. Lambda [W/m*deg] (przewodność) bloczek 420 = 0.11, bloczek 240 = 0.16, styropian = 0.042

Opór cieplny R dla ściany 420 mm
R = 0.42 / 0.11 = 3.81 [m2*deg/W]
Przewodność cieplan dla ściany 420 mm
U = 1 / R = 1 / 3.81 = 0.26 [W / m2*deg]

Opór cieplny R dla ściany 240 mm + styropian 120 mm
R1 = 0.24 / 0.16 = 1.5 [m2*deg/W]
R2 = 0.12 / 0.042 = 2.85 [m2*deg/W]
SUMA R = R1 + R2 = 4.35
Przewodność cieplan dla ściany 240 mm + styropian 120 mm
U = 1 / R = 1 / 4.35 = 0.23 [W / m2*deg]

STRATY CIEPŁA WYNIKAJĄCE Z PRZEGRÓD

q = U1 - U2 = 0.26 - 0.23 = 0.03 [W / m2*deg]

dla całej ściany => 0.03 x 200m2 = 6W / deg
dla różnicy temperatur np. 15 stopni = 6 x 15 = 90W

Według moich wyliczeń przy k/wh 0.22 zł to daje oszczędności ok 14 zł / m-c
Jeżeli się z tym zgodzicie to spróbujemy przejść do kosztów materiałów

Pozdrawiam

Koledzy zacząłem liczyć straty ciepła wynikające z różnych technologii wznoszenia ścian to teraz szybko policze koszt samej ściany (ceny brałem ze sklemu www.icmarket.pl)

ZAŁOŻENIA

Ściana 200 m2
SOLBET IDEAL 42 cm 17,70 zł/szt.
SOLBET OPTIMAL 24 cm 9,72 zł/szt.
STYROPIAN ARBET EPS040 97 zł/m3
KLEJ Stopter K-20 30,32 zł/op.
Robocizna murowanie 20 zł/m2
Robocizna ocieplanie 15 zł/m2

Koszty ściany 1W 42 cm => 28 780 zł

Bloczki 1400 szt x 17,70 zł = 24 780 zł
Robocizna 200 m2 x 20 zł = 4 000

Koszty ściany 2W 24 + 12 cm => 24 036 zł

Bloczki 1400 szt x 9,72 zł = 13 608 zł
Robocizna 200 m2 x 20 zł = 4 000
Styropian 24 m3 x 97 zł = 2 328 zł
Klej 36 op. x 25 zł = 1 100
Robocizna 200 m2 x 15 zł = 3 000 zł

WNIOSKI

Wykonanie ściany 1W jest droższa ok 4 700 zł
Eksploatacja 1W droższa 14 zł / m-c (według wcześniejszych wyliczeń)

Z bólem serca przyznaje że 1W jest droższa (z teraz żeby podnieść ciśnienie niektórym : ALE ODDYCHA!!! hahhahahh......)

pozdrawiam

j-j
06-02-2009, 13:06
Panowie

teraz ja pokusiłem się o jakieś wyliczenia i staram się być obiektywny, bo jak mówiłem decyzji nie podjąłem a robie to we własnym interesie.

ZAŁOŻENIA
1. Powierzchnia ściany => 200 m2
2. Lambda [W/m*deg] (przewodność) bloczek 420 = 0.11, bloczek 240 = 0.16, styropian = 0.042

Opór cieplny R dla ściany 420 mm
R = 0.42 / 0.11 = 3.81 [m2*deg/W]
Przewodność cieplan dla ściany 420 mm
U = 1 / R = 1 / 3.81 = 0.26 [W / m2*deg]

Opór cieplny R dla ściany 240 mm + styropian 120 mm
R1 = 0.24 / 0.16 = 1.5 [m2*deg/W]
R2 = 0.12 / 0.042 = 2.85 [m2*deg/W]
SUMA R = R1 + R2 = 4.35
Przewodność cieplan dla ściany 240 mm + styropian 120 mm
U = 1 / R = 1 / 4.35 = 0.23 [W / m2*deg]

STRATY CIEPŁA WYNIKAJĄCE Z PRZEGRÓD

q = U1 - U2 = 0.26 - 0.23 = 0.03 [W / m2*deg]

dla całej ściany => 0.03 x 200m2 = 6W / deg
dla różnicy temperatur np. 15 stopni = 6 x 15 = 90W

Według moich wyliczeń przy k/wh 0.22 zł to daje oszczędności ok 14 zł / m-c
Jeżeli się z tym zgodzicie to spróbujemy przejść do kosztów materiałów

Pozdrawiam

Koledzy zacząłem liczyć straty ciepła wynikające z różnych technologii wznoszenia ścian to teraz szybko policze koszt samej ściany (ceny brałem ze sklemu www.icmarket.pl)

ZAŁOŻENIA

Ściana 200 m2
SOLBET IDEAL 42 cm 17,70 zł/szt.
SOLBET OPTIMAL 24 cm 9,72 zł/szt.
STYROPIAN ARBET EPS040 97 zł/m3
KLEJ Stopter K-20 30,32 zł/op.
Robocizna murowanie 20 zł/m2
Robocizna ocieplanie 15 zł/m2

Koszty ściany 1W 42 cm => 28 780 zł

Bloczki 1400 szt x 17,70 zł = 24 780 zł
Robocizna 200 m2 x 20 zł = 4 000

Koszty ściany 2W 24 + 12 cm => 24 036 zł

Bloczki 1400 szt x 9,72 zł = 13 608 zł
Robocizna 200 m2 x 20 zł = 4 000
Styropian 24 m3 x 97 zł = 2 328 zł
Klej 36 op. x 25 zł = 1 100
Robocizna 200 m2 x 15 zł = 3 000 zł

WNIOSKI

Wykonanie ściany 1W jest droższa ok 4 700 zł
Eksploatacja 1W droższa 14 zł / m-c (według wcześniejszych wyliczeń)

Z bólem serca przyznaje że 1W jest droższa (z teraz żeby podnieść ciśnienie niektórym : ALE ODDYCHA!!! hahhahahh......)

pozdrawiam

Jesli przyjąłeś przy eksploatacji takie "u" jak wcześniej to zbyt optymistycznie dla 1W a więc eksploatacyjnie będzie zysk dużo większy niż 14 zł/m jak pisałem wyżej ale to już nie istotne jak widać.

NARESZCIE PROBLEM 1W Z GŁOWY, NIE WARTO!
I NIECH KAŻDY TO PAMIĘTA! ;).

pzdr

coulignon
06-02-2009, 13:09
podstawiłem sobie do OZC
1. styro 12 cm +bk 24
2. BK klasy 500 (nie było 400) grubosci 420 mm

Różnica 4000 kwh rocznie na korzysć ściany 2W
Dla domku o powierzchni uzytkowej 134 m2. Pow scian - około 150 m2

kolega przeczytał to co napisałem?
4000 kWh to :
800 zł przy ogrzewaniu gazem
1600 zł przy ogrzewaniu prądem.

dla 200 m2 ściany proporcjonalnie więcej.


Jeśli zkładasz że ściana jest od oddychania to pomnóż sobie to przez 2 - współczynnik przenikalności znacznie się pogorszy dla ścinay wilgotnej.
Oddychanie ścian nie jest zjawiskiem fizycznym. Jest zjawiskiem marketingowym.

RafalT88
06-02-2009, 13:37
Jeśli zkładasz że ściana jest od oddychania to pomnóż sobie to przez 2 - współczynnik przenikalności znacznie się pogorszy dla ścinay wilgotnej.
Oddychanie ścian nie jest zjawiskiem fizycznym. Jest zjawiskiem marketingowym.

Wiedziałem że komentarz nie pozostanie bez echa, ale tu muszę też się wypowiedzieć, niestety jesteś w wielkim błędzie i to naprawdę. "Oddychanie" czyli przenikanie gazu przez materiał w tym wypadku stały to JAK NAJBARDZIEJ ZJAWISKO FIZYCZNE. weź książke i poczytaj a nie z uporem maniaka cytujesz wyniki z programu którego zasad konstrukcji pewnie nawet nie rozumiesz. Ot wyskoczyła cyferka i jest. ZJAWISKO FIZYCZNE pamiętaj.

To co policzyłem jest wielkim przybliżeniem dającym jedynie pogląd i nie twierdze że program jest gorszy bo napewno jest dużo lepszy - napisany przez ludzi mających dużą wiedze.

Pozostawmy więc kwestię "oddychania" indywidualnemu wyborowi a wyliczone dane przyjmijmy jako poglądowe.

aglig
06-02-2009, 14:16
Zapytam z przekorą a jak ocieplisz wełną ( oddycha czy nie oddycha)

coulignon
06-02-2009, 14:16
ok! Twoja kasa. Twoje wydatki. Twoja decyzja.

http://forum.muratordom.pl/czy-sciana-oddycha-welna-czy-styropian-mity-i-fakty,t44269.htm

coulignon
06-02-2009, 14:23
"Oddychanie" czyli przenikanie gazu przez materiał w tym wypadku stały to JAK NAJBARDZIEJ ZJAWISKO FIZYCZNE..


Acha... Czyli co - rozumiem że przez ściany chcesz wypuścić z domu CO2 a wpuścić tlen? Super! Zaoszczędzisz na kominach! Jesetś genialny! Tylko pamiętaj żeby nie malować w środku - farba akrylowa dość skutecznie uniemozliwia przenikanie czegokolwiek. Konsekwencja to podstawa.

Drodzy Forowicze - tak wygląda ofiara marketingu. Pochylmy się i zapalmy kagaenek..... Oświaty. Nic więcej już nie pomoże.

aglig
06-02-2009, 14:23
A poza tym z twoich wypowiedzi wnioskuje jedno nie o oddychanie tu chodzi ale o akumulacyjnośc, a to są dwie różne sprawy.

RafalT88
06-02-2009, 16:39
Acha... Czyli co - rozumiem że przez ściany chcesz wypuścić z domu CO2 a wpuścić tlen? Super! Zaoszczędzisz na kominach! Jesetś genialny!

Drodzy Forowicze - tak wygląda ofiara marketingu. Pochylmy się i zapalmy kagaenek..... Oświaty. Nic więcej już nie pomoże.

Kolego Coulignon to co napisałeś powyżej dowodzi jedynie tego jak bardzo nie rozumiesz tego o czym piszesz. Śmiejesz się z tego i co gorsza sam narażasz się na śmieszność. Króciutko Ci to wyjaśnię. Nie wpuszczasz do domu CO2 z zewnątrz i nie wypuszczasz z domu tlenu przez ściany dlatego że stężenie obydwu gazów w powietrz po obydwu stronach muru jest niemalże takie same. Oznacza to że ciśnienia cząskowe CO2 są takie same więc gaz ten nie będzie przenikał przez ścianę (pomnóż stężenie procentowe gazu np. O2 przez ciśnienie mieszeniny w tym wypadku powietrza a dowiesz się jakie jest ciśnienie parcjalne substancji w gazie). Tak to już jest że przyroda lubi równowagę i sama do niej dąży. To prosta i elementarna wiedza z zakresu fizyki. Więc jeszcze raz zwracam uwagę że paroprzepuszczalność to zjawisko czysto fizyczne z czym ty się nie zgadzasz bo poprostu nie rozumiesz podstawowych praw fizyki.

A teraz zastanów się dlaczego na dachu kładziesz folię paroprzepuszczalną (chyba położyłeś czy też nie wierzysz w ulotki). Pomyśl jakie spełnia zadanie? Więc jeszcze raz proszę NIE KWESTIONUJ TEGO CZEGO NIE ROZUMIESZ. PYTAJ TO NIE WSTYD. JA BYNAJMNIEJ TAK ROBIĘ.


Drodzy Forowicze - tak wygląda ofiara marketingu. Pochylmy się i zapalmy kagaenek..... Oświaty. Nic więcej już nie pomoże.

Teraz przyjacieku otwórz książkę i sprawdź jeśli nie wierzysz a potem zgaś kaganek zapalony dla mnie i w ramach przyzwoitości zapal go sobie sam.

Pozdrawiam

RafalT88
06-02-2009, 16:44
A poza tym z twoich wypowiedzi wnioskuje jedno nie o oddychanie tu chodzi ale o akumulacyjnośc, a to są dwie różne sprawy.

Polecam post wyżej. i potwierdzam że piszę i mam na myśli paroprzepuszczalność. Akumulacja ciepła to inna cecha materiału. Gdybyś przypbrał rozmiary bakterii to zobaczyłbyś pory w betonie komórkowym wielkości tunelu pod kanałem LaManche.

coulignon
06-02-2009, 16:46
ok. Czyli na czym wg Ciebie polega oddychanie ściany? Co chcesz usuwać przez tą przegrodę?

RafalT88
06-02-2009, 17:00
ok. Czyli na czym wg Ciebie polega oddychanie ściany? Co chcesz usuwać przez tą przegrodę?

To co napisałem poprzednio dotyczy Twojego stwierdzenia odnośnie wymiany CO2 lub O2. Aco do tego co chcę aby przez ścian przenikało to łatwo znajdziesz odpowiedź odpowiadając sobie na pytanie jaką rolę spełnia folia paroprzepuszczalna na Twoim dachu. I mam pytanie czy strych wykończyłeś karton-gipsem :D a nad nim masz włnę i folię a potem dachówkę. Mam nadzieję że wiesz o co mi chodzi.

Jeżeli nie wierzysz w zjawisko paroprzepuszczalności to zerwij folię z dachu i doradzaj tak innym to zaoszczędzą na budowie.

Pozdrawiam

coulignon
06-02-2009, 17:07
ok. Czyli chcesz usuwać parę wodną. Czy nie obawiasz się że wprowadzając wilgoc do przegrody znacznie zwiększasz jej przewodność cieplną?

RafalT88
06-02-2009, 17:12
ok. Czyli chcesz usuwać parę wodną. Czy nie obawiasz się że wprowadzając wilgoc do przegrody znacznie zwiększasz jej przewodność cieplną?

Ja naprawdę nie chcę zrobić hermetycznego domu i usuwać wilgoci przez ścianę. Powtarzm to od początku, że to jedna z cech betonu komórkowego i nie należy tego bagatelizować i traktować jako hasło reklamowe. to istnieje i tyle a wybou dokonujemy sami.

Lece do sklepu bo muszę zrobić zakupy

na razie

coulignon
06-02-2009, 17:24
Wow! Czyli trochę przez ścianę a trochę nie :wink:

Super.
Naprawdę.

Czyli zbudujesz droższą ścianę o gorszych własnościach cieplnych w imię tego że być może ona zadziała jak wentylacja ale tylko trochę.

Pozwól że tymczasem oddalę się z Twojego tematu by nigdy do niego nie powrócić. Twoja logika mnie przerasta.

Tak mi się przypomina jedno zdarzenie - siedziałem z moimi klientami (zajmuje się technologiami w branży chemii budowlanej) i wymyśliliśmy farbę "oddychającą" do wnętrza. Trochę ubawiliśmy sie z tego pomysłu i skwitowaliśmy że chyba nie ma tak naiwnych ludzi którzy mogliby w to uwierzyć. Muszę im pokazać Twoje posty. Może jednak ruszą z produkcją. Puszka farby gratis - prezent ode mnie. Pozdrawiam Serdecznie!

RafalT88
06-02-2009, 18:30
Wow! Czyli trochę przez ścianę a trochę nie :wink:

Super.
Naprawdę.

Czyli zbudujesz droższą ścianę o gorszych własnościach cieplnych w imię tego że być może ona zadziała jak wentylacja ale tylko trochę.

Pozwól że tymczasem oddalę się z Twojego tematu by nigdy do niego nie powrócić. Twoja logika mnie przerasta.


Wszystko fajnie, tylko czemu nie wspominasz nic o folii. Pytałęm Ciebie o to parę razy. Czyli rozumiem że to pytania zbyt banalena a może nawet retoryczne. Wyjmujesz z kontekstu zdania i na nich budujesz swoje prześmiewcze teorie. Osobieśnie niesłucham doradców bo skąd czerpią swoją wiedze: ze szkoleń i ulotek (a przypisywaliście to mnie). Natomiast kiedy wytłumaczyłem ci:

Acha... Czyli co - rozumiem że przez ściany chcesz wypuścić z domu CO2 a wpuścić tlen?



Kolego Coulignon to co napisałeś powyżej dowodzi jedynie tego jak bardzo nie rozumiesz tego o czym piszesz. Śmiejesz się z tego i co gorsza sam narażasz się na śmieszność. Króciutko Ci to wyjaśnię. Nie wpuszczasz do domu CO2 z zewnątrz i nie wypuszczasz z domu tlenu przez ściany dlatego że stężenie obydwu gazów w powietrz po obydwu stronach muru jest niemalże takie same. Oznacza to że ciśnienia cząskowe CO2 są takie same więc gaz ten nie będzie przenikał przez ścianę

Tego już nie komentujesz bo zdałeś sobie sprawę, że tego poprostu nie wiesz i brak ci argumentów. Ja tego nie potępiam, ale nie pisz zdań przepełnionych drwiną na bazie innego wyjętego z kontekstu.

Powiedz proszę, dlaczego wierzysz że folia paroprzepuszczalna przepuszcza wilgoć (oprócz tego że tak się nazywa) a dlaczego nie wierzysz żę beton kom. też posiada taką właściwość. To nie moja logika cię przrasta tylko brak wiedzy w tym zakresie. Ja nie zajmuje się technologią chemii budowlanej ale jestem chemikiem i możecie mi wstawiać różne cuda ale z pewnymi rzeczami poprostu przestańmy dyskutować bo to już nie jest merytoryczne. Możesz napisać jakimi technologiami się zajmujesz?

coulignon
06-02-2009, 19:21
Powiedz proszę, dlaczego wierzysz że folia paroprzepuszczalna przepuszcza wilgoć (oprócz tego że tak się nazywa) a dlaczego nie wierzysz żę beton kom. też posiada taką właściwość.

No dobra.
Oddychanie ścian w założeniu jest to odprowadzanie pary wodnej.
Naprawdę nie przyszło Ci do głowy że "oddychanie ścian"jest zjawiskiem bardzo ale to bardzo niepożądanym? Jesli ktoś juz się decyduje na ścianę 1W to powinień dać od środka paroizolację a nie cieszyć się że mu ściana oddycha. Pomyśl chwile nad tym.
To samo z wełną na poddaszu,oprócz umozliwienie odprowadzenia wilgoci (niekoniecznie przez folię wysokparoprzepuszczalną ) dużo ważniejszą sprawą jest uniemożliwienie dopływu tej wilgoci do wełny.

Tak więc producenci ścian 1W z uporem maniaka promują "oddychanie ścian" wiedząc że takiego zjawiska nie ma. Jeśli by było to taka ściana straciłaby i tak mizerne własności izolacyjne.

Zajmuję się technologiami farb i tynków. Przez to fizyka budowli nie jest mi obca.
Więcej krytycyzmu wobec własnej wiedzy życzę.

RafalT88
06-02-2009, 19:55
Mimo wszystko cieszę sie że tak piszesz bo to już jakiś postęp. Po opublikowaniu ponad 90 postów przyznajesz że zjawisko paroprzepuszczalności istnieje. Przejrzyj swoje posty a przyznasz że negowałeś to zjawisko przez całą dyskusję. Ja nie upieram się przy 1W bo jak mówiłem na początku tak mam w projekcie a moje uczestnictwo na forum miało rozwiać moje wątpliwości. Kształtuje swoje zdanie w czasie całej tej dyskusji i polecam to również innym. Miejmy otwarte umysły i nie zaprzeczajmy czemuś tylko daltego że czegoś nie rozumiemy lub nie wiemy. Ani Ty ani ja czy pozostali członkowie forum nie jesteśmy Alfa i Omogą. Może nie tylko my ale i kotś kto czyta to wszystko wyciągnie jakieś wnioski dla siebie (mieliśmy ponad 1000 wyświetlkeń)

Pozdrawiam

zbigmor
06-02-2009, 20:27
Jeśli pozwolicie (a nawet jeśli nie) to wtrącę swoją opinię na temat paroprzepuszczalności ścian. Oczywiście ono istnieje, czemu próbują zaprzeczać budujący w sposób uniemożliwiający to zjawisko, a wychwalać budujący w sposób nie uniemożliwiający działania tego zjawiska. Jak z reguły w każdym sporze należy teorię i praktykę wypośrodkować. Zjawisko fizyczne jak najbardziej istnieje, ale nie ma też co przesadzać na temat jego ważności. Oczywiście, że nigdy źlej nie jest jeśli nasze ściany mają szansę odprowadzania wilgoci co nie oznacza, że zawsze będą miały co odprowadzać. Paraprzepuszczalną może być jak najbardziej ściana 2 i 3 warstwowa, ale oczywiście nie pokryta styropianem. Plus takiej ściany to nie możliwość odprowadzania wilgoci z pomieszczenia, ale dokładnie ze ściany, a może ona dostać się tam różnymi drogami, ale wcale nie musi! Jest to jednak dodatkowe zabezpieczenie na wypadek popełnionych błędów. I nie jest to temat nowy. Po prostu kiedyś wszystkie ściany były "oddychające" to i tematu nie było.
Pozdrawiam

coulignon
06-02-2009, 21:02
Mimo wszystko cieszę sie że tak piszesz bo to już jakiś postęp. Po opublikowaniu ponad 90 postów przyznajesz że zjawisko paroprzepuszczalności istnieje.
Dzekuje. Kompletnie NIC nie zrozumiałeś. Na szczęście to Twój problem.
Dwie strony wyliczeń i argumentacji jak krew w piach :(

sSiwy12
06-02-2009, 22:03
Dla zwolenników jednej i drugiej "metody" budowania - fakty:

- może i ściana oddycha, ale tylko przed wykończeniem, bo z obu stron jest wykończona raczej materiałami zdecydowanie nie oddychającymi,

- podczas remontów i rozbiórek budowli, ocieplonych styropianem często (a nawet - bardzo często) stwierdza się zawilgocenie sciany i kolorowy nalot (maź) w kolorze od zielonego do czarnego. - dotyczy to ścian ocieplonych z wewnatrz i na zewnatrz, budynków starych docieplonych i nowych (5 - 3 letnie)ocieplonych styropianem.

sSiwy12
07-02-2009, 08:31
..to chyba że na śląsku, w łodzi jesteśmy świeżo po termorenowacji, kilka bloków miało przyklejony ok 20 letni styropian 5cm gruby który był zrywany żeby zastąpić go grubsza warstwą, pod spodem nic nie było, ani zielonej ani czarnej ani żadnej innej mazi
Wiedziałem, ze tak odpiszesz :lol: To prawda, ze opieram sie na tym co sam widziałem, 2 dotyczyły dociepleń starych budynków, a 1 nowowybudowanego - 3 lata temu. Nie pisałem i nie twierdzę, że dotyczy to wszystkich ocieplonych styropianem budynków, ale nie jest to problem marginalny i nie jest to tylko problem mojego terenu - pytałem o to kilku piszących na tym forum budowlańców, którzy potwierdzili, że też, albo sami to stwierdzili, albo słyszeli od innych o takich sytuacjach. Są z terenu całej Polski.
I używając Twojego języka powiem: nie zawsze należy bezkrytycznie słuchać marketingowców od styropianu :lol:

dyz
07-02-2009, 16:43
...
A teraz zastanów się dlaczego na dachu kładziesz folię paroprzepuszczalną (chyba położyłeś czy też nie wierzysz w ulotki). Pomyśl jakie spełnia zadanie? ...
Pozdrawiam

Uważasz, że folia adchowa służy do odprowadzania wilgoci z wnętrza domu? Otóż Rafał, folia paroprzepuszczalna nad ociepleniem ma takie samo zadanie jak folia paroizolacyjna przed. Ma zabezpieczyć przegrodę jaką jest wełna przed nadmiernym wzrostem wilgotności bo otóż ta wełna pomimo, że jest materiałem oddychającym to chorobliwie nie znosi wilgoci gdyż ta dość drastycznie pogarsza jej parametry. Nie mieszaj więc w ten sposób różnych teorii bo chcieć zastosować analogię to trzeba by suporeks od wewnątrz paroizolacją oklejać ...

RafalT88
08-02-2009, 06:04
Uważasz, że folia adchowa służy do odprowadzania wilgoci z wnętrza domu? Otóż Rafał, folia paroprzepuszczalna nad ociepleniem ma takie samo zadanie jak folia paroizolacyjna przed. Ma zabezpieczyć przegrodę jaką jest wełna przed nadmiernym wzrostem wilgotności bo otóż ta wełna pomimo, że jest materiałem oddychającym to chorobliwie nie znosi wilgoci gdyż ta dość drastycznie pogarsza jej parametry. Nie mieszaj więc w ten sposób różnych teorii bo chcieć zastosować analogię to trzeba by suporeks od wewnątrz paroizolacją oklejać ...

Zaszło nieporozumienie to znaczy źle odczytałeś moje intencje (albo ja wyraziłem się nie precyzyjnie). Folię paroprzepuszczalną podałem jako przykład dla znalezienia analogi w stosunku do betonu komórkowego. Ponieważ kolega Coulignon od początku negował zjawisko przenikania wilgoci w BK (czyli oddychanie ścian co działa na niektórych jak płachta na byka) napisałem to aby udowodnić że jeśli czegoś nie widać to nie znazy że tego czegoś nie ma. Folia nie ma w sobbie widocznych dziur (to oczywiste) ale ma zdolność przepuszczania wilgoci, prawda? tego nikt nie neguje. Ale gdy mówimy o przenikaniu wilgoci przez betnon komórkowy to w tedy przeciwnicy piszą o marketingu czyli że to poprostu bzdury. Więc temat czy można poszerzyć ściany bez zezwolenia skupił się na tym czy ściany z BK "oddychają" (celowo używam już tego słowa bo to wywołuje lawinę komentarzy przeciwników tej teorii :D a dla mnie oczywistej oczywistości ) Co do ochrony przegrody (w tym wypadku waty) to oczywiście że się zgadzam.

pozdrawiam

RafalT88
08-02-2009, 10:39
wklejam to ponieważ 5 razy podane miałeś ten link jak na tacy ale widać nie skorzystałeś, szczególnie uważnie przeczytaj wnioski


Po pierwsze to dziękuję za artykół, jest ciekawy i warty przeczytania.

Po drugie nie trzeba cytować profesorów żeby wiedzieć to co podstawowe. Zjawisko wymiany gazów opisałem parenaście postów wcześniej


Nie wpuszczasz do domu CO2 z zewnątrz i nie wypuszczasz z domu tlenu przez ściany dlatego że stężenie obydwu gazów w powietrz po obydwu stronach muru jest niemalże takie same. Oznacza to że ciśnienia cząskowe CO2 są takie same więc gaz ten nie będzie przenikał przez ścianę
Ponieważ parę wodną możemy potraktować jako gaz to jej stężenie w domu szczególnie zimą będzie większe niż w powietrzu atmosferycznym na zewnątrz. Im niższa temperatura tym mniej wilgoci w powietrzu - dokładną ilość wody w powietrzu można określić na podstawie wykresu punktu rosy. A więc w zimie w domu przy temperaturze dodatnij wilgoci jest znacznie więcej dlatego będzie ona miała tendencję do przenikania przez ściany na zewnątrz - siłą napędową jest różnica stężeń jak pisałem poprzednio.
Wniosek: Proszę nie negować że przenikanie istnieje a między innymi o to toczyła się batalia.

Po trzecie, pisałem również:

Ja naprawdę nie chcę zrobić hermetycznego domu i usuwać wilgoci przez ścianę
i oczym to świadczy- a no o tym, że ja też zdaję sobie sprawę że podstawową drogą usuwania wilgoci i wymiany powietrza jet wentylacja, więc proszę nie wkładać mi w usta stwierdzeń które nie padły

I na koniec, przytoczony artykół podaje że wymiana wilgoci nie jest znacząca na poziomie od 1 do 3% (zależnie od sprawności wentylacji) - ALE JEST. czy to znaczące.....? można się dalej zastanawiać. Przyznasz jednak bo uczestniczysz w dyskucji od początku że jesteśmy w punkcie gdzie wszyscy przyznają że takie zjawisko istnieje. Oczywiście marketingowcy wykorzystują ten fakt i nadają mu specjalnej rangi, może przesadzają ale nie kłamią.

pozdrawiam

coulignon
08-02-2009, 10:46
czyli w zasadzie koles wszystko wie ale nie jest w stanie wyciągnąć logicznych wniosków. Taki modelowy przykład "inercji umysłowej" :roll:

RafalT88
08-02-2009, 10:57
czyli w zasadzie koles wszystko wie ale nie jest w stanie wyciągnąć logicznych wniosków. Taki modelowy przykład "inercji umysłowej" :roll:

KOLEŚ a jakich ci wniosków jeszcze brakuje - że ściana nie oddycha (bo przecież nie żyje i nie ma płuc - do cholery jak może oddychać) a 2 W jest lepsza od 1W (to wie oczywiście każdy kto ma 2W) - PRZEDSZKOLE Ufffffff....... :cry:

COULIGNON (kolesiu) przeczytaj swoje poprzednie posty

RafalT88
08-02-2009, 14:23
po co się zastanawiać czy jest znacząca, skoro wcześniej napisałeś że nie jest

Nie mam już siły, masz racje wyszło bez sensu :lol: , ale miałem na myśli że autor artykułu twierdzi że to stosunkowo niewielka wartość i przy dobrze działającej wentylacji nie ma większego znaczenia.

Ale przyznajcie proszę (bo już nie mam więcej siły :-? ) że wilgoć "potrafi" przenikać przez ściany z betonu komórkowego. A zresztą..... 8)

pozdrawiam

budulec1
08-02-2009, 15:49
Ale przyznajcie proszę (bo już nie mam więcej siły :-? ) że wilgoć "potrafi" przenikać przez ściany z betonu komórkowego.
Oczywiście, że potrafi. Podobnie jak potrafi w różnym stopniu przez cegłę, beton, styropian, wełnę itp czyli większość materałów. Nieradzi sobie z takimi materiałami jak szkło, stal, aluminium itp. Tylko co z tego, kiedy na tym poziomie dywagacji nie ma to większego znaczenia.
pzdr

RafalT88
08-02-2009, 23:53
Zgadza sie, ale budowę rozpocznę nie wcześniej niż na wrzesień a z kolei to nie wiem czy to dobra pora na budowę (chyba raczej nie) więc pewnie zaczne w marcu przyszłego roku. Teraz kończę media. Na razie mam wodę, kanalizację i rure gazową (jeszcze bez gazu) prąd będę miał w marcu. Do tego zrobie jeszcze ogrodzenie na trzech ścianach (słupki z siatką), kupie jakąś bude i to pewnie na tyle.

Swoją drogą to wyszedł w tym miesiącu ciekawy dodatek specjalny do Muratora "Od piwnicy po dach"

Ostatnio pytałem czy pozwolenia wymaga zmiana ściany z 36 na 42 (zmiana wymiaru więc teoretycznie tak). A jak to się ma do zmiany z 36 na 24+12 (BK+ocieplenie)? Wymiar nie zmieniony więc chyba nie powinno być problemu. Architekt chyba też nie miałby nic przeciwko?

HenoK
09-02-2009, 08:37
Ostatnio pytałem czy pozwolenia wymaga zmiana ściany z 36 na 42 (zmiana wymiaru więc teoretycznie tak). A jak to się ma do zmiany z 36 na 24+12 (BK+ocieplenie)? Wymiar nie zmieniony więc chyba nie powinno być problemu. Architekt chyba też nie miałby nic przeciwko?Tak czy inaczej powinieneś mieć opinię projektanta, bo to on decyduje czy zmiana ta jest istotna, czy nieistotna.

aglig
09-02-2009, 10:01
A poza tym z twoich wypowiedzi wnioskuje jedno nie o oddychanie tu chodzi ale o akumulacyjnośc, a to są dwie różne sprawy.

Polecam post wyżej. i potwierdzam że piszę i mam na myśli paroprzepuszczalność. Akumulacja ciepła to inna cecha materiału. Gdybyś przypbrał rozmiary bakterii to zobaczyłbyś pory w betonie komórkowym wielkości tunelu pod kanałem LaManche.
Wybierając materiał na swoje ściany rozpatrywałam różne parametry i aspekt parametr /cena. Ściana oczywiście wykończona z zewnątrz i na zewnątrz.
Akumulacyjnośc to nie tylko akumulacja ciepła ale i wilgoci co też jest nie bez znaczenia. Większośc forumowiczów chce usuwac wilgoc z pomieszczenia ( za pomocą wentylacji i za pomocą ścian). Żeby zachowac paraprzepuszczalnośc ścian trzeba nie tylko uzyc do budowy materiału konstrukcyjnego paraprzepuszczalnego ale i na etapie wykończenia uzywac materiałów które są paroprzepuszczalne. Niestety większośc tych materiałów jest droższa (patrz tynki, wełna itp) od materialów "zwykłych". W przypadku ścian jednowarstwowych większe są też możliwości popełnienia błędów i trzeba zachowac ostry reżim technologiczny, nie każda ekipa da sobie z tym rade.
Biorąc pod uwagę że dyfuzja ścian jest na poziomie 3 % całości i biorąc pod uwagę parametr /cena - jak dla mnie nieopłacalne.
Wytrzymałośc materiałów w przypadku budynków mieszkalnych parterowych można pominąc.
Łatwośc obróbki ( jeśli ekipa nie chce więcej pieniędzy) też pomijalna.
Odpowiedni współczynnik U mozna uzyskac stosując odpowiednia grubośc styropianu ( lub jak ktoś się upiera wełny)
Ale akumulacyjnośc i izolacja akustyczna była dla mnie ważnym czynnikiem,przy wyborze materiału na ściany. Jak pisałam akumulacyjnośc dla mnie to nie tylko akumulacja ciepła ale i wilgoci. Oczywiście ktoś powie po co grzac sciany a nie pomieszczenia. Jak ktos ma podłogówkę to wie po co. Jednakże gdybym ze względu na parametr jakim jest akumulacyjnośc i akustyka musiała sporo dopłacic to chybabym zrezygnowała i kupiła materiał tańszy. Po zbudowaniu twierdzę że są ważniejsze problemy niz to z czego ściana jest zbudowana.

RafalT88
10-02-2009, 11:04
Słuchajcie, ten temat jest na tyle ciekawy, że jeszcze raz zrobiłem zestawienie kosztów i policzyłem współczynniki (teoretycznie na podstawie danych Lambda producentów) w Excelu. Ponieważ nie mogę tego tu zamieścić (nie wiem jak i czy to możliwe) więc podaje końcowe zestawienie dla ścian w moim domu to jest łącznie 140 m2:

Ściana 1W 36 cm---------------------------> 18 375 zł, U = 0,306
Ściana 1W 42 cm---------------------------> 21 283 zł U = 0,262
Ściana 2W 24 cm + 12 Styro--------------> 19 000 zł, U = 0,209
Ściana 2W 24 cm + 10 Wełna-------------> 25 454 zł, U = 0,234

Z kalkulacji kosztów wychodzi mi, że rzeczywiście koszt 1W 36 jest prawie taki sam co 2W 24+12 a różnica we współczynniku jest też dość widoczna.

lazik
10-02-2009, 14:29
Zmiany zapotrzebowania na energię według Audytora OZC na podstawie mojego domku:
Ściana 1W PTH 38 cm + zaprawa TM---------------------------> U = 0,347
12261 kWh/rok czyli około 1226 m3 gazu GZ50

Ściana 1W PTH 38 cm ---------------------------> U = 0,406
12884 kWh/rok czyli około 1288 m3 gazu GZ50

Ściana 1W PTH44 cm + zaprawa TM---------------------------> U = 0,308
11885 kWh/rok czyli około 1188 m3 gazu GZ50

Ściana 1W PTH44 cm---------------------------> U = 0,357
12407 kWh/rok czyli około 1240 m3 gazu GZ50

Ściana 2W PTH25 cm + 12 Styro U=0,032--------------> U = 0,222
10939 kWh/rok czyli około 1093 m3 gazu GZ50

Ściana 2W PTH25 cm + 10 Wełna U=0,037-------------> U = 0,300
11749 kWh/rok czyli około 1174 m3 gazu GZ50

sSiwy12
10-02-2009, 14:44
lazik - po co porównujesz ściany których nie można już budować - 4 pierwsze pozycje - no może 3 pozycja od biedy się załapuje.
Takie stawianie sprawy nie jest uczciwe. Równie dobrze mozesz liczyć dla 1W o U=1 :lol:

A różnica miedzy "legalną" 1W, a najlepszą - czyli poz.5, wynosi aż 81 m3 gazu GZ50 - przeliczysz na złotówki? :lol:

lazik
10-02-2009, 14:51
A różnica miedzy "legalną" 1W, a najlepszą - czyli poz.5, wynosi aż 81 m3 gazu GZ50 - przeliczysz na złotówki?
Chyba 91m3?
A w zł to będzie = 91*X
gdzie X to cena za 1m3 GZ50 :P
A wypisałem to wszystko by pokazać rząd wielkości - nie chciało mi się szukać BK czy innego towaru na ściany.

sSiwy12
10-02-2009, 14:54
Chyba 91m3?

Liczyłem od "legalnej 1W - czyli o U=0,3 :lol:

RafalT88
11-02-2009, 02:04
i znowu mam trzy uwagi, tym razem będziesz musiał sam się domyślić do czego piję
http://forum.muratordom.pl/pekniete-pustaki-pod-oknem,t151490.htm
.....
.....


W kwestii popękanych pustaków to chyba nie ma co się tak strasznie dziwić jeżeli kolega napisał że dom stoi już 2 zimę. Nawet na tym portalu można przeczytać, że beton komórkowy nie powinien być narażany na długotrwałe działanie wilgoci a właściwie wody. To znaczy że dom powinien być budowany w odpowiednim okresie roku (w miare suchym) i jak najszybciej otynkowany (zachowując reżim technologiczny). No ale to raczej ogólnodostępne informację i nie chodzi tu bynajmniej o wilgoć z domu która może się przedostawać w czasie eksploatacji ale raczej o zalewanie ścian - deszcz, śnieg.

Myślałem że niezgadzasz się z kosztami które przedstawiłem bo zacytowałeś ten właśnie post? Coś z nimi nie tak?

RafalT88
11-02-2009, 04:46
TypeR podał wyższe koszty niż ty on uwzględnił kilka rzeczy które ty pominąłeś

Klej na cały dom (również działówki i nośne 24 cm) - 1600 zł -
bloczki 10 cm grubosci - 1900 zł, kształtki U - 1600 zł

Co do bloczków 10 cm i kształtek to można się zgodzić natomiast klej wydaje mi się przesadą, chyba że to co podają producenci to nieprawda. I oczywiście ja klej liczyłem tylko na ściany zewnętrzne bo przecież liczyliśmy koszty tych właśnie ścian.

Zużycie kleju 4.5 kg/m2 powierzchni klejonego bloczka
Wymiary powierzchni to 0,24 x 0,59 = 0,1416 m2 (powierzchnia jednego bloczka)

Zużycie bloczków na 140 m2 to 1008 szt. czyli łączna powierzchnia do klejenia to
1008 szt x 0,1416 m2/szt. = 148 m2 x 4,5 kg/m2 = 642 kg kleju czyli 26 worków co daje kwotę 371 zł

Tak czy inaczaj rząd wielkości kosztów budowy ściany 1W 36cm a 2W 24+12cm jest wiąż porównywalny - a o takie porównanie chodziło.

RafalT88
11-02-2009, 05:09
skoro tak to buduj, za dwa lata napiszesz czy teoria pokrywa się z praktyką

kto wie może oprócz kleju uda ci się też kształtki U kupić za 371 zł

Nie bądź złośliwy, skoro napisałeś że coś pominąłem więc odpowiadam jak liczyłem i że tylko na ściany zewnętrzne. jeżeli liczyłem to znaczy że nie pominąłem, Natomiast jeżeli zużycie wychodzi wyższe to jest inna sprawa. Podałem że opieram się na danych producenta.
Co do bloczków i kształtek taż przyznałem że można się z tym zgodzić więc nie widzę powodów do uszczypliwych uwag chyba że taką masz naturę.



Zużycie kleju 4.5 kg/m2 powierzchni klejonego bloczka
Wymiary powierzchni to 0,24 x 0,59 = 0,1416 m2 (powierzchnia jednego bloczka)

Zużycie bloczków na 140 m2 to 1008 szt. czyli łączna powierzchnia do klejenia to
1008 szt x 0,1416 m2/szt. = 148 m2 x 4,5 kg/m2 = 642 kg kleju czyli 26 worków co daje kwotę 371 zł

jeżeli widzisz błąd to popraw tak będzie z korzyścią dla czytających