PDA

Zobacz pełną wersję : PRAEFA jest OK - opinie na temat praefy - wykonawca dobry i sprawdzony ?



banzaj
06-11-2003, 19:59
Od dwóch miesięcy śledzę wątki o Praefie .
Wszyscy różnie piszą : a że są nieterminowi ,a że zmieniaja warunki itd.

Dwa miesiące temu wpłaciłem całość w zamian za korzystną cenę i umówiliśmy termin . W międzyczasie dokonałem kilku zmian i mam
swój domek .

Przyjechali punktualnie o 7-ej , ale nawalił miejscowy i dopiero po 12 rozpoczął się montaż . w ciągu 5 godzin postawili 3/4 budynku .
Dziś tez punktualnie przyjechali i dokończyli dzieła.
1,5 dnia i stoji budynek 200 m.kw .Sciany równiutkie- nie żałuję kasy choć inni mówili ,że z tego a ztego będzie taniej .
Dokładność , dokładność i jeszcze raz dokladność a za to warto zapłacić !
Naprawdę do milimetra .
Mimo że bardzo pilnowałem moich wykonawców od fundamentów i płyty to były duze odchyłki na wymiarach 2-3 cm a poziom max. do 5cm to dużo.
Dlatego też uważam że jezeli można coś wykonać w warunkach przemysłowych to warto -wcale nie musi być dużo drożej.
Strop będzie filigran a dach Moderndach .
Zobaczymy co będzie dalej

pik33
06-11-2003, 21:41
Mam Legalett, Filigran i Moderndach, nie mam Praefy choć miałem mieć, zabrakło kasy.

Jakbym dziś budował, zamiast Moderndachu miałbym więźbę "miejscową" (10k taniej) a zamiast filigranu monolit (4k taniej)

Co mi z ładnego wyglądu więźby jak i tak przekątnych nie trzymała? (7 cm różnicy). Co mi z tego że montowali 2 dni a nie 2 tygodnie, jak przyjechali z 2-tygodniowym opóźnieniem?

Po co mi było płacić 4k za płyty filigran i jeszcze dodatkowo za pracę dźwigu, skoro mogłem je zastąpić po prostu deskowaniem i na nim wylać ten beton B25 wraz ze zbrojeniem?

Teraz przynajmniej miałbym za co dom wykończyć.

GrzegorzS
07-11-2003, 12:55
Gratulacje, Banzaj! U mnie również właśnie skończyli ściany (dzisiaj szpachlowali spoiny) i chyba ta sama ekipa pod wodzą pana Mariusza. Ja też jestem z nich w sumie zadowolony (no, obsuwa w terminie produkcji elementów, ale jakoś się ułożyło). Kiedy się to ogląda, to nie żałuję "droższej" ściany widząc, ile pracy zaoszczędzę przy wykańczaniu.
Teraz czekam na poddasze (tj.więźba z ścianami kolankowymi i stropem) z Moderndachu.

KrzysiekMarusza
07-11-2003, 17:19
No to teraz panowie napiszcie ile zaplaciliscie za swoje domki i w jakim wykonczeniu

hej

Krzysiek

banzaj
07-11-2003, 18:57
ile kosztuje ? dom o pow.200 m.kw - 50kzł
dużo scianek wewnętrznych wszystko tak jak chciałem doradzili i zrobili jest o.k. Ani złotówki więcej nic nie zgineło , nie musiałem latać do składu po to czy tamto .
Dlaczego się na to zdecydowałem:
duzo pracuję i nie mam czasu latać za byle pierdołą a jest to już moja czwarta budowa .Dlatego budowa tradycyjna jest opłacalna tyko dla tych którzy mają dużo czasu i zdrowia a czy wyjdzie taniej to się okaze jak wszystko się zliczy. Im krócej trwa budowa tym wieksze prawdopodobieństwo że nie będzie dodatkowych kosztów np .zabezpieczenia materiałów ,przerw związanych z pogodą , czynnikiem ludzkim ekipa przyjdzie czy nie ( może być " chora ) bezpieczeństwo - patrz " Ukradli mi bramę Wisniowski" czas dojazdu inwestora ( np z Praefa dwa 2dni a tradycyjnie np 25 dni x 2 wizyty na budowie odległość 10 km w jedną stronę to już są tysiące km. i godziny czasu zmarnowanego na dojazdy zamiast np. pracować .

Mam doświadczenie i wiem że czasami wydać należy pozornie więcej
i byc zadowolonym niż być przesadnie oszczędnym
np. wylewka z szwagrem ( obiad itd ) a efekt tony masy samopozimującej a jeden woreczek nie kosztuje mało.

Myśle ze oszczędności należy szukać gdzie indziej : Polacy buduja za duże domy ,mają jakieś kompleksy albo na oglądali się za duzo amerykańskich filmów typu Dynastia itd.Budują olbrzymie domy ,duże salony ,kuchnie łazienki piwnice . wieżyczki ,balkony itd.
I po co ? dzieci i tak z nimi nie będą pewnie mieszkać
Dla kogo ? po to by pokazać znajomym itd
Za co? Za czas stracony dla rodziny


Dlatego też podoba mi się budownicwo krajów zamożniejszych od nas np Dania ,Holandia małe domki często nawet z płaskim dachem ok.120m.kw ale wykończone ,zadbane czyste ,ekologiczne.

Sam mam dom 120m.kw na 5 osobowa rodzinę i to mi wystarcza . i gdybym budował następny to też nie był by większy .

A pamiętajcie przyszli inwestorzy 1 m.kw co byście nie zrobili to 1-2 kzł
Dlatego co niktórzy juz wspomnieli filigran oszczędność 4 kzł -to 2m.kw.
a moderndach 10kzł to 5m.kw czyli 7 mkw.
dlatego mam sypialnie 12 m.kw a nie np.20 m.kw i nie musze sie martwić o deskowanie czy wykonawcy dobrze zrobia zbrojenie itd . a moderndach to jest fabryka a nie jakiś cieśla który dziś przyjdzie a jutro nie.
A gwarancja ?

pozdrawiam
Banzaj

rafałek
08-11-2003, 19:09
Może jestem zbyt podejrzliwy ale teksty banzaj'a wyglądają mi na zbyt cukierkowe - po prostu jak z reklamówki. Tekst łądnie zformatowany kto tak pisze? Ale mam nadzieję, że się mylę i jestem tylko paranoikiem.

Pozdrawiam wszystkich !!!

pik33
08-11-2003, 19:39
Inaczej się patrzy na brakujące 4k pod koniec budowy, niż na początku, i nie przelicza się ich wtedy na m2 domu tylko m2 terakoty....

Co mo dały płyty filigran? Odpowiedż: nic

No to po co je kłaść?

U mnie już leżą i nie wyjmę ich spod stropu, ale skoro już ktoś robi monolit żelbetowy, a tym naprawdę jest filigran, to czy nie lepiej od początku do końca wylać go na deskowaniu? Roboty tyle samo, koszt materiałów mniejszy.

banzaj
09-11-2003, 09:47
I tak jak mówiłem znów zawiódł czynnik ludzki.
Na sobotę umówiłem sie z wykonawcą na ocieplanie .Mieli zacząć przyklejać styropian (20 cm ) na ściany. I co wykonawcy nie ma ,komóra nie odpowiada - szlag mnie trafia .Od innego inwestora u którego robią dowiaduję się że się szkolą BHP czy coś innego.
Czyż nie można było zadzwonić .

Mam nadzieje ze w poniedziałek będzie wszystko o.k
Ale nie wyobrażam sobie koordynacji cegły ,żwir itd .
Każdy niech się spóźni o kilka godzin a budowa stoi , wykonawcy się niecierpliwią . a inwestor na IOM.

W budynku ma być ogrzewanie powietrzne ale teraz jedna firma mnie szczuje pompa ciepła dlatego zakładam nowy temat.

Co do filigranu jeszcze go nie mam ale bedzie już w środę jeżeli będzie to taka jakość jak Praefy to nie będę żałował kasy.

Piku czy liczyłeś ile by Cię kosztował szalunek ,obliczenia stropu ,wykonanie oraz wykończenie tzn.tynkowanie,stemple .stal transport itd ,czy napewno tyle byś oszczędził .Po za tym gwarancja i odpowiedzialność producenta filigranu .

W moim przypadku jezeli jakość bedzie zadowalająca to nie będę załował.
Mnie filigran kosztuje 115 zł za m.kw i nic mnie nie obchodzi -na gotowo

Pozdrawiam

automik
09-11-2003, 10:29
Przepraszam banzaj. Z którym oddziałem Praefy budujesz ( rejon kraju)?

banzaj
09-11-2003, 17:01
Buduję a właściwie budowałem z Praefą Międzyrzecz ( budowa trwała 3dni ) Firma godna polecenia , chłopaki bystre i punktualne .
Wszystko ładnie zrobili posprzątali po sobie tak trzymać.
Trochę się bałem czytając wasze posty o Prafie zwłaszcza ,że kasę wpłaciłem od razu na dwa miesiące przed budową .

Rozmowy zaczeliśmy jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę , a że urzędnicy się opieprzali pozwolenie na budowę w 9 miesięcy !!! to się trochę przeciągneło .

W międzyczasie zrezygnowałem z Legalett choć przez pierwszy tydzień byłem na to bardzo napalony.

Praefa Międzyrzecz znajduje się 100km ode mnie buduję pod Poznaniem . Budynek ten będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej

Czytelnikiem Muratora jestem już od ponad 10 lat i mimo iz moja profesja nie jest związana z budownictwem zawsze z zainteresowaniem śledzę co nowego w budownictwie .

Sa nowe technologie z niektórych warto korzystać a nad niektórymi warto się zastanowić . Np. stropy myślałem powaznie o sukienniku ,o gestożebrowym , wybrałem filigrana jezeli będzie o.k to tez o tym napiszę .

Drazni mnie to ,że na forum jest dużo głosów ludzi którzy nie widzieli ,nie dotkneli a się wypowiadają na tematy które znają tylko z kolorowych kart katalogowych.

Faktycznie wobec agresywnych działań marketingowych trudno przejść obojętnie .

Dlatego też uważam jak ktoś na forum napisze , że coś jest o.k i można to dotknąć ,zobaczyć ,pomacać i jest takie jak na prospekcie to należy o tym napisać.
Natomiast jak chcą Cię zrobić w konia np . dostajesz Styropian który jest za lekki , beton nie taki jak trzeba to też

pozdrawiam

Banzaj

Dlatego też

GrzegorzS
10-11-2003, 11:20
Mam podobne odczucia co Banzaj. Decydując się na Praefę z Moderndachem wraz z ich produktami kupiłem sobie spokój. Dzisiaj bowiem zaczęły się moje pierwsze problemy z budową - Moderndach zaczyna więźbę, a tymczasem dekarz nie wie czy zdąży w tym miesiącu z pokryciem. Jasne, możnaby powiedzieć że taki sam spokój można sobie kupić u dewelopera - płacisz i nic więcej cię nie interesuje, ale w obecnych czasach kupowanie wirtualnych domów to dopiero stres!!!

Pracus24
12-11-2003, 11:00
A ja szukajac na necie informacji na temat Praefy trafilem na cos takiego:

www.apolonica.com.pl/praefa

Co wy na to?

Pracus

KrzysiekMarusza
12-11-2003, 11:48
No - nie wyglada to najlepiej. Chyba Praefa sie dopiero uczyla
budowac - tak czy inaczej technologia z pozoru prosta, w praktyce
niekoniecznie wyglada najlepiej.
Wspólczuje inwestorowi

Krzysiek

12-11-2003, 14:17
Z tego, co wiem, m.in. dlatego nie ma juz "Praefa-Warszawa" :lol:
A poważnie, to w tej ekspertyzie więcej uwag jest do generalnego wykonawcy i innych robót, niż do samej konstrukcji PRAEFA.
Ja buduje z firmą z Międzyrzecza i przychylam się do doświadczeń banzaja.
Pozdrawiam budujących!
Marcin (bez logowania)

banzaj5
12-11-2003, 19:44
Gdybym miał takie ściany jak inwestor z Warszawy to by mnie szlag trafił.
Cały czas podczas negocjacji z Praefa Międzyrzecz podkreślałem jeżeli ich robota bedzie wyglądała tak jak to obiecują to jest to warte tych pieniędzy ale jeżeli będzie inaczej to lepiej tradycyjnie .

Na szczęście nie miałem żadnych uwag i jestem zadowolony a dowodem na to jest budynek postawiony w ciągu 3 dni .

Kto nie wierzy niech sprawdzi zapraszam .
Obecnie zaczynają mi ocieplać ściany .
Chyba założę" dziennik budowy Banzaja "
ale mam kłopoty z logowaniem

Maurycy
12-11-2003, 21:52
Akurat tak sie sklada, ze dobrze znam inwestora domu ze zdjec i mowie wam - szkoda patrzec jak od roku sie uzera z tymi partaczami z Praefy.
Nawet fundamenty zle mu wymierzyli, co spowodowalo zmiane rozmiarow domu i problemy administracyjne!

Do dzis sie z Praefa uzera wymuszajac kolejne poprawki. Dobrze chociaz, ze zrobili mu troche ekstra roboty. Za to dom mial miec gotowy na wiosne, a ma nadal stan mocno surowy.

Niekompetencja, nie dotrzymywanie terminow, partaczenie, pijani robotnicy - to jest cala Praefa Warszawa (teraz Leka). Nie wiem, czemu jeszcze nie zerwal z nimi umowy?

Poniewaz sam zamierzalem budowac z Praefa, mam teraz ostrzezenie i ostrzegam innych.

Aha, przytocze pare cytatow p. Twardowskiego, "sprzedanych" mi przez inwestora. Naprawde warto:
- to normalne ze dach jest krzywy. Bedzie krzywy, poki nie polozy sie wszystkich dachowek, ktore go wyrownaja (!)
- izolacja piwnicy jest dobra (!) a puste spoiny scianek piwnicy zniwelujemy wykonujac izolacje od wewnatrz (tu pada nazwa jakiegos srodka na B)
- to bardzo dobry, pokazowy dom!

Mauro

Piotr O.
14-11-2003, 13:42
Niezle sie usmialem czytajac cytaty z Pana Jacka T. Moglbym dodac kilka innych brzmiacych bardzo przekonywujaco. Jeden z Jego bliskich wspolpracownikow w prywatnej rozmowie nazwal Go dobrym fantastą. Szkoda zdrowia na takie zabiegane i niepoukladane zycie, ale jak juz ktos tak wybiera ...
Śmieszne i zarazem smutne to fakty. Niestety prawdziwe i dlatego od mojej wizyty w lutym w Warszawie odradzalem wszystkim korzystanie z uslug tejze firmy.
Ci, ktorzy skorzystali bezposrednio z produktu firmy matki czyli Praefa Miedzyrzecz ciesza sie osiagnieciem zamierzonego celu, a "fani" Warszawy ...
Ja osiagnalem swoj cel w 102 dni od momentu rozpoczecia prac geodety (móglbym zamieszkac wczesniej, gdybym przewidzial opznienia prac wykonczeniowych). Od dwoch tygodni mieszka mi sie dobrze i usmiecham sie wspolczujaco czytajac o perypetiach z firma pana Jacka T. z Warszawy.
Dom od miesiac ogrzewa z powodzeniem Legalett (96 m2 - dwa agregaty elektryczne o mocy 7 kW) w kosztach zalozonych na poczatku planow budowlanych.

Pozdrawiam i radze unikac firm podobnych do ww.
Piotr

KrzysiekMarusza
14-11-2003, 17:31
Skopiowalem swoja wypowiedz z watku n/t Praefy W-wa, bo tez jestem leniwy i
myslalem ze ktos jest mi w stanie dom wybudowac za w miare normalne pieniadze
tak, zebym sie nie musial znac na budowaniu, materialach, itp,

Witaj Piotrze i inni zainteresowani
Pamietam, jak byles entuzjastycznie nastawiony do Inwest-Eko-Domu (pózniej
- chyba tylko przez chwile- Praefa-Inwest-Eko-Domu z Sosnowca) i pana Adriana
Grandke ! I co - a no juz nie ma firmy (a klienci dali przedplaty na budowy -> ciekawe
co sie z ta kasa stalo).
Ludzie - ja nie wiem skad komus wyceniono dom na 200 m2 za 50 kzl (w jakimkolwiek
stanie) w tym systemie ? no chyba ze bez dachu/fundamentu/nie wiem czego ....
Jak mnie wyceniono - pisalem juz w jednym z postów n/t Praefy/Legalettu.
Krótko mówiac, moim zdaniem, Praefa ma takich przedstawicieli/wykonawców/kogo_tam_jeszcze
na jakich zasluguje i tyle

a ja ciagle sie zle wypowiadam to firmie/technologii bo BARDZO zawiodla moje nadzieje
hej - Krzysiek

14-11-2003, 19:09
Hej,

Czy istnieje w Polsce realna alternatywa dla PRAEFY ?
Mam na myśli innego producenta prefabrykatów betonowych.

Pozdrawiam.

14-11-2003, 19:09
Hej,

Czy istnieje w Polsce realna alternatywa dla PRAEFY ?
Mam na myśli innego producenta prefabrykatów betonowych.

Pozdrawiam.

banzaj5
15-11-2003, 19:23
banzaj -mam kłopoty z logowaniem , ale do rzeczy.
wczoraj z współpracownikiem połozyliśmy instalacje oświetleniową na pow. 200 m.kw - ok. 30 punktów w dwie godziny !!!

Kabelki sa w puszkach ,a z filigranu wystają kabelki do podłączenia oświetlenia .Dziś zalali mi filigrana .
Czyli od postawienia pierwszej płyty Praefy do wylania stropu mineło 10 dni .
Teraz będe czekał aż steżeje , pogoda ma być niezła przez najbliższe dni .
W poniedziałek będą kończyc ocieplanie ścian Praefy i ma się pojawić Moderndach - jeżeli dotrzymają terminu to w ciągu miesiąca będe miał dach na gotowo.
Wracająć do tematu :

Praefa jest O.K dotyczy to systemu ścian keramzytowych montowanych w ciągu jednego lub dwóch dni na przygotowanej przez inwestora płycie .
W moim przypadku była to płyta oczepowa grubości 20cm. podwójnie zbrojona siatką Q 188 na tradycyjnych ławach fundamentowych. można to zrobić na legalett ( płyta grzewcza )

System ścian mam bezpośrednio z Międzyrzecza .
i Temat dotyczy tego systemu

Banzaj

Marzena
17-11-2003, 02:47
Szczerze życzę, żeby Cię nie opuścił optymizm. I ciekawa jestem jak wyjdzie z terminem dachu???

banzaj 5
18-11-2003, 11:37
Masz rację Marzeno już mam poślizg . Od poniedyiaku leje , chopaki od ocieplenia poszli działać gdzie indziej. Ale jak będzie ładniej to dokończą.
Moderndach też przesunął termin w związku z tym że filigran skończyli dzień później . Ale może to i lepiej bo po co miał by ktoś chodzić po jednodniowym betonie . A na beton pogoda idealna Bozia podlewa i jest ciepło. A ja mam do końca tygodnia spokój z budową - moge się zająć pracą .
Myślę ,że będzie o.k

Pozdrawiam wszystkich budujących

Banzaj

Marzena
19-11-2003, 01:11
Daj znać kiedy zaczną Ci robić dach i jak robią - to nie pusta ciekawość - ze zmartwieniem myślę o moim dachu.Powodzenia .

rafałek
19-11-2003, 06:30
Przyznaję się do grzechu słabej wiary ale jak zaczytuję ten wątek to chyba jednak wierzę. Kiedyś wydawało mi się, że banzaj jest jakby przedtawicielem Prafei - takie to było cukierkowe. Teraz jednak zaczyna być u niego "normalnie" (czego mo nie życzę) - opóźnienie i inne tego typu wpadki. Zaczęło się tak słodko ale wszystko schodzi do naszych realiów, a szkoda, już wyglądało, że ktoś pobuduje bez większych przebojów. Mimo wszystko trzymam kciuki i życzę powodzenia.

banzaj 5
19-11-2003, 20:55
Dzieki za trzymanie kciuków .
Ale nie jest tak źle .Dziś przyszły chłopaki od ocieplenia .Kołkowałay ,doklejały styropian ,jutro ciąg dalszy o ile im Bozia pozwoli będą zatapiać siatkę .
A moderndach ma być w poniedziałek o 8,00.

A dlaczego wybrałem Praefę .
10 lat temu budowałem z Max-a ,20cm wełny ,siporex 12 . jest wszystko o.k tylko przekątne kilkanaście cm różnicy , a poziom 8 cm różnicy.
Zamiast tynku płyta k-g i masa masy samopoziomującej czyli dużo pracy i pieniedzy poszło na to żeby wyrównać i wyprowadzić błędy .
Mieszka się dobrze ale dodatkowe koszty znacznie przedrożyły inwestycję .
Długo o tym pisac .


dwa lata później budowałem firmę z Ytonga na budmie mówili że super materiał itd.
Czy warto było myślę ,że nie bo :

materiał przyjechał ofoliowany ale bloczki nie były takie idealne ,połamane pokruszone narożniki - uzupełniać zaprawą- mostki termiczne itd ( za dużo kasy i nie tak jak w materialach reklamowych )

obsługa budowy o.k , pierwsza warstwę kład u mnie gwiazor filmowy czyli Pan z kasety reklamowej . Ale zgodnie z technologią Ytonga mam wykończony magazyn .ściany tylko przeszspachlowane sa równe i nigdzie nie popękały . Ale reszta jest w płycie K-G . za duzo ubytków i bloczki nie były tak równe jak oczekiwałem.

Natomiast sciany i tak ociepliłem wełną 10cm + tynk mineralny .


Czyli popełniłem kolejny błąd nie było tej dokładności i musiałem zastosować dodatkowe technologie żeby naprawić popełnione błędy .
Lepiej było by BK np 20cm + 15 wełny taniej i równie ciepło.

Dlatego teraz wybrałem budowe domu ( biura + laboratorium pomiarowe ) w wersji prze4mysłowej myślę że można najmniej spieprzyć . W metodzie tradycyjnej 1-2 cm to nie błąd a przy kilku kolejnych pomieszczeniach zaczyna brakować 10-15 cm a o przekątnych lepiej nie mówić .
Na razie Praefa i filigran mnie nie zawiedli .Ciekawe jak wyjdzie więźba prefabrykowana - ale to za tydzień.

Jeszcze jedno te technologie wcale nie sa dużo droższe.


Banzaj




Banzaj

19-11-2003, 21:37
Banzaj,

Rozumiem Twoją euforię ale z totalną propagandą sukcesu wstrzymaj się przynajmniej do wykończenia, wtedy fachowcy powiedzą Ci czy jest idealnie równo, pionowo i do kąta. Po pierwszej zimie wyjdzie cała prawda o konstrukcji budynku.
Już na Forum byli entuzjaści nowych technologii ale potem nagle ucichli.
Oczywiście, życzę Ci samych sukcesów na budowie.

KrzysiekMarusza
20-11-2003, 07:52
A ja mam Ytonga (wcale nie wybieralem Y, mogl byc inny i tez pewnie
by bylo OK) , jednowarstwowo i raczej (stoi surowy zamkniety z instala-
cjami). Sciany sa równe - nie zamierzam wyrównywac ich niczym
wiecej :-)
Co do ocieplenia (mam BK 400/36.5) wypowiem sie za sezon-dwa
(na razie nie zamierzam)

hej

Krzysiek
PS Banzaj5 - moze bys sie zarejestrowal/zalogowal ?

martinel
23-12-2003, 13:26
xxx

rafałek
23-12-2003, 15:48
Coś długo banzai się nie odzywa? Mam nadzieję - że jest to związane z przestojem zimowym na budowie a nie z kłopotami..
Pozdrawiam i życzę wszystkim wesołych świąt.

banzaj 5
25-12-2003, 16:31
Dzięki za życzenia .
:D :lol: :lol: :lol:
Jest o.k codziennie na budowie jest coś do robienia
Stan na dzień dzisiejszy
czyli od 7,11
sciany Praefa Międzyrzecz :lol:
filigran lokalna firma z Stęszewa :lol:
więżba dachowa + scianki kolankowe i szczyty Moderndach :lol:
pokrycie dachowe Moderndach podwykonawca z Konina :evil: 10 dni poślizgu ale teraz :lol: ( dach pokryty w 3/4 - po świetach mają kończyć)
okna Grobud -Grodzisk WLKp :lol:
posadzki firma z Kościana :lol:
drzwi garażowe Puszczykowo :lol:
drzwi do kotłowni + antywłamaniowe Luboń :lol:
Prace ociepleniowe 20cm styropianu + tynki zewnętrzne firma z Szamotuł 8)
kostka brukowa (opaski wokół domu + podjazd + studzienki do wody opadowej ) firma z Kościana :lol:
ogrzewanie powietrzne kanały - firma z Włocławka :lol:
kanalizacja firma z Mosiny :lol:
brama wjazdowa Wiśniowski ( tym razem przyspawana i podłączona pod alarm ) -Puszczykowo :D
instalacje elektryczne - ja

Energetyka :evil: :evil: :evil:
Gazownia :evil: :evil: :evil:

Plany na rok 2004
jeżeli podłączą gaz ( najwcześniej ok. 20,01 najpóźniej 05,2004 ) uruchamiamy ogrzewanie i wykańczamy wnętrze płytki ,malowanie )
wiosną tynki zewnętrzne ,zieleń i koniec budowy .

Pozdrawiam wszystkich budujących i tych co budować się zamierzają
Życzę dobrych fachowców ,zdrowia i pomyślności i kasy do realizacji wytyczonych celów.


Pozdrawiam Banzaj

jane
16-06-2005, 11:23
Ciekawa jestem jak dalej potoczyła się ta historia

Piotr O.
20-06-2005, 07:43
Ja też jestem ciekawy, ale przypuszczam, ze banżaj juz szczęśliwe mieszka i zapomniał o forum. :)
Pozdrawiam

Filo
20-06-2005, 15:40
Banzaj,

Rozumiem Twoją euforię ale z totalną propagandą sukcesu wstrzymaj się przynajmniej do wykończenia, wtedy fachowcy powiedzą Ci czy jest idealnie równo, pionowo i do kąta. Po pierwszej zimie wyjdzie cała prawda o konstrukcji budynku.
Już na Forum byli entuzjaści nowych technologii ale potem nagle ucichli.
Oczywiście, życzę Ci samych sukcesów na budowie.

Pewnie ucichł.

gwiaderek
05-08-2005, 09:56
Drozy użytkownicy kermazytowych scian prefabrykowanych. Czy w Waszych domach tez pojawiły sie peknięcia w miejscach łaczenia ścian (na zamkch) i czy wydaje sie to Wam grozne.

GW

Filo
05-08-2005, 21:52
W miejscach łączenia płyt, skośnie od niektórych nadproży i wielu innych różnych miejscach. To samo widziałem w budynkach pokazowych i wiem, że w różnej skali zarysowania występują w istotnej części takich budynków. Dlatego np. w Niemczech zasadą jest tapetowanie wielkopłytowców - również PRAEFY, która jest niczym innym jak marketingowym podaniem na nowo znanego nam od lat kilkudziesięciu budownictwa z wielkiej płyty.

Piotr O.
06-08-2005, 09:38
Witam,
tzw. mikropękniecia pojawiły się u mnie w licznych miejscach. Od początku wiedziałem, że będą więc je tylko czasem obserwuję czy się zmieniają. Wg Praefa pierwsze dwa lata są czasem pojawiania się mikropęknięć i jest to zjawisko normalne, którym nie należy się niepokoić. Pytałem o to także specjalistów, którzy potwierdzili, że takie pękniecia sa normalne w każdej technologii.
Zauwazam je rezczywiscie w wielu domach. Zdarzaja sie nawet po 20 latach i sa nieraz wieksze.
Za rok przewiduje malowanie domu (trzeci rok mieszkania), po którym pewnie opisywane zjawisko stanie się marginalne.
Porównanie do dawnej wielkiej płyty jest dużym uproszczeniem, bo ani materiał nie ten, ani gładkośc ścian nie jest porównywalna...
Pozdrawiam
Piotr

KrzysiekMarusza
17-08-2005, 10:54
Oj, Piotrze - nie w każdej w każdej technologii, nie w każdej :) Być może w każdej technologii prefabrykowanej z płyt .....
U mnie w każdym razie nie ma, a ściany też gładkie (poczatek 2-go roku zamieszkiwania)

pozdr - Krzysiek

Filo
17-08-2005, 14:59
Oj, Piotrze - nie w każdej w każdej technologii, nie w każdej :) Być może w każdej technologii prefabrykowanej z płyt .....
U mnie w każdym razie nie ma, a ściany też gładkie (poczatek 2-go roku zamieszkiwania)

pozdr - Krzysiek

Po oględzinach i rozmowach z mieszkańcami domów wykonanych w tradycji mam przeświadczenie, że w tej obfitości zarysowania są specyficzne dla ścian prefabrykowanych. Gdybym to wiedział przed decyzją o zastosowaniu PRAEFY nigdy bym się w to rozwiązanie nie pchał - wybierałem tą technologię aby mieć mało stresującą i jakościową budowę a nie aby miesiącami analizować zmiany w strukturze zarysowań ścian :evil:
Teraz już wiem, że mój dom najprawdopodobniej nie powróci do postaci elementów prefabrykowanych ale żal i rozczarowanie pozostają.

lolaX
18-08-2005, 14:17
Witam,
Zmartwiło mnie co tu czytam, zamierzam na początku przyszłego roku rozpocząć budowę domu i myślałam własnie o kerazmycie ale nie dość że jestem z Warszawy (a tutaj są partacze wg wielu opinii) to jeszcze te negatywne opinie użytkowników :-? Może ktoś mnie pocieszy :-? A może z takich pustaków keramzyfowych byłoby lepiej budować? Ale to już chyba nie jest PREAFA.

Sunao
18-08-2005, 20:15
Witam,
Zmartwiło mnie co tu czytam, zamierzam na początku przyszłego roku rozpocząć budowę domu i myślałam własnie o kerazmycie ale nie dość że jestem z Warszawy (a tutaj są partacze wg wielu opinii) to jeszcze te negatywne opinie użytkowników :-? Może ktoś mnie pocieszy :-? A może z takich pustaków keramzyfowych byłoby lepiej budować? Ale to już chyba nie jest PREAFA.


lolaX! To ja poroszę o konkrety o jakich partaczy chodzi, bo Praefa Warszawa już chyba nie istnieje?! Zawsze możesz zamówić ściany bezpośrednio w Praefie i montaż jest wtedy wykonywany przez ekipę z Międzyrzecza.

Pozdrawiam,

Sunao

Sunao
18-08-2005, 20:18
Oj, Piotrze - nie w każdej w każdej technologii, nie w każdej :) Być może w każdej technologii prefabrykowanej z płyt .....
U mnie w każdym razie nie ma, a ściany też gładkie (poczatek 2-go roku zamieszkiwania)

pozdr - Krzysiek

Nie żebym się czepiał ale może ma znaczenie "leżakowanie ściany" przed przecierką? Ściany chyba powinny przejść kilka cykli grzanie/schładzanie, żeby te pajęczynki wyszły?

Pozdrawiam,

Sunao

lolaX
19-08-2005, 08:16
lolaX! To ja poroszę o konkrety o jakich partaczy chodzi, bo Praefa Warszawa już chyba nie istnieje?! Zawsze możesz zamówić ściany bezpośrednio w Praefie i montaż jest wtedy wykonywany przez ekipę z Międzyrzecza.

Pozdrawiam,

Sunao[/quote]

O to pocieszenie mi sie podoba :D nie wiedzialam ze tak mozna, mysle ze z tej opcji skorzystam, maja tam w Mszczonowie jakąś stronę www?

wbrat
19-08-2005, 09:10
Ja trochę nie w temacie: lolaX - masz stanowczo za duze zdjecie pod ksywka... pol ekranu zajmuje... zmniejsz je koniecznie!!!

lolaX
19-08-2005, 09:38
chetnie zmniejsze ale jak :oops:

Poza tym pocieszenie trwało chwile, zadzwoniłam do Mszczonowa a tam powiedziano mi, że żadnych usług budowlanych nie świadczą, mogą ty;lko polecić swoje wyroby :-?

KrzysiekMarusza
19-08-2005, 09:56
Chcialbym zwrócić uwagę że zaletą budowania w systemie Praefa miała być mozliwość wprowadzenia się niemal natychmiast po wybudowaniu - bo całość nie musi schnąć: w związku z tym czekanie na to aż rzecz "osiądzie" i te wszystkie mikropęknięcia się ujawnią (żeby je poprawić) uważam za zniweczenie nadziei na naprawdę szybką budowę domu.
Poza tym wierzcie mi lub nie: w budownictwie "tradycyjnym" wybudowanie scian nośnych i działowych trwa ok. 2, no max. 3 tygodnie - tzn. jednowarstwowo z betonu komórkowego - a też nie trzeba za dużo suszyć bo zaprawy jest b. niewiele (no, chyba że deszcz naleje w czasie budowy)

pozdr - Krzysiek

Kali
19-08-2005, 17:34
No bez przesady, praefa ma też kilka innych zalet, sporo o nich napisano powyżej...Oczywiście, każdy musi rozważyć plusy i minusy indywidualnie, co właśnie jest moim "etapem budowy" :-?

Sunao
19-08-2005, 18:03
chetnie zmniejsze ale jak :oops:

Poza tym pocieszenie trwało chwile, zadzwoniłam do Mszczonowa a tam powiedziano mi, że żadnych usług budowlanych nie świadczą, mogą ty;lko polecić swoje wyroby :-?

No i pewnie dobrze odpowiedzieli, bo my tutaj przecież mówimy o firmie PRAEFA z MIĘDZYRZECZA a nie z Mszczonowa. Przecież w Mszczonowie nie będą polecali konkurencji prawda?

kontakty na stronie www.praefa.pl

Pozdrawiam,

Sunao

mamamatinka
13-10-2006, 21:37
podciągam wątek, bo od ostatniego wpisu już trochę czasu minęło - interesuje mnie Praefa/legalet. Może użytkownic napiszą o swoich doświadczeniach po kolejnym sezonie mieszkania. Jak ciepełko?? I jak ściany (jak duże są te pęknięcia??)

pozdrawiam,

Ewa

Kviatula
17-03-2008, 16:27
No wlasnie,
jak Wam sie mieszka w domach w systemie Praefa?
Zastanawiam sie nad wyborem technologii do budowy domu. Prosze pomozcie

pozdrawiam
Kviatula

gawron101
25-03-2008, 13:16
Czy ktos z Was ma domek z Praefa w centralnej Polsce myślę o okolicach (100km) Płocka. Jeśli tak czy można było by podjechać i obejrzeć jak wygląda taki domek po kilku latach lub też w trakcie budowy.

Killer_su
25-03-2008, 14:57
Może i to dobre by było, ale mi chałupę 200m^2 użytkowej wycenili na 160KPLN + VAT
martwi mnie tez izolacyjność akustyczna tych ścian...

Piotr O.
20-08-2009, 13:28
No wlasnie,
jak Wam sie mieszka w domach w systemie Praefa?
Zastanawiam sie nad wyborem technologii do budowy domu. Prosze pomozcie
pozdrawiam
Kviatula

Latka lecą, to już ponad 6 i mieszka się bardzo dobrze. Praefa stała się przez te kilka lat bardziej znana i powszechnie wykorzystywana mimo, że Międzyrzecz na rynek polski nadal robi znacznie mniej niż na niemiecki.
Nan naszym Podkarpaciu nowe domy z Praefa przybywają za sprawą głównie szybkości budowy (3-4 miesiące i już mieszkasz we własnym).
Podwykonawców przybywa i dzięki temu konkurencyjność ciut większa.
Pozdrawiam serdecznie
Piotr

Magus
02-02-2010, 13:04
A czy ktos w okolicach Wieliczki budowal w tym systemie?
Swego czasu rozpatrywalem ten system, ale chyba wychodzi sporo drozej niz thermomur czy nawet ceramika.... chyba, ze cos sie zmienilo?

Praefa
02-05-2010, 19:55
Witamy wszystkich naszych klientów (tych obecnych i tych przyszłych).

Cieszymy się, że powstał na tym największym forum budowlanym w Polsce temat: "Praefa jest O.K" :) Super sprawa! Od kilku godzin mamy OFICJALNE konto na Muratorze. Będziemy włączać się w dyskusje, odpowiadać na trudne pytania, czekać na pytania od Was.

Do miłego...

perm
02-05-2010, 20:03
Witamy wszystkich naszych klientów (tych obecnych i tych przyszłych).

Cieszymy się, że powstał na tym największym forum budowlanym w Polsce temat: "Praefa jest O.K" :) Super sprawa! Od kilku godzin mamy OFICJALNE konto na Muratorze. Będziemy włączać się w dyskusje, odpowiadać na trudne pytania, czekać na pytania od Was.

Do miłego...
Ja akurat nie uważam że Praefa jest OK. Odrzuciła mnie cena. Licząc wszystkie koszty (robocizna, elementy systemowe itp) cena za 1m2 waszej ściany jest jakoś tak dwa razy wyższa niż za ścianę z niezłego BK 24cm ocieploną 20 cm styropianem. Zrozumiałbym gdyby to był jakiś super-duper te wasze ściany ale niestety nie jest. Ściana jak ściana tyle że horrendalnie droga.

Praefa
04-05-2010, 20:07
Ja akurat nie uważam że Praefa jest OK. Odrzuciła mnie cena. Licząc wszystkie koszty (robocizna, elementy systemowe itp) cena za 1m2 waszej ściany jest jakoś tak dwa razy wyższa niż za ścianę z niezłego BK 24cm ocieploną 20 cm styropianem. Zrozumiałbym gdyby to był jakiś super-duper te wasze ściany ale niestety nie jest. Ściana jak ściana tyle że horrendalnie droga.

Hm... Trudno dyskutować ogólnie - bez konkretnych wyliczeń. Ale... Nasze ściany mają wiele zalet. Jakie?
- produkcja w krótkim czasie
- montaż w kilka (kilkanaście) godzin
- miejsce na gniazdka, puszki, włączniki elektryczne
- nie ma potrzeby stosowania gładzi
- super dokładne otwory na drzwi, okna
- świetny mikroklimat (brak wilgoci, nie trzeba czekać na wysuszenie ścian)
- przy 15 cm grubości i 15-20 cm ocieplenia otrzymujemy idealny komfort cieplny.

Rozszerzając ostatni punkt. Dzięki ścianom zewnętrznym - zaledwie 15 cm - zyskujemy bardzo wiele. Dom parterowy 10x10 m da nam ok. 5 m2 zysku w porównaniu do ścian 40 cm.

Czy warto zainwestować w Praefę? Tu już każdy musi sobie sam odpowiedzieć.

PS
Zapraszamy na nasz profil na Facebooku:
http://www.facebook.com/profile.php?id=100001062682342

oraz
http://www.facebook.com/profile.php?id=100001062682342#!/pages/Praefa-zbudujemy-Twoj-dom/118604064833808?ref=mf

Praefa
10-05-2010, 12:29
Poniżej dowód, że nasze ściany są ciepłe. O wiele bardziej, niż "tradycyjna" (chociaż nie lubimy tego słowa) metoda budowy.

http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/Praefa-zbudujemy-Twoj-dom/118604064833808?ref=mf

tomek131
10-05-2010, 13:41
Czy porównujecie waszą ścianę ocieploną styropianem z pozostałymi ścianami bez ocieplenia?
Jeśli tak nie róbcie takich, sorry,ale idiotycznych manipulacji bo stracicie przez to dzięsięć razy więcej klientów niż zyskacie

Praefa
10-05-2010, 23:43
Czy porównujecie waszą ścianę ocieploną styropianem z pozostałymi ścianami bez ocieplenia?
Jeśli tak nie róbcie takich, sorry,ale idiotycznych manipulacji bo stracicie przez to dzięsięć razy więcej klientów niż zyskacie

To nie jest idiotyczna manipulacja, tylko porównanie tak samo grubych ścian. Jeżeli dodasz do porothermu jeszcze 15 cm ocieplenia, to może i zjedziesz ze współczynnikiem do naszych osiągów, ale masz już 53 cm ściany! A u nas 30 cm! Już liczyliśmy, że w ten sposób można mieć pomieszczenie gospodarcze za darmo. Czyż nie?

tomek131
11-05-2010, 08:47
Występujecie jako Praefa i wypisujecie takie brednie.Co wy porównujecie?Izolacyjność przegrody czy grubość muru????
Porównajcie 15cm waszej ściany z 15 cm innej ściany, a nie 15cm waszej ściany ze styro w porównaniu z inną ścianą o zupełnie innej grubości i bez styro,do tego jednowarstowowej!.Jak można użyć takiego porównania w kontekście "nasza ściana jest cieplejsza"?
p.s A to ,że istnieje zysk powierzchni z zastosowania cieńszych ścian jest zaletą,ale przy porównaniu izolacyjności przegrody nie ma to znaczenia

Praefa
11-05-2010, 09:42
Występujecie jako Praefa i wypisujecie takie brednie.Co wy porównujecie?Izolacyjność przegrody czy grubość muru????
Porównajcie 15cm waszej ściany z 15 cm innej ściany, a nie 15cm waszej ściany ze styro w porównaniu z inną ścianą o zupełnie innej grubości i bez styro,do tego jednowarstowowej!.Jak można użyć takiego porównania w kontekście "nasza ściana jest cieplejsza"?
p.s A to ,że istnieje zysk powierzchni z zastosowania cieńszych ścian jest zaletą,ale przy porównaniu izolacyjności przegrody nie ma to znaczenia

Tomku,

my porównujemy i grubość muru i izolacyjność przegrody, bo wiemy, że dla budujących obie kwestie są bardzo ważne.

Więc konkretnie, bo chyba nie do końca się rozumiemy :)

Budujesz dom w systemie Praefa - masz 30 cm "ściany" (cokolwiek na nią się składa) i współczynnik U=0,256. Zgadza się?

Kolega Twój buduje dom w systemie betonu komórkowego - masz 30 cm "ściany" (cokolwiek na nią się składa) i współczynnik U=0,35. Zgadza się?

Oczywiście, że możesz docieplić styropianem "tradycyjną" ścianę, ale robisz to kosztem grubości (zwiększasz ją). Przecież do Praefy możesz dołożyć nawet 30 cm ocieplenia i wtedy masz współczynnik jeszcze mniejszy.

Mamy nadzieję, że ta KONKRETNA sytuacja wyjaśniła Ci zaletę Praefy (pisząc krótko i bez terminologii budowlanej, u nas ciepły dom = większy dom).

tomek131
11-05-2010, 12:16
Rozumiemy się ,rozumiemy od początku.Po prostu nie ściemniajcie.
1.Jaki współczynnik przenikalności cieplnej ma wasza ściana 15cm a jaka z betonu komórkowego czy innych materiałów tej samej grubości
2.Albo choć w ostateczności jaką przenikalność mają inne materiały -beton komórkowy,ytong, maks itp ocieplone 15cm styropianu.
Wtedy (chyba tylko w oparciu o pkt1)możemy porównać współczynnik przenikalności keramzytobetonu w porównaniu do innych materiałów i ewentualnie powiedzieć ,że wasza ściana jest ciepla lub nie.Jak zrobimy to porównanie i odpowiemy czy keramzytobeton w porównaniu z innymi materiałami jest ciepły czy nie,to pójdziemy dalej i będziemy się zastanawiać nad grubościami ścian w poszczególnych systemach,oraz nad ceną i innymi zaletami i wadami,jak np bruzdy pod elektrykę ,z którymi forumowicze mieli więcej kłopotu niż pożytku.
Czy to prawda ,że na kafelkach kładzionych na waszych ścianach fugi pionowe muszą być z silikonu bo inaczej pękają?
Gdyby ktoś pokusił się o porównanie cen różnych systemów niech pamięta ,że w ścianie Praefy odpada tynkowanie (mat+robota)

Praefa
11-05-2010, 13:34
bruzdy pod elektrykę ,z którymi forumowicze mieli więcej kłopotu niż pożytku.
Bruzdy pod elektrykę to idealny wprost pomysł dla ludzi, którzy budują dom i mają już pomysł na jego wykończenie (tzn. doskonale wiedzą, gdzie potrzebują gniazdko, gdzie włącznik, itd.). Wtedy nie muszą kuć ścian! Więc trudno to uznać za wadę. A dokładność wykonania bruzd jest "do centrymetra" zgodnie z zatwierdzonym przez klienta JEGO projektem.

Co w sytuacji, jeżeli ktoś się rozmyśli (albo nie przemyśli dokładnie) i będzie musiał już w trakcie prac wykończeniowych dołożyć gniazdko (lub kilka)? Nic! Po prostu wykuje w ścianie. Nie ma żadnego problemu - będzie trochę bałaganu. Podsumowując, dla ludzi, którzy mają dokładną wizję wnętrza domu system gotowego miejsca na elektrykę w ścianach jest świetny.


Czy to prawda ,że na kafelkach kładzionych na waszych ścianach fugi pionowe muszą być z silikonu bo inaczej pękają?
Nie mieliśmy takiego zgłoszenia. Łazienki (tam są głownie fugi) naszych klientów niczym się nie różnią od tych, którzy budują w systemie "tradycyjnym". Nie słyszeliśmy, aby nasi klienci mieli fugi z silikonu (pionowe czy poziome). A jeżeli ktoś - choć nie pamiętamy takiego wpisu na forum (przypomnij nam proszę Tomku, bo chętnie się do tego odniesiemy w odpowiednim miejscu) - usłyszał, że fugi MUSZĄ BYĆ silikonowe, to chętnie dowiemy się od kogo :)


Gdyby ktoś pokusił się o porównanie cen różnych systemów niech pamięta ,że w ścianie Praefy odpada tynkowanie (mat+robota)
Dokładnie tak :) A przy dzisiejszych cenach prac wykończeniowych to spora kwota.

tomek131
11-05-2010, 19:05
Z tymi fugami chodziło chyba o to ,że wasze ściany na łączeniu mogą pracować,stąd ktoś pisał ,że musi być fuga z silikonu.Nie wiem czy prawda dlatego pytałem
A czy macie porównanie "ciepłości" waszych ścian w sposób o jaki pytałem?
A może dajcie np z ciekawości cenę za wasze ściany za jednostanowiskowy garaż wolnostojący z byle jakiego pierwszego z brzegu projektu muratora?

Praefa
11-05-2010, 21:02
A czy macie porównanie "ciepłości" waszych ścian w sposób o jaki pytałem?

Tomku,
już pisaliśmy. Pod linkiem, który podaliśmy w jednym z powyższych postów jest dokładny wzór do obliczania "ciepłości" - jak to nazwałeś :) - naszych ścian.


A może dajcie np z ciekawości cenę za wasze ściany za jednostanowiskowy garaż wolnostojący z byle jakiego pierwszego z brzegu projektu muratora?

Pisaliśmy już, abyś napisał konkretnego maila - na stronie i na Facebooku znajdziesz wszystkie możliwości kontaktu - a otrzymasz na pewno wycenę. Pozdrawiamy.

PS
Co do fugi... Podkreślamy raz jeszcze: pierwsze słyszymy :)

slawek9000
11-05-2010, 22:49
mam kilka pytań
1. cytat ze strony z linku "Wypalone w temperaturze ok. 1200°C kuleczki gliny o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych stwarzają atmosferę budynku zbliżoną do domów z cegły. Kuleczki keramzytu wypalane są w piecach obrotowych."

Skoro kuleczki tworzą tak świetną atmosferę zbliżoną do domów z cegły, to po co je stosować skoro "domy z cegły" są tańsze. No i nie trzeba czekać trzy miesiące na wykonanie prefabrykatów, tylko daje się murarzowi plany , kupuje materiał i jazda. (dygresja- jak mieszkałem w kamienicy całej z cegieł , to sąsiad średnio co drugi dzień kłócił się z żoną, czasem dochodziło nawet do rękoczynów, sąsiad z góry kiedyś pozbawił jakiegoś mlodego z oficyny dwóch jedynek, jak poszedł uciszyć imprezę młodych przeciągającą się do 4 rano, jeszcze innego sąsiada antyterroryści z domu wyprowadzili; ja nie wiem czy te domy z cegły to naprawdę są takie zdrowe ;) )

2. kolejny cytat "Nasza technologia jest nie tylko sprawdzona i szybka, ale przede wszystkim bardzo elastyczna - budujemy bez jakichkolwiek ograniczeń modułowych. Od domków jednorodzinnych poprzez budynki wielorodzinne, przemysłowe po wielokondygnacyjne biurowce.".

Chciałbym obejrzeć jakieś zdjęcia tych "wielokondygnacyjnych biurowców". Czy faktycznie takie postawiliście, czy tylko piszecie że moglibyście postawić. Na stronie znalazłem trochę mieszkaniówki, jakieś ściany hal parterowych, ale żadnych biurowców.

Praefa
12-05-2010, 07:33
Skoro kuleczki tworzą tak świetną atmosferę zbliżoną do domów z cegły, to po co je stosować skoro "domy z cegły" są tańsze. No i nie trzeba czekać trzy miesiące na wykonanie prefabrykatów, tylko daje się murarzowi plany , kupuje materiał i jazda.

Odpowiedzi znajdziesz Drogi Forumowiczu pod tym linkiem...
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?155656-dom-prefabrykowany-z-keramzytu-PRAEFA-czy-KROSBUD&p=4108850#post4108850


2. kolejny cytat "Nasza technologia jest nie tylko sprawdzona i szybka, ale przede wszystkim bardzo elastyczna - budujemy bez jakichkolwiek ograniczeń modułowych. Od domków jednorodzinnych poprzez budynki wielorodzinne, przemysłowe po wielokondygnacyjne biurowce.". Chciałbym obejrzeć jakieś zdjęcia tych "wielokondygnacyjnych biurowców". Czy faktycznie takie postawiliście, czy tylko piszecie że moglibyście postawić. Na stronie znalazłem trochę mieszkaniówki, jakieś ściany hal parterowych, ale żadnych biurowców.

Oto zdjęcia postawionych przez Praefę budynków...

... mieszkalno-biurowy...
http://img171.imageshack.us/img171/8053/biurowy.jpg

... mieszkalny-wielokondygnacyjny...
http://img341.imageshack.us/img341/9534/blokvd.jpg

... obiekt turystyczny (hotel)...
http://img207.imageshack.us/img207/9657/hotelj.jpg

... drukarnia z budynkiem biurowym (Łódź)...
http://img80.imageshack.us/img80/8296/drukarnia.jpg

... hotel Etap (Toruń)...
http://img685.imageshack.us/img685/6162/hoteltorun.jpg

... hotel B&B (Toruń)...
http://img340.imageshack.us/img340/2548/hoteltorunbb.jpg

slawek9000
12-05-2010, 12:22
no fajne zdjecia, ale chodziło mi raczej o typowe budynki biurowe. Przy każdej fabryce buduje się zaplecze socjalno-biurowe lecz konstrukcyjnie jest to zwykły budynek zbliżony do mieszkalnego, podobnie hotele to tak naprawdę budynki mieszkalne, a te widziałem że są.

perm
12-05-2010, 14:38
Jestem potencjalnym klientem Praefy, kupiłem działkę, buduję dom parterowy i zastanawiam się z czego ściany. Z systemem Praefa dla mojego domu koszt ścian wewnętrznych i zewnętrznych nie ocieplonych, gotowych do malowania wewnąyrz, z bruzdami pod kable i instalacje to ok 65 tyś. (130 m2 pow zabudowy). Taką dostałem kalkulację. Z dociepleniem to ok 70 tyś.
Firma która ściany wykonuje z BK Solbetu plus 20 cm styropianu deklaruje że to samo zrobi za 35 tyś z materiałem (też z bruzdami pod kable i kanalizę). Czas postawienia ścian 2 tyg. (bez wykończenia). 35 tyś różnicy. Ściana jak ściana i jedna i druga równie dobra. Praefa chyba nie dostrzega że oferuje coś bardzo drogiego i niekoniecznie lepszego. 35 tyś. to np pompa ciepła, dach kompletny, samochód nienajgorszy dla żony a przy kredycie na 20 lat rata w wysokości 250 zł/mieś. To już nawet nie chodzi o oszczędzanie za wszelką cenę ale gdzie sens, gdzie logika?

Ściany z gotowych elementów są kuszące bardzo. Tak sobie myślałem że można w miarę tanio jakieś betonowe prefabrykaty, szybko, bez murarza który jak nie wypije to nie muruje ale w Polsce czegoś takiego nie ma! Można zamówić strop filigran za 70 zł m2 + beton do zalania ale gotowej ściany nikt w podobnej cenie nie zrobi. Czemu nie wiem. Jest trochę takich firm jak Praefa z cenami z księżyca ale to chyba tylko dla tych którym wszystko jedno bo pieniędzy liczyć nie muszą. Wydaje mi się że firma która jako pierwsza wystartuje z żelbetonowymi ścianami prefabrykowanymi ma szansę zawojowć rynek. Gdyby cena była zbliżona do ściany z BK czy podobnych ja przynajmniej nie zastanawiałbym się ani chwili. Dużo do tego nie trzeba, stoły wibracyjne i to wszystko.Chyba sam zacznę to robić :).

Praefa
13-05-2010, 06:24
Firma która ściany wykonuje z BK Solbetu plus 20 cm styropianu deklaruje że to samo zrobi za 35 tyś z materiałem (też z bruzdami pod kable i kanalizę). Czas postawienia ścian 2 tyg. (bez wykończenia).
Bruzdami czy peszlami? Bo bruzdy powodują jeszcze konieczność wykończenia. Chyba, że firma to również robi...


Wydaje mi się że firma która jako pierwsza wystartuje z żelbetonowymi ścianami prefabrykowanymi ma szansę zawojowć rynek. Gdyby cena była zbliżona do ściany z BK czy podobnych ja przynajmniej nie zastanawiałbym się ani chwili. Dużo do tego nie trzeba, stoły wibracyjne i to wszystko.Chyba sam zacznę to robić :).
Praefa to przede wszystkim ciepło, jakość i gwarancja. Czy wspomniana przez pana firma daje gwarancję 50 lat na ściany? Argumentów za Praefą oczywiście jest o wiele więcej i piszemy o nich zarówno na Muratorze, jak i na naszym profilu na Facebooku - zapraszamy.

Z głównych zalet: dokładność (co do centymetra) wykonania, świetny współczynnik przenikania ciepła przy wykorzystaniu powierzchni (nasze ściany będą u pana miały 30 cm grubości, a BK Solbet zapewne ponad 50 cm), u nas nie ma potrzeby suszenia ścian (przy użyciu "tradycyjnych" materiałów to niezbędne), szybkość budowy, najlepsze materiały (co gwarantują wszystkie atesty, jakie posiadamy). I tak dalej, i tak dalej...

Zapraszamy pod adres [email protected] do zadawania pytań. Wierzymy, że przekonamy pana do skorzystania z usług naszej firmy.

k***a*z
13-05-2010, 07:57
Keramzytobeton ma lambdę około 0.9 , dodając 15cm styro o lambdzie 0.04 rzeczywiście może wyjść U 0.26 . Zastanawia mnie tylko czy 15cm keramzytu jest w stanie utrzymać dwie kondygnacje + żelbetowe stropy ?

Jaka jest wytrzymałość na ściskanie tego materiału ?

Praefa
13-05-2010, 08:09
Keramzytobeton ma lambdę około 0.9 , dodając 15cm styro o lambdzie 0.04 rzeczywiście może wyjść U 0.26 . Zastanawia mnie tylko czy 15cm keramzytu jest w stanie utrzymać dwie kondygnacje + żelbetowe stropy ?

Jaka jest wytrzymałość na ściskanie tego materiału ?

Wytrzymałość na ściskanie jest bardzo duża...

Beton konstrukcyjny od B15(C16) 15MPa do C90 105MPa wykonujemy do B45(C45).
Betony lekkie keramzytowe LC12 12 MPa do LC80 80 MPa wykonujemy do LC20/22(C45).

http://www.praefa.com/files/klasy.pdf

tomek131
13-05-2010, 09:57
Niestety moi drodzy jest dwukrotnie drożej i w tym układzie nie ma to żadnego sensu.Wystarczy wejść na stronę producenta jakiegokolwiek innego materiału Ytong,Bk cokolwiek by usłyszeć tyleż samo albo więcej zalet na jego temat .
Ta cienka ścianka to wiecie....wielu jak się pyta jakiej grubości ściana a ja mówię15cm to patrzą dziwnie....(tu też od razu padło pytanie o wytrzymałość tego materiału)Sciana to ma być ściana.Tradycyjna technologia jest sprawdzona ponad wszelką wątpliwość od setek lat.Nie trzeba gwarancji.Jeśli będziecie dwukrotnie drożsi to nadal pozostaniecie niszową ciekawostką.Przynajmniej w Polsce.Zbyt to jest nowe i niesprawdzone ,a to nie telefon komórkowy,pralka czy nawet samochód tylko dom.Ponadto ,cena odsprzedaży takiego domu gdyby zaszła taka konieczność (a różnie przecież bywa w życiu)będzie na pewno niższa niż domu tradycyjnego (choćby z tego prostego powodu,że na taką technologię klientów będzie mniej,a jak nie ma klientów to nie ma i ceny).Więc płacenie 2krotnie więcej za coś w efekcie warte mniej jest jakby to powiedzieć nonsensem logicznym.Wy musicie być tansi od technologii tradyjnej a nie dwukrotnie drożsi!
A jeśli zaplanuję przerobić wasz dom za 15 lat da się?
A jeśli będę chciał zburzyć ściankę i z dwóch pomieszczeń zrobić jedno bo taka będzie potrzeba da się?
p.s Spróbuję w wolnej chwili znależść temat gdzie forumowiczka przez te niby gotowe miejsca pod elektrykę zapłaciła w efekcie sporo drożej za zrobienie elektryki niż w technologii tradycyjnej.Jak znajdę dlaczego to wkleję bo już nie pamiętam

Praefa
13-05-2010, 10:38
Drogi Tomku,
każdy ma prawo do swojego zdania, ale pozwolisz, że odniesiemy się do spraw, które nie są subiektywnymi odczuciami, czy przemyśleniami, ale FAKTAMI.



Ta cienka ścianka to wiecie....wielu jak się pyta jakiej grubości ściana a ja mówię15cm to patrzą dziwnie....(tu też od razu padło pytanie o wytrzymałość tego materiału)

Tak padło pytanie i od razu na nie odpisaliśmy. Nasze ściany spełniają wszystkie możliwe normy wytrzymałościowe. Nie ma więc żadnych obaw. A dane techniczne dotyczące ścian masz powyżej.


Ponadto ,cena odsprzedaży takiego domu gdyby zaszła taka konieczność (a różnie przecież bywa w życiu)będzie na pewno niższa niż domu tradycyjnego (choćby z tego prostego powodu,że na taką technologię klientów będzie mniej,a jak nie ma klientów to nie ma i ceny).
Dom, który ma super proste ściany, jest ciepły i nie ma tendencji do zawilgocenia ma być tańszy tylko dlatego, że jest z Praefy? Skąd taka wiedza? Nie mamy ani jednej informacji, jakoby nasi klienci sprzedawali swoje budynki po niższej cenie, niż te wybudowane "tradycyjnie". Jeżeli masz taki konkretny przykład, to prosimy o namiar do takiej osoby, bo chętnie zapoznamy się z jej argumentami.


A jeśli zaplanuję przerobić wasz dom za 15 lat da się? A jeśli będę chciał zburzyć ściankę i z dwóch pomieszczeń zrobić jedno bo taka będzie potrzeba da się?
Tomku, doskonale wiemy - bo prześledziliśmy chyba całe Forum Muratora (oj, trwało, to trwało :), że jedna z naszych klientek (Kangai) wytłumaczyła Ci już kiedyś, że to możliwe i nie ma w tym żadnego problemu. Po prostu zwracasz się do nas z projektem, jak ma wyglądać przebudowa, a my dokładnie obliczymy Ci wszystko dokładnie, abyś mógł bezpiecznie nadal mieszkać.

Dlaczego więc powtarzasz jeden z najczęstszych (ale kłamliwych!) argumentów przeciw Praefie, że "nie da się przebudować". Da się! Jeżeli potrzebowałeś odpowiedzi oficjalnej - a nie wpisu forumowiczki - to właśnie go masz.

tomek131
13-05-2010, 11:44
Dlaczego więc powtarzasz jeden z najczęstszych (ale kłamliwych!) argumentów przeciw Praefie, że "nie da się przebudować". Da się!

Nie powtarzam ,zapytałem!Powinniście sprostować wiele artykułów wobec tego na temat praefy gdzie jako wady wymienia się min.konieczność zaplanowania wszystkiego dokładnie (instalacje)przed budową bo potem nie ma miejsca na poprawki i brak możwośći przebudowy,zmiany układu pomieszczeń itp.
-TYLKO PYTANIE - mówicie ,że się da.Ok.Dać się wszystko da ,pytanie jakie są koszty i jaki stopień skomplikowania takich robót!
-Powiedzcie jeszcze jaka jest odporność waszego budynku na wiatr.Czy różne dziwne zjawiska przyrodnicze jakie coraz częściej występują w naszym rejonie mogą zaszkodzić waszej konstrukcji w porównaniu do tradycyjnie murowanego domu .Czy są na to jakieś papiery poza stwierdzeniem ,że na pewno nie zaszkodzą?
-Posadowienie ścian odbywa się na płycie fundamentowej w ten sposób z tego co widziałem,że rzucona jest zaprawa i na to położona ściana.Chyba istnieje możliwość zastosowania prętów wychodzących z wylewki i wchodzących do ściany jako wzmocnienie konstrucji.(takie rdzenie,na szkodach górniczych chyba jest to konieczne)Czy możecie podać przybliżony ,rząd wielkości, koszt wykonania takiego dodatkowego wzmocnienia konstrukcji dla parterowego domu powiedzmy 130m.Wiem ,że potrzebny projekt itp ,ale chodzi o rząd wielkości.Nie mam działki na szkodach ,ale dla spokoju ducha takie wzmocnienie bym zastosował chętnie
-Czy wasze ściany są zbrojone ,czy to taki jeden odlew.Jeśli są zbrojone to pokrótce w jaki sposób.

Praefa
13-05-2010, 12:31
Powinniście sprostować wiele artykułów wobec tego na temat praefy gdzie jako wady wymienia się min.konieczność zaplanowania wszystkiego dokładnie (instalacje)przed budową bo potem nie ma miejsca na poprawki i brak możwośći przebudowy,zmiany układu pomieszczeń itp.

Dokładnie tak :) Po to właśnie pojawiliśmy się na forach internetowych i prowadzimy stronę na Facebooku, aby "odkręcić" wiele dziwnych i kłamliwych stereotypów, które narosły wokół naszej technologii.

Tomku,
na resztę pytań (które poruszają bardzo ważne kwestie) odpowiemy wkrótce. Przekazaliśmy je ludziom odpowiedzialnym za zagadnienia techniczne, bowiem chcemy odpowiedzieć, jak najlepiej. Aby nie było żadnych wątpliwości.

tomek131
13-05-2010, 13:20
Ok,dziękuje.Czekam

Praefa
13-05-2010, 13:25
I już mamy odpowiedzi :)


Powiedzcie jeszcze jaka jest odporność waszego budynku na wiatr.Czy różne dziwne zjawiska przyrodnicze jakie coraz częściej występują w naszym rejonie mogą zaszkodzić waszej konstrukcji w porównaniu do tradycyjnie murowanego domu .Czy są na to jakieś papiery poza stwierdzeniem ,że na pewno nie zaszkodzą?

"Papierem" jest adaptacja konstrukcyjna - statyka budynku, przeliczona z uwzględnieniem warunków (gruntowych, wiatrowych, obciążenia śniegiem, itp.) dla każdego konkretnego budynku. Podpisuje się pod tym konstruktor z uprawnieniami.


Posadowienie ścian odbywa się na płycie fundamentowej w ten sposób z tego co widziałem,że rzucona jest zaprawa i na to położona ściana.Chyba istnieje możliwość zastosowania prętów wychodzących z wylewki i wchodzących do ściany jako wzmocnienie konstrucji.(takie rdzenie,na szkodach górniczych chyba jest to konieczne)Czy możecie podać przybliżony ,rząd wielkości, koszt wykonania takiego dodatkowego wzmocnienia konstrukcji dla parterowego domu powiedzmy 130m.Wiem ,że potrzebny projekt itp ,ale chodzi o rząd wielkości.Nie mam działki na szkodach ,ale dla spokoju ducha takie wzmocnienie bym zastosował chętnie

Nie ma konieczności kotwienia, jeśli nie wynika to z warunków.
Natomiast dla budynków na szkodach górniczych statyka jest zupełnie inna, uzależniona od kategorii szkód górniczych. Dodatkowe koszty należałoby jednak ustalić z wykonawcą fundamentu (bo to z fundamentu należałoby wypuścić zbrojenie rdzeni). Ważna uwaga: generalnie posadowienie ścian nie musi być na płycie fundamentowej. Stawiamy je też na normalnych fundamentach, które mogą być (ale nie muszą!) zwieńczone płytą oczepową.


Czy wasze ściany są zbrojone ,czy to taki jeden odlew.Jeśli są zbrojone to pokrótce w jaki sposób.

Oczywiście są zbrojone. Zbrojenie wynika ze statyki. Elementy konstrukcyjne - jak nadproża, słupy, belki - są zintegrowane/ukryte w ścianie. Ich zbrojenie wynika ze szczegółów obliczeń konstrukcyjnych.

tomek131
13-05-2010, 16:30
Dzięki za odpowiedz.
Co do kotwienia to bym se jednak zakotwił:)
A tak przy okazji w oko mi się silka rzuciła.Tylko 3cm szersza od waszej ściany bo ma 18cm i ocieplona 12 cm styro da lambdę 0.28 jak styro 15cm to wyjdzie chyba lepiej niż Praefa plus 15cm styro i będzie 3cm szersze tylko.Ma też miejsce na kable i taaaką listę zalet.To tak powracając do początku.Materiałów jest naprawdę wiele i nijak nie da się uzasadnić niestety waszych cen.
Ale technologię macie ciekawą w/g mnie tylko,że jak już wcześniej mówiłem wyłącznie w połączeniu z płytą i szybką budową do stanu deweloperskiego.A z płytą np Legalett mam więcej wątpliwości niż ze ścianami z Praefy .....więc póki co pytam....
A ,ze ja leniwy jestem to moze i zdecyduje sie na jakas wygodna budowe do stanu deweloperskiego na plycie i z Praefa,moze jak juz bede musial zdecydowac spadna ceny...

Praefa
13-05-2010, 17:48
Ale technologię macie ciekawą w/g mnie tylko,że jak już wcześniej mówiłem wyłącznie w połączeniu z płytą i szybką budową do stanu deweloperskiego.A z płytą np Legalett mam więcej wątpliwości niż ze ścianami z Praefy .....więc póki co pytam.... A ,ze ja leniwy jestem to moze i zdecyduje sie na jakas wygodna budowe do stanu deweloperskiego na plycie i z Praefa,moze jak juz bede musial zdecydowac spadna ceny...

Tomku - i wszyscy potencjalni klienci,
zapoznajcie się również z naszą najnowszą ofertą. To będzie rewolucja na rynku:

oto linki:
http://www.praefa.com.pl/index.php?aktualnosci,46

oraz

http://www.facebook.com/profile.php?id=100001062682342#!/pages/Praefa-zbudujemy-Twoj-dom/118604064833808?ref=mf

I jeszcze jedna wiadomość: elewacja będzie dostępna w dowolnym kolorze. Można również wałkiem przemalować część wypukłą, a fugi zostaną w kolorze szarym. Efekt optyczny, jak prawdziwa cegła klinkierowa, ale z taką zaletą, że mamy jednorodny materiał, bez wykruszania fugi, "wysadzania" kleju, jest odporny na uderzenia.

tomek131
13-05-2010, 19:23
No czy ja wiem.....teraz to mam wrazenie ze to bedzie wygladalo jak te domy z klockow...a to raczej chodzi oto zeby bylo jak w sloganie - tradycyjny dom w 3 miesiace,ale moze tylko na foto tak sie wydaje...
Jak to pomalowac walkiem zeby fugi nie zachlapac
A moze Praefa moze pomalowac
Az strach pomyslec jaka cena bedzie jak podstawowa sciana taka droga

Praefa
13-05-2010, 20:55
Jak to pomalowac walkiem zeby fugi nie zachlapac. A moze Praefa moze pomalowac

Tak, my to już przygotujemy wedle życzenia klienta.

perm
14-05-2010, 05:58
Dalej nie rozumiem jaki jest sens stawiania ściany dwukrotnie droższej o takich samych parametrach. Korzyścią wydaje się być oszczędność miejsca. Przy domu jaki planuję (130 m2) to dodatkowo ok 5 m2. Te 5 m2 kosztowało by mnie 35 tyś. 7 tyś za metr. Dalej myślę że to bez sensu. Oczywista korzyść dla inwestora to jedna ekipa stawiająca ścianę i to szybko bardzo pomijając fazę przygotowania. Tylko czy to rzeczywiście jest warte takiej kwoty? Praefa idzie na małą ilość klientów ale za to kasuje każdego zdrowo. Można i tak. Mniejsza ilość pracowników, mniej budów a zyski pewnie podobne. Trzeba jeszcze tylko wmówić klientom że warto. Trudne to jest przy braku oczywistych argumentów no ale starają się jak mogą :).

tomek131
14-05-2010, 09:09
No a można przecież z silki 18cm wybudować.Będzie tylko 3cm grubsza ściana ale chyba o lepszym współczynniku przenikania ciepła,będzie mieć miejsce na kable i będzie ze 2 razy tańsza...

Praefa
14-05-2010, 15:24
No a można przecież z silki 18cm wybudować.Będzie tylko 3cm grubsza ściana ale chyba o lepszym współczynniku przenikania ciepła,będzie mieć miejsce na kable i będzie ze 2 razy tańsza...

Współczynnik U dla Silki E18+15cm izolacji termicznej to ok. 0,27. Czyli gorszy od naszego 0,256. To po pierwsze...

Po drugie... Nie można porównywać tak do końca keramzytu i... cegieł wapienno-piaskowych (bo to właśnie jest Silka). To zupełnie inny materiał, zupełnie inna ściana, zupełnie inna wytrzymałość na ściskanie (parametry Silki nie są zachęcające), zupełnie inny poziom wchłaniania wilgoci, itd, itd.

Po trzecie... Nie można również zapominać o czystości budowy, szybkości montażu, prostych i gładkich ścianach, itd., itd. Argumenty można mnożyć w nieskończoność.

tomek131
14-05-2010, 15:39
Silka18 plus 12cm styro to 0.28 myślę ,że 15cm styro na niej to mniej niż 0.27.Ale nie chodzi o dziesiąte części lambdy...
Gdyby pisał tu producent silki , ytonga jakiejś ceramiki czy czego tam wymieniłby gwarantuje tyle samo zalet swojego materiału i masę wad waszego.Tak to już jest.Jako materiał na ściany z prefabrykatów ja uważam ,że wasz system ma sporo zalet w stosunku do innych prefabrykatów natomiast nie posiada żadnej istotnej przewagi nad technologiami tradycyjnymi z dobrych materiałów jak już pisałem i tu i tu są zalety i wady.Stąd średnio dwukrotność ceny za wasze ściany to dla mnie bzdura.Ale podkreślam ,system uważam za ciekawy i jedyny dla mnie z technologii prefabrykacji ,który gotów bym był zastosować.
Mówiliście ,że się da (dać to wszystko się da nawet rozebrać dom i złożyć na nowo)ale nie powiedzieliśćie jeszcze jak skomplikowany i jak pracochłonny jest proces ew.przeróbki budynku wykonanego z praefy-dobudowy,rozbudowy,zmiany układu pomieszczeń itp

Praefa
14-05-2010, 16:15
Mówiliście ,że się da (dać to wszystko się da nawet rozebrać dom i złożyć na nowo)ale nie powiedzieliśćie jeszcze jak skomplikowany i jak pracochłonny jest proces ew.przeróbki budynku wykonanego z praefy-dobudowy,rozbudowy,zmiany układu pomieszczeń itp

Ale to wszystko zależy od wielkości zmian, jakie inwestor chce przeprowadzić. Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć ogólnie (np. nie zajmie to więcej niż tydzień), bo bylibyśmy niepoważną firmą.

Ogólnie, projekt przebudowy przygotowuje architekt z odpowiednimi kwalifikacjami, wszystko przelicza, ustala i wtedy jesteśmy w stanie określić zakres przebudowy i czas jej trwania. Jedno jest pewne - w domu na pewno będziesz miał czyściej przebudowując Praefę, niż burząc ściany w domu "tradycyjnym". Tak samo jak sama budowa - nasza jest super czysta, w porównaniu z systemem "tradycyjnym". A jak to jest ważne? Zapytaj tych, którzy sprzątali tygodniami po budowlańcach :)

tomek131
17-05-2010, 21:48
Jeden z forumowiczów (budował vis-a-vis z muratora)narzekał i dokumentował fotografiami uszkodzenia i wyszczerbienia ścian np podczas transportu ,potem trzeba to szpachlować co nie jest trwałe lub dawać listwę aluminiową.Czy to jakaś charakterystyczna przypadłość?Ponoć tylko jeden rodzaj gladzi trzyma się Praefy,jak jest np z klejami do płytek

Praefa
18-05-2010, 00:21
Jeden z forumowiczów (budował vis-a-vis z muratora)narzekał i dokumentował fotografiami uszkodzenia i wyszczerbienia ścian np podczas transportu ,potem trzeba to szpachlować co nie jest trwałe lub dawać listwę aluminiową.

Oczywiście, że podczas transportu mogą pojawić się lekkie wyszczerbienia, ale one nie mają wpływu na właściwości konstrukcyjne (zbrojenie, nadproża, itd.).


Ponoć tylko jeden rodzaj gladzi trzyma się Praefy,jak jest np z klejami do płytek

Po pierwsze, gładź jest niepotrzebna do ścian Praefy - wystarczy lekka przecierka gipsowa. W tym punkcie mamy spory - co w przeszłości zauważyłeś - plus dla Praefy, gdyż odchodzą koszty tynków. I nie ma jednego rodzaju gładzi (zacierki), który należy stosować.

Jeżeli chodzi o kleje do płytek - oczywiście polecamy te, które mają wysoką jakość :) Ale nie ma żadnych przeciwwskazań technologicznych. Można stosować wszystkie, które są na rynku.

Praefa
18-05-2010, 20:30
No to obalamy mity cenowe, które narosły wokół Praefy

Po pierwsze,
trudno porównać cenę m2 ściany Praefy i surowej ściany zbudowanej metodą "tradycyjną"... Dlaczego? Bo w naszym m2 ściany jest nie tylko m2 muru, ale również zintegrowane nadproża, słupy, belki, wieńce, wykończone otwory okienne i drzwiowe (gotowe do wstawienia stolarki), uzbrojenie pod instalacje elektryczne, otwory/bruzdy/przebicia pod pozostałe instalacje, powierzchnie nie wymagające tynkowania, itd., itd.

Po drugie,
nasze ściany powstają w ekspresowym tempie.

Po trzecie,
nie wymagają sezonowania.

Dlatego, aby porównać cenę z jakąkolwiek technologią mokrą murową, należałoby - przy tej drugiej - uwzględnić wszystkie te etapy, które występują dopiero na poziomie stanu surowego zamkniętego lub nawet deweloperskiego. Najlepszym poziomem do porównania jest więc stan deweloperski. Ceny domów budowanych przez naszych autoryzowanych wykonawców świadczą o tym, że cena domu w technologii Praefa nie jest wyższa od średniej rynkowej, a w wielu przypadkach jest nawet niższa.

Tak więc nie będzie konkretów cenowych? Będą

Wstępnie - dla oszacowania kosztów - można przyjąć ok. 500-600 zł za m2 pow. podłóg budynku za "naszą" część, czyli ściany i ew. stropy z dostawą i montażem.

Firmy budujące w naszym systemie liczą ok. 2000-2400zł za m2 pow. podłóg budynku do stanu deweloperskiego w zależności od projektu i miejsca lokalizacji inwestycji. Stan surowy zamknięty (fundamenty, konstrukcja ścian i ew. stropów, dach z pokryciem i kominami, stolarka okienno-drzwiowa) powinien kształtować się na poziomie 1500-1800zl za m2.

Aby się przekonać, że to prawda, wystarczy się skontaktować z nami bezpośrednio lub z naszymi autoryzowanymi przedstawicielami.

PS
Stali Czytelnicy Forum Muratora pewnie zauważyli, że ten sam wpis zamieściliśmy w innym wątku. Chcieliśmy po prostu dotrzeć do wszystkich forumowiczów, którzy interesują się naszą technologią.

Praefa
18-05-2010, 22:28
Jak się cieszę :)
Zgodnie z obietnicą obalania mitów cenowych i konkretów cenowych,kontaktuje się bezpośrednio :) :
prosiłbym o wycenę budowy domu wg projektu:
http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=122&powierzchnia_uzytkowa_between=0,
1.stan surowy zamknięty (bez okien i drzwi)
2.stan deweloperski
Budowa na Śląsku
Prosiłbym o zamieszczenie ceny tutaj na forum a ewentualne szczegóły można na PW.

Chciałbym zaznaczyć,że mam kilka kokretnych ofert na budowę tego projektu.
Zobaczymy czy PREAFA jest konkurencyjna jak zapowiada :)
Moje oferty również zamieszcze dla porównania :D
Dziękuję

Witamy,
mamy więc dwie drogi...

1)
Prosimy o skontaktowanie się z naszymi przedstawicielami na Śląsku (Pref-Bud lub Abakon)...

http://www.praefa.com/?partnerzy,7

Oni wycenią dom w stanie surowym zamkniętym lub developerskim. Otrzyma pan zapewne ekspresowo wycenę, więc prosimy ją potem tutaj wkleić. Dobrze?

2)
My oczywiście możemy również podać wycenę - ale tylko ścian. To będzie jednak niemiarodajne (pisaliśmy o przewadze naszych kompletnych ścian nad innymi technologiami), więc jednak doradzamy kontakt z naszymi przedstawicielami.

Jednak jeżeli chce pan poznać cenę tylko z naszej strony to oczywiście też to możemy zrobić. Proszę wysłać maila na adres [email protected].

slawek9000
18-05-2010, 23:39
Współczynnik U dla Silki E18+15cm izolacji termicznej to ok. 0,27. Czyli gorszy od naszego 0,256. To po pierwsze...

Po drugie... Nie można porównywać tak do końca keramzytu i... cegieł wapienno-piaskowych (bo to właśnie jest Silka). To zupełnie inny materiał, zupełnie inna ściana, zupełnie inna wytrzymałość na ściskanie (parametry Silki nie są zachęcające), zupełnie inny poziom wchłaniania wilgoci, itd, itd.

Po trzecie... Nie można również zapominać o czystości budowy, szybkości montażu, prostych i gładkich ścianach, itd., itd. Argumenty można mnożyć w nieskończoność.

kolego, nie żebym był jakimś fanem silki czy innego wynalazku, ale trzymaj się faktów a marketingowy bełkot sobie odpuść.
Do wytrzymałości Silki (czy ogólnie wyrobów wapienno- piaskowych) to wasz beton na lekkim kruszywie jamistym (czym w istocie jest wasz keramzytobeton) nawet się nie zbliży, o wchłanianiu wilgoci to chyba taki żart, bo z silka jest normalnie materiałem mrozoodpornym a keramzyt nie, ponadto akurat wyroby wapienno-piaskowe są uważane za jeden ze zdrowszych materiałów.
Reszta- klasyczny marketingowy bełkot. Wasz wyrób to nic innego, niż tańsza wersja wielkiej płyty , ze wszystkimi jej zaletami i wadami. Wielkiej płyty też się nie tynkowało, i miejsca na przewody elektryczne też były już przygotowane. Tylko, że blok z wielkiej płyty był zdecydowanie tańszy niż w technologii monolitycznej czy tradycyjnej, a dla was jest sukcesem zbliżenie się do poziomu budowy tradycyjnej.
Prawda jest taka, że takie wynalazki dobrze działają w czasach bumu budowlanego, gdy ceny materiałów i ekip osiągają swoje wyżyny i ludzie rzucają się na wszystko, z czego można dom ulepić.

Praefa
19-05-2010, 06:31
kolego, nie żebym był jakimś fanem silki czy innego wynalazku, ale trzymaj się faktów a marketingowy bełkot sobie odpuść.
Do wytrzymałości Silki (czy ogólnie wyrobów wapienno- piaskowych) to wasz beton na lekkim kruszywie jamistym (czym w istocie jest wasz keramzytobeton) nawet się nie zbliży

Nie zbliży się? Silka produkowana jest w klasach o wytrzymałości od 15-30 MPa (to z oficjalnego źródła). A nasze ściany? Od 15-105 MPa.


o wchłanianiu wilgoci to chyba taki żart
Nie, to nie jest żart. Do keramzytu nie przyczepi się żaden grzyb.


Reszta- klasyczny marketingowy bełkot. Wasz wyrób to nic innego, niż tańsza wersja wielkiej płyty , ze wszystkimi jej zaletami i wadami.

Kolejna nieprawda. Polecamy link poniżej, abyś Drogi Forumowiczu mógł się zapoznać z czego tak naprawdę jest zbudowana nasza ściana. Bo najwidoczniej nie wiesz i powtarzasz mity, które powstały wokół Praefy.

http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/Praefa-zbudujemy-Twoj-dom/118604064833808?ref=mf

Praefa
19-05-2010, 08:53
Nie sądzę,że przez dwa lata PREAFA
Praefa, a nie Preafa :)


Mam zdecydowanie tańszą ofertę,szczegóły zapodam po wycenie projektu od PREFY :)

Praefa, a nie Prefa :P A tak już w temacie... Czekamy na porównanie oczywiście, ale proszę podać dokładnie takie same stany domu (czyli dokładnie taki sam fundament, taką samą dachówkę, itd.), bo tylko wtedy ma to sens.

I do domu budowanego metodą tradycyjną proszę oczywiście dodać tynki wewnętrzne, kucie w ścianach pod instalację elektryczną i nie możemy również zapomnieć o różnicy w powierzchni użytkowej domu.

Jeżeli zbierze pan wszystkie te elementy w jedną całość - będziemy mieli dość dobre porównanie.


I wtedy kopara opadnie albo user Preafa przestanie naciągać ;)

Jakbyś Drogi Czytelniku nie zauważył, to jesteśmy tutaj oficjalnie po wykupieniu płatnego profilu. Nie naciągamy więc klientów jakimiś ukrytymi nickami i niby zadowolonymi użytkownikami. Po prostu przedstawiamy naszą technologią, bo mamy do tego pełne prawo. Czyż nie?

slawek9000
19-05-2010, 09:01
Nie zbliży się? Silka produkowana jest w klasach o wytrzymałości od 15-30 MPa (to z oficjalnego źródła). A nasze ściany? Od 15-105 MPa.


Buhahahaha
beton 105 MPa na kruszywie lekkim. Chyba nie wiesz co to znaczy MPa, i tak sypiesz jak z rękawa. Weź proszę doczytaj z czego robi się betony bardzo wysokiej wytrzymałości, jest tam wiele ale kruszywa lekkiego nie znajdziesz. Na marginesie, przy naprężeniach 100MPa to z keramzytu zostanie mączka.
Co prawda cała ta gadka świadczy o tym jak bardzo jesteś nieprzygotowany, bo akurat w przypadku domów jednorodzinnych wytrzymałość materiałów ma najmniejsze znaczenie, gazobetony mają w granicach 5-7,5 MPa i bardzo dobrze się sprawują.

Przy czym, nie mówię że prefabrykat to coś złego czy dobrego, są dziedziny gdzie stosuje się je masowo, są takie gdzie ich stosowanie nie ma sensu. Wszystko zależy od sytuacji.

Praefa
19-05-2010, 09:12
Buhahahaha
beton 105 MPa na kruszywie lekkim. Chyba nie wiesz co to znaczy MPa, i tak sypiesz jak z rękawa.

Już kiedyś pisaliśmy na Forum Muratora - zapytani przez jednego z Internautów - o klasie wytrzymałości naszych ścian. Powtarzamy jeszcze raz wpis naszego szefa od spraw technologii:

Beton konstrukcyjny od B15(C16) 15MPa do C90 105MPa. Betony lekkie keramzytowe LC12 12 MPa do LC80 80 MPa.


Te klasy wytrzymałości oczywiście są potwierdzone w odpowiednich dokumentach, a nie tylko tak sobie rzucone przez nas.

Praefa
19-05-2010, 09:19
Oczywiście,że macie prawo przedstawiać ale proszę nie wprowadzać w błąd użytkowników,że Wasza metoda budowy jest tańsza od tradycyjnej bo tak nie jest.
Powiem więcej,jest zdecydowanie droższa.
Przykład mam nadzieję przedstawię za jakiś czas jak dostanę wycenę budowy od Was ;)

Drogi Arturo,
nigdzie nie napisaliśmy, że nasza metoda jest tańsza od tradycyjnej. Nie jest wysoka - tak napisaliśmy i to dowodzimy. Bo powstał mit, że jest na jakimś kosmicznym poziomie. I zamierzamy go obalić - dzięki Twojemu porównaniu również :)

Więc proszę nam nie wciskać na siłę słów, których nie wypowiedzieliśmy.

tomek131
19-05-2010, 09:44
Arturo72 ja ci powiem już:360tys stan deweloperski.Tak lekko.
Praefa-dajcie tych co budują za 2tys za metr deweloperskiego z waszych materiałów (czyli mniej więcej tyle co w systemie tradycyjnym przy maks stawce z dobrych materiałów),bo wasi dystrybutorzy których polecacie chcą 2700brutto za proste projekty

Praefa
19-05-2010, 12:06
Praefa-dajcie tych co budują za 2tys za metr deweloperskiego z waszych materiałów (czyli mniej więcej tyle co w systemie tradycyjnym przy maks stawce z dobrych materiałów),bo wasi dystrybutorzy których polecacie chcą 2700brutto za proste projekty

Tomku,
Abakon ma dom o powierzchni 85 m2 za 189 tys. (czyli 2,2 tys. za m2). To taki pierwszy przykład z brzegu. A po więcej informacji proszę zgłoś się już bezpośrednio do tych firm :) My produkujemy ściany, oni wg swojego uznania dodają resztę.

Praefa
19-05-2010, 12:07
bo wasi dystrybutorzy których polecacie chcą 2700brutto za proste projekty

Tomku,
to nie są nasi dystrybutorzy. To nasi partnerzy, którzy korzystają z naszej technologii ścian. Ale to nie ma nic wspólnego z dystrybucją.

tomek131
19-05-2010, 13:22
Użyliście słowa ,że to wasi "przedstawiciele" i żeby do nich się udać po wycenę.Ja użyłem słowa "dystrybutorzy".Mówicie teraz partnerzy .Choć bliżej dystrybutorowi do przedstawiciela niż przedstawicielowi do partnera to niech będzie partnerzy.
Cena Abakonu za ten projekt to po pierwsze 2260zł, po drugie to cena netto ! czyli 2418zł brutto.A ja miałem na myśli cały czas ceny brutto!
2418zł za metr stanu deweloperskiego takiego projektu! z takich materiałów (tanich),z 12 cm styropianu,dodatkowo krytego blachodachówką??Tego przykładu to akurat można użyć ,że to baaardzo drogi sposób budowy domu
Dla zainteresowanych link do projektu
http://www.abakon.pl/File/oferta_specjalna_abakon2009.html

Praefa
19-05-2010, 13:33
Użyliście słowa ,że to wasi "przedstawiciele" i żeby do nich się udać po wycenę.Ja użyłem słowa "dystrybutorzy".Mówicie teraz partnerzy .Choć bliżej dystrybutorowi do przedstawiciela niż przedstawicielowi do partnera to niech będzie partnerzy.
Cena Abakonu za ten projekt to po pierwsze 2260zł, po drugie to cena netto ! czyli 2418zł brutto.A ja miałem na myśli cały czas ceny brutto!
2418zł za metr stanu deweloperskiego takiego projektu! z takich materiałów (tanich),z 12 cm styropianu,dodatkowo krytego blachodachówką??Tego przykładu to akurat można użyć ,że to baaardzo drogi sposób budowy domu
Dla zainteresowanych link do projektu
http://www.abakon.pl/File/oferta_specjalna_abakon2009.html

Poruszyłeś bardzo trudny temat... Trudno jest porównać dwa projekty (sam przyznałeś, że tam blachodachówka, itd.). A z drugiej strony porównanie kosztu samych ścian (ze względów o których wielokrotnie pisaliśmy) też jest zupełnie bez sensu.

Ale poczekajmy na wyceny Arturo. Może tam będzie coś lepiej widać. O ile będą to projekty dokładnie takie same (nie tylko model domu, ale również fundament, pokrycie dachu, stopień wykończenia, itd.).

Praefa
19-05-2010, 13:53
Czyli mit o drogim budowaniu w systemie Praefa nie jest obalony i chyba nie będzie :)
Praefa,po projekcie Abakon już widać,że jesteście bardzo drodzy.
SSO tak małego domku prawie 140tys.zł ??
Stan deweloperski 185tys.zł ??
Jak na tak mały dom 84m.kw.,z takich tanich materiałów,słabo izolowany to koszty bardzo duże !!
(widzę,że jest jeszcze sporo robót,które nie wchodzą w tą cenę )

To oczywiście Drogi Arturo kwestia podejścia do sprawy. Na pewno nie jest taniej, niż przy "tradycyjnym" budowaniu z tanich materiałów. Powód? Bo nasze ściany są po prostu o wiele lepsze, niż "tradycyjne" ściany. I argumentów "za" można mnożyć i mnożyć (co robimy od kilkunastu dni). Ale nie jest też KOSMICZNIE drogo (niektórzy piszą o 60-80%!).

A co do kompleksowej budowy domu. Trzeba byłoby punkt po punkcie wycenić ten sam projekt w dwóch różnych technologiach ścian (ale w tych samych technologiach fundamentów, dachu, stopnia wykończenia, itd.). Nie sądzisz, że wtedy dopiero poznalibyśmy prawdziwą różnicę?

Praefa
19-05-2010, 14:47
Jedyny plus tej technologii,który zauważam to szybkość realizacji(chodzi o ściany),nic poza tym.
Teraz każdy musi się zastanowić czy jest to warte zdecydowanie większych pieniędzy.

Tylko szybkość? A komfort cieplny, a dokładność wykonania, a brak potrzeby sezonowania, a zysk na powierzchni, a... Wymieniać dalej? :)

Praefa
19-05-2010, 15:27
:)
Oj nie ma jak dobre samopoczucie i chęć udowadniania wszystkim,że "czarne jest białe" ;)
Powyżej w postach jest wszystko wytłumaczone,czemu tylko szybkość jest jedyną zaletą tego systemu.
Inne materiały też mogą obyć się bez tynkowania,mają bruzdy fabryczne,są cieplejsze itp, i są przy tym tańsze od Państwa technologii.
np.
http://www.xella.cz/html/pol/pl/silka_e_przelom_materialach_sciennych.php
Wymieniać dalej ? :)

Ale powtarzamy po raz kolejny... Jak można porównywać keramzyt z cegłami wapienno-piaskowymi?

tomek131
19-05-2010, 16:38
Niestety na rynku jesteście postrzegani,że budynek gospodarczy to by można wybudować z tego jakby był tani ,ale dom to nie bardzo.A jak już ktoś zobaczy ceny to 99%ucieka i puka się w czoło.Przykro mi ,ale niestety tak jest.Te cienkie ścianki często pouszczerbiane które jadą na dzwigu i potem je montują zapierając tymi stalowymi żyrdkami i widać te uszczerbienia i to se tak stoi cieniutkie pozapierane, niestety wygląda to troszku śmiesznie i argumentacją o ponadprzeciętnej jakości super materiale to ciężko będzie ludzi przekonać........

Praefa
19-05-2010, 18:59
Niestety na rynku jesteście postrzegani,że budynek gospodarczy to by można wybudować z tego jakby był tani ,ale dom to nie bardzo.A jak już ktoś zobaczy ceny to 99%ucieka i puka się w czoło.Przykro mi ,ale niestety tak jest.Te cienkie ścianki często pouszczerbiane które jadą na dzwigu i potem je montują zapierając tymi stalowymi żyrdkami i widać te uszczerbienia i to se tak stoi cieniutkie pozapierane, niestety wygląda to troszku śmiesznie i argumentacją o ponadprzeciętnej jakości super materiale to ciężko będzie ludzi przekonać........

Hm... Ale to chodzi o pewność konstrukcji i wygodę mieszkania, czy o to jak są ściany transportowane i czym podpierane podczas montażu? Wybierasz przeliczone i potwierdzone przez odpowiednie atesty wyliczenia o pewności konstrukcji, czy opinię innych ludzi? Nasze domy - mimo cieńszych ścian - są o wiele bardziej wytrzymałe, niż te budowane "tradycyjnie". I stoją po prostu za naszą technologią odpowiednie wartości matematyczno-fizyczne.

A co do przekonywania ludzi... Nie narzekamy, przez kilkanaście lat naszej działalności na polskim rynku wybudowaliśmy wiele domów, hoteli, biurowców. I najważniejsze! Nie mamy problemów z niezadowolonymi klientami. Aż serce rośnie...

Praefa
21-05-2010, 14:58
Jako,że dostałem właśnie wycenę z "PREF-BUD" pozwolę sobie zamieścić:
Projekt: 118m.kw powierzchni użytkowej,parterowy:
http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=122&a=295
Fundament tradycyjny,dachówka ceramiczna:
Stan surowy otwarty-235tys.zł
Okna plastikowe,drzwi gerda,styro 25cm(ściana 40cm),U~0,18,brama garażowa Hoermann:
Stan surowy zamknięty-273tys.zł
Stan surowy zamknięty z instalacjami-289,9tys.zł
Koszt wykonania do stanu wykończonego-325tys.zł
Wszystkie ceny netto !!!
Teraz proszę sobie odpowiedzieć czy warto iść w PRAEF-ę ;)
(cena SSO mnie powaliła-250tys.zł)

Odpowiedzieliśmy również na innym wątku, ale powtórzymy...

Porównaj Drogi Internauto ten sam zakres i te same materiały - oprócz ścian oczywiście - w innej firmie. I wklej na forum... Bo dopiero wtedy będziemy mieli porównanie.

PS
Oczywiście w cenie fundament grzewczy Legalett. Czy tak?

PS II
Powierzchnia użytkowa to rzeczywiście 118 m2. Ale niestety garaż do tego jeszcze trzeba doliczyć - 22 m2 Czyli w sumie mamy już ponad 140 m2. I cena już nie jest tak zaskakująca. A materiały masz Forumowiczu z najwyższej półki. Oczywiście decyzja należy do Ciebie.

Praefa
21-05-2010, 15:21
Nie,na moje życzenie w wycenie jest zwykły fundament.

A nie lepiej sprawdzić ile drożej byłoby za Legalett? Bo może niewiele i wtedy miałbyś już CO załatwione (oczywiście nie wypowiadamy się czy L. jest dobry, czy nie). Ale nadal... 2,5 tys. zł za m2 w takiej specyfikacji (właśnie, dokładnie wklej jak możesz w jakiej!), to naprawdę dobra cena. Oczywiście nie porównujmy z budowaniem "w systemie gospodarczym".

Praefa
15-07-2010, 11:04
Zapraszamy wszystkich naszych klientów - i tych obecnych, i tych przyszłych - na nasz nowy wątek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?163752-Poka%C5%BC-nam-sw%C3%B3j-dom-z-Praefy-na-pewno-jest-pi%C4%99kny!

kamk0012
06-01-2019, 14:34
Witam, czy ktoś z forumowiczów skorzystał z usług firmy parafa mowa tu o domku jednorodzinnym parterowym w województwie lubuskim. Chętnie bym zobaczył taki dom na żywo.