PDA

Zobacz pełną wersję : ILE PRADU NA BUDOWE??



adamowicz
03-02-2009, 20:20
Witam

jestem w trakcie ustalania warunkow przylacza na budowe. Dokladniej rzecz biorac moge postawic tylko prowizorke budowlana o mopcy 3KW. Prosze o Wasze opienie i pomoc przy wyborze. Moge podlaczyc soebie prad 3 KW(16 A) napiecie 230 V jednofazowe lub 3KW( 6 A) napiecie 230/400 V trojfazwoe. Prosze o pomoze ktory rodzaj wybrac i dlaczego. z gory bardzo dzeikuje za Wasze opieni i pomoc.

a tak przy okazji moze ktos ma z Was do odsprzedania slup ze skrzynka na prowizorke za male pieniazki..:)

pozdrawiam serdecznie

jacek adamowicz

pierwek
03-02-2009, 21:07
prąd trójfazowy raczej nie będzie potrzebny - normalne betoniarki są jednofazowe (ale to jaki sprzęt będą używać Twoi robotnicy wiedzą oni) inne potrzebne narzędzia też są jednofazowe

adamowicz
03-02-2009, 21:16
tez mi sie tak wydaje ale lepiej zapytac to nic nie kosztuje. to moja pierwsza budowa i mam zerowe doswiadczenie wiec wole zapytac kogos kto to juz przezyl:) i moze cos na ten temat powiedziec. dzieki za rade

czekam na inne opinie

pozdrawiam

jacek adamowicz

pierwek
04-02-2009, 06:44
poza tym prąd 16A to minimum bo mocniejszy sprzęt nie pociągnie na 6A

a na bezpieczniku 16C to nawet małą spawarkę od biedy dasz radę odpalić (choć na budowie spawarka nie jest niezbędna choć czasami może być przydatna)

listek
04-02-2009, 06:50
Kwestia jeszcze jaka betoniarka.
Moja 150 pracowała na 3 fazach.
Mniejsz pewno 125-130 bedzie pracowac na jedej fazie.

TINEK
04-02-2009, 19:51
prąd trójfazowy raczej nie będzie potrzebny - normalne betoniarki są jednofazowe (ale to jaki sprzęt będą używać Twoi robotnicy wiedzą oni) inne potrzebne narzędzia też są jednofazowe

no właśnie, moja ekipa miała betoniarę na 400V i wciągarkę też na 3 fazy
(Ja wziąłem docelowo 17kW, zabezpieczenia za licznikowe 25A, przed licznikiem 40A, a na czas budowy w umowie wpisałem 3kW i mam mniejsze opłaty)
Spróbuj może od razu uda Ci się przyłącze docelowe załatwić.
pozdrawiam

adamowicz
04-02-2009, 21:35
witam
Warunki docelowe juz mam nawet umowe z elektrownia juz mam podpisana:). Problem u mnie polega na tym ze na ulicy brakuje pradu:(:(. Musze wybudowac jakas stacje a to im zajmuuuuuje duuuuuuuuuuzo czasu:(:(. Udalo mi sie od nich wyciagnac te 3 kw to i tak chyba duzy sukces:). Z tegto co sie dowiadywalem to chyba jednak lepiej wziac jednofazowy. Podobno duzo urzadzen teraz jest juz na 1faze, niektore sa zamienne na 1 lub 3. Sporo osob mowilo mi tez o tych 16 A ze jak bede mial tyle to mi nic nie bedzie wywalac. Tak prawde mowiac jak bedzie juz ekipa do budowania to mysle ze sobie bede jakos musieli poradzic bez 3 faz. Chyba w dzisiejszych czasach to nie bedzie to dla nich problem. mam taka nadzieje :)

pozdrawiam

ja

pierwek
04-02-2009, 22:06
ja swoim fachowcom również zabezpieczyłem gniazdo z prądem trójfazowym a oni mieli sprzęt tylko jednofazowy :cry:
:wink:

ale jak wpinali betoniarkę na gniazdo z zabezpieczeniem B10 to wywalało

derifter
05-02-2009, 14:54
Moi budowlancy koniecznie chcieli trojfazowa, powiedzieli ze 80-litrówką to moga stawiac bude dla psa.

I tak bylo - ta trojfazowa, 180 litrow, w czasie robot pracowala calymi dniami. Mocy mialem 5 kW, z agregatu. Nie zbankrutowalem na tym bo i tak duze zalewy byly z firmy betoniarskiej, pompą.

tewu77
05-02-2009, 15:26
Jako budowlaniec zgadzam się, że odpowiedniejsza będzie 3-fazowa
Sam wiem, że małą betoniarką nie da się pracować - po prostu nigdy nie zdąży wymieszać zaprawy a duża i owszem! Jeszcze oczywiście wyciąg 3- fazowy
A dolicz jeszcze, że w tym samym czasie pracujesz szlifierką czy wiertarką...
Potrzeby są duże a wykonawca nie chce czekać z "przycięciem drutu zanim betoniarka skończy mieszać"...

pierwek
05-02-2009, 15:49
3fazy z zabezpieczniem 6A by Ci wystarczyły ?

tewu77
05-02-2009, 16:04
6A to jednak mało -jak pisał pierwek faktycznie spawarka ma kłopoty a co dopiero tyle sprzętu na raz
Ale zapytaj swoją brygadę jak znajdziesz - może oni są w wersji mini i wystarczy im 230

JarekKRK45
06-02-2009, 09:28
Witam , przy budowie musi być najmniej 16 A i 3 fazy . Pozdrawiam

pierwek
06-02-2009, 10:04
Proponuję nie artykułować tak kategorycznych tez.

Ja miałem od początku budowy 25A i 3 fazy ale prąd trójfazowy nie był używany ani razu... a dom stoi.

adamowicz
06-02-2009, 21:47
Witam

Dziekuje wszytskim za wyrazenie sojego zdania. Pomoglo mi to troche w podjeciu decyzji. Wybralem 1faze z 16 A. Czy wystarczy ?? hmm zobaczymy:) jestem dobrej mysli :) jak cos to bedziemy sie martwic pozniej. Co do betoniarki jak nie wystarczy jedna mala to moze da sie podlaczyc 2 male:) :)


zawsze chyba da sie cos wymyslic:)

pozdrawiam

jacek adamowicz

ps

a co powiecie na to:

http://forum.muratordom.pl/odleglosc-domu-od-granic-dzialki,t151227.htm

moze tu cos poradzicie